Tweede Kamer voor toelating van Griekenland en Turkije tot NAVO Abe Lenstra favoriet in een radioluisterwedstrijd ASPIRIN K.L.M. geeft route-atlasjes uit Een nieuw plan voor verhoging van Nederlandse kolenproductie REGERING WIJST SCHIEVEEN AF Drie wetsontwerpen op burgelijke verdediging ingediend Alleen de communisten zijn fel tegen Op 16 Februari collecte voor nationaal carillon De heer Stapelkamp wil interpelleren Generaal Hasselman bij Eisenhower Nieuw apparaat voor de sociale verzekering Aanleg van startbaan zal spoedig beginnen Krans voor Zeemansgraf van de Alkmaar" Russen toch naar Oestersund Fanny Blankers-Koen werd tweede Huiskes wint 5000 m te Kongsvinger Overval in scene gezet MAX EUWE SPEELDE WEER REMISE McGowan k.o. oeslagen door Willy Schagen Per jaar vierhonderdduizend ton meer Emplooi voor 2000 nieuwe mijnwerkers In toekomst ook ongeregeld commercieel verkeer op Ypenburg WOENSDAG 30 JANUARI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) TIE LUCHTERS aan de wanden van 's lands vergaderzaal brandden niet, toen twee diplomaten gekomen waren om de debatten van de Tweede Kamer aan te horen. De gezanten van Griekenland en Turkije toonden hun belangstelling voor de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de toetreding van deze twee landen tot het Atlantisch Pact. Ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt is, doch in hun wijsje hadden mejuffrouw Klompé (K.V.P.) en de heren Goedhart (P.v.d.A.), Schmal (C.H.), Korthals (V.V.D.), Welter (K.N.P.) en Bruins Slot (A.R.) gemeen, dat zij allen voor de opneming van Griekenland en Turkije in de Atlantische gemeenschap waren. Alleen de communistische heer Haken was er tegen. (Advertentie, Ing. Med.) Gemeentelijke acties Het is de bedoeling, dat nog voor het vertrek van koningin Juliana en prins Bernhard naar Amerika het geld bij een is, waarvan ons nationale geschenk, het klokkenspel, zal worden betaald. Er zal een grote inzamelingsactie wor den op touw gezet, die gemeente voor gemeente wordt georganiseerd. Als da tum hiervoor is gekozen 16 Februari. In de twee weken, die daaraan vooraf gaan, zullen voorzover mogelijk reizen de klokkenspelen in de gemeenten wor den gedemonstreerd. De elf grootste klokken zullen de elf provinciën symboliseren. Andere klok ken zullen de uitdrukking vormen van bepaalde groepen uit het volk: de jeugd, de studenten, de vrouwen, de kunstenaars. Het lichte octaaf zal de verbeelding zijn van de jeugd. De klein ste klok hiervan, de kleuterklolc, zal op 14 Februari worden overgedragen aan prinses Marijke, die haar op haar beurt aan de koningin zal geven. Het klokje zal bij de aanbieding in Wash ington het gehele carillon vertegen woordigen. Over de bestrijding van de werkloosheid (Van onze parlementaire redacteur). In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft het anti-revolutionnaire lid Stapelkamp verlof gevraagd voor het houden van een interpellatie over de werkloos heidsmaatregelen, die de regering ge troffen heeft en over wat zij ter be strijding van de werkloosheid nog zal doen Over deze interpellatie-aanvraag zal hedenmiddag worden beslist. Luitenant-generaal Hasselman, de chef van de generale staf, is Maandag met een groep Nederlandse stafoffi cieren te Parijs gearriveerd. Generaal Hasselman zal met generaal Eisenho wer militair-technische problemen be spreken. De Nederlandse stafofficieren worden heden weer in ons land ver wacht. Een gewonde bij zware brand te Zuidbroek Te Zuidhorn zijn gisteravond de wo ning en de brandstoffenopslagplaats van de heer K. Boerema volkomen afge brand. E envoorraad van duizend mud kolen ging verloren. De plaatselijke brandweer moest assistentie van Gro ningen aanvragen, om te voorkomen, dat de brand zich zou uitbreiden tot aangrenzende percelen. De bejaarde va der van de heer B. kon ternauwernood worden gered. Hij liep ernstige brand wonden op. Rijksuniversiteit te Utrecht breidt zich uit De Rijksuniversiteit te Utrecht zal in de komende jaren worden vergroot met drie nieuwe gebouwen: een Labo ratorium voor propaedeutische en ana lytische scheikunde, een laboratorium voor vee- en infectieziekten en een nieuw tandheelkundig instituut. In totaal is hiermee een bedrag van tien millioen gulden gemoeid. RUITEN IN GESLAGEN MET SCHOP Een bewoner van het oudenlieden- tehuis „St. Joseph" te Achterveld heeft in overspannen toestand met een schop van practisch alle kamers aan de NrH- zijde van het gebouw de ruiten stuk geslagen. Zij, die al eens op de internatte hebben, weten, dat tot de service, giers biedt, ook behoort de uitrei wetenswaardigs over de vliegerij i is opgenomen en enige bescheiden, diensten kunnen bewijzen, zoals enveloppen, briefkaartformulieren, een lekkende vulpen en zelfs een p Deze zogenaamde „flight kits" zonder fraai uitgevoerde route-atla. zingen en overige bescheiden dai de wolkatlas en talrijke in relief JN ZIJN antwoord beperkte de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker, zich t't een verduidelijking van de punten, die voor enkele afge vaardigden duister waren gebleven. De snelle behandeling heeft het mogelijk gemaakt, aldus betoogde hij, dat Grie kenland en Turkije zullen kunnen deelnemen aan de conferentie, die op 16 Februari a.s. in Lissabon over de N.A.V.O. gehouden wordt. Tegenover de heer Haken ontkende hij, dat het N.A.V.O.-verdrag in strijd zou zijn met de overeenkomst van de Verenigde Naties. Op het communis tische verwijt van oorlogszuchtige be doelingen van de Westerse mogendhe den antwoordde de bewindsman, dat in de centrale sector van de volksdemo cratieën over de honderd divisies ge reed staan. Is dat vredelievendhe;c? verzuchtte hij. Er staan slechts 25 di visies tegenover van de N.A.V.O. De enige aarzeling over de toetreding van Griekenland en Turkije, die bij Nederland bestaan heeft, gold de vraag, hoe de militaire organisatie zal wor den. Nu dat duidelijk is, zijn er geen bedenkingen meer. Ook de culturele contracten met de twee landen zijn voor Nederland van groot belang. Op de vraag van mejuffrouw Klompé hoe de verhouding van de Europese defensiegemeenschap tot de N.A.V.O. zal zijn antwoordde mr. Stikker, dat dit onderwerp nog niet in détails ge regeld is. De Nederlandse opvatting is, dat de individuele vertegenwoordiging der landen in de N.A.V.O. gehandhaafd moet worden. Aan de heer Weiter zegde hij toe, na te gaan, of over de conferentie in Lis sabon, die overigens geheim is, mede delingen aan de Kamer gedaan kunnen worden. Aan de aanneming van het wetsont werp viel niet te twijfelen. Er voor ver klaarden zich 58 leden, ertegen alleen de zeven aanwezige communisten. Sociale verzekering De rest van de dag is heengegaan aan een behandeling van een paar wetsont werpen op het gebied van de sociale verzekering. Er waren aan de ordege- steld een herziening van de uitvoe ringsorganisatie, een wijziging van de Ziektewet en een wijziging van de Kin derbijslagwet. De heer Stapelkamp (A.R.) was over de nieuwe uitvoeringsorganisatie niet enthousiast. Hij meende, dat het be drijfsleven de sociale verzekering best zelf kon behartigen. Ook de heer Van Thiel (K.V.P.) had bezwaren tegen de nieuwe opzet en vond, dat de belang- Thans zal op korte termijn worden bevorderd de totstandkoming van een verharde startbaan op Ypenburg, waar behalve het noodzakelijke militair luchtverkeer voorlopig ook ongeregeld commercieel verkeer kan worden toe gelaten. Het aanleggen van de verharde start baan in de Zestienhovensepolder zal vol gens de regering niet alleen grote in vesteringen en extra verlies van cul tuurgrond medebrengen, doch ook in nale routes van de K.L.M. gevlogen die deze maatschappij haar passa- ting van een map, waarin allerlei oorkomt, een aantal goede wenken die de passagiers goede of prettige luchtpostpapier met bijbehorende prentbriefkaarten, een zakje vooi uzzle een plaatsje gevonden hebben zijn nu vervangen door wel bij :jes, die behalve de wenken, aanwij irenboven een duidelijke zogenaam uitgevoerde routekaartjes bevattev rijkste strijdvraag in het betrekkelijke voorstel onbeslist was gebleven: of de administratie moet worden gevoerd door een semi-overheids- of door een particulier orgaan. Hij steunde dan ook een amendement van de heer Stapel kamp, om de voorkeur te geven aan een orgaan van het bedrijfsleven. Mevr. FortanierDe Wit (V.V.D.) pleitte voor decentralisatie in de administratie en liet een reeks bezwaren tegen de ministeriële voorstellen horen. De gehele gang van zaken ten aan zien van dit ontwerp bleek voor de hr. Van de Born (Arb.) aanleiding te zijn, dreigende geluiden te doen horen. We bewonderen het wetje in zijn tegen woordige gedaante toch al niet meer, zo betoogde hij, als nu het amendement Stapelkamp wordt aangenomen, zullen wij tegen het gehele ontwerp moeten stemmen. Hij meende, dat de originele opzet onvoldoende was verdedigd, en bepleitte de vorming van een centraal administratiekantoor. Ook drong hij aan op terugneming der kinderbijslag regeling. De heer Gortzak (C.P.N.) had in te genstelling tot de heer Kikkert (C.H.) voor het ontwerp geen goed woord over. Hij vond, dat de Overheid de ge hele zaak van de sociale verzekering in handen diende te hebben. Minister Joekes tenslotte heeft met de beantwoording van de sprekers nog een begin gemaakt. Hij wegs er op, dat gestreefd is naar een aannemelijke op lossing, gehoord ook de bezwaren tegen de oorspronkelijke opzet. De opzet der bedrijfsverenigingen wijst er op ,dat het wetsontwerp zeer sterk gaat in de richting van het zelf doen door het be drijfsleven. Dit kan men echter niet alles overlaten. Ook de staat is hier nodig. Gistermorgen vertrok de „Tzonne" uit IJmuiden met een krans voor het zeemansgraf van de „Alk maar". Schipper Klaas Blok (rechts) brengt met zijn machinist de krans aan boord. het kader van de militaire vliegvelden geen aantrekkelijkheid hebben. Ook uit industrialisatieoogpunt komt de aanvrage niet voor inwiliging in aan merking, omdat Aviolanda op reeds bestaande vliegvelden vestigingsmoge lijkheid zal kunnen vinden. f: Vier Sowjet-rijders naar de Europ. kampioenschappen De Zweedse schaatsenrijdersbond heeft uit Moskou een telegram ontvan gen, dat was ondertekend door Iwan Anikanov, het Russische bestuurslid voor het hardrijden van de internatio nale schaatsunie, waarin werd mede gedeeld, dat Rusland met een viertal rijders zal deelnemen aan de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats. In het telegram wordt er op gewezen, dat de uitnodiging om te Oestersund deel te nemen, alleen kan worden aan vaard, wanneer vóór Donderdag of Vrij dag de benodigde visa beschikbaar zijn. In zijn antwoord heeft de president van de Zweedse bond, Sven Laftman, Anikanov medegedeeld, dat de visa onmiddellijk in orde kunnen worden gemaakt, zodra de namen van de Rus sische rijders bekend zullen zijn. 200.000 man personeel voor de noodwacht Bij de Tweede Kamer zijn vier wets ontwerpen, verband houdende met de burgerlijke verdediging, ingekomen. Ze betreffen de bescherming van de be volking,. In de toelichting op het eer ste ontwerp wordt gezegd, dat de luchtbeschermingswet niet meer aan de tegenwoordige eisen voldoet. Een nieuwe wet, die de bescherming van de bevolking op basis van een verde ling van het grondgebied in twee cate gorieën, z.g.n. „A" en „B"-gcbieden verdeelt, zou de oude moeten vervan gen. „A"-gebieden zijn de grote indus trieplaatsen, waar het gevaar voor de luchtaanvallen het grootst is. Het wetsontwerp belast de burge meester met de bescherming der bevol king, waartoe hij oefeningen e.d. kan laten houden, terwijl onderlinge bij stand als belangrijk element door de overheid wordt geregeld. De in het land aanwezige grondstof fen zullen, wordt het tweede ontwerp een wet, bij oorlogsgevaar door de be zitters ervan op de door de regering aan te wijzen plaatsen moeten worden Een kleine dertigduizend om pre cies te zijn 29.921 luisteraars heb ben deelgenomen aan een door AVRO- sportrevue uitgeschreven wedstrijd, waarin de mening der luisteraars werd gevraagd, wie in 1951 de beste sportman of sportvrouw was geweest. Gisteravond, na afloop van het Bonte- trein-programma, is in de Hilversum- se studio de uitslag van deze wedstrijd bekend gemaakt, hetgeen geschiedde door de nestor van de Nederlandse sportjournalisten, de heer H. Meerum Terwogt. Abe Lenstra heeft in deze test op nieuw zijn grote populariteit bewezen. Hij alleen verkreeg ruim een derde van het totaal aantal stemmen, name lijk 10.357, gevolgd door onze grote kampioene en athlete, mevr. Fanny BlankersKoen met 8.103 stemmen. De derde plaats was voor de wiel renner Wim van Est. die door de Tour de France in het volle licht kwam, met 4716 stemmen. De vierde voor de zwemster Irma Schumacher met 2030 stemmen. Daarna volgden de schaat- Bij wedstrijden te Kongsvinger, ten N.O. van Oslo, waaraan Noorse, Ame rikaanse en Nederlandse renners deel namen, heeft Ahton Huiskes een fraai succes behaald, door eerste te worden op de 5000 meter in 8.42.6 voor Ivar Martinsen. Van 't Oever werd zesde in 9.0.2 en Gerard Maarse bezette de ze vende plaats in 9.01.4. De Amerikaan Ken Henry toonde an dermaal zijn klasse in de sprint door met 43.4 sec. een nieuw baanrecord te rijden op de 500 meter. Maarse was de best geplaatste Nederlander op deze afstand. Hij werd zevende in 45.4 sec., dezelfde tijd, welke Roald Aas voor zich liet noteren. gereserveerd. Evacuatie van de bevol king staat het derde wetsontwerp slechts toe, als dit geschiedt in het be lang der bevolking of in het belang van de uitoefening van de taak der krijgsmacht. De uitvoering van de eva cuatie behoort tot de taak van de bur gemeester. Het ontwerp voor een wet op de noodwachten bevat hoofdzakelijk een regeling van de rechtstoestand van het personeel, dat bij de overheidsor ganisatie van de bescherming van de bevolking zal worden ingeschakeld. Dit personeel zal worden onderscheiden in gemeentelijke- en kringnoodwachten, provinciale- of gewestelijke noodwacht- staven en de Rijksnoodwacht, bij welke laatste tevens de leiding berust. Er zul len rond 200.000 personen nodig zijn, waarvan 37.000 in full-time verband. Bij rheumalisdie pijn». TABUTTI U Alleen Aspirin is voorzien van het Bayer- kruis, het symbool, van vertrouwen. (Advertentie, Ing. Med.) Na geld fe hebben opgemaakt De politie in Rotterdam heeft de 44- jarige mevrouw P. de J.V. aange houden, die dezer dagen in haar wo ning aan de Sophiakade werd ..over vallen", neergeslagen en van haar geld beroofd. De ware toedracht was, dat zij f 180 van haar echtgenoot, bestemd voor een nieuwe fiets, in haar huishouding had opgemaakt. Ze durfde het echter niet aan baar man te vertellen en zette toen een „overval" in scene. De zaak kwam aan het licht, door dat ze zich bewusteloos hield, maar geen enkele verwonding had. Er is proces-verbaal tegen haar op gemaakt wegens het doen van een valse aangifte. senrijder Wim van der Voort met 694, de biljarter Kees de Ruyter (652), de stayer Pronk (636), de nationale doel man Kraak (629), de schaakkampioen dr Max Eu we (274), de tennisser dr Van Swol (264) en voorts o.m. Geertje Wielema, Schijvenaar, de bokser Luc van Dam en De Bruin en nog enige andere bekende sportfiguren. AVRO's directeur Willem Vogt reik te aan Abe Lenstra, die persoonlijk uit Heerenveen was overgekomen, een isselbeker uit, omdat het in de be doeling ligt deze wedstrijd ook in vol gende jaren te houden. Voorts waren er voor Ab en Wim van Est elk een fraaie zilveren sigarettendoos, terwijl de dames BlankersKoen en Schu macher, die beiden niet aanwezig kon den zijn, elk een zilveren roomstel ontvingen. Vele bekende sportfiguren uit ons land waren naar de studio in Hilversum gekomen om de bekendma king van de uitslag bij te wonen. In het internationaal schaaktournooi te Bazel heeft dr Euwe in de derde ronde tegen de Zwitser Schudel re mise gespeeld. In deze partij werd da Catalonische opening toegepast, het geen tot sterk aanvallend spel leidde. Onze landgenoot trachtte door een kwaliteitsoffer zijn positie te verster ken, doch zijn tegenstander offerde eveneens om de stelling in evenwicht te brengen. Na een pionnen-eindspel eindigde de partij in remise. De overi ge uitslagen van de derde ronde lui den: Vidmar (Zuidsl.)Christoffel (Zwits.) 10; Leepin (Zwits.)Mul ler I (Zwits.) VzTechner (Duitsl.) Müller II (Zwits.) 1—0. De stand na de derde ronde luidt: 1. en 2. Vidmar en Schudel ieder 2t4 pnt.; 3. en 4. Techner en Euwe ieder 2 pnt.; 5. Leepin lVz pnt.. 6. Christof fel I pnt.; 7. Müller I pnt. en Müller II 0 pnt. De Nederlandse kampioen halfzwaar- gewicht Willy Schagen heeft zijn partij tegen MacGowan (GB) in de Albert Hall gewonnen door k.o. in de derde ronde. Schagen, die ook in 1950 al eens van McGowan had gewonnen, bokste met groter vakmanschap terwijl zijn stoten ook harder en zuiverder waren. Hij maakte een goed gebruik van zijn lan gere reach en scoorde vele punten met accurate linkse directen. MacGowan, een veel ruwer vechter, vertrouwde op zijn hoeken bij het bok sen op korte afstand, maar was erg on zuiver. In de tweede ronde werd de Brit ge vloerd door een rechtse kaakslag, ge volgd door een linkse, maar hij wist het einde van de ronde te halen. Het bleek uitstel van executie want in de derde ronde viel hij plat op zijn gezicht na een prachtig getimede rechtse tegen de kaak. Hij trachtte overeind te ko men, maar toen dit lukte had juist het „out" weerklonken. LUC VAN DAM ZEGT DE BOKSSPORT VAARWEL Luc van Dam, die eergisteren te Parijs een puntennederlaag tegen Mi- lazzo moest incasseren, heeft zijn buik vol van de bokssport. Na afloop van zijn gevecht verklaarde hij aan een verslaggever van l'Equipe, dat hij een streep zou zetten onder zijn carrière en de ring voorgoed vaarwel zegt. Het is wel een min of meer tragi sche loopbaan geweest van deze tech nisch uitstekende bokser, wellicht de beste, die wij ooit in Nederland heb ben gehad. Tal van malen heeft de Rotterdammer echter bewezen niet de mentaliteit voor een beroepsbokser te bezitten, terwijl hij zich technisch met vele kampioenen kon meten. Manager van wijlen Rernie protesteert In verband met het bericht dat de heer P. W. J. Gerdingh, manager van wijlen Jan Remie, in de algemene ver gadering van de Ned. Boksbond op 3 Februari voor royement zal worden voorgedragen, aangezien hij niet bin nen de drie weken zijn bezwaren te gen de voorlopige schorsing zou heb ben kenbaar gemaakt, deelt de heer Gerding ons mede dat hij in een Dins dag 29 Januari verzonden schrijven te gen deze schorsing heeft geprotesteerd. Gezien het feit, dat de aangetekende brief van het hoofdbestuur met de mededeling van zijn voorlopige schor sing gedateerd was 9 Januari, en door hem 12 Januari is ontvangen, wijst hij er op, dat de voor het protest gestelde termijn door hem in acht genomen is. .WAAR VLIEGEN WE THANS?. (Van onze Haagse redacteur) In een vergadering van de Mijn-industrieraad te Heerlen heeft de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, een toelichting gegeven op het plan, waardoor de kolenproductie in de Nederlandse mijnen met naar schatting 400.000 ton per jaar zal kunnen worden opgevoerd. Hier mee zou Nederland dertig millioen gulden aan dollardeviezen kunnen bespa ren. Enige punten uit het programma zijn: Tweeduizend arbeiders méér naar het kolenfront, uitbreiding van de mechanisatie en woningbouw in de mijn streek voor geld, dat o.m. op de kolenimport uit Amerika wordt gespaard. gang van onze samenleving en sanering van de dollarbalans. Het vraagstuk van de stimulering van de kolenproductie op korte termijn kan, zo vervolgde minister Van den Brink, grotendeels worden herleid tot een wo ningbouw- en financieringsvraagstuk. Spr. verwachtte, dat naast de betalings balans ook de huisbrandpositie belang rijk zou verbeteren. Berekend is, dat men met deze plannen tien procent op de tegenwoordige kolenimport kan bespa ren. Niettemin zei de minister, dat on danks de productie-verhoging Europa in 1956 nog een tekort zal hebben van 35 millioen ton kolen. Het stimulerings plan is door de M.I.R. unaniem goed gekeurd. De minister verwacht de duizend bo vengrondse en duizend ondergrondse arbeiders op de Nederlandse arbeids markt aan te werven, zodat men het zonder buitenlandse werkkrachten kan stellen. De moeilijkheid is echter de huisvesting, die men evenwel zal trach ten te financieren uit de hogere in komsten van het brandstoffen-egalisa tiefonds. Meer huizen, aldus de minis ter, betekent meer mijnwerkers, meer mijnwerkers betekent meer kolen en meer kolen betekent ongestoorde voort- Dit is een novum in de burgerluchtvaart. Er verschijnen twee uil gaven, namelijk één in het Nederlands. Engels en Frans en één in he Spaans, Portugees en Duits. Het boekje vormt op zich zelf al een inte ressant bezit. De regering heeft besloten op de aanvrage van de gemeente Rotterdam om machtiging te verlenen voor het aanleggen van een verharde startbaan in de Zestienhovense polder, afwijzend te beschikken. Het gemeentebestuur van Rot terdam zag de aanleg van bedoelde startbaan niet alleen als noodzakelijk voor de vestiging van het bedrijf van Aviolanda in Rotterdam, doch ook als een begin van een commercieel vliegveld.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5