i J Franse Saarpolitiek accoord van 1951 Bonn acht de in strijd met De Engelse minister van financiën kondigt bezuiniging aan Eden wil besprekingen met Egypte hervatten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen beperking op import uit Europa Accoord bereikt te Panmoendjon Atlantische strijdkrachten nog niet op gewenste peil Woensdag 30 Jan. 1952 149e Jaargang No. 26 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prinses Beatrix wordt veertien Adenauers Europa-politiek in gevaar Kabinet beraadt zich op maatregelen Saarkwestie de volgende week in Bondsdag Tienduizend ambtenaren worden ontslagen UleefS-eAicM Over de uitwisseling van zieken en gewonden Aanbod van November in Lagerhuis herhaald Situatie in Kanaalzone is iets verbeterd Hongarije zendt Griekse kinderen naar huis KoJvt Heiéefe Europe-ade Eisenhower accoord met VN-schaduwleger ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COORANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Morgen, Donderdag 31 Januari, viert H.K.H. Prinses Beatrix haar veertiende verjaardag. (Foto M. Woldringh N.F.K.). IN NIET MIS te verstane bewoordingen heeft de Westduitse staatssecretaris voor buitenlandse zaken, prof. Walter Hallstein, Dinsdagmiddag te Bonn uit eengezet, dat naar de mening van de Bondsregering de Franse politiek jegens het Saargebied neerkomt op schending van de in 1951 tussen Frankrijk en West- Duitsland gesloten overeenkomst. Daarmee wordt vooruitgelopen op het vredes verdrag. Frankrijk en Duitsland hebben indertijd afgesproken, dat geen van beide partijen in het Saargebied iets zou ondernemen, waardoor in de status ervan wijziging zou komen. Hallstein legde zijn verklaringen af, nadat hij in een zitting van het kabinet verslag had uitgebracht van zijn besprekingen met de Franse minister Schuman. DE BESPREKINGEN te Parijs hebben nog niet voldoende concrete gege vens opgeleverd, om tot besluiten te komen, zo heeft Hallstein medegedeeld. Het is dan ook nog niet bekend, of er een officieel Westduits protest zal uit gaan. Voorshands neigt Bonn tot de op vatting, dat verdere stappen van Pa rijs moeten worden afgewacht. Wel schijnt de Bondsregering eigen voor stellen voor het Saargebied in petto te hebben. Deze zouden neerkomen op de vorming van een soort Europees sta tuut, dat het mogelijk zou maken, Saar- brücken te verheffen tot de zetel van internationale organen als die van het plan-Schuman. Overigens blijft het kabinet vasthou den aan zijn opvatting, dat eerst de Saar-kwestie bevredigend dient te wor den opgelost, voordat West-Duitsland deel kan hebben aan plannen voor de Europese eenheid. Stellig zal de gehele kwestie in bespreking komen, wan neer de Bondsdag binnenkort het grote debat over de herbewapening zal voe ren. Adenauer schijnt thans het inzicht van de Chr. democratische unie te de len, dat dit noodzakelijk is. De Bondsregering verkeert momen teel dat is de algemene indruk ïn de kritiekste fase van haar bestaan. Adenauers politiek, die geheel en al is Terwijl een groot aantal huisvrouwen uit een voorstad van Londen, voor het Parlementsgebouw kwam demonstreren tegen de stijgende kosten voor levens onderhoud, zette in het Engelse Lagerhuis de minister van Financiën, Butler, de maatregelen uiteen, die de regering in verband met de betalingsmoeilijk heden heeft moeten nemen. Het Lagerhuis was overvol en Butlers rede werd met de grootste aandacht aangehoord. De bewindsman deelde mede, dat Enge land zijn invoer met nog 150-miIlioen Pond Sterling per jaar zal moeten be perken, tot een totale besparing van een half milliard op de import is bereikt. Hij was echter niet voornemens de invoer uit Europa te verminderen, daar het handelsverkeer tussen Engeland en het Continent moet blijven bestaan. De aankopen van Amerikaanse kolen zullen met 2,5-millioen worden verminderd, terwijl een besparing op de import van Hollywood-films wordt overwogen. Butler bond zijn toehoorders op het hart, dat de situatie zeer ernstig was; zo zelfs, dat Engeland een deel van de voor strategische voorraadvorming bedoelde materialen heeft moeten aanspreken. Het personeel in dienst van de Cen trale Regering zal tienduizend man uit zijn midden zien vertrekken. Dit zal vijf millioen Pond Sterling besparing tengevolge hebben. Op de inlichtingen diensten in Engeland zelf en in het buitenland wil Butler resp. 700.000 en een half millioen Pond gaan bezuini gen. Door een forse regerings-greep in de binnenlandse metaalvoorraad, zullen de Engelsen minder auto's, fietsen, televi sietoestellen en andere artikelen, waar in metalen verwerkt zijn, kunnen ko pen. Elke fles medicijnen, verstrekt op grond van de nationale gezondheids dienst, zal voortaan één Shilling kos ten. Kleding, schoenen, speelgoederen, fruit en voedsel zullen veel minder in gevoerd worden en op de tabaks-im port, hoopt Butler een bedrag van 22 millioen Pond te besparen. Het betreft hier slechts de invoer uit andere dan Europese landen. Verwachting tot Donderdagavond: TOENEMENDE DOOI Vanavond en vannacht weinig wind en op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Matige en later in de kust provincies krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. DONDERDAG: Zon op 8.23. onder 17.24. Maan op 9.59, onder 23.59. „Wanneer de economische toestand in de wereld zich belangrijk wijzigt", zo verklaarde minister Butler tot slot, „zal dit nieuwe verminderingen van de uitgaven in het buitenland en vermin dering van de Engelse rantsoenen be tekenen. Het geld verdwijnt snel uit de Iade en dat moeten wij tegengaan, ook al wordt het dagelijkse leven van het volk geleidelijk in vele opzichten getroffen door de beperkingen op het gebied van voedsel en producten. Ook verwachten wjj belangrijke verminde ringen van de invoer van goederen, die niet aan beperkingen onderhevig zijn", zo voegde hij eraan toe. In verband met de buitengewone economische omstandigheden zal mi nister Butler zijn begroting op 4 Maart indienen inplaats van in April, zoals gebruikelijk is. De minister verwachtte, dat het nadelig saldo van Engeland, dat in 1951 een omvang had van bijna anderhalf milliard Pond Sterling, in de tweede helft van 1952 tot nul zal kun nen worden teruggebracht. Labour zal een amendement indienen op de motie van de regering, waarin wordt gevraagd, de bezuinigingsmaat regelen goed te keuren. Dit amende ment aanvaardt als essentieel de stabi liteit van het pond sterling, doch valt de regeringsmaatregelen aan om de te rugslag, die zij op de sociale voorzie ningen zullen hebben. In feite is dit een motie van afkeuring. Een Amerikaanse bommenwerper is boven Kavaski bij Tokio neergestort en in brand gevlogen. Elf van de vijf tien bemanningsleden slaagden er in het toestel met een parachute te ver laten. gericht op doorzetting van de plannen voor Europese eenwording, heeft een geduchte schok gekregen. De Franse maatregelen kunnen niet meer onge daan worden gemaakt. Daardoor is niet alleen de aanvaarding van de plan nen voor het Europese leger niet meer verzekerd, maar ook de behandeling van het plan-Schuman in de Bonds raad (senaat) zou wel eens de nodige haken en ogen kunnen blijken te heb ben. Zelfs in de regering blijkt het thans te spannen. Het ziet er naar uit, dat er van door Adenauer begeerd uitstel van het debat over het Europese leger dat aanvankelijk tegen volgende week was gedacht geen sprake zal zijn. Er zullen dan stellig harde noten worden gekraakt. Dinsdag zijn de geallieerde en noor delijke onderhandelaars op Korea in beginsel overeengekomen, dat zieke en gewonde krijgsgevangenen op voor rangsbasis zullen worden gerepatrieerd wanneer een wapenstilstand is gete kend .De subcommissie voor het vraag stuk der krijgsgevangenen is het er bovendien over eens geworden, dat de uitwisseling van krijgsgevangenen zou kunnen geschieden ergens in de gede militariseerde zone. De geallieerde af gevaardigden hebben de noordelijken echter te verstaan gegeven, dat de V.N. hun eis, dat krijgsgevangenen vrij moeten zijn om te beslissen of zij ge repatrieerd zullen worden of niet, „nimmer zullen laten vallen". EEN JAN VAN RIEBEEK-TULP De algemene vereniging voor bloem bollencultuur heeft een nieuwe Neder landse tulpen-"ariëteit de naam gege ven van „Jan van Riebeek". De tulp heeft een purper-rose kleur. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren de Egyptische regering opnieuw aan geboden om de onderhandelingen over herziening van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 te hervatten. Hij had ditzelfde aanbod op 19 November j.l. gedaan. De Britse regering beoogt overeenstemming te bereiken over re gelingen voor de toereikende verdedi ging van de Kanaalzone, welke tege moet zouden komen aan de Egyptische verlangens. Sprekend over de inciden ten in de Kanaalzone, zeide Eden, dat het ergste kenmerk van de gebeurte nissen was, dat gewetenloze mannen hebben getracht de dikwijls ware na tionale gevoelens te veranderen in ter roristische activiteit. Mede hierdoor werden de Britse strijdkrachten, die steeds gepoogd hebben een conflict te vermijden, gedwongen in te grijpen. Hij voegde eraan toe, dat de jongste inci denten Engelands vermogen en vast beradenheid zijn rechten te handha ven tot er een nieuwe overeenkomst is, niet hebben verkleind. De troepenver schepingen vanuit Cyprus zijn opge schort. In een onderhoud van Egypte's nieu we premier, Ali Maher Pasja, met zijn voorganger, Nahas Pasja, schijnt te De Hongaarse regering heeft de Ver enigde Naties meegedeeld, dat de re patriëring van Griekse kinderen uit Hongarije binnenkort zal beginnen. drijven. De dorpelingen trokken met schoppen, spaden, vorken en kuipen een rijke vangst op de wal. Om nog even in Frankrijk te blijven: dat ver haal van Parijs-lichtstad hoeft ge niet sen. Door de storm waren hele scholen al te serieus meer te nemen. Met in lllll Y^AT EEN GELUK, vrienden, dat ons hoofd nog boven de sneeuwhopen uitsteekt. Onze klagelijke liederen over „niks geen .winterweer" hebben wel he vige gevolgen gehad. Langs de Belgi sche kust was de sneeuwval de zwaar ste sedert tien jaar. p Eergisteren heb- waterbewoners naar een baai gedreven, gang van Maandag is de electriciteit ben veertien sleerijdende jochies in waar ze bevangen door de kou bleven daar ongeveer tien procent duurder ge- Maastricht een nat pak gehaald. Ze had den zich met hun sleetjes door een auto laten trekken, maar toen 't touw tje van de eerste brak, zeilden ze ach ter elkaar een sloot in. p Nou zeggen ze nog, dat hier niets gebeurt. Moet u in het gehucht Mantie (in Piermont) komen. Daar heeft zich in twee jaar geen geboorte, geen sterfgeval en geen huwelijk voorgedaan, p Komende maand zal aan de Amerikaanse univer siteit te Washington een cursus voor „schaduwschrijvers" aanvangen. Dat zijn de heren, die officiële redevoerin gen mogen opstellen voor de autoritei ten, die deze pennevruchten voorlezen. Inderdaad; duister baantje, p Dieren artsen hebben uitgemaakt, dat de be smetting met mond- en klauwzeer in Oostenrijk door ratten van de ene boerderij naar de andere is overge bracht. p Bij Laiguillon in Frankrijk hebben ze onlangs aardig kunnen vis- Hier Radio Londen. In ons buikriem-programma bren gen wij de Bont (en Blauwe) Dvnsdagavondtrevn, worden, p Zeven personen, die dezer dagen uit het ziekenhuis van Hilling- don (Engeland) waren ontslagen, gin gen kort nadat de deur achter hen was dichtgevallen weer terug. De zieken auto, waarmee ze vervoerd werden, botste tegen een vrachtauto. Alle pa tiënten werden gewond, p Te Castig- lione (Algerie) is mevrouw Ben Djilali Fathma in de ouderdom van 115 jaar overleden. Zij liet een dochter van ne gentig jaar en een opoe-zeggertje van drie-en-zestig na. p Uit een kluis in het Britse Ministerie van Oorlog zijn 21 films over de eerste wereldoorlog gestolen. Ze waren voor de geschiedenis van onschatbare waarde, p De drie eerste strofen van het „Deutschland über Alles", zullen waarschijnlijk tot Duits volkslied worden verheven, aan gezien de Westduitse candidaten voor de Olympiade niet zonder volkslied te Helsinki kunnen verschijnen. zijn gesproken over de betrekkingen met Engeland en het uitbreiden van de regering tóf een „Nationaal Front" van zoveel mogelijk partijen, waaronder ook Waf disten en Nationalisten. Hoewel de algemene situatie in de Kanaalzone, behalve in Cairo, waar nog enkele malen schoten vielen, ver beterd is, wordt door de Britten nog geen verzachting van de militaire voor zorgsmaatregelen overwogen. Als de rust onder de nieuwe regering geheel terugkeert zou men deze maatregelen wel kunnen verzwakken. Het Britse hoofdkwartier te Ismailia heeft gemeld, dat bij de troebelen in Cairo negen Engelsen zijn gesneuveld. Vier werden er gewond en drie man worden nog steeds vermist. In deze kaart geven wij een over zicht van de plaatsen, die in ver band met de gerezen moeilijkheden geregeld genoemd worden. Tevens is het gebied aangegeven, dat door het Britse leger als oefenterrein werd gebruikt, doch thans meer en meer het karakter van bezet gebied krijgt. In de bijkaart staat aange geven langs welke wegen de En gelse troepen in Egypte steun ontvangen. QPNIEUW is dezer dagen de bunde ling van Europa tot een onscheid bare eenheid in het geding. In een recent commentaar gaven wij te ver staan, dat de federatieve gedachte in hoofden en harten van de Europese volkeren moet groeien en dat zij niet dwingend kan worden opgelegd, zelfs niet door de eisen van de tijd. Indien Europa's samengaan inderdaad in da mensen zou leven en dus zijn afspiege ling zou vinden in de gevoerde poli tiek, tegenstellingen als zich thans voor doen zouden onbestaanbaar zijn. Het is goed, dat wij ons voor ogen houden, dat 't plan tot inrichting van een Euro pees leger nimmer door Frankrijk zou zijn geopperd, indien de Frans man niet nog altijd bevreesd is voor een nieuwe Duitse militaire macht. Uit het relatieve eigenbelang van Frankrijk werd een absoluut, want algemeen-Europees belang geconstru eerd, dat zelfs nog niet aan de mening van de overige deelnemende landen was getoetst. Hadde men wat meer tijd genomen, veel van de moeilijk heden, die zich nu voordoen, waren voorkomen. Wjj wezen er reeds op, dat er een grote kans was, dat Duitsland bij de controversen wèl zou varen. De Ver enigde Staten hebben haast. Eisen hower is op zijn laatste persconferen tie te dien aanzien duidelijk genoeg geweest. En Drees' reis mag de Ame rikanen meer begrip voor het stand punt van de kleine landen hebben bij gebracht, tussen begrip en concreet resultaat is een fundamenteel ver schil. Amerika is inmiddels verder ge gaan. Eisenhower's besprekingen met de Duitsers schijnen tot gevolg te hebben, dat West-Duitsland toestem ming krijgt spoedig twaalf divisies te vormen. Daar komt overigens bij, dat Duitsland kans heeft gezien het Saar- probleem actueel te maken, alsmede zijn toelating tot de NAVO. Indien minister Stikker zegt, dat het Europese leger in kannen en krui- ke is en alleen het probleem Duits land nog niet is opgelost, dan is dit niet minder dan een drogreden! Het gédt immers precies om Duitsland! De Fransen zeggen het dan ook rond uit: „overeenstemming is bereikt door alle garanties tegen herleving van het Duitse militarisme op te offeren". En welk land riep sterker om die garanties dan juist Frankrijk. Ster ker nog: het Europese leger was deze garantie zelf! Er is evenwel méér, dat onze aan dacht verdient. In het communiqué, dat is uitgegeven na de besprekingen tussen Truman en Churchill te Was hington, wordt het volgende gezegd: „Krachtens de regelingen welke voor de gezamenlijke defensie zijn gemaakt, hebben de Ver. Staten de beschikking over zekere bases in het Ver. Ko ninkrijk. Wij (d.i. Churchill en Tru man) bevestigen opnieuw de afspraak, dat het gebruik van deze bases in noodgeval een zaak zal zijn van ge meenschappelijke beslissing van de regeringen van de Ver. Staten en van Engeland in het licht van de dan heer sende omstandigheden." Het Atlantische Pact is door twaalf landen ondertekend. Maar uit boven staand citaat blijkt, dat twee dezer landen, strategisch gezien, het lot van alle andere Pactlanden in handen hebben genomen. Laten we eens een ogenblik aannemen, dat bij een nieu we oorlog op Europees gebied de atoombom niet wordt gebruikt, maar w 1 zodra een invasie in En geland dreigt, dan komt hier opnieuw het eigenbelang om de hoek kijken. Engeland heeft al geweigerd aan het Europese leger deel te nemen. Wie is er, die durft volhouden, dat dit alles iets met Europese eenheid te maken heeft? Wij zijn op goede gronden voor standers van de federatieve gedachte. Maar de groten zijn helaas hard op weg de sympathie bij de kleine landen grondig te verspelen. In het nadeel van ons allen. Het is verstandiger deze bezwaren openlijk uit te spreken dan ze op ongelegen momenten uit te spe len. Wij leven ten slotte niet in de wereld om elkaar vliegen af te van gen. maar om ernstig te proberen van die wereld een veilig tehuis voor allen te maken. En daar lijkt het niet op. Stafchef Gruenther verklaart Generaal Alfred Gruenther, de staf chef van generaal Eisenhower, heeft in een radio-vraaggesprek verklaard, dat de strijdkrachten Onder Eisenho wer „nog niet dat peil hebben bereikt, dat zij een waarborg zijn tegen een daad van aggressie". Indien de Noord- atlantische Raad op de komende bij eenkomst te Lissabon de aanbevelin- raad ten uitvoer zou leggen, zou de sterkte van genoemde strijdkrachten echter „aanzienlijk" worden verhoogd. Naar Gruenther meedeelde beant woordt het plan dér Verenigde Naties voor de vorming van een „schaduw- leger" aan de algemene strategie van 't opperbevel van Eisenhower (Shape). Géneraal Eisenhower was van opvat ting, dat er betrekkelijk weinig troe pen in actieve dienst moesten zijn hoofdzakelijk grondstrijdkrachten terwijl het accent zou moeten vallen op de reserves.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1