Grote spanning in West-Duitsiand Vier jaar gevangenisstraf geëist tegen straatacrobaat-inbreker Negen doden bij bestorming van bank te Soesse Faure krijgt meerderheid voor Tunesische politiek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Grotere vrijheid voor de handel Woensdag 23 Jan. 1952 wedstrijden jrd-Holland J 49e Jaargang No. 19 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Strijd om de herbewapening neemt toe Oppositie en coalitiewensen debat Intrekking van twee prijs controle-voorschriften 'liegtuigramp in de VS Wantrouwen jegens Adenauer Sabotage in Tunesie neemt sterk toe Regering blijft streven naar hervormingen Socialisten steunen het kabinet Arabische delegaties bij VN bespreken toestand Jwintigton munitie op kerkhof te Ismailia Wie doodde Zuster Anthony? lüeeAfaeALcM Veertig inbraken in Noord-Hofland en het Züiden stonden op zijn naam Collega degenslikker was zijn assistent KoAi B&ileJk Spoorwegbeambtekwam onder de trein AVRO overtrad het reclameverbod Reclame! Sneller dan de zon toneel. Van de ene ode, die vol trots de Trooster mee- idere kant storm- derbij. d-Holland van de Sondag 3 Februari len vastgesteld op Foresters" te Hei en Drechterland/ Noord-Holland en enZaanstreek. id/Waterland: C. Landia); C. v. d. en J. Doodeman Is (OFC), T. Fon- larkesteijn (OSV); (RKVVS), F. Kok :r (Monn.dam) en a). eiland: N. Koorn (HRC) en D. J. v. Mullem (Wa- DTS) en D. Ramler (HRCI, C. Winkel (Flevo)C. Vlug Maas (HRC). ierger (SVA)H. C. W. Mensonides (KFC), H. Diets 5FC); Th. Kramer FC), IJ. Snelders uds (Zaandijk) en eken: C. Stam (Eg- an (CSV) en G. P. Breg (Ale. Vic- tKAFC) en H. de OP. Zwart (Zil- (Alkm. Boys), C. Goosens (Ale. Vic- SV). w (Alkm. Boys) en ictrix). Zondag 10 Februari vastgesteld op het lia" te Egmond aan e volgende ploegen (Kaagvogels)De foot (Vios); Tromp chagen 2) en Geen- (Kaagv.). Stikkel- (Flevo), Kleverlaan dorf (Alcmaria Vic- Nf.Niedorp)Beere- Stapel (Valken) icholten (Uitgeest), st)Kramer (Alcm. mondial, Bos (St. (SVA) en Schout- (Berdos), Wiering eman (Hugo Boys), jofd het kussen nad natuur haar rech- in. geen tijd verlopen ;ker schrok doordat arm werd geschud haar elleboog op en verschrikte kreet n grote lelijke Ara- middelbare leeftijd, reloze zwarte abba, heen boog. at wilt u van me?" is goed! Ik wil dat i wakker wordt, jij et volkomen onver meisje een licht op errukking. „O, maar bent net een echte ie Frask sprak op- e dingen nooit half ïelemaal niet of doe in motto. Maar kom onze tijd", it geen tweede maal op. Weldra onder- Ie schminkkunst van anden. iet wel", sprak ein- er en Mara moest fs anders" verklaar- Dverkomen zolang je dt", was het karak- itaar van juffrouw ve op weg. Waar is lijnlijk bezig zich in te bewonderen." t ogenblik verscheen gestalte in sneeuw- blauw afgezette bur- dat alles klaar was e er enig uit! Is het onderneming?" riep blauwe ogen onder e oogleden straalden ik op haar en glim- irak hij veelbete. e- liet altijd zo'n spel- t dol, net een film". Frask en bestegen Mara moest lachen zonder plichtplegin- gewaad bij het op- ardoor haar rijbroek Ier te zien kwamen. (Wordt vervolgd) ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie. Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 r\E ministers van economische zaken en van landbouw, visserij en voed selvoorziening hebben besloten met in gang van gisteren de prijzenbesciiikking handelsmarges 1951, alsmede de richt lijnen voor de prijsberekening door de groot- en kleinindustrie in te trekken Beide maatregelen werden begin April 1950 in werking gesteld. WDeze beslissing houdt in. dat de prij zen van de goederen, waarvoor geen Afzonderlijke prijsregeling bestaat voort aan weer zelfstandig door de onder- mers worden vastgesteld. Zij blijven Bvenwel onderworpen aan het verbod van prijsopdrijving op grond van de firiisopdrljvings-en hamsterwet, terwijl ook het prijsvormingsbesluit. hetwelk "vereist, dat de prijsvorming in overeen stemming met het algemeen belang ge schied, van kracht blijft. Het verlenen van grote vrijheid in de prijsvorming is mogelijk, omdat blij kens de ervaring der laatste maanden als gevolg van de sterk gewijzigde marktverhoudingen in de prijsvorming geen tendenzen meer aanwezig zijn, die tot kostprijstechnisch ongemotiveer de prijsverhogingen aanleiding zouden geven. Onder deze omstandigheden Is de in trekking dezer prijsmaatregelen boven dien gewenst, omdat in tal van bedrijfs takken zich afzetmoeilijkheden voor doen. Een goede bedrijfsvoering vereist bij de huidige marktsituatie een snelle aanpassing van de onderlinge prijs-en margeverhoudingen aan de wisselende omstandigheden, in het bijzonder ook inFverband met de buitenlandse concur rentie Geen overlevenden Toesiel slak huizenblok in brand Een Amerikaans lijnvliegtuig met en-en-twintig passagiers en een be- nanning van drie koppen aan boord is gisteravond tijdens een zware storm, pelke gepaard ging met slagregens, eergestort op een paar gebouwen van let plaatsje Elisabeth in New Jersey Vs>. Het vliegtuig en de huizen vlo- jen in brand. Volgens de eerste be- jchten werden verscheidene personen in de huizen ingesloten. Reddingploe- en konden het vliegtuigwrak niet be- Biken door de hoog oplaaiende vlam- ien, die het gehele huizenblok dreig- 'gjen aan te steken. Naar verluidt zijn er geen overlevenden. Vrijaf op de vijfde Mei lOok dit jaar zal het aan werkgevers legestaan zijn, hun werknemers op laandag 5 Mei na één uur des mid dags vrijaf te geven met behoud van Joon. ADENAUER heeft aan de Westduitse Bondsdag toegezegd, dat cr eerlang een debat zal worden gehouden over dc Duitse bijdrage tot de Europese ver dediging. Daarmee heeft hij de pressie op de regering voorlopig wat vermin derd. Want niet alleen de oppositie roert zich heftig, ook in de kringen der regeringscoalitie wordt steeds nadrukkelijker om een parlementair debat ge vraagd. Men wil nu wel eens weten, waaraan men toe is. Er is over dc kwestie van de Duitse herbewapening al zeer veel te doen geweest, maar in de volks vertegenwoordiging is er nog met geen woord over gerept. Het feit, dat Theodor Blank al verscheidene mededelingen in het openbaar over de kwestie heeft afgelegd, heeft de algemene onrust in geen enkel opzicht doen verminderen. geweest, over het beginsel der mili taire bijdrage te spreken. Zij hebben de steun gekregen van een belangrijk deel der niet-socialisti- sche pers. Deze heeft dr. Adenauer er op felle wijze van beschuldigd, dat hij Duitsland in de tekst van het verdrag wil verbinden tot inVoering van de dienstplicht, voordat het parlement zich heeft uitgesproken. Aanvaarden sommige kranten nog het principe van de Duitse herbewapening, andere ver werpen ook dit. Overigens heeft het Duitse vakver bond zich principieel vóór de verdedi ging uitgesproken en daardoor een aan zienlijk minder scherp standpunt in genomen dan de socialistische partij. Wel is zij bezorgd over het feit, dat de regering geen maatregelen heeft ge nomen, om de daling van de levens standaard als gevolg van de bewape ning op te vangen. VWELISWAAR heeft Blank doen uit komen, dat de dienstplicht onont koombaar is, maar hij heeft er aan toe gevoegd, dat het nieuwe Duitse leger in belangrijke mate een vrijwilligers- armee zal zijn. Het kader, een aantal van 80.000 man omvattend, zal geheel uit beroepspersoneel bestaan. Zijn ver klaringen hebben het toch reeds grote scepticisme nog versterkt. Adenauer heeft gepoogd, althans de socialisten tot een wat gematigder houding te be wegen, maar zijn contact met Schu macher heeft tot geen enkel resultaat geleid. Integendeel is de houding van deze groep nog iets scherper geworden Zij heeft zelfs geweigerd, ook maar enige technische informatie te ontvan gen, voor en aleer er gelegenheid is Bij de bestorming van de „bank van Algiers" te Soesse, ongeveer 100 km ten Zuiden van Tunis, zijn Dinsdag doden gevallen. Volgens de eerste berichten had zich een rumoerige menigte voor het gebouw verzameld. De plaatselijke bevel hebber, kolonel Durand, poogde de menigte tot bedaren te brengen, doch er werd op hem geschoten. Hij werd gewond en ten slotte doodgeslagen. Politie en troepen openden het vuur en doodden negen demonstranten. Velen werden gewond. De Franse politie in Tunis is na de ongeregeldheden op haar hoede. Hizv fouilleert zij enkele verdachte individuen. De nieuwe Franse premier, Edgar Faure, is er gisteren in geslaagd, de Nationale Vergadering te bewegen tot uitstel der debatten over de toestand in Tunesie. Zijn verzoek is ingewilligd met 396 tegen 280 stemmen. Het kreeg de steun van de socialisten. In deze uit slag ziet men een bewijs van de sterkte van de nieuwe regering, alsmede van de aanvaarding van de samenstelling van het kabinet en van zijn politiek. Slechts de Gaullisten en de communisten hebben tegengestemd. Faure heeft uiteengezet, dat zijn re gering blijft streven naar geleidelijke hervorming van het bestuur in Tune sie. De huidige maatregelen in dit ge bied, zoals de wegvoering van een aan tal nationalistische en communistische leiders naar afgelegen gebieden, noem den hij tijdelijk en door de omstandig heden gerechtvaardigd. Overigens wenste hij de besprekingen over de in voering van verdere hervormingen voort te zetten. De poging van Tunesie, om de zaak voor de VN te brengen, noemde Fau re een fout. Hij sprak zijn volle ver trouwen uit in de nieuwe resident-ge neraal, graaf De Hautecloque, en zette verder uiteen, dat reeds waren inge voerd een kabinet, voor de helft be staande uit Tunesiërs en de benoem baarheid van Tunesiërs tot ambtenaar. Voorts was de instelling van een Ka mer van Afgevaardigden te verwachten en zou 't gemeentelijke bestuur worden gewijzigd, toen de relletjes begonnen Tussen Soesse en Sfax is een trein tot ontsporing gebracht door het los schroeven van bouten aan de rails. De lijn Soesse-Tunis werd door een ont ploffing beschadigd doch het verkeer kon doorgaan. De algemene staking in Tunis heeft weinig effect gehad. De markt werd normaal gehouden en ook de trams lie pen. De winkels in de Arabische wijk bleven echter gesloten. Salah Ferhat, leider van de nationa listische oude „Destour", is naar Parijs vertrokken om de belangen van het land bij de delegaties naar de Verenig de Naties te verdedigen. Een Tunesi sche delegatie te Parijs heeft verklaard, dat in de afgelopen jaren reeds twee verzoeken aan de Fransen zijn gericht om hervormingen in te voeren, beide echter zonder resultaat. De Arabische delegaties naar de Ver enigde Naties hebben een vergadering gehouden over Tunesie. De Britten houden zich in Ismailia ornameiijk bezig met het doorzoeken ▼an het R.K. en het Mohammedaanse kerkhof, waar onder grafstenen grote Voorraden munitie verborgen liggen. Men vond tot dusverre reeds meer dan twintig ton munitie. Een Egyptische schutter is doodgeschoten en dertien verdachten zijn aangehouden. Men kan nog niet definitief vaststel len of de dood van de Amerikaanse non, zuster Anthony, aan een Egyptische of een Britse kogel te wijten is, daar men nog geen ooggetuigen heeft gevonden. In afwachting van zekerheid over de dood van zuster Anthony, geven de Britten en Egyptenaren elkaar over en weer de schuld. Een Brits militair hof zal een onderzoek instellen. Verwachting tot Donderdagavond;. WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuid-oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. DONDERDAG: Zon op 8.32. onder 17.12. Maan op 7.04. onder 13.33 Een Engelse lezing van het geval wordt voorbarig en hier en daar onjuist genoemd. Het debat over Buitenlandse Zaken in het Egyptische parlement is wederom uitgesteld en wel tot Februari als de minister van Buitenlandse Za ken, Nahas Pasja, uit Parijs is terug gekeerd. (Van onze speciale verslaggever) Y'IER JAAR GEVANGENISSTRAF met aftrek eiste de officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, mr. Meischke, gisteren tegen Jan Z. die, zonder vaste woon- en verblijfplaats, als acrobaat door Nederland pleegt te zwerven. Het waren niet de acrobatische toeren, die deze verdachte doorgaans op feestelijke dagen als 3 en 8 Octoberfeest te Leiden en Alkmaar, Hartjesdag in Amsterdam en ander hoogtijdagen aan de goegemeente demonstreerde, welke hem door dc officier kwalijk werden genomen. Het waren de ongeveer veertig inbraken die hij vóór en na zijn openbaar optreden als acrobaat, in tal van plaatsen van Nederland had gepleegd. Omstreeks de 8e October heeft Z. te Alkmaar. Heiloo. Castricum, Zaandam, Uitgeest, Bergen en de Egmonden „kraken" en „kraakjes" gezet en uit tal van plaatsen uit het Zuiden van het land had mr. Meischke dossiers van ambtgenoten ontvangen, waaruit bleek dat Z. zich ook daar met zijn goed getrainde body zeer gemakkelijk toegang tot tal van woningen had kunnen verschaffen. ^fERDACHTE was niet kieskeurig ge weest. Uit de processen-verbaal bleek dat hij zich in Noord-Holland meester had gemaakt van herencos- tuums, schoenen, vulpenhouders, zilve ren sigarettenkokers, ringen, oorbellen, nylon kousen, handschoenen, winterjas sen, gouden horloges, kortom alles wat van enige waarde was. Het Waterloo- plein te Amsterdam was de piaats waar hij na zijn strooptochten een grif afzet gebied vond. [AE ZÜRICHERS zullen wel zurig kij ken, nu ze weten, dat de kosten voor hun levensonderhoud in 1951 met 6.4 zijn gestegen. Q Censuur is al even zuur, ook al draagt ze dan een vrien- geeft en een pop, waarvan het haar kan worden geverfd en desgewenst een „home-perma-ent" kan ondergaan. Verder maakte men een speelgoedstof zuiger, die echt werkt en waarmee een delijker naam. Met ingang van Maandag jaar voor ongeveer 26.000.000 Pond Ster- poppenhuis kan worden gereinigd. En is de Oostenrijkse censuur omgedoopt ling. De nieuwste snufjes van dit jaar dan even aandacht een kinder- in Geallieerde censuur". Japan zal zijn: een plastic koe, die echt melk po'tje, dat een aardig fluitend geluid eind 1953 driehonderdduizend man on der de wapenen hebben. Even vurig als iedereen verlangt Theodoor naar een bestand op Korea. Vermoedelijk zal er op dat eventuele bestand toezicht moe ten worden uitgeoefend. Naar deze (nog wel zeer in nevelen liggende) betrek king hebben reeds driehonderd Zweedse officieren gesolliciteerd. Ten koste van veertig millioen Engelse Pon den zal er op het eilandje Grain, in Kent, een olieraffinaderij verrijzen. De eerste installatie, die twee millioen ton olie per jaar kan verwerken, zal deze zomer reeds in bedrijf worden gesteld Als de raffinaderij op volle toeren draait kan men vier millioen ton ruwe olie uit Kuweit en andere bronnen uit het Midden-Oosten verwachten. Ook op het gebied van kinderspeelgoed neemt Engeland een vooraanstaande plaats in de wereld in. De Britse speel goed-industrie produceert thans per ROND HET BORRELUURTJE: (Uitzending voor drink-vinken) Van Herpen en Jonker op het drankorgel. (Amsterdamse wijzen) laat horen, wanneer kinderbatsjes zijn boorden drukken. Ideaal, je krijgt de kleuters met geen geweld van de pot. Voor het avontuurlijke kind ontwierp ,een Londense firma een „kikvorsman- pak" en een uitrusting voor het vissen onder water. En voor de grote kin deren maakten de Engelsen een piloot loos straalvliegtuig. Een soort fatsoen lijke V-l, die echter radiografisch be stuurd kan worden. Op een massa meeting in Italië, hadden enkele snug gere lieden een dozijn knappe meisjes op het platform geplaatst, vanwaar allerlei redenaars eikaars standpunten zouden gaan bestrijden. Men hoopte zodoende hoongefluit van het publiek te voorkomen. Eilacie, hoewel veel liefe lijker van toon, was het gefluit toch niet van de lucht en de redenaars had den moeite genoeg om zichzelf te ver staan. En hun aandacht werd tóch al zo afgeleid..., 1 Voor de operaties in Alkmaar, Hei- loo, Zaandam en Uitgeest had verdach te zich geassocieerd met een collega acrobaat. Franciscus R. Tijdens het ver hoor kwam vast te staan, dat R. een rnin of meer ondergeschikte rol had gespeeld. Beiden waren echter geen vreemden voor Vrouwe Justitia. Laatst genoemde verdachte had elf maal voor distributiedelicten als zwarte hande laar straffen gekregen en Z. had reeds vijf veroordelingen wegens diefstal achter de rug. (Zie verder pag 3) Kordaat optreden van vrouw Gisteren wilde op het slation Muider poort te Amsterdam een 61-jarige adjunct-commies, die hielp bij het ran geren van een lege personentrein, op een gegeven ogenblik op deze trein springen. De man sprong mis, werd door de rijdende trein meegesleurd en geraakte er onder. Zijn voeten werden afgereden en zijn bovenbenen verbrij zeld. De 36-jarige inpakster van de Al- bert Heijnfabrieken te Zaandam mej, C. E. Helsloot, die het ongeluk zag ge beuren, schoot onmiddelijk toe en zag kans de slagaders van beide benen dicht te drukken totdat eerste hulp arriveer de. De man is in zorgwekkende toestand naar het O. L. Vrouwegasthuis over bracht. Naar wij vernemen heeft de rege ringscommissaris voor het radiowezen aan de chef van de"afdeling gesproken woord en aan één van de omroepers van de AVRO een spreekverbod voor de microfoon opgelegd voor de duur van acht dagen, ingaande 28 Januari, zulks in verband met een overtreding van het reclameverbod voor de AVRO op 1 Januari. (Gedurende een rond vaart door de Amsterdamse grachten zijn lofliederen gezongen op onder scheidene établissementen, welke tij dens die rondvaart bezocht werden) Bij Koninklijk decreet zijn in Grie kenland zeventien doodvonnissen en talrijke andere vonnissen verzacht. Met alle verschuldigde eerbied voor de Regeringscommissaris voor het Radiowezen: de heer Kespe'r of zijn rechterhand, de heer De Vries heeft ons een bijzonder vrolijke avond bezorgd. Wij ontvingen het, elders vol ledig afgedrukte bericht, dat „aan de chef van de afdeling gesproken woord en aan één van de omroepers van de AVRO een spreekverbod voor de mi crofoon is opgelegd voor de duur van acht dagen, ingaande 28 Januari". Zij zouden in de reportage over Amster dam op 1 Januari „lofliederen" hebben gezongen op „onderscheidene établis sementen". Wij hebben via radio en televisie nogal eens met de heren Jonker en Van Herpen te maken, maar we heb ben hen nog nimmer horen zingen. Zelfs geen lofliederen op ons op treden! Niettemin zijn ze gestraf*. Ze hebben, voorzover wij weten, na 1945 de primeur! Die Amsterdamse reportage óp Nieuwjaarsdag hebben wij gehoord. En geno'en. Zij was naar onze mening zelfs voorbeeldig. Het was een directs uitzending, zonder tussenkomst van gramofoonplaat of magnetofoonbandje. Wie wel eens voor een microfoon heeft gestaan, weet hoe moeilijk im proviseren is. Zelfs bij de grootste nauwkeurigheid is een vergissing mo gelijk. „Je kunt ten slotte niet een vent met een hamer naast de spreker zetten om hem bijtijds buiten westen te slaan", is een Hilversums slagwoord. De AVRO, noch Jonker, noch Van Her pen zullen zich deze straf aantrekken. De regeringscommissaris heeft hiermee de vraag opgeworpen, waar de recla me eindigt en waar ze begint. Is egn boekbespreking reclame; het bespreken van een nieuwe film; gra- mofoonplatennieuws; om niet te spre ken van de culturele radiorubrieken? En wat te zeggen van het optreden van cabaretgezelschappen, orkesten, zan gers, sprekers voor microfoon en tele visiecamera? Is een reportage uit Parijs met een heerlijk verhaal over kaaseten in de Rue d'Ams'erdam reclame? Is de .bekende radiorubriek „Ken uw land, uw volk" soms geen reclame? En als de NCRV in haar laatste TV- programma een alom bekend merk bromfiets laat optreden? De regeringscommissaris zal wellicht plotseling (na hierop opmerkzaam te zijn gemaakt) gemeend hebben, dat „de grens" is overschreden. Kan hij in ernst beweren, dat hij die grens kent? Laat hij het dan gauw zeggen; hij zou alle publicisten een onsterfelijke dienst bewijzen. Voor de heer Kesper (of was het de heer De Vries) een standbeeld op het prachtige gazon vóór de AVRO- studio in Hilversum. Zelfs indien wij een ogenblik willen aannemen, dat de nauwkeurigheid niet geheel in acht is genomen, wettigt dit geenszins een straf. Misschien een be risping. Meer zeker niet! Wij hebben ons in alle ernst afgevraagd wat de reden voor deze on+ploffing kan zijn. Et is een kans. dat dit commissariaat middels dit besluit invloed wil uit oefenen op de beslissing inzake com merciële televisie-programma's, waar aan de Televisieraad werkt! We kunnen het echt niet helpen: 'we beginnen weer te lachen. We zien alle programma-afdelingen in Hilver sum haar plannen voor de komende weken al herzien. De stille tijd tijdens de piekuren zal welkom zwijgen be tekenen. Voor het eerst. Of heeft de „concurrentie" in Am sterdam afgunstig verklikkertje ge speeld? Dat belooft wat voor de toe komst. Maar we zouden zeer graag met redenen omkleed willen weten, waarop precies de mening van het regerings commissariaat is gebouwd. Die opmer king over het zingen van lofliederen door drs. Herman Jonker en Jan van Herpen! is ons helaas niet duidelijk genoeg. De KLM heeft enkele tiendui zenden exemplaren laten drukken van een boekje, waarin alles om trent de Nederlandse luchtvaart wordt beschreven. In dit werkje lazen we, dat het over een jaar of tien mogelijk zal zijndat men een vlucht van Amsterdam naar Montreal maakt en zijn bestem ming bereikt op dezelfde tijd. dat men uit Amsterdam vertrok Doordat men vliegt met een snel heid van 1000 kilometer, zal de ton de machine in hef geheel niet meer voor kunnen komen. Helaas is men nog niet zover, dat men de passagiers kan garanderen, dat ze onderweg niet ouder zullen wor den. Maar dat komt misschien nog wel.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1