[Westeuropese federatie in studie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een Amerikaanse tegen-actie als Peking Indo-China steunt Wetsvoorstel tot opheffing van beperkingen op zuivel-import Nog twee wijken in Ismailia bezet Brand op de „Maasland" in de Amsterdamse haven Noors vissersbootje met zes man aan boord vermist Donderdag 24 Jan. 1952 149e Jaargang No. 20 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika wil de vereniging van Europa Dean Acheson enthousiast over suggestie ven Eisenhower Dr. Drees maakte een goede indruk Eden zal Frankrijk inlichten Op 1 Februari naar Parijs jMeerzelfbestuur in Spaans Marokko? Achtentwintig doden in Elizabeth DE VLIEGENDE SIGAAR De ,,Wall Street Journal" meldl: Vloot en luchtmacht Truman vreest ernstige zijn paraat Bemiddeling van Saoedie-Arabie Broeiing in de lading zonnepittenmeel UteeA^eAicdt James Webb afgetreden verwikkelingen VIER POLITIEMANNEN GEDOOD, TWEE ONTVOERD Spanning in Tunesie neemi toe KoAt Aanzienlijke versterking naar Sousse Nederlandse ploeg voor Oslo VN-Assemblée op 25 Februari uiteen Britten verwachten nog strengere versobering Amerikanen verloren op Korea 104.644 man GESNEUVELD IN KOREA Naar Russische wateren afgedreven advertenties en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURAN TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 HE Amerikaanse minister van buitenlandse raken, Dean Aeheson, heeft gisteren M uitdrukking gegeven aan zijn geestdriftige Instemming met het voorstel van Eisenhower om een „Europese constitutionele conventie" te vormen, die de draagstukken van een grotere Europese politieke en economische eenheid zou behandelen en uiteindelijk oplossen. De zes ministers, die de vorming van een Europees leger bespraken, waren het er over eens geworden, dat een te vormen assemblee de vraag van een Westeuropese federatie zou bestuderen en in zes maanden tijds rapport hierover zouden uitbrengen. Een „constitutionele conven tie" zou deze aanbevelingen dan kunnen overwegen, aldus Acheson, die mede deelde, dat de Amerikaanse politiek was gericht op de vereniging van Europa. _enhower, die op een persconferentie mededeelde geen ander aanvaardbaar Jternatief te zien om tot een unie tussen de staten van West-Europa te komen, i in hoge mate behulpzaam geweest bij het bereiken van bovenstaande overeen- ning tussen de zes ministers. TN Amerikaanse kringen wordt de sug gestie van Eisenhouwer voor bijeen roeping van een Europese grondwetge vende vergadering beschouwd als een poging om nieuwe drijfkracht te geven aan de voorstellen van Europese een heid. Behalve over Eisenhowers voor stel heeft minister Acheson zich voorts uitgelaten over het verschil van me ning over de vorming van een Europees leger. Frankrijk, West-Duitsland en Italië enerzijds en de landen van de Benelux anderzijds. Zoals bekend, wen sen de grote mogendheden een sterk, centraal contróle-apparaat, doch de kleine landen willen een losser verband. Amerika is van oordeel, dat het moge lijk is deze standpunten nader tot el kaar te brengen en het doet zijn best een verzoening tot stand te brengen. Het bezoek van dr. Drees. minister zeide vast te hopen, dat De Britse minister van buitenlandse aken, Anthony Eden, zal op Februari een bezoek aan Parijs brengen om de Franse regering op de hoogte te stellen jvan de inhoud der Brits-Amerikaanse „esprekingen te Washington. Eden zal op 2 Februari naar Londen terugkeren. In gewoonlijk welingelichte kringen to Londen verklaarde men, dat Eden zal spreken over de vooruitzichten van een nauwere coördinatie van het Britse .en Franse optreden op Malakka en in Indo-China en over Engelands houding 'nwtegenover de toestand in Tunesie. Kalief Prins Moeley Ben Hassan, de vertegenwoordiger van de Sultan in Spaans-Marokko, heeft een bezoek van l een week aan Spanje, waar hij de gast is geweest van generaal Franco, beslo ten. Hoewel niets officieel over het doel van het bezoek in Madrid bekend is, is de algemene indruk, dat Spanje voornemens is een belangrijke conces- sie op het gebied van zelfbestuur in zijn zone van Marokko te doen en dat het bezoek een gelegenheid verschafte voor informele besprekingen hierom trent. In de ruïnes der woningen in Eliza beth, welke Dinsdag door een „Con- vair" werden getroffen, heeft men nog de stoffelijke resten van een moederen twee kinderen, een derde kind en een niet geïdentificeerd persoon gevonden. Alle inzittenden van het vliegtuig, 23 in getal, kwamen om het leven. Elf per sonen werden gewond. het bezoek van dr. Drees aan Was hington zal hebben bijgedragen tot het overbruggen van de meningsverschil len. Acheson verklaarde een zeer interes sante bespreking met minister Drees te hebben gevoerd. Minister Drees had gezegd zeer tevreden te zijn naar huis te kunnen gaan met een levendige in druk van het Amerikaanse volk. Ache son had de hoop uitgesproken, dat mi nister Drees zou terug keren en dan langer zou kunnen blijven. „Het bezoek van minister Drees heeft ons een diep gevoel van genegenheid voor hem doen opvatten". De minister, zo vervolgde Acheson, had een levendige belangstelling aan de dag gelegd voor de werken in Pitts burgh en voor het veranderen van krotwijken in moderne woonwijken. Hij gaf uitdrukking aan zijn waarde ring over de poging van minister Drees om het Amerikaanse leven te leren kennen door in het land rond te rei zen. Het mensdom, nog ternauwer nood bekomen van zijn schrik over de „Vliegende Schotels", wordt thans weer gealarmeerd door de aanwezigheid van „Vlie gende Sigaren", die bewoners van een Noordzweedse streek gisteren hebben waargenomen. Volgens ooggetuigen was 's avonds een sigaarvormig monster ge luidloos komen aandrijven. Het had aan de achterzijde een groen wit licht. De „Sigaar" hield een rechte koers en verdween ten slotte in de verte. De zelfde avond hebben vier personen op .een eiland in de Oostzee een vreemd voorwerp in de lucht waargenomen, dat van achteren een róód licht had. Het geheim zinnige ding scheen slechts ge ringe snelheid te hebben. Volgens „Wall de Amerikaanse genomen over Street Journal" heeft regering een besluit een te volgen gedrags lijn voor het geval het communistische China „communistische rebellen" zon zenden naar Indo-China. „Indien de Chinese roden Indo-China binnenvallen, zal Amerika een weg vin den om hen tegen te houden. Indien no dig zullen de luchtmacht en de Ameri kaanse zevende vloot in de strijd gewor pen worden." Volgens 't blad waren er aanwijzingen, dat president Truman de opgestelde gedragslijn reeds goedge keurd had. Amerika zou mogelijk de zelfde krachtige politiek volgen, indien de ge vechten in Korea weer zouden oplaai en, en dé oorlog verplaatsen naar het Chinese vasteland, waarbij een marine blokkade zou worden gelegd en het Chinese vasteland gebombardeerd zou worden. Hoewel het Amerikaanse ministerie van defensie eventueel geen Ameri kaanse landtroepen in Indo-China wenst te gebruiken zijn waarnemers van oor deel, dat „mochten de kaarten op tafel komen" Amerikaanse infanteristen no dig zijn om de communisten een over winning te onthouden. Amerika zou deze dan inzetten zoals ook in Korea was geschied. Woensdag hebben Britse troepen, in verband met hun onderzoek naar ver borgen wapens en sluipschutters, nog twee Arabische wijken in Ismailia af gezet. Het Egyptische blad „Ei Misri" publiceert over de zuiveringsactie de gruwelijkste verhalen. De Engelsen zou den de Egyptenaren, die weigerde de munitie, die op kerkhoven was gevon den, naar auto's te dragen, aan bomen hebben vastgebonden, waarna ze door loslopende honden werden aangeval len. Gisteravond is brand uitgebroken aan boord van het s.9. „Maasland" van de Kon. Hollandse Lloyd, dat gisterochtend voor loods AA aan de Oostelijke han delskade te Amsterdam was gemeerd. Reeds in Las Palmas had men broeiing in ruim 2 geconstateerd. De lading in dit ruim bestond uit zonnepittenmeel. Hoewel men gisterochtend by 't openen van de luiken geen vuur constateerde, werd gisteravond het alarm „middel grote brand" gegeven. Onmiddeliyk werd het betrokken ruim onder water gezet .doch de brand greep vrjj snel om zich heen. Twee dravende motorspuiten en groot materieel van de brandweer namen aan het blussingswerk deel. Om elf uur had men het vuur bedwongen. Op de „Maasland" had men enkele dagen vóór men Amsterdam zou be reiken, nog rook uit ruim 2 zien op stijgen. Het ruim was toen hermetisch Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. VRIJDAG: Zon 17.14; Maan op op 8.00, 8.51, onder onder 14.56. gesloten en toen het schip in de Am sterdamse haven arriveerde achtte men het gevaar geweken. De „Maasland", die ruim 7000 brt. meet, bekwam geen noemenswaardige schade. De lading zonnepittenmeel zal na droging wel licht nog als veevoeder verkocht kun nen worden. Hetzelfde blad publiceerde een ex clusief interview van zijn Parijse cor respondent met Wysjinski, de Sowjet- russische minister van buitenlandse zaken. „Alle volken van het Midden- Oosten, die dorsten naar vrijheid en on afhankelijkheid", zo zeide Wysjinski, „zullen door de Sowjetunie politiek en economische worden bijgestaan. De strijd van de volken van Noord-Afrika begint de grondvesten van de Wester se overheersing te schokken". Gisteren zijn voorstellen van Saoedl- Arabië tot bemiddeling in het Brits- Egyptische geschil, aan de Engelse am bassadeur te Djeddah overhandigd. Volgens de „Daily Express" heeft ko ning Faroek ex-generaal Wilhelm Farmbacher uitgenodigd om de oplei ding der Egyptische troepen te leiden. Farmbacher was bevelhebber van de Duitse troepen in de „zak van Loriënt". David Bruce volgi hem op James Webb is gisteren om gezond heidsredenen afgetreden als Ameri kaans onderminister van Buitenlandse Zaken. President Truman heeft David Bruce, thans ambassadeur te Parijs tot zijn opvolger benoemd. Koning Tallal van Transjordanle die zijn vermoorde vader onlangs heeft opgevolgd, werd door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. Koning Tallal bij zijn aankomst op het Vaticaan. De Amerikaanse senaat is gisteren begonnen met de behandeling van een wetsvoorstel, strekkende tot opheffing van de beperkingen op de invoer- en zuivelproducten. In een brief aan de leider van de de mocratische fractie sprak president Truman de hoop uit, dat de senaat het voorstel zou goedkeuren, daar de Ame rikaanse regering, wanneer de invoer beperkingen niet worden afgeschaft, voor ernstige verwikkelingen in haar buitenlandse politiek zou komen te staan. Men kan dan verwachten, dat andere landen vergeldingsmaatregelen als beperking op de invoer van Ameri kaanse agrarische producten zullen ne men, aldus Truman, waartoe zij naar zijn mening dan ook het recht zouden hebben. De democratische senator Maybank wees er op, dat Amerika in 1950 twee maal zoveel zuivelproducten heeft uit gevoerd als ingevoerd. Het prijssteun programma der regering garandeert de Amerikaanse producent een goede bo- terprijs, die niet beïnvloed wordt door de boterinvoer. Negen zuivelexporte- rende landen hebben te kennen gege ven, dat zij de invoerbeperkingen be schouwen als maatregelen, die beogen de tariefconcessies, welke hun krach tens de Internationale overeenkomst voor handel en tarieven zijn verleend, teniet te doen. De V.S. konden niet ontkennen, dat deze overeenkomst door de invoerbeperkingen is geschonden. Republikeinse senatoren vreesden, dat het wetsvoorstel een poging was, om langs een omweg, van het Congres goedkeuring te verkrijgen voor de al- De spanning in Tunesie is gisteren weer toegenomen. In het plaatsje Moknin in het zuiden van het land werden bU een treffen tussen politie en bevolking vier politiemannen gedood. Twee anderen zijn door de bevolking ontvoerd. Een menigte van naar schatting vijfduizend mensen deed een aanval op het politie bureau. Des middags was de rust nog niet hersteld. Zeven personen in Teboelba zijn gedood bij gevechten tussen gendarmerie en Tunesische betogers, die een Franse kolonel gevangen hadden genomen. De Franse autoriteiten hebben ver sterkingen naar Moknin gezonden. Ook in twee naburige plaatsen zou de toestand gespannen zijn. In de havenplaats Sfax is voor de troepen de alarmtoestand afgekondigd. Er is daar een algemene staking uitgeroepen. £)E FILMSTER Olivia de Havilland heeft in Chicago de hoofdrol ver tolkt van het beroemde toneelstuk van G. B. Shaw „Candida". De critici wa ren het er vrijwel over eens, dat ze een onbetekenende verscnijning was en Olivia's eigen zoontje van 27 maanden zei na afloop: „Het gordijn ging omhoog en mijn mammie kwam op me af en praatte, praatte. Men heeft aan de filmactrice Vanessa Brown (vermoede lijk 23 jaar oud) gevraagd of het bezit van hersens een beletsel voor de meis jes betekent. Vanessa antwoordde: „Nee, als ze die hersens goed verborgen hou den en wel achter een fraai gevormde halslijn. O Volgende week is de Aga Khan jarig. Stuur hem geen stropdas vrienden. De Mohammedanen in Pakistan hebben ten minste besloten hem zijn gewicht in platina te schenken. Agaatje krijgt dan driehonderdduizend dollar op het schaaltje. Vijftienhon derd oerwoudvechters, bewoners van het Nyasaland en Kenya (Afrika), zijn op Malakka aangekomen om daar inge zet te worden tegen de communistische verzetsstrijders. En nou eens even een boekje open over de Franse vrou wen. Terwijl de Hollandse vrouw hon- IIIWIIIIIIIIIIIIIIIlIllllllllllHIIIIIIIillllllilllllHII En nou komt er een beetje schot in het rijdier Europa derd gram zeep per maand gebruikt, redt de Frangaise het met niet meer dan vijftig gram. Van de honderd Fran- gaises pleegt slechts een veertigtal elke dag het gelaat te wassen. Een kwart der Franse dames baadt niet meer dan éénmaal per jaar. De gedetineerden in de Amsterdamse gevangenis hebben volgens „lei Paris" een petitie aan hun directeur gezonden, waarin ze hem heb ben verzocht maatregelen te treffen, opdat het carillon van het naburige Rijksmuseum een ander melodietje gaat spelen. Dit carillon laat namelijk om het uur het vers ,,Wij leven vrij, wij leven blij op Hollands dierbare grond" horen. Ja, leuk een buitenlands oordeel over ons landje te lezen. Het blad II Travaso, dat in Italië verschijnt, plaatste een reportage over „de Nederlandse poli tie". „Deze trof mij zeer", schrijft de reporter. „De politie rijdt snel en be kwaam langs de wegen op gele motor fietsen met zijspan en verstrekt gratis autobanden aan automobilisten, die door pech getroffen zijn. Een voortreffelijk staaltje van opvoeding: de Nederlandse regering heeft deze motorpolitie ver boden bekeuringen te maken. Boven dien lijn ze knappe mecaniciens". Het plaatsje Teboelba schijnt thans door opstandige elementen te worden beheerst.. Men bereidt een operatie voor om de plaats weer in handen te krijgen. Er worde' aanzienlijke ver sterkingen naar Sousse overgebracht. gemene overeenkomst voor handel en tarieven, die niet aan het congres ter goedkeuring is voorgelegd. Senatoren van de zuivelproducerende staten meenden dat de invoer van kaas de binnenlandse producenten zou kun nen ruïneren, en dat de melkveestapel in de Noordelijke staten wegens de in voer van zuivelproducten wordt inge krompen. De kaas-invoer in 1951 be droeg slechts 4 pet van de de Ameri kaanse productie. Olympische winterspelen De Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond heeft de deelnemers voor de Olympische Winterspelen ge selecteerd. Op Zaterdag 16 Februari zullen Wim van der Voort, G. Maarse, K. Broekman en C. P. J. van der Eist op de 500 meter uitkomen. Zondags zullen Wim van der Voort, Kees Broek man, Anon Huiskes en E. van 't Oever de Nederlandse driekleur verdedigen op de 5000 meter. Op de 1500 meter v/orden wij vertegenwoordigd door Wim van der Voort, Kees Broekman, C. P. J. van der Eist en Anton Huis kes en Dinsdag komen voor de 10.000 meter in de baan: Wim van der Voort. Kees Broekman, Anton Huiskes en E. van 't Oever. Hoge functionarissen van de Ver enigde Naties hebben te Parijs ver klaard, dat behoudens wijzigingen te elfder ure de zesde zitting van de al gemene vergadering der VN op 5 Fe bruari zal eindigen. Volgens de plannen zal de veilig heidsraad een week langer in Parijs blijven om zich eventueel bezig te hou den met spoedgevallen. De ministers van het Britse Gemene best hebben aangekondigd, dat elk der landen van 't Gemenebest voor de ver betering van zijn betalingsbalans een doel heeft aanvaard, opdat vóór het eind van 1952 het gehele sterling gebied weer een creditsaldo op de betalingsba lans zal krijgen Verwacht wordt dat de Britse minis ter van financiën, Richard Butiler, dit besluit in drastische maatregelen zal omzetten waarbij die welke sir Stafford Cripps ,zijn voorganger in het Labour- kabinet, heeft genomen in vergelijking van weinig betekenis zijn. De maatre gelen, welke Buttler zich voorstelt te nemen, zullen tezamen met de ernstige beperkingen van November er op neer komen, dat de mensen minder geld in de zak zullen hebben, dat er minder goederen in de winkels zullen zijn, voor al luxe artikelen en dat honderduizen den gezinnen hun gewoonten zullen moeten wijzigen. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn sedert het begin van de oorlog in Korea 104.644 Amerikanen gesneuveld, gewond, gevangen genomen of vermist. De verliezen bedragen in vergelijking met de lijst, die de vorige week bekend werd gemaakt, 261 man meer. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea gesneuveld is de soldaat Ch. F. Toerink, geboren 17 Januari 1927, ongehuwd en woonach tig te Borne (Overijsel) Een Noors vissersvaartuig, de „Brei- sund" wordt sedert Zaterdag vermist. Het had Zaterdag in de thuishaven Vardö moeten terugkeren. Het scheep je, dat werd gebruikt voor de kustvis serij had een bemanning van zes kop pen aan boord. Men neemt aan, dat het in de noordelijkste Noorse wateren mo torstoring heeft gekregen en in de Rus sische territoriale wateren bij Moer- mansk is terecht gekomen. Men heeft van de Russische autoriteiten echter nog niet vernomen of de „Breisund" is opgebracht. In een fjord bij Lista (Zuid-Noorwe- gen) werd vorige week een sloep ge signaleerd, die aanvankelijk afkomstig scheen te zijn van de IJmuidense trawler „Alkmaar". Een nader onder zoek wees uit, dat niet het geval kan zijn. Wellicht betreft het een sloep van de eveneens vermiste Noorse kot ter „Skagerrak".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1