Pirn, Pam en Pom in Zwitserland^) Kappie, HoMyuuaacL JIMMY BROWN ALS AUTORENNER In de greep van de woestijn Euwe, Fuderer en Rellstab leiders in 14e Hoogovenschaaktournooi olistenconcours te Heerhugowaard trok zeer veel belangstelling Een compromis bereikt inzake financiering PRENS BERNHARD NIET NAAR ZUID-AMERIKA Alleen vrijgegeven producten mogen aan leden elders worden geveild Schepen in moeilijkheden KERKELIJK NIEUWS Dr. Drees in New York aangekomen Veertien personen ziek door bedorven vlees *2. Pim, Pam en Pom hadden adem- Js naar het verhaal van vader Bern- rd geluisterd en ze hebben in nun rt geweldig medelijden met het ar- berenjongetje, dat van zijn vaucr et geen kinderen mocht spelen. „Stel voor", riep Pim even later, toen zij :er buiten in de sneeuw buitelden, tel je voor, altijd in je eentje spe- daar is ook niets aan! Ik ben blij, t ik tenminste twee broertjes heb en uis heb ik ook nog een heleboel iendjes". „En ik ben blij, dat ik Ira g heb", riep Paul. „Ook, al is het aar een meisje!" Gelukkig hoorde Tna dat laatste niet, want zij rolde net in een kuil, die zij zelf uitgegraven had. „Nou, ik zou best een zusje willen heb ben", riep Pom terwijl hij Paul een flinke sneeuwbal naar zijn hoofd gooi de. „Jouw zusje is trouwens helemaal niet kinderachtig!" Nee, dat moest Paultje ook toegeven. Zijn zusje verge zelde hem altijd trouw bij het uithalen van allerlei kattekwaad. „Jongens, ;k weet wat", riep Pim eensklaps. Al dat gepraat begon hem te vervelen. „La ten we rovertje gaan doen! Maar., als zij geweten hadden.... Vele uitstekende prestaties ET R.K. Fanarecorps „Hou en Trou" te Heerhugowaard organl- frde Zondag een solistenooncours der auspiciën van de R.K. Bond van trmonie en Fanarecorpsen in Nrd.- >lland in de zaal van F. Heiligenberg, ïgeveer 13 uur 's middags sprak rgemeester B. Sutman Mejjer een ■rt openingswoord. Hierna kwamen ;t minder dan ongeveer vlerenvjjtlg uzi kan ten hun concoursnummers orspelen. Ons overzicht zou zeker te uitvoe- worden wanneer we iedere presta- i in het bijzonder zouden moeten be reken, we hebben dus hier en daar a keuze gedaan uit het beste wat s werd voorgespeeld. Over het al- meen konden we voor de keuze van stukken niet veel bewondering heb- n, daarin moet nog verbetering ko- jn. „Panis Angelicus" van Franclt „Zilverdraden tussen het goud" kan jn bezwaarlijk een geschikte keuze or instrumentalisten noemen. Tweede afdeling- Een muzikaal gespeeld „Preislied" n Wagner door D. van Schagen rombone), Alkmaar. Twee jonge uzikanten, S. Beemster en Tony •oeders uit Bovenkarspel speelden at goede voordracht een duo voor trinet „The two daugters" van P. ■veil. Zeer lofwaardig werd ook uit- voerd het bekende Pelgrimskoor van agner, gespeeld door het trombone- uartet uit Obdam van H. Ootes c.s. .ong, Long Ago" van H. Round, or piston, werd goed gespeeld door Kramer uit Ilpendam. G. v. d. eyer uit Ilpendam speelde verdien- alijlt „Song at Twilight" voor como. •ijzenswaardige momenten vielen te nstateren in het duo voor bugle en ston, uitgevoerd door P. Klaver en Kramer uit Obdam. Eerste afdeling. J. Ranzijn uit Ilpendam voerde mu- taal uit „Air Varié" van M. Chris- phe, voor tuba. „Thed return" van irtmann werd goed uitgevoerd door trompettist J. Schilder uit Tuitjen- irn. Jb. Steen (Assendelft) boeide ■or een zeer gevoelige interpretatie n „Air Varié" van Canivez voor praan-sax. L. P. Kok uit Waarland id in „The Rosy Morn" van H. jund, een behoorlijke toongeving met n trombone. Muzikaal was ook het el van J. Ranzijn uit Heerhugowaard „The Return" van Hartman voor >or bugle. Een zeer te waarderen prestatie le- ■rde W. Schelvis, bariton, uit Noord- ijk, met „Carnaval" van H. Round. D. Spoelstra uit Enkhuizen musi- erde voortreffelijk op zijn sopraan- ixophoon in de „Fantasie Varié" van ignelies. Avondconcert. K. Modder (tuba) uit Heerhugo- aard speelde „The Rosy Morn" van ound, met beschaafd klankgehalte. Bruin (b. bas) Heerhugowaard oeg de „Dans der Teddyberen" van ikma muzikaal voor. J. Dekker (alt-sax) Obdam. speelde :er verdienstelijk „In my Cottage" in Round. Een muzikale interpretatie af ook A. Steltenpool (tenor-sax.) in „Solo de Concert". H. van der Linde uit Amsterdam aeelde zeer muzikaal een stuk van ergson, voor sopraan-saxophoon. Zeer effectvol speelden de gebr. eerdeman uit Hoorn een duet voor ompet „Concertino" van Andriese, Het concours besloot met het be ende „Clarinet Concertino" ge peeld door A. Bührse uit Amsterdam een Concertstuk voor tuba, uitge- serd door J. Noom, uit Amsterdam, eide vertolkingen waren zeer muzl- ial. De uitslagen. De jury voor dit concours bestond it de heren S. A. Noom, musicus te msterdam, en H. van Ossenbruggen, ïusicus te Wormerveer. Hier volgt de uitslag voor zover het e eerste prijzen betreft. 2e afdeling: Clarlnetduo Beemster en Broeders uit Bovenkarspel, 11 pt„ le prijs. Ie afdeling: D. Meinen. bariton, Assendelft, 98 pt le pr. G. Landman, tuba, Assendelft, 92 pt. le pr. Jb. Steen, sopraan-sax., Assendelft, 92 pt. le pr. W. Boon, piston, Assendelft, 90 pt. le pr. J. Ranzijn, bugle, Heer hugowaard, 103 pt. le pr. Afdeling uitmuntendheidW. Schel vis te Noordwijk, bariton, 94 pt. le pr. Superieure afdeling: D. Spoelstra, sopraan-sax, Enkhuizen, 102 p. le pr. Tweede afdeling: Th. Kramer, pis ton, Ilpendam, 92 pt. le pr. P. Klaver, bugle, Ilpendam, 90 pt. le pr. A. Ko nijn, Es-bas, Ilpendam, 95 pt. le pr. K. Modder, tuba, Heerhugowaard, 102 pt. le pr. C. Bruin, b-bas, Heerhugo waard 96 pt. le pr. le afd.: J. Dekker, alt-sax, Obdam, 90 pt. le pr. M. v. Velpen, bariton, Amsterdam, 92 pt. le pr Superieure afd.: J. Noom, tuba, Amsterdam, le pr. 114 pt. met lof. op weg naar 54. „Dan is hij ja hier geweest!" riep Kappie opgewonden uit. „Man, dat was Trol de Trooster. Je bent aan een groot gevaar ontsnapt. Maar vertel eens, had hij soms een steen bij zich, eeh kost bare steen, een grote diamant?" „Nee", prevelde het mannetje. „Hij wou alleen maar benzine hebben en met mesesn gooien Van een steen heb ik niets gezien! Maar wees maar niet bang, want hij is allang weer weg!" Bij die laatste woorden was de Maat En geruststellend drukte hij Kappie als geëlectriceerd overeind geschoten. weer op zijn stoel neer. „Laten we liever een kopje koffie drinken en dan zal ik de heren mijn verzameling prentbriefkaarten eens laten zien. Dat leidt de heren misschien wat af." „Prentbriefkaarten!" riep hij blij. „Kap pie, hoor je dat? Prentbriefkaarten!" En even later stonden er drie koppen dampende koffie- op tafel en de Maat en het oude mannetje zaten gebogen over een verzameling prentbriefkaar ten en hadden vergeten, dat er nog iets anders op de wereld bestond. Maar Kappie zat met een boos ge zicht te kijken en na te denken, want iedere minuut, die zij hier langer za ten, maakte Trol zich verder met de steen uit de voeten! Het Europese leger Ministers beslissen over nationale bijdragen Naar verluidt is over een van de voornaamste belemmeringen voor de vorming van een Europees leger, nl. de financiering ervan, een compromis bereikt. De ministers van de zes sa menwerkende landen zullen hierover aan het eind van deze maand een be slissing moeten nemen. Krachtens de voorstellen van de des kundigen zullen de ministers van fi nancien of defensie beslissen over de financiële bijdrage van elk land (West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden). De parlementen dezer landen zullen niet meer stem men over nationale defensiebegro tingen, doch over de bijdrage tot de gemeenschappelijke verdediging. Mocht in zeker jaar de bijdrage niet worden goedgekeurd, dan zou onder bepaalde gevallen de begroting van het voorgaande jaar van kracht kun nen blijven. Het secretariaat van prins Bernhard deelt mede, dat 't bericht omtrent 'n in Augustus door de Prins te ondernemen eis naar enkele Zuidamerikaanse lan den van iedere grond ontbloot is. Langedijker Groenten Centrale vergaderde Alkmaar en Beverwijk taboe Dezer dagen vergaderde de Langedijker Groentencentrale van de twaalf aange sloten plaatselijke tuinbouw verenigingen over het aanvoeren van groenten door eigen leden op andere veilingen. Deze vergadering was belegd naar aanleiding van het bericht van de Alkmaarsche vei ling, dat zij niet mee kon werken aan de uitvoering van het in April 1951 genomen besluit om niet meer voor de leden van de veilingen van de Vierbond te veilen. Er werden uit de vergadering enige voor stellen gedaan waarvan het voorstel van „De Zuid" St. Pancras het meest aantrek kelijke was. Dit kwam hierop neer, dat de bestaande toestand, waarbij de L.G.C. voor een aantal producten vrijstelling geeft, zou worden bestendigd. De aan wezige besturen zegden hun volle mede werking toe om er op te zien dat geen niet vrijgegeven producten naar Alk maar of Beverwijk zouden gaan. Voorts zou men door intensieve propaganda ook trachten de vrij gegeven producten op de eigen veiling te krijgen. Hierdoor zou de waarde van de veiling van de LGC, voor al voor de binnenlandse grossiers, worden verhoogd. De omzet van de LGC was in 1951: f 5.332.000,— tegen f 5.756.000,— in het vorige jaar. In aanmerking genomen, dat in de eerste vier maanden reeds een achterstand van ruim 9 ton ontstond, blijken de zomer en herfst toch iets beter te zijn geweest dan het vorige jaar. Zaterdag is onder grote belangstel ling het jaarlijkse Hoogovenschaaktour nooi te Beverwijk begonnen, waaraan een tiental sterke schaakmeesters in de hoofdgroep deelneemt. Het zijn de Nederlanders, dr. M. Euwe, J. H. Donner, Th. D. van Seheltinga, H. Kra mer en H. Bouwmeester en de buiten landers A. Fuderer en B. Kostic (Joe- go-SIavie), A. O'Kelley de Galway (Belgle), mr. D. A. Yanofsky (Canada! en L. Rellstab (Duitsland). Na de wed strijden van Zaterdag en Zondag is geen enkele van de deelnemers meer zonder puntenverlies. Euwe, Fuderer en Rellstab leiden met ieder 1)4 punt. Zaterdag wist de 21-jarige Fuderer onze landgenoot Donner in 17 zetten van het bord weg te vegen, een sen sationele uitslag. Dr. Euwe speelde na een hardnekkige strijd remise met Yanofsky, Kramer en Van Seheltinga konden het eveneens niet verder brengen dan remise en dezelfde uit slag kon worden genoteerd bij de twee andere partijen. BouwmeesterKostic en O'KelleyRellstab. O'Kelly had weliswaar een pion meer in een eind spel, maar kon dit niet tot winst her leiden. Bouwmeester leverde tegen Kostic met zijn halve punt uitstekend werk. Gisteren kwamen Donner en Euwe tegenover elkaar te zitten, een span nende ontmoeting, welke door onze nationale kampioen op keurige wijze werd gewonnen Van Seheltinga slaag de er niet in van Rellstab te winnen, doch moest met een nederlaag genoe gen nemen. Uitmuntend werk leverden Kramer en Bouwmeester. De Fries dwong de sterke Fuderer een half Fietje Euwe, het dochtertje van Dr. Max Euwe opende met de eerste zet aan het bord van haar vader het 14de Hoogovenschaaktournooi. V.l.n.r. Yanofsky (Canada), Fietje Euwe, Prof. Ten Doeschate (Directeur Hoog ovens) en Dr. Max Euwe. 43. Doordat noch de Betha Parisia's noch de twee Meteoors aan de oefen ronden hadden meegedaan, stelde de wedstrijdjury deze wagens bij de start geheel achteraan op. De Meteoor 1 met meneer Giebel achter het stuur stond tussen twee Betha Parisia's in en hele maal achteraan wachtte Jimmy in de Meteoor 2 op het startsein, dat door niemand minder dan de Vorst van Mo naco in eigen persoon zou worden ge geven. De tribunes puilden uit van de toeschouwers en overal langs het traject rekten de mensen de halzen om te kijken of de racemonsters nog niet gestart waren. De ene motor na de andere werd aangeslagen en het duurdl niet lang of de lucht was vervuld van een hels lawaai. Eindelijk kwam de monteur, die de automatische starter bediende, ook bij de Meteoor van me neer Giebel. „Klik!" zei het ding, maar tot ontzetting van meneer Giebel en Jimmy, die scherp oplette wat er ge beurde, bleef het doodstil onder de motorkap. De motor vertikte het Onmiddellijk werd de reserve-starter er bij gehaald om de laatste renwagen, die van Jimmy Brown te starten. Met ingehouden adem keek Jimmy toe „Klik!" zei het ding weer, maar ook onder de motorkap van Jimmy's wagen gebeurde niets.... (7 Op dat ogenblik ging de deur open en trad Jane Frask binnen. Ze doorboorde Gary met haar schrandere alles-ziende ogen en enigszins buiten adem stelde Mara hem aan haar voor en legde één en ander uit. „Ik oegrijp het" De ogen van de schrijfster lieten het zorgeloze knappe gezicht geen ogenblik los. „Ruzie tus sen verloofden, is het niet?" „Nauwelijks een ruzie, juffrouw Frask". Hij glimlachte innemend. „U kunt het eerder een kibbelpartijtje noemen". „Zo. En toen zag u haar foto's in alle kranten en besefte u wat u op het punt stond te verliezen en dus besloot u haar terug te halen, hè?" Een lichte blos overtoog Gary's knappe gezicht, maar hij antwoordde op luchtige toon. „Ik besefte daardoor hoezeer ik haar miste", sprak hij een voudig. Jane Frask knikte en liet het onder werp verder rusten. „Bel even om nog een beetje thee, kindlief. Meneer Cromerblijft nog wel even, denk ik". door: MARJONIE VERNON Terwijl hij een kleine buiging maak te, stak Jane haar onvermijdelijke si garet op en kruiste haar omvangrijke knieën. „Dus u gaat ook met de Araby? Zeker om een oogje op uw eigendom te houden?" Hij knipoogde ondeugend. „Gelooft u niet dat dat verstandig is?" Ze wuifde met haar sigaret. „En hoe lang zei u dat u bij die jon gen moest blijven, om hem op dreef te helpen, zoals u dat uitdrukte?" „O, een dag of veertien. Mijn vriend denkt dat hij tegen die tijd wel in staat zal zijn om te reizen ik bedoel dat hij in staat zal zijn een dag of veertien na onze aankomst te vertrek ken. Dan moet je de tijd van zijn reis nog rekenenmaar als de jongen een beetje aan het idee gewend is, en ik heb de zaken voor hem geregeld en geconstateerd of de inboorlingen te vertrouwen zijn. dan kan ik er wel een paar weken tussen uit, als dat no dig mocht zijn". „Ja. Ik denk Jane blies naden kend een rookwolkje naar het pla fond, „dat we een dag of veertien no dig zullen hebben in Cairo om onze voorbereidingen te treffen voor de woestiintocht. Als u tegen die tijd uw zaken heeft geregeld, zoudt u met ons mee kunnen gaan", Mara slaakte een kreet en staarde vol verwachting van de één naar de ander. „Graag. Dat is bijzonder vriendelijk van u, en ik zou r.iets liever willen", antwoordde Gary en het meisje slaak te een zucht van verrukking. Nu werd alles helemaal volmaakt! „Weet u heel zeker dat ik u niet tot last zal zijn?" „Daar zal ik wel voor zorgen, jonge man", antwoordde Jane onomwonden. „Als er werk aan de winkel is, ver wacht ik van Mara dat ze er zijn zal. En u zult zich aan mijn reisplan moe ten houdenIn ieder geval kan een man ik bedoel een Engelsman op de tocht heel nuttig blijken". „Ik zal mijn best doen om het te zijn, dat verzeker ik u". En ze begonnen over Egypte te pra ten dat ze beiden tamelijk goed ken den, terwijl Mara er met een juichend hart bij zat en luisterde. HOOFDSTUK III Jane Frask en haar secretaresse za ten op het beroemde terras van het Shepherd hotel, nipten van hun ape ritief en sloegen de voorbijgangers gade. Het was hun laatste dag in Cairo: morgen zouden ze de woestijn in trek ken om, zoals Mara het uitdrukte, hun „echte" tocht te beginnen. Het waren drukke heerlijke weken geweest. Eerst de reis, met wandelin getjes op het dek in de maneschijn samen met Gary, en dansen op de klanken van het 'scheepsorkest, met daar tussen door zo nu en dan heel zelden wat werk voor juffrouw Frask. Toen Cairo.... en bezoeken aan de moskeeën, de citadel, en het Essebieh, of ir.boorlingenwijk; verder Ijsjes bij Groppi, en etalages kijken in Sharia Beulac: tochtjes langs de rech te, met mimosa omzoomde weg naar Mena House aan de rand van de woes tijn, de Sphinx bij maneschijn en een onvergetelijke avond op de Nijl in een dahabiyeh.... Maar het speet haar niet dat dit alles nu voorbij was, omdat er nog zo veel vóór haar lag. Wat zou die gou den, geheimzinnige woestijn, waarvan ze de betovering al onderging, voor haar in petto hebben? Ze was opge wonden bij het idee dat ze morgen zouden starten, onderweg Gary te El Munreh, de plaats waar hij de boer derij voor die jongen beheerde, zou den oppikken om dan diep in het hart van de wildernis door te dringen. (Wordt vervolgd) punt af en datzelfde leverde Bouw meester ten opzichte van zijn tegen stander O'Kelly. Ook de ontmoeting tussen Yanofsky en Kostic eindigde in een remise-uitslag. De stand is thans: Euwe, Fuderer en Rellstab 1%, Kramer, Bouwmees ter, Kostic, Yanofsky en O'Kelly 1, Van Seheltinga en Donner 0 pun ten. In de schaduw van de meesters en grootmeesters van het Hoogoven schaaktournooi nemen een viertal Alk- maarders deel aan de tienkampen wel ken het kader van dit tournooi wor. dèn gespeeld. In groep E. speelden M. N. Pranger en H. van 't Hoff een spannende partij. In een onregelmatige E4-opening kwam Pranger tot loper winst, hetgeen hem ten slotte een ver diende zege opleverde. In groep D speelde J. Veis tegen de Deen Borgaa een fraaie partij. In een eindspel van dame tegen twee torens moest Veis echter zijn koning omleggen. In de voorwedstrijden om het kampioen schap van Nederland kwamen onze stadgenoten, de dames H. VelStroet en mej. C. Bouwman tegenover el kaar te zitten. Het scheen, daar bei den de Slavische partij goed behandel den, op remise te zullen uitdraaien. Een klein foutje van mevr. Veis bracht mej. Bouwman echter nog on verwachts de overwinning. De tweede ronde liep voor de Alk- maarders onfortuinlijk. De heer Veis had, naar het leek, een goede aanval op wit's ondermijnde koningsstelling, doch Broker beschikte over een paar venijnige vrij-pionnen en een geducht paard. Hij maakte hiervan een uit stekend gebruik zodat Veis geen ge legenheid kreeg om gevaarlijk te wor den en met een tweede nederlaag ge noegen moest nemen. M. N. Pranger bracht het tegen L. J. Woudstra tot remise in een lopereindspel. De Alk- maarse dames incaseerden twee ne derlagen. Mej. Bouwman moest na een langdurige strijd capituleren voor mevrouw Peening-Künnecke en ook mevr. Veis kon het tegen mevr. Van der Veen evenmin tot winst brengen. De Nederlandse coaster „Westkust" een Rotterdams scheepje van 499 ton, kreeg. Zaterdagavond op 85 mijl van Whitby machinestoring. Het vaartuig vroeg om assistentie, doch trok later zijn noodsein in. Vermoedelijk heeft men de schade zelf kunnen herstellen. Ten Noordoosten van het lichtschip Zuid-Goodwin is Zondagavond het Franse schip Agen aan de grond gelo pen. Het schip heeft sleepboothulp ge vraagd. Voorts is het 17.589 ton metende Panamese schip Sovac Radiant nabij Dover in een vliegende storm vastge lopen. Er is een reddingboot uitgeva ren, omdat men vreesde dat het schip middendoor was gebroken. HERENIGING VAN DE LUTH. KERKEN IN NEDERLAND. Op de 125ste algemene kerkelijke vergadering van het Hersteld Evange- lisch-Lutherse Kerkgenootschap te Amsterdam is besloten tot hereniging met de Evangelisch-Lutherse kerk in ons land. De synode der Ev. Lut'i. kerk zal op 24 Januari bijeenkomen, teneinde eenzelfde beslissing te nemen. Daarmee zal een eind komen aan een scheiding, die honderdzestig jaar heeft geduurd. De basis voor de hereniging is gelegd op de conferentie van de Lutherse wereldfederatie te Lund (Zweden). De minister-president, dr. W. Drees, is Zaterdag per vliegtuig te New York aangekomen. Dr. Drees verklaarde bij zijn aan komst, dat zijn bezoek officieus was, doch dat zijn besprekingen verschillen de terreinen zouden bestrijken, waar voor in Nederland belangstelling be staat. Het onderwerp van zijn bespre kingen kon hij niet nader aanduiden dan met de woorden „zaken van Euro pees belang, speciaal in verband met Nederland". Na het eten van leverworst van eigen slacht zijn bij de families De Wit en Mansveld te Steenwijk tien personen onwel geworden. Acht personen, onder wie vijf kinderen, moesten naar het ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd. Vijf verkeren in vrij ernstige toestand. Bij een famiHe in Giethoorn, die ook leverworst had gegeten, doen zich bij vier personen dezelfde verschijnselen voor.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6