Dan maar de lucht in Stad en Omgeving De sluizen der welsprekendheid worden wijd opengedraaid AGENDA De Bergerhofspelers vonden veel waardering voor hun spel Dr Kampman over Kruisridder burchten in het Midden-Oosten Alg. verslag en memorie van antwoord zijn verschenen Gemeente begroting komt in bespreking Zwijntjesjager gepakt Kent U ons? Damesopgelet! iets Nieuws „De tijd staat niet stil" „Open doekje" voor mevrouw Dekker Maand hechtenis geëist tegen automobilist Bijeenkomst van Ex Oriente Lux Over ijsbergen, gletschers en pakijs Boeiende causerie over merkwaardig verschijnsel DK Euwe alleen aan de kop in Hoogoventournooi WOENSDAG 1G JANUARI 1952. Hei vragen- en aniwoordenspel ^^OENSDAG 23 Januari zullen onze vroede vaderen weer hun jaarlijkse begrotingsvergaderingcn beginnen, dat wil zeggen, dat zij dan volop gelegen heid krijgen te zeggen wat ztf op het hart hebben. Zij kunnen dat niet in een gewone raadszitting vertellen omdat zij dan gebonden zijn aan de agenda of voor een enkel punt een interpellatie moeten aanvragen binnen welker kader ook weer niet van het onderwerp mag worden afgeweken. Maar bij de begroting is het bordje „Verboden toegang" overal weggenomen. Dan mag men in elk opzicht grasduinen waar men maar wil op voorwaarde dat men niet te ver buiten 's lands grenzen gaat en zich niet te dicht in de buurt van het ijzeren gordijn waagt. Het is altijd weer verwonderlijk te horen hoeveel men aan op- en aanmer kingen dan vragen en eigen meningen in een jaar kan opsparen om het bin- 1 ren een viertal vergaderingen te spui en. Er zijn wel eens hier en daar op i het platte land van die gemeenteraad jes waar onze verslaggevers vol ver wachting heen trekken gewapend met lange potloden en goed gevulde pennen omdat de agenda o.a. de behandeling der gemeentebegroting vermeldt. En als het dan zover is, dat de besprekin gen over de begroting kunnen begin nen, vraagt een raadslid of het nou wel nodig is dat de lantarens tot 's avonds elf uur blijven branden en of de ge- 1 meentewerkman ook in het pensioen fonds is opgenomen en dan knikt de burgemeester instemmend en de begro ting is aangenomen. MAAR zo gaat het in Alkmaar niet. Daar heeft men zoals gezegd 1 al een jaar lang opgezouten wat men op het hart heeft. En men moet zo het een en ander op zijn hart hebben wil men de eer van de fractie hoog hou den en een weerbaar figuur slaan voor de kiezers, die straks weer zullen moe- i ten beoordelen of de man of vrouw die zij naar het stadsparlement héb ben gestuurd daar werkelijk op zijn plaats is. Of hij welsprekend en handig is geweest, of er een beetje humor in zijn rede zat, of hij deskundig genoeg was om een weg te vinden ln een dool hof van lange cijfers dan wel of hij voldoende belangstelling aan belangen van de bewoners van de Laat, de Bergerweg, de Emmastraat of welke andere kiezer-rijke stadswijk heeft ge schonken, Wie edelachtbaar wil zijn i moet daarvoor ieder jaar een extra tol i betalen en de fracties bepalen zich althans in Alkmaar dan ook niet tot i de wijze woorden van de senioren, maar geven tegenwoordig elk harer leden een bepaalde taak, afgestemd op zijn of haar bijzondere capaciteiten, bouwplannen, kleuteronderwijs, finan- i ciën, enz. Zo speelt zich jaarlijks het spel der politici in stadsformaat af in de I gemeentelijke arena. Men looft en biedt, men belooft en verbiedt, men infor- i meert en waardeert maar meestal I keurt men af en men tracht elkaar vier vergaderingen lang in elk opzicht te 'overtroeven. Het is misschien een beetje oneerbie dig om het te zeggen, maar het heeft soms wel iets van een markt waar elke koopman in zijn eigen stalletje staat en zijn buurman in voordracht en ge luidsvolume tracht te overtreffen om de aandacht speciaal op zijn tentje te vestigen. r\E politiek speelt daarbij natuurlijk een grote rol want ons volk en daarom ook ons stedelijk kiezerscorps is nog altijd verdeeld in hokjes en schotjes, kleinere en grotere maar de schotjes zijn allemaal verplaatsbaar, zo dat de hokjes naar believen kunnen worden uitgebreid. Elke verkiezing is in wezen niets anders dan het resultaat van een onder linge strijd om de volksgunst, om de mogelijkheid eigen fractie sterker en daardoor machtiger te maken door een groter aantal kiezers voor zijn ideeën te winnen. Wat natuurlijk niet wegneemt we willen niet al te materialistisch zijn dat men in vele gevallen vaak meer het hart dan het verstand laat spreken zodat de belangen der kleine luyden ook aan onze raad met gerustheid kun nen worden toevertrouwd. Waar wij hoofdzakelijk maar de aan dacht op wilden vestigen is dat men met een veel groter besparing aan tijd en energie precies hetzelfde doel kan bereiken omdat het van te voren vast staat, dat de begroting ten slotte vrij wel ongewijzigd met algemene of zo goed als algemene stemmen wordt aan genomen. Er is in de Arnhemse raad gevraagd of B. en W. genegen waren zo nu en dan met de raadsleden eens praatuur tjes te houden, uurtjes waarin heel wat gevraagd en heel wat geantwoord kan worden en veel ..klein goed" kan wor den afgedaan, dat men dan niet meer een jaar hoeft in te pekelen om het bij de begorting kunnen spuien. Dat lijkt ons buitengewoon aanbe velenswaardig en wij hebben met groot genoegen gelezen, dat daarop in het algemeen verslag en de memorie van antwoord der begroting ook in All naar is aangedrongen. B. en W. bleken be reid de wenselijkheid daarvan te over wegen. Wij hopen van harte dat het resultaat van die overweging gunstig zal mogen zijn. Het zal ook de pers veel nodeloze moeite en duur papier besparen. y?OOR ons ligt inderdaad weer het Al gemeen Verslag waarvan wij hier boven reeds melding maakten. Wij heb ben het vroeger jaren wel eens het vragen- en antwoordenspel genoemd en het uitvoerig in onze courant over genomen, maar het komt de laatste ja ren zo laat en het is zó omvangrijk dat wij ons nu hoofdzakelijk tot de vermelding van zijn verschijning moe ten bepalen. De hoop, dat de raadsleden, die hier in antwoord op hun vragen en opmer kingen hebben gekregen, daardoor vol daan zullen zijn en er niet meer op zullen terugkomen hebben wij reeds lang laten varen. Het is als het ware de ouverture, die aan de raadssymphonie voorafgaat en waaruit reeds de kwa liteiten van het oeuvre te beoordelen zijn. Het is onmogelijk dat alles hier de revue te laten passeren. Slechts enkele markante vragen en antwoordn kunnen wij hier laten volgen. Zo hebben b.v. meerdere raadsleden gevraagd of de raadsmeerderheid KVP en PvdA nog steeds van oordeel is, dat de huidige samenstelling' van 't college van B. en W. een juiste afspie geling is van de samenstelling van de raad .Zij zijn van oordeel, dat, nu het program van samenwerking van de verbonden fracties ten uitvoer is geko men of, wegens omstandigheden, voor een doel niet ter verwezenlijking kan worden gebracht, de grondslag aan de huidige samenwerking is komen te ont vallen en een verdere samenwerking op zo breed mogelijke basis noodzake lijk is. Zij menen daarbij, dat met drie wethouders kan worden volstaan en zij bevelen de totstandkoming aan van een college waarin zitting hebben één wethouder van de KVP, één van de PvdA en één van de gezamenlijke frac ties van de VVD, de AR en de CH. Wij menen ons vaag te herinneren, dat dit bij vroegere begrotingsbehande lingen al eens meer gezegd is. Wie van de verbonden fracties dan als wethou der in de raad zou komen was nooit helemaal duidelijk. Misschien een WD- er omdat dit een man van de grootste fractie is, maar het kan ook zijn dat er om geloot wordt. B. en W. zeggen wijselijk zij kun nen trouwens moeilijk iets anders zeg gen dat deze aangelegenheid de raad zelf en niet het college van B. en W. aangaat._ Hoewel het dit college natuurlijk wel interesseert, maar dat staat niet in de Memorie van Antwoord. £R wordt wij doen hier en daar maar een greep gevraagd naar de mogelijkheid tot uitvoering van een villa-plan tussen de R,K. begraafplaats en de gevangenis elk voor zich geen prettige buren voor de villabewoners en B. en W. hebben daarop bevestigend geantwoord, maar het zal nog wel en kele jaren duren eer de grond bouw rijp kan worden uitgegeven. Van de kaasmarkt wordt medege deeld, dat de afzet is toegenomen waar uit geconcludeerd wordt, dat ook de fa brieken de instandhouding op prijs stellen. Men kan er van verzekerd zijn, dat de Bond van op coöperatieve grond slag werkende zuivelfabrieken alles zal doen om ook dit jaar weer de subsidie, nodig voor de instandhouding, te ver krijgen. Er wordt gevraagd naar de plannen voor het tehuis voor bejaarden en B. en W. antwoorden, dat het schetsplan van de architect spoedig te verwach ten is en dat daarna het stichtingsbe stuur bijeen wordt geroepen. Gevraagd wordt of al is uitgemaakt of bij de ombouw van het electriciteits- net de transformatoren vóór of achter (Ontleend aan onze advertentie-rubliek) WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Eva (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Met vliegende vaandels (14 jaar); Harmonie Theatar, 2.30 en 8 uur: De pastoor van Kirchfeld (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Guerrilla op de Philippijnen (14 jaar). Café „Kanaalzicht" (Bierkade 19), 7.30 uur: Derde ronde biljartkampioenschap Alkmaar en Omstreken. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Aanvang 8 uur. Rex Theater 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies. 8 uur: Derde abonne- ments-concert H.O.V. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 16 Jan. 6.26 v.m. 6.35 n.m. Donderdag li Jan. 6.58 v.m. 7.10 n.m. TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 6.31 18.41 12.31 24.41 Donderdag 7.03 19.15 1.03 13.15 de meter worden geplaatst m.a.w. of de gemeente of de verbruikers de trans- formatorenstroom zullen betalen maar B. en W. hebben daarover nog geen beslissing genomen. Er wordt geïnformeerd naar de ar beid der prijzencommissie en het werk van deze nuttige instelling blijkt uit het antwoord, dat door verhuurders en leveranciers f 1677 werd terugbetaald en een aantal huursommen met een to taalbedrag van f 1687,08 per jaar ver laagd zijn. Voorts blijkt o.a. dat B. en W. de ker- misdatum niet willen verkorten, dat een industrieflat eerst gebouwd kan worden als er met belanghebbenden eei^ rege ling is getroffen, dat overwogen wordt Alkmaar te verfraaien met water partijen, beeldengroepen enz. uit het fonds voor bijzondere doeleinden, dat de minister van Oorlog nog onbekende plannen heeft met het voormalig ka zerneterrein en dat het Stationsplein thans aan de verkeerseisen voldoet. Wij zullen nog vóór de begrotings debatten beginnen, nog wel gelegenheid hebben zo nu en dan iets meer van dit vragen- en antwoordenspel te publi ceren. Op 30 December werd door een rij wielverhuurster aangifte gedaan van verduistering van een rijwiel. Zij had een fiets verhuurd aan een onbekende man, maar het karretje nooit terug ontvangen. Gisteren is in Delft de da der, een 41-jarige Hagenaar, aangehou den en naar Alkmaar overgebracht. Hij blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan meer van deze verdufsteringen in verschillende plaatsen. Na zijn verhoor zal de dader worden overgebracht naar Beverwijk. EERVOL ONTSLAG Bij K.B. is aan mevrouw A. H. J. Tensen-Kries op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar functie van lid van de Voogdijraad te Alkmaar. De heer J. C. Bureksen uit Alk maar heeft in het Noordhollands Kanaal een snoek gevangen, die een lengte had van één meter twaalf en een gewicht van 25 pond en 50 gram. Eerst na veel moeite slaagde hij er in de enorme vis op het droge te krijgen. zei Van Speyk Zo worden de kleine Kandelsadvertenties. Wij brengen deze week een prima sigaar voor de luttele prijs van 15 cent. Moet U ook eens proberen. Fa. Klaassen rn Zn., Heiloo. Alleen deze week 20 kor ting op de fijne was. Janssen, agent wasserij „De Bleeker". op het gebied van en hakken. Rubber - Onverslijtbaar. „De Kleine Schoenmaker' Gordijnweg. zolen bast. Zover zijn onze adverteerders nog niet. Ze zien liever hun omzet stijgen. Maar daar moet wat voor gebeuren. Reclame maken is het parool voor 1952. De krant komt U daarbij een handje helpen. Dit geldt vooral de zaken, die geen groot artikel „voeren". Daarvoor brengen wij binnenkort de nieuwe rubriek KLEINE HANDELSADVERTENTIES Plaatsing elke Dinsdag en Donder-'ag De prijs valt mee, n.l. 4 ge drukte regels (grote kopregel inbegrepen) voor het luttele bedrag van 1.50, elke regel méér 0.30. Hier ligt een kans voor onze klei nere zaken om regelmatig voor de •dag te komen. Benut deze speciale rubriek en laat Uw kleine handelsadvertentie er niet in ontbreken. Vraagt inlichtingen bij ons bureau of aan de agenten van ons blad in wijde omtrek De Franse jeugd Bij de frequentie van de politieke crises in Frankrijk na 1945, bij het con stateren, dat het bijna een onmogelijk heid schijnt, dit land nog parlementair te regeren, zodat men zich al meer en meer afvraagt, of zo kort na de bevrij ding dictatoriaal gezag nodig zou kun nen zijn, is er een beklemmende vraag die elkeen zich stelt, die zich het lot van het Franse volk aantrekt en wie de toekomst van het Franse volk en de oekomst van de Franse cultuur ter harte gaat: Wat is de houding van de Franse Jeugd? Is deze bereid, het straf geleide regiem van het communisme te volgen; mag men spreken van een Katholiek renouveau of zijn de ont spoorde, existentialistische jongeren, die de café's van de Sint-Germain-des- Prés-wijk bevolken, de vreemdelingen lastig vallen, het symptoom van de uit zichtloosheid van de Franse jongeren? Over dit actuele onderwerp spreekt Maandag 21 Januari voor de afdeling NederlandFrankrijk de heer Robert Kanters, redacteur van de Gazette des Lettres. De heer Kanters is bij uitstek competent over dit onderwerp te spre ken, door zijn werkzaamheid bij het middelbaar onderwijs in de provincie en in Parijs en door zijn enquête onder de opgroeiende jeugd, waarvan de re sultaten gepubliceerd zijn onder de titel „Vingt ans en 1951". Bergense kunstenaars in het Stedelijk Museum Een groep kunstenaars uit Bergen, t.w. Pauline Eecen, Jeanne Bijlo, FiTso ten Holt, Dirk Hubers, David Kouwe- naar, Ger Lataster, Jaap Mooy en Wil lem Reyers, zal van 19 Januari tot 10 Februari a.s. werken exposeren in de schilderijenzaal van het Stedelijk Mu seum in de Breestraat, alhier. De ten toonstelling wordt Zaterdag a.s. des middags om drie uur geopend. Burgerlijke Stand Geboren: Roelof T., z. van P. Jong bloed en V. Tokarewa. Antonius B., z. van C. J. Berger en A. C. Groen. Gétrouwd: Wilhelmus B. J. Schoester en Margaretha C. Oud. Overleden Maria W. Kranenburg, 69 jaar, wed. van J. Bobeldijk. De Alkmaarse toneelvereniging „De Bergerhofspelers" heeft in het Wapen van Heemskerk voor een volle zaal een uitstekend geslaagde opvoering gege ven van het toneelstuk „De tijd staat niet stil" door C. J. Fieters en A. J. Schuurman. Tot verrassing van de le den (alleen de voorzitter was ermede bekend) was één der schrijvers, de heer A. J. Schuurman, in de zaal. Hij was vol lof over het gebodene. Dat de regis seur het aandurfde dit stuk in streek dialect te laten spelen, had op de schrij ver een goede indruk gemaakt. De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof, mr. J. F. Hoef- felman, eiste gictcren een maand hech tenis en een half jaar intrekking van het rijbewijs tegen de 33-jarige ver tegenwoordiger S. J. M. K. uit Alk maar. Een politieman had op de Velserpont geconstateerd, dat verdachte achter het stuur van zijn wagen zat en alcohol had gebruikt. Tevoren had een auto mobilist, die het rijden van verdachte vreemd had gevonden, de politie ge waarschuwd. Verdachte gaf voor het Hof toe een ernstige fout te hebben gemaakt. Hij was naar een familiebijeenkomst ge weest en had daar een aantal borrels gedronken. Hij meende echter niet dronken te zijn geweest. In een fel requisitoir wees de procu reur-generaal er op, dat er paal en perk gesteld moet worden aan het alcohol gebruik bij automobilisten. De cijfers, die spreker zojuist ontvangen had, we zen uit, dat het aantal verkeersonge lukken door alcoholmisbruik nog steeds toeneemt. Het Vooraziatisch genootschap „Ex Oriente Lux", studiekring Alkmaar, belegde gisteravond een bijeenkomst in de kleine zaal van de Harmonie waar dr. A. A. Kampman een lezing met lichtbeelden hield met als onderwerp „Kruisridderburchten in het Midden- Oosten". De spreker van deze avond, die door de voorzitter van de studie kring Alkmaar werd geschilderd als P. Groen van het K.N.M.I. in De Bilt hield gisteravond in Valks Lunchroom voor de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde een boeiende causerie over ijsbergen. Het ontstaan en het korte leven van deze imposante, doch voor de scheepvaart gevaarlijke natuurmonumenten werd door de spre ker aan een interessante beschouwing onderworpen. Ijsbergen zijn de afbrokkelingspro ducten van gletschers. In tegenstelling tot het zeeijs of pakijs aan beide polen ontstaan zij dus niet zelfstandig door bevriezing Spreker verleide allereerst iets over dit pakijs, dat beide polen ge heel bedekt. Dit ijs is voortdurend in beweging en bereikt op sommige plaat sen een dikte van drie meter. De ijsbergen zijn zoutvrij Onder wa ter bevindt zich over het algemeen 5 tot 7 maal zoveel ijs als er boven Sommige bergen bereiken een hoogte van 50 meter en in zeer bijzondere ge vallen is een hoogte van 100 meter zelfs niet uitgesloten. Het Zuidpoolgebied bestaat uit één grote ijskorst, die loopt over een breedte van honderden kilometers. Ook hier vindt aan de zeekant afbrokke ling plaats. De echte ijsbergen worden in hoofdzaak „geleverd" door Groen land. Jaarlijks zakken 12 tot 15.000 van deze bergen af naar het zuiden en het meest zuidelijke punt, dat ze kunnen bereiken is New Foundland. Zij krui sen daar juist de vrij drukke scheep vaartlijnen in een verraderlijk mistge- bied, waardoor in de vorige eeuw vele scheepsrampen ontstonden. Echter eerst door de ramp met de „Titanic" in 1912 werd de wereld wakker geschud en ging men over tot het instellen van een internationale ijswacht met vliegtui gen en schepen. Dit veiligheidsappa raat houdt thans de schepen op de hoogte van ligging en richting der ge vaarlijke bergen. Het aantal ijsmonsters dat dit bijna subtropische gebied bereikt bedraagt gelukkig slechts 1 op 20. De rest van de bergen blijft op de lange weg van Groenland naar, New Foundland ste ken op ondiepten en kliffen of kan het steeds warmer wordende water niet weerstaan. De bergen doen over deze hele tocht enkele jaren en overwinte ren over het algemeen twee maal on derweg. De meeste bergen naderen New Foundland omstreeks de maand Mei. Het aantal is zeer verschillend. Zo zijn de jaren 1912 en 1929 berucht om de vele ijsbergen, die toen werden gesig naleerd. Aan de hand van een aantal mooie lichtbeelden werd het gesproken woord verduidelijkt. Na enig oponthoud werd de prachti ge film „International Ice Patrol" van de U.S. Information Service vertoond De film gaf een duidelijk beeld van het werk van de internationale veilig heidsdienst. Ongelukkige val Gistermiddag reed een brandstoffen- handelaar over de Noorderkade in de richting van de Friesebrug. toen onver wachts het zitbankje van zijn wagen brak. waardoor hij voorover tuimelde Hij kwam terecht tussen het paard en de wagen, en kreeg één van de wielen over zich heen. Met een gebroken rechterbeen werd de man naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. de motor en promotor de ziel waar alles wat Ex Oriente Lux betreft om draait, had onlangs een studiereis ge maakt naar het Midden-Oosten (Syrië, Libanon e.d.). Aan de hand van zelf gemaakte foto's gaf hij een uiteenzet ting over de totstandkoming van de kruisridderburchten die uiteraard hun ontstaan hebben te danken aan de kruistochten. Vooral de eerste, derde en vijfde kruistocht zijn in dit verband van, belang geweest. Bekende namen uit deze indrukwekkende periode van de middeleeuwen, Godfried van Bouil lon, Raimond van Toulouse, Bohemund van Tarente, Richard Leeuwenhart e.a., namen die onverbrekelijk aan de kruis tochten zijn verbonden, werden nog maals aan de vergetelheid ontrukt. Bij het aanschouwen van de prachtige burchten waarin reeds de eerste spo ren van de Gothische stijl waren te be speuren, realiseerde men zich onwille keurig welk een grote macht deze rid ders in dat Midden-Oosten in een kor te spannen tijds hebben ontwikkeld. Slechts twee eeuwen hebben de kruis ridders zich in dit deel van Azie kun nen handhaven, maar nog immer vindl men de sporen van hun cultuur terug Hoe zeer het kleine maar dankbare gehoor met spanning de uiteenzettin gen, en beschouwingen van dr Kamp man had gevolgd, bleek wel uit het hartelijk applaus, dat de inleider na zijn laatste wuorden in ontvangst mocht nemen. DERDE RONDE BILJARTTOURNOOI De derde ronde van het Alkmaarse biljarttournooi zal hedenavond ge speeld worden in café Kanaal zich' Bierkade. Zoals men weet zijn de deel nemers: Burger, Kramer, Ligthart, Wes seis, v. Langen en J. Feeke. In het stuk worden de gevolgen be handeld, die het vinden van petroleum op het platteland heeft voor de boe renstand. Coba Kloek-Gelder (mevr. Dekker-Tiebie) is een stugge boerin, wier ouders en voorouders reeds 150 jaar op dezelfde grond boeren. Zij wil haar boerderij nooit kwijt, zelfs al wordt er f 250.000 geboden door de Aardolie Mij. Haar broer Jaap Gelder (prachtig West-Fries type van J. v. Twuiver) verkoopt echter wel zijn helft voor de „zilverlingen". Coba's plannen om haar charmante dochter (mevr. Simonides-Nieuwenhuis) uit te huwelijken aan de ijverige boerenknecht lopen hierdoor in het honderd, lx. Dam- stra, de vertegenwoordiger der Aard olie Mij. zegeviert ten slotte door zijn rustige overredingskracht, hierbij sterk gesteund door de caféhouder Geert Knol (gespeeld door G. Boon en W. v. Wieringen). Als de dienstbode (mej. M. de Vos) en de knecht (P. Mulder) el kaar ten slotte gaan liefhebben en de assistent van ir. Damstra, boormeester Zwaan (de heer Jan Hos) en de doch ter Ina dit voorbeeld volgen is Coba volkomen in al haar plannen gedwars boomd en zoekt zij haar troost bij haar goede, in alles ondergeschikte man (H. Kuindersma). Tussen het verhaal door loopt nog de geschiedenis van de ze nuwzieke nicht van Coba, die met haar wichelroede het „water der rust" zoekt en juist inspireert tot het zoeken naar aardolie. Een wel zeer sterke creatie van mevr. Kuindersma-Vis. De Bergerhofspelers zullen het stuk Zaterdag in Oudendijk opvoeren voor de Bond van Staatspensionnering. Het is gisteren een rustige dag ge weest in het Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk. Van de vijf partijen, die op het programma stonden, werden er twee afgebroaen. Dr. Euwe staat thans alleen aan de kop. Onze nationale kampioen slaagde erin zijn partij tegen Van Scheltinga na 31. zetten te win- en. Vandaag wacht hem evenwel de zware strijd tegen Fuderer! Kramer heeft tegen O'Kelly een prima prestatie geleverd. De Belg moest met remise tevreden zijn. Kostic en Fuderer producerden in 10 zetten een groot- meesterremise. Hedenmorgen werd de gisteren afge broken partij in het Hoogovcn-schaak- tournooi tussen Rellstab en Donner remise gegeven. De stand is thans: Dr. Euwe 3'/=, Rell stab 2'/j en één afgebr. partij; Fuderer 2'h, Kostic en O'Kelly 2. Yanofsky l'/a en één afgebr. partij, Kramer l'/a, Bouwmeester I en één afgebr. partij, v. Scheltinga 1 en Donner en één afge broken partij. In de gelijktijdig gehouden tournooi van de voorwedstrijd om het dames kampioenschap heeft mevr. A. v. d. Veen—Baas d - leiding. Mej. Bouwman wint fraaie parti) De vierde ronde van de damesgroep leverde een kostbaar winstpunt op voor mej. Bouwman. In een Konings- Indische partij tegen mevr. Hubert- van Beusekom kwam zij spoedig in de aanval. Na een zeer goed middenspel veroverde zij de dame voor een toren en toen later nog een witte loper werd gewonnen, was het pleit na 34 zetten beslist. Mevr. H. Vels-Stroet—mevr. Rood- zani werd een Franse partij. Wit speel de de airuilvariant, zette op een zeker moment verkeerd voort, raakte 3 pion nen ten achter en verloor nog vóór de verstreken speeltijd. H. N. Pranger had wit en koos voor de zoveelste maal het loperspel. Dit bekwam hem echter tegen de goed spe lende Ploeger zeer slecht. Hij geraakte spoedig in moeilijkheden en moest ca pituleren. De partij MeijerVeis gaf een zeer 'c-enriig spel te zien Een uitruil op de -lijn bracht Veis echter niet het gun- dige eindspel dat hij verwachtte. Het tegenovergestelde was zelfs het geval 'n na goed spel van de Haarlemmer moest Veis een verliespunt noteren.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2