TRIUMPH MAARr* Stad en Omgeving Boeiende beschouwing van ervaren paedagoog over onderwijsverniewing AGENDA r u. Argentijnse zeelieden dompelden Victory in Latijnse sfeer De particuliere woningbouw moet worden uitgesteld WAT DE THEATERS BRENGEN OPRUIMING BOEKEN In September is belangrijk experiment te wachten Nota-Rutten een zeer belangrijk staatsstuk wie verder denkt koopt motvrfj L Inlichtingen voor emigranten Fietser ernstig gewond bij aanrijding altifd wint Rotterdamse rederij bouwt aan bun schip Bouwkas had tekort gegadigden LAATSTE NIEUWS „Merope" en „Witte Zee" op sleeptouw Boekhandel K. ter Burg ZATERDAG 19 JANUARI 1952. VOOR een publiek, dat hoodfzakelijk bestond uit vertegenwoordigers uit de kringen van het Alkmaarse openbaar- of bijzonder onderwijs, heeft gister avond in de Aula van het Murmellius Gymnasium de heer F. Evers uit Eind hoven, voorzitter van het Paedagogisch Centrum van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging, een zeer interessante beschouwing gehouden over de veel besproken onderwijsvernieuwing. DE WETHOUDER van onderwijs, de heer R. Bakker, die een inleidend woord sprak, had gaarne een nóg gro tere belangstelling voor deze bijeen komst gezien. Hij zei, dat enkele prae- tische problemen, die zich bij het on derwijs in Alkmaar voordeden, onder meer aanleiding tot het organiseren van deze lezing waren geweest. De heer Evers, die de nota-Rutten als uitgangspunt voor zijn voordracht nam, noemde deze nota een belangrijk staatsstuk, in de eerste plaats om de grondslagen ervan, in de tweede plaats echter om de gebrekkige uitvoering van deze grondslagen. Spreker had res pect voor de moedige pogingen om te trachten enig verbrand te brengen in de choatische toestand, waarin het on derwijs in Nederland volgens hem thans verkeerde. Grote waardering had de heer Evers ook voor het feit. dat de minis ter bij de opbouw van het onderwijs stelsel wil uitgaan van de levenspha- sen van het kind. De paedagogiek als wetenschap vormt de basis van dit nieuwe stelsel, hetgeen betekent, dat rekening zal worden gehouden met de behoeften en eigenschappen van het kind in de verschillende phasen van zijn groei. Niet het onderwijs en het verwerven van kennis behoren op de eerste plaats te komen, maar het scheppen van de omstandigheden, waaronder het rijpingsproces van het kind zich zo gunstig mogelijk kan vol trekken. De heer Evers had lof voor de wi.ize, waarop professor Futten er naar had gestreefd zijn nota over de onderwijsvernieuwing paedagogisch, so ciologisch en psychologisch te ver antwoorden. Het basis-onderwerp EEN VAN de hoofdpunten van de no ta noemde spreker wel het voorge stelde zesjarige basis-onderwijs, even- tuel als overgangsperiode naar het vijfjarige basis-onderwijs. De heer Evers koesterde echter bezwaren tegen een eindeloos rekbare overgangsperi ode en meende, dat het beter zou zijn terstond het vijfjarige basis-onderwijs in te voeren, dat volgens de nota zelf immers wetenschappelijk meer verant woord was. Deze vijf jaren zouden dan een afgesloten eenheid moeten vormen. De heer Evers was van me ning, dat de druk van examens en opleiding ten zeerste verminderd dien de te worden. Hierop onthulde spreker, dat in September op het gebied van de on derwijsvernieuwing een experiment op grote schaal is te verwachten. De fi nanciële middelen hiervoor zouden na genoeg verzekerd zijn. De heer Evers kon zich niet vere nigen met de in de nota ontwikkel de plannen voor de tweede leerkring. het systeem van de E.V.O.-scholen. (eenvoudig voortgezet onderwijst dat op het vijfjarige basis-onderwijs zou moeten volgen. Hij achtte het een, font. dat de selectie eerst op de ontvangen de school zou geschieden. Volgens spreker was het noodzakelijk, op de EVO-school te determineren, dwz. vast te stellen, in welke richting de lan- leg van het kind het meest ligt. Men zou hierbij moeten uitgaan van twee hoofdgroepen, de hoofd- en de hand arbeiders. een theoretische-en een tech nische kant dus. Op de volgende school zou dan een nadere differentiatie en selectie moeten volgen. Voor het de termineren en het geven van advies dus aan de ouders zou men een be paalde vorm van onderlinge samen werking moeten zoeken, daar de ou ders in het oordeel van de enkeling niet steeds voldoende vertrouwen blij ken te hebben. De heer Evers had goe de hoop, dat hiervoor een bevredigende oplossing zou worden gevonden. Lof had hij voor het plan om in het nieuwe systeem de kalenderleef- tïjd niet meer te laten beslissen. De indeling van het kind in groep of klas zal voortaan van verschillende omstandigheden afhangen. In de twee rn (Advertentie. Lng. Med.) NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ALKMAAR: Verbreiding der Waar heid, Brouwerstraat 31, 10.30 uur, ds. Ruys. Doopsgezinde Gemeente, 10.15 uur, ds. A. J. v. d. Sluis. Leger des Heils, Limmerhoek 22 (William Booth), 10 uur Heiligingsdienst, 5 uur Jeugd dienst, 7 uur Openluchtprediking, 8 uur Verlossingssamenkomst, o.l.v. majoor W. Doek. Donderdag openbare samen komst. Ned. Leger des Heils. Slik- steeg, 4.10 u„ Heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool, 8 uur Verlossingssamen komst. Dinsdag 7.30 Ontspanningsavond. Woensdag 8 uur Wijdingsdienst o.l.v sergt.-maj. Elzinga. SCHOORLDAM: Verbreiding der Waurheid, Kanaaldijk 61. 7 uur d- R-i>- BERGEN: Verbreiding der W -ni-heiri Zondagsdienst in „Duinstreek" vervalt de leerkring wenste de heer Evers de gehele Nederlandse jeugd in al fcaar schakeringen te zien opgenomen. Ni- vellerir\! naar boven zou hier toch mogelijk moeten zijn. Verder zei spre ker nog. dat hij het aantal schoolty pen nó de tweede leerkring gaarne be perkter zou zien. Voorzichtigheid geboden AAN HET slot van zijn beschouwing ried spreker aan voorzichtigheid te be trachten en geen voorbarige, ingrijpende veranderingen in het plaatselijk of re gionaal onderwijs te gaan volvoeren. Wel juichte hij het toe, indien in al gemene zin reeds meer zou worden ge streefd naar de vorming van „hart, hoofd en hand" van het kind. Pas over enkele jaren, wanneer de nieuwe 'vormen duidelijk voor ogen staan, zou het zijn verantwoord belangrijke wij zigingen te gaan voeren. Na de pauze gaf de heer Evers ant woord op enige vragen van zijn toe hoorders. Hierbij kwam o.m. ter spra ke, dat in de nota-Rutten niets wordt vermeld over het aantal leerlingen oer klasse. Ook dit was inderdaad oen groot probleem, doch de vernieuwing van het onderwijs was niet hiervan afhankelijk. Op een vraag van wethou der Bakker antwoordde de heer Evers, dat bij het determineren ook bijzon dere aandacht aan het meisje zal wor den geschonken. Ongetwijfeld zouden er op verschillende gebieden afzon derlijke instructies voor jongens en meisjes komen, daar deze de leerstof ieder op hun eigen manier verwer ken. Spreker toonde zich een tegen stander van een eenzijdige vakoplei ding tot het „beroep" van huisvrouw. Ihetgeen hij niet bevorderlijk achtte voor het harmonische, geestelijke sa mengaan van man en vrouw in het gezin. Nadat de heer Evers zijn vragenstel lers had bevredigd, dankte de wet houder van onderwijs hem voor zijn interessante uiteenzetting. Emigranten, die iets meer willen we ten over hun nieuwe vaderland, krijgen hiervoor Dinsdagavond 8 uur in 't Gul den Vlies de gelegenheid. De Stichting „Prachtische Emigrantenvoorbereiding" te Amsterdam organiseert dan een con tactavond voor cursisten en belangstel lenden. Er worden enige films vertoond uit emigratielanden, waardoor men een beeld krijgt van land en bevolking. Emi granten, die moeilijkheden hebben, kun nen vragen stellen, die beantwoord worden door een deskundige. Zij, die met Engels willen beginnen krijgen vol ledige inlichtingen over de cursussen. Belangstellenden verwijzen we naar de betreffende advertentie in dit blad. AANVANG VOORSTELLINGEN De voorstellingen van Othello" in 't Gulden Vlies op de Maandagen 21 en 28 Jan. a.s. beginnen om 8 uur in plaats van half acht, zoals oorspronkelijk aan gekondigd werd. (Ontleend aan onze advertentie-rubliek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Alice in wonderland (elke leeft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De avon turen van Casanova (14 jaar). Cinema Americaln, 7 en 9.30: Mangano in de klauwen der Maffia (18 jaar)Victo ria Theater, 7 en 9.30 uur: Blonde onschuld (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Halter-Show- revue 1952. Stedelijk museum, 3 uur: opening schilderijententoonstelling. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Accor deon-orkest „Vita Nova". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, 8 uur: dansen. Gulden Vlies, 7.30 uur: Halter-revue. MAANDAG Bioscopen als ZafVdag. Aanvang 8 uur. Rex 2.30 uur Matinee. Victory, Genootschap Nederland Frankrijk: „La jeunesse frangaise et ses maitres. Gulden Vlies, 7.30 uur: „Othello, de Moor van Venetie", Rott. Toneel. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 19 Jan. 8.12 v.m. 8.32 n.m. Zondag 20 Jan. 8.55 v.m. 9.18 n.m. TE CAMPERDUIN Hoog' Laag Zaterdag 8.17 20.37 2.17 14.37 Zondag 9.00 21.23 3.00 15.23 Maandag 9.51 22.24 3.51 16.24 OPENSTELLING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen ge opend zijn de apotheek Wanna op de Mient. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 20 Januari zullen beschik baar zijn de huisartsen K. H. Kolk, Geestersingel 47 (tel. 2017) en H. Hoek, Kennemerstraatweg 65 (tel. 3117). Politienieuws Aan de Wes erweg zijn twee bijenkasten ontvreemd. Een van de kasten was bevolkt. Uit een vrachtauto, die met pech op de Geestersingel sTond, zijn twaalf flessen Sherry gestolen. De dief had een messnede van een meter in het dekzeil gemaakt om zo bij zijn buit te komen. De diefstal werd gepleegd toen de chauffeur de wagen een ogenblik alleen liet om hulp te halen. UITVOERING DE STEM DES VOLKS Dinsdagavond 8 uur geeft „De Stem des Volks" een donateursconcert in het Wapen van Heemskerk. De 47-jar|ge vertegenwoordiger C. B. uit Oostzaan is gistermorgen het slachtoffer geworden van een onhan dige manoeuvre van de 19-jarige chauf feur C. B. uit Schoorl. De jongeman, die met een auto op het Scharloo reed in de richting van de Bergerweg, wilde eensklaps de Stationsweg indraaien, zodra hij bemerkte, dat de spoorbo men dichtgingen. Doordat hij het stuur pas op het laatste ogenblik omgooide raakte hij aan de linkerkant van de Stationsweg, waar juist de vertegen woordiger uit Oostzaan fietste. Een botsing was onvermijdelijk. De fietser werd op de motorkap geslingerd en kwam vervolgens met. een klap op de weg terecht. Hij klaagde over hevige pijn in lies, linker schouder en linker voet en is door dokter Gramsbergen per auto naar diens woning vervoerd. Het rijwiel was volkomen vernield en ook de auto had door de hevigheid van de botsing enige schade opgelopen. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. DE OOGST VAN HET WATER Gevonden: een houten roeiboot, lang pl.m. 3'/t meter, voorzien van visbun, platte spiegel, rpchte steven, bovenzijde groen geschilderd, onderzijde zwart ge teerd en pl.m. 300 meter dunne rubber slang. Inlichtingen bij de Groepscomman dant der Rijkspolitie te water, te Alk maar. VIRGINIA (Advertentie, lng. Med.) £R heerste een blijde Latijnse sfeer hedenmorgen in hotel Victory, toen vijf-en-vijftig donkerogige Argentijnen zich daar voor een kort oponthoud achter een Hollands kop koffie neer zetten. Hun bezoek herinnerde aan de cosmopolitische geneugten, die onze kaasmarkt in de zomermaanden aan De N.V. Bouw kas Noord- Nederlandse ge meenten, waarbij zich langzamer hand ook reeds vele gemeenten ook uit de ande re delen van ons land hebben aan gesloten (met name Alkmaar) heeft haar voor nemen om in de Talmastraat een complex van 24 middenstands woningen neer te zetten nog niet kunnen uitvoe ren. Degenen, die zich na de eerste vergaderingen in November van Plattegrond van boven- en benedenverdieping van een het vorige jaar Bouwkas-woningzoals die in de Talmastraat gedacht zijn. spontaan aan meldden trokken zich naderhand terug toen gevraagd werd het eerste geld te storten. De financiën waren niet de voor naamste oorzaak van het terugtrekken van de gegadigden. Eerder moet dit toegeschreven worden aan een zeker wantrouwen, dat voortspruit uit een onbekendheid met de juiste gang van zaken. In het kort is deze als volgt: Voor een middenstandswoning, zoals in de Talmastraat gedacht zijn. is een storting vereist van gemiddeld 3150. Op tachtig procent van de bouwsom (ongeveer 14000.de Rijkspremie van f 3800) wordt door de N.V. Bouw kas een hypotheek verstrekt, af te los- :er> in dertig jaar. wat neerkomt op "en gemiddelde maandelijkse termijn van ruim 40.Hiervoor heeft men dan een eigen woning met flinke woonkamer en zithoek, hall, keuken inclusief warmwater-geyser, kelder en W.C. en boven drie slaapkamers en een douche. Op een van de slaapkamers wordt een vaste wastafel aangebracht. In andere streken van ons land, name lijk in de drie Noordelijke provincies zijn reeds 1400 van deze bouwkas- woningen verrezen Ze worden ge bouwd in blokjes van twee stuks. Om aan het werk van de Bouwkas wat meer bekendheid te geven is thans in één van de etalages van Kofa-Spruyt een stand gemaakt met wat propaganda materiaal. Hieruit kan het publiek vernemen wat voor voordelen de ge zamenlijke particuliere bouw biedt en aan de hand van een miniatuurwoning zien wat het uiteindelijke resultaat is. Een estajette, georganiseerd door leerlingen van de zeevaartschool „Abel Tasman" te Delftzijl, vond op Paleis Soestdijk haar einde. Prinses Margriet nam de oorkonde in ontvangst van de laatste loper en bekijkt deze met haar moeder. de ingezetenen van Alkmaar pleegt te bieden. Een der zuidelijke bezoekers gaf een juichkreet, toen hij de Victo riaanse piano in het donkere oog kreeg en al dra klonk een fascineren de tango door de intieme ruimte. De heer C. Boot, leider van het ge zelschap en representant van de ma chinefabriek en scheepswerf P. Smit uit Rotterdam, vertelde ons, dat deze Argentijnen de officieren en beman ning vormen van het Argentijnse mo tortankschip „Comodoro Rivadavia", dat thans op deze Rotterdamse werf wordt gebouwd voor dé rederij „Ya- cimientos .Petroliferos Fiscales de la Argentina" te Buenos Aires. Het laad vermogen van dit schip is vijftiendui zend ton en het is het vierde van een serie van vier schepen, die door de werf voor deze rederij zijn gebouwd. De „Comodoro Rivadavia" is bin nenkort gereed en zal in Februari naar de Caraïbische Zee vertrekken met de heer Luis Campestre als „el capitan". Daar zal het schip dan zijn eerste lading innemen. Inmiddels brengt het gezelschap, waarbij zich ook enkele charmante dames van de officieren bevinden, met een touringcar een bezoek aan de provincies Noord- en Zuid-Holland. Vanmiddag bezichtigen zij de Af sluitdijk en uit hun enthousiaste ver halen bleek, dat zij hiervan reeds veel hadden gehoord en er zich veel van voorstelden. Capitan Campestre uitte zijn temperamentvolle bewondering voor de capaciteiten, de gastvrijheid en het sympathieke karakter der Ne derlanders. hetgeen altijd weer goed doet, hoewel wij zelden iets aftders horen van de hoffelijke bezoekers in vredestijd van onze lage landen, en hierop ging men met een Latijnse im pulsiviteit plotseling weer vertrekken. Goede reis, „Comodoro Rivadavia"! DIERENBESCHERMING Donderdagavond is In het Heilooërbos zwervend aangetroffen een middelmatig grote Spaniel (lange staart, wit-bruin), witte streep over de kop, teef. Het dier is zeer goed verzorgd. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan- straat 1, Alkmaar. Spaarders in Sliedrecht ernstig gedupeerd De Justitie heeft de administratie van de particuliere spaarbank von wij len P. de Baat te Sliedrecht in beslag genomen op grond van het vermoeden, dat op onrechtmatige wijze gelden aan de instelling zouden zijn onttrokken. Verondersteld wordt, dat de spaarders al hun geld kwijt zijn. Het tekort wordt geraamd op ruim f 60.000. Bij de inbe slagneming was slechts zes gulden in kas. CINEMA AMERICAIN: In de klauwen der Maffia De Cinema brengt dc romantische ge schiedenis van de Italiaanse bandiet Guiseppe Musolino, een jonge landar beider, die een aanbod krijgt van een groepje ongure individuen leden van de Maffia om zich bij hen aan te sluiten. Hij weigert en slaat de hoofd man van de groep neer, als deze te veel notitie neemt van zijn meisje, Ma ria, de dochter van de dorpskastelein. Dezelfde avond wordt de hoofdman doodgeschoten en natuurlijk wordt Mu solino voor de dader gehouden. Maria bezweert dat hij op het moment van de moord bij haar was, maar vier man nen leggen onder de bedreigingen der Maffia valse eden af en Musolino gaat voor twintig jaar achter de tralies Hij ontvlucht en dan is de tijd voor zijn wrpak aangebroken. Stuk voor stuk zoekt de vogelvrijverklaarde de mein- edigen op en hij laat er slechts één le ven, het altijd dronken doktertje, dat Maria zal moeten bijstaan als haar kind ter wereld komt. Maria wordt door de Maffia-leider doodgeschoten en Musoli no vermoordt hem en meldt zich dan vrijwillig bij de gendarmen. Een avonturenfilm van bijzonder ge halte, een film in de woeste natuur van het Zuid-Italiaanse bergland met spe lers van groot formaat en een regisseur die elk type met zorg heeft gekozen. Amedio Nazzari als Musolino, Silvana Mangano, de knappe Italiaanse filmar- tiste, als Maria, en Umberto Spadaro als het altijd dronken doktertje, spelen de hoofdrollen en hebben met deze productie opnieuw bewezen, dat Italië op filmgebied iets zeer goeds kan pres teren. Uit het voorprogramma vermelden wij de met grote zorg verrichte restau ratie van een filmrol met opnamen uit 1896 en 1898. Het waren de eerste le vende beelden, die o.a. in kermistenten gedraaid werden. Men ziet o.a. Paul Kruger, Koningin Victoria, Paus Leo XIII,'de kroning van H. M. Koningin Wilhelmina, het Dreyfus-proces. Het is interessant de film nog eens in haar bakertijd te zien en te weten dat door haar verschijning nog gebeurtenissen uit een vorige eeuw op het projectie doek komem REX THEATER: Blonde onschuld Zonder twijfel is „Born Yesterday" een blijspel van aparte klasse, een film welke een opvallende plaats inneemt tussen alle andere producten van deze soort. Het is tevens de film waarmee Judy Holliday, een onbekend sterretje van Columbia Pictures, dat pas voor de tweede maal voor de camera kwam. de titel van beste actrice van het jaar veroverde. Samen met Broderick Craw ford en William Holden maakte zij deze film tot iets bijzonders. Hier is zij het meisje van een millionnair die in de oudroesthandel rijk is geworden en die in de hoogste kringen wil bin nendringen om nog voordeliger zaken te kunnen doen. Het is hem een doorn in het oog, dat zijn meisje zich niet weet aan te passen bij gespreken met anderen en ieder ogenblik uit de toon valt. Dat doet hem er toe besluiten een journaliste in dienst te nemen, die zich met haar opvoeding moet bezig houden De schrijver leert haar echter méér dan goede omgangsvormen Hij opent haar de ogen voor de corruptie waaraan haar verloofde zijn fortuin te danken heeft en hij weet haar te be wegen niet langer haar medewerking te verlenen aan deze misdadige prac- tijken. Een eenvoudig gegeven, dat echter op zeer geestige wijze is uitge werkt en dat een bezoek aan het Vic toria Theater waard maakt. De journaals Met genoegen zal men ditmaal de uit gebreide journaals zien. Het Hollands Nieuws brengt o.m. opnamen van de Nieuwe Bijbelvertaling, de Frameggen te Rotterdam in dok; het 70-jarig be staan van de Valkenburgse Carnavals vereniging; drijvende graanopslagplaat- sen in Rotterdam en het vertrek van minister-president dr. Drees naar Ame rika. Het Wereldnieuws had nog een uitgebreide reportage over de Flying Enterprise, parachutisten bij de atoom- proeven en de plechtigheden na de dood van generaal De Lattre de Tassigny. HARMONIE THEATER: Alice in Wonderland en Lentesymphonie Het programma in het Harmonie. Theater brengt de bezoekers twee fraaie staaltjes van Walt Disney's tekenkunst. De fantasie van Disney is onuitputtelijk steeds weer stelt hij in zijn tekenfilms de toeschouwers voor verrassende situaties. Zijn nieuwste documentaire „Lentesymphonie" is een prachtig stuk natuurdrama, dat zich afspeelt in een klein stukje natuur. Men verbaast zich over wat er op aarde leeft en groeit en f, wat zich voordoet in het leven van bloemen en insecten. Schitterend werk |T is er in dit insectenwereldje verricht I en geboeid volgt men Disney in zijn I wel opmerkelijke fantasieën uit het I planten- en dierenrijk. Als hoofdnummer volgt dan nog I „Alice in Wonderland", waarin Disney op even bijzondere wijze zijn fantasie I in fraaie figuren en kleuren de vrije I loop heeft gelaten en een bonte aan- I eenschakeling heeft gegeven van de I avonturen van Alice, het meisje dat I zich verveelt en geen zin meer heeft om I te leren. Avonturen die beginnen als zij I in een konijnenhol valt. Haar ontmoe- I tingen met Dodo, Fiedeldie en Fiedel- B dom, het witte konijn enz. zijn verras- I send. Met vele figuren komt Alice in aanraking tot zij ten slotte nog juist I bij tijds wakker wordt en aan haar fan- tasieën een einde komt. De film wordt geheel Nederlands gesproken en zal door haar bijzondere kleurige taferelen bij voortduring boeien. Ecu tweetal zeer actuele journaals leidt deze gekleurde films in. VICTORIA THEATER: De avonturen van Casanova De verhalen over de heer Giovanni Jacopo de Seingalt Casanova zijn ve lerlei. Sinds zijn negende jaar, toen zijn vader kwam te overlijden, is deze Italiaanse gelukszoeker van het ene avontuur naar het andere gewandeld en vooral zijn spreekwoordelijk succes bij de vrouwen heeft veel bijgedragen tot de wonderlijkste verhalen en le gendes welke al drie eeuwen lang over hem de ronde doen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Italiaanse film industrie hem tot onderwerp heeft gemaakt van een van haar romanti sche producten. Deze avonturenfilm, waarin Vittorio- Gassmann een tikje te veel melodramatisch de hoofdrol ver vult, is niettemin spannend van het begin tot het einde. De Italianen be wijzen hun Casanova echter te veel eer als zij Catharina de Tweede, Tsarin van Rusland, met zwijmelende ogen naar hun held uit de achttiende eeuw laten opkijken. Hoewel zijn veroverin gen legio zijn is het een bekend feit dat juist Catharina niet voor de char mes van Casanova is bezweken. De Italiaanse filmproducers hebben waar schijnlijk bedacht dat men in het veen niet op een turfje kijkt. Overigens is dat ook niet zo belangrijk. De span ning is het in ieder geval ten goede gekomen en daarom vergeven wij hen dat zii op een enkel punt, zoals te doen gebruikelijk is in soortgelijke films, de historie wat geweld hebben aangedaan. De sleepboot „Holland" van Doek- sen heeft de „Merope" vastgemaakt en is op weg naar de Nieuwe Waterweg. De „Blankenburg" van L. Smit en Co zal zich naar de „Witte Zee" begeven. De „Witte Zee" ligt in diep water. De kapitein en de machinist die nog op de „Ganges" zitten, worden er waarschijn lijk vanmorgen door de reddingboot af gehaald. De sleepboot „Blankenburg" heeft om 10.35 uur de „Witte Zee" vastge maakt en is thans op weg naar Rotter dam. TIJDELIJK IJSSALON DE MAS, KOORSTRAAT 17. Nog: enkele dagen! (Advertentie, lng. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2