LAATSTE NIEUWS Ambtenaar bij PTT pleegde frauduleuze handelingen Voortreffelijke uitvoering van Schubert s „Die Winterreise" Stad en Omgeving Fa. Th. Kraakman Zn. AGENDA Glazen paleisje'' is een fraaie aanwinst voor kleuteronderwijs Jac. de Kadt besprak 't plan „De weg naar vrijheid'' Voorzitter en onder-voorzitter van K.v.K. herkomen Noodlottige vriendschap KLEUTERWEIDEOFFICIEEL GEOPEND Overkant van straat moet thuis blijven COUPONS SIDONIUS DE JONG Het Gulden Vlies Zware straf voor koper van gesmokkelde nylons Frameqgen op weg naar Den Helder Wordt het leven te duur? „Flying Enterprise" drijft nog rond Op afdelingsvergadering DONDERDAG 10 JANUARI 1952. Hij inde luisterbijdragen te eigen bate Voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. A. Markus stond gistermiddag terecht de inmiddels ontslagen ambtenaar bü de PTT, J. P. D. uit Alkmaar, die ten nadele van .de Posterijen zich enkele honderden guldens toeeigende door frauduleuze handelingen bij het innen van achterstallige luisterbijdragen. De man inde b.v. luisterbijdragen over het jaar 1951. Hij wist het dan zo te doen voorkomen, als of hij slechts het laatste halfjaar ontvangen had, ter wijl hij het bedrag van de andere zes maanden in eigen zak stopte. Voor ieder feit moest hij tevens valsheid in ge schrifte plegen door het veranderen \an de maand op de luistervergunning. Deze praktijken legde hij aan de dag in Ha ir- lem, Egmond aan de Hoef en Den Hel der. In het geheel eigende hij zich zo enkele honderden guldens toe. Het voorlichtingsrapport van verdachte luidde zeker niet ongunstig, al werd hij beschreven als iemand, die zich graag doet gelden. In de oorlog heeft hij zich goed gedragen. Hij nam ook actief deel aan het verenigingsleven in Alkmaar. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en meende, dat verdachte voor deze geraffineerde oplichterijen geen enkele reden had. Op het feit zelf Staat niet minder dan zes jaar gevange nisstraf. De officier was van mening, dat ambtenaren een speciale vertrou wenspositie bezitten en dat de mensen hierin niet beschaamd mogen worden. Hij meende hierom een gevangenisstraf te moeten eisen en requjreerde drie maanden onvoorwaardelijk. Cognac Vieux per fles 5.95 j Cognac Arquet, per fles 7,50 verder voorradig: Hannapier, Montassier, Albert I Robin, Jules Robin. Laflèche, Exshaw, Bisquit, Dubouché, Hennessy. I Wijnkopcrjj sinds 1804. Platte Stecncnbrug 114 ALKMAAR (Advertentie. lng Med.) De bejaarde Alkmaarder Gijsbertus B., die als alleenstaand persoon van een klein bedrag moet rondkomen, heeft in de loop der jaren al te vriend schappelijke banden aangeknoopt met koning alcohol met as gevog, dat hij tel kens weer opduikende uitnodiging voor een ontmoeting niet kan weerstaan, terwijl de gevolgen voor hem toch minder prettig zijn. Wegens openbare dronkenschap heeft B. reeds verschillende veroorde lingen achter de rug. Nu had hij van een vriend in Assendelft een paar bor rels aangeboden gekregen. En dat op zijn nuchtere maag. Men had hem daarna „onder de invloed" langs de weg zien liggen. U weet toch dat drinken verkeerd voor u is? vroeg de kantonrechter in Zaandam, voor wie B. gisteren terecht stond. Ja, edelachtbare, maar ik kreeg het „angepresenteerd". Ja en u vindt het natuurlijk lekker en u weigert niet reageerde de rechter. En nu komen die borrels u nog duurder dan wan neer u ze zelf had gekocht, zeide de ambtenaar van het O. M. Deze infor meerde tenslotte naar 's mans inko men, dat niet bijster groot bleek te zijn en eiste een straf van drie dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, B. het laatste woord krijgende, in formeerde of zijn volgende zaak ook niet kon worden afgehandeld, wat dat zou hem dan de reiskosten van Alk maar naar Zaandam tenminste een keer uitsparen en toen bleek al gauw, dat de man nog een dagvaarding in zijn bezit had, omdat hij zich kort na het eerste geval weer door dezelfde „vriend" had laten tracteren met ge lijk gevolgHij wilde zeker uw vrijkomen uit het politiebureau met u vieren hè? En dat u hem net weer moest tegenkomen. Een slecht noodlot voor u, vond de rechter. Neen, die laatste zaak kon niet gelijk worden behandeld. De stukken waren daar toe nog niet gereed. Met een welge meende waarschuwing en als vonnis nog aan de eis toegevoegd onder toe- zichtstelling van het Medisch Consul tatiebureau voor Alcoholisme kon de man gaan. Dat hg de waarschuwing in acht neme Ook de politierechter achtte het een zeer ernstig feit, daar ambtenaren on kreukbaar moeten zijn. Daar verdachte echter reeds zeer gedupeerd is en in verband met zijn lichamelijke toestand wilde hij volstaan met het opleggen van een gecombineerde straf. Hij veroor deelde D. tot f 150 of 30 dagen en vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Cyrano de Bergerac (Alle leeftijden). Victoria Theater, 8 uur: Dédée, de havenmeid (18 jaar). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De leukste thuis (Alle leeftijden). Har monie Theater, 8 uur: Hotel Sahara (Tot 10 jaar o. g.) VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Eva (18 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Met vliegen de vaandels (14 j.); Harmonie Theater, 8 uur: De pastoor van Kirchfeld (14 j.); Cinema Americain, 8 uur: Guerrilla op de Philippijnen (14 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 10 Jan. 2.50 vm 3.03 nm Vrijdag 11 Jan. 3.32 vm 3.44 nm TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 2.55 15.08 8.55 21.08 Vrijdag 3.37 15.49 9.37 21.49 n Maar er zijn nog drie scholen nodig Op de hoek van de Heilooërdijk en de Prins Mauritskade, nog juist binnen de grens van de gemeente Alkmaar staat de nieuwe kleuterschool „Kleuterweide", die gistermiddag door de wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, in beheer is overgedragen aan de vereniging „Alkmaarsche Fröbelschool". „Een glazen paleisje", zo zeiden enkele van de vele genodigden en uit de talrijke toespraken bleek steeds weer de vreugde over deze prachtige school, die voor de betrokken stadswijk met zijn groot aantal nieuwbouwwoningen een welkome aanwinst be tekent. In de nieuwe school, die door de architect-aannemer P. Knoop uit Utrecht werd gebouwd, is plaats voor 135 kleuters. LEZING OVER ONDERWIJS VERNIEUWING Vrijdag 18 Januari zal in de Aula van het Murmellius-gymnasium door de heer F. Evers, voorzitter van het Paedagogisch Centrum van de Ned. Onderwijzersver eniging een lezing worden gehouden over het onderwerp: „Onderwijsvernieuwing". Onder meer zal de aansluiting L.O.—M.O behandeld worden. Allen, die op eniger lei wijze bij het onderwijs in de ge meente Alkmaar zijn betrokken, wer den voor deze bijeenkomst uitgenodigd. Onder de vele aanwezigen, die door de voorzitter van de Alkmaarre Frö belschool, de heer J. Schoorl, werden begroet bevonden zich mevrouw Wyte- ma, de heer en mevrouw R. Bakker, de inspecteur van het l.o., de heer G. G. C. Vernooy, de gemeente-secretaris de heer R. Veendorp en wethouder M. Coerts, vertegenwoordigers van Volks onderwijs en de Nederlandse onderwij zersvereniging, afd. Alkmaar, de heer J. van Drunen, consulent lichamelijke opvoeding, mej. Stol, inspectrice van het Fröbelonderwijs, de directeur van de Rijkskweekschool de heer C. Knook, de schoolarts dokter Swanenburg de Veye, de directeur en adjunct-direc teur van Gemeentewerken, de heren ir. H. Knol en C. Kirkenier en talrijke andere belangstellenden, onder wie ver schillende hoofden van lagere scholen en het personeel van „Kleuterweide". In zijn openingswoord wees wethou der Bakker op het grote verschil tus sen de vroegere bewaarschool en de tegenwoordige kleuterschool, niet al leen wat het gebouw maar vooral wat de betekenis betreft voor de ontwik keling van het kind. Vroeger werden de kinderen alleen maar „bewaard" om de moeders in de gelegenheid te stel len hun arbeid op het veld of in de fa briek te verrichten. Van enige paeda- gogie of weldoordacht onderricht was geen sprake. Drie scholen. Wethouder Bakker rekende de aan wezigen voor, dat de kleuterscholen in Alkmaar een totale capaciteit hebben van 1600 leerlingen, welk aantal nog belangrijk beneden het peil ligt van de te verwachten toename van het aantal kleuters in 1952. Er zullen nog minstens drie schoolgebouwen nodig zijn, aldus spreker. Nadat hij de verhouding tussen over heid en het kleuteronderwijs had aan gestipt richtte spreker zich in het bij zonder tot het bestuur van de „Alk maarsche Fröbelschool", dat in de 23 jaar van het bestaan der vereniging blijk heeft gegeven het kleuteronder wijs goed te behartigen. Er was dan ook geen moment geaarzeld de nieuwe school aan de hoede van deze vereni ging toe te vertrouwen. Met dit woord verklaarde wethouder Bakker de school voor geopend. De secretaris van de „Alkmaarsche Fröbelschool", de heer M. J. Lutterot herinnerde eveneens aan de ontwikke ling van de kleuterscholen, die van een sociale noodzaak uitgroeiden tot een onmisbare factor in de ontwikkeling van het kind. Hij gaf een historisch overzicht van zijn vereniging en dank te tot slot allen, die aan de tot stand koming van „Kleuterweide" hadden me degewerkt, in het bijzonder wethouder Bakker. De heer Schoorl bood namens zijn mede-bestuursleden de heer Lutterot een boekwerk aan als blijvende her innering. Pleidooi voor Heiloo. Vervolgens sprak het hoofd van „Kleuterweide", mej. Sj. Landeweer. Zij toonde zich buitengegwoon dank baar, dat zij na de bekrompen ruimte van het schooltje in de Comanstraat, de leiding mocht hebben van deze mo derne school. Eén ding speet haar echter, namelijk dat vele kinderen in de onmiddellijke omgeving (de overkant van de straat!) niet de school mogen bezoeken, om dat hun ouderlijk hxns toevallig in de gemeente Heiloo staat. Zij vroeg wet houder Bakker of hiervoor misschien nog een regeling zou kunnen worden getroffen. De insprectrice van het Fröbelonder wijs, mej. Stol, noemde Kleuterweide" één van de allermooiste kleuterscholen, die de laatste tijd in Noord-Holland zijn gebouwd. Zij onderstreepte van harte het onlangs door een professor gehouden referaat, waarin deze zei, dat de kleuterschool het beste onderwijs geeft in Nederland omdat zij het kind in het middelpunt plaatst en niet ge richt is op eventuele aansluitende on derwijsvormen. Namens Volksonderwijs werd het woord gevoerd door de heer Kleij- meer. De heer C. Mol sprak uit naam van de afdeling Alkmaar van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging. De schoolarts, de heer Swanenburg de Veije, vestigde in zijn toespraak de aandacht op de fundamentele beteke nis, die de leeftijdsperiode van de kleuter voor zijn verdere leven heeft. In deze belangrijke fase van het kin derleven kan veel goeds worden opge bouwd, maar ook veel worden bedor ven. Dit proces moet zich voltrekken in het gezin. Een goede kleuterschool kan de moeder bij haar moeilijke, op voedende taak helpen, maar zal deze nimmer overnemen, aldus spreker. Tot slot sprak mej. R. Kreijermaat een kort woord namens de afdeling Alkmaar van de Bond voor Kleuter leidsters. Van de gelegenheid om het „glas paleis" met zijn schat aan ontwikke lingsmateriaal te bezichtigen werd door de genodigden druk gebruik ge maakt. Het publiek krijgt dezelfde kans vanmiddag tussen 2 en 5 uur. AL ONZE worden geruimd! DONDERDAG MET 10 KORTING. VRIJDAG MET 20 KORTING. ZATERDAG MET 30 KORTING LAATSTE COUPONDAG OP ALLE GEËTALEERDE COUPONS. Recht t/o. de Langestraat. (Advertentie, lng. Med.) Laurens Bogtman zong voor Kamermuziekvereniging Grote belangstelling in Voor deze avond van de Alkmaarse Kamermuziek-Vereniging, was er in het „Gulden Vlies" een grote belang stelling. Dit was zeer verblijdend, want zelden zal men de vocale kunst, zo perfect en subliem tot uiting gebracht, hebben kunnen beluisteren. In zijn laatste levensjaar werd Franz Schubert geïnspireerd door een cyclus van 24 gedichten van Wilhelm Müller. Het is een serie gedichten, waarin te beluisteren valt wat er omgaat in het diepst van een ziel die verlangt naar de dood. Schubert heeft met zijn muzikaal genie dit dichtwerk èen relief gegeven, dat het verheft boven de middelmatig heid welke het oorspronkelijk bezit. Zo zijn te samen woord en toon een brok edele romantiek geworden. Alleen meesters als Laurens Bogt man kunnen het zich permitteren, een dergelijk werk in het openbaar uit te voeren. Laurens Bogtman die al deze vier en twintig liederen uit het hoofd zong, maakte van ieder lied een levend gebeuren, in talloze schakeringen in voordracht en zangkunst. De zanger gaf een volledige herschepping van Schu bert's meesterwerk, en hiermede is wel alles gezegd van deze zo hoogst artis tieke liederenavond. Dit zielkundige drama, in tonen tot uitdrukking gebracht, heeft de aanwe zige luisteraars in spanning gehouden totdat de laatste noot van deze uitge breide cyclus was gezongen. In het grote succes van Laurens Bogtman was ten nauwste betrokken de pianist Fe lix de Nobel, die veel meer was dan louter accompagnateur, maar iedere be geleiding een sfeer gaf, welke precies aansloot bij de tekst van het te zin gen lied. 25 JAAR GELEDEN In de Alkmaarsche Courant van 7 Januari 1927 vinden wij de vol gende mededeling: In verband met den voortdurend stijgenden omzet in de N.V. Rin gers Cacao- en Chocoladefabriek te Rotterdam en Alkmaar, is men overgegaan tot uitbreiding van haar fabriek te Alkmaar. De in 1920 en 1922 gebouwde vleugels worden thans verbonden door een hoofdgebouw met twee verdiepingen over de gehele ge vellengte en vier verdiepingen boven den hoofdingang. De totale grondoppervlakte van het in aan bouw zijnde gedeelte bedraagt 1300 meter. De bouw in gewapend beton wordt uitgevoerd door de firma F. H. Ringers en Zn. vol gens berekeningen van ir. J. A. Ringers en onder architectuur van de heer F. H. Ringers. Door deze uitbreiding kan een groot gedeelte van de chocolade- vormerij van Rotterdam naar Alkmaar worden overgebracht, waardoor in de Fabriek te Rot terdam dé bonbonfabricatie zal worden uitgebreid. Het hoofdkan toor blijft gevestigd in de fabriek te Rotterdam. „DE MENS IN HET HEELAL" Zondag om 10.15 uur spreekt in Valk's Lunchroom voor de afd. Alkmaar van „De Dageraad" de heer C. de Jager over „De mens in het Heelal", welke lezing met lichtbeelden wordt toegelicht. Beide kunstenaars werden langdurig toegejuicht, en Laurens Bogtman kon geen afscheid nemen zonder toegift. Met een meesterlijke karakteruitbeelding van Schubert's „Erlkönig" werd de ze liederenavond besloten. Zo hebben we deze avond weer er varen, dat de romantiek, ook uit Schu bert's tijd, onvergankelijk blijkt te zijn, en ieder emotioneel hart weet te be roeren. M. S. De heer W. B. uit Bergen had zich gis termiddag voor de Alkmaarse politie-recli- ter, mr. J. A. Markus, te verantwoorden wegens he kopen van 1080 paar nylons, waarvan hij wist of althans redelijkerwijs had kunnen vermoeden, dat zij op onrecht matige wijze ons land waren binnen gekomen. Verdachte had het veel ge vraagde artikel gekocht op het Waterloo- plein en omgeving te Amsterdam. Hij kocht ze zonder factuur en betaalde de normale prijs. Verdachte erkende de ten lastelegging ruiterlijk. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide, dat op de gehele partij kousen door het ontduiken van invoer rechten en belastingen aan de Staat een schade was berokkend van omstreeks f 1100.Verdachte stond overigens niet ongunstig bekend en de officier vond het dan ook onbillijk om het nadeel voor de Staat alleen op hem te verhalen. Toch meende hij, gelet op het voordeel dat verdachte van de koop had gehad, een hoge straf te moeten eisen. Hij requi- reerde dienovereenkomstig f 600,of drie maanden. Verdachte, had niets meer te zeggen en verklaarde zich accoord met de straf. De politierechter maakte er ech ter nog f 500,of drie maanden van. «Unfiecurrigeerd) De Noorse houtboot Frameggen, dis vannacht voor het Schulpengat voor anker heeft gelegen, heeft hedenmor gen in de vroegte de reis naar Den Helder hervat. De tros, die in de nacht was gevierd om haar niet op een a) ua zware proef te stellen, werd weer aangehaald en de sleepboten wierpen al hun paardekrachten in de strijd tegen de elementen. Men hoopte tegen het eind van de ochtend de rede van Den Helder binnen te lopen. De meningen hierover zijn verdeeld. Maar over één ding is ieder het eens, n.k dat een bekende Alkmaarse textiel firma er op uit is het leven goedkoper te maken. Want sinds de oorlog is het niet voorgekomen dat men lange on derbroeken en hemden met mouwtjes, van zeer goede kwaliteit, kon kopen voor 1.98. En nog wel in iedere hoe veelheid. Wie die firma dan is? Dat mo gen we niet verklappen! Men zie ech ter de advertentie in dit nummer. (AdvertenHe, lng. Med.) Carlsen en Dancy schijnen van boord te zijn gehaald Vanmorgen om acht uur meldde de reddingboot van Lizard, dat zij zich op slechts enkele honderden meters van de „Flying Enterprise" bevindt, die in de storm op ongeveer 34 mijl van het Zuidelijkste uiteinde van Zuidwest- Engeland ronddrijft. De reddingboot danst als een kurk op de hoge golven. De kustwacht weet nog niet, of ka pitein Carlsen en'stuurman Dancy van boord gehaald zijn, „doch het ziet er wel naar uit". Men heeft uitgerekend, dat de „Fly ing Enterprise" sedert gistermiddag 1414 mijl in Oostelijke richting is afgedre ven. Het weer is nog steeds zeer slecht. Volgens de „Turmoil" is kapitein Carlsen nog niet van plan de „Flying Enterprise" te verlaten. Het schip ligt „wat dieper in het water, doch heeft het niet zo hard te verduren als giste ren". Vanmorgen is kort vóór het dagwor- den het tij gekeerd. De „Enterprise" drijft nu niet verder in Oostelijke rich ting af. De Franse sleepboot „Abeille 25" blijft nog steeds in de buurt van de „Tur moil". Een vertegenwoordiger van de rederij der „Abeille" heeft verklaard te menen, dat als de Franse sleepboot vier of vijf dagen geleden de „Turmoil" had mogen bijstaan, de „Flying Enter prise" nu binnengebracht zou zijn. der P.v.d A. We hebben vroeger van het socialis me maar een vage voorstelling gehad, zonder veel besef van de wijze, waarop een socialistische maatschappij diende te worden ingericht of van de manier, waarop de overgang er heen zich zou voltrekken. Het perspectief van toen werd gegeven door de strijd van de vakbeweging voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden en door de actie van de partij voor algemeen kiesrecht en de achturendag. Deze dingen zijn bereikt, maar wij kunnen ze ook weer verliezen. Voorwaarde voor het behoud ervan is het behoud van de vrijheid. Aldus om schreef Jac. de Kadt, lid van het be stuur van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, gisteravond op een ledenvergadering van de afde ling van de PvdA een der uitgangspun- Instemming met de Nieuwjaarsrede Na de nieuwjaarsrede van de voorzit ter, de heer Arntz, in de gisteren ten raadhuize te Alkmaar gehouden verga dering van de K. v. K. en F., waarvan wij in ons vorig nummer reeds een uit gebreide samenvatting gaven, verzeker de de heer Le Blansch met interesse te hebben geluisterd en als antwoord er op meende hij te mogen zeggen, dat er drie punten in voorkomen, welke reden geven tot benauwenis: stijgende werkloosheid, de méér zorgelijke toe stand van de middenstand en de rem mingen welke de minister in uitzicht stelt om uitbreidng van bedrijven te voorkomen. Deze zaken moeten in samenhang be zien worden en zo nodig moeten de bakens tijdig worden verzet. Het is im mers zó, dat uitbreiding van de indus trie betekent méér werk en dus min der werkloosheid en daardoor minder zorg voor de middenstand. Spreker zou handwerkend Nederland willen op wekken om toch een vak goed te leren. Er is groot gebrek aan geschoolde werkkrachten. De welstand van een land hangt voor een groot deel af van de grootte van het aantal geschoolde arbeidskrachten. De heer Heuseveldt bepleitte naar aanleiding van de Nieuwjaars rede de opheffing van de prijzenbe- schikking voor vele artikelen. De heer Jaarsveld geloofde dat de animo van vele arbeiders om zich te bekwamen stérk zou kunnen wor den gestimuleerd door het verschil in beloning tussen geschoolden en onge schoolden groter te maken dan thans gebruikelijk is. Voorzitter en ondervoorzitters herkozen. De heer F. H. Ringers had te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen voor de functie van on dervoorzitter. Er blijven nu nog vier over, die allen, evenals de voorzitter, bij acclamatie werden herkozen. De firma Karei Bos te Alkmaar had een verzoek bij de Kamer ingediend om bemiddeling terzake tegemoetko ming aan de bezwaren, verbonden aan het zogenaamde „aantekengeld" voor de bodediensten. Na toelichting door de voorzitter en uitvoerige bespreking werd het bestuursvoorstel om de ge vraagde bemiddeling te verlenen, goed gekeurd. De heer Kroeze, die bericht had ge zonden dat hij verhinderd was de ver gadering bij te wonen, had verzocht de actie te steunen tot behoud van een ophaalbrug over de Slootvaart te Slootdorp. De voorzitter wees er op, dat een ophaalbrug in vele geval len te verkiezen is boven een vaste brug en de burgemeester van Wierin- germeer zou ook gaarne zien dat de bestaande ophaalbrug behouden bleef. Besloten werd het schrijven voor te leggen aan de Verkeerscommissie uit de Kamer. Het verzoek van de Vereniging van K. v. K. in Nederland om het oordeel van de Alkmaarse Kamer te mogen vernemen ten aanzien van de beteuge ling van het cadeaustelsel had een uit voerige bespreking tengevolge, waarbij verschillende heren hun mening te kennen gaven. Als resultaat er van kwam vast te staan, dat eenstemmig geoordeeld werd, dat het cadeaustelsel zo spoedig mogelijk zou moeten ver dwijnen. In die zin zal aan de Vereni ging van K. v. K. worden medege deeld. Nadat de lijst van uitgegane stukken (waarbij over enige nog gedicussieerd werd) was goedgekeurd, bracht de heer mr. C o n ij n bij de rondvraag nog de verkeersstagnatie bij de Friese brug ter sprake. Hij meende dat het wachten van vele mensen aan de Oudorper- zijde van de brug belangrijk verkort kon worden, als de orders van de po litie, die het verkeer daar regelt, ge wijzigd werden. Zoals het nu is, moe ten ook zij, die niet over de brug be hoeven te gaan, maar b.v. in de rich ting van de fabriek der firma Ringers of naar de vlotbrug, zich aansluiten aan de file van wachtenden voor de Friese brug. De secretaris, de heer Scheffel, verklaarde zich bereid om heden, Don derdag, met de heer Conijn de kwestie verder te bespreken en zegde toe, dat dan terstond gedaan zal worden wat mogelijk is. Verder vroeg de heer C o n ij n nog hoe het staat met het leggen van een brug over de Hoornse vaart. De voorzitter antwoordde dat de gemeente de kosten te hoog vindt om reeds nu de brug te leggen. Zij wil wachten op de vestiging van méér in dustrie daar ter plaatse. De heer C o n ij n was van mening, dat er spoediger nieuwe industrie zal komen als de brug er eenmaal ligt. De voorzitter wilde de kwestie ter bestudering voorleggen aan de Ver keerscommissie uit de Kamer. Een zelfde beslissing viel naar aan leiding van een vraag van de heer Lakeman of het waar is, dat de be drijven welke zijn aangesloten op het P.E.N., een kortere spertijd is voorge schreven dan aan de bedrijven, die hun electrische stroom betrekken van de gemeente Alkmaar. Hierop volgde sluiting van de ver gadering. ten van het pas verschenen plan „De weg naar de vrijheid". Daarom, zo vervolgde hij, is het goed, dat het deze titel draagt. Socialisme is de verwezenlijking van de vrijheid op alle gebieden des levens. Het gaat om de vrije samenleving, om een toestand waarin individuen en totaliteit het best tot hun recht komen. De productiviteit is de voornaamste factor, zo vervolgde spreker. Het gaat niet om verdeling van de armoede, maar om de schepping van de grootst mogelijke welvaart voor allen. Daartoe is vergroting der productie noodzake lijk, niet slechts in ons land, maar in de gehele wereld. Aangezien het kapi talisme door zijn gebrek aan organisatie leidt tot- wanorde en verspilling van maatschappelijke krachten, stellen de socialisten uit rechtvaardigheid en za kelijkheid de organisatie van het maat schappelijke leven voorop. Het is overi gens niet alleen een kwestie van plan nen maken en taken toewijzen. Dat zou leiden tot bureaucratie en verstarring. Belangrijk is, dat de mogelijkheid van initiatief blijft bestaan, omdat vernieu wing immer noodzakelijk is. Overigens is productie geen afgod, maar een noodzakelijke voorwaarde, om de mens voor de rest van zijn leven zijn vrijheid te garanderen: zijn vrij heid in zijn gezin, in zijn omgang met anderen, in zijn liefhebberijen. Dat houdt ook in verantwoordlelijkheid, waardoor de vrijheid leidt tot een har monisch samenleven. Wij willen, aldus spreker, de vermen selijking van de samenleving. De jacht op direct eigenbelang en de vrees voor de medemens als concurrent dienen te worden weggenomen. Daarom moet de huidige tot een betere samenleving worden omgevormd. De socialistische opvattingen liggen niet voor alle tijden vast, zo besloot spreker. Zij zijn geen dogma's maar wij zigen zich met de omstandigheden. De samenleving vertoont immers ook steed* groei en ontwikkeling. Zelfs een ideale gemeenschap zal voor verbeteringen vatbaar blijken. Verdediging van de vrijheid is nodig het uitdragen der socialistische opvattingen eveneens, op dat hun invloed met name in de verkie zingstijd zo groot mogelijk wordt! Een zeer uitgebreide discussie volgde op deze inleiding. Bij de aanvang der vergadering had de voorzitter, de heer G. W. de Jong, onder doodse stilte der vele aanwezi gen twee overleden voormannen, n.l. de heer J. Stokvis en prof. dr. Ph. Kohn- stamm, herdacht als grote figuren, wier werk zal blijven voortleven. J. Met start in de Rallye naar Monte Carlo Onze stadgenoot de heer J. J. Met zal met de heren J. de Ruiter (Hoorn) en J. Zwart (Wormerveer) deelnemen aan de Rallye van Monte Carlo. Deze heren zullen de monsterrit maken in een Chevrolet 1951.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2