Stad en Omgeving De middenstand voor een moeilijk probleem Alkmaar werd ontdaan sneeuw en modder van Harry Kuyten overleden DAW-jeugdploeg triomfeerde in de Zaanstreek De Noordhollandse veefokkerij in 1950 AGENDA Geen gerechtelijke dwaling LAATS! t NIEUWS „Bombardeer China bij nieuwe aggressie Alkmaarse schoolkranten federatie Schaakc'ub V.V.V. in de competitie Posthume hu wijlen Icorpoi WOENSDAG 30 JANUARI 1953 In Bergen worden goedkope markten gehouden Er is tegenwoordig geen huismoeder die niet klaagt over de hoge prijzen. De meesten moeten met een bescheiden huishoudgeld het einde van de week of de maand zien te halen en z|j kunnen met weemoed denken aan de tijd toen het brood, de melk en het vlees een fractie van de tegenwoordige prijs kostten en toen ze bij de kruidenier een behoorlijke bestelling konden doen zonder van het totaalcijfer der optelsom in het boodschappenboekje te schrikken. Dat alles betreft alleen nog maar de voeding, maar er zijn andere onmisbare artikelen, die, hoewel ze onzichtbaar zijn gas en electrische stroom voortdurend in prijs zijn gestegen, om van de kleren, de schoenen, de was, de huur en zovele andere dingen nog maar te zwijgen. Het is wel een zware tijd voor de huisvrouwen en op medelijden of mede werking van de gemeente behoeven zij ook niet te rekenen, daar deze gister men zou in Alkmaar zeggen „ijs koud" voor de tweede maal in de zelfde maand een hoge gas- en licht- rekening presenteerde op een dag dat de maand bijna verstreken was en wei nig huisvrouwen blijkbaar op dat on aangename laatkomertje hadden gere kend. De prjjzencommissies doen wat zij kunnen, maar haar taak is natuurlijk beperkt. Zjj kunnen de prijzen ook niet veranderen en alleen waken tegen on gemotiveerde opdrijving, waarmede ze in vele gevallen succes hebben. Wie dezer dagen gelezen heeft welke grote bedragen er door al te begerige leve ranciers of huiseigenaren aan de „klan ten" door haar bemiddeling terugbe taald werden, zal haar werkzaamheid zeker in alle opzichten waarderen. In Bergen heeft de plaatselijke com missie zich de vraag gesteld of zij ter- wille van de in zorgen verkerende huis moeders niet méér kon doen dan prijs opdrijving tegengaan. Men heeft daar zoals overal ge constateerd, dat over het algemeen t*e marktprijzen lager liggen dan de win kelprijzen, wat begrijpelijk is omdat natuurlijk de winkeliers door hun kost bare panden voor veel hogere kosten staan dan de mannen die slechts een kraampje op Ie markt behoeven te hu ren om hun „winkel" in bedrijf te kun nen stellen. Het is voor velen een moeilijk pro bleem omdat kopen bij de eigen mid denstand natuurlijk veel aanbevelens waardiger is dan bij de mannen en vrouwen die hier hun waren per vrachtauto aanvoeren en daarna weer verdwijnen, maar daartegenover staat dat de huisvrouw en zeker in deze moeilijke tijd daar zal kopen waar zij het goedkoopste terecht kan. Het oude spreekwoord dat het hemd nader is dan de rok is ook hier nog altijd van toepassing. Er zitten allerlei facetten aan dit probleem, omdat er natuurlijk ook ar tikelen zijn die zich niet voor markt- verkoop lenen en omdat er nu eenmaal altijd nog de gedachte is, dat wat men op de markt koopt waarop men geen „verhaal" heeft in den regel van mindere kwaliteit is dan wat men zich in de winkel aanschaft. Toch zjjn er artikelen bovenal op het gebied van de lcvensmiddelenvoor- ziening die zich in het bijzonder voor marktverkoop lenen, die men daar ge makkelijk op kwaliteit kan beoordelen en waarvan men aanneemt, dat ze op een markt nu eenmaal voordeliger zijn te kopen dan in een winkel. Daartoe behoren bijvoorbeeld groente en fruit, vis en hoewel in mindere mate ook vlees. Vele Alkmaarse huisvrouwen begin nen zich in deze tijd af te vragen waar om men in Holland het voorbeeld van Parijs niet kan volgen waar alle huis vrouwen gewapend met een boodschap pentas, deze artikelen in de morgen uren vrijwel alleen op de markten ko pen. De markt wordt voor velen meer en meer de aangewezen koopplaats en er zijn ook in onze gemeente handelaren, die bezig zijn zich aan te passen en die, behalve in hun eigen winkelpand, ook vis en fruit op de markt gaan verkopen. In Bergen is men op deze weg al een stapje verder gegaan. Daar hebben de groente- en fruithandelaren thans be sloten de priizencommissie in haar strijd tegen de duurte daadwerkelijk te steu nen met het gevolg, dat er op de Oude Prinsweg achter de Ruïnckerk elke Donderdag een proef zal worden geno men met de verkoop van groente en fruit. De markt wordt dan om tien uur geopend en de huisvrouwen krijgen tot vier uur 's middags gelegenheid er haar boodschappentassen te vullen. Bestrijding der gladheid De aandacht wordt erop gevestigd, dat ingevolge de algemene politiever ordening elke gebruiker van een per ceel verplicht is bij gladheid het trot toir voor zijn perceel ter breedte van minstens één meter te bestrooien met zand. as, turfmolm e.d. Aanrijding door de gladheid Op de Laat reed gistermorgen om streeks negen uur ten gevolge van de gladde weg een wielrijder tegen een passerende vrachtauto. Hij liep een snij- wond op naast zijn linkerslaap en werd per ziekenauto naar het Centraal zie kenhuis gebracht. Na behandeld te zijn kon hij naar huis vervoerd worden. Slaagt de proef waaraan niet be hoeft te worden getwijfeld dan zal men een stapje verder gaan en ook vis- en zo mogelijk vleesmarkten hou den, waarover reeds besprekingen met vishandelaren en slagers worden ge voerd. Men kan uit een oogpunt van middenstandszorg dergelijke maatre gelen betreuren, maar zij zijn het di recte gevolg van een soort noodtoestand welke de huismoeders dwingt goede voedingsmiddelen tegen de laagste prijs te kopen. Men kan daar als midden stander natuurlijk een andere kijk op hebben, maar de practijk bewijst al, dat er velen zijn, die de bakens verzetten als het getij begint te verlopen. De klant is koning en de middenstand zal zieh naar de wensen van de klant moeten richten en niet omgekeerd. Het gaat er nu alleen om een vorm te vin den waarbjj beide partijen bevredigd kunnen worden, waarbij de huisvrouw het voordeligst kan kopen en de mid denstanders nog een behoorlijke ver dienste kunnen behouden.. Het is een vraagstuk, dat voor beide groepen drin gend om een goede oplossing vraagt. WOENSDAG Rcx Theater, 2.30 en 8 uur: De zwarte monnik (14 jaar)Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Lullaby of Broadway (alle leeftijden); Cinema Amcricain, 2.30 en 8 uur: Het lied van de jeugd (alle leeftijden); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De maniak (18 jaar). Gulden Vlies, 2 uur: Kindermiddag. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Gratis passage- en voorlichtingsfilmavond voor emigranten. Kleine zaal Harmonie, 8.15 uur: Ge nootschap NederlandEngeland: cap tain Payne Best over „Het Venlo inci dent". DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De zwarte monnik (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Lullaby of Broadway (alle leef tijden) Cinema Americain, 8 uur: Het lied van de jeugd (alle leeftijden); Vic toria Theater, 8 uur: De maniak (18 j.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag, 30 Januari 6.20 18.34 Donderdag 31 Januari 7.01 19.20 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 6.25 18.39 12.25 0.39 Donderdag 7.06 19.25 13.06 1.25 De heer v.d. Watering maakt het goed Bij onze informatie aan het St. Eli- sabethzieltenhuis te Alkmaar ver namen wij hedenmorgen, dat de toe stand van de heer C. D. v. d. Wate ring uit Heiloo, die Maandag zwaar werd gewond bij het ongeluk op de onbewaakte overweg te Castricum, het zeer goed maakt. De patiënt hac' een rustige nacht gehad; zijn toestand werd bevredigend genoemd. Werklozen zagen toe De melkboeren, de bakkers en al 'ie anderen, die krachtens hun beroep op straat moeten zijn, zuilen zich de dag van gisteren heel goed blijven herinne ren. Een aangename herinnering zal dat pertinent niet zijn, want zelden hebben zij met zo'n slechte weg te kampen ge had. Van gewoon rijden was op prac- tisch geen enkel punt in de stad sprake. Het werd een gevecht tegen de grauwe brij-massa, een martelend glijden en slippen, dat schier zonder einde leek. Overal lag de sneeuwpap enkele centi meters dik. De jeugd was nog vol van een week end met heerlijke sneeuwpret, toen ko ning winter alweer zijn rug liet zien en zich met snelle schreden uit ons land terugtrok. De bekende Zuid-Westen wind zorgde al spoedig voor onbegaan bare wegen, vuile dorpen en smerige steden, waarin de sneeuw en modder op sommige plaatsen enkele centime ters hoog lag. Zo ook in Alkmaar. De hoofdstraten v/erdon al spoedig berijd baar gemaakt, maar zodra men zich in de buitenwijken begaf werd het fiet sen bijna onmogelijk, terwijl uok lopen nog vele gevaren opleverde. Vooral wanneer men het ongeluk had een snel rijdende automobilist te ontmoeten kon men verzekerd zijn van een gratis modderbad. Toch deed Gemeentewerken van Alk maar zijn best om onze stad in de kortst „Het is een gerechtelijke dwaling dat ik hier vandaag terecht moet staan", zei de Alkmaarder Toon van E. gister morgen tegen de president van de meer voudige Kamer. Hij was namelijk van mening dat hij twee dagvaardingen had ontvangen voor één overtreding. De officier legde hem echter uit dat van een dwaling van de zijde van Vrouwe Justitia geen sprake was. Op de 19e Juli had een aanrijding plaats gevonden tussen een door verdachte bestuurde wagen en een „bromfietser", ter hoogte van de Frie- sebrug in Alkmaar. Verdachte had van deze aanrijding niets bespeurd en was rustig doorgereden. Voor het doorrij den en de aanrijding waren twee af zonderlijke processen-verbaal opge maakt, zodat het kon gebeuren dat hij enkele weken geleden voor het misdrijf van doorrijden was veroordeeld en gis teren voor de verkeersovorteding te recht moest staan. De kantonrechter had deze zaak reeds enkele weken ge leden bekeken en Van E. tot een boete van f 50 en intrekking van het rijbe wijs voor de duur van vier maanden veroordeeld. Van E. was van cl't von nis in hoger beroep gegaan, omdat hij in de eerste plaats van mening was dat hij tweemaal voor een zelfde feit was veroordeeld en in de tweede plaats omdat hij z.i. volkomen onschuldig aan de aanrijding was geweest. Daar ver dachte met een snelheid van ongeveer 40 km de kruising HeerenstraatKa naalkade was genaderd, meende de of ficier dat verdachte wei degelijk schuld had, niettegenstaande het feit dat de ..bromfietser" van links was genaderd. Mr. Holsteyn meende daarom dat het vonnis van de kantonrechter zo kon blijven, met dien verstande dat ver dachte tot betaling van een boete ad f 50 veroordeeld diende te worden. De officier vond het niet noodzakelijk dat het rijbewijs van verdachte voor de tijd van vier maanden zou worden in getrokken. mogelijke tijd weer begaanbaar te ma ken. Op de meest belangrijke punten waren arbeiders van de plantsoenen dienst, van de gemcentereiniging en van Openbare Werken druk bezig de sneeuwbrij aan de kant te werken om zodoende de rijweg voor het verkeer althans weer berijdbaar te maken. Ook werd er druk gewerkt met een sneeuw schuiver, aan de voorzijde van een rei nigingswagen bevestigd, alsmede met de bekende „A". Beide werktuigen gooien de dikste sneeuwlaag aan de kant maar bereiken toch niet, dat de weg geheel sneeuwvrij wordt gemaakt. Aan de rijkswegen in de omgeving van Alkmaar werd gewerkt door per soneel van de firma Daalder, alhier. Waarom men in de stad geen werk lozen aan het werk heeft gesteld is de arbeiders van gemeentewerken een vraag. Practisch ieder jaar werden deze mensen, waarvan er velen in onze stad rondlopen, bij dit werk in geschakeld. Thans echter wordt alles gedaan door arbeiders van de gemeen tewerken, terwijl de steuntrekkers aan de kant toezien. Waarschijnlijk is dit het gevolg van een tekort aan ge- meentefinanciën. Sneeuwruimen moet betaald worden uit de reeds te kleine post „onvoorzien" en men heeft in de raad al de hoop uitgesproken, dat het met het oog op de precaire financiële toestand niet zou gaan sneeuwen. Men bedenke daarbij dat een groot deel van het personeel van Openbare Werken b.v. de stratenmakers en van de plant soenen toch niet aan het werk kun nen als er sneeuw ligt en men zal ze ook daarom aan het ruimen gezet heb ben. Burgerlijke Stand Geboren: Lodewijk F., zoon van M. van Esseveld en E. H. Streicher. Gehuwd; Leonardus L. J. Florijn en Catharina C Rinket. Overleden: Johanna M. Mol, 24 jaar, geh. met W. F. J. Nieuwenburg. Grietje M. C. van den Aakster, 56 j., gehuwd met F. K. M. Belt. Maria Lont, 78 jaar. Tietje de Haan, 78 jaar, gehuwd met J. Speets. Willem van der Wal, 67 jaar, gehuwd met M. M. Stapper. Een der bekendste kunstschilders is ons land ontvallen Uit Schoorl komt het droevige bericht, dat gisteravond op 68-jari- ge leeftijd na een ziek bed van slechts enkele weken te Groet de kunstschilder Harry Kuyten is overleden. Hij was een schilder van de blijde, frisse, levende kunst, die in zijn stillevens het ster ke en fijne, het voor de schilders zo heerlij- ke spel der zon heeft weergegeven. waar van ook zijn land schappen getuigen. Doordat hij in Groet woonde was hij in de gelegenheid veel strandgezichten te schilderen en hij maakte er zulke le vende impressies dat men zijn werken over al onmiddellijk uit alle andere herkende. De heer D. A. Klomp heeft in zijn bekend werk De Bergensche School een groot artikel aan het levenswerk van deze schilder gewijd waaraan wij thans menige bijzonderheid ontlenen. Harry Kuyten ver toefde veel te Parijs en heeft onder Franse invloed veel „naakt" geschilderd in de tijd toen daarvoor in ons land nog weinig inte resse was. Hij had een forse, bijna nonchalante manier om het leven te bezien en hij interesseerde zich voor elk onderwerp dat hij op het doek bracht en trachtte het zo goed mogelijk uit te beelden. In figuurschil deren was hij een voorbeeld voor velen. Hij was een ernstig werker, die zonder opvallende stijlpretenties naar de vol making van zijn techniek streefde. De thans overleden kunstenaar werd in 1883 te Utrecht .geboren en ging op 14-jarige leeftijd naar het atelier va.n Mengelberg, waar hij tot zijn 21e jaar heiligenbeelden en kruiswegstaties schilderde. Toen hij in het bezit van het erfdeel van zijn vader kwam trok hij naar Antwerpen waar hij drie jaar de Academie bezocht heeft. Hij maakte reizen door een groot deel van Europa en keerde telkens weer naar Antwer pen terug, waar hij na zijn omzwervin gen een rustpunt scheen te vipden. In d_e eerste wereldoorlog vervulde' hij zijn milita'ire dienst maar bleef schilderen in zijn vele vrije dagen. Van 1915 tot 1918 ontving hij een Koninklijke sub sidie en hij vestigde zich na de oorlog in Amsterdam waar de oude schone hoofdstad hem tot schilderen inspireer de. Hier kreeg zijn werk een persoon lijk karakter, dat ook aanwijsbaar is in de schilderijen welke hij een jaar lang te Wijk aan Zee maakte. In 1921 verhuisde hij voor anderhalf jaar naar Wenen en Boedapest en wijdde zich daar aan het schilderen van het karakteristieke volksleven waarvan véle doeken met in café's musicerende zigeunertroepjes kunnen getuigen. In Amsterdam teruggekeerd expo seerde hij regelmatig bij de Onafhanke- lijken, St. Lucas en Arti en hij vertrok in 1925 naar Parijs om een studie van de Franse modernen te maken. Met Colnot werkte hij veel in Kor- tenhoef, welk plaatsje voor schilders een grote aantrekkingskracht schijnt te hebben. Do grote kunstverzamelaar de heer Piet Boendermaker interesseerde zich in het bijzonder voor het werk van Harry Kuyten, van wie hij in zijn verzameling een vijf en zeventigtal doe ken bezat. In 1936 vestigde de schilder zich in Groet waar hij het atelier van de glazenier Joep Nicolas bewoonde, waar hij thans is overleden. Het werk van Kuyten is zeer ver spreid. Het is aanwezig in de verzame lingen van het Koninklijk Huis, het Rijksprentenkabinet, het Lorentz- lyceum in Eindhoven, het lyceum ie Baarn, het Gesticht in Oegstgeest, het Haags Museum, het museum in Arn hem, de Kunst-Halle te Bremen en in vele particuliere verzamelingen in bin nen- en buitenland. In het gemeentehuis in Schoorl hangt zijn zelfportret waar van wij hierbij een reproductie geven. Het is geschilderd in 1949 en een levens groot kniestuk, dat van zijn groot kun stenaarschap getuigt. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag op de Algemene Begraafplaats te Schoorl ter aarde worden besteld. Ons land heeft door zijn dood weer een van. zijn meest markante kunste naars verloren. (Ongecorrigeerd) Krasse taal van SenatorSmith De republikeinse senator Alexander Smith heeft Dinsdag in de Amerikaan se senaat verklaard, dat strijdkrachten van de V.N. China moeten bombarde ren cn een marineblokkade langs de Chinese kust moeten leggen, „indien de Chinezen een nieuwe aggressie in Zuid- Oost-Azie beginnen". Engeland zou zijn erkenning van de regering van Peking moeten intrekken en er zou hulp moeten worden ver leend voor guerilla-aanvallen op het Chinese vasteland door Chinese na tionalistische strijdkrachten van For mosa. Vijf schoolkranten uit Alkmaar en Bergen, die tot voor kort ternauwer nood van elkanders bestaan afwisten, hebben zich thans verenigd in dc „Alk maarse Schoolkranten Federatie". Deze bladen zijn „Ariadne" van de Middel bare Meisjesschool in Bergen, „Eigen Teelt" van het R.K. Lyceum te Alk maar, „Interpres" van het Murmeilius Gymnasium, „Mercator" van de Middel bare Handelsschool, on ,,'t Spinneweb" van de Rijkskweekschool. De bedoeling van deze Federatie-vor ming is om allerlei opzichten te gaan samenwerken en zodoende te komen tot een betere inhoud van de school kranten en meer begrip voor elkanders prestaties. De schoolkrant neemt als overkoepelend en contactorgaan een belangrijke plaats in in de schoolsamen- leving en is een afspiegeling van het lief en leed in deze school. De vijf schoolkrantredacties hebben ingezien, dat samenwerking vooral in deze tijd zo noodzakelijk is. Hierdoor ontstaat meer onderling begrip en waardering van elkander^ principes en prestaties. Het ligt ook in de bedoeling dat de schooljeugd eikaars schoolavonden gaat bezoeken. Hiervoor is door de A.S.F. voor alle aangesloten schoolbladen een perskaart ingesteld, die toegang ver leent tot de culturele bijeenkomsten en feestavonden van de middelbare scho len. Ook de dames toonden goede kwaliteiten F het Sportfondsenbad te Zaandijk speelde D.A.W. met de jeugdploeg bestaande uit J. Jansen, W. Bloot- hoofd,, K. Haakman, B. Ekkel, Ab Blankvoort, J. Nierop Groot, Hans de Jong onder leiding van scheids rechter K. Rem een wedstrijd tegen „Do Ham". In deze ontmoeting bleek alras, dat, ai moge snelheid van zwemmen en handelen de wapens zijn waarmede deze jeugdige ploeg is uit gerust, het maken van doelpunten niet haar beste zijde is. Het veldspel was zo overwegend, dat een uitslag van drie of vier nul een juister beeld zou hebben gegeven. Het is ons niet mogelijk, de vele aan vallen, welke zonder een goed gericht schot werden besloten, te vermelden. De Ham daarentegen was in het af werken van haar sporadische aanval len veel gevaarlijker. Dat Jansen in het DAW-doel niettemin bij uitzonde ring handelend moest optreden, door enkele keiharde schoten op behoor lijke wijze te stoppen, vond zijn oor zaak in het sublieme spel van de mid denlinie, Ekkel, Haakman, Bloothoofd, welke linie als geheel veelvuldig de aanvallen van De Ham onschadelijk maakte en steeds stuwende haar eigen voorhoede tot aanvallen dwong. Bertus Ekkel viel door zijn goede vangtechniek en het juiste afnemen Kunstmatige inseminatie neemt toe Uit het thans uitgekomen jaarver slag van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noord- Hplland over 1950 blijkt, dat het aan tal aangesloten fokverenigingen 63 be draagt. Deze hebben samen 3871 leden veehouders met in totaal 61772 melk koeien. Hét aantal fokverenigingen nam, vergeleken bij het vorige jaar, toe met 2, het aantal veehouders met 298, het aantal melkkoeien met 5409. Daarbij wordt de veehouderij van jaar tot jaar intensiever bedreven. Het aan tal koeien, dat in 1946 per H.A. gras land werd gehouden, bedroeg gemid deld juist 1,00. In 1950 werd per H.A. grasland door de leden gemiddeld 1.11 koe gehouden. De bedrijven met het grootst aantal koeien worden gevonden in het con- sumptiemelkgebied rondom Amster dam: Sloten met 26, Zunderdorp met 25,6, Amstelland met 23,9, Weesper- karspel met 23,9, Landsmeer met 22 gemiddeld per lid. De bedrijven met gemiddeld het kleinste aantal koeien liggen in het Noorden: Anna Paulowna met 8,4, Wenngermeer met 9,3, Texel met 10,9, Warmenhuizen met 11,4, 't Zand met 12,1 melkkoeien per lid. Uit de aard der zaak wordt in een fokvereniging nauwkeurig boek ge houden van de dekkingen en van de resultaten daarvan. Op natuurlijke wijze gedekt werden 20108 runderen, kunstmatig geïnsemineerd werden er 44799. Hoezeer de kunstmatige insemi natie toeneemt, kan blijken uit de cijfers in het voorgaande jaar. Op na tuurlijke wijze gedekt werden toen nog 28686 koeien, kunstmatig geïnse mineerd 29047. Men kan zeggen, dat het aantal natuurlijke dekkingen in 1949 ongeveer even groot was als het aantal inseminaties. In 1950 was het aantal inseminaties meer dan twee maal zo groot als het aantal natuur lijke dekkingen. Het resultaat daarvan is natuurlijk, dat door één stier veel meer koeien worden bevrucht dan voorheen. Was dit aantal per stier in 1946 44,6. in 1950 bedroeg het peg stier 109,3. Intussen blijkt uit de cijfers, dat de natuurlijke dekking althans één voor deel heeft: het bevruchtingspercentage is veel groter. Bij natuurlijke dekking bedroeg dat in 1950 76,1, bij kunstma tige inseminatie 57,2. Trouwens, het verslag is ten aanzien van de kunst matige inseminatie minder optimis tisch dan men zou hebben verwacht. Woordelijk wordt gezegd: „Het resul taat der inseminaties gaf veel verschil in de verschillende verenigingen te zien en in één der jongste verenigin gen was dit zelfs onrustbarend". Wanneer het woord „onrustbarend" wordt gebruikt, dan moet er toch wei iets niet in orde zijn. Het verslag wordt afgesloten met een lijst van 377 koeien, die, naar leeftijden gerubriceerd, een beeld ge ven van wat de provincie Noord-Hol land aan hoog-productief vee bezit We geven hieronder de veehouders, wier koeien worden gevonden onder de 10 hoogst geplaatsten uit iedere rubriek. Het nummer is het rangnum mer uit de lijst van de Bond, het ver melde gewicht is de gemiddelde dag opbrengst aan grammen botervet. De plaats is niet de woonplaats van de veehouder, doch geeft de fokvereni ging aan, waarbij hij is aangesloten. 2f/--jarige dieren: 8. D. Sleutel Stompetoren. Anna 9, 708 gr. 3 'A-jarige dieren: 7. D. Appel, Heerhugowaard, Lies 6, 827 gr. bijzonder op. De voorhoede heeft dan ook zoals gezegd wel voldaan, doch aan het schieten moet naar onze me ning bij de intensieve training van DAW's jeugd eens extra aandacht worden gewijd. De aanvoerder Hans de Jong maakte het enige doelpunt. Nereus Dames-DAW Dames, £)E Alkmaarse dames, die slechts zel den in wedstrijdverband uitkomen, hebben de Zaanstreek getoond, dat met haar rekening moet worden ge houden. De Zaanse meisjes, die op po- logebied reeds veel meer wedstrijd routine opdeden, zullen hebben begre pen, dat met het dameszevental van DAW, waarin Hetty Boxem verstek moest laten gaan, en voor wie Jetty Piersma meespeelde, terdege rekening moet worden gehouden. Jetty Piers ma, die de midvoórplaats bezette, heeft blijk gegeven, als aanvalsleid- ster goede kwaliteiten te bezitten. In deze wedstrijd wisten de Zaanse dames al heel spoedig door goed door zetten een 1-0 voorsprong te verkrij gen. Bij het wederom uitzwemmen kwam de bal in het bezit van Gré Cloeck, die uiterst scherp naar Jetty plaatste. Deze wist hierop de stand in de pas begonnen wedstrijd weder om gelijk te maken door eer. vinnig schot te lossen, dat de keeper te machtig was. Ook op de linkervleu gel was men bij DAW daarop onmid dellijk actief, toen een goed door de achterhoede opgezette aanval via F. Rentenaar door Tineke Stam werd overgeschoten. De rust kwam met 1-1. Heel spoedig na het uitzwemmen plaatste Tineke Stam de bal keurig naar Gré Cloeck en de stand was 2-1. Door 'n misverstand in de overigens uitstekend spelende achterhoede maakte Nereus gelijk. Spoedig floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Het dames-zevental was als volgt sa mengesteld: Spierenburg, Ouwehand, Rentenaar, Visser, Cloeck, Piersma en Stam. Het tweede tiental kon niet winnen. Gisteravond speelde het tweede tien tal van VVV voor de competitie in Wor- merveer tegen het eerste tiental van Kr.-Wormerveer I. VVV moest met drie reservespelers uitkomen. Opmerkelijk was echter dat de eerste vijf borden van VVV alle verloren. De overige borden behaalde 4 punten met één afgebroken partij. Er is dus alleen nog kans op een gelijk spel. De gedetailleerde uitslag was: Kr.-V.".—VVV II: J. Blanken— R. W. Leddy 10 K. Trompert—J. v. Brenk 10 C. SlotD. Appel lo P. de BoerA. Tegel 10 C. J. BroerJ. de Ruiter 10 Mevr. Klijn—A. Schaaps 0—1 G. Poel—P. v. d. Struijs 0—1 E. WoudJ. de Waal J. KramerA Hul o1. KK. SchenkP. Groenenberg 01 De Raad van Lange burgemeester H. Sche volgen van de tariefi de vellingen waren mi dermarktbond f 1.000.( Indien de plannen vo verwerkelijkt worden, deze gelden geheel d< 1952 lagen er 240 won voor. Er zijn 127 werl daling betekent in vei gunstig voor. Veel aa lingsfonds. Ook in 19£ Het overzicht, dat c gaf over de loop dei uit, dat er in 1951: 12 meisjes in de Langed ren, tegen totaal 260 voor. Overleden 40 m: wen. Ingekomen 166 vrouwen, vertrokken 167 vrouwen. Toenam 46 vrouwen. Het inv 8759. In de gemeente nen van 85 jaar en negentig jaar of oude woner is mevrouw G wed. Huibers, die 93 j; Hille, die 92 jaar is, haar. Verder wees de bur; het onderwijs en de ii op de gasvoorziening uitgaven heeft de gerr een sluitende begrotin De heer B. Balder namens de raad, ondei krachten te zullen in der gemeente. In de commissie 1 schoolverzuim te Broe werd in de plaats van ma gekozen de heer commissie te Oudkars herbenoemd. Tot schi Vergadering „De Voorzitter de B< In een bijeenkomst s vereniging „De Toek Scharwoude, heeft dc afscheid genomen als i vereniging, welke fun< de 41 jaren heeft beklc ste door hem geleide hü een overzicht van c in het voorbije jaar, i verslag van de secret de Geus werd goedgi K. de Boer bracht vei respondent van de pla ge dienst, waarna eni; delingen werden gedaa uienrassenteelt. Tot bestuursleden wc heren B. Schrijver en de vacature S. de Bo stuurslid gekozen de h Als afgevaardigde naai de heer P. de Geus ge de vacature van de hec gekozen de heer D. de De contributie-regeli zijn aan die van het Grote ontstemming he gadering over het U.C.B.-controleurs, dit door een veel te strei de uien, de Langedijk dens schade hadden bi algemene vergadering zal worden voorgesteld deze controleurs te bev geval hun overplaatsini ligen. De scheidende voorz zijn opvolger hartelijk ontving een geschenk een boekwerk. Plechtigheid in a Aan de vader van 1 le klasse M. Zijp, die O] de buurt van Inje, No vijandelijk vuur werd teren in de Amerikaan 's-Gravenhage de Ame scheiding van de „Sili reikt. In de kamer van stond de Amerikaanse „Postcommander", gefla vlaggen van Nederland de Naties. De plechtij gewoond door versch leden, mevrouw Den Oi van de overleden comn Nederlandse detacheme: tenant-kolonel J. Eekl Nederlandse officieren. Colonel Bruce W. I attaché aan de ambass kenning van de posthi ding voor, waarna d zaakgelastigde, William „Silver Star" en een ka: rikaanse minister van heer Zijp overhandigde.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2