LAATSTE NIEUWS A. J. G. Colnot wordt 65 jaar EEN VUURDOOP OP HET TJS NIEUWS UIT BERGEN Bekend kunstenaar van de Bergense school krijger Acht en veertig gezinnen >n een woning Nieuwe pompstations in Bergen De Rijp R.K. Middenstand vierde twintig-jarig bestaan Castricum Petten Weer een zware dag voor de voetballers Groot-Schermer Demonstratie-avond Beemster St. Pancras Een goocheltoer en een puzzle WAT STAAT HIER? Equipe Zwart te laat in Clermont Ferrand Alle Nederlandse equipes uitgeschakeld j Britse tanks beschoten kazerne in Ismailia Vijftienduizenste inwoner van Hoorn VRIJDAG 25 JANUARI 1952 Morgen wordt de bekende kunst schilder A. J. G. Colnot 65 jaar. Hoe wel hij al vele jaren te Amsterdam woont denkt hij met genoegen steeds terug aan de lange tijd dat Bergen zijn woonplaats was, het mooie dorpje aan de duinenrand, dat juist door kunste naars als Colnot en anderen als 't wa re een eigen schildersschool heeft ge kregen. Dc Bergense school was eertijds wijd en zijd vermaard, misschien is dit kunstenaarscentrum het nog wel, maar het kreeg zijn grote naam in de jaren, dat mannen als Colnot, Gestel, Mat- thieu Wiegman en zovele anderen in hun ateliers stonden en de grote ver zamelaar Piet Boendermaker hun wer ken kocht en in zijn kunstzaal expo seerde. Colnot was van oorsprong ook een Amsterdammer en hij was bij uit stek de schilder van het Hollandse landschap, voornamelijk het vlakke polderland, één der moeilijkste opga ven welke men een schilder kan stel len. Ook in de trouwzaal van het Alk maar» stadhuis bevinden zich een paar van zijn werken, w.o. het zeer mooie doek van het Schermerland met zijn molens. Hij kent perioden waarin hij door de zogenaamde schildersdrift wordt gegrepen en andere waarin hij bijna niet tot schilderen komt. Men vindt vele bijzonderheden over zijn persoon en zijn werk in het bekende boek van de heer D. A. Klomp „De Bergensche school". Hij schildert zijn landschappen liefst zonder figuren en zijn winter'md- schappen waarvan als 't ware een ijzige kou uitstraalt zijn gevoelig van schakering in licht en donker. In zijn werk is hij vóór alles de romanti sche colorist, die zijn onderwerpen raak in direct bruin, gouden en groene kleuren weergeeft. Op 15-jarige leeftijd is de thans 65- jarige leerling van de bekende Jan Maandag geworden en tot zijn 20ste schilderde hij décors voor het Paleis van Volksvlijt, waarbij hij 's avonds Spoedzitting van Gemeenteraad De Raad van de gemeente Bergen kwam Donderdagavond onder voorzit terschap van burgemeester dr. W. Huy- gens in spoedeisende vergadering bijeen voor de behandeling van een drietal voorstellen met betrekking tot de wo ningbouw. Het ging om de bouw van 32 wonin gen, waarvan 16 kleine woningen aan de Piet Boendermakerweg en 16 duplex- woningen aan de Jb. Wegandweg en Tj Visserweg. Aan 48 gezinnen zal daar mee een huis kunnen worden toegewe zen, waardoor aan de aanvragen uit de arbeidersgroep zal zijn voldaan. De voorzitter noemde dit een belangrijke stap voorwaarts op het gebied van de huisvesting. De heer Broersma zei bij zonder verheugd te zijn met dit voor stel. De Raad besloot na aanneming van dit voorstel tot het aangaan van een re kening-courantovereenkomst voor 1952 tot een bedrag van f 325000 tegen een rentevergoeding van ten hoogste één ten honderd boven het promesse disconto van de Ned. Bank. Na enige discussie werd overeengekomen deze lening niet op de woningen te laten drukken, maar op de gemeente. Er zal verder een jaarlijkse bijdrage worden gevraagd uit de Rijkskas op grond van de bepalingen van de Woningwet. De huur zal bedragen f 6.40 voor een-gazins- woningen en f 6 per woning v. d. du plex (alles zonder water). Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord Holland is voornemens in het duingebied ten Westen van de Keren- weg te Bergen drie nieuwe secondaire pompstations aan te leggen. B. en W. van Bergen zijn van oordeel, dat hier tegen niet alleen bezwaren op grond van de hinderwet kunnen worden aan gevoerd, doch dat er ook nog andere bezwaren zijn tegen het verlenen van deze vergunning, namelijk de schen ding van het natuurschoon, daar de wateronttrekking aan de bodem zeer nadelig zal zijn voor de plantengroei, in het bijzonder voor de Verbrande Pan, die midden in het duingebied ligt. De uitvoering van bedoelde werk zaamheden zal bovendien niet kunnen geschieden zonder aanmerkelijke ver nieuwingen. B. en W. stellen de gemeen teraad van Bergen voor tegen het voor nemen van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf bij Gedeputeerde Staten van Noordholland protest aan te teke nen. de Tekenschool voor Kunstambachten bezocht. Van 1911—1931 werkte hij in Bergen en keerde daarna naar Am sterdam terug. In het schildersverenigingsleven nam en neemt hij een grote plaats in als bestuurslid van diverse kunste naarsorganisaties. Tal van openbare ge bouwen zijn met doeken van zijn hand versierd en hij behoort zeker tot de meest bekende kunstenaars van zijn tijd. Het zal hem op zijn feestdag in Amsterdam we! blijken, dat ook zijn Bergense vrienden en .bewonderaars hem niet hebben vergeten. Dezer dagen werd een feestelijke bij eenkomst belegd ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de R.K. Midden- gtandsvereniging De Rijp—Graft. In zijn openingsrede wees voorzitter C. de Jong er op, dat De Rijp en Graft door hun centrale ligging en door het feit, dat vele zaken zijn gemoderniseerd en een uitgebreide sortering hebben het ko pen in de stad overbodig gemaakt. Verschillende sprekers, onder wie de voorzitter van de afdeling Beemster en pastoor Holtkamp, voerden hierna het woord. Na de vele toespraken was het de heer Flaton, die de aandacht trok met een voordracht van „De schone voleinding", door A. Coolen, waarin hij alle personen buitengewoon goed vertolkte. De Bondsporoagandist, de heer Borsten, zei in zijn rede, dat de middenstand de ruggegraat betekent van de maatschappij. Pastoor Standemeyer, die, namens de afdeling Schermerhorn, de vereniging fe liciteert gaf ook als zijn mening te ken nen, dat een gezonde middenstands-orga nisatie onontbeerlijk is en dat men in de vereniging eikaars lasten gezamenlijk zal moeten dragen.' Thans flikkerlichten bij de overweg Geruime tijd heeft de Toeristen bond A.N.W.B. geijverd voor het aan brengen van flikkerlichten bij de be ruchte bewaakte overweg in de Be verwijkerstraatweg, waarvan de bomen bij avond zeer vaak worden aangere den. Nog in 1950 stelden de Neder landse Spoorwegen zich op het stand punt, dat uitbreiding van de verlich ting van deze overweg niet noodzake lijk was. De A.N.W.B. heeft zich daarop tot het Ministerie van Verkeer en Waterstraat gewend, hetgeen tnans tot gevolg heeft gehad, dat de overweg beveiligd is met rode flikkerlichten. De installatie is dezer dagen aange bracht. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING Onder no. 531 werd op het telefoon net aangesloten: Th. Wouters, commts- sionnair in effecten, Koningin Juliana- straat 33. Na de strijd tegen LSVV wacht Petten Zondag weer een zware opgaaf. Men gaat nu naar Tuitjenhorn, waar Hollandia T. nog niet geheel zonder hoop is. De wed strijd begint om half drie (vertrek half twee op eigen gelegenheid). De opstelling is* doel G. Kooij; achter C. Snip en P. Kooij; midden C, Rens, J. Geensen en T. Watertor; voor G. en G. P. Molenaar, H. Vriesman, D, Manneveld en C. Kossen. Het tweede gaat naar Hollandia T. 2, aanvang twaalf uur, vertrek op eigen ge legenheid elf uur met deze ploeg: doel Jb. Raven; achter D. de Graaf en T. de Waard; midden Q. Rademaker, A. V. d. Vlies en G. Sarappf; voor D. Weygertse, B. Kutterink, J. de Graaf, N. Zwakman en G. Kramer. Petten 3 speelt ook al uit en wel om twaalf uur in Langedijk tegen LSVV 3, De ploeg vertrekt om elf uur per auto. Opstelling; doel T. Watertor; achter S. Bakker en J. Koopman; midden A. Vos, T. Koopman en D. Vorst, voor Jb. Zwaan, A. Jonge jan, G. Bouman, W. Bos en P. Zeeman. De adspiranten gaan om liegen uur per auto naar Nieuwe Niedorp a, aan vang tien uur. Opstelling: doel P. Moot; achter J. v. d. Sluis en T. Rampen; voor L. de Beuers, J. Rens en J. Schrijver; voor O. Molenaar, G. Raven, A. Eriks, Jb. Quak en D. van Rijswijk. De Plattelandsvrouwen hebben Maan dag in café P. Lakeman een demonsta tie bijgewoond van een naaimachine maatschappij. De dames zagen hoe de demonstratrices op de machines bor duurden, stopten, knoopten en knoops gaten maakten. De opkomst was gering. Onder de inzendingen voor de tentoonstelling „De fijne-keuken" in Londen trok het werkstuk „De danseres van de zwarte rozen, dat door een Neder lander was gemaakt, grote belangstelling. Mevrouw C. Teney uit Utrecht, de echtgenote van de inzender, toont het werkstuk, dat geheel uit chocolade gemaakt is. HAAGSE TANDARTS DEED VALSE OPGAVE De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank heeft gisteren vijf maan den gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de voormalige Haagse tandarts W H. H., die erkend heeft in 1946 een valse opgave te hebben gedaan aan de chade-enquête-commissie. waardoor hij zich f 13.400 rijker maakte. In zijn re- juisitoir zeide de officier met klem, dat deze kwestie geenszins in verband stond met de geruchten, die omtrent H de ronde deden, n.l. dat hij mede-schul dig was aan de geweldadige dood van de Haagse advocaat De B., kort na de bevrijding. De praatjes als zou de ver valsingszaak de camouflage vormen van deze moord-affaire, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De uitspraak volgt op 7 Februari. Vice-admiraa! De Booy naar Nederland Vice-admiraal De Booy, die in zijn functies van opperbevelhebber der zee- strijdkrachten en chef-staf 'van de marine een bezoek aan Curasao ge bracht heeft, is gisteren per KLM- toes'-el naar Nederland vertrokken. Aan Gen. Maj. der Genie, J. Kok is de Bronzen Leeuw toegekend, wegens het verrichten van voor de Geallieer den belangrijk spionnagewerk geduren de de Duitse bezetting van Nederland. In het bijzonder verschafte hij infor maties over gestelde of nog te stelles inundaties. Drie en een half jaar geëist tegen ex-ontvanger Tegen de vroegere Groningse gemeen te-ontvanger D.P., is drie en een half jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest. Hij werd er van beschul digd ongeveer dertigduizend gulden te hebben verduisterd ten nadele van de gemeente Haren. P. heeft voor de rechtbank een volledige bekentenis afgelegd. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Vier maanden voor verlenen van hulp aan ex-S.S.er Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 36-jarige mr. Th. A. M. uit Amsterdam veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf wegens het verle nen van hulp in 1947 aan de voormalige „S.S.-Kriegsberichtstatter" W. S.p die jit een kamp was ontvlucht. De 30-jarige mej. A.J.A. v.d.R., die even eens hierbij had geholpen, werd ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en vijftig gulden boete. Prof. dr. C. G. N. de Vooys, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal een ere-doetoraat ontvan gen van de universiteit van Witwaters- rand als erkenning van hetgeen hij heeft gedaan voor de ontwikkeling van het Zuid-Afi'il aans. De ere-promotie zal op 22 Maart plaats vinden. Man waarschuwde chauffeur en kwam zelf om het leven Nabij Edam werd gisteren een vracht, auto bij het oprijden van een boerenerf door een passerende tram van de N.Z. H.V.M. gegrepen. De 61-jarige J. Tromp uit Edam, die getracht had de bestuur der van de auto op de naderende tram te attenderen, werd zelf door de auto gegrepen en op slag gedood. De chauf feur heeft kans gezien uit de auto te springen. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, en het voorbalcon van de tram liep enige schade op. Het tramver keer is enige uren gestagneerd geweest. KERKELIJK NIEUWS Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. De Kerkeraad van Curacao heeft, na dat ds. J. G Janse te Rijswijk in ver band met zijn vertrek naar Zutfen, voor deze uitnodiging had bedankt, tot ds. G. Janssen te Leeuwarden het ver zoek gericht, deze gemeente een half jaar te willen dienen. F 200 BOETE VOOR HARDHANDIGE CAFÉHOUDER De 32-jarige caféhouder A. W. C. R. uit Rotterdam werd gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld wegens mishandeling tot een boete van f 200 subsidiair 60 dagen. De eis luidde 2maanden gevangenisstraf. Volgens de dagvaarding zou hij, toen hij onenigheid met een klant had, deze hebben geschopt, waarna de bezoeker is gevallen, bewusteloos geraakte en overleed. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M., dv H. Stevers en C. J. A. v Etten, Geertruida C., dv C. Th. Braak en G. Vleerlaag. Elisa beth W., dv H. J. v. d. Raay en T. Peet- toom. Ondertrouwd: G. A. Droog en C D. Braak. J. Ceelie en H. M. Leen- stra. ALS BESTU LKSDll. HERKOZEN >Jp de gisteren te Delft gehouden jaar- ergadering van de afdeling Holland- Brabant van de Christelijke Boeren- en Tnindersbond werd de heer 3. Wagenaar uit St. Pancras herkozen als hd van het dagelijks bestuur van de afdeling. Toen ik een jaar of veer tien was kon ik nog niets van schaatsen. Nu moet je weten dat ik voor mtjn leef tijd erg lang was en dat was de rede dat ik niet erg goed durfde. Op zo'n volle ijsbaan waar iedereen er heerlijk op los zwierde voelde ik me met mijn gekrabbel een be lachelijke verschijning. Zo'n lange jongen die niets anders deed dan vallen en opstaan en tenslotte met 2ijn schaatsen scheef onder zijn schoenen en bibberend van de kou van het ijs stap te. Op een middag na schooltijd spraken vier vrienden van me af cm te gaan schaatsen. „Of ik ook meeging!", vroegen ze me. Ik durfde niet te zeggen dat ik het niet kon, stemde toe en stond om half drie op de ijsbaan. Met veel geharrewar bond ik mijn schaatsen onder, krabbelde op het ijs en zat direct al op mijn broek. Nu, daar wisten mijn vrienden wel wat op. „We gaan ach ter elkaar rijden'.", zeiden ze. .„Hou jij je maar aan de achterste vast, we trekken je wel!" Even later ging het in snelle vaart over het ijs. Krachtig sloegen mijn vier vrienden hun benen uit linksrechtslinks... rechts... en helemaal ach teraan kwam ik. Stevig klemde i'k de laatste jongen vast en liet me met gebogen knieën voorttrekken. Har der en harder ging het tot dater ineens een scheur in het ijs zat. Alle jongens stapten er keurig overheen maar mijn schaatsen kwa men er precies in terecht. Mijn benen werden naar links getrokken, ik viel bon kig op mijn zitvlak en stoof zo rustig over het ijs verder tot vermaak van iedereen Ik lachte als een boer die kiespijn heeft, krabbelde weer overeind en haakte achter mijn vrienden aan, die inmiddels waren teruggeko men. Zo reden we even ia- ter weer verder. Ik liet me trekken en staarde nu op lettend naar de grond pjji eventuele nieuwe scheuren bijtijds op te merken, hoe wel ik werkelijk niet zou weten hoe of je er met zo'n snelheid overheen moest komen. Nu kwamen we in een stevige vaart op een brede, lange sloot. Het ging prachtig maar... ik durfde nog geen been uit t.e slaan. Ineens gebeurde er echter iets waar ik helemaal niet op gerekend had. De jongen die helemaal voorop reed ontdekte plots een tentje waar je chocolade-melk kon krijgen. „Stoppen jongens!" riep hij „We gaan iets warms drinken!!" „Ja!!' juichten de andere en plots vloog de rij uit elkaar. Alle maal zetten ze hun schaat sen scheef, het ijs spoot op en binnen de tien mete: stond iedereen stil behalve., ik. Ik wist helemaal niet hoe je remmen moest. Ik gleea met stevige gang verder met mijn handen in het rond grij pend en haast achter- en voorover vallend. Achter me hoorde ik mijn vrienden gie ren. De zaak was voor mij hopeloos, maai'tn'jn redding kwam toch in de vorm van een flinke sneeuwhoop, die de baanveger bij elkaar had geschraapt. Ik vloog er recht op aan en boorde me erin. Tóch heb ik die middag de slag van het schaatsen te pakken gekregen. Het was werkelijk een vuurdoop op het ijs. In de hieronder volgende tekst zjjn 40 letters vervan- gen door cijfers. Zoek uit welke letter er ontbreekt en zet deze in het vakje van de kruiswoordpuzzle dat het zelfde nummer heeft. Zo kun je de hele puzzle oplos, sen. De Betoverde lucifer. Dit i(l) een aardige goo cheltoer, waar j<26) vee(21) succes (25)ee kunt hebben <4)ls je het goei40) weet voor te dr(5)gen. Je neemt een gla(13) water en vraagt iemand of (3>ij een lu(7)ifer recht (8)p in het w(9)ter ka(39> laten st(10)an. Nu, dat (12)ukt nie(19)and natuurlijk. „Ik llSlan '37)et we(22)!" zeg je dan „G(17)ef die luc(15)- fer maar (ll)ier. Nu heb j(18) van tev<20>ren (33<n- der in een ander luc(36:- fer-houtje een s(14)eld ge- sto(27)en. Je (6)akt de ltt- e(23)fer van de ander aar. (30)erwissc(33)t die snel met je ei!24)en (34)ucifer en d<28)n zal de verbaasde (31)oeschouwer zien dat jouw lucif (29i- inderdaad recht(35)p g(32'at staan. J ■- „Ha", riep Mies. „Ik heb een idee: Er ligt sneeuwik koop een slee! Gunst, wat zijn die dingen duur!" Pruilde ze voor de winkel, zuur. In haar spaarpot ('t viel niet mee Zat te weinig voor een slee! Uacnt ]e dat Mies de moed opgaf? Ze haalde vluks haar bedje af! WEG AAN NA AR ZAND' VOORTAAN DEZE E Deze losse woordjes vor men een zin. Je kunt de op lossing NIET vinden door de volgorde der letters te ver anderen maar door de af scheiding tussen de woor den te verplaatsen. De let ters moeten dus anders ge groepeerd worden. (Opl. We gaan naarZand- voort aan de zee.) r f (Ongecorrigeerd) Relley van Monte Carlo Hedenmorgen kwamen regelmatig berichten binnen van deelnemers die in Zuid-Frankrijk stralpunten hadden opgelopen of door aanrijdingen ge dwongen waren geweest de strijd te staken. Bij de controle tc Clermont Ferrand constateerde men bovendien dat vele equipes te laat binnen kwa men. o.m. het Zaans-Alkmaarse-Hoorit- se trio Zwart, Met, De Rutter. Ook de equipe van P. Pels uit Gou da. gestart te Munchen met Studeba- ker, kwam niet op tijd te Clermont Ferrand binnen. Tenslotte was de equi pe van dr. J. J. Sprenger van Eijk uit Baarn met ir. A. Paulen en diens zoon Paulen Jr., komend uit dc richting1 Monte Carlo met Chevrolet ook niet op tijd te Clermont Ferrand binnen, waar door strafpunten moesten volgen. Of ficieus vernamen wij voorts, dat ook de equipe van K. S. Barendregt uit Den Haag. die met Kaiser Henry J. read, niet op tijd zich aan de contróle in het stadje Auvergne had gemeld maar bevestiging hiervan konden wij niet krijgen. Hetzelfde was het geval met Hans de Rijk uit Amstelveen, die met zijn echtgenote met BMW zich niet op 1 tijd aan de contróle zou hebben gemeld. j Nader verenemen wij dat de equipe Zwart te Clermond Ferrand heeft op gegeven. De hevige sneeuwstormen en 1 gladde wegen waren oorzaak dat de Noordhollanders aanzienlijk te laat bij deze tijdcontrole arriveerden. Van de contróle te Le Puy is bericht ontvangen, dat onder de 42 ploegen, i die het laatste traject naar Monte Car lo zijn begonnen, zich geen enkele Ne- (ierlande équipe bevindt, zodat thans dus reeds zo goed als vaststaat, dat de i Nederlanders niet voor de prijs in aan- merking komen. Britse Centurion-tanks hebben liet i vuur geopend op een kazerne van de i Egyptische hulppolitie te Ismailia. lit I het gehele gebied rond het hoofdkwaz- tier van de politie wordt gevochten. Het gevecht ontbrandde toen de hulppolitie weigerde de wapens néér te leggen. De Egyptische minister van onder- wijs heeft gedreigd te zullen aftreden, als Egyptische onderwijzers en leraren in gebreke blijven met hem samen te i werken om het hoofd te bieden aan dé I studentenrelletjes. i In Avifauna mag op Zondag niet worden gedanst i Met 11 tegen 8 stemmen heeft de gemeenteraad van Alphen aan de Rijp j het voorstel van de Protestants-Ch ris- telijke fracties aangenomen om de aan Avifauna verleende dansvergunning in te trekken. Er zal nu Zondags in het vogelpark niet meer mógen wor den gedanst. f DE VERONGELUKTE PILOOT I De piloot van de Gloster „Meteor",; die gisteren bij Oudwolde is neerge-t stoft en om het leven gekomen, wasi de res, tweede luitenant vlieger J. P. C. Sprenger uit Amsterdam. ,1 BRANDWEERSTAF NAAR f ZANDVOORT r De bekende Oterleker brandweerstaf is nog verder van huis gegaan. De Zandvoortse brandweer heeft dc staf in Bloemendaal buitgemaakt en het kostbare brandweer-kleinood in triomf! naar de badplaats gevoerd. De spiraalmatras trok ze er uit. Nu sleet ze heerlijk, onze guit. I v Hoorn heeft gister zijn vijftien duizendste inwoner gekregen. Het is Anna Wilhelmina Mantel, doch ter van het echtpaar MantelOud in de Peperstraat. Men ziet hier de kleine Anna naast haar gelukkige moeder. B. en W. van Hoorn kwamen 's avonds een spaarbank boekje aanbieden, maar dat was niet de enige surprise, want tal van zakenmensen en particulieren hebben presentjes voor moeder en kind laten bezorgen. (Foto Kuiper).

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3