Churchill spreekt met HarryTruman „Flying Enterprise" is op weg naar Engelse haven Bevolking van Huissen brak de gesloten paterskerk open Mossadeq aanvaardthulp der Verenigde Staten V.S. en Engeland kunnen vrede, hoop en redding brengen Maakf Chaplin zijn laaiste film JCoM B&iJteJk Carlsen-rage Maan'dag 7 Jan. 1952 VemSÜÜÊ NÖÖRÏÏHÖILMB& DAGBLADEN '149e Jaargang No. 5 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ALLER OGEN GERICHT OP HET JACHT WILLIAMSBURG Hartelijk welkom op vliegveld Washington 15 Buspassagiers levend verbrand Dieven verdwenen met twintig gouden munten Prins Starhemberg krijgt 82 landgoederen terug enaren moeten ontruimen Egypt dorp W,&e&beAicM Vijf-en Zeventig procent kans van slagen Carlsen en Dancy kruipen over het dek Een demonstratieve massale kerkgang DE bevolking van Huissen heeft ge durende het afgelopen weekeinde op ondubbelzinnige wijze getoond, het niet eens te zijn met de beslissing van de aartsbisschop-coadjutor mgr. Alfrink, die gelastte, dat de kerk der paters Do minicanen per 2 Januari gesloten zou zijn. Eerst werd Zaterdagavond bij ver rassing met beitels een aanval gedaan op de deur van de gesloten kapel, waar door deze volkomen werd gesloopt, waarna op Zondag een massale kerk gang volgde. New Hampshire stelt Eisenhower candidaat Perzische regering is optimistisch Pleven brak een record Peking zou van plan zijn eigen Paus te kiezen ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11( Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHIGODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd„ 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 BISTEREN is in een verklaring van het Witte Huis hekend gemaakt, dat Tru- man en Churchill Zaterdag bij hun besprekingen aan boord van Trumans Jacht „Williamsburg" een „plooibare" agenda voor de deze week te voeren be sprekingen over een wereldomvattende strategie hebben opgesteld. De beide staatslieden hadden Zaterdagavond na het diner een gesprek van ongeveer twin tig minuten, waarna zij Eden en Acheson ontboden, die het volgende half uur de besprekingen bijwoonden. Hierna hielden de president en de premier en hun ministers van buitenlandse zaken een bespreking met de andere leden van hun staf. Volgens de perschef van het Witte Huis, Short, werd zeer vriendschappelijk over een groot aantal onderwerpen gesproken, doch hjj wilde niet mededelen, welke die onderwerpen waren. MA een diner aan boord van de „Wil liamsburg" heeft Churchill de pre sident Zaterdagavond twee geschenken overhandigd: een model van de „May flower" (vervaardigd uit hout van dat schip, dat m 1620 de pelgrimsvaders naar Amerika voerde) en een in rood leer gebonden exemplaar van zijn boek over de tweede wereldoorlog „Dering sluit zich". Truman schonk Churchill een com pleet stel glazen van de „Williams burg". Na het uitwisselen der geschen ken begaven de president en zijn gast zich naar de lounge voor de eerste be spreking. Vervolgens poseerden zij voor fotografen, staande voor een schilderij, dat een gevecht tussen het Amerikaanse fregat „Constitution" en het Britse fregat „Java" voor de Bra ziliaanse kust in December 1812 uit beeldt. Twiniig inzittenden gewond Bij een botsing tussen een autobus en een tram te Salvador in de Braziliaan se staat Bahia, zijn vijftien personen om het leven gekomen en twintig ernstig gewond. De bus stond spoedig in lich terlaaie, tengevolge waarvan verschei dene inzittenden levend werden ver brand. Inbraak in Nijmeegs Museum Gedurende het afgelopen weekeinde hebben nog onbekende inbrekers hun slag geslagen in het gemeentemuseum van oudheidkundige voorwerpen te Nijmegen. Hun buit bestond uit twin tig oude gouden munten van grote waarde. Aanvankelijk was men be vreesd, dat ook de zeer kostbare „gou den bul" van keizer Karei was gesto len, doch deze is later weer terugge vonden. De inbrekers zijn het museum bin nengedrongen door een venster met een koevoet open te breken en hebben vervolgens binnen alle deuren gefor ceerd en twee vitrines met oude mun ten opengebroken. Het blijkt, dat zij het gehele museum hebben doorzocht, doch de diefstal bleef tot de gouden munten beperkt. Proteststaking in Oostenrijk De Oostenrijkse communistische partij heeft een oproep gedaan om hedenmor gen een algemene staking van een uur te houden als protest tegen het terug geven van 82 welvarende landgoederen aan prins Rüdiger Starhemberg. Star hemberg, die thans in Argentinië woont" was de oprichter en leider van de „Heimwehr", een uiterst rechtse orga nisatie, die gewapende steun gaf aan de staatsgrepen van Dolfuss in 1934. De teruggave van de landgoederen is ge schied volgens de restitutiewet. De landgoederen werden in 1938 door de Nazi's onteigend. Luitenant-generaal Erskine, de com mandant van de Britse troepen in Egypte, heeft meegedeeld, dat het dorp Kafr Abdoe moet worden ontruimd. Een deel van dit dorp Is vorige maand door Britse tanks met de grond gelijk gemaakt ten behoeve van de weg naar de waterzuiveringsinstallaties van Suez. De overgebleven huizen worden door de Egyptenaren gebruikt als uitgangs punt van aanvallen op de waterzuive ringsinstallaties. Deze aanvallen, die Donderdag en Vrijdag plaats vonden, *Ün de hevigste tot dusver geweest. Bovendien is Suez gesloten voor ledereen, die daar niet nodig is ten be hoeve van de openbare veiligheid en de volksgezondheid. Drie Egyptische „verraders", die ge durende een treffen tussen Britten en Egyptenaren te Suez op de Egyptena ren hadden geschoten, zijn volgens het blad „Al Balagh" ter plaatse gefusil leerd. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG. Zon op 8.46, onder 16.47; Maan op 13.11, onder 6.07. VUINSTON CHURCHILL arriveerde Zaterdag na 'n vlucht van een uur met een vliegtuig van de Amerikaanse president uit New York op het vlieg veld van Washington, alwaar Truman hem persoonlijk verwelkomde. Staande voor een batterij van microfoons en honderden verslaggevers zei Truman tegen Churchill: „Ik kan u niet vertel len, hoe welkom u bent. Engeland en het gemenebest en de Verenigde Staten zijn de nauwste vrienden en wij wen sen, dat het zo blijft". In zijn antwoord zei Churchill, dat bij een goede verstandhouding de twee landen een „grote kracht" konden op bouwen en „vrede, hoop en redding brengen aan een worstelende mens heid". Voor zijn vertrek uit New York naar Washington heeft Churchill een korte persconferentie gehouden. Het „werke lijke doel" van zijn komst noemde hij niet zozeer het regelen van kwesties, dan wel het vestigen van een gofrie overeenstemming tussen de regerings hoofden aan beide zijden van de oce aan, zodat toekomstige gebeurtenissen zouden kunnen worden aangepakt met kennis van de wederzijdse standpunten. Hij zei, dat niet verwacht moet wor den, dat een aantal beslissende en op zienbarende besluiten genomen zal worden. Op vragen zei hij, dat de vooruit zichten voor de vrede in 1952 „goed" waren. Op de vraag of de vrede zou worden bevorderd door een ontmoeting van Truman en Churchill met Stalin antwoordde hij, dat dat zou afhangen van de opzet en de gebeurtenissen, die aanleiding voor die bijeenkomst zou den zijn. Hij voegde eraan toe, dat hij in het Lagerhuis heeft verklaard niet te denken, dat de wereld in groter ge vaar verkeert, dan ten tijde van de luchtbrug naar Berlijn, als „wij maar verstandige maatregelen nemen". Churchill spreekt voor de microfoons bjj zijn aankomst op Washington Airport. Rechts van hem President Truman. In de vroege morgenuren van Zon dag had de rijkspolitie de handen vol om het publiek uit de kerk te houden, doch om tien minuten vóór half zes kon men de Huissenaren niet meer tegenhouden. DE „Flylng Enterprise" en de sleepboot „Turmoil" bevonden zich gisteravond te 21 uur op ruim driehonderd kilometer van Falmouth aan de Zuidwestkust van Engeland, nadat kapitein Carlsen en de stuurman van de „Turmoil", Dancy, die zich bij hem aan boord heeft gewaagd, Zaterdag met grote krachtsinspanning tezamen een tros hebben vastgemaakt. Met veel moeite heeft de Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keith" vlees, warme koffie, vruchtenkoekjes, siga retten, kaarsen en lucifers aan boord van de „Flying Enterprise" weten te krij gen. De voorraad kaarsen van de twee zeelieden, hun enige licht- en warmte bron, was de avond tevoren uitgeput geraakt. kruipen voortdurend over het sterk j^|En verwacht, dat de sleep uiterlijk Woensdag in Falmouth zal aanko men, indien het weer tenminste gun stig blijft. De kans, die de vrachtboot heeft om behouden de haven te berei ken, wordt door insiders geschat op 75%. De sleep, die een lengte heeft van 750 meter, levert door de plaatselijke mistbanken gevaar op voor de scheep vaart, die gewaarschuwd is uit de buurt te blijven. Kapitein Carlsen en de stuurman van de „Turmoil", Dancy, Volgens de „Sunday Chronicle" heeft de 63-jarige Chaplin tegen intieme vrienden gezegd van gevoelen te zijn, dat hij niet meer voor de camera moest verschijnen. Thans werkt hij aan zijn film „Limelight". Volgens het blad had Chaplin oor spronkelijk het plan gehad nog een komische film te maken over een zwerver. „Een sprekende zwerver zou echter een illusie vernietigen", aldus Chaplin. De Amerikaanse republikeinse sena tor Henry Cabot Lodge heeft medege deeld, dat hij de naam van generaal Eisenhower zal opnemen in de lijst van candidaten, die New Hampshire zal stellen voor de voorverkiezing van can didaten voor het presidentschap der V.S. De aanhangers van Eisenhower in de republikeinse partij hebben te kennen gegeven, dat zij het als een duidelijk bewijs, dat Eisenhower candidaat wil staan, zullen beschouwen, indien hij niet verzoekt zijn naam te schrappen. Tot dusver heeft generaal Eisenhower geen commentaar geleverd op de mededeling van de Amerikaanse senator. TN MILAAN heeft men zich maanden lang kunnen vergapen aan een de genslikker, die broodmessen en rapie ren naar binnen werkte alsof het slier tjes macaroni waren. Zijn stuntnum mer was wel het consumeren van een gevangenisstraf of collectieve ilifllllijlitII|jHHIIjllllliltllllillll!III!IIIIIItlHIHIIIIUIIIinjlljll!IIH!ü)Willljlll!UtllHli]lUB De prijs is ongeveer acht millioen dol lar. Een koopje, want in 1940, toen de stad werd gebouwd, kostte zij dertien millioen dollar, p Een Bulgaarse vluch teling is onder een goederenwagon van arbeid. Parijs naar Duinkerken gereisd. Hier ritsje scheermesjes, aan welke plech- q Voelt u er misschien wat voor een wist hij zich aan boord van een schip tigheid hij een reclame voor Gilette Btad te kopen? De Amerikaanse rege- te verbergen en naar Londen te komen. «,l-.„l„i. X 1 T-V 1 T i - I 'Ann Kti AWrfnlllnUi UmI a -1 r placht te verbinden. De man is verle- ring biedt er een aan. Het betreft de den week overleden. Gestikt. In een modelstad van Greenbelt, met woonge" visgraat. Een enkele maal geven de legenheid voor achtduizend personen, bestuurderen van de Oostelijke sector van Berlijn blijk van mensenkennis. Nu hebben ze bijvoorbeeld aan ongehuwde vrouwen toestemming verleend zich „mevrouw" te noemen. In West- Duitsland is het aan alle personen be neden de zestien jaar verboden te ro ken. Eerst op achttienjarige leeftijd mogen de Westduitsers zich aan een borreltje wagen. En denkt u zich nu eens het verdriet in van de zesjarige Heini Monckel uit Bremen, die siga retten rookt als was hij twintig. Hij verwerkt een pakje per dag en schijnt zich er heel wel bij te voelen. Q In Hongarije kunnen personen, die zonder toestemming hun werk voorgoed ver laten of te vaak absent zijn, verpor de^} worden tot masimaal twee jaar De film vrn temfmmi, JÉ. Toen hij opgelucht het Victoria-station in Londen verliet, (die laatste treinreis maakte hij ook al clandestien) werd hij door de politie gepakt. Op heel wat comfortabeler wijze zal hij naar de Lichtstad terugkeren. Een zekere meneer Guppy, een welgesteld Londe- naar, had op een ochtend bij ongeluk naar een fles Arabische gom inplaats van naar een flacon brillantine gegre pen. Zijn haar was tegen scherfwerking bestand en rook nog niet eens zo on prettig. Maar hij moest zich kaal laten knippen om weer een ordentelijke haardos terug te kunnen krijgen. Alle krantendirecteuren (en ook de vis handelaren, die in kranten een waar devol verpakkingsmiddel zien) hebben weer hoop. Men probeeert van de stengels van suikerriet nu krantenpa pier te fabriceren. Drinkt u dan uw thee mèt of zonder krant? Toen deze daad in Huissen bekend werd, was het oude stadje aan de Rijn gedurende de gehele nacht van Zater dag op Zondag in rep en roer. Mannen van de rijkspolitie betrokken de wacht bij de geforceerde kerkdeuren, doch van heinde en verre stroomde de katho lieke bevolking zelfs per autobus samen om de kerkdienst van half zes in de paterskerk mee te maken en om vijf uur in de morgén was de stroom niet meer te stuiten. In dichte drom men werd de rijkspolitie voorbijgelo pen en drongen de gelovigen het kerk gebouw binnen. De- kerk was tot in- de uiterste hoeken gevuld en nog moesten honderden mensen buiten wachten. Verslaggevers en fotografen uit bin nen- en buitenland waren aanwezig om deze uitzonderlijke gebeurtenis bij te wonen. Om half zes werd een stille Heilige Mis opgedragen en toen deze dienst na een half uur was geëindigd, liep de kerk alweer vol met nieuwe gelovigen. Zaterdagmidda is door een actieco mité een pamflet uitgegeven onder het motto „De stem van het volk is de stem van God". Hierin wordt gezegd dat iedere gelovige het recht heeft om te demonstreren tegen de overeenkomst tussen de aartsbisschop en de paters Dominicanen. Dit zou geenszins onge hoorzaamheid zijn aan het kerkelijk gezag. Momenteel is de toestand te Huis sen volkomen rustigi De rijkspolitie heeft tijdens de gebeurtenissen een zeer passieve rol gespeeld en had kennelijk de opdracht zich niet tegen het geweld te verzetten. hellende dek van de „Flying Enterpri se" om de door hen vastgemaakte tros te controleren. Inmiddels zijn de ouders van kapi tein Carlsen reeds per vliegtuig uit Kopenhagen in Londen aangekomen. Bij kaarslicht ving kapitein Carlsen een radiotelefonische boodschap in het Deens van zijn vader uit Londen op via de torpedobootjager „Keith". „Wij zijn trots op je", zo seinde zijn vader, die zijn zoon een gelukkig Nieuwjaar toe wenste en een behouden reis naar Falmouth. „Irene Oldendorff" gevonden Zaterdag is op 20 km ten noordwes ten van Borkum het wrak van het Duitse vrachtschip „Irene Oldendorff" gevonden, dat op 31 Deoember, waar schijnlijk door een mijnontploffing, is gezonken. Veertien lijken van opvaren den zijn inmiddels aangespoeld. Acht leden van de bemanning worden nog vermist. Het kuststation Radio-Antwerpen maakte gisteren bekend, dat een Turks schip bij Bath aan de grond is gelopen. F de filmfabriek Hollywood heeft de producer Hal Wallis reeds een film op stapel gezet, welke hef grote avontuur van kapitein Carlsen zal behandelen en de naam „The Flying Enter- prise" zal voeren. Wallis heeft al zijn concurrenten geslagen door reeds op het bureau van het genootschap van Amerikaanse filmproducenten de naam van de film te laten inschrijven. In de woonplaats van kapitein Carlsen in de V.S. bereidt men de grootste en feestelijkste ont vangst voor, Welke daar in twee eeuwen aan iemand ten deel viel. De stad Gloucester aan de Ame rikaanse Westkust heeft kapitein Carlsen uitverkoren voor haar medaille, welke zij jaarlijks toe kent voor „heldhaftig optreden". Een Londens hotel heeft de kapitein en stuurman Dancy van de „Turmoil" telegrafisch mee gedeeld, dat de beste hotelsuites voor hen zijn gereserveerd. Ook vader en moeder Carlsen ver blijven in dit hotel. j^JINISTER-PRESIDENT MOSSADEQ van Perzie heeft in een schrijven aan de ambassadeur der Verenigde Staten in Teheran, medegedeeld, dat hij de voorwaarden voor Amerikaanse economische hulp aanvaardt, mits de beginselen van het handvest der Verenigde Naties worden nageleefd. Mossadeq gaf de missie van de Wereldbank toestemming om naar Abadan te komen voor een bezoek aan de olie-installaties aldaar. Gisterochtend zijn de leden van de missie, Hector Prud'homme en Torkild Rieber, vergezeld van twee Perzische ingenieurs per vliegtuig uit Teheran naar Abadan vertrokken, waar zij drie dagen zullen blijven alvorens naar Washington terug te keren. F zijn antwoord aan Mossadeq heeft de Amerikaanse ambassadeur, Hen derson, de wens geuit, dat Amerikaan se hulp de grootste mate van voordeel voor het Perzische volk zou opleveren. Een woordvoerder van de Perzische regering heeft verklaard, dat het kabi net „optimistisch" is. Men wees er ver der op, dat de kwestie van het verle nen van militaire hulp gescheiden is van die van h»t geven van economische steun. De economische steun zou de verbetering beogen van onderwijs, ge zondheidszorg en landbouw. De Franse premier, Pleven, heeft alle records gebroken door Zaterdag zeven maal de vertrouwenskwestie te stellen bij de behandeling van de her- Vorming der sociale voorzieningen en de nieuwe belastingmaatregelen. Vrijdag had Pleven reeds de vertrou wenskwestie gesteld op de hervorming bij de Spoorwegen, zodat de Nationale Vergadering zich vandaag over acht verschillende onderwerpen zal moeten uitspreken. De Perzische minister van binnen landse zaken en waarnemende minister van arbeid, Amir Taimour Kaladi, is Zaterdag afgetreden, nadat de parle mentaire oppositie had gedreigd hem in staat van beschuldiging te stellen. Sir Francis Shepherd, de Britse am bassadeur te Teheran, die in October naar Groot-Brittannië was vertrokken, is Zaterdag op zijn standplaats terug gekeerd. Hij waarschuwde Perzië, dat het, naarmate het geschil met Enge land langer duurt, „steed- moeilijker zal worden de Perzische olieproducten op de vroegere markten te verkopen". Volgens missionarissen, die uit com munistisch China te Hongkong zijn aan gekomen, hebben de Chinese commu nisten onlangs aartsbisschop Paul Wang van het diocees Nantsjang in de provincie Kiangsi uitgenodigd paus van de Rooms-Katholieke kerk in China te worden. De aartsbisschop had het voorstel van de hand gewezen. Een andere Chinese katholieke pries ter, die zich in gevangenschap bevindt, zou een zelfde aanbod eveneens heb ben afgeslagen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1