D.W.S., Ajax en Willem II gaan met goede vooruitzichten 1952 in Chefarine M Pain cn Pom in Zwitserland CULTUREEL NIEUWS JIMMY BROWN AL AUTORENNER Vooral in IA zijn echter nog veel kapers op de kust Zelfs Heerenveen heeft nog kans op de titel *Het Radioprogramma Nieuwe lamp van Osram pe',...aan de „$lanke djm'gedaan?. /\ièe,ee/i corset vanTJEKORAaa/n.' jae.ter, korte/maar aaie/lt 21 az.kavxar Schot van schildwacht verwondde aflosser Viervoudigezéér krachtige werking. De wagen in hei Kloosierbos Kappie Uaèiyuwxl Bloed'ge jaarwisseling in Panama Amerikaanse vliegtuigen in Europa in revisie Schipper knelt been af VRIJDAG 4 JANUARI 1953 35. In het nachtelijk duister slopen voetje voor voetje twee figuren door het huis van meneer Giebel. Het wa ren Dorus Draadnagel, die voorop ging, en Antonio Cardanolio die van plan ■waren zich belangrijke werktekenin gen, die in de brandkast van meneer Giebel lagen opgeborgen, toe te eige nen. Dat was althans de opzet van me neer Cardanilio, die dit vuile werkje opknapte in opdracht van de directie van de Betha Parisia-automobielfabrie- ken, welke bijzonder nieuwsgierig was naar de uitvinding van Jimmy Brown. Dorus Draadnagel wees de Italiaanse indringer de weg door het donkere huis. Zijn hart klopte hem wel een beetje in de keel, want de slaapkamer van meneer Giebel lag vlak naast diens werkkamer, waar de brandkast stond en de deur tussen de twee ka mers stond op een kier. Dorus Draad nagel draaide zich om en legde zijn wijsvinger op zijn mond. Met de andere hand wees hij naar de openstaande deur. „Daar net snurkte hij nog" fluis terde hij ongerust, „maar nu hoor ik niets meer JJ.W.S., AJAX EN WILLEM II gaan met uitstekende vooruitzichten 1952 in. Deze clubs hebben immers met nog tien of elf wedstrijden te spelen een voorsprong van resp. vier, vier en zes punten op hun naaste concurrenten en, hoewel natuurlijk nog van alles mogeljjk is, zjjn de twee hoofdstedelijke clubs en de ploeg uit Tilburg favoriet voor de kampioenstitel in de afdelingen A, B en C. VVV, dat zes weken geleden een ogenschijnlijk onaantastbare po sitie in 1D innam, heeft nog slechts één punt voorsprong op HDVS en levert hiermede het beste bewijs, dat men nog geen ,>hel" kan roepen alvorens de brug is gepasseerd. Het is daarom nog zeer goed mogelijk, dat de leiders in de andere afdelingen over de vrij grote concurrentie zullen struikelen. nen worden, zijn wij van mening, dat deze clubs niet voor de titel in aan merking komen. Vermoedelijk zal Ajax alleen rekening met Wageningen en RCH moeten houden, hetgeen ove rigens niet wil zeggen, dat de Am sterdammers van de andere clubs niet kunnen verliezen. Zondag zal daar echter weinig kans op zijn, daar hek kensluiter Achilles een bezoek komt brengen. Het is niet waarschijnlijk, dat Ajax zijn voorsprong kan vergro ten, daar Wageningen een bezoek brengt aan Enschede en RCH als gast heer voor Sneek fungeert. Nu DOS naar het midden van de ranglijst is afgezakt is 7SV niet kansloos in de uitwedstrijd tegen deze Utrechtenaren. Vitesse gaat van Oosterparkers win nen en van Be Quick verwachten wij een overwinning op het bezoekende Blauw Wit. yOORAL in IA is de concurrentie zeer groot. DWS heeft weliswaar vier punten voorsprong, maar men dient te bedenken, dat Haarlem een wedstrijd minder heeft gespeeld. Ook 't Gooi en EDO, die beiden één punt minder bezitten dan de roodbroeken, zullen zeer zeker hun nummertje mee- blazen en zelfs Heerenveen is nog in de rekening. Daarom is Zondag de ont moeting tussen de Friezen en 't Gooi van groot belang. Het is gevaarlijk een voorspelling te doen, maar niette min menen wij dat het niet onmoge lijk is zal de ploeg uit Hilversum met een nederlaag genoegen zal moeten ne men. Hoewel AGOVV niet kansloos is in de uitwedstrijd tegen DWS, geloven wij niet in een nederlaag voor de gast heren. Van Haarlem verwachten wij een overwinning in de thuiswedstrijd tegen Volewijckers. Frisia op eigen ter rein te verslaan zal voor Velocitas vermoedelijk een te zware opgave zijn. Me#r kans op de volle winst heeft En- schedese Boys in de uitwedstrijd tegen Go Ahend. HOEWEL Be Quick en Vitesse tot de kopgroep van 1B gerekend kun- ZATERDAG 5 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram. muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.40 Strijktrio, 12.00 Metropole-Orkest. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Accordeonorkest. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Amateursuitzen ding. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Dansmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solisten. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staal- kaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21 15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Negro-spirituals. 22.25 „Onder de pan nen", hoorspel. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.150rgelspel. 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zenderslui- t.ng. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.35 Klein koor. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Omroeporkest. 15.35 Kroniek van letteren en kunsten. 16.13 Gram. muziek. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Zang en orgel. 18.45 Buiten landse correspondentie. 19.00 Filmpro gramma. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Gram.muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Licht baken", causerie. 20.30 Gram.muziek, 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 „Wat zou U doen?". 22.00 Gram.muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Kamerorkest. ^yiLLEM II staat er ongetwijfeld het beste voor. Zondag hebben zij bo vendien nog de gelegenheid hun posi tie aanzienlijk te verbeteren daar zij een bezoek aan nummero twee op de ranglijst, het Maastrichtse MW, gaan brengen. Nu zullen de Maasstaa- bewoners zeker niet zonder slag of stoot de punten uit handen geven, maar niettemin geloven wij, dat de gasten met de volle winst gaan ver trekken. Eindhoven moet in staat worden geacht de wedstrijd tegen Sit- tardia te winnen, zodat de lichtstad- bewoners geen grotere achterstand behoeven te krijgen. SVV gaat van ADO winnen en van Feijenoord ver wachten wij hetzelfde in de wedstrijd tegen DHC. Juliana heeft nog een (theoretische) kans op de titel, maar het kon wel eens gebeuren, dat NAC Zondag deze kleine kans tot het mi nimum gaat reduceren. In de laboratoria van de Osram- fabrieken worden op het ogenblik proeven genomen met oen „Xenon" hoge druk lamp, die ongeveer 100 maal meer licht geeft dan de sterkste pro jectie gloeilampen. Dit is de eerste projectielamp met hoge druk gasont lading. De geleerden, die aan de ver volmaking van de lamp werken, moe ten zonnebrillen dragen om iets te kun nen zien. De „XBF", zoals de lamp voorlopig genoemd wordt, zal vooral bij de opname en projectie van kleu renfilms, waar de grenzen van de ont wikkeling nog lang niet zijn bereikt, waardevolle diensten kunnen bewij zen. De kleur van het licht komt over een met middelmatig natuurlijk dag licht. yW, dat zijn inzinking blijkbaar weer te boven is, brengt een be zoek aan Longa. Dat zal waarschijn lijk weer twee winstpunten voor de ploeg uit Venlo betekenen, hetgeen nodig is ook, daar HDVS met HBS niet al te veel moeite zal hebben. Hoewel Xerxes ergens in de middenmoot zweeft, hebben deze Rotterdammei 3 reeds menige verrassende overwinning geboekt. PSV zal dus op zijn tellen moeten passen. Het wisselvallige Em ma achten wij in staat NOAD te ver slaan en vermoedelijk zal Sparta met NEC niet te veel moeite hebben. Het krachtsverschil tussen de ex-kam pioenen Limburgia en Maurits is op het ogenblik zeer gering. Wij denken dan ook aan een puntenverdeling. Chevremont is in de uitwedstrijd te gen Brabantia niet geheel kansloos. (Advertentie, Lng. Med.) Toen bij het aflossen van de wacht aan de Prins Hendrikkazerne te Nij megen de soldaat R. uit Veenendaal zijn geweer neerzette, ging het schot af doordat, zo bleek bij het onderzoek, het geweer niet voldoende veilig was ge steld. R. werd aan linkerarm en linker schouder gewond. Hij werd in het Canisiusziekenhuis opgenomen. Chefsrine „4" werkt viervoudig, want eik tab.et bevat 4 verschillende geneesmiddelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan miiiioe- nen mensen in de gebele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen (aalden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. cCoeé ivotuCetoeM./ (Advertentie, lng. Med.) 34. Het duurde niet lang of Moeder Woeffie en meneer Knorremans hadden het hele verhaal van Paul en Ina ge hoord. „Zo, dus meneer Waffl heeft meteen jouw Vader opgebeld, is het niet?" „Ja mevrouw, dat doet iedereen hier", antwoordde Paul trots. „Mijh Vader is de beste spoorzoeker van de Alpen. Hij kan iedereen vinden". „Nu ik kan merken, dat jullie kinderen van zo'n beroemde hond zijn, hoor", zei Moeder vriendelijk. „Want ik ben er van overtuigd, dat jullie ons gevonden zou hebben, als wij niet toevallig ae eersten waren geweest". „Wat een on zin", sputterde meneer Knorremans. „Praat die kinderen nog maar naar de mond ook". Maar Moeder legde hem meteen het zwijgen op. „Stil nu maar, wat doet het ertoe. De hoofdzaak is, dat wij met ons vieren huiswaarts gaan. Het viel echter niet mee voor Paul en Ina om de twee reizigers op ski's hij te houden. De sneeuw was hier op de helling veel te dik en de twee hond jes zakten er dan ook helemaal in weg. Bovendien waren ze al erg vermoeid van hun eerste speurtocht, al zouden ze dat voor geen goud willen bekennen. Gelukkig wist Moeder raad en Paul en Ina waren" dan ook wat blij, toen ze achter op een ski mochten plaats ne men. HELE hartstochtelijke dienaren der wetenschap^ hebben in de loop der- eeuwen hun experimenten en onder zoekingen met de dood moeten bekopen. Zo ondernam veertig jaar geleden prof. Douglas Mawson met de Zwitserse ski kampioen Xavier Merz en luitenant Ninnis van de Royal Fuseliers alsmede achttien Australiërs een expeditie naar de Zuidpool. Ook deze tocht had als zovele anderen naar het land van het „eeuwige ijs" een dramatisch einde. Ninnis verdween met honden, slee en voedselvoorraad plotseling in een ijs- spleet en was voorgoed spoorloos, Merz kwam daarna van uitputting om het leven. De leider Douglas Mawson keer de de wanhoop nabij na een afwezig heid van niet minder dan een en negen tig dagen ten slotte als een wrak bij de overige expeditieleden terug De maand Januari telt nog meer merkwaardige herdenkingsdata. Zo was het dezer dagen een k&lve eeuw gele den, dat aan het bekende Plein het Rembrandt-theater als operettetheater werd geopend. Sinds 1919 deed het dienst als bioscoop en in 1939 onderging het befaamde amusementsgebouw een algehele restauratie. Lang kon uit gaand Amsterdam niet meer van dit toen aan de modernste eisen voldoend theater gebruik maken, want het brand de in 1943 tot de grond toe af. Sinds dien herinnert een naargeestige, kale open plek de voorbijganger aan dat wat was. Wanneer zal die droeve wonde van het Plein door een nieuw „Rem brandt" worden geheeld? Vijf Januari was hét eveneens vijftig jaar geleden, dat in Londen de pre miere ging van G. Bernard Shaws Drama aan de Zuidpool De wonde van het Plein Oostenrijks nationaal „juweel" hersteld „Vrouw Warrens Bedrijf". Het ontke tende destijds een storm van veront waardiging. Gelukkig heeft de grote Ierse dramaturg nog tijdens zijn (ove rigens lange) leven ook andere reacties kunnen vernemen. JJIT de boekerij van de Literaire Ver eniging te Verona zijn 335 boeken verdwenen, w.o. exemplaren van grote waarde, zoals de brieven van Catherina van Sienna. De politie heeft een vrouw gearresteerd, die beschuldigd wordt kostbare illustraties uit oude boeken in deze bibliotheek te hebben gescheurd, ze in een lijst te hebben gezet en ten verkoop te hebben aangeboden. DOOR VtARIORIE -fc VERNON 125) Ik wilde me er alleen van overtuigen dat je liefde voor mij sterk genoeg was om over dat alles te zegevierenik wilde je tot over je oren in de voorbereidingen voor een groot huwelijk zien gewikkeld om dat alles dan op het laatste ogenblik terwijl je je ten volle realiseerde wat dat geklets en die gissingen en afkeu ringen van alle genodigden te beteke nen hadden - voor mij op te geven en naar me toe te komen". „Wel heb ik", hijgde Peta. Toen greep ze zijn arm en keek hem met vrees in haar ogen aan. „Maar als ik dat nu niet had gedaan?" „Ik wist dat je het doen zou", sprak hij vol vertrouwen, terwijl hij met een uitdrukking van trots en liefde op haar neerkeek. „Ik zette alles op jou. Petaen ik heb gewonnen." „Maar wat had je gedaan als ik het niet bijtijds had ingezien?" hield ze aan en keek hem aan in de hoop dat hij haar zou geruststellen. „Blake je zou me toch niet rustig hebben laten gaan zonder er iets aan te doen!" Ze keken elkaar lang in de ogen en ze moest erkennen, dat hij haar meer dere was. „Jawel", zei hij eindelijk en zijn stem klonk weloverwogen, alsof hij haar op de proef wilde stellen om te zien hoe diep haar gevoelens voor hem waren, of misschien ook om haar te tarten. „Ik zou je hebben laten gaan zonder iets te doen, omdat je uit eindelijk niet beantwoordde aan het denkbeeld dat ik van je had." „Oh". Een ogenblik stond Peta dood stil en voelde de tranen achter haar oogleden prikken. Toen nam hij haar weer in zijn armen en drukte haar dicht tegen zich aan. „Hoe het ook zij, je bent mijn uitver korene en ik hou van jou", zei hij, en zijn diepe stem klonk hees van emotie. „De hemel weet wat ik zou hebben ge daan als je mijn vertrouwe.i had Ge schaamd". En toen was Peta niet meer bang of verdrietig. Hij was een harde man, auto ritair en meedogenloos, en het zou haar moeilijk vallen aan zijn ideaal te beantwoorden, maar hij hield van haar en met trots en dankbaarheid besefte ze dat de liefde van een dergelijke man de moeite waard was. „O Blake", riep ze uit en lachte hul peloos. „Waarom moest ik toch verliefd op jou worden in plaats van op één var die aanbidders die alles voor me zou den hebben gedaan wat ik vroeg? Ik zal me vaak pijn doen aan jouw onbuigza me kracht". „Dat weet ik. Maar ik zal het weer goed maken, dat weet je ook, is het niet?" Hij nam haar zachte kin in zijn hand, hief haar gezichtje naar hem op en er kwam een glimlach om haar mond. „Dat weet ik", fluisterde ze. „Het zal de moeite waard zijn, 'o Blake, het zal zalig zijn!" Ze zwegen daarna een ogenblik en eindelijk sprak Heritage weer. „Peta, je beseft toch goed wat je doet, is het niet? Je realiseert je toch dat 't mogelijk zal zijn, dat de mensen over je zullen kletsen omdat je je op het laat ste ogenblik aan je huwelijk onttrok?" „Dat weet ik wel", zei Peta kalm. ,Maar het kan me niets schelen. Zolang jij van me houdt, doet het er niets toe". „Je bent een schat", prevelde hij met zijn lippen tegen de hare. „Peta?" „Ja, liefste?" „Ik zal altijd van je houden om de wijze waarop je vannacht in je bruids japon naar me toe bent gekomen, om je bereidheiJ, alles wat steeds belangrijk in je leven is gewest, op te geven en terwille van mij het hoofd te willen bieden aan lasterpraatjes en allerlei an dere narigheden. Zelfs als ik erg lastig ben moet je daaraan denken". „Ik zal het onthouden", beloofde ze tevreden. Het was een hele tijd later dat ze zich met tegenzin in zijn armen bewoog. „O, ik ben zo gelukkig. Er is maar één ding waar ik over pieker, Blake. Nevil le is zo lief voor me geweest, ik vind het ellendig hem te moeten teleurstel len. Wat ter wereld moet ik aan Neville Heritage zeggen" Hij keek op haar neer en begon toen plotseling onbedaarlijk te lachen. „O, dat heb ik je nog vergeten te vertellen", zei hij. „Ik ben Neville Heritage". HOOFDSTUK XVII. ,Zo is dus alles geregeld, begrijp je", vertelde Bruce zijn remplagant, zoals hij hem noemde. „Peta en ik zullen zeer binnenkort trouwen en dus moet ik de teugels wel overnemen. Niet dat ik het nu nog zo erg vind, ik weet nu zonder enige twijfel dat Peta van me houdt om mezelf en niet om mijn rijkdom, en de misprijzende blikken van de andere mensen doen me niets". (Slot volgt) op weg naar 46. Met enige moeite lukte het Kap- pie de man aan zijn sombere gedachten te ontrukken. „Het is ja een deksels mooie auto", prees hij. „Maar wij zoeken toch iets anders. Is hier geen taxi te krijgen?" „Dan moet je om de hoek zijn", zuchtte de brandmeester, die plotse ling weer alle interesse verloren scheen te hebben. Doch na enige aarzeling stond hij op en bracht hen naar een oude, vervallen schuur, aarin een eigenaar van het vehikel bereid, hen te schoot het ding plotseling onder ver- bijna voorwereldlijke auto stond. Zo rijden en nadat ze waren ingestapt, de vaarlijke knallen vooruit, eentje, waarvan de treeplanken bijna Maat natuurlijk onder protest, en de En bijna op hetzelfde ogenblik stapte een halve meter boven de grond zitten, chauffeur een eeuwigheid aan een ook Trol uit het kabelspoortje en liep Na enige onderhandelingen bleek de reusachtige zwengel had staan draaien, haastig de stille dorpsstraat in. De directeur van de Regionale Om roep Noord, de letterkundige Sjoerd Leiker, is als zodanig oogevolgd door de heer J. Smit, chef-redacteur van „Het Vrije Volk" te Leeuwarden. Sinds 1 Januari is de actrice Loudi Nijhoff verbonden aan het Rotterdams Toneel. Haar afscheid van het Amsterdamse Toneel Gezelschap heeft tot gevolg, dat zij ook de rollen in „Het mannetje in de maan", Een hart vol sintels" en „De ingebe"v!n zieke" niet meer zal spelen. Loudi Nüboff was sedert de be vrijding eerst nog verbonden aan de „Start". JJANK zij de vele giften van het Oos tenrijkse volk zal de restauratie van de door de oorlog zwaar beschadigde St. Stephans kathedraal in Wenen over enkele maanden zo goed als voltooid zijn. En daarmede is het „voortbestaan" van dit achthonderd jaar oude juweel der gotiek naar wij monen hopen voor de toekomst bewaard. Elke provincie van het land leverde een bijdrage voor het herstel. Zo zorgde b.v, Vorarlberg voor de ramen, Tirol voor de kostbare kandelaars en Opper Oostenrijk voor een 120.000 kg wegende luidklok. S:ïiï'% O ijl - K ->'i Stephansdom te Weenen Elf personen hebben in Panama bij de jaarwisseling het leven verloren, terwijl vele anderen verwondingen op liepen. Het aantal slachtoffers is hoger dan ooit tevoren. Vier personen zijn vermoord, vier kwamen tengevolge van verkeersongelukken om het leven, twee werden gedood door andere ongelukken en één verdronk. Het eerste slachtoffer was een vrouw, die in een dansgelegen heid te Panama-City door haar jaloerse echtgenoot werd dood gestoken. Het is niet uitgesloten, dat de Ame rikaanse luchtmacht contracten zal sluiten met Europese firma's voor het revideren van de in Europa gestation- n eerde C-47 transportvliegtuigen van de luchtmacht der V.S. Een „proef- contract" met de N.V. Avio-Diepen te Ypenburg, de eerste Europese firma, die een „C-47" onderhanden kreeg, had gunstige resultaten. Het nieuwe plan zal niet alleen de kosten der Europese verdediging voor de Amerikaanse belastingbetaler ver minderen en West-Europa economisch ten goede komen, doch ook indirect een bijdrage vormen voor de defensie organisatie van generaal Eisenhower. Aan boord van een hulpmotorschip, dat gisteren uit Schellingwoude was vertrokken naar Zwartsluis, is een 50- jarige schipper met zijn been bekneld geraakt tussen een draad en de as van de hulpmotor, waardoor dit lichaams deel werd afgekneld. Het schip is door een Urker boot weer in Scheliingwoude binnengebracht De schipper werd in een ziekenhuis te Amsterdam opgeno men.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6