Driemanschap zou Stalin opvolgen Stroom van amendementen in de politieke commissie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verschillende vuurgevechten in het geïsoleerde Suez Adenauers adviseur in Den Haag Stuurman van „Turmoil thans aan boord van „Flying Enterprise'" Ambassadeurs in Tokio en Den Haag Weer groep vrijwilligers naar Korea Zaterdag 5 Jan. 1952 149e Jaargang No. 4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Beria (NKVD) de voornaamste figuur miinniiiiniitininnHiiniiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Mossadeq weigert hulp van de Wereldbank Streven naar accoord met Amerika? ZEVENTIG DODEN IN ERZEROEM Van Riebeeck-feesten zijn begonnen III!lliinnilllll!!l!llllllllll!ll!illlllllllll!l!lllllinilllllll!llllll!llllll!inilllllinillinillli!lll!linHn!ljt!!l MSA werkt aan nieuw hulpplan voor Spanje Elfhonderd emigranten naar Australië Om het Europese leger „Irene Oldendorff" niet teruggevonden KoAi BjeAJteJk niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiini noem? Groot was steeds de trouw van postbode James Brawley, in Char leston (Amerika). Gedurende 45 jaar had hij brievenbussen gelicht en post stukken bezorgd. Zijn collega's ver rasten hem op de dag van zijn ju bileum met een.... nieuwe brieven bus, die hij in zijn deur kan laten Na de ratificatie Joego-Slavië ontvangt 25 millioen dollar A/s voorschot op de hulp der Westelijke landen Communisten verwerpen Geallieerd voorstel ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHE GODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e liands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Moskou neemt voorzorgsmaatregelen: Volgens communistische kringen in Londen zouden Molotof, Beria en Malenkof, allen vice-president van de Sowjetunie en lid van het Politbureau, een drieman schap vormen, indien Stalin iets zou overkomen, aldus meldt AFP. Molotof zou binnenlandse zaken beheren, Beria, die voorzitter van het driemanschap zou zijn, zou in het bijzonder met de controle "an het leger, de contra-spionnage en de inlichtingendienst belast worden en Malenkof zou toezicht houden op de communistische partij. BERIA coming man Waarnemers menen Premier Mossadeq heeft aan de be trokken regeringsbureaux opdracht ge geven alle aanvragen voor het kopen van olie, hetzij van het Sowjetblok, hetzij van andere landen, in welwillen de overweging te nemen. Men maakt hieruit op, dat Mossadeq niet zal in gaan op de voorstellen van de wereld bank, die de Perzische olie gedurende twee jaar belangeloos in beheer wilde nemen. Overigens had Mossadeq zes bezwa ren tegen de voorstellen. De wereld bank had voorgesteld, de nettowinst in drieën te delen. Eén deel was bestemd voor Perzië, een tweede deel voor de gene, die de olie verkoopt; het derde zou in beheer worden genomen door de wereldbank. Mossadeq verwierp de ze clausule zonder meer. Griekenland heeft verklaard voor twee millioen dol lars olie rechtstreeks van Perzie te wil len kopen. Volgens in deze kringen uit Rusland ontvangen berichten is Stalins gezond heidstoestand oorzaak van groeiende ongerustheid. Begin December zouden vier specialisten uit Wenen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onderzoeken. Hoewel hij gezond lijkt zouden zijn geneesheren menen, dat een nieuwe hartaanval noodlottig zou kun nen zijn. Om deze reden zouden voor zorgsmaatregelen voor het overnemen van de macht zijn genomen, aldus nog steeds het Franse persbureau. Men voegt hieraan toe, dat Stalins gezondheidstoestand reeds een terug slag op de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie heeft gehad. Het Polit bureau zou naar een middel zoeken om tot overeenstemming met de Verenigde Staten te komen, teneinde zich gedu rende de overgangstijd geheel aan bin nenlandse zaken te kunnen wijden. In dit verband zou de benoeming van de voornaamste raadsman van de Ameri kaanse regering op het gebied der bui tenlandse politiek, Kennan, tot ambas sadeur in Moskou in de Sowjet-Unie gunstig zijn ontvangen. Men zou hier in een aanwijzing zien van het Ameri kaanse verlangen om de betrekkingen met de Russische regering te verbete- Volgens nog onvolledige berichten zijn tpii de aardbeving, die Donderdag de TÜrkse'prövincie ErzefoerrT Teisterde;* meer dan zeventig personen om het le ven gekomen en meer dan 200 gewond Er zijn 700 gebouwen verwoest. Britse tanks in actie tegen sluipschutters Na een aanval van Egyptenaren op de Britse waterinstallaties te Suez, welke leidde tot een twee uur durend vuur gevecht, hebben de Britten alle in en uit Suez leidende wegen doen afsluiten. Gisteren kwamen vier grote, Britse „Centurion"-tanks tegen Egyptische sluipschutters, die zich in huizen bij de drinkwaterinstallaties ophielden, in ac tie. In één der huizen werd een bom gevonden. Gisteren werd veelvuldig ge schoten op het verkeer, dat van de weg tussen het Britse kamp in Suez en de waterinstallaties gebruik maakte. Tal van Egyptische politiemannen bevon den zich onder de aanvallers. De gehele toestand is verward en een Britse woordvoerder verklaarde, dat er „enige twijfel" bestaat of men de toe stand wel volkomen beheerst. De laat ste berichten maken er melding van, dat tijdens de vuurgevechten van Donder" dagavond vijftien Britten werden ge dood. De arbeiders van de algemene werk plaatsen van de Suez-kanaalmaatschap- pij zijn in staking gegaan, omdat een buitenlandse ingenieur een Egyptische arbeider had berispt. Tengevolge van schietpartijen zijn gisteren te Suez vijf burgers gedood en 24 gewond, zo werd van Egyptische zijde gemeld. De tekenen wijzen erop, dat de laatste dagen tal van twijfelach tige vreemdelingen Suez binnenkomen. Vermoedelijk behoren ze tot het „be vrijdingsleger" uit Cairo. Met vreugdevuren en klokgelui is uit Origstad in Transvaal de eerste van de zeven postkoetsen vertrokken, die uit verschillende plaatsen in Zuid- Afrika naar Kaapstad komen, waar zij begin Maart worden verwacht. Minis ter-president Daniel Malan gat gisteren het startschot voor dit begin van de Van Riebeeck-feesten. Nederland heeft diplomatieke be trekkingen met Jordanië aangeknoopt. De zaakgelastigde te Badad treedt als zodanig tevens te Amman op. ItteeA^eAicJit Verwachting tot Zondagavond; Overwegend droog weer mei enkele opklaringen en plaatse'ijk mist. Zwakke wind. Weinig veran dering van temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.47, onaei 16.44. Maan op 12.22, onder 3.36 MAANDAG: Zon op 8.47, ondei 16.45, Maan op 12.42, onder 4.53. Toiaal bedrag nog onbekend Functionarissen van het Amerikaan se bureau voor wederzijdse beveiliging zijn bezig aan een nieuw hulpprogram voor Spanje, dat weldra bij het Congres zal worden ingediend. Tegengesproken is dat een jaarlijkse toewijzing van 150 milioen dollar aan Spanje is aanbevo len. Naar vernomen werdt, gaat het om een lager bedrag. Het Congres heeft vorig jaar mach tiging verleend voor militaire, econo mische en technische hulp aan Spanje tot een bedrag van honderd milioen dollar voor het belastingjaar eindigend 1 Juli a.s. De Export-Importbank heeft daarenboven een crediet van 62.500.000 dollar verstrekt. Van dit crediet is bij na 50 millioen reeds ter beschikking gesteld, maar tot dusver is nog geen andere hulp verleend. Engeland zou nieuwe atoomoven bouwen De Britse regering zal spoedig ver zocht worden toestemming te geven voor de bouw van een „Atoomoven", welke genoeg energie zou opleveren voor de aandrijving van een vliegkamp schip of een electrische centrale. In het atoomcentrum van Harwell is men van mening, dat 'd'e 'installatie in een jaar tijds gebouwd kan worden, hét zou ëCKf5f'tien"'jahT kunnen, «ergen de operationele moeilijkheden te over winnen. De installatie zou uranium 235 ver bruiken doch tevens plutonium produ ceren, dat weer als „atoombrandstof" gebruikt kan worden. Naar schatting zou de installatie dertig jaar kunnen werken zonder een nieuwe vulling. Op het door de regering gecharterde Noorse passagiersschip „Skaubryn", dat Zaterdag a.s. als eerste emigran tenschip van dit jaar uit Rotterdam naar Australië zal vertrekken, zullen zich bijna 950 Nederlandse emigranten inschepen en voorts 200 uit Duitsland afkomstige „displaced persons". Weinig verandering in hei Nederlandse standpunt Theodoor Blank, adviseur van Ade nauer voor defensie-aangelegenheden, heeft gisteren in Den Haag nadere be sprekingen met de Nederlandse auto riteiten gevoerd over het probleem van het Europese leger. De heer Blank zou hebben gepoogd een compromis te bereiken in de wederzijdse standpun ten. De Nederlanders zijn echter niet volledig afgestapt van hun standpunt, dat de samenwerkende landen geen afstand moeten doen van hun souve- reiniteit op het stuk van de financie ring van het Europese leger. In geallieerde kringen heeft men ten aanzien van deze reis voorbehoud ge maakt. Met name heeft men verbazing aan de dag gelegd over de mededeling, dat Blank in Den Haag een uiteenzet ting zou hebben gegeven' van het ge meenschappelijke standpunt van Frank rijk, Italië en West-Duitsland. De hoge commissarissen van Frank rijk en Amerika hebben dit voorbehoud in een afzonderlijk onderhoud met Ade nauer uitgesproken. Baldadige" auteur stal veertien straatlantaarns De Haagse auteur W. H. M. v. d. H., die het pseudoniem Willem W. Water man voert, verscheen gisteren voor het gerechtshof te 's-Gravenhage, aangezien hij volgens de ten laste legging in een Meinacht van het vorige jaar veertien straatlantaarns, die een wegopbraak markeerden, mee naar huis had geno men. Van den H. voerde aan, dat het hier louter een kwestie van baldadigheid betrof, doch de president wees op het gevaar voor het verkeer op de weg en vertelde, dat de hoogste straf voor dief stal van straatlantaarns zeven jaar be draagt. De proc.-generaal vond, dat er tegen „dit soort vlegels" streng moest worden opgetreden en vroeg bevesti ging van het vonnis van de rechtbank, die Van den H. tot veertien dagen ge vangenisstraf met aftrek had veroor deeld. De uitspraak volgt over veertien dagen. De nieuwe staat Libye heeft de VN verzocht om toelating tot de inter nationale organisatie. Nederland steunt het Westelijke plan In de loop van het debat in de poli tieke commissie over het Westelijke plan voor de collectieve veiligheid heb ben een aantal Arabische landen een amendement ingediend op het Russi sche voorstel, een periodieke bijeen komst van de Veiligheidsraad bijeen te roepen. Zij hebben hierin verzet aan getekend tegen het voorstel de com missie voor collectieve maatregelen op te heffen. Samen met Afghanistan heb ben zij voorts voorgesteld, aan de af zonderlijke staten de beslissing te laten, of zij al dan niet zullen deelnemen aan de voorgestelde collectieve maatregelen tegen een aggressor. Enige Zuidamerikaanse landen heb ben verder in een resolutie te kennen gegeven, dat het voorgestelde schaduw- leger geen afbreuk mag doen aan de binnenlandse veiligheid van de aange sloten landen, en dat deze zelf de om- Naderende storm verhindert reddingspoging Gespannen volgt thans vrijwel de gehele wereld de moedige strijd, die gestreden wordt om het behoud en de berging van het gekapseisde Ameri kaanse vrachtschip „Flying Enterprise". De gezagvoerder, kapitein Kurt Carl- sen, die een week lang de enige aan boord van zijn deerlijk gehavend schip was, heeft nu gezelschap gekregen van een stuurman van de „Turmoil", een sleepboot, die gisternacht bij de „Fly ing Enterprise" arriveerde. Met ware doodsverachting slaagde de stuurman erin aan boord van het in nood verke rende schip te komen. Er zijn vijf vergeefse pogingen gedaan om een sleeptros uit te brengen. De ouders van kapitein Carlsen zul len op uitnodiging van het Britse blad „Daily Express" Zondag naar Londen vliegen, om hun zoon te kunnen ont vangen als hij veilig mocht terugkeren. Uit Brest is de sleepboot „Abeille 25" vertrokken om de „Turmoil" zonodig assistentie te verlenen. Men zou trach ten vanmorgen vast te maken. De slagzij van de „Flying Enterprise" is h°e MOEILIJK het beroep van krantenaap ook is, Theodoor heeft altijd nog meer te doen met de heren, die Justitia de blinddoek en sommige verdachten de das omdoen: met name de rechters. Voor de kadi van Canton (in Ohio) verscheen meneer Harris Barret, die ervan beschuldigd werd de heer Crosley buiten Westen te hebben geslagen, tijdens een vechtpartij in een bus. Harris voerde tot zijn verde diging aan, dat hij zo eens per maand de heer Crosley tijdelijk het bewust zijn ontneemt, doch dan ten aan- schouwe van een duizendkoppig pu bliek. Zij beiden zijn namelijk boksers en takelen elkaar in de sportpaleizen meer toe, dan nu in de bus was ge beurd. Die rechter was zeer wijs en gaf Harris een boete van tien dollar: zijnde de helft van het tarief. D Om nog even bij de groene tafel te blijven: in München kreeg Karl Meindl 300 Mark boete, omdat hij een andere Mün- chinees voor „super-idioot" had uit gescholden Zijn protest tegen de rech ter luidde- „Vindt Herr rechter het vreemd, als ik hem in verband met zijn uitspraak een „super-idioot" Op Kreta draait de opera (tie „Rome(au) en Juli(nee)". aanbrengen. In het vrij-wordende Boedapest staan twee grote kinder tehuizen. Met ingang van het nieuwe jaar zijn daar ten behoeve van de prille verpleegden kleine kamer potjes aangeschaft. Het zal u verba zen, maar totnogtoe hadden de kleuters hun natje en droogje moeten doen in Japanse vazen, die kunstig met bloe men waren versierd, doch zeer onge makkelijk zaten. De Amerikaanse soldaten in Japan konden met kerstmis via een aparte winkel in Yokohama bloemen cadeau doen aan verwanten in het vaderland. In de winkel ontving men de opdracht, aan acht verschillen de Amerikaanse meisjes een bloemstuk te zenden, me't de woorden (op het kaartje) „Ik bemin je voor eeuwig". De opdrachtgever was één en dezelfde persoon. O Gevaarlijker was het expe riment van de heer Martin Kizzar in Hot Springs (Arkansas), die met drie vrouwen tegelijk was gehuwd. Een paar urn: voor hij (voorgoed) naar Europa vertrok, liet hij de dames elkaar ont moeten in de lobby van een hotel in zijn woonplaats. Het ging er heet toe, zegt men. nog iets toegenomen, doch het schip houdt zich verder goed. De Amerikaanse torpedobootjager „Williard Keith" is op weg om de „John Weeks" af te lossen. Het zoeken naar het uit Lubeck af komstige schip „Irene Oldendorff", se dert Oudejaarsavond vermist, is opge geven. Het schip moet vergaan zjjn tus sen de Wcstereems en het Huibertsgat. Op Borkum zijn de lijken van dertien opvarenden van het schip aangespoeld. Kretensische Julia verlaat haar Romeo De Kretensische „Julia", de ne gentienjarige Tassoela Kefa- loyannis, heeft haar Romeo ver laten, aldus van Kreta te Athene ontvangen berichten. Volgens deze berichten is zij hiertoe over gegaan, opdat alle maatregelen kunnen worden genomen ter be scherming van haar vader, de liberale Griekse afgevaardigde Manolis Petrakoghiorghis, „tegen een door de vrienden van haar echtgenoot Kosta beraamde moord". Tassoela heeft de in specteur van politie te Kanea op Kreta meegedeeld, dat zij naar haar vader wil teruggaan. De aanhangers van de familie Kefa- loyannis zijn naar verluidt ver toornd op Tassoela's vader we gens zijn vroegere pogingen, het huwelijk van zijn dochter onge daan te maken, en wegens zijn achtervolging van zijn schoon zoon. vang hunner deelneming dienen te be palen. In de loop van het debat heeft de Nederlandse gedelegeerde Von Ballu- seck zich voor de Westelijke voorstellen verklaard; hij drong echter aan op een wijziging in de inleiding ervan. De Amerikaanse gedelegeerde Cohen heeft in een persconferentie het Russi sche voorstel van de hand gewezen tenzij Rusland inderdaad de spanningen in de wereld zou willen verminderen. Een debat in de Veiligheidsraad over Korea zou de besprekingen alleen maar belemmeren. Op voorstel van de Nederlandse re gering heeft de Japanse regering be sloten om na de ratificatie van het vredesverdrag haar te 's Gravenhage gevestigde handelsmissie om te zetten in een ambassade. Anderzijds zal dan Nederland in Japan eveneens door een ambassadeur worden vertegenwoordigd. Vóór de oorlog hadden de diploma tieke vertegenwoordigers van beide landen in .Tokio en Den Haag de rang van gezant. In Japan is Nederland thans vertegenwoordigd door een mis sie onder leiding van de heer P. E. Teppema. Deze heeft reeds de rang van ambassadeur. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de heer Teppema na bovengenoemde ratificatie ons land in Tokio als ambassadeur zal vertegenwoordigen. Aan Joego-Slavie is door de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk als voorlopige hulp voor het eerste halfjaar van 1952 een bedrag van 25 millioen dollars toegwezen. De drie landen zullen besprekingen voeren over de verdere economische hulp aan Joego-Slavie. Verwacht wordt, dat een bedrag van nog 40 millioen dol lars voor het eerste halfjaar van 1952 als basis genomen zal worden. Het to tale bedrag, dat de drie mogendheden voor het jaar tot Juni 1952 aan Joego- Slavie willen verlenen is ongeveer 120 millioen dollars groot. Hierover zal ech ter nog onderhandeld moeten worden. Lijdensweg Panmoendion Het nieuwe Geallieerde voorstel be treffende de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, is gisteren door de communisten verworpen. De rode onderhandelaars zeiden voorts er nooit in te zullen toestemmen, dat ver tegenwoordigers van neutrale organisa ties spreken met de gevangenen in hun kampen. President Truman heeft de Zuidko- reaanse ambassadeur verzekerd, dat de V.S. Zuid-Korea niet in de steek zullen laten. Truman wou echter geen belofte afleggen over het sluiten van een pact van wederzijdse bijstand. De ambassadeur heeft tijdens de hem verleende audiëntie tevens gesproken over de oppositie van zijn regering te gen de voortdurende compromissen bij de onderhandelingen in Panmoendjon en tegen het prijsgeven van bepaalde, ten Noorden van de 38e breedtegraad gelegen, eilanden. VIETMINH-REGERING VERZOEKT TOELATING TOT DE V.N. De Vietminh-regering in Indo-China heeft verzocht om toelating tot de V.N. Zij protesteerde tegen de Franse pogingen om toelating van de regering van Vietnam te verkrijgen. Dinsdag a.s. vertrek uit Rotterdam Opnieuw staat een Nederlands aan- vullings- en aflossingsdetachement ge. reed om naar Korea te vertrekken. Het telt in totaal ongeveer 160 man, onder wie 4 officieren en 14 onderofficieren. Commandant van het detachement is de eerste luitenant der infanterie J. M. Gerverdinck, uit Harderwijk. Voorts bevinden zich bij het deta chement een twintigtal militairen, af komstig van het oorspronkelijke Neder landse detachement Ver. Naties, die de wens te kennen hebben gegeven, op nieuw naar Korea te gaan. De troep vertrekt op Dinsdag 8 Januari uit Roo sendaal en gaat via Engeland naar Ko rea. Inmiddels is in Roosendaal en Schoon- haven de oefening begonnen van een nieuw aflossingsdetachement, dat me dio Maart uitgezonden zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1