I mm Uii de Alkmaarse Raad Van d In de la spani Stad en Omgeving Het N.N.H.D. maakte zich boos over eigen tekortkoming Het, Nieuw Noordhollands Dagblad be sluit zijn verslag over de huldiging van loco-burgemeester Van Slinger land met de volgende merkwaardige meaeae»ng: PQQL's SAILOR SHAG AGENDA Stierenkeuring Papierindustrie verdwijnt Klaas Slot won cycle cross van Alcmaria De aanval op de winter is begonnen LAATSTE NIEUWS IJsop het IJselmeer Eisenhower definitief candidaat Roemeense leiaangepast aan Russische roebel Tweede RaUye-rijder thans ook overleden IJmu rru Monu omgekorrv Lange MAANDAG 88 JANUARI 1952 Een weihouder was jarig Wij hadden gaarne van deze nachtelijke huldiging ook een foto gebrachtdoch de fotograaf, die voor de Alkmaarsche Courant een foto had gemaakt, was verboden ook ons een foto te leveren. Wij hadden het namelijk overbodig geacht om er een tweede foto graaf bij te halen. De fotograaf meende zich aan dit verbod te moeten houden. Wij laten de be oordeling van de houding van onze collega-raadsverslaggever en diens fotograaf aan de beoordeling van onze lezers over. Inderdaad een merkwaardige mede deling, niet alleen door de litterair weinig elegante vorm waarin de be oordeling aan de beoordeling wordt overgelaten maar tevens om haar strekking, die or op zou kunnen wij zen, dat de schrijver, ondanks zijn Veeljarige werkzaamheid op journa listiek gebied, niets blijkt af te weten van datgene wat in de perswereld van zelfsprekend als een axioma aan vaard is. Twee dagbladen, die in dezelfde stad verschijnen, zijn nu eenmaal eikaars concurrenten. Hoe collegiaal de redac teuren persoonlijk met elkaar kunnen omgaan, zodra het de belangen van hun kranten betreft staan zij tegen over elkaar en de eis in het collectief arbeidscontract voor alle Nederlandse journalisten, dat zij niet zonder uit drukkelijke toestemming hunner direc ties aan de redactionele inhoud van andere bladen zullen meewerken, is vanzelfsprekend het strengst van toe passing op bladen welke in dezelfde stad verschijnen en als directe con currenten beschouwd kunnen worden. Wethouwer Van Slingerland werd Vrijdagavond om twaalf uur jarig en er waren voor ons drie redenen om daarvan bijzondere notitie te ne men. Ten eerste omdat hij als mens, als wethouder en als loco-burgemeester een populaire figuur is, ten tweede omdat hij de markante leeftijd van 65 jaar bereikte, ten derde omdat dit geschiedde op een moment, dat de raad na een driedaagse begrotingsdebat nog bijeen was en burgemeester en raadsleden de jubilaris met hun ge lukwensen en een kostbare bloemen hulde wilden verrassen. Ongeveer elf uur 's avonds wisten alle in de zaal aanwezige raadsver- slaggevers wat er een uur later zou gebeuren en was ieder in de gelegen heid voor zijn blad de maatregelen te treffen om van de komende gebeurte nis het actueelste verslag te kunnen leveren. Wij hebben 's avonds laat onze persfotograaf opgebeld, die niet te be reiken bleek, zodat wij een plaatsver vanger moesten vragen. Die fotograaf had opdracht voor de Alkmaarsche Courant een foto te ma ken en het is vanzelfsprekend, dat vertegenwoordigers van andere kran ten dat voorbeeld hadden kunnen volgen. Zij hadden desnoods kunnen overleggen deze man voor gezamen lijke rekening te laten komen, waarna hij vrij zou zijn geweest ook voor an deren te werken. J^Jisschien zouden wij daarop niet zijn ingegaan, omdat wij naar een „pri meur" streefden, maar het N.H.D. had ook dan nog voldoende gelegenheid voor de komst van een andere foto graaf te zorgen. De redactie van het N.H.D. heeft ons evenwel niets gevraagd, niet vóór de Zorgi dal U óók zo'n pakje shag bemachtigt Want is hoog van kleur, lijn van smaak en host slechts l 0.80 p. pakje (Advertentie, lng. Med.) Komst van de man, niet tijdens zijn werkzaamheden en ook niet daarna Eerst in de loop van de nacht zijn wij door de fotograaf opgebeld met de vraag of hij de in onze opdracht ge maakte foto ook aan onze concurrent mocht geven en het is vanzelfspre kend, dat wij daartegen bezwaren ge maakt hebben. In de strijd om het beste verslag is het duidelijk, dat men de resultaten van eigen initiatief niet aan een nalatige concurrent ten goede laat komen. Als er journalistiek een fout is ge maakt, dan ligt die in de boven aan gehaalde mededeling van de redacteur van het N.H.D., dat hij het overbodig had geacht er een tweede fotograaf bij te halen. Dat was een nonchalance, die er alleen en uitsluitend de oor zaak van is geweest, dat er bij zijn verslag geen feestfoto geplaatst werd. Qoncurrerende bladen in dezelfde stad zijn als zusterschepen van ver schillende rederijen, die op dezelfde route varen. De bemanningen mogen op de vaste wal nog zo collegiaal met elkaar om gaan, eenmaal aan boord hebben zi] voor de beste accommodatie en de snelste vaart te zorgen. Slechts in noodgevallen, door over macht ontstaan, zal het ene vaartuig bereid zijn het andere op sleeptouw te r.emen. Dat is internationaal gebruike lijk bij de scheepvaart en dergelijke al of niet geschreven wetten zijn ook op de journalistiek van toepassing. Toen Vrijdagnacht, een half uur na het gesprek met de fotograaf, het hoofdbureau van het N.H.D. uit Hoorn ons opbelde met de mededeling, dat daar de telex niet meer werkte, heb ben wij onmiddellijk maatregelen ge troffen om het blad in onze eigen nieuwsvoorziening te laten delen. Zodat men in hetzelfde nummer van de courant welker redactie onze hou ding ter beoordeling van haar lezers overlaat, door onze hulp voor een vol ledige rubriek algemeen nieuws heeft kunnen zorgen. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De zwarte monnik (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Lullaby of Broadway (elke leeftijd); Cinema Amerlcain, 8 uur: Het lied van de jeugd (alle leeftijden): Victoria Theater, 8 uur: De maniak (18 jaar); Gulden Vlies, 8 uur: Het R'dam Toneel met „Othello", le abon nementsvoorstelling serie B. Stedelijk museum, 2-5, 7,30-10 uur; Schilderijententoonstelling experimen tele kunst. Valk's Lunchroom, 8 uur: Voor dracht voor Blavatsky Loge. DINSDAG Bioscopen als Maandag Hoog water te Bergen aan Zee Maandag, 28 Januari 4.50 17.03 Dinsdag, 29 Januari 5.35 17.51 te Camperduin Maandag 4.55 17.08 10.55 23.08 Dinsdag 5.40 17.56 11.40 23,56 De burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat de voorjaarskeuring voor stieren, be doeld in het „Stierenreglement Noord holland 1949" voor de gemeente Alk maar zal worden gehouden op Donder dag 27 Maart 1952 te 14 uur op de Kaasmarkt. De aangifte van stieren moet schrif telijk geschieden vóór 1 Februari 1952 ten kantore van de secretaris der Pro. vinciale Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noordhol land, Landbouwhuis, Alkmaar, onder opgaaf van: de naam en woonplaats van de stier houder; de keuringsplaats, waar de stier ter keuring zal worden aangeboden; het bewijs van inschrijving van de stier in het stierenregister ter gemeen- tescretarie; het bewijs van afstamming. De inschijvingsgelden bedragen: a voor elke stier die wordt /;oed ge- gekeurd voor het N.H. register f 7.50; b. voor opname in het N.R.S. bij de voorlopige inschrijving ƒ15 en bij de definitieve inschrijving nog maals 15. Wordt een stier direct definitief ingeschreven dan zijn de kosten ƒ30.. De centrale keuring vindt plaats op Vrijdag 25 April 1952 v.m. 9 uur in de Bergerhout te Alkmaar. HEEM Dl RE Cf (Advertentie lng Med.) Na de aanvankelijk hoopgevende be richten, dat de oud-papierhandel Emiel de Raay uit Amsterdam al het opge kochte oud-papier in het filiaal te Alk maar zou laten verwerken, wat auto matisch een uitbreiding van het perso neel met zich mee zou brengen, is door de directie plotseling een andere beslis sing genomen. Zij schijnt zich speciaal op de verwerking van papier in het buitenland te willen gaan toeleggen en heeft het personeel in Alkmaar ter sterkte van ongeveer 40 man Vrijdag j.l. ontslagen. De administratie is nog in dienst gebleven voor de afwikkeling van de lopende zaken. Binnenkort zal het filiaal, dat geves tigd was op de v.m. werf 't Hondsbosch geheel worden opgeheven. Het bedrijf werd de vorige zomer ge opend en heeft dus slechts een korte levensduur gehad. Brand door constructiefout' Zondagavond omstreeks 9.45 uur kreeg de politie een brandmelding van een café aan de Frieseweg, waar tussen het plafond en de eerste verdieping brand was ontstaan. Door een stuk uit het plafond te breken wist men het vuur spoedig door middel van natte dweilen te blussen. Oorzaak van het brandje was een constructiefout van de schoorsteen. Burgerlijke Stand Geboren Antje J. H., d. van J. Kluijs en G. H. Eckhardt. Cornelius A., z. van J. A. Heddes en S. C. van den Berg. Ellen, d. van G. Moraal en N. A. Vink. Rudy, z. van R. J. Visser en S. H. Naber. Louisa M. M., d. van J. Ursem en C. M. E. Groothuizen. In de omgeving van Egmond aan Zee heeft de wielervereniging Alcmaria Victrix Zondag zijn jaarlijkse cycle cross georganiseerd. De besneeuwde duinen hebben het de renners alles behalve gemakkelijk gemaakt. Niette min is het een zware strijd geworden waarin Klaas Slot ten slotte de sterk ste (loper) bleek. E. Bellis werd win naar in de B-klasse. De volledige uitslag luidt: 1. K. Slot; 2. Jn. Ottebros; 3. H. v. d Sluis; 4. E. Bellis; 5. C. Kaffer; 6. G Koch; 7 W. Jongejans; 8. C. Hoogmoed 9 K. Pluymers; 10. K. Veldboer n 11. T. Klanker. Pronk te Pariis verslagen Tijdens de internationale wielci wedstrijden te Parijs werd een wed strijd achter grote ^motoren gehouden waaraan werd deelgenomen door onze landgenoot, de wereldkampioen Pronk In vijf matches a deux over vijf km werd Pronk in de eerste serie gcsln gen door de Fransman Solente. Ver der won de Duitser Lohmann van de Fransman Bouvard, de Belg Verschje ren van de Fransman Chardon, de Fransman Lesuer van ziin landgen' -t Le Strat en Lemoine (Fr.) van de Zwitser Meier. Baldadigheid met het gooien van sneeuwballen In de Gerard Doustraat werd een meisje van 16 jaar door een aantal jon gens met sneeuwballen bekogeld, waar door haar bril werd vernield. Ongeluk kigerwijze werd het hoornvlies van haar rechteroog door een glassplinter van de bril geraakt. Per taxi is het slachtoffer snel naar een oogspecialist vervoerd. Behalve dit ergerlijke geval van baldadigheid sneuvelden er in onze stad weer vele ruiten door het sneeuw ballengooien. Sterke drank ensneeuw Een gladde, besneeuwde straat is voor iemand, die te diep in het glaasje heeft gekeken, een zekere weg naar het zie kenhuis. Dit bleek althans Zaterdag middag, toen er in de Snaarmanslaan 'n 51-jarige venter zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij z'n been brak. Hij rook naar sterke drank. Dr. Gransbergen verleende de eerste hulp, waarna de man per ziekenauto naar het Sint Eli- sabethziekenhuis is vervoerd. Wie na een raadszitting welke, over drie dagen verdeeld, niet minder dan 23 uren geduurd heeft, de taak krijgt een raadsoverzicht te schrijven staat voor een moeilijke opgave. Alles wat het gemeentebelang raakt en nog veel dat het niet raakt is tot in finesses besproken en hersproken, om het woord „herkauwen" voor een zo edelachtbaar gezelschap nu maar niet te gebruiken. Het is van alle kanten bekeken en daarna nog eens omge draaid om het ook van onderen te kunnen beschouwen en a's wij eerlijk willen blijven moeten wij mededelen, dat er eigenlijk niet veel gezegd is dat wij nog niet wisten. Het gaat er hierbij niet om dat wij na bijna een etmaal persklaar werken niet in de ware stemming zijn om nu erus gezellig aan een raadsoverzicht te beginnen. Dat kan in zekere zin plicht zijn en wij hebben ons daaraan nog nimmer onttrokken. Maar 't gaat hier om, dat onze lezers na de vele pagina's raadsverslag der laatste dagen er waar schijnlijk weinig behoefte aan hebben nog even zovele dagen een nabeschou wing te moeten lezen. Wanneer wij eigen indrukken willen geven over de zeer vele onderwerpen welke in de raadszaal bekeken en be sproken zijn zouden wij voor een nog onoverzienbare reeks artikelen komen te staan. Veel beter lijkt het ons aan de belangrijkste onderwerpen zo nu en dan een beschouwing te wijden waardoor het betreffende gemeente belang in een eigen kader een aparte behandeling kan krijgen dan hier en daar enkele punten uit de algemene discussies naar voren te brengen en ze aan een uiteraard vluchtige beschou wing te onderwerpen waarbij van vol ledigheid in geen enkel opzicht sprake kan zijn. In begrotingsbeschouwingen gaan de tails verloren in de bespreking van het algemeen beleid van B. en W. en het is hoofdzakelijk de opvatting van de Raad over dit beleid, dat in een na beschouwing aan de orde dient te komen. Wij zullen ons daartoe dan ook in hoofdzaak bepalen. Laten wij dan allereerst constateren, dat er van verrassingen of „schokken de" gebeurtenissen geen sprake geweest is. Wij zijn te ver verwijderd van het tijdstip der vorige verkiezingen om ons nog ongerust te maken over het lot van de voor vier jaren benoemde wethou ders waarvan men er wel twee voor één van een andere fractie zou willen rui len. Wij staan ook nog te ver van het tijdstip der volgende verkiezingen waar door het niet nodig was bij deze be grotingsbeschouwingen al te hard op de grote trom te slaan om Alkmaars burgerij van eigen voortreffelijkheid en van de nietswaardigheid van niet- partijgenoten te overtuigen. Wij leven wat dat betreft in een rus tig jaar waarin iedereen min of meer tevreden kon blijken over het beleid van het College. De voormannen van vrijwel alle fracties behalve natuur lijk die der communisten kwamen met lauwerkransen aandragen en in het bijzonder wethouder Van Slingerland die de ondankbare portefeuille van volkshuisvesting onder zijn berusting heeft werd onder bloemen bedolven. Dat is een verblijdend teken want er zijn raadsleden, wie men het niet gauw^ naar de zin kan maken en er blijkt wel uit, dat B. en W. met ons stadssche 'pje een veilige koers zou blijven volgen. In grote lijnen was men het wel eens, maar bij de besprekingen van details bleken de meningen vaak recht tegen over elkaar te staan en dat is een der oorzaken geweest, dat hem bijna een etmaal nodig had om tot het voor al len vaststaande resultaat de goed keuring der begroting te komen. De heer Torenvlied was afwezig en wij weten nog niet of hij door ziekte verhinderd was dan wel of hij het tijds- verspilling had gevonden bij deze be sprekingen aanwezig te zijn. Wat Wes terse kapitalisten waartoe blijkbaar ook onze goede vroedschap wordt ge rekend besluiten is zonder meer medewerking verlenen aan een kost bare en doelloze oorlogspropaganda en de begroting zou ook dit jaar niet de stem van hem en zijn fractiegenoot heb ben gekregen. Door zijn afwezigheid misten wij ditmaal een uitvoerig overzicht van de werken des vredes achter het ijzeren gordijn waar men het ijzer uitslui tend gebruikt om er ploegscharen van te maken en zijn wij Vrijdagavond toch nog door de rijstebrijberg van vra gen en antwoorden, van lof en critiek heengekomen. In het bijzonder de bespreking over het onderwijs heeft langer geduurd dan men algemeen verwacht had. Vie de portefeuille van onderwijs beheert is nog niet gelukkig want er is geen ter rein waarop zoveel voetangels en klem men liggen en er zijn geen onderwer pen met zovele facetten als openbare en bijzondere scholen, bouwstop en ien teveel aan leerlingen tegenover een te kort aan behuizing. 1 ethouder Bakker is een zeer con- cientieus man van wie wij overtuigd zijn, dat hij zich door eigen voorkeur niet zal laten beïnvloeden om ieder te geven wat hem rechtens toekomt. Hij is altijd goed gedocumenteerd, maar hij heeft het gebrek zich te zeer te laten beïnvloeden door wat anderen hem ver wijten. Wanneer hij zijn optreden rechtvaar digt kan hij het eind niet meer vinden. Hij spreekt niet gemakkelijk, zijn stem is wat zwak en hij mist in zijn rede de kracht der overtuiging. Het is ver moeiend hem lange tijd te beluisteren en hij zal na een beschouwing van twee uur Donderdagavond zelf wel gemerkt hebben, dat er overal zuchten van ver lichting klonken toen hij het slot van zijn rede aankondigde. Wie hem later attaqueerde dreigde hij met een even lange verdediging en het is een bewijs van zijn gevoel voor humor, dat hij dan bij de algemene con sternatie glimlachend bereid bleek van dat boze voornemen af te zien. Het is wel eens interessant om bij be- gi otingsdebatten de welsprekendhei 1 van diverse raadsleden te vergelijken. De beste spreker, de man die plot - ling onvoorbereid kan opstaan en geen papiertje nodig heeft om met grote overtuigingskracht iets zo te bepleiten of te verwerpen, dat de gehele Raad er geboeid naar blijft luisteren, is onge twijfeld de heer Hoytink. Hij is een geboren redenaar zoals wij er in onze raad niet veel gekend hebben. O uk mr. Berkhouwer, die zich vlug bij de hem onbekende sfeer va" de raadszaal heeft aangepast is een man naar wie men met genoegen kan luiste ren al maakt zijn pleidooi nog wel eens de indruk, dat het voor de edelacht bare heren president en rechters wordt uitgesproken. De heren Venneker en Holsmuller blijven te veel op het wat droge terrein der financiën om met grote interesse beluisterd te worden; de heer Sietsma beperkt zich in den regel tot enkele markante punten en ruimt onmiddellijk het veld voor zijn partijgenoot Kirpenstein als de politiek in het geding komt. Goede sprekers zijn verder met een lantarentje te zoeken. De dames heb ben blijkbaar een opgekregen taak voornamelijk op het gebied van het on derwijs en de ziekenhuizen. Zij lezen in snel tempo haar verlanglijstjes voor en gevoelen weinig voor replieken en du plieken en de jongste raadsleden geven alleen acte de présence bij enkele vraagstukken die ook al door anderen zijn besproken. Slechts de heer Van der Borden is volkomen onberekenbaar. Hij volgt blijk baar plotseling de ingeving van zijn hart, schaart zich onverwacht aan de zijde van raadsleden van een geheel andere levensbeschouwing en geloofs overtuiging dan de zijne en is door zijn vaak geestige interrupties het enfant cherie en vaak ook het enfant terrible van de Raad geworden. De heer Coerts mist de gaven van een geboren redenaar, wethouder Lees berg prikkelt de Raad wel eens door zijn houding van zelfverzekerdheid, wethouder Van Slingerland symboli seert door zijn kort en geestig woord altij"1 een oase in de woestijn der dorre beschouwingen en de burgemeester last but not least heeft reeds meer malen bewe en, dat hij zich in onze gemeentezaken tot in alle details heeft ingewerkt. Hij houdt daarbij de teugels strak onder de paarden te laten stei geren, maar wekt in veler ogen wel eens de indruk, dat hij zich in zijn knappe pleidooien niet spoedig door andere zienswijze wil laten overtuigen. Veel nieuwe gezichtspunten zijn er bij deze begrotingsbesprekingen niet naar voren gekomen. Geld en macht zijn overal en te allen tijde belangrijke factoren en het is geen wonder, dat het tekort aan financiën en de machteoos- heid van een steeds meer haar autono mie verliezende gemeente om wat er is naar eigen inzicht te mogen besteden, in den brede bekeken en besproken zijn geworden In het bijzonder de moeilijkheid om in deze tiid tot investering voor nood zakelijk uit te voeren werken over te gaan was een onderwerp van langduri ge beschouwingen en het was een bij zonder prettige verrassing dat de Raad pl tseling tot een lening van twee en een half millioen kon besluiten, die de uitvoering van de meest noodzakelijke werken mogelijk zal maken. Aan cumulatie van functies, het al dan niet toestaan van nevenbetrekkin gen aan ambtenaren en het toekenn-.n van gratificaties voor bijzondere dien sten hopen wij binnenkort een afzon derlijke beschouwing te wijden. De vraag of in deze tijd van woning nood directe hulp door het bouwen van noodwoningen voorrang verdient boven het lijdzaam afwachten van de bouw van permanente en daardoor duurza mer huizen, is niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Er valt voor de inzich ten van voor- en tegenstanders iets te zeggen, maar een klein eitje in de hand is nog altijd beter dan tien andere die nog uit de kip moeten komen. Wij zul len er bij het spoedig te verwachten prea-advies gaarne op terugkomen. -¥ Een driedaagse zoals de raads- besprekingen thans genoemd zijn -■ heeft, hoewel het geheel over het al gemeen weinig emotioneel was ook wel zijn aardige momenten. Op de eerste begrotingsavond begon om twaalf uur 's nachts de verjaardag van mej. Kamphuys, op de tweede die van bode Klaver, op de derde die van wethouder Van Slingerland, allemaal onder „De Waterman" geboren, dus allen zonnig, hoewel een beetje luchthartig, van aard, als men de sterre- kundige tenminste mag geloven. Er waren bloemen en toespraken hoe wel de muziek natuurlijk heeft ont broken. Waren al deze verrassingen vroeger bekend geweest dan had men misschien het draaiorgeltje van Bath even uit het museum naar de raadzaal kunnen brengen. Niet alleen voor de burgemeester die zijn plaats niet mag verlaten maar voor alle raadsleden zijn acht uren per dag vergaderen zeer inspan nend al was het alleen door het luis teren naar vermoeiende sprekers en het was dan ook geen wonder, dat de edelachtbaren na het middernachtelijk uur gezamenlijk naar de trouwzaal trokken om er door het edele druiven nat de kracht te vergaren de volgende dag met nieuwe moed te beginnen. V Er worden na elke oorlog wel eens artikelen gewijd aan de helden achter het front, aan de mensen, die niet in de voorste loopgraven hebben gestaan, maar wie werk toch van grote beteke nis voor het moreel van de strijders is geweest. Laten wij dan ook een woord van dank en waardering brengen aan de boden en in het bijzonder aan de fa milie Van den Brink, die drie dagen lang 's middags en 's avonds voor bijna veertig gasten moest zorgen en zich voortreffelijk van deze zware taak heeft gekweten. Wij weten niet of zij ook was begre pen in het dankwoord van de burge meester tot alle ambtenaren, die door hun werkzaamheden bij deze begroting en alles wat daarmee in verband stond, betrokken zijn geweest. Mocht dit wel het geval zijn dan stellen wij er toch prijs op haar aandeel in het werk dat althans zichtbaar en proefbaar was hier met grote erkentelijkheid te memoreren. Spiegelruit ingeslagen In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Nieuwesloot een groot spiegel, ruit van een tabakshandelaar ingesl». gen. Er werden enige sigaren vermist, die men later terugvond bij een 23. jarige landarbeider uit Alkmaar. De jongeman gaf toe, dat hij de ruit had vernield en de sigaren had weggeno. men. Hij is in verzekerde bewaring ge. steld. OTERLFKER BRANDWEER. STAF NAAR SANTPOORT De Oterleker branaweerstaf. die sindi enige dagen in 't bezit was van de Zand- voortse brandweer, is in de nacht van Zondag op Maandag weer eens van eigenaar verwisseld. Brandweermannen uit Santpoort hebben zich toegang weten te verschaffen tot de plaats waar de begeerde stok hing en zijn met de bui: naar hun haardstede terugge keerd Wesffriezendag in Enkhuizen Het bestuur van het Historisch Ge noodschap „Oud West-Friesland" heeft besloten, de Westfriezendag 1952 te doen houden te Enkhuizen. Het ligt voorts in de bedoeling in de komende maanden twee streekbijeenkomsten te houden, n.l. te Hoorn en te Schagen Nadere bijzonderheden hierover vol gen t.z.t. Overal in Europa is het nu winter, r laagste temperaturen komen voor in Noord-Zweden, waar het 25 graden of meer vriest. Ook in West-Europa, waar de sneeuwlaag een sterke nach telijke uitstraling heeft bevorderd, was het de afgelopen nacht flink koud. Enkele stations in Midden-Frankrijk meldden 15 graden vorst. In Zuid-Duits- land en Oostenrijk kwam eveneens tot 15 graden vorst voor. In Noord-Brabant en Limburg wezen de thermometers vanmorgen 7 a 8 gra den vorst aan. Aan de Noordzeekust was de temperatuur toen nog juist iets boven het vriespunt, hetgeen een ge volg was van de Westelijke lucht. De vraag of het winterweer ook de ko mende dagen zal voortduren is op dit ogenblik nog moeilijk te beantwoorden. Ten Westen van de Britse eilanden be vindt zich een depressie, waarvan de invloed zich verder naar het Oosten uitbreidt. Een volgende actieve depres sie, die eveneens naar het Oostenkomt, treffen we midden op de oceaan aan. Van de gedragingen van deze depres sie hangt voor een belangrijk deel het verdere weersverloop in West-Eurcpa af. Deze aanval op de winter doet ii onze omgeving de kans op neerslag weer toenemen. Ongecorrigeerd) Op het IJselmeer hebben zich, van Nijkerk tot nabij Naarden en van Pam pus tot de hoek van het IJ, ijsvelden gevormd ter dikte van circa 1 cm. De zeilvaart ondervindt daarvan enige be lemmering. Generaal Dwight Eisenhower is defi nitief candidaat bij de republikeinse voorverkiezingen voor de president- schapscandidatuur, aangezien hij niet heeft verzocht zijn naam te schrappen voor de voorverkiezingen in de staat New Hampshire, die 11 Maart worden gehouden. Roemenie heeft Zondag al het in omloop zijnde geïd ongeldig verklaard en de koers van de munteenheid, de lei gebonden aan de Sowjetrussische roebel. Er is een variabele koers vast gesteld, die i arieert van 20 tot 400 oude leis voor één nieuwe, zo meldt radio Boekarest. Dc hervorming komt hierop neer, aldus de r„dio, dat de koopkracht van de Roemenen met meer dan twee derden wordt verminderd. Al het „overbodige" geld, zo wordt de maatregel verder uitgelegd, zal ver dwijnen, daarin begrepen het grootste deel van de spaargelden. De 41-jarige Zwitser Andre Hotz, lid van dezelfde equipe in de Rallye van Monte Carlo als Wiliam Berger, welke laatste tijdens de Rallye te Casteau werd gedood, is in het zieken huis te Bergen in Belgie aan zijn ver wondingen bezweken. Hotz was ge huwd en vader van twee kinderen. Noïaris van Terschelling aangehouden In Utrecht is overgegaan tot de ar- restr*'- van de heer W. F„ notaris e Terschelling, die reeds geruime tijd ge leden het eiland verliet zonder dat de reden daarvan bekend was. De notaris wordt verdacht van frauduleuze hande lingen. Over de omvang van het ont stane tekort tast men nog in het duister. DE 20.000 IS ER UIT In de 515de staatsloterij eerste klas, eerste lijst, is een prijs van ƒ20.000 ge vallen op lot no. 6497. Vrijwel geer kampioens Nu de ingevallen sportvelden bedekt loos wit kleed, kw Iers in de afdelint staan. Dit biedt ons nu de derde en v onder de loupe te De drie koploper kaar weinig toe. E wedstrijden kunnen ressant worden. D( Egmondia 2 Vitesse 3 Alkm. Boys 4 Uitgeest 3 Vitesse 4 HSV 3 Foresters 2 Limmen 3 CSV 3 12 10 11 13 13 11 12 12 14 3 F: Vrone en derling uitmaken w gaat strijken. Da; Pancras zijn laatst uit moet spelen, w.o lijkt ons het progr ders het zwaarste. Vrone 2 Randers 2 SVW 2 St. Victor 2 RKAFC 4 13 13 13 13 14 Hugo Boys 2 13 Schoorl 2 12 Bergen 2 13 Alkm. Boys 5 11 Hollandia 3 13 4 G: De derde e gaan het uitmaken pioensbloemen naar Bergen 3 13 1 St. Adelbert 2 14 Berdos 3 12 Vitesse 5 12 Alcmaria 6 13 Alkmaar 3 11 Egmondia 3 11 Duinranders 2 14 Limmen 4 13 Alkm. Boys 6 13 i 4 H: Foresters m de kans op de tite Heilooërs nog thui zal zeker trachten verdringen. De stan Foresters 3 Randers 3 Berdos 4 RKAFC 5 Koedijk 2 13 11 11 10 8 i: St. Adelbert 3 14 HSV 5 Alkmaar 4 Bergen 4 10 11 10 1 4 I: Het ongelijke maakt het overzicht zeer moeilijk. Dat d De rampen, die he bedrijf de afgelopet hebben, hebben ter doen voelen aan eci de omgekomen visse grootste Nederlands bevredigende situatie vooraanstaande inge geweest de hoofden ken. Zij vormden eei gemeester M. M. Kw voorzitterschap en vi mr. J. R. van Eerde Staatsvissersbedrijf heer A. de Boon, Unieverkeer, als per van den Berg, Ned. R. D. Beukema, gen V. Hessing, r.k. paste zitter van de verenig vissersvaartuigen. Drie plaatselijke hebben zich bereid den voor het beoog denkteken in ontvar zijn de Nederlandse 292425), Rotterdamse de Twentse Bank Vermoed wordt, d; van de jongste g IJmuidenaren spont; gen. Waarschijnlijk dere delen van hei medeleven worden is besloten de 28ste pelen als algemene den. Men wil het i die troost zal géven den van de omgekoi Prinses Wilhe haar deel Behalve het Koni ook Prinses Wilheln staanden van de be „Alkmaar" een pe gestuurd als bewijs neming. NET O] Een vierjarig meisj heer B. ujt Oudkarspe vriendje op het. ijs, z verdronken zijn als i kind niet op het nip

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2