Westelijke jagers ondergeschikt aan Russische Mig-15 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Groep-Bevan in verzet tegen het Japanse vredesverdrag Uitgaven der VS worden thans op 85.400 millioen dollar begroot IJmuidense trawler „Alkmaar" is ihans opgegeven Hof te Bonn houdt zich bezig met de documentenaffaire Dinsdag 22 Jan. 1952 149e Jaargang No. 18 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De tragiek in de huidige bewapeningswedloop Moeilijk in te halen voorsprong Nederland krijgt de Meteor-XI" Thuriderjet stortte in IJselmeer Bestuurder omgekomen Stalin in Bolsjoi- theater te Moskou CHURCHILL IS ZIEK Protest tegen Tokio's toenadering tot Tsjiang Kai Sjek Britse Lagerhuis leeft in grote spanning Ruim 51.000 millioen gaai naar de sirijdkrachien Plannen voor fabricage van nieuwe wapens UleeAfaeAicPit IN KOREA GESNEUVELD Rusland heelt 300 a 400 duikboten China heeft Russisch luchtdoelgeschut De Britse staalindustrie wordt weer particulier Voorstel binnenkort naar het Lagerhuis Opnieuw schietpartijen in Tunis Veertien vissersgezinnen in diepe rouw Mensenredder Klaasen mede omgekomen DE SLACHTOFFERS KjoM. Yd.eAkeJk. K.V.P. Zware straffen opgelegd ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 f»E CHEF-STAF van de Nederlandse luchtmacht, luitenant-generaal I. A. Aler, heeft gisteren op een persconferentie de problemen, die samenhangen met de opbouw van onze luchtmacht, besproken en tevens verklaard boe Nederland zich de uitbreiding van zijn luchtmacht denkt. Generaal Aler herinnerde nog eens aan verklaringen van Amerikaanse piloten op Korea, die ondervonden, dat de Russische jager „Mig 15" verreweg de meerdere is van elke Amerikaanse jager. In verband hiermee rees de vraag of het nog nut heeft in Nederland Meteor-straaljagers te bouwen, die al bij voorbaat gedoemd zijn tot onder geschiktheid aan de Russische jachttoestellen. De voorsprong van de Mig-15, die sneller en wendbaarder is, is in enkele jaren niet in te halen. JN DE grote macht van de Mig 15, Gistermiddag omstreeks half vijf is op ongeveer een kilometer afstand van Kampen, een Thunderjet jachtvliegtuig van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten in het IJselmeer gevallen. De bestuur der, reserve-sergeant-vlieger E. R. Pop ping uit Amsterdam is daarbij om het leven gekomen. Sergeant-vlieger Popping maakte met enige andere één-persoons jagers een formatievlucht. Zijn toestel is opeens uit de formatie gegaan en in het IJsel meer terecht gekomen. Het slachtoffer ontving zijn opleiding in Amerika. Bij herdenking van Lenin In het Bolsjoi-theater te Moskou is gisteravond een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de sterfdag van Le nin, nu acht en twintig jaar geleden. Ten aanhoren van een groot aantal lei ders van regering, leger en partij, on der wie maarschalk Stalin, heeft Pos- pelof, de directeur van het Marx-En- gels-instituut de feestrede gehouden. Hij wees er op, dat de Amerikaanse economie zonder de bewapeningswed loop al lang ineengestort zou zijn, en meende, dat het communisme zich over da gehele wereld zal verspreiden. De ontvangst van Churchill door het N'ew-Yorkse stadsbestuur is afgelast, daar de Britse minister-president een zeer zware verkoudheid heeft opgelo pen. Churehills arts heeft hem huis arrest gegeven. Churchill, die bij zijn vriend Bernard Barouch logeert, zou heden met de „Queen Mary" naar En geland terugkeren. ii grote zit echter voor een groot deel ook zijn zwakte. Men heeft de actie-radius van de machine moeten verminderen om tot grotere snelheid te kunnen komen, Een Mig-15 kan bijvoorbeeld nog niet van achter het IJzeren Gordijn tot boven Nederland vliegen. De Russi sche bommenwerper is derhalve een interessanter object. Uit het feit, dat er boven het oorlogstoneel op Korea nog geen bommenwerpers van Rus sische makelij zijn verschenen, leidt men af, dat de Russen nog geen mo derne bommenwerpers hebben, of wel, dat zij geen jagers hebben, die in zijn functie als beschermer van de grote machines een goede partij is tegen de Amerikaanse jagers. Is het dus verantwoord de „Meteor" te blijven bouwen? Generaal Aler meende van wel. Een eenmaal begon nen serie kan men niet zonder gelde lijke offers onderbreken en de pro ductie stopzetten zou betekenen, dat we een tyd lang helemaal niets zou den hebben. Nabestellingen op de „Meteoor" zullen echter niet meer plaatsvinden. Wel zal Nederland waarschijnlijk, evenals de andere Pactlanden, de be schikking krijgen over de Meteor XI (Allweather-fighter). In het opbouw- plan voor de luchtmacht, dat loopt tot 1954, zijn voor ons land geen bom menwerpers inbegrepen, zo deelde de generaal mede. In de financiering van het opbouw- plan voor Nederland is geen ruimte voor de productie van het instructie vliegtuig S.-14, een door Fokker te bouwen straaljager. Misschien zou men door urenbesparing op de bouw van de operationele vliegtuigen geld kunnen vinden om de Fokker-straalja ger toch te bouwen. Er is zoveel be langstelling voor de S.-14, dat er ze ker wel productiekansen zijn. Buiten de luchtmachtbegrotingen om, wordt er zowel nationaal als internationaal hard aan een Fokker S.-ll-order ge werkt. Zes linkse Labourleden van het Britse Lagerhuis, onder wie Aneurin Bevaji, hebben een resolutie inge diend tot herroeping van de wet, vol gens welke Groot-Brittannië het Ja panse vredesverdrag goedkeurt. Zjj is bedoeld als een protest tegen het voornemen van Japan, diplomatieke betrekingen met het nationalistisch China aan te knopen. Men verwacht dan ook een zware storm in het La gerhuis over deze zaak, als het parle ment de 29ste bijeenkomt en ziet in grote spanning Churehills rede tege moet. De kleine doch resolute linkse La- bourgroep wenst distanciëring van het Japanse vredsverdrag, het bijeen roepen van een conferentie voor het Verre Oosten met de Chinese com munistische leider Mao Tse Toeng en het bieden van vastberader verzet te gen een eventuele aanval op het grond gebied der Chinese communisten. De meerderheid der Labour-fractie, |N zijn begrotingsboodschap voor het belastingjaar 1953 heeft president Truman aan het Amerikaanse Congres meegedeeld, dat de uitgaven voor de periode van 1 Juli 1952 tot 1 Juli 1953 worden begroot op 85.400 millioen dollar, hetgeen een verhoging betekent van 14.500 millioen in vergelijking met het lopende jaar en een vermeerdering van 45.300 millioen dollar in vergelijking met het belastingjaar, dat op 30 Juni 1950 eindigde. de opbouw van hun defensie. Op grond van het nieuwe bewapeningsplan van de NAVO concludeerde de president, dat West-Europr binnen twaalf maan den een aaneengesloten strijdmacht kon hebben en dat de Westeuropese defen sie binnen enige jaren een dergelijk peil kon hebben bereikt, dat een invasie onwaarschijnlijk moest worden geacht. Ten aanzien van de strijdkrachten zei de president, dat men van plan is de luchtmacht uit te breiden tot 143 groe pen, het leger tot 21 divisies en de vloot tot 408 grote oorlogsschepen in actieve dienst en zestien vliegdek schepen. Voorts wilde men komen tot een marinierscorps van drie divisies. President Truman schatte het tekort voor het komende belastingjaar op 14.400 millioen dollar, tenzij het Con gres nieuwe belastingen zou invoeren. Voor het lopende jaar schatte hij het tekort op 8.200 millioen dollar. Later deelde president Truman nog mee, dat hij het Congres dit jaar zal vragen toestemming te verlenen voor bet beginnen van een nieuw program ma voor „fantastische wapens", dat in vijf jaar 5000 a 6000 millioen dollar zal kesten. De president had de commissie voor atoomenergie opdracht gegeven een programma voor indiening bij het huidige Congres samen ,te stellen. VOOR de strijdkrachten is 51.200 mil lioen dollar uitgetrokken (dit jaar 39.800 millioen dollar, in 1951 20.500 mil lioen dollar en in 1950 12.300 millioen dollar), en voor de hulp aan het buiten land 10.500 millioen dollar (dit jaar 6900 millioen). Aangaande het uitgebreide programma voor economische, militaire en technische hulpverlening aan het buitenland verklaarde de president, dat de Y.S. niet kunnen toezien, dat vrije volkeren onder de voet worden gelopen. President Truman bracht hulde aan de landen van West-Europa voor de vooruitgang, welke zjj de afgelopen achttien maanden hadden gemaakt bjj VANNACHT LICHTE VORST Over 't algemeen veel bewolking met morgen later op de dag enige sneeuw of regen. Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelijke wind, later tot vrij krachtig toe nemende en naar Zuidoost of Zuid ruimende wind. - Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. onder leiding van Herbert Morrison, neemt echter een „voorzichtiger" houding aan. Een partijwoordvoerder heeft verklaard, dat de gehele Labour- beweging zich zou verzetten tegen een grootscheepse aanval op China en het bombarderen van Chinese steden. Vele Labour-leden zouden echter in stemmen met het eventuele bombar deren van de Chinese bases aan de Ja- loe indien de Noordelijken een wa penstilstand, zo deze tot stand mocht komen, zouden schenden. Het is de regering eerst thans mo gelijk bekend te maken, dat tot haar leedwezen op 10 October 1951 tijdens acties in Korea is gesneuveld de sol daat W. R. Stook. De soldaat W. R. Stook werd 4 April 1929 geboren. Hr) was afkomstig uit Manokwari (Nieuw Guinea) en ongehuwd. Minisier Kimball: De Amerikaanse minister van mari ne, Dan Kimball, heeft verklaard,- dat Ruslands duikbootvloot sinds dè oor log was uitgebreid tot 300 a 400 vaar tuigen. Kimball noemde dit „een zeer reële bedreiging" ingeval van oorlog. In dezelfde periode was de Ameri kaanse duikbootvloot gegroeid van 70 tot ongeveer 100 schepen. „De Chinese communisten gebruiken in Korea langs electronische weg ge richte luchtdoelartillerie. Deze kanon nen zfjn door de Russen aan hun Chi nese vrienden geleverd", verklaarde Charles Wilson, de organisator der Amerikaanse wapenindustrie. Wilson voegde hier aan toe dat de verliezen, die de verbondenen in de afgelopen maanden aan vliegtuigen bo ven Korea hebben geleden, vooral zijn veroorzaakt door vuur der vijandelijke luchtdoelartillerie en in veel mindere mate het gevolg waren van lucht gevechten. Om hogere productie Het Britse Lagerhuis zal zich ver moedelijk begin Februari reeds moe ten bezig houden met een wetsvoor stel tot opheffing van de nationvlisa- tie van de Britse ijzer- en staalindu strie. De conservatieve regering hoopt, dat de Britse staalproductie. door deze wijziging in de eigendomsverhoudin gen zo spoedig mogelijk op 17 mil lioen ton per jaar zal komen. In Tunis' is het gisteren weer tot schietpartijen gekomen, toen de politie een demonstratie tegen de arrestatie van communistische en nationalistische leiders uiteen dreef. Twee personen werden gewond. In Nabeul kwam het gisteravond tot bloedige botsingen, waarbij drie doden en twintig gewon den vielen. Vijftig personen werden te Tunis in hechtenis genomen, doch later weer vrijgelaten. De hoop, die nog bestond op een gunstig bericht van de sedert verleden week Dinsdag vermiste IJmuidense trawler „Alkmaar", is opgegeven. Het vissers- scheepje en zijn bemanning van veertien koppen moet een prooi geworden zijn van de orkaan, die verleden weck langs de Noorse kust heeft gewoed. Da „Alkmaar" die reeds averij aan het roer had, heeft het niet meer kunnen houden. Zeer tragisch is het feit, dat bij de slachtoffers ook de heer Willem Klaassen uit Amsterdam behoort. Klaasen zelf heeft aan verschillende reddingen deelgenomen en niet minder dan twintig zeelieden van een wisse dood gered. Een klein pensioen genietend, kon hij op 66-jarge leeftijd de lokroep der zee niet weerstaan. Deze zoon van de bekende mensenredder Cornells Klaasen uit Scheveningen is nu zelf het slachtoffer geworden van de zee, die hij zo dikwijls een prooi heeft weten te ontrukken. De deernis met de getroffen gezinnen, vooral in IJmuiden, waar zovelen het droeve bericht vernamen, is zeer groot. De orkaan van verleden week heeft ook een zevental Noorse gezinnen in rouw gedompeld. De uit Goeteborg af komstige logger „Skagerrak" moet vrij wel tegelijk met de „Alkmaar" zijn ver gaan. Reddingboten en vliegtuigen heb ben geen spoor van het scheepje ge vonden. De belangrijke schade, die verleden week is toegebracht aan de zeesleep boten van Hoek van Holland, alsmede de weersomstandigheden, maken het noodzakelijk, dat er nog gewacht wordt met de pogingen het Engelse vracht schip „Radmar" en de sleepboot „Gan ges", die beide op de Maasvlakte bij het eiland Rozenburg vastzitten, vlot te brengen. Hieronder volgen de namen van de veertien zeelieden, die bij de ramp van de „Alkmaar" om het leven zijn gekomen: Schipper J. Koeman uit IJmui den, 51 jaar, gehuwd, 2 kinderen; stuurman A. de Heyer uit IJmui- len, 48 jaar, gehuwd, 3 kinderen; le machinist D. Ketting, IJmui den, 50 jaar, gehuwd, 1 kind; 2e machinist L. Beusenberg, IJmui den, 37 jaar, gehuwd, 3 kinderen; 3e machinist L. Ketting, IJmuiden, 17 jaar. Verder de matrozen: gebr. P. en C. de Heyer, resp. 49 en 23 jaar. De eerste was gehuwd en had 1 kind, beiden uit Schevenin gen; J. Maagdelijn, IJmuiden, 37 jaar, gehuwd, 2 kinderen; K. Dijkhuizen, IJmuiden, 21 jaar, on gehuwd; S. Smid, Beverwijk, 50 jaar, gehuwd, zeven kinderen; W. F. Klaasen, Amsterdam, 67 jaar, gehuwd; A. de Lange, Scheve ningen, 52 jaar, gehuwd, 1 kind; J. de Ruyter, Scheveningen, 39 jaar, gehuwd, 1 kind en de kok J. den Das, Alkmaar, 61 jaar, ge huwd, I kind. pjERSTELBETALINGEN hebben we in alle vormen en alle grootten gekend. Maar generaal Handy, de commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, maakt het met permissie wel héél erg bont. Hij heeft namelijk -je „absoluut dodelijk insecten-bestrij- vier-en-een-halve kubieke meter wa- dingsmiddel" te begraven. Na enkele n (°mkZ!Jn g0"d71^es seconden echter kwam er beweging in voeren. De Duitse belastingbetalers het bergje en ziet, daar kwam de vlo moeten er voor opdraaien en zullen dus te v00rschijn. Hij zwaaide niet met een om meer dan een reden een lichte jeuk voelen. Vlooien zijn net kleine tij gertjes en dan nog heel wat lastiger ook .De eigenaar van een vlooienthea ter, die zijn menagerie in een klein étui bijzich droeg, heeft toen hij met zijn krioelende vriendjes in een bios coop zat het doosje bij ongeluk la ten vallen, zodat alle filmbezoekers op hun stoelen zaten te rijden. Het gebeur de in Neumunster en sedert dien lijdt de betrokken bioscoop bittere armoede. Nu we het toch over insecten en aanverwante artikelen hebben: de nieuwere generaties Amerikaanse vlie gen blijken bestand te zijn tegen DDT. Ah, daar gaat mij het geval van de heer Van de Pol te Utrecht door het hoofd. Hij had een vlo in (ahem) in zijn hemd gevonden en poogde het diertje Theometeoor: Ik was al verouderd te vermoorden door het onder een berg- vóór ik geboren tt/erd. vlaggetje, louter omdat vlooien nimmer vlaggetjes bij zich hebben, maar het dier was er nog vief genoeg voor. De heer Van de Pol heeft ten einde raad het beestje in een enveloppe gedaan, er wat DDT bij gestrooid, en dit ganse ge val, plus begeleidend schrijven naar de fabrikant van het bestrijdingsmiddel gezonden. Hij kreeg het aan „insecten- dodend"-spulletje betaalde geld niet terug, doch wel een nette brief, waarin de fabrikant zei, „Dat er inderdaad or ganismen waren, die tegen het middel bestand bleken te zijn. Het is echter uitstekend toe te passen op vliegen, muggen, bepaalde kevertjes en een en kele luizensoort (ook wandluizen)". Het was niet erg complimenteus, dit brief je, en bovendien onredelijk, want hoe krijgt men een vlieg onder een hoopje DDT? Alida zit reeds hevig te schur ken, gelijk het een aap met stamboom betaamt, maar toch nog één kriebelig nieuwtje. In Brussel is een zekere me neer (Van Orthen een inbreker met een flitspuit te lijf gegaan. Hij spoot en sloeg bij afwisseling en dit wel dermate intensief, dat de inbreker half-blind, vol bulten en blauwe plekken liet huis van de heer Van Orthen verliet. De maa liet een levensgroot pistool achter. Een demonstratie voor de winter- residentie van de landvoogdwaar aan door duizenden werd deel genomen. JN de loop van dit jaar zullen wij de positie van de politieke partijen onder de loupe moeten nemen. De ver kiezingen voor de Tweede Kamer, dia eind Juni worden gehouden, maken een degelijke studie noodzakelijk voor allen, die zich ervan bewust zijn, dat een democratie nimmer levende wer kelijkheid kan zijn zonder de actieve belangstelling van het gehele Neder landse volk. Een ongezochte gelegenheid voor enige korte opmerkingen over de sterkste partij in ons bestel, de Katho liek Volks-Partij, biedt het communi qué over het tot stand komen van overeenstemming tussen de K.V.P. en haar lastige, want intelligente rechter vleugel onder leiding van oud-minis ter Steenberghe en de Nijmeegse staatsrechthoogleraar Duynstee. Onze lezers weten wellicht, dat het aan die rechterzijde van de K.V.P. ernstig ge rommeld heeft over het feit, dat naar de mening van de groep-Steenberghe met haar politieke inzichten te weinig rekening werd gehouden. Op het laat ste, grote Partijcongres in Utrecht heeft prof. Romme aangekondigd, dat met Steenberghe c.s. overleg zou wor den gepleegd. Dat overleg heeft plaats gehad. De resultaten ervan zijn neer gelegd in een communiqué. En nu staan we verbaasd, om het niet sterker te zeggen. Want van twee- en één: alle rumoer is volkomen over bodig geweest, of wel het gepubliceer de stuk is bewust-vaag en oppervlak kig gehouden. Er is m.a.w. niets nieuws onder de zon. Wij weten, dat de groep- Steenberghe tegenstandster is van duurzame politieke samenwerking met de P.v.d.A. Het communiqué stelt vast, dat de K.V.P. alleen voorkeur koestert voor samenwerking met een partij of met partijen „wier medewer king het meest zal bijdragen tot .ver wezenlijking van het op 's lands be lang gerichte beginsel- en verkiezings program". Daar past maar één commentaar bij: allicht! Het stuk noemt een aantal on derwerpen op, die in discussie zijn ge bracht. Ze geven geen nieuws. Het da gelijks bestuur zal worden uitgebreid, opdat het een meer representatief ka rakter krijgt. Hoe? En wat zeggen ds arbeiders daarvan? De voorzitter van de machtige K.A.B. heeft zich hierover reeds in scherp afkeurende zin uitge laten. En is volgende vraag het des kundige element in de Tweede Kamer fractie zó gering, dat een advies-col lege nodig is? Hoeveel ruimte is er in dit representatieve college voor de (kleine) groep-Steenberghe? Neen, wij hebben de sterke indruk, dat de vroep-Steenherghe in die mach tige K.V.P. is ingekapseld en dat het resultaat van het vertrouwvolle beraad een dode mus is. Uiteraard zal in de komende maan den, die aan de verkiezingen vooraf gaan, duidelijk worden of wij ons heb ben vergist en of dit communioué zo onduidelijk is gehouden om geen on rust te verwekken in de brede rijen van de K.V.P.-ers, die zich niet door de groep-Steenberghe vertegenwoor digd achten. Méér zit er niet in. Gisteren is het districtëgerechtsbof te Bonn begonnen met de behandeling van de zaak tegen de gewezen West- duitse regeringsambtenaar, Kaiser, die beschuldigd wordt van verraad van of ficiële geheimen, diefstal van docu menten en het aannemen van steek penningen. Naast Kaiser zitten in de beklaagdenbank een zekere Siegel, een plaatselijke functionaris van de Duitse socialistische party, en een handelsreizi ger, een zekere Aguntius Het proces wordt in West-Duitsland met grote belangstelling gevolgd, Kaiser verklaarde, dat de documen ten als oud papier werden verkocht, Hij haa ze mee naar huis genomen om ze zijn kinderen te laten zien. Onder luid gelach zei hij:„Ik wist dat de pa pieren later veel waarde zouden krij gen, net als de documenten van de re gering van Hitier" Siegel hield er eveneens een ver zameling documenten op na en Kaiser gaf toe, dat hij Siegel wat van zijn do cumenten in bewaring had gegeven, Voorts gaf hij toe, dat hij van Siegel geld had ontvangen doch niet als be taling voor de documenten, maar ais vriendendienst. Siegel is veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid en drie jaar van zijn bur gerrechten beroofd. Kaiser kreeg acht tien maanden gevangenisstraf en 1150 mark boete. Augustius zal achttien maanden dwangarbeid moeten verrich ten en mist drie jaar zijn burgerrech ten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1