Regering staat tussen twee vuren Massale opheffing vakgroepen en ondervakgroepen Van organisaties Woltersom naar PBO Montgomery wil professionals op Olympische Spelen toelaten Anderhalve eeuw geleden werd J. C. J. van Speyk geboren Het interpellatieverzoek- Stapelkamp ingewilligd Overheids-of particuliere administratie voor sociale verzekeringen Tweede Kamer kon nog niet tot besluit komen Lodewijk van Deyssel ter aarde besteld Mr J. H. R. VAN SCHAIK WORDT ZEVENTIG JAAR Bekwaam en algemeen geacht staatsman Datum voor radioretributie was reeds in 1944 vastgesteld Maar KB werd nooit in Staatsblad opgenomen Uitspraak op 13 Februari Wereldconferentie over oorlogspsychose f Chapeau de la paix Mening van maarschalk stuit op felle tegenstand „RUSSEN ZIJN GEEN AMATEURS" Over een jaar moetalles zijn opgedoekt Beperking zuivelimport naar Senaatscommissie Euwe op de derde plaats „DAN LIEVER DE LUCHT IN" Noma protesteert tegen reclame door de omroep Duitse opstand in een gevangenenkamp DONDERDAG 31 JANUARI 1952 (Van onze parlementaire redacteur) jje KWESTIE, waaraan de Tweede Kamer Dinsdagavond en opnieuw Woens dagmiddag bij de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering zeer veel woorden heeft gespen deerd, was tot een simpele vorm terug te brengen. Zullen de uitvoeringsorganen instituten van het bedrijfsleven zelf zijn, of behoren zij overheidsinstellingen te blijven? In dat laatste geval is een centraal administratiekantoor op zijn plaats; bij beheer door de bedrijfsverenigingen zal men kunnen kiezen tussen kantoren van elk der bedrijfsverenigingen een vrij sterke decentralisatie dus of samenwerking tussen deze afzonderlijke kantoren en een gedeeltelijke concen tratie. £JE REGERING zat min of meer tus sen twee vuren. In het ontwerp was namelijk de mogelijkheid opengesteld van beide oplossingen. Het gaf beide vormen een kans, waarbij de practijk zou kunnen uitmaken aan welke vorm ten slotte de voorkeur gegeven dient te worden. De Staatssecretaris van Sociale Za ken, mr dr Van Rhijn, verdedigde het in het wetsontwerp neergelegde stand punt en verklaarde de ingediende amendementen het gisteren reeds vermelde van de heer Stapelkamp was niet het enige wel niet onaanneme lijk, maar ontried toch ernstig de aan neming ervan. Vóór centralisatie van de admini stratiekantoren, al dan niet onder be heer van de overheid en vóór decen tralisatie en oprichting en beheer door de bedrijfsverenigingen, met toeeicht door de Sociale Verzekeringsraad, werden van weerskanten verscheidene argumenten aangevoerd. Van de ge decentraliseerde kantoren der bedrijfs- kantoren verwachtte men een goedko per en efficiënter werkwijze; nu een maal centralisatie met een uitgebreid apparaat bestaat, wilde men daarte genover dit apparaat niet verloren laten gaan. Poging tot toenadering J)E INZICHTEN liepen dus nogal uit een en het scheen moeilijk om tot enige overeenstemming te komen. De heer v. d. Born (Arb.), die het wets- Gisteren is onder zeer grote belang stelling het stoffelijk overschot van Lo- dewijk van Deyssel, de laatste Tachti ger, op de begraafplaats „Westerveld" bij Velsen ter aarde besteld. Prof. An ton van Duinkerken zei in een toe spraak, dat met het verscheiden van Van Deyssel een historisch tijdperk in de Nederlandse letterkunde werd afge sloten. Hij noemde de gestorven schrij ver een mens, wiens levenskracht naar lichaam en ziel onvermoeibaar was tot het uiterste. Lodewijk van Deyssel is de meest glorieuze figuur geweest in de beweging van Tachtig. Onder degenen, die hem de laatste eer bewezen, bevon den zich o.a. Eduard Ver kade. Jan Mens, A. Roland Holst en Godfried Bo- mans. Nieuw Frans handelsverdrag van belang voor kaasexport Het handelsverdrag met Frankrijk is thans ondertekend. Het is in werking getreden op de dag der ondertekening met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1951. Dit betekent, dat de hoeveelheden die in de tijd van 1 Juli1 November 1951 zijn geëxporteerd, als een voor schot op de in het nieuwe verdrag vast gestelde contingenten zijn te beschou wen. Voor Noord-Holland is dit verdrag in het bijzonder van belang voor de hoe veelheden kaas, die op grond daarvan kunnen worden geëxporteerd. Voor Frankrijk zelf bedraagt deze hoeveel heid 3000 ton, voor de Franse gebieden in Noord-Afrika 2000 ton en voor de verdere Franse overzeese gewesten in totaal 775 ton. Nederland twee ton De Nederlandse ambassadeur in India, de heer A. M. L. Winkelman, heeft meer dan tweehonderd ton levensmid delen, in Nederland bijeengebracht door de actie „Nederland helpt India", over gedragen aan de Indische minister van volksgezondheid. De minister verzocht de ambassadeur aan de organisatie en personen, die tot dit geschenk hebben bijgedragen, de diepgevoelde dankbaar heid van 't Indiase volk over te bren gen. BAANVAK ARNHEM—NIJMEGEN IS ZONDAG GESTREMD In verband met werkzaamheden aan de spoorbrug over de Rijn bij Ooster beek zal het treinverkeer tussen Nij megen en Arnhem op Zondag 3 Febr. van 6 uur tot vermoedelijk 17 uur ge- stremd zijn. hielp India met levensmiddelen De Tweede Kamer heeft Woensdag aan de heer Stapelkamp (A.R.) verlof verleend, om op een nader te bepalen dag een interpellatie te houden over de stijgende werkloosheid en over de maat regelen, die dl regering ter bestrijding daarvan heeft genomen en nog denkt te nemeji. Drs. G. Nederhorst (Arb.) herinnerde er aan, dat op een verzoek om een in terpellatie over de werkgelegenheid over het algemeen nimmer een beslis sing was genomen. Het verzoek bleek te zijn vergeten. Bij wijze van amende honorable zegde de voorzitter toe, dat de heren Stapelkamp en Nederhorst beiden zouden mogen zeggen wat hun op het hart lag. I ontwerp eigenlijk niet meer lustte, deed een poging tot toenadering, toen hij aan de heer Stapelkamp voorstelde im in de commissie van voorbereiding nog eens te beraadslagen over deze tussenvorm: oprichting en beheer van de administratie door de bedrijfsvereni gingen, met toezicht door de Sociale Verzekeringsraad een tegemoetko ming dus zijnerzijds en vorming van een centraal kantoor, de concessie derhalve, die hij van de heer Stapel kamp verlangde. Verschillende afgevaardigden meng den zich in het debat. Er heerste eni ge spanning, wat de kamer zou gaan doen. De normale, korte pauze van vijf minuten breidde zich uit tot een on derbreking van een kleine drie kwar tier, waarin de heren druk onderling beraadslaagden. Daarnavervolgde men rustig de besprekingen. Minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn hadden weinig nieuws meer in het midden te brengen. Laatst genoemde verduidelijkte, dat hij aan een functionele decentralisatie de voorkeur gaf boven souvereiniteit in eigen kring, welke souvereiniteit licht leidt tot overschatting. Zo bleef de spanning tot het einde van de vergadering bestaan. De be slissing over de amendementen zal pas vallen bij de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp. De Kamer kwam daar Woensdagmiddag niet meer aan toe. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag, 31 Januari, viert een staatsman van echt-Nederlandse de gelijkheid, van grote kennis en be kwaamheid en van een weldadig- rustige zekerheid in zijn beleid, zijn zeventigste verjaardag. Mr. J. R. H. van Schaik, bij velen bekend als voor malig Tweede Kamerlid en Kamer president en als ex-minister, werd ge boren op 31 Januari 1882. Hij bezocht het gymnasium in 's Hertogenbosch en de universiteit in Utrecht, waar hjj in 1905 promoveerde. Daarna ves tigde hg zich als advocaat in Arnhem, waar hg ook de functie van kanton- rechter-plaatsvervanger vervulde. Voor de Schiedamse kantonrechter werd gistermorgen de zaak voortgezet tegen de secretarie-ambtenaar W. H. uit Vlaardingen, die een radiotoestel had gebruikt zonder in het bezit te zijn van een luistervergunning. Deze vergunning was hem door de PTT geweigerd, omdat hij na 1949 op zijn kaart verouderde zegels had geplakt. Volgens de getuige-deskundige, W. G. F. van Heiningen, ambtenaar van de PTT, kon de datum voor het inwerkingtreden van de radio retributie niet in het geding worden gebracht, omdat deze datum reeds in 1944 te Londen in een Koninklijk Besluit was vastgelegd. Deze datum was bepaald op de eerste dag van de tweede maand na afkondiging van de staat van beleg in een bevrijde Nederlandse gemeente. Aangezien deze en andere bepalingen nogal verwarrend werkten besloot men na de oorlog de redactie van het be sluit te wijzigen. Voor dit wijzigings- besluit, aldus de getuige-deskundige, gold de datum van het oude K.B., ook al stond er in de aanhef van het nieu we besluit: „Met ingang van een nader te bepalen datum" Het betrof hier dus een wijziging en niet een verandering van het oude K.B. Was dit laatste het geval dan zou een nieuw K.B. nodig zijn geweest. Niet in Staatsblad De verdediger mr T. G. Scheer meende, dat er wel degelijk sprake was van vervanging. Men kan toch moeilijk zeggen, aldus mr Scheer, dat men verplicht is met ingang van een nader te bepalen datum een luisterbij drage te betalen, als deze nader te be palen datum elf maanden in het verle den blijkt te liggen. Spreker vroeg zich af waarom men er niet eerlijk voor uitkomt, dat de minister vergeten heeft de vervanging van het besluit bij K.B. alsnog te doen ingaan. Nie mand durft dit te bekennen omdat het zulke vérstrekkende gevolgen heeft. Mr. Scheer betoogde voorts, dat het KB. van 1944 onverbindend was als gevolg van een foute wijze van publi catie. Het werd namelijk nooit in het Staatsblad opgenomen. Nadat de kan tonrechter de eigenlijke oorzaak van de rechtzaak, het plakken van verou derde en ongeldige zegels, had aange stipt, bepaalde hi; de uitspraak op 13 Februari. De ambtenaar O.M. had zes gulden of drie dagen geëist. In ons land vertoeft momenteel dr. Samiran Banerjee, die namens de In diase „Psychotherapeutische vereniging" in verschillende Europese landen be sprekingen voert over de voorbereiding tot een dit jaar in New-Delhi te hou den wereldconferentie over het wegne men van de psychologische oorlogs spanningen. Op deze conferentie zal de stelling worden besproken, volgens wel ke medici, psychologen enz., de oorlog beschouwen als een manifestatie van geestelijke abnormaliteit. Ook wil men de mogelijkheden overwegen om tot het opheffen van de spanningen, dit tot oorlogs-psychose leiden, te komen. Dr. Banerjee tracht in ons land tot bunde ling te komen van allen, die in deze materie een positieve bijdrage kunnen leveren. PIET TE NUYL SR. 60 JAAR De radio- en toneelspeler Piet te Nuyl Sr. zal op 9 Februari zijn zestig ste verjaardag vieren. In September van dit jaar hoopt Te Nuyl zijn veertig jarige loopbaan als toneel- en radio acteur te herdenken. Al spoedig toonde hij een grote be langstelling voor politieke vraagstuk ken en voor allerlei maatschappelijke kwesties. Dat leidde tot een intensieve deel neming aan het maatschappelijk le ven, hetgeen blijken moge uit de res pectabele lijst van bestuursfuncties, die hij vervuld heeft. Wel zeer trad hij op de voorgrond als Tweede-Kamerlid. Hij was lid van dit college van 1917 tot 1933 en van 1937 tot 1948 en bekleedde bovendien met veel tact en tot aller waardering het voorzitterschap van 1929 tot 1933 en van 1937 tot 1948. Tussen zijn beide Kamerlidmaat schappen in van 1933 tot 1937 werd hij geroepen tot het ministers ambt. In het tweede en derde minis- terie-Colijn beheerde hij toen de por tefeuille van Justitie. Voor de twee de keer diende hij het land als minis ter, nu zonder portefeuille, in het ka- binet-DreesVan Schaik, van 1948 tot 1951, waarvan hij zelf een der forma teurs was. Bij zijn aftreden op 15 Maart zag hij terecht zijn grote verdiensten beloond door zijn benoeming tot minister van Staat. Op 11 Mei 1951 volgde boven dien zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Mr. van Schaik is voorts comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw en nog altijd lid van het col lege van curatoren van de R.K. Uni versiteit in Nijmegen. De laatste jaren heeft hij zich voor al bezig gehouden met de voorberei ding van de nieuwe status van de Ne derlandse Antillen en Suriname, waar voor hij enige keren reizen naar de West heeft gemaakt. Ook leverde hij een Zeer aanzienlijk aandeel in de voorbereiding van de op stapel staan de Grondwetsherziening. Mr. van Schaik geniet de algemene achting, zowel wat zijn karakter eigenschappen, als zijn capaciteiten aangaat. Wij wensen hem op deze dag gaarne nog vele jaren toe. Onder de naam van „Chapeau de la Paix" bracht de bekende Parijse modiste Suzanne Fournillon in haar voorjaarscollectie, dit rno- dieuze hoedje. Het is voorzien van vele nationale vlaggen met in het midden die van de vijf grote mogendheden. (Van onze parlementaire redacteur) TOT voor kort kon men hier en daar in Den Haag aan weerszijden van de deur van kantoorgebouwen boven elkaar een hele rij bordjes zien, die de namen vermeldden van allerlei hoofdbedrijfsgroepen, vakgroepen en ondervakgroepen. Niet twee of drie van zulke organisaties waren in die huizen ondergebracht, maar hele verzamelingen. Er zijn gedurende en na de oorlog meer dan duizend van zulke hoofd-, vak- en ondervakgroepen geweest. Geen onderdeel van de industrie, de handel en het bankwezen was ongemoeid gelaten. Er waren zelfs detailgroepjes met.slechts drie leden. Eén groep telde maar.één lid, name lijk die van de spoorwegen. De zogenaamde organisaties-Woltersom waren wel zeer perfectionistisch ingericht, waardoor men van zelf kwam tot eindeloze afsplitsingen. Ieder zal zich het voorontwerp van de toenmalige minister ir. H. Vos op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie herinneren. Er kwam een stroom van critiek los, culminerend in het ver wijt, dat in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, zoals ir. Vos zich die voorstelde, een te sterke bevoegdheid aan de overheid werd toegekend. Een nieuw ontwerp, waarin de tegenwoor dige minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, de hand had, ver schilde in zoverre van het ontwerp-Vos, dat niet het gehele bedrijfsleven in ver ticale publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties ondergebracht zou behoeven te worden en dat de invloed van de vrije organisaties meer tot zijn recht kwam. Inmiddels is de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in het Staatsblad verschenen. Als gevolg daar van en om nog twee redenen kan men thans de organisaties-Woltersom liqui deren. Die twee redenen zijn, dat de grondslag eraan ontvallen is wij le ven niet meer in een periode van schaarste-economie en dat de vrije organisaties zijn herleefd. Contributie Wel zal uiteraard de contributiekwi tantie de leden aan de aanwezigheid van deze lichamen herinneren. Over de contributiebetaling voor de organisaties- Woltersom men weigerde soms om de contributie te voldoen zijn met wisselend resultaat eindeloze processen gevoerd. Aangezien de organisaties- Woltersom een combinatie waren van de vrije en de publiekrechtelijke orga nisaties, behoefden de leden vroeger maar één contributie te betalen, tenzij vanwege de aard van hun werkzaam heden of bedrijf van meer dan één vak groep lid moesten zijn. In de toekomst zullen de leden zowel voor de publiekrechtelijke organisatie als voor hun vrije vereniging moeten betalen. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de P.B.O. in ons par lement is daartegen geageerd, doch als tegenargument kan gelden, dat lidmaat schappen van meer dan één en soms van verscheidene publiekrechtelijke or ganisaties veel minder zal voorkomen dan in het verleden, om de eenvoudige reden, dat er veel minder zullen zijn. Bovendien zullen de vrije verenigingen een gewichtige eigen taak houden, lig gende o.a. op het gebied van de vak opleiding en de voorlichting. Want niet alle werkzaamheden zullen door de nieuwe organisaties van de vrije ver enigingen overgenomen worden. Was dit wel het geval, dan zou uiteraard de bestaansgrond voor de vrije organisa ties wegvallen, terwijl zij juist nodig zijn omdat de P.B.O. op hen steunt. Naar aanleiding van de deelneming van Rusland aan de Olympische zomer spelen te Helsinki heeft maarschalk Montgomery, in zijn kwaliteit van president van de Kandahar Ski Club, in een in de „London Times" gepubliceerde brief de suggestie gedaan de Olympische Spelen zowel voor amateurs als professionals open te stellen. In een communistische staat, zo verklaarde hij, is iedere sport beoefenaar evenzeer een professional als een onderwijzer, dokter of kruidenier, „Of de Olympische spelen amateuristisch of niet moeten zijn, is een kwestie van opinie, aldus Montgomery, maar dat zij niet meer aan de voorwaarden van amateurisme voldoen, is een vaststaand feit". „En we kunnen ons niet vereni gen met twee verschillende soorten amateurisme, Oostelijk en Westelijk", voegde hij er aan toe. schouwd worden als de barometers van het nationale prestige, uit te laten komen. De enige weg, die met betrek king tot de Olympische spelen dan ook gevolgd kan worden, is ze open te stellen voor alle sportbeoefenaren in de ruimste zin des woords. Laten zij elkaar bekampen op het sportveld, dat zal ons belangrijk kunnen helpen in het verhinderen van strijd met elkaar te moeten leveren op het slagveld", al dus besloot Montgomery zijn brief. De suggestie van veldmaarschalk Montgomery om de Olympische spelen ook open te stellen voor professionals, heeft in Engelse sportkringen grote oppositie gevonden. Lord Burghley, de voorzitter van het Brits Olympische Comité, zeide naar aanleiding van de in de „Times" ver schenen publicatie, dat het internatio nale reglement het deelnemen van be roeps sportlieden verbiedt. „Professio nalisme en amateurisme moeten ge scheiden blijven, voegde hij eraan toe. Beide groepen hebben in de sport hun plaats en beide spelen het spel met succes, doch de Olympische spelen zul len voor de amateurs gereserveerd moeten blijven". De secretaris van de Amateur Boxing Association, James O. Mcintosh, verklaarde: „L'ord Montgo mery had beter gedaan de Olympische gedachte te bestuderen alvorens een suggestie als deze te doen". Tenslotte zeide de penningmeester van de inter nationale zwemfederatie (F.I.N.A.), A. H. E. Fern: „Ik ben een fel tegenstan der van het voorstel en naar mijn me ning zal maarschalk Montgomery er dan ook geen rechtvaardiging voor kunnen vinden". Naar Montgomery's mening handelde het Olympisch comité juist door Rus land tot de Olympische spelen toe te laten. „We moeten geen enkele poging om oost en west dichter bij elkaar te brengen achterwege laten, zo ging hij verder, maar uit de erkenning van Rusland door het I.O.C. moet men de consequentie aanvaarden de spelen én voor amateurs én voor professionals open te stellen". Concluderende zegt de maarschalk: „Er zullen altijd wegen gevonden wor den om verkapte professionals in ama teur-wedstrijden, die in het middelpunt van de belangstelling staan en be- 7IJ hebben thans hun langste tijd ge had. In September van het vorige jaar is men met de geleidelijke ophef fing begonngn. Voor sommige sectoren van het economische leven verloopt de liquidatie vrij snel. Elders gaat het weer wat langzamer, doch op 15 Fe bruari 1953 moeten al de organisaties- Woltersom opgedoekt zijn! Telkenmale leest men, dat er weer enkele verdwenen zijn. Weet u bijvoor beeld, dat we het tegenwoordig weer zonder een vakgroep doodkistenmake rij moeten stellen? En dat de vakgroe pen kuiperij, borstelmakerij, manden makerijen en hoeden- en pettenmake- rijen reeds verdwenen zijn? Verder zijn (o.a.!) reeds opgeheven de ondervak groepen détailhandel in dames- en meisjesbovenkleding, détailhandel in damesmodeartikelen, détailhandel in dames- en herenkledingstoffen, détail handel in onderkleding, corsetten en babygoed, détailhandel in manufactu ren, détailhandel in kleinvakartikelen, détailhandel in bedden, tapijten, gor dijnen en meubeltextielstoffen en de vakgroep verhuurinrichtingen van tex- tielgoederen! Nu de P.B.O. J7INDELIJK zullen we dus van al deze administratieve rompslomp bevrijd zijn? Neen, zo is het niet. Voor de vroe gere organisaties-Woltersom komt wat anders in de plaats, echter met dit prin cipiële verschil, dat de nieuwe lichamen gedragen zullen worden door de vrije organisaties. De Amerikaanse senaat heeft met 47 tegen 39 stemmen het wetsontwerp tot intrekking van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten naar de bank- en valutacommissie verwezen. Deze zal op 3 Maart a.s. rapport aan de Senaat uitbrengen. PTT-BESTELLER VEROORDEELD TOT EEN JAAR EN DRIE MAANDEN De Amsterdamse rechtbank heeft de 32-jarige PTT-besteller F. J. D. uit Am sterdam veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, wegens het achter houden en incasseren van vijf postwis sels voor een totaal bedrag van f 240. De partij EuweMüller II uit de vierde ronde van het internationaal schaaktournooi te Bazel werd afgebro ken. Müller koos de Höllandse verdedi ging en weerde zich uitstekend. Onze landgenoot had dan ook niet de minste kans om door zijn verdediging heen te breken. Eerst werden de koninginnen afgeruild, vervolgens meerdere stukken. Toen de partij werd afgebroken stond Euwe er gunstiger voor, aangezien hij voor het eindspel nog beide raadsheren bezat. De uitslagen van de overige par tijen luiden Christoffel (Zwits.)Teschner (Did.) 1-0; Müller I (Zwits.)Vidmar (Zuidsl.) afgebr.; Schudel (Zwits.)Leepin (Zwits.) 0,5-0,5. De stand luidt na de vierde ronde? 1. Schudel 3 pnt.; 2. Vidmar 2,5 pnt. en 1 afgebr. part.; 3. Euwe 2 pnt. en 1 af« gebr. part.; 4, 5, 6 Leepin, Christoffel en Teschner iedr 2 pnt.; 7 Müller I 0,5 pnt en 1 afgebr. partij; 8. Müller II 0 pnt en 1 afgebr. partij. Persoonlijk damkampioen schap Het tournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland begint op 15 Februari te Utrecht. Hiervoor zijn twee groepen gevormd. De Noordhol landse deelnemers zijn ondergebracht in groep A, welke als volgt is samen gesteld: H. Laros en B. Dukel, IJmui- den, IJ. de Jong, Velsen; W. de Jong, Haarlem; R. C. Keiler, Amsterdam; A. Bizot, Zwaag; P. Beers, Noord-Schar- woude; A. Stuurman, Schiedam; H. v. Zuilekom en W. Roozenburg, Rotter dam en A. de Graag, Heusden. £)EZE 31se Januari 1952 is het honderdvijftig jaar geleden, dat Jan Carel Josephus van Speyk het levenslicht aanschouwde. Nog op de huidige dag kunnen wij in deze historische figuur de nationale deugden herkennen, weer- dat het verlangen der Zuidelijke Ne- nm.'nnolJ Xcr, 7. r. 71 ~J.i „T. -3 7T„!J J Tt t - fT PT*1 Q Tl /IPV O noov nVI O £1"! O VI 11 4 It-Vi «i Tl -nA neerboot beloofde zijn overweldigers de papieren even te gaan halen. Van die gelegenheid heeft hij gebruik ge maakt de brand in het buskruit te jagen. Er is in die dagen heel wat beroe ring geweest over deze daad. Maar hoe het zij, de lauwe Noord-Nederlanders werden er door tot een ongekende geestdrift opgewekt, al heeft deze geestdrift er dan nimmer toe geleid, Speyk toegeschreven zegswijze: „Dan liever de lucht in". Of Van Speyk deze woorden gebruikt heeft, wie zal het zeggen. Maar een feit is, dat hij de lucht is ingegaan. Hij bestond het om eigenhandig de lont in het kruit van z'n kanonneerboot te steken, toen dit «•s-ww x>. derlanders naar onafhankelijkheid werd weggevaagd. Aan Van Speyk bewaren we tot op de huidige dag herinneringen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar een gedenkteken op zijn graf geplaatst is, en in Den Helder bij het Koninklijk werd. Onmiddellijk werd het Instituut van de Marine, waar een besprongen door een groep oproer- ionge generatie jaar op jaar appèl wordt kraaiers. Zij eisten Van Speyk's pa- afgenomen rond de mast van de Ka- pieren en haalden de Nederlandse vlag nonneerboot No. 2, die de enorme ex- aan de achtersteven neer. De jonge be- plosie op die 20ste Januari 1831 heeft velvoerende luitenant van de kanon- overleefd. spiegeld in de karakteristiek: moed-beleid-trouw. En dat wel omdat hij op de 20ste Januari 1831, nog slechts enkele dagen dus voor zijn 29ste verjaardag, vrijwillig zijn leven offerde om de eer der natie te redden, voorzover die in zijn handen gelegd was. De overlevering kent de aan Van schip tijdens de opstand der Belgen tegen de wal ge- door hevige wind drukt De Nederlandse organisatie van mu sici en artisten heeft verklaard met vol doening te hebben kennis genomen van het feit, dat er sancties zijn toegepast op een der omroepverenigingen in ver band met een uitzending op 1 Januari j.l. Voorts wordt er in een motie op aan gedrongen, maatregelen te nemen tegen het reclame maken voor tournees, die door de omroepverenigingen worden georganiseerd, het regelmatig laten op treden van amateurmusici en -artisten, en het reclame maken voor enige vak centrales en vakverenigingen. De Duitse oorlogsmisdadigers, die in de voormalige Rijkswerkinrichting te Veenhuizen zijn ondergebracht, zijn in werk- en hongerstaking gegaan. Een groep van 57 mannen, onderling verbonden door een eed of onder de druk van terreur, kondigde, volgens H.V.V., 's morgens om zeven uur het verzet aan. De directeur van het ge sticht, de heer H. Stouten, en de rijks politie wisten te bereiken, dat alle Duitsers nog diezelfde dag op twee na weer aan het werk gingen. Nederlands motorschip voer tegen onbekende trawler Het Nederlandse tankmotorschip "P&lma" is gisteren om negen uur bij heiïg weer ter hoogte van Zeebrugge in aanvaring geweest met een trawler van nog onbekende nationaliteit. De „Palma" kreeg een groot gat in de wand -en is op terugreis naar Rotter dam* /K. A fa A A i

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5