Zaandammer bouwde mee aan enorme stuwdam in de Nijl Nieuwjaarsrede van Burgemeester klonk somber „Inter Nos" bracht voortreffelijk „Geef mij uw hand" „Burgerzin-gelden" naar de nationale lening Zuid-Scharwoude Veel critiek op de UCB- controleurs Posthume hulde voor wijlen korporaal Zijp Oudkarspel Stemgerechtigden van de polder vergaderden Warmenhuizen Naco-bus ramde een muur Koedijk Een geslaagde uitvoering van „Aurora" Schermerhorn Bridgewedstrijd Avenhorn Schermerhorn HEILOO Bergen Zonder Nijl kan Egypte niet bestaan Het meisje en de kameel Winter op terugtocht Beemster WOENSDAG 30 JANUARI 1952 Raad van Langedijk vergaderde Broek op Langendijk krijgt gymnastieklokaal De Raad van Langedijk kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. Schelhaas, die in zijn nieuwjaarsrede wees op de nadelige ge volgen van de tariefmuren tussen de verschillende landen. De opbrengst van de veilingen waren minder geweest dan die in het vorige jaar, nl. voor de Noor- dermarktbond f 1.000.000 en voor de L.C.G. 3 a 4 honderdduizend gulden minder. Indien de plannen voor een nationale lening ten behoeve van de woningbouw verwerkelijkt worden, zal men de burgerzin-lening hierin onderbrengen, waar deze gelden geheel de eigen gemeente ten goede zullen komen. Op 1 Januari 1952 lagen er 240 woning-aanvragen, tegen 219 op 1 Januari van het jaar daar voor. Er zjjn 127 werkloze arbeiders in de Langedjjk, hetgeen een aanzienlijke daling betekent in vergelijking met vorige jaren. De middenstand staat er niet gunstig voor. Veel aanvragen kwamen binnen bij het middenstands-borgstel lingsfonds. Ook in 1952 zullen vele kleine tuinders worden ondersteund. Het overzicht, dat de heer Schelhaas gaf over de loop der bevolking wees uit, dat er in 1951: 123 jongens en 129 meisjes in de Langedijk werden gebo ren, tegen totaal 260 in het jaar daar voor. Overleden 40 mannen en 36 vrou wen. Ingekomen 166 mannen en 103 vrouwen, vertrokken 212 mannen en 167 vrouwen. Toename 37 mannen en 46 vrouwen. Het inwonertal bedraagt 8759. In de gemeente wonen 41 perso nen van 85 jaar en ouder en elf van negentig jaar of ouder. De oudste in woner is mevrouw Gerritje Kostelijk, wed. Huibers, die 93 jaar is. De heer J. Hille, die 92 jaar is, volgt direct na haar. Verder wees de burgemeester nog op het onderwijs en de industrie, alsmede op de gasvoorziening. Ondanks grote uitgaven heeft de gemeente nog steeds een sluitende begroting. De heer B. Balder (Prot. Chr.) zeide namens de raad, onder Gods zegen alle krachten te zullen inspannen tot heil der gemeente. In de commissie tot wering van schoolverzuim te Broek op Langendijk werd in de plaats van de heer R. Bos nia gekozen de heer J. Gudeonse. De commissie te Oudkarspel werd geheel herbenoemd. Tot schoonmaakster van Verqadering „De Toekomst" Voorzitter de Boer vertrekt In een bijeenkomst van de tuinbouw- vereniging „De Toekomst" te Zuid- Seharwoude, heeft de heer S. de Boer afscheid genomen als voorzitter van de vereniging, welke functie hij geduren de 41 jaren heeft bekleed. In deze laat ste door hem geleide vergadering gaf hij een overzicht van de gebeurtenissen in het voorbije jaar, waarna het jaar verslag van de secretaris, de heer D. de Geus werd goedgekeurd. De heer K. de Boer bracht verslag uit als cor respondent van de plantenziektekundi- ge dienst, waarna enige andere mede delingen werden gedaan betreffende de uienrassenteelt. Tot bestuursleden werden gekozen de heren B. Schrijver en D. de Geus. In de vacature S. de Boer werd als be stuurslid gekozen de heer J. Klingeler. Als afgevaardigde naar de L.G.C. werd de heer P. de Geus gekozen, terwijl in de vacature van de heer De Boer werd gekozen de heer D. de Geus. De contributie-regeling zal gelijk zijn aan die van het afgelopen jaar. Grote ontstemming heerste in de ver gadering over het gedrag van de U.C.B.-controleurs, die volgens velen door een veel te strenge keuring van de uien, de Langedijk duizenden gul dens schade hadden berokkend. Op de algemene vergadering van de L.G.C. zal worden voorgesteld het ontslag van deze controleurs te bevorderen of in elk geval hun overplaatsing te bewerkstel ligen. De scheidende voorzitter werd door zijn opvolger hartelijk toegesproken en ontving een geschenk in de vorm van een boekwerk. Plechtigheid in ambassade Aan de vader van wijlen korporaal le klasse M. Zijp, die op 31 Mei 1951 in de buurt van Inje, Noord-Korea, door vijandelijk vuur werd getroffen, is gis teren in de Amerikaanse ambassade te 's-Gravenhage de Amerikaanse onder scheiding van de „Silver Star" uitge reikt. In de kamer van de ambassadeur stond de Amerikaanse vlag van de „Postcommander", geflankeerd door de vlaggen van Nederland en de Verenig de Naties. De plechtigheid werd bij gewoond door verschillende familie leden, mevrouw Den Ouden, echtgenote van de overleden commandant van het Nederlandse detachement in Korea, lui tenant-kolonel J. Eekhout en enkele Nederlandse officieren. Colonel Bruce W. Bidwell, militair attaché aan de ambassade las de toe kenning van de posthume onderschei ding voor, waarna de Amerikaanse zaakgelastigde, William C. Trimble, de „Silver Star" en een kaart van de Ame rikaanse minister van oorlog aan de heer Zijp overhandigde. de ULO-school werd mevr. M. Kramer- de Ruiter benoemd. Verbouw garage Weder tot gymnastieklokaal. B. en W. stelden de raad voor over te gaan tot het inrichten van een gym nastieklokaal te Broek op Langendijk. De gelegenheid tot beoefening van de gymnastiek en turnsport, zo betoogden B. en W., laat in Broek op Langendijk veel te wensen over. Zowel de beide sportverenigingen als de lagere scho len aldaar, richtten een verzoek om verbetering van de bestaande toestand tot B. en W. In het verleden werden reeds vele pogingen aangewend om tot de bouw van een gymnastieklokaal te komen. Het rijk verleende tot de bouw van een dergelijk object echter geen vergunning, terwijl een en ander bo vendien een aanzienlijk bedrag zou vergen. Nu werd voorgesteld de garage van de heer Weder te Broek op Lan gendijk te herscheppen in een gymnas tieklokaal. De belanghebbende scholen en verenigingen hebben zich hiermede reeds verenigd. De kosten voor verbetering van het lokaal zullen f 5775 bedragen en die voor de aanschaffing van de gymnas- tiek-benodigdheden f 1200. Na de uiteenzetting van de burge meester besloot de raad het benodigde crediet te verlenen. Voorts werd be sloten tot aankoop van het perceel But- terlaan 16 te Oudkarspel van ir. A. de Geus te Schalkhaar voor de som van f 2400 en hierin het gezin uit de onbe woonbaar verklaarde woning Am- bachtsdijk 49 onder te brengen. Het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd bepaald op f 530.000 voor het eer ste en op f 125.000 voor het tweede tot en met het vierde kwartaal 1952. Het Ambtenaren- en Werkliedenreglement werd gewijzigd in die zin, dat zij wer- aangepast aan artikel 97 B van het al gemeen Rijksambtenarenreglement, dat een mogelijkheid opent om Rijksamb tenaren van wie op grond van hun ge dragingen, niet verwacht kan worden, dat zij onder alle omstandigheden ge trouw hun plicht als ambtenaar zullen volbrengen, te ontslaan, gehoord het advies van de Rijkscommissie. Wethouder M. Kuiper (P. v. d. A.) en ook de commissie van georganiseerd overleg stelden voor het advies van deze commissie voor de raad bindend te verklaren. De raad besloot echter, met de stemmen van de P. v. d. A.- fractie tegen, de beslissing aan zich zelf te houden. Het gehele voorstel werd aanvaard met de stem van de heer P. Volkers (Comm.) tegen. Ten slotte werd nog aangenomen de veror dening houdende de regeling van ziek tekosten van gemeentepersoneel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina M., d. van J. M. Spaans en C. Kos. Jantina G„ d. van J. Seinen en H. Pik. Getrouwd Huibert Stam en Neel- tje de Boer. Pieter Grin en Neeltje Bak. Overleden Jan Swager, 51 jaar, gehuwd met N. Groen. Onder voorzitterschap van W. Borst werd gisteravond een vergadering ge houden door de stemgerechtigden van de Dieps- en Moorsmeerpolder te Oud karspel. De voorzitter heette in het bij zonder de nieuwe secretaris welkom. Er werd gesproken over het afste ken van een strookje grond van mevr. de wed. Bekker bij de sluis, alsmede over het opknappen van de tochten, waarbij de heer P. de Ruiter infor meerde naar de tochten langs de Wa genweg. De voorzitter antwoordde, ,iat diverse ingelanden zijn aangeschreven. De heer P. de Geus merkte op, dat ieder op zijn eigen sloot moet letten. De kosten van de noodbemaling van de vorige zomer werden goedgekeurd. De financiële toestand werd vervol gens door de voorzitter uiteengezet, waarbij bleek, dat nog lang niet alle lasten zijn betaald. Het bestuur stelde voor een rekening-courant overeen komst bij de Boerenleenbank Oudkar spelNoordscharwoude aan te gaan. Na breedvoerige discussie werd het bestuursvoorstel met algemene stem men aangenomen. De Naco-bus, welke hier om kwart vóór negen 's morgens passeert en in de richting Schagen rijdt, zette de week slecht in. In de bocht aan de Oostwal moest de chauffeur een uit tegenover gestelde richting komende auto passe ren, waarbij de bus tengevolge van de gladheid van de weg slipte en een schuiver maakte. Daardoor werd een flink gat in de muur van het door de heer C. Moerbeek bewoonde perceel geramd. De verkeerspolitie was spoedig ter plaatse. Een kraanwagen van de Naco heeft de bus weer op het rechte pad gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Harmonievereniging „Aurora" heeft haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs en verdere belangstellenden, in de geheel bezette zaal „Het vergulde Paard" van D. C. Butter gegeven. Een zevental num mers vóór de pauze, waaronder het con coursnummer, waarmee zo'n geweldig suc ces is behaald (n.l. vier prijzen) werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Het geheel getuigde van goede studie, ring. Na de pauze het meer humoristische gedeelte van het programma, een „Kin- dersymphonie". Het deed zeer komisch aan al die volwassen mensen in kinder kleding met fluiten en toeters aan het spel te zien deelnemen. Het bleek dat het eenvoudig kinderfluitje en de rammelaar wel degelijk hun plaats hadden in het ge heel. Zo verging het ook met het num mer „De Koolknerpers", een boerenkapel. Het gehele korps was in ouderwetse boe renkleding. Voor deze vinding van de directeur, de heer A. Nieman, is zeker een compliment op zijn plaats. Het num mer, dat hij met zijn leerlingen ten beste gaf (Het Voorportaal van „Aurora") werd zeer gewaardeerd. „Aurora" heeft een mooie avond ver zorgd, met een vermakelijk slot, zodat allen hoogst voldaan in de sneeuwjacht huiswaarts keerden. Zij, die achterbleven genoeten van een gezellig bal. De Bridgeclub „Avenhorn" speelde in de zaal van de heer Kwadijk een wedstrijd tegen Schermerhom. Er werd in twee groepen gespeeld van 8 paren met 24 spellen, welke onderling weer teams waren verdeeld De wedstrijd verliep uiterst sportief. Aardig.* spellen kwamen in deze wedstrijd voor. Avenhorn toonde zien favoriet en won met 57 matchpunten. De uitslag was in groep A: (tussen haakjes zijn de individuele standen) le team Avenhorn: echtp. Reedijk (344) en KosterKramer (443) plus 36 mp. 2e team BeetsBlokker (147 y.) en v.d. MeerKoster (244plus 35 mp. le team Schermerhorn: dr. Heringa mevr. de Boorder 5/630) en Buis Verdwaald (5/630) min 31 mp. 2e team LakemanVan Leijen (7/8— 24%) en Plugboer Sr.Plugboer Jr. (7/8—24%) min 40 mp. De uitslag m groep B: le team Avenhorn: Van LoonVan Maanen (338%) en MantelMantel 4—39) 0 mn. 2e team echtp. v.d. Kodde (827% en ReijndersBleeker (535) min 14 mp. le team Schermerhorn: Leegwater Tijdeman (733%) en echtp. De Beurs (241) plus 5 mp. 2e team: A. de BoorderVan Twisk (141%) en mevr. KanDe Reus (6 34) plus 9 mp. WARMENHUIZEN, 29 Jan. 1952 35000 kg rode kool 10.40—14.90, 2300 kg gele kool 6.507.90, 10000 kg Deense witte kool 7.20, 400 kg bieten 17. Prima opvoering in Egmond aan de Hoef De toneelvereniging Inter Nos, wel laat met haar repertoire aangevangen, had een buitengewone goede start. Het is voor amateur-speelsters en spelers een zeer zware opgave om het stuk: „Geef mij Uw hand" van Wim Dumont, ongedwongen en natuurlijk aanvaardbaar op te voeren. Daarvoor tc geforceerd-dramatisch in elkander was het stuk op verscheidene punten gezet, hetgeen véél, maar vooral ge zond afgestemde, verbeeldingskracht van de speelsters en spelers vergde. Het stuk, waarin verschillende zich sterk van elkander onderscheiden mensen typen werden uitgebeeld, gaf zeer zeker ruime gelegenheid tot spel. De moeilijkheid was echter een zodanig verband in die karakter-verscheiden heid te krijgen, dat al deze ten tonele gevoerde typen samen één levensecht aanvaardbaar geheel vormden. Daar voor moesten vele moeilijkheden over wonnen worden; daarvoor moest op gebracht worden natuurlijk uitgebeel de liefde, haat, gemeenheid, woede en tot tranen toe bewegende smart. De speelsters en spelers van Inter Nos hebben al deze moeilijkheden on zeer '.offepjke wijze overwonnen. Zij hebben, gezien de zware taak. die de inhoud van het stuk hun oplegde, de ver wachtingen zonder enige overdrijving verre overtroffen. Inter Nos, daar voor welgemeende en welverdiende woorden van lof! Het Witte Kruis bijeen Maandagavond werd door de N. H. Vereniging „Het Witte Kruis", afd. Heiloo, en haar onderafdeling „Gezins verzorging" een ledenvergadering ge houden, waarvoor slechts geringe be langstelling bestond. Mej. Keuning hield allereerst een causerie over de oplei ding van de gezinsverzorgsters en wees op het mooie en verdienstelijke werk, dat tot doel heeft daadwerkelijke en deskundige hulp te verlenen wanneer de omstandigheden daartoe nopen in een bepaald huisgezin. Hierna werd de film „Wit wint" gedraaid, welke de t. b. c.-bestrijding belichtte in al haar facetten en waaruit duidelijk bleek hoe belangrijk het is, daarvoor een finan cieel offer te brengen. Na een dank woord van de voorzitter werd deze avond besloten. Ds. G. J. VAN DER VEGT OVERLEDEN. Op 89-jarige leeftijd is te Haren (Gr.) overleden ds. G. J. van der Vegt, emeritus predikant aldaar. Na zijn emeritaat was hij enige jaren hulppre diker in Bergen. Terug uit het land van koning Faroek ALS MEN in de woning van de lieer en mevr. De Lange aan de Prins Hendrik- Lade te Zaandam binnenkomt, dan treedt ge eigenlijk in een sfeer, die niet meer geheel Hollands is. Natuurlijk kijkt ge uit het brede raam op het winterse beeld van de Voorzaan met het grijzige water en de sneeuw-overdekte, voorbij trekkende schuiten. Maar in de kamer zelf staart ge via een kleurig wandkleed naar de Egyptische pyramiden, de kamelen en de eeuwig zwijgende sfinx. Daar wordt uw oog gestreeld door de warme rode kleuren van een „Pers", afkomstig uit een schemerdonker winkeltje in de Arabische wijk van Port Said, door de heer De Lange na regelmatig een heel jaar loven en bieden op de kop getikt en krijgt ge een sigaret aangeboden uit een prachtige, met symmetrische figu ren ingelegde Arabische doos, die bij het openen, gelijk een Oudhollandse speel doos, een zoet tokkellledje doet horen. W/IJ waren dezer dagen even bij de heer De Lange aangelopen, omdat wij wisten, dat hij verre reizen pleegt te maken, omdat dergelijke mensen in de regel veel weten te „verhalen" en hij juist dezer dagen voor een verlof van enkele weken was teruggekeerd uit het toch altijd weer belangrijke land daar aan de Nijl, belangrijk omdat het sinds verre, verre eeuwen steeds weer „in het nieuws" is, hetzij door zijn wondere bouwsels, de rol die het speel de in het leven der Romeinse macht hebbers, de bijzondere belangstelling die Napoleon er voor koesterde of de jongste anti-Engelse gebeurtenissen, die het gehele midden-Oosten en daar mede de gehele wereld in spanning houden. Nederlanders zijn waterbouwkundi gen van de bovenste plank. Een feit, dat over de gehele wereld bekend is en daarom worden onze grote maatschap pijen er bij het uitvoeren van water bouwkundige werken steeds weer bij geroepen, of het nu is in Turkije, Zuid- Amerika, Australië of Egypte. Als em ployé bij dergelijke Nederlandse onder nemingen, bedrijven die onze vlag on danks alles in de wereld nog hoog we ten te houden, heeft de heer De Lange reeds enkele Afrikaanse jaren er op zitten. Hij was in Kenya, in Mozam bique, werkte aan de geweldige stuw dam bij Edfina in de benedenloop van de Nijl en is thans gestationneerd in Port Said. MACHTIG BOUWSEL RONDER de Nijl kan noch de Soedan, noch Egypte bestaan. Wanneer, aldus de l.eer De Lange, vandaag bij wijze van spreken de Nijl zou opdrogen, zou den de dertig inillioen bewoners van beide landen moeten wegtrekken of de hongerdood sterven. Het water van dé Nijl moet de anders dode aarde er haar vruchtbaarheid ge ven. In oude tijden was men daarvoor van de natuur alleen afhankelijk. Als de rivier eens niet ver genoeg buiten haar oevers trad en het land met slib en vocht doordrenkte, betekende dat hongersnood. De moderne mens kan de natuur tegenwoordig gelukkig een ste vig handje helpen. Het gaat er om van het Nijlwater een zo goed mogelijk ge bruik te maken. De stuwdammen, waar van er in de loop van de laatste decen nia reeds enkele zijn voltooid, laten het water doorstromen als er voor de irri- gatiewerken voldoende aanwezig is, maar nadert de droge periode, dan gaan de dammen bijtijds dicht om het water op te sparen teneinde ook in die tijd over voldoende water te beschikken. Van 1948 tot 1950 woonde de heer De Lange met zijn gezin in Edfina in de buurt van Alexandrië, waar toen werd gebouwd aan een nieuwe stuwdam, een bouwwerk, zo imposant, dat men er zich eigenlijk geen voorstelling van kan vor men, doch er slechts een idee van krijgt, als men zoals wij een aantal foto's kan bekijken. Men kon natuurlijk voor de bouwput niet de Nijl in de hele breedte droogmaken. Daarom werd de bouw in twee etappes voltooid. Op een over zichtsfoto van zo'n bouwput zagen we de betonmolens bij tientallen, de zwar te rook spuwende heiïnstallaties, de stapels graniet voor de pijlers van de dam, een materiaal dat over een afstand van 18000 km moet worden aangevoerd en de duizenden arbeiders, die elk met een taak, uiteindelijk uit al dat mate riaal de dam maken. Tenslotte is die dam dan klaar. Het geheel draagt via de tientallen pijlers ook een brug, die gelijk beide oevers verbindt, terwijl aan een kant een flin ke sluis is ingebouwd voor het doorla ten van de rivierschepen, de langgerek te schuiten met de grote kleurige drie hoekige zeilen, die ge óók wel van de plaatjes kent. Een nieuw staaltje van Nederlands vernuft. Het werd in opdracht van de Egyptische regering uitgevoerd door de Ned. Maatschappij van Havenwerken tezamen met een Franse maatschappij. Zoals gezegd is de heer De Lange nu werkzaam te Port Said bij de combina tie „Holma" (drie Nederlandse firma's), die daar zorgt voor de havenuitdieping en de aanleg van een nieuwe kade. Over een paar weken vliegt hij weer naar Egypte terug. Hebt u, zo vroegen wij hem, nog iets gemerkt van de on lusten? Veel eigenlijk niet, was zijn antwoord. Maar je merkt wel de ge spannenheid, er kan natuurlijk ook in je omgeving plotseling iets gebeuren en dat is niet zo aantrekkelijk. Ik was eigenlijk al bezig maatregelen te tref fen om mijn vrouw deze zomer weer te laten overkomen, maar zie daar nu toch van af. Alleen kun je vlugger uit de voeten komen. EEN PRETTIG LAND MEVROUW De Lange mengde zich in ons gesprek en vertelde, dat ze die jaren met heel veel genoegen in Egypte had gewoond. Ze hadden steeds Euro pese groenten kunnen krijgen en zelfs Hollandse boter en chocolade. Kennis sen hadden spinaziezaad opgestuurd en dat werd in de tuin gezaaid. Zo aten we spinazie uit eigen tuin en de collega's van mijn man kwamen ook om een maaltje. Over de voorkomendheid en de gast-1 JOHN DE LANGE vrijheid van de winkeliers en kooplie den raakte ze niet uitgesproken. Tel kens als ze bij de kruidenier kwam, moest ze eerst coca cola drinken en sandwiches eten. Dat is in vele andere zaken ook zo. Ze beschouwen je gewoon als hun gast, ook al koop je niets. Je voelt je door dat gedoe in het begin wel wat vreemd en je denkt natuurlijk direct dat het verplichtingen schept. Maar dat is toch niet zo. Overigens weten de lui, die het op de toeristen bv. hebben voorzien hun weetje wel. De dochter van de heer De Lange toonde ons een foto, waar ze boven op een kameel zat. De begeleider wilde het dier niet doen knielen, zodat ze er af kon stappen, alvorens er nog iets extra's zou worden betaald De Amerikanen zijn de Engelsen, wat de omgang met en de tact tegenover de vreemde volkeren betreft, ook in het Midden-Oosten verre de baas. Het liefst zou de heer De Lange dan ook in een of andere Amerikaanse olieconcessie in Arabië gaan werken. Dat is stabieler. En wie weet gebeurt dat wel gauw ook. Nog eenmaal tokkelde de Oosterse sigarettendoos voor ons een liedje, sta ken we op en toen stonden we weer buiten op de Prins Hendrikkade in de sneeuw, die de heer De Lange met vreugde had begroet omdat het een prettige variatie betekent met de war me, droge woestijnwinden, die in Egyp te zijn gelaat een bijna tropische tint hadden gegeven. De diepe stilte tijdens het spel en het langdurig en hartelijk applaus be wezen, dat het gebodene bij het pu bliek de volle waardering genoot. Hoe wei slechts één uitvoering zou worden gegeven, blijkt de belangstelling zo groot te zijn, dat een tweede opvoe ring ernstig wordt overwogen. Ook van elders is reeds een verzoek bin nengekomen om te komen spelen. Het K.N.M.I. deelt mede: De winter trekt zich op het ogenblik nog verder terug. Krachtige tot storm achtige westelijke winden boven da Duitse Bocht stu\ den gisteravond da zachtere oceaanlucht nu opk het Oostzeegebied binnen. Het sneeuwdek boven het vasteland dooit echter maar langzaam weg en als gevolg daarvan vroor het de afgelopen nacht plaatse lijk weer op. Intussen is de luchtdruk boven En geland flink gestegen, terwijl daaren tegen boven de Golf van Biscaye de barometer iets daalde. In ons land1 neemt de wind daardoor af, zodat de aanvoer van de zachtere oceaanlucht tijdelijk wordt onderbroken De afkoe- ling gedurende de nacht krijgt dan weer tijdelijk de overhand, waarbij, behalve lichte vorst, ook mist op treedt. Op de Oceaan houdt de depres sie-activiteit aan. De kans bestaat dat de neerslagzone van deze storing mor gen ons land zal bereiken. SCHOOLHOOFD OP DE VOORDRACHT De heer H. Hessen, hoofd der o.l. school te Midden-Beemster, komt als 1 no. 1 voor op de voordracht voor be-1 noeming voor hoofd der o.l. school D te Purmerend. PURMERENBER MARKT Er was een flink aanbod van vette koeien, ondanks de moeilijke verbin dingen. De handel was echter stroever wel verkocht en stegen later nog boven dan vorige week. De beste werden nog de notering. Op de gelde-markt was aanvankelijk weinig leven, doch later verbeterde dit. De prijzen op de verse markt waren tamelijk stabiel. Nuch tere kalveren blijven in trek en gingen ook nu voor hoge prijzen weg. Er wa ren er enkele voor de fokkers, aoch dezen werden vrijwel niet verkocht. De prijzen voor de dood staan te hoog, zoals ook gisteren weer bleek. De han- del in vette varkens ging zeer stroef.1 Het aanbod was te groot. De lichtere soorten noteerden beneden de f 2. Op de biggenmarkt leek het in de i vroegte aardig te gaan, doch heel wat kopers zijn in verband met de gladde wegen thuisgebleven. De afloop was hier dan ook zeer kalm. De vraagprij zen voor wolvee Jagen kennelijk te hoog. Naar lammeren was nog wei vraag evenals naar vette schapen. Bok- ken en geiten vonden hun nieuwe eigenaars tamelijk vlug, terwijl de han del op de paardenmarkt stug verliep, met hoge prijzen. Pluimvee werd re delijk verhandeld. PURMEREND, 29 Januari 1952. Aangevoerd 572 runderen waaronder 238 vette koeien van f 2.— tot f 2.90 per k.g., stug; 88 melk- en kalfkoeien van f 680 tot f 975 per stuk, Stil; 220 gelde koeien van f 425 tot f 725, kalm; 16 graskalveren van f 215 tot f 300, stug; 314 nuchtere kalveren van f 40 tot f 120, vlug; 10 stieren van f 675 tot f 1300, kalm; 495 vette schapen van f 100 tot f 155, goed; lammeren van f 95 tot f 145, goed; 21 bokken en gei ten van f 10 tot f 60, vlug; 173 vette varkens van f 1.90 tot f 2.12 per k.g., stug; schrammen van f 34 tot f 80; 620 biggen zware van f 42 tot f 90, kalm; idem lichte van f 28 tot 40, kalm; 2 fokzeugen, geen notering; 25 paarden van f 550 tot f 925, stil. Totaal 44441 dieren. 1900 oude kippen en hanen rode en witte van f 2 tot f 2.25 per k.g.; 450 oude kippen en hanen blauwe van t 2.20 tot f 2.40 per k.g.; 1500 jonge hanen blauwe van f 2 tot f 2.10 per k.g.; 550 i eenden van 1.50 tot f 2 per stuk; 400 konijnen van f 1 tot f 8.50 per stuk, kalme handel. 400 kipeieren van f 12.50 tot f 13.50 per 100 stuks. Graanbeurs Groningen Rode tarwe 21.25—24.50, witte tarwe 21.2525, inlandse rogge 26.2534.25, wintergerst vrij 26.7536, zomergerst 26.7537.50,, mansholtgerst 30.5038.50, w. haver 26.25-28.75, w. haver inlevering 1 20.2521.75, hala capucijners 45.30 55.30, groene erwten 42.80—62.80, dui- venbonen 50—60, koolzaad 40.35—59, karwijzaad 60.5074, gele mosterdzaad 50.4072.50, kanariezaad 35 3542, bl. maanzaad 100.50110.50, zaai lijnzaad witbloei 100.50120.50, zaailijnzaad blauwbloei 140.50—160.50. Ovrzlcht: Op de Groninger graanbeurs was het aanbod iets minder ruim. Over het ge heel was de stemming lusteloos. VERVOLG STADSNIEUWS Op de aanbeveling Ter voorziening in de vacature van griffier van de Arrondissements-recht- bank te Alkmaar is een lijst van aan beveling opgemaakt, waarop in alpha- betische volgorde zijn geplaatst: 1 Mr. P. J. M. de Bruin, waarnemend- I griffier bij het gerechtshof te Arnhem. 2 Mr. J. W. Muller, substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te s-Gravenhage en 3 Mr. A. H. van Ra- vesteyn, substituut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3