Sowjets willen de volkomen isolatie van Oost-Duitsland Amerikaanse export tot ruim twintig milliard gestegen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Egypte acht hulp aan Engeland „onvriendelijke daad'' Geboorte van kroonprins bracht Egypte in feeststemming Vliegtuigen der V.N. vlogen toch boven Kandong Acheson verwerpt het Russische plan voor atoomcontröle Donderdag 17 Jan. 1952 149e Jaargang No. .14 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Indien Wesiduiise herbewapening een feil mocht worden KUSTBEWAKING VAN 25000 MAN Beperkte vrijheid van beweging Agitatie enN concessies Opnieuw huiszoekingen KoAt B&iJbeJk Fauré heden voor de Nat. Vergadering EEN „mechanische mol" zal spoe dig gereed komen in een Mos- kouse fabriek, aldus meldt het Oostberlijnse avondblad „Nacht- Express". De torpedovormige mgchine, door twee personen be mand, werd gebouwd, nadat Sow- jet-geleerden de graafmethoden van mollen hadden bestudeerd door middel van x-stralen. In 1947 is reeds met een dergelijke ma chine geëxperimenteerd in de Oeral. Het Europese leger Griekenland en Turkije in Europees commando ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 p. mnd, 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.4D (Van onze correspondent te Berlijn) p.E SOWJETRUSSISCHE controle-commissie te Karlshorst treft momenteel voor- bereidingen om ieder verkeer tussen Oost- en West-Duitsland volkomen stil te leggen zo spoedig de herbewapening der Bondsrepubliek een voldongen feit is "geworden. De Sowjets willen een dergelijke slap te zijner tijd motiveren met de bewering, dat de overeenkomst van Potsdam door de Westelijke mogendhe den in alle opzichten is gebroken en zij niet langer meer als rechtsbasis voor het viermogendhedenbeleid inzake Duitsland kan worden beschouwd. Dit wil dan zeggen, dat de geallieerde contróle-raad definitief ten grave wordt gedragen en dat de in Potsdam gevestigde geallieerde missies bij de Sowjetrussische contróle- raad hun poorten moeten sluiten. IllilllllliillllliUlHllllllIHHIIllllllNlllllllülllllltlllllllllllllllllllinilllllllllHilBHtltHltlinitlWiHmii Duif se experts verwachten: Vloot van kleine schepen De Duitse gedelegeerde bij de onder handelingen over het plan-Pleven, Theodor Blank, heeft medegedeeld dat Duitsland beperkte strijdkrachten voor de kustverdediging zou krijgen. Duitse experts hebben zich reeds een voorstel ling gevormd van de omvang en in richting van de kustbescherming, hoe wel de besprekingen over dit onderdeel van het Europese leger nog in een be ginstadium verkeren. De kustbewaking zou mede om de landstrijdkrachten tegen aanvallen uit zee te beveiligen ever mijnenvegers, snelboten, torpedo- boten, duikboot-jagers en duikboten moeten beschikken. Deze vloot zou een dertig km diepe kuststrook van Lue- beck tot Flensburg en de Noordzee kust in de Duitse bocht moeten be schermer.. Het personeel zou uit 25.000 man bestaan, kustbatterijen en haven verdedigingen meegerekend. Voor vreemde diplomaten in Moskou Buitenlandse diplomaten in Rusland mogen zich voortaan niet verder dan veertig kilometer van Moskou begeven. In 1948 is bepaald dat buitenlandse diplomaten, die zich verder dan vijftig kilometer van Moskou wilden verwij deren, de Russische autoriteiten tevoren bijzonderheden over hun voorgenomen reis moesten mededelen. De Amerikaanse democratische senator Eastland heeft afkondiging van de noodtoestand verzocht, tenein de arrestatie van een groot aantal communistische leiders mogelijk t.e maken. TEGELIJKERTIJD zal men 'n volledige blokkade te land en te water jegens de Westelijke sectoren van Berlijn invoe ren. De Sowjets staan op 't standpunt dat de Westelijke geallieerden door het buiten werking treden van de overeen komst van Potsdam ieder recht om in Berlijn te verblijven verliezen en dat West-Berlijn van dit ogenblik af onder de jurisdictie valt van het communisti sche gemeentebestuur van Oost-Berlijn. Vooraf wil men alles in het werk stellen om de herbewapening te ver hinderen. Men doet dit aan de ene zijde door de West-Duitsers tegen de her bewapening in het geweer te roepen en aan de andere kant door telkens aan lokkelijker voorstellen te doen betref fende het herstel der Duitse eenheid. Men ontwikkelt achter de schermen een koortsachtige activiteit om een Westduits forum in het leven te roepen, dat over gezag genoeg beschikt om het tegen dr. Adenauer te kunnen opnemen. De Sowjets hopen op de medewerking van de voorzitster van het Centrum, Helene Wessel, van de ex-ministers Heinemann, Hermes en Wirth, van de diplomaten Noack en Nadolny, benevens van dominee Niemöller, die allen een bepaalde aanhang achter zich hebben, Ze genieten bovendien de faam van goede democraten te zijn en kunnen in geen enkel opzicht voor communisten worden versleten. Zij zijn alleen tegen iedere vorm van een Westduitse herbe wapening gekant. Op deze basis hoopt Karlshorst toch nog een beweging in het leven te roepen, die het de Bonds regering bij de ondertekening en de uitvoering van het plan-Pleven uitzon derlijk lastig kan maken. Het tweede ijzer, dat de sowjets in het vuur houden, bestaat uit concessies. Waren zij eerst weinig toeschietelijk thans spreken zij van vrije verkiezin gen onder toezicht der vier bezettende mogendheden. Zelfs een commissie van Duitsers kan onder toezicht dezer mo gendheden onderzoeken, of de voor waarden voor het houden van vrije ver kiezingen in de sowjet-zone vervuld zijn. In Karlshorst verheelt men niet, dat men uiteindelijk bereid is Grotewohl en de zijnen volledig op te offeren. Dit is de prijs, die de Sowjets voor een ont wapend Duitsland willen betalen. Een ontwapend Duitsland, zou voor zijn expansie-politiek in Azie, Voor- Azie en het Nabije Oosten, waar het meer kansen ziet dan in Europa, een uitstekende rugdekking vormen. Diplomatieke stappen bij vier landen Egypte zal „interventie" van Noorwegen, Nederland, Frankrijk of Amerika in het conflict met Engeland beschouwen als een „onvriendelijke daad", zo is te Parijs verklaard. Overwogen wordt, een. klacht bij de VN in te dienen, jndieu deze landen oorlogsschepen naar het Suezkanaal zouden zenden. De ambassa deurs vaft Egypte in de betrokken landen hebben opdracht gekregen, de rege ringen hiervan op de hoogte te brengen. van de afdeling politie van het Egyp tische ministerie van binnenlandse za ken met zijn staf. Hij was juist naar Tel el Kebir overgekomen om de po litie te inspecteren. In het Egyptische hoofdbureau van politie in El Hamada zijn grote hoeveelheden wapenen xn beslag genomen. Namens koning Ibn Saoed van Saoe- di-Arabie is te Cairo een boodschap overhandigd, waarin diens bemidde ling in het geschil in overweging wordt gegeven. De Egyptische rege ring heeft in haar antwoord haar be zwaren tegen de voorgestelde defen sie-organisatie voor het Midden-Oos ten gehandhaafd. Opnieuw hebben Britse troepen twee dorpjes in de omgeving van Tel el Kebir doorzocht, van waaruit zij in de laatste tijd herhaaldelijk zijn be schoten. Honderdzestig man Egypti sche politie, die in de omgeving van de beide plaatsjes waren samenge trokken, werden ontwapend. Hieronder bevonden zich generaal Mohammed Abdoellah Roef, het hoofd ^LLAH ZIJ DANK" zei een glimlachende koning Faroek, toen de arts hem gistermorgen mededeelde, dat zijn gemalin, koningin Narriman, het leven had geschonken aan een zoon. Faroek, die bij de bevalling in het Abdin-palcis te Cairo aanwezig was, deelde mede, dat zijn zoon prins Ahmed Foead zal wor den genoemd, naar zijn grootvader, koning Foead en de titel zal voeren van „Prins van Said" of „Prins van de Bovenloop". Deze titel is dezelfde als die, welke koning Faroek droeg toen h|j nog kroonprins was. r,Prins van Bovenloop weegt zeven pond Dr Abbas el Fafrawy, 's konings par ticuliere arts, heeft medegedeeld, dat de baby welgeschapen is en veel op zijn vader lijkt. Het prinsje weegt 3 y„ kilo. Moeder en kind maken het goed. Dr Ismail Magdi. die de bevalling leid de. kreeg de titel van pasja, en zijn assistent, dr Abdel Halim de titel van bey. De geboorte van de kroonprins is in Egypte met grote vreugde begroet. Batterijen van het leger vuurden 101 schoten af en overal werd de groene nationale vlag uitgestoken. Schoolkin deren kregen twee dagen vrij-af en radio-Cairo onderbrak het programma UlesJi'keJiicM GUUR WEER. Verwachting tot morgenavond: Guur weer met wisselende bewol king en nu en dan sneeuw-, hagel- of regenbuien. In het zuidoosten van het land tijdelijk matige, overigens krachtige tot harde of wellicht stormachtige wind rui mend naar richtingen tussen West en Noord. VRIJDAG: Zon op 8.39, onder 17 02. Maan op 0.00 onder 10.43. om het nieuws bekend te maken. In de radio-mededeling werd de geboorte als een gelukkig voorteken genoemd en de wens uitgesproken, dat Ahmed Faoed een even groot vorst zal zijn als zijn vader. De minister van economische zaken, Prof. Van den Brink, die met zijn Duitse ambtgenoot Prof. Erhard handelsbesprekingen in Bonn voert, werd door de bondspresident Prof. Heuss ontvangen. Economische boodschap van Truman In zijn jaarlijkse economische bood schap aan het Amerikaanse Congres heeft president Truman gisteren ge zegd, dat het verschil tussen de Ame rikaanse invoer en uitvoer het afge lopen jaar vier maal zo groot is gewor den. De waarde van de Amerikaanse uitvoer van goederen en diensten be reikte in 1951 het in vredestijd onge kend hoge cijfer van ruim twintig milliard dollar. Met het doel het wederom toene mende uitvoeroverschot van de Ver enigde Staten te verminderen herhaal de Truman zijn beroep op het Con gres om de wettelijke bepalingen te herroepen, die de Amerikaanse invoer van bepaalde goederen, zoals zuivel producten en andere landbouwproduc ten, uit Europa en elders beperken. De president was van oordeel, dat de komende twaalf maanden de moei lijkste problemen zullen brengen wat betreft de opbouw van de defensie. Tegen het einde van het jaar zou niet langer veertien procent, doch bijna achttien procent van de waarde der Rode Kruis-delegatie in Panmoendjon Het opperbevel van de V.N.-strijd- krachten op Korea heeft toegegeven, dat Maandagavond door geallieerde vliegtuigen boven het gebied van het krijgsgevangenenkamp te Kandong, is geopereerd, toen volgens een Noor delijke beschuldiging dit kamp werd gebombardeerd, tengevolge waarvan twintig krijgsgvangen der V.N. om het leven zijn gekomen. De beschuldiging der Noordelijken is inmiddels nog in onderzoek. De V.N. zullen informeren naar de preciese positie van het kamp. De Noordelijken hadden de ligging van hun krijgsgevangenenkampen slechts ten naastenbij opgegeven. Dit had ken nelijk de bedoeling, bepaalde gebieden voor bombardementen te vrijwaren. Zulk een handelwijze is in strijd met de conventie van Genève. De Noordkoreaanse afgevaardigde te Panmoendjon heeft verklaard, dat de Noordelijken de krijgsgevangenenkam pen niet langer zullen aangeven, omdat deze toch maar gebombardeerd worden. Verder hebben de Noordelijken twee verzoeken van de V.N. betreffende een onmiddellijke repatriëring van zieke en gewonde krijgsgevangenen, verworpen, omdat naar hun mening hetzelfde be oogd wordt in het Noordelijke uitwisse- lingsvoorstel. De Verbondenen behoe ven zich slechts met dit voorstel accoord te verklaren. Twee vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis zijn gisteren in Panmoendjon aangekomen om een persoonlijke boodschap aan de Noord koreaanse premier Kim II Soeng te overhandigen. In de boodschap wordt een uiteenzetting gegeven van het werk van het Rode Kruis, dit met betrekking tot de zorg voor gewonde en zieke VN krijgsgevangenen, die het Rode Kruis op zich wil nemen. LIET Nijlpaard Bob, dat logeert m diergaarde Blijdorp te Rotterdam, is voor de veertiende maal vader gewor den. Zijn echtgenote, Joele, heeft na- Otto Muschke, dc Oostduitse vice- premier is voor een lange kuur naar de Sowjetunie verzonden. Boze tongen fluisteren, dat hij iets uitgekuurd had .„„ïin,. u 11.500 stuks vee en 12.450 varkens, die en dat de Russen door middel van be- „ehranht RU heeft. ziek*e haddan' ,™°eten afslachten. paalde therapieën de man willen ge- In Oostenrijk zijn 324 boerderijen nezen. Q De Amerikanen namen op besmet met mond- en klauwzeer. Korea een Chinees gevangen, die drie stelletjes ondergoed, twee mooie uni- gebracht. Bij een andere vrouw heeft Bob ook nog eens zeven kinderen. Deze dame woont een bassin verder en werd zeven maanden geleden moeder. Het was voor Bob al zo gewoon, dat hij gaapte, toen hem het blijde nieuws werd gemeld. Vijftien levende „Gu- liaths", dat zijn kevers van zes a zeven centimeter lang, zijn dezer dagen uit Kameroen in het vivarium van de „Jar- din des Plantes" te Parijs aangekomen. Een soldaat van het vreemdelingen legioen liet zich in Indo-China fotogra feren met een brandslang van een slang om zijn hals. Hij had het dier een uur geleden doodgeknuppeld. Nadat de kiek gereed was bleek echter, dat het best alleen verdoofd was geweest, want het richtte brutaal zijn kop op en sloeg met zijn ene staart een jong boompje doormidden. In Midden- en Zuid- Zweden wordt de veestapel geheisterd door mond- en klauwzeer. Men heeft Laat ik nou toch 'n luier van een millioen franc bevuild hebben! formen, een dubbelgevoerde overjas, nieuwe schoenen en een wintermuts droeg. De man verklaarde fourier te zijn. Negen klokkenluiders van de St. Andrewskerk ir Swanwinck (Enge land)' zijn in staking gegaan, omdat hun bevolen was né het luiden, de kerkdiensten bij t» wonen. Ze waren nu eenmaal specialisten, zeiden ze De commandant van de brandweer te Bobbs (Nieuw Mexico) is twee dagen met vacantie gegaan. Op zijn ruit liet hij een kaartje achter: „Maandag en Dinsdag zijn branden verboden". In Amsterdam kreeg mevrouw Notker óp één dag twee brieven. In de ene brief werd een verhoging van de huurprijs aangekondigd en in de tweede las ze, dat de gemeente besloten had, haar woning onbewoonbaar te verklaren. totale Amerikaanse productie aan de defensie worden besteed. Truman ves tigde bijzondere aandacht op dat deel van Amerika's krachtsinspanning, dat ten doel heeft het weerstandsvermo gen van andere vrije landen te verho gen. Hij pleitte opnieuw voor voort zetting van de hulpverlening aan deze landen. Het komt er op aan, dat Amerika de vrije wereld veiliger moet maken om zelf veilig te zijn, aldus Truman. Aanvaarding vrijwel zeker Edgar Fauré, de Franse radicaal aan wie president Aurlol verzocht heeft een nieuwe regering te vormen, zal hedenmiddag in de Nationale Verga dering zijn aanvaarding als minister president pogen te verkrijgen. Men ver wacht, dat dit hem zal gelukken. Aan zijn aanvaarding van de opdracht zijn zes dagen van onderhandelen voorafge gaan. Fauré, die 44 jaar is, zou de jongste Franse premier zijn. Hij was minister van justitie in het demissionnaire ka binet en spreekt vloeiend Russisch. De socialisten en andere gematigde par tijen hebben hem feitelijk hun steun toegezegd. Men acht het evenwel onwaarschijnlijk, dat de socialisten aan de regering zullen deelnemen. Verder wordt verwacht dat Robert Schuman minister van buitenlandse zaken zal blijven. Mechanische mol De „mol" zal voor alle soorten ondergronds werk worden ge bruikt, zoals het leggen van bui zen en kftbels, zonder dat de weg wordt opengebroken en het ver keer gestoord, aldus de „Nacht- Express". De bemanning zal door middel van instrumenten weten, waar zij zich bevindt. Het blad zegt, dat de bouw van de „mol" een nieuwe tak der wetenschap de „terro-dynamica" inluidt pezer dagen is iets bekend geworden over de resultaten van de besprekin gen, die de commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer met de regering heeft gevoerd naar aanleiding van de plannen tot oprichting van een Europees leger. Uit deze publicatie blijkt in de eerste plaats, dat er aan vankelijk ernstig verschil van mening heeft bestaan tussen Kamer en Regering over de supra-nationale opbouw van deze strijdmacht. Reeds eerder hebben wij te verstaan gegeven, dat naar onze mening een Europees leger pas kan worden gereali seerd, nadat de Europese federatieve gedachte gemeengoed van regeringen en volkeren is geworden. Principieel gesteld kan een inter-Europese strijd macht alleen maar doel zijn. De nood der tijden, i.e. de noodzakelijkheid van een nauwkeurige en slagvaardige defen sieve organisatie, kan evenwel in staat zijn te dwingen tot samenwerking, die in de denkwijze van de Europeaan (nog) niet hecht is verankerd. Op zich zelf is dit niet betreurenswaardig. Op tal van andere gebieden van het leven worden van de individu beslissingen gevraagd, waartoe hij in gedachten nog niet was gekomen. Maar het zou onjuist zijn thans een poging te wagen het militair onafwendbare Europese leger als m i d d e 1 te zien op de weg der federatie. Wanneer thans uit bovengenoemde besprekingen blijkt, dat er in Kamer kringen enige ontstemming heeft ge heerst over het afwijzende standpunt, dat de regering bij de conferentie in Parijs heeft ingenomen, daarbij ge steund door de Benelux-partners, dan is het naar ons voorkomt juist dit ver schil tussen doel en middel, dat tussen regering en Kamer heeft gespeeld. Het schijnt overigens, dat ook de regering thans niet meer afkerig is van het los laten van souvereiniteit ten gunste van een supranationale instelling. Dan zal zij evenwel waarborgen moeten hebben gekregen, dat de Nederlandse rol in het Europese leger niet van volkomen on dergeschikt belang zal zijn. Want daar ligt precies het gevaar van samengaan van mogendheden van ongelijke kracht en grootte. Van de andere kant zullen wij voor ogen moeten houden, dat de voorgestelde militaire ketting niet zo sterk mag zijn als haar zwakste schakel! Er blijven nog zeer belangrijke vraag stukken over. Hoe zal het bijvoorbeeld gaan met een strijdmacht voor zuiver nationale doeleinden? In hoeverre wordt een zelfstandige buitenlandse politiek onmogelijk gemaakt? Waar liggen de kansen op parlementaire controle? Is er in de toekomst nog discussie moge lijk op de rijksbegroting voor defensie? Wij leven in een tijd van voldongen feiten. Het zal voor de overheid een noodzakelijkheid zijn aan het volk dui delijk te maken, dat het niet alleen goed is zich bij zulk een feit neer te leggen, maar dat het van uitnemend belang is in te zien, dat de dwang van het uur zelfs een omkering van de logische weg rechtvaardigt. Waarbij wij nu niet willen nagaan of Europa inderdaad be zig is in federatieve richting te groeien. Uit een nieuw verworven overtuiging. Deze problemen zullen binnen niet al te lange tijd om een oplossing roepen. Bnis siandpuni herzien Engeland heeft er thans in toege stemd, dat Griekenland en Turkije deel zullen gaan uitmaken van het Europese commando van Eisenhower in het verband van het Atlantische Pact. Verwacht wordt, dat in Februari te Lissabon zal worden uitgemaakt, dat beide landen volwaardige leden van het Pact moeten worden. Geruime tijd heeft Engeland de hoofdmacht van het Turkse leger ter beschikking van het ontworpen com mando voor het Midden-Oosten willen stellen. Griekenland zou tot het Euro pese commando kunnen behoren. Nieuwe voorstellen voor ontwapeningscommissie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft het nieuwe Russische plan voor controle op de atoomenergie een „oud, afge stoft en opnieuw ingediend" voorstel genoemd. Hij meende, dat geen door Wysjinski voorgesteld systeem van inspectie een doelmatige verbod van atoomwapenen zou kunnen garanderen. Volgens het plan van de VN zou het internationale controle-orgaan eigena resse van al het atomische materiaal worden en het uitsluitende recht zou hebben, deze stoffen in gevaarlijke hoeveelheden te gebruiken. Acheson achtte de Russische conces sies meer voor de hand liggend dan reëel. In de loop van het debat, dat de politieke commissie gisteren aan het Russische plan wijdde, heeft de Ame rikaan Ernest Gross medegedeeld, dat de delegatie der VS aan de nieuwe ontwapenigscommissie belangrijke voorstellen zullen doen. De commissie zal de toetssteen zijn voor de goede wil van Amerika en Rusland op het stuk van ontwapening. Vandaag voert nog Wysjinski het woord en dan zal er over zijn plan worden gestemd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1