Maher Pasja schijnt geneigd verzoenend gebaar tot Amerika zou in Saarkwestie kunnen bemiddelen Ko-bt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Economische commissie heeft critiek op Engeland en VS Schiphol zat gisteren „potdicht" Donderdag 31 Jan. 1952 J49e Jaargang No. 27 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook commando voor Midden-Oosien komi weer aan de orde ER IS nieuwe hoop ontstaan door het feit, dat de nieuwe Egyptische premier Maher Pasja in een interview met een verslaggever van de Londense News Chronicle een verzoenende toon heeft laten horen. Volgens het verslag in dit blad zou de premier een beroep op Engeland hebben gedaan om een vriend schappelijk gebaar te maken, en zich bereid hebben verklaard de instelling van een vier-mogendhedencommando voor net Midden-Oosten te overwegen. Deze diende echter te geschieden in het kader van de Verenigde Naties. In verband met deze kwestie heeft Maher Pasja voorts de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije ontvangen. Weliswaar werd deze visite een beleefdheidsbezoek genoemd, maar kort daarop is de premier door de Britse ambassade een enveloppe met stukken toegezonden. De verscheping van Britse troepen van Cyprus naar Egypte is opgeschort. Stevenson door Faroek ontvangen McCormick krijgt bevel in Atlantische Oceaan Politieke commissie doet beroep op Kominform Westelijke Grote Drie komen bijeen Churchill in het Lagerhuis Onze eensgezindheid vergroot kans op overeenkomst in Korea Nog onvoldoende troepen in Europa Ute-eA-ê-eUcdt Acheson over drie vraagstukken Weldra besprekingen tussen V.S. en Spanje? STRIJD OM EEN TOLK F 75.000 geëist wegens deviezen-overtreding Briise dollarlade zal nog lichier worden iiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mr. Stikker voorzitter van OEES-commissie HETZELFDE LIED ADVERTENTIES «n ABONNEMENTEN i Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elR woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 yiAN BELANG is voorts, dat koning Faroek voor het eerst sinds 9 Oc tober de Britse ambassadeur Stevenson in audiëntie heeft ontvangen. Zijn Ame rikaanse collega Jefferson Caffery is de laatste weken nogal eens bij de ko ning geroepen. Het laatste gesprek was op Zaterdag, toen in Cairo de on lusten losbarstten. Over deze troebelen hebben thans de eerste berichten Ismailia bereikt. Daaruit blijkt, dat de opstandelingen de leden van de Britse Turfclub een verschrikkelijke behandeling hebben doen ondergaan. Het gebouw van de club was in brand gestoken. Een van de leden, die met behulp van lakens van de tweede verdieping omlaag klom, werd doodgestoken. Vier lijken zijn gevonden van personen, die ken nelijk na mishandeling op vuren wa ren geworpen. De aangerichte vernie lingen hebben tien- tot vijftienduizend mensen, werkloos gemaakt en een De Noordatlantische Verdragsorgani satie heeft de Amerikaanse admiraal Lynde McCormick tot opperbevelheb ber over het gebied van de Atlantische Oceaan benoemd. McCormick heeft de Engelse vice-admiraal Sir William An drews, die op het ogenblik opperbe velhebber van de Engels-Amerikaanse viootbases op de Antillen is, tot plaats vervangend opperbevelhebber benoemd. McCormick, die tevens opperbevel hebber van de Amerikaanse vloot in de Atlantische Oceaan is, verklaarde „een verschrikkelijk stel functies" te bekle den. Hij zou zijn staf samenstellen uit officieren uit alle NAVO-landen. Zijn hoofdkwartier zal te Norfolk gevestigd zijn. Hij neemt zich voor in aanzienlij ke mate te decentraliseren. Mocht er oorlog komen, dan zal hij één van zijn twee functies vermoedelijk aan een an der overdragen. Naar zijn mening zal het bijstaan van generaal Eisenhower een zeer groot deel van zijn taak vor men. Voor terugkeer Griekse kinderen De speciale politieke commissie van de V.N. heeft met 44 tegen nul stemmen bij vijf onthoudingen een Dominicaan se resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de Komin- formlanden om de terugkeer van Griek se kinderen, die zich binnen hun gren zen bevinden, te vergemakkelijken. Het gaat hier om kinderen, die tijdens de Griekse burgeroorlog hun land hebben verlaten. Voor de conferentie van Lissabon Naar te Parijs verluidt, zullen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk op 13 en 14 Februari te Lon den besprekingen voeren, alvorens naar Lissabon te gaan, waar op 16 Februari de Noordatlantische raad bijeenkomt. Deze voorbesprekingen zullen worden gehouden op verzoek der Britse rege ring. Te Washington verluidt dat Bonds kanselier Adenauer zal worden uitge nodigd de besprekingen bij te wonen. Gesproken zou worden over Duitse vraagstukken. Premier Churchill heeft gisteren me degedeeld, dat toen hij in zijn rede tot het Amerikaanse Congres sprak over „prompte, vastberaden en doel treffende actie in geval een wapen stilstand in Korea zou worden gebro ken", deze woorden niet betekenden, dat te Washington nieuwe beslissingen waren genomen. De kwestie, wat er in het genoemde geval zou moeten wor den gedaan, was reeds voor zijn reis naar de V.S. besproken. Verder zeide hij te geloven, dat Engeland en Ameri ka de kans op een overeenkomst in Korea hadden vergroot, door duidelijk te maken, dat ze het volkomen eens waren. Hij deelde mede, dat de Westelijke mogendheden in Z.O.-Azie, het Verre- en het Midden-Oosten beschikken over 26 divisies.'Bestonden de huidige moei lijkheden in deze delen van de wereld niet, dan zouden er, naar Churchill's mening, voldoende troepen beschikbaar zijn om in Europa een front te vormen tegen de 176 Russische divisies, die zich daar zouden bevinden De premier verklaarde nog steeds niet overtuigd te zijn van de noodzaak van een opperbevelhebber voor de At lantische Oceaan, doch de voorgaande (Labour)-regering had de overeen komsten gesloten, zodat hij in beginsel gedwongen was de toestand, zoals hij die overnam, te aanvaarden. Onder voorwaarde van enkele, door Churchill te Washington ingediende amendemen ten, was Engeland echter bereid in te stemmen met de benoeming van een Amerikaanse opperbevelhebber en een Britse plaatsvervangend opperbevelheb ber. Churchill noemde het ,,'t grootste belang van de communistische oligar chie in het Kremlin", afwijkingen tus sen Engeland en de V.S. te provoce ren, of tenminste te suggereren. Verwachting tot Vrijdagavond- ENKELE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Weste lijke wind Temperatuur om hel vriespunt tot lichte dooi. VRIJDAG Zon op 8.22, ondei 7.26. Maan op 10.12, onder 0.00. schade van 25 tot 50 mlllioen pond sterling teweeggebracht. Bij tal van consulaten stromen thans de verzoeken om schadeloosstelling binnen. De Egyptische regering heeft echter doen weten dat zij niet aan sprakelijk kan worden gesteld, tenzij nalatigheid van haar kant kan worden aangetoond. Dat heeft de Zweedse ge zant er overigens niet van weerhou den, volledige schadevergoeding te eisen voor het Zweedse consulaatsge bouw en voor andere eigendommen, welke tijdens de troebelen zijn ver nield. De toestand in Cairo was gisteren in vergelijking tot Dinsdag onveran derd, maar de toekomst werd onze ker genoemd. Vitale punten staan nog steeds onder bewaking van het Egyp tische leger. Het onderwijs aan de scholen zal dezer dagen worden her vat, het sluitingsuur voor winkels en openbare gelegenheden is verlaat, maar operavoorstellingen en concer ten zijn afgelast of uitgesteld. Tegen de woedende uitbarstingen van de massa staat de politie in Cairo vrijwel machteloos. De op roerige menigte zwaait lachend met revolvers en geweren, terwijl een politie-agent lijdelijk toeziet. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren aan een Duitse journalist ver klaard, dat er geen overeenkomsten bestaan, die het de V.S. moeilijk zou den maken in de kwestie van het Saar- gebied te bemiddelen. In Augustus hadden de V.S., Engeland en Frank rijk gezegd, dat de status van het Saar- gebied op een vredesconferentie pas definitief geregeld zou worden. Ameri ka had echter gehoopt, dat de wijzi ging in de status van de Franse verte genwoordiging in het Saargebied zo danig zou kunnen zijn behandeld, dat hierdoor geen moeilijkheden zouden worden geschapen. Acheson wilde niet kenbaar maken of Amerika bezwaar had tegen de benoeming. Sprekend over de Egyptische kwes tie zeide Acheson, dat elke gelegenheid voor een discussie over de voorstellen, welke door de Westelijke Grote Drie en Turkije ter oplossing van de Suez- kanaalkwestie en het commando voor het Midden-Oosten, zijn gedaan, door de V.S. zouden worden toegejuicht. Amerika meent nog steeds, dat dever- Professor Nikitin, leider van een Sowjetrussische culturele delegatie in Denemarken, zou gisteren spreken voor de Deense staatsomroep. De lezing moest echter afgelast worden omdat de professor niet tevreden was met de door de omroep ter beschikking ge stelde tolk. Hij vond dat deze tolk niet sympathiek tegenover de Sowjetunie stond. Nikitin wilde zijn eigen Deense tolk meenemen, maar dat wilde de omroep niet, omdat deze van mening was dat aan de objectiviteit van zijn tolk niet behoefde te worden getwij feld. dragsrechten van Engeland in de Suez- kanaalzone niet vervallen zijn. Omtrent de kwestie-Spanje verklaar de Acheson, dat een militaire missie naar Madrid zou reizen, als de Ameri kaanse regering eerst een besluit had genomen ten aanzien van de militaire samenwerking, tussen de V.S. en Span je. Deze missie zou de Amerikaanse ambassadeur in Madrid terzijde staan bij zijn onderhandelingen met de Spaanse regering over militaire hulp verlening. Besprekingen over een en ander zullen binnenkort door de Ame rikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie gevoerd worden, op grond van een rapport van een groep zojuist uit Spanje teruggekeerde offi cieren. Utrechts zakenman vluchtte naar Frankrijk Tegen de Utrechtse zakenman A. P. S. werd gisteren bgj verstek door de procureur-generaal bij het Amsterdam se gerechtshof, wegens ernstige devie- zenovertreding, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, en een geld boete van f 75.000.subs, zes maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen gelden, in totaal circa f 20.000.geëist. Ruim twee jaar geleden legde de bij zondere politierechter te Utrecht S. een geldboete op van f 100.000.subs, vijf maanden plus zes maanden hechtenis. Bij de behandeling van deze zaak in hoger beroep voor het Amsterdamse gerechtshof was de procureur-generaal gisteren van oordeel, dat een lichtere straf moest worden geëist, daar het feit reeds zes k zeven jaar geleden was gepleegd. "lij sprak de hoop uit, dat verdachte, die zich in Frankrijk be vindt, naar Nederland zou terugkeren, daar hij een „dynamisch en voor ons land zeer nuttig man" kon zijn. Te Genève is een overzicht over het afgelopen jaar gepubliceerd van de economische commissie der V.N. voor Europa. Hierin wordt te kennen ge geven, dat Engeland en Amerika, de landen, die het meest bjj de huidige goud- en dollar-crisis betrokken zijn, niet bijtijds begonnen zijn, hun denken en politiek in te stellen op de komende moeilijkheden. Wat Engeland betreft: het duurde tot Januari 1952, eer de mi nisters van financiën van 't sterlingge- bied er toe overgingen maatregelen te nemen, om de crisis het hoofd te bie den. De commissie acht het niet onmo gelijk, dat de dollarreserves van het sterlinggebied nog verder zullen in krimpen, eer er verbetering intreedt. Engeland zal waarschijnlijk meer tar we in het dollargebied moeten kopen, wegens mislukking van de Argentijnse en de Australische graanoogst. Eén der basis-oorzaken voor de be talingsmoeilijkheden van Europa, wordt genoemd de onbevredigende samenstel ling van de uitvoer der meeste Euro pese landen in vergelijking met die van MEN HOEFT geen kei in kennis van ons vochtige vaderland te zijn, om te weten wat de Amersfoortse Kei is. Ge zult hem echter niet herkennen, als ge hem nu weer eens zoudt opzoeken. Want ziet, onverlaten hebben het ding eergisternacht knalrood geverfd, zodat latie voorzien, het stenen gevaarte als een geweldige kolen-periode, tomaat in de sneeuw lag. Iedereen, die perimenten op dieren uitvoeren. Op 'n len ze jonge kalveren met ultra-violet te stralen. Hierdoor wordt de groei van kalveren bevorderd, terwijl tevens hun organisme wordt versterkt. Het or ganisme van organisten kan afwijken, zoals iedereen graag geloven wil. Maar Voordelig in die dure de organist van een klein kerkje in O, je kunt zoveel ex- Holtenau (Duitsland) deed toch wel de kei passeerde wreef zich de ogen uit. Natuurlijk heeft men een vermoe den, wie dit stoute stukje heeft uitge haald. Velen zeggen: „Als de huzaren in Amersfoort afzwaaien, moeten we op onze kei passen". Het huzarenkwaad- je zit er overigens goed in en het schoonmaken zal niet eenvoudig zijn. In Duitsland hebben ze een methode gevonden om methaangas te winnen uit natuurlijke mest en afval. Op de boer derij „Allerhop" worden twee tractoren met dit „mestgas" aangedreven en bo vendien wordt er op gekookt, terwijl het verder als brandstof dient voor een gedeelte van de verwarming. Na de gasbereiding blijft een product over, dat dezelfde bemestingswaarde heeft als gewone, natuurlijke mest. Theodoor wou de jonge hond, die sedert kort zijn kleedjes bevuilt, maar van zo'n instal- collectieve boerderij in Estland bestra- Handen omhoog, ik verzoen! SheMaherade (in 1001 Nacht). erg vreemd. Die bewaarde uit angst voor zijn vrouw, enkele flessen cognac in de grootste der orgelpijpen, waar door deze van toon veranderden. Dat ontdekte tenminste 's mans plaatsver vanger tijdens een ziekte van de drin kebroer. Dat er een einde aan die or gel-orgie werd gemaakt, voelt u wel. In de Mohammedaanse heilige stad Mekka zal binnenkort electrische ver lichting worden aangelegd. Alle ver lichting werd nog verzekerd door olie lampen, en men zal de komst van elec- triciteit als een hele verlichting be schouwen. Dat deze eeuw bijzonder verlicht is blijkt wel uit het feit, dat 310 Duitse technici, die vijf jaar in de Sowjet-Unie hebben moeten werken, dezer dagen weer naar hun vroegere woonplaats, Jena, mochten terugkeren, waar ze bij wijze wijze van verandering voor de Russen mogen werken. de V.S. Een andere moeilijkheid vloeit voort uit de bijzondere handels- en valutaverhoudingen der Europese lan den, voornamelijk van Frankrijk en Engeland met de overzeese gebiedsde len .Deze landen stimuleren de export naar de overzeese gebiedsdelen, ten nadele van de uitvoer naar andere lan den, waarmede betalingsmoeilijkheden zijn ontstaan. Hoewel de industriële productie in West-Europa zich blijft uitbreiden is er nog weinig gedaan tot het herstel van evenwicht tussen in dustrie en landbouw, zo concludeert het jaaroverzicht tenslotte. Maatregelen tegen gebrek aan kolen in studie De raad van de Organisatie voor Euro pese Economische samenwerking heeft een commissie ingesteld, welke de mid delen zal moeten bestuderen, ter ver lichting van de kolenschaarste in Euro pa. Deze staat onder leiding van minis ter Stikker, terwijl ook de ministers voor de productie van Frankrijk, Enge land en West-Duitsland er zitting in hebben. Op verzoek van minister Stik ker zal ook een commissie van plaats vervangers worden gevormd. Men ver wacht, dat -lij tegen 11 Februari te Lon den bijeen zal kunnen komen. PERZISCHE OLIE NAAR HONGARIJE De Perzische ministerraad heeft de clearing-overeenkomst tussen Perzie en Hongarije goedgekeurd. Onder de door Perzie aan Hongarije uitgevoerde pro ducten komt ook olie voor. jyjET groot lawijt heeft de Commu nistische Partij van Nederland haar ontwerp-Beginselprogramma gepubli ceerd. Het is afgedrukt in „De Waar heid" van j.l. Zaterdag en in sterk ver grote oplage verspreid. De redactie van het blad richt zich tot 50.000 nieu we „lezers" en zegt, dat zij zullen ont dekken, „dat deze krant een geheel andere krant S dan de niet-communis- tische bladen", daarmee een wijd open deur intrappend. Want als dat „ande re" ooit is aangetoond dan juist in het nieuwe beginselprogramma. Het won derlijke is, dat de CPN het Nederland se volk wil doen geloven, dat het hier nu om een echt-Nederlands program ma gaat, terwijl zij zeer goed weet, dat er geen woord Nederlands bij is: het is Pools, het is Tsjechisch, Roemeens, Hongaars, maar beslist niet Neder lands. Voor één ding hebben wij bewonde ring: voor de verbijsterende brutali teit. waarmede het goede woord „Ne derland" wordt misbruikt. Misbruikt, verkracht, vertrapt! En niets anders. En wij zijn nog dankbaar ook, want wij geloven, dat geen enkel Nederlan der bereid is de communisten op hun weg te volgen, indien hij ten minste niet al te zeer verblind is. In dit op zicht zou de CPN wel eens het tegen overgestelde kunnen bereiken van wat zij wenst. Wij zijn niet in staat het gehele stuk voor zichzelf te laten spreken: twee pagina's „Waarheid" laten overneming niet toe. Wel willen we enige citaten geven. Ze zouden met tientallen ande- aanhalingen kunnen worden aanga- vuld. „De communisten beschouwen het socialisme echter niet als export-arti kel en zijn ervan overtuigd, dat het niet gewenst en ook niet mogelijk is enig volk met geweld het socialisme op te dringen." „De CPN is van mening, dat alle voorwaarden aanwezig zijn voor de bevrijding van Nederland van het Amerikaanse juk in de nabije toe komst." „Onder de huidige verhoudingen bestaat er in Nederland geen demo cratie. zelfs niet in de zin van parle mentaire democratie. Democratie be staat alléén daar, waar het werkende volk, vóór alles de arbeidersklasse, deel heeft aan het bestuur van de maatschappij en van de staat. In de huidige tijd staan wij in Nederland voor de keuze tussen deze democratie voor het volk en een verder afzakken naar een meer of minder verkapt fascisme". „De verdediging, bescherming en ondersteuning van de Sowjet-Unie is de eigen zaak van de Nederlandse ar beidersklasse en van alle vooruitstre vende Nederlanders". Wij verzekeren onze lezers in ernst, dat wij het gehele stuk nauwkeurig hebben gelezen. Wij hebben niet één ogenblik de indruk gehad hier met een document van een Nederlandse politieke partij te doen te hebben. In dien wij ergens in deze zee van slag zinnen een nationale, een eigen ge dachte zouden hebben gevonden, dan zouden wij tot discussie bereid zijn. Zij is niet te ontdekken. En niettemin is dit „socialisme" geen exportartikel, zegt de C.P.N. En hoe stond het dan met de uitvoer naar landen, die thans achter het ijze ren gordijn zijn verborgen? En wat te zeggen van de vrijheid daar, die de communisten hier volop genieten. Er zijn in het recente verleden an dere totalitaire systemen geweest, die hetzelfde lied hebben gezongen. Het was een melodie uit den vreemde, die ons vals en onwaarachtig in de oren klonk. Meer woorden wensen wij er niet aan vuil te maken. Zoals de ouden rommelen In een groot gebied in West- Mexico is de laatste paar dagen ongerustheid veroorzaakt door de heftige werking van de Paricutin, de jongste vulkaan ter wereld. In 1943 ontstond de Particutin in een korenveld bij San Juan de las Colchas. In acht jaar tijd is hij tot een hoogte van 2500 meter opge rezen. Ontploffingen in de krater van de vulkaan en aardbevingen hebben reeds in een uigestrekt gebied muren doen instorten en ramen vernield. Constellation van kastje naar muur De luchthaven Schiphol zat gister middag na vier uur volkomen dicht voor inkomende vliegtuigen. De ver trekkende vliegtuigen hadden van de mist geen last. Tussen vier uur en half elf gisteravond kon slechts één machi ne landen en dit nog wel in de late avond, toen de mist vrij snel'begon op te trekken. De meeste vluchten met als einddoel Schiphol moesten geannuleerd worden. Verschillende malen werden toestellen, die wilden landen, naar Brussel, Frankfort of Londen gediri geerd. Een K.L.M -Constellation, die gister middag om half vier zou landen, werd opgedragen naar Brussel te vliegen en daar de passagiers af te leveren. In Brussel aangekomen, vernam men ech ter, dat de mist boven Schiphol was opgetrokken, weshalve de gezagvoerder, die enkele transitopassagiers aan boord had, richting Amsterdam koerste In middels bleek Schiphol weer potdicht te zitten en de Constellation maakte dus wéér rechtsomkeert. De transito passagiers, die om tien uur van Schip hol moesten vertrekken, werden in al lerijl met taxi's van Brussel naar Am sterdam gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1