Nrd-Holland krijgt opbouworgaan voor maatschappelijk werk De veiligheid, zorgenkind van de Indonesische regering MEUBELPALEIS Mogelijk geen Hoge Commissaris naar Indo-China Geen gehoor voor het Rode Kruis Kazernes op de Veluwe in Maart bruikbaar Pontenmisère bij Hem brug en Vel sen bereikt een Hoogtepunt Kustverdediging is voldoende Edgar Fauré tot premier gekozen De Sowjetunie zou ook baby-atoombommen hebben Deserteur door Russen opgeëist Russisch protest bij Mc Cloy Zeilschip Pamir m nood Relletjes in Tunesie Dordtenaar vermoordt ex-huishoudster Darul Islam blijft actief Leger vormt nog geen gedisciplineerde eenheid stalen- pers 45.- ledikant k7 50 opklap- ine i ledikant 1 Pers.lU3.-l 2Pers119.75| Egypte onderzoekt strijd bij Tel el Kebir Vervolging tegen dr Kurt Schumacher Tactische luchtmacht voor W-Duitsland VRIJDAG 18 JANUARI 1951. Besprekingen ie Panmoendion Noordelijken uiten nieuwe beschuldigingen De twee vertegenwoordigers van het internationale rode kruis, Otto Lehner en Albert Decocatrix, hebben besloten hun pogingen te staken om van de Noordelijken toestemming te krijgen naar Noord-Korea te gaan met een per soonlijke boodschap voor premier Kim il Soeng. De Noord-Koreaanse afgevaardigde in de subcommissie voor het krijgsge- vangenenvraagstuk, generaal Lee, schoof hen opzij, toen zij trachtten hem bij de uitgang van de tent aan te spre ken. Later nam hij een brief voor Kim It Soeng in ontvangst. De Noordelijken hebben de beschuldiging geuit, dat een vliegtuig der verbondenen een bom heeft laten vallen in de neutrale zone van Kaesong. De verbondenen zijn on middellijk begonnen met een onder zoek. In de subcommissie voor de kwes tie der krijgsgevangenen stemden de Noordelijken er in toe een geallieerd voorstel in overweging te nemen om door stafofficieren waarborgen te laten opstellen tegen het bombarderen van gevangenenkampen. Aannemers leverden een recordprestatie De vier grote kazernecomplexen, wel ke nabij Steenwijk, Nunspeet, Ermelo en Oldenbroek in aanbouw zijn, zullen naar alle waarschijnlijkheid begin Maart kunnen worden betrokken. Ver scheidene bijgebouwen zullen dan echter nog moeten worden voltooid. Gewoonlijk bedraagt de bouwtijd voor deze complexen ongeveer twee en een half jaar. Een combinatie van zeven grote Nederlandse aannemers heeft het werk echter in een half jaar voltooid. De logiesgebouwen staan thans glasdicht overeind. Met de af werking is men nog bezig. De bouw kosten, per complex geraamd op onge veer dertien en een half millioen, zul len ongeveer twaalf millioen belopen Wanneer de manschappen de kazerne- menten betrekken, zullen zij kunnen slapen, eten en de cantine bezoeken. Provinciale Staten weer bijeen Nieuw kogelvrij vest De volgende maand zullen 1400 kogelvrije vesten van nieuwe ma kelij door de Amerikanen in Korea in de praktijk beproefd worden. De vesten wegen slechts vier kilogram. Zij kunnen revol verkogels van het kaliber 45/100 tegenhouden en zijn bestand tegen granaatscherven, afkomstig van een ontploffing op een meter af stand. De samenstelling bestaat uit een aantal lagen nylon en een materiaal, waarvan de samenstel ling niet bekend gemaakt is. (Van onze speciale verslaggever) /"•EDEPUTEERDE De Vries weigerde aanvankelijke in de gisteren gehouden begrotingszitting van Prov. Staten de zienswijze van het Statenlid Voorthuij- Sen (VAT)) te delen, dat de schakel in het provinciale wegennet bij de Omval te Alkmaar minstens zo belangrijk geacht moet worden als de wegverbinding NadorstHoornhuis. Dit laatste tracé achtte de heer De Vries het meest urgent, ook al op grond van de klacht van het gemeentebesteuur van Hoorn, dat het zware verkeer door de stad de historische gebouwen hier veel te lijden geeft. Na in tweede termijn zijn standpunt toegelicht te hebben, kreeg de heer Voort- hujjsen te horen, dat Ged. Staten zich in alle ernst zullen bezinnen op de situatie bij de Omval en geen mogelijkheid onbenut zullen laten om hier in te grijpen. Met andere woorden: de heer Voorthuijsen heeft tenminste kunnen bereiken, dat ook de Omval een urgente kwestie is geworden. De heer Faber (PvdA) bepleitte met warmte de totstandkoming van dit orgaan. Wanneer het particulier initia tief in gebreke blijft, zal de overheid moeten voorgaan. Namens de katholieke fractie ver klaarde mevrouw LuijckxSleijfer ge reserveerd te staan tegenover de voor dracht van Gedeputeerden. De heer Proper (CPN) had eveneens bezwaren tegen de opzet, maar vond deze niettemin van zoveel belang, dat z'n fractie toch haar steun aan de voordracht zou kunnen geven. De WD kon deze tegemoetkomend heid op practische gronden in meer derheid niet opbrengen. Baron de Vos van Steenwijk beant woordde de verschillende sprekers zelf. Inderdaad, zo zei spr., heeft het standpunt van het college een totale verandering ondergaan, na kennisname van een uitermate deskundig rapport ernstige studie. TEN AANZIEN van de slechte weg tus sen Hembrug en Limmen deelde de heer De Vries mee, dat bij de bruggen zodanige verbeteringen komen, dat de „ruggen" zullen verdwijnen. De ongerustheid van de heer Sietsma voor onze kustverdediging kon de heer De Vries, gehoord de Hoofdinspecteur- directeur der Prov. Waterstaat, niet delen. De werken in het N.O. van Texel hebben de jongste zware stormen zon der verlies doorstaan. Alleen iets ten Z. van deze verdediging is wat schade. Nog vond de heer Voorthuijsen (WD) hierna gelegenheid te spreken over de ponten bij Velsen en Hembrug. Spr. becijferde, dat de 6000 verloren kwar tiertjes per dag van automobilisten en wielrijders aan de Velserpont de ge meenschap minstens één millioen gul den per jaar kosten. En een zelfde be cijfering valt te geven van de Hembrug. Spr. vroeg wel aandacht voor de denk beelden van de Zaankanter, ir. W. Kaars Sypesteyn, en verzocht voorts bij het Rijk op bespoediging van de uitvoering der plannen aan te dringen. Gedeputeerde Bakker (PvdA) be krachtigde, dat de pontmisère van het Noordzeekanaal zo langzamerhand in volle omvang valt waar te nemen. Voor het plan-Kaars Sypesteyn is spreker dankbaar, alleen al omdat dit stuwt in de richting van een oplossing. Maar wat er intussen zal gebeuren, de tunnelbouw Velsen zal er niet door mogen worden gestagneerd. Overigens zag de heer Bakker deze zaak als een levensbelang voor het Noordelijke deei van Noord- Holland. Opbouw-orgaan. De heer Ho vtink (AR) verbaasde zich bij het hoofdstuk „Maatschappelijke Steun en Voorzorg" over de veranderde houding van Ged. Staten ten aanzien van een Opbouworgaan in deze pro vincie. Spreker kon er op dit ogenblik nog niet enthousiast voor zijn, omdat hij hier niet een orgaan zag groeien waarnaar in grote groepen van de be volking verlangen is uitgegaan. Spreker vroeg met oprichting te wachten tot Ie huidige Armenwet gewijzigd zal zijn. Bezuinigingen en nieuwe belastingen De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond Edgar Fanré met 400 stemmen tot premier gekozen. Hij had er 314 nodig om gekozen te worden Hiervoor had Fauré een uiteenzetting van zijn programma gegeven De voor naamste punten hiervan waren: Een krachtige strijd tegen de inflatie en het nakomen van Frankrjjks ver plichtingen op het gebied van de de fensie. Op een persconferentie te Heidel- berg, het hoofdkwartier van generaal Thomas Handy, bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, heeft een bevoegde woordvoerder, aldus Britse persberichten, in antwoord op een vraag verklaard: „Naar verluidt heeft een mogendheid, die in staat is oorlog te voeren tegen de Verenigd" Staten, de atoombom. Deze zou zowei voor tactisch als voor strategisch ge bruik geschikt zijn" Men meent hier uit te moeten opmaken, dat de Sow- jets ook over „baby-atoombommen' beschikken voor gebruik tegen troe pen te velde. Ruil voor drie Britten De Russen hebben de Britse auton teiten in West-Duitsland verzocht om uitlevering van de Russische soldaat Nikolia Vassilitsj, die zich in de Britse zóne bevindt. Zij zouden hebben laten doorschemeren, dat de uitlevering van Vassilitsj de vrijlating van drie Engel sen, die sinds Zaterdag in Oost Duits land worden vastgehouden zou verge makkelijken. Vassilitsj is over dt -öne- grens gevlucht, nadat hi; in eer: wist een landgenoot had doodgeschoten. Het moet zijn een zaak, die uit het particulier initiatief voortkomt. Hat zal niet zijn een semi-overheidsorgaan, doch alleen een particulier orgaan, dat steun krijgt van de provincie, en ook het Rijk. Voornaamste critiek tegen het be toog van de heer Hoytink is, dat hij van het Opbouworgaan een caricatuur maakt waarmee wordt ook miskend, wat Ged. Staten zelf in hun voorstel hebben gezegd, ten aanzien van het doel van dit orgaan. Juist om de schijn van een over heidsorgaan te vermijden zal de heer De Vos van Steenwijk niet als voor zitter van het Stichtingsbestuur op treden. De heer Hoytink (AR) diemje bij de replieken een motie hl om het voorstel van Ged. Staten aan te houden tot na wijziging der Armenwet. Dit voorstel werd mét 22 stemmen voor en 30 tegen verworpen Lag het aanvankelijk in de bedoe ling deze dag de begrotingsbehande ling te besluiten, spoedig bleek, dat de achterstand te groot was. Op aan dringen van de fracties werd verdere afhandeling verdaagd tot 5 Februari. Ontheemde kinderen in het geding De Russische autoriteiten in Oost- Duitsland hebben bij de Amerikaanse hoge «commissaris MacCloy geprotes teerd, tegen het feit, dat een Ameri kaanse rechtbank te München zich op het ogenblik bezig houdt met de vraag, wat er moet gebeuren met de in West- Duitsland vertoevende ouderloze Rus sische kinderen. Moeten zij, zo vraagt men zich af, worden gezonden naar landen overzee of moeten zij in Duits land blijven? De Russen eisen, dat zij naar de Sowjet-Unie worden terugge zonden. De kinderen zijn in het laatst van de oorlog met de stroom van ont heemden en vluchtelingen naar het Westen gekomen en vaak door hun familie in de steek gelaten. Sterk militair leider kan overwinning brengen Naar te Hanoi verluidt, hebben pre sident Auriol en premier Pleven beslo ten, de functie van Hoge Commissaris voor Indo-China af te schaffen. Door de dood van De Lattre de Tassigny is deze post thans opengevallen. De Franse regering zou het voornemen hebben de Franse minister voor de verbonden sta ten van Indo-China te verzoeken, een bureau te Sa'gon te vestigen. Generaal Salan, de waarnemende op perbevelhebber in Indo-China, heeft meegedeeld dat het overlijden van maarschalk De Lattre het moreel van de Tonkinese bevolking heeft geschokt. Het zou van groot belang zijn een mili taire leider van dezelfde bekwaamheid als de overledene te benoemen, aldus generaal Salan. Waarnemers vrezen, dat onzekerheid over de afloop van de oorlog de steun aan de regering van Bao Dai verzwakt, daar de Vietnamezen bang zijn voor repressailes van de zijde van de Vietminh. De bevolking zou de overtuiging moeten hebben, dat de nieuwe opperbevelhebber minstens evenveel moed en prestige bezit als zijn grote voorganger. Generaal Salan heeft voorts ver klaard, dat de Vietminh door de toe nemende hulp van Chinese zijde de be- Fauré zeide, dat zijn regering zou blijven streven naar het dichter tot el kaar brengen van de Westerse landen „Wij zullen blijven werken voor de op richting van een Europees leger, waar bij alleen het voorbehoud zal worden gemaakt, dat een Duitse deelneming elk ris'co van e°n onlevin" van he' militarisme in dat land moet uitslui ten. De Europese defensiegemèen chap moet ook een grote markt vormen, die voor alle deelnemers gelijk toeganke lijk is". Fauré drong er op aan, dat de vrede in Azsë zou worden hersteld Met betrekking tot de binnenlandse politiek verklaarde Fauré, dat zowel bezuinigingen als nieuwe belastingen noodzakelijk waren met het oog op de militaire begroting. Hij stelde voor, het beginsel van een glijdende schaal voor looneorrecties te aanvaarden Fauré kreeg bij de stemming de steun van socialisten, radicalen, volks republikeinen en een grote meerder heid van gematigd conservatieven. Slechts de communisten stemden te gen. De gaullisten en een klein aantal gematigd conservatieven onthielden zich van stemming. Vandaag zou Fauré het overleg met de partijleiders be ginnen. Het Duitse zeilschip Pamir, dat de zer dagen uit Hamburg is vertrokken naar Rio de Janeiro, om vandaar via Kaap Hoorn naar Australië te varen is vannacht in de ingang van het Ka naal, tussen Foreiand en Oostende in moei'iikheedn geraakt. Het is voor anker gegaan en seinde, dat het het stuurboord anker had verspeeld. Het vroeg dringend om sleepboothulp. Een Britse stomer en een Engelse reddingboot zijn te hulp gesneld. De Pamir is een zeven en veertig jaar oud zeilschip, dat als opleidingsvaartuig voor de koopvaardij wordt gebruikt en als zodanig een reis om de wereld 'Ting maken. AMERIKAANS 'N JAPAN? president Tru ambassadeur in 's Amerikaans ■n overzicht van de ravage, die aangericht werd tengevolge van een aan- "P door de opstandelingen van de Vietmin te Saigon. De aanslag eiste S doden en 33 gewonden. schikking heeft over grote hoeveelhe den mortieren, bazooka's en andere wa pens. De generaal was niettemin van mening, dat de opstandelingen reeds voor een groot deel waren verslagen. Eén dode, vijftien gewonden Gisteren zijn te Ferryville (Tunesie) demonstranten slaags geraakt met de politie. Van officiële zijde werd ge zegd, dat vijftien personen ernstig werden gewond. Volgens nationalisti sche kringen werd een persoon gedood. Talrijke betogers, afkomstig uit het Arabische dorp Menzel Djemil, poog den Bizerta binnen te dringen. Com pagnieën van de veiligheidstroepen hadden echter de toegangswegen naar de stad afgezet. De ongeregeldheden duren voort. Verzekering tegen kosten van gezinsverzorging lp de gisteren te Haarlem gehouden vergadering van de Prov. Staten is meegedeeld, dat één der grootste Am sterdamse Ziekenfondsen het vraagstuk der verzekering tegen de kosten van gezinsverzorging in studie heeft geno men. Binnenkort zal hierover een rap port gereed komen. Daarna zelfmoord gepleegd In een Dordtse chocolaterie heeft de politie Dinsdagmiddag de ontzielde lichamen aangetroffen van de 51-jarige weduwe A. R. van R. en de eigenaar van de zaak, de 60-jarige F. de G. Aan genomen wordt, dat De G. eerst de we duwe, die enige tijd huishoudster bij hem is geweest, met messteken van het leven heeft beroofd om daarna zichzelf door verstikking om te brengen. De doodslag is waarschijnlijk enkele dagen geleden reeds gepleegd. Helmonds procuratiehouder verduisterde drie ton Vier jaar gevangenisstraf is voor de Bossche rechtbank geëist tegen een bijzondere procuratiehouder vp een bankkantoor te Helmond. Deze is er in geslaagd, in dertien jaar tijds f 325.000 te verduisteren. Hiervan is f 170.000 weer terechtgekomen. ROBERT MURPH AMBASSADEUF Naar verluidt heefi man Robert Murph? België, aangewezen ambassadeur in Japar De directie van de Nieuw-Buiner glasfabrieken heeft 275 arbeiders op wachtgeld gezet. De fabriek gaf tot nu toe werk aan 700 arbeiders. (Van onze correspondent te Djakarta) "JERWUL Indonesië het nieuwe jaar jiet vele economische en financiële zorgen is ingegaan, blijft speciaal' op Java de elementaire basis voor de wederopbouw de veiligheid nog steeds de volle aandacht voor zich opeisen, bijzonderlijk sedert de muiterij en desertie van een geheel bataljon in Kudus een drama dat de onrust aanzienlijk verhoogd heeft. Het deserteren, met medeneming van wapens, en het daarop vormen van roversbenden door soldaten betekent geen op zichzelf staand incident, al heeft het nog nooit zulk een omvang aangenomen als nu laatstelijk in Midden-Java het geval is geweest met het thans beruchte bataljon 426". LIET valt te begrijpen, dat deze ge schiedenis het onbehagen over de veiligheidssituatie aanzienlijk heeft ver groot, waar het hier immers het uit eenvallen van een deel van het appa raat betreft, dat juist voor de veiligheid zou behoren in te staan, n.l. het leger Intussen is althans de vrees, dat hier bij ontbindende communistische invloe den werkzaam geweest zouden zijn, gelukkig ongegrond gebleken, ai vallen Per wel andere politieke achtergronden aan te wijzen Een deel der opstandige officieren en soldaten schijnt namelijk i.i het vaarwater van de z.g. Darul Is lam terecht gekomen te zijn Dit laatste is een strijdorganisatie, die destijds na de revolutie in Indonesië ook d- derlandse troepen veel last heeft be zorgd, voornamelijk door haar groot en gevaarlijk fanatisme De Darul Islam wenst van Indonesië namelijk een zui ver Mohammedaanse Staat te maken, waaruit alles wat niet tot de Islam be hoort geweerd wordt. Onder de vlag van de Darul Islam vindt men derhalve uitsluitend gods dienstige fanatici verenigd, bereid en gereed om voor de overwinning van de Ieei van de Profeet elk offer te bren ger,. Een deel der opstandelingen van het gedeserteerde bataljon is nu, naar uit gevonden documenten bleek, voor de propaganda der D.I. bezweken en heeft zich daa. iior tegen de eigen -e- gering en wapenbroeders gekeerd. Deze politieke, of wellicht beter ge zegd godsdienstige achtergrond vormt echter niet de enige reden van deze en dergelijke deserties, Men moet hierbij ook in aanmerking nemen, dat het In donesische leger, zoals het thans is ge vormd, na de bevrijding zonder dat er veel gelegenheid tot selectie bestond, uit een conglomeraat van allerlei strij dende en strijdlustige partijen gevormd werd, voor een deel ook guerrilla-ben den. die in wezen meer roversbenden waren en wie het aan alle militaire discipline ontbrak. Onder hen bevonden zich allerlei los geslagen typen, voor wie het thans zeer moeilijk is zich aan te passen in een apparaat, dat een normaal en goed georganiseerd leger beoogt te zijn Ook onder de officieren bevinden zich verscheidene figuren van geringe ontwikkeling en weinig leiders-capaci teiten. die hun rang alleen te danken hebben aan een grote guerrilla-activi teit tijdens de Nederlandse politionele acties. De regering en de hoogste legerlei ding doen hun best in deze toestand verbetering te brengen: men moet be wondering koesteren voor wat in een betrekkelijk korte tijd op het gebied van leger-organisatie reeds is bereikt. Maar het zal zeker nog geruime tijd duren eer de reeds begonnen selectie, de training en de opleiding een peil hebben bereikt dat dergelijke interne moeilijkheden voortaan vrijwel niet meer mogelijk maakt. Op zichzelf is het gebeurde in Kudus dus wel begr'jpelijk en het behoeft in zoverre geen zorg te wekken, omdat het streven naar zuivering en meer dis cipline reeds lang bestaat en krachtig wordt doorgezet. Intussen echter heeft dit drama weer vele slachtoffers gekost en vooral onder de bevolking veel angst en onrust verwekt. De republiek Indonesië lijdt nog dagelijks onder de pijnen van haar moeizaam ontstaan. 1 Pers. 35.- 2Per,46.90 2 Pers. 57. 'met voetbord prima gelakt compl. m. matras ombouw en gordijnen "dekens Prima wollen deken 1 Pers14.90 Zware kwaliteit wollen dekens. 1 Pers24.50 2 Pers.29.75 élmgsttn/iJtos! NIEUWENDIJK 164-170 AMSTERDAM - TEL. 49269 I (Advertentie, Ing. Med.) Klacht bij internationale instantie? De Egyptishe minister van binnen landse zaken, Foead Serag el Din Pasja, heeft van het kabinet de op dracht gekregen met spoed een onder zoek in te stellen naar <je gevechten tussen Egyptenaren en B ftten bij Tel el Kebir. Daarna zal de Egyptische regering beslissen, of er reden is de kwestie voor een internationale instantie te brengen. Volgens officiële Egyptische kringen hebben de Britten dorpen gebombar deerd en de bevolking gedwongen de ze te verlaten. Men zegt, dat meer dan honderd Egyptische soldaten en offi cieren door de Britten zijn gevangen genomen, „toen zij op Egyptisch grond gebied hun functie uitoefenden". De Egyptische regering heeft de weg van Cairo naar Suez voor alle Britse verkeer gesloten, met inbegrip van diplomatieke voertuigen. Wegens heling van geheime stukken De regering van Noordrijnland— Westfalen heeft aan de Westduitse Bondsdag verzocht, de parlementaire onschendbaarheid van de socialistische afgevaardigden dr. Kurt Schumacher en dr. Adolf Arndt op te heffen. Zij zouden afschriften van de notulen van zittingen van het Westduitse kabinet hebben gekocht van een zekere Kai ser, een ambtenaar bij de kanselarij. De minister van justitie van deze staat wil de beide socialisten wegens heling vervolgen. De Amerikaanse regering heeft met Engeland en Frankrijk er mee inge stemd, dat West-Duitsland in de zomer van 1954 een tactische luchtmacht van meer dan duizend vliegtuigen zal mo gen hebben, aldus een bericht van de „New York Times" uit het geallieerde hoofdkwartier te Parijs. Het blad zegt, dat het beginsel, ge steund door Belgie, Italië, Luxemburg en Nederland, „tot in bijzonderheden volledig goedgekeurd" is. I Engeland zal het eiland Helgoland op 1 Maart aan de Westduitse regering te uggeven.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5