Pint, Pam en Pom in Zwitserland „Amerika moet de Europese „baby-derbies'" subsidiëren" NEMOVA Sta sterk in 't leven In de greep van de woestijn m Nederland is krioelende goederen uit het dollargebied en ver" kinderkamer DIT is van meer dan toevallig belang Mossadeq antwoordt op Britse klacht Het Radioprogramma JIMMY BROWN ALS AUTORENNER Toenemende verkoeling tussen Peking en Moskou Nationalisten in Tunesië wekken op tot algemene staking Bespreking in gemengde commissie voorgesteld Souvereiniteit van Bey door Frankrijk erkend Veiligheidsraad vóór de ontwapeningscommissie Dames! Vooral nu Eéns per week... 57. Arme Bollie! Hij wist niet zo pijlsnelle vaart in de afgrond. Ze ver gauw wat er met hem gebeurde. Plot seling werd hij over de rand gesleurd en schoot hij met dezelfde vaart de diepte in. En arme Paul! Ook hij viel weer naar beneden. En dat was alle maal de schuld van de Boze Beer. Had deze Pirn, Pam en Pom niet zo aan het schrikken gemaakt, dan hadden zij vast niet het touw losgelaten. Enals zij het touw niet losgelaten hadden, dan waren Bollie en Paultje niet samen in de diepte getuimeld. Daar vielen de twee ongelukkige dieren met een wachtten niets anders dan elk ogen blik verpletterd te worden. Maar, wat gebeurde daar? Plotseling bleven zij op dezelfde hoogte hangen. Het touw was achter een rotspunt blijven haken en daar schommelden Bollie en Paultje ieder aan een kant, alsof zij samen een weegschaal vormden. Overgelukkig schudden die twee elkaar de hand. Zij konden het zelf nauwelijks geloven, maar het was een feit. Zij waren op wonderbaarlijke wijfce gered! Vreemde visie na een vluchtig bezoek (Van een onzer medewerkers) JENKIN Lloyd Jones is een Amerikaanse journalist, redacteur van de Tulsa Tri bune uit Tulsa in Oklahoma. Mister Jones „deed" van 17 November tot 17 December j.l. tien Eurpcse landen aan en schreef daarover aan zijn krant. Nog geen 24 uur vertoefde hij ook overigens voor het eerst van zijn leven 'u Nederland. Dezer dagen zijn al zijn artikelen gebundeld onder dc titel „Zij spre ken onze taal niet". Toevalligerwijs belandde dit boekje op onze lessenaar. Merkwaardige dingen schrijft deze Amerikaanse journalist over ons land. Na tuurlijk zag hü windmolens draaien cn vrouwen op klompen de dorpsstraten vegen. Dat hoort er nu eenmaal bij. Maar hij zag gelukkig ook onze snclve-keers- wegen en onze moderne woningbouw. Verder hoorde hij vele klokken luiden, zonder ook maar een idee te hebben waar dc diverse klepels hingen. 70 schreef hij, dat in 1940 een Neder landse brigade bij Duinkerken aan de Duitsers ontsnapte en naar Enge land overstak en dat onze vloot in de „great Nazi-blitz" grotendeels tot zin ken werd gebracht. Mr. Jones had, tesamen met een aan tal Amerikaanse collega's een onder houd met Minister Staf, maar de me ning over het Europese leger, welke hij onze Minister van Oorlog in de mond legt klopt niet met de werke lijkheid. Verbazingwekkend is het laatste deel van zijn artikel, waarin hij zijn indruk over Nederland samenvat: Spannende competitie. Wanneer men de gelukkige, energieke Hollanders gadeslaat, krijgt men de indruk, dat men hier aardig dicht bij het paradijs is. Maar ook hier krij gen we te maken met het toenemende gedrang van overbevolking, deze keer met een nieuw aspect. Nederland is bijna gelijkelijk verdeeld tussen Pro testanten erj Katholieken. Beide groe pen zijn vastbesloten, dat geen van beide een duidelijk overwicht zal krijgen. Beide partijen zijn gewikkeld in een strijd om zoveel mogelijk kin deren te krijgen, blijkbaar zonder aan de gevolgen hiervan te denken. De regering heeft een kinderbijslag afgekondigd welke veel lijkt op die in Canada. Voor het eerste kind betaalt de regering drie gulden per week. Maar bij meer kinderen stijgt de toeslag per kind. Grote gezinnen worden in ruime maten ondersteund door rijksubsidies. Het resultaat is, dat Holland meer kin deren schijnt te hebben, dan enig an der land, dat ik ooit heb gezien. De bevolking is gestegen van 8.700.000 in 1930 tot pl.m. 11.000.000 thans. Het land is zo dicht bevolkt, dat het onmogelijk is voor het kleine Nederlandse leger (dat slechts twee divisies zal tellen in de a.s. herfst) om manoeuvres te houden in Nederland. Verleden maand moest het zijn manoeuvres in Duits land houden. Ondanks de aanzienlijke emigratie naar Canada en Australië is de bevolkingstoeneming vier maal zo groot als de emigratie. Kinderkamer. voor de Amerikaanse belasting-be talers. Behalve onze hoge bijdragen aan de Nederlandse herbewapening, hebben wij een groot deel van de taak oj ons genomen om kruidenierswaren te leveren aan deze krioelende Neder landse kinderkamer (letterlijk staat er: teeming Dutch nursery). Verleden jaar (1950 dus) voerde Nederland voor een waarde van 300 millioen dollar in aan Telefoon, besprekingen en correspon dentie; zo de gehele dag maar door, dat vergt veel van Uw zenuwen. Uw werk en zenuwen blijft U de baas door een geregeld gebruik van NERVA NOVA- drageés. Zij werken versterkend voor lichaam en geest. Gebruikt Nerva ..ova maakt U sterk! 1.25 'n 2.70 p. verp. (Advertentie, lng. Med.j kocht aan dat gebied slechts voor 110 millioen dollar. Het congres wees 105 millioen dollar toe aan de Amerikaan se ondersteuningsfondsen. Er bleef een hiaat van 85 millioen dollar over, waarvan iedereen verwacht, dat Uncle Sam het zal aanvullen, mogelijk door oorlogsmateriaal te kopen in Holland. Tot nu toe is het als onbeleefd be schouwd ja het was zelfs tahoe om de uiteindelijke gevolgen van op hol geslagen bevolkingscijfers te be spreken. Maar het tijdstip is nabij, dat de geplukte Amerikaanse belasting-be taler wil weten hoe lang hij nog moet doorgaan met Europese „baby-derbies" te subsidiëren", aldus Jenkin Lloyd Jo nes. De Perzische premier dr. Mossadeq heeft Dinsdagavond het antwoord van zijn regering op de Britse klacht voor het Internationale gerechtshof goedge keurd. Hierin is opnieuw gesteld, dat het Hof in het BritsPerzische olie- geschil niet bevoegd is. Het verdrag van 1933, waarin de olieconcessie van de Anglo-Iranian werd verlengd, wordt onwettig genoemd, omdat het parle ment niet vrij was gekozen. Onderhandelingen te Tokio vorderen De Amerikaanse en Japanse verte genwoordigers, die op het ogenblik te Tokio besprekingen voeren over een beveiligingsverdrag, hebben in begin sel overeenstemming bereikt over een aantal punten. In een lezing te Oslo heeft de Noorse atoomdeskundige Dahl verklaard, dat in het district Oslofjord grote ura nium bevattende leivelden zijn gevon den. VRIJDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weer berichten. 9.12 Gram.muziek. (9.309.35 Waterstanden.) 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Voor de zieken. 11.20 Voordracht. 11.40 Jiddische liederen. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram.muziek. (Om 14.50 Boekbe spreking.) 16.00 Muzikale causerie met illustraties. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.30 Berichten. 19.40 „Feest getijden", causerie 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram.muziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Leven op aarde", causerie. 21.00 Gram.muziek. 21.45 Buitenlands weekoverzicht. 22.00 Theater orkest, -koor en solisten. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond .vijding. 23.00 Nieuws 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30—24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Idem. 10.05 Kamerorkest. 10.50 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram.muziek. 12.tf0 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianorecital. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht. 13.25 Metropole Or kest. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram.muziek. 14.45 Cello en piano. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Franse chansons. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Cram.muziek. 18.35 Regeringsuitzending: Hendrik de Wit: „Cultureel leven in de Nederlandse Antillen". 18.45 „De Uitkijk post". 18.55 Gram.muziek. 19.05 Marine- nieuws. 19.55 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting". 19.35 Pianoduo. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Strijkorkest en solist. 21.00 „Opbouw in Liefde", causerie. 21.15 Pianomuziek voor vier handen. 21.40 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.00 Amusementsmuziek. 22.25 Gram. muziek. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige Katholieke Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. Experimenteel Televisie-programma van de NCRV. —20.15—21.45: 1. Journaal; 2. „Dertigduizend"; 3. Film. - Pauze. - 4. Hongaars programma; 5. Dagsluiting. 58. De toeschouwers beleefden de heerlijkste race, die zij ooit van hun le ven aanschouwden. „Al word ik hon derd jaar", zei een meneer met een ruitjespet op zijn geplakte haren, dat zal ik nooit meer vergeten. Wat schitterend. Dit is nog eens sport. Kijk die twee mekaar eens heerlijk treite ren. Een m'ooier schouwspel kan ik me niet indenken". „Net wat u zegt, sig- nor", zei een ander, die paars zag van de opwinding, „en dan hebben we nog 't vooruitzicht dat 't vast niet goed af loopt. Die Meteoor vliegt zo zeker als tweemaal twee vier is uit de bocht en dat heeft die knul aan zich zelf te wij ten, want dat is geen rijden meer, maar dat is toverkunst". Intussen be gon Jimmy Brown ook een beetje paars in zijn gezicht te worden. Van boosheid, maar ook van ongerustheid, want zijn rechter voor- en zijn rechter achterband waren zo goed als tot op het canvas afgesleten. Meneer Giebel stond aan één stuk te seinen, dat hij moest stoppen en de laatste boodschap, die hij Jimmy stuurde was de waar schuwing: „Je bent bezig zelfmoord te plegen". Jimmy deed echter of hij niets merkte en besloot 't nog twee ronden vol te houden. (Advertentie, lng. Med.) Amerika constateert Volgens een publicatie van de Ame rikaanse regering is in China, „één van de landen, waar de voedselproduc tie is teruggelopen niettegenstaande de zogenaamde agrarische hervormingen, de massa-executies en de liquidatie van landeigenaars, een toenemende verkoe ling tussen Peking en Moskou te zien". „Land na land laat dezelfde geschie denis zien: groeiende ontevredenheid, onderdrukking zonder succes, nieuwe zuiveringen, massa-deportaties en an dere vormen van communistische vrees wekkende maatregelen uit het bekende Sowjet-repertoire". Vleescentrale - Rotterdam. Fabrieken en Bedrijven te Akkrum, Assen, Enschede, Twello, Utrecht en Wierden (Advertentie, lng. Med.) De nationalistische organisaties in Tunesië hebben de bevolking opgeroe pen om morgen in algemene staking te gaan, als protest tegen het vasthouden van de onlangs gearresteerde nationa listische m communistische leiders. Verwacht wordt, dat veel politiemannen en militairen op de been zullen zijn, hoewel verondersteld kan worden, dat het bij vreedzame betogingen zal bljj- Zonder debat heeft de Veiligheids raad zijn goedkeuring gehecht aan de resolutie van de Algemene Vergade ring der V.N., waarbij de commissie voor conventionele bewapening wordt ontbonden en vervangen door een nieu we ontwapeningscommissie. De commissie bestaat uit de leden van de Veiligheidsraad en Canada en zal vóór 10 Februari voor het eerst bijeenkomen. Belgische radio kort haar zendtijd in De Belgische radio-omroep heeft zich genoodzaakt gezien zijn uitzendingen, zowel over de Vlaamse als de Waalse zender met twee en een half uur per dag in te korten, als gevolg van een geschil met enkele buitenlandse ver enigingen voor amateurs- en reproduc tierechten, waaronder het „B.I.E.M." te Parijs. Het B.I.E.M. eiste fr. 20.mil lioen per jaar aan „rechten voor me chanische reproductie" op, terwijl de Belgische radio-omroep reeds fr. 10. millioen uitgeeft aan auteursrechten, voor het gebruiken van Franse gramo- foonplaten. De radio-omroep heeft in verband hiermede het contact met het B.I.E.M. en de Franse vereniging van auteurs, componisten en uitgevers van muziekstukken, verbroken. GEHEIM PROCES TE STOCKHOLM In Stockholm is officieel bekend ge maakt, dat drie „niet met name te noe men personen" „wegens spionnage" ver oordeeld zijn tot respectievelijk drie, vier en acht maanden dwangarbeid. Oliedeskundigen uit verschillende landen, w.o. ook Nederland, zullen van- daa'g bijeenkomen in het ten Zuiden van de DeensDuitse grens gelegen Nieboel om de mogelijkheden te bespre ken van oliewinning in Zuid-Zweden en Denemarken. De regeringen van Japan en Indo nesië hebben gelijktijdig te Tokio en Djakarta de tekst van een voorlopige overeenkomst inzake de herstelbetalin gen gepubliceerd. 22) Ontelbare malen had hij zichzelf ver vloekt om zijn stommiteit aan een dergelijke waanzinnige tocht, die wel iswaar in het begin vol mogelijkhe- heden had geschenen, mee te doen. Per slot van rekening hield hij van Mara Denley zoals hij van geen an dere vrouw zou kunnen houden, dat had hij pas goed beseft toen hun verloving was afgeraakt; en toen zich de mogelijkheid voordeed haar te rug te winnen met bovendien de kans dat ze veel geld zou erven had Cromer geen ogenblik geaarzeld. Maar nu wenste hij vurig dat hij het nooit was begonnen. Om te beginnen had hij een natuur die behoefte aan afleiding en gezelschap had, zodat de afzonde ring in deze woestijnvesting voor hem moeilijker te verdragen was dan voor een man die niet zo snakte naar de genoegens van de grote stad; en in de tweede plaats vertrouwde hij Hasrif niet en werd hij voortdurend achter volgd door de gedachte dat die „ver maledijde nikker" zoals hij hem noem de, eens een paar folteringen op hem zou gaan proberen. Plotseling gaf hij zo'n trap tegen een zijden kussen, dat het over de gepo lijste vloer van het vertrek vloog. Wat door: MARJORIE VERNON een pracht manier om je dagen door te brengen! Weliswaar had ben Hasrif hem toegestaan van het zwembassin gebruik te maken, maar ook daar be waakten die twee reusachtige zwartjes hem voortdurend.... en er was nie mand om eens mee op te trekken.... Gary draaide zich om, liep op een der grote vensters toe en keek met zijn handen diep in zijn broekzakken naai: buiten. Dit was de salaamlik, oftewel gastenverblijf; een lage lange vleugel van het gebouw met een terras met marmeren treden over de gehele breed te en blauwe bouguinvilleas tegen de marmeren balustrade. Aan de voet van dit bordes bevonden zich rode poin- settias, leeuwenbekken, goudsbloemen een bonte mengeling van kleuren; daarna kwam een lage muur, die ook met bouguinvilleas was begroeid en he" zwembad afscheidde. Daarachter waren prachtige rozentuinen en in het midden daarvan lag een vijver met waterlelies en een fontein. Cromer was vrij om overal rond te wandelen, want Hasrif wist best dat hij toch niet kon ont vluchten, en dit gedeelte was ver van de vrouwenafdeling verwijderd. Maar Gary had spoedig genoeg van dit voor recht, de schoonheid van de natuur had hem nooit veel gezegd. Hij keek nu met een ontevreden frons op zijn voor, hoofd naar buiten en verstijfde toen plotseling. Daar stak een slanke, gesluierde ge stalte het grasveld over en kwam op hem toe, bij Allah! Slank, jong, sierlijk was ze, de door zichtige sluier liet ravenzwart haar zien en alsof zijn doordringende blik de hare tot zich trok, hief ze een paar prachtige donkerfluwelen ogen naar hem op Ze sloeg onmiddellijk haar ogen neer en liep door, echter niet voordat hij een snelle blos onder haar donkere huid had zien opstijgen. Goeie hemel, wat een schoonheid! Zijn hart klopte sneller van opwinding. Het was ellendig om hier opgesloten te zitten natuurlijk, maar het zou niet eeuwig duren ongetwijfeld zou Jane Frask hen wel los kopen; en als hij er in kon slagen kennis met dat meisje te maken, zouden de weken in El Araish misschien toch niet zo saai zijn! HOOFDSTUK VI Mara leunde over de rand van het balkon en haalde de zoete rozengeur die in de warme lucht naar haar op steeg, diep op. Het prachtige kleuren spel bracht haar in verrukking; de lucht was zo diep blauw, de marmeren balustrade crème, de rozen en poin- ^ettias warm-rood. Ze had opeens het vreemdt gevoel dat iemand haar gadesloeg en keerde zich met een ruk om, maar ze snakte naar adem, toen ze de donkere spot tende ogen van Sheik Amid, die vlak naast haar was komen staan, op haar gericht zag. „Hoe komt u hier? Wat wilt u van me?" riep ze uit en keek angstig langs hem heen. Maar Jane Frask rustte in een van de andere kamers van het appartement dat hun was toegewezen en ze waren alleen. „Om u de waarheid te zeggen, weet ik dat nog niet". Hij stak een sigaret aan zonder er haar een aan te bieden en borg zijn koker daarna zorgvuldig weg. „Of het moest zijn dat ik er ple zier in heb het blanke katje een hoge rug te zien opzetten en te zien blazen". „Een dergelijke primitieve vorm van pleizier trekt u natuurlijk aan", snauwde ze vol verachting. „Natuurlijk". Hij haalde even zijn schouders op. „Ik ben onbeschaafd en hoe was het ook weer? Een barbaar en nog een heleboel verrukkelijke dingen meer. En...." „Wanneer gaan we hier nu eindelijk eens vandaan?" viel ze hem in de rede: en plotseling schoten de donkere ogen vuur en kwam hij een stap nader. „Dat heb ik al eens gezegd: nooit" „Doe niet zo belachelijk". Ze wuifde dat met een verachtelijk gebaar van haar hand weg. „U weet heel goed dat het onmogelijk is ons voor eeuwig hier te houden". (Wordt vervolgd) ven. Frankrijk stuurt voorlopig geen nieuwe versterkingen naar Tunesië. Volgens welingelichte Franse kringen heeft de resident-generaal in Tunesië, de Hautecloque, Woensdag aan de 70- jarige Bey van Tunis een onmiddellijke bijeenkomst van een gemengde com missie voorgesteld, om alle oorzaken van spanning in het protectoraat te be spreken. De souvereiniteit van de Bey zou in een door Frankrijk ingediende nota zijn erkend^ terwijl het laatste land ten sterkste ontkent de souvereiniteit met de Bey te willen delen. De betreffende nota zinspeelt waarschijnlijk op intrek king van de klachten tegen het Franse bestuur, die de in Parijs verblijvende vertegenwoordigers van Tunesië, aan de Verenigde Naties willen overhandigen. De groep Arabische en Aziatische sta ten in de V.N. heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de toestand in Tu nesië. Gewezen wordt op de mogelijk heid van „goede diensten" om het ge schil op te lossen. ARGENTIJNEN KRIJGEN MINDER VLEES Argentinië, een van de grootste vlees exporteurs in de wereld, heeft Woens dag voor het eerst een rantsoenering van vlees ingevoerd. Hotels en restau rants in het gehele land moeten een vleesloze dag in de week instellen;—* Voorts zijn de veemarkten in het ge hele land verboden met het doel het vee naar de grote vleesverwerkende industrieën te leiden en de autoriteiten meer controle te geven op het binnen lands verbruik. Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie, lng. Med.) Viet-Minh bereidt zich op tegenoffensief voor Radio Vietminh heeft aangekondigd, dat Ho Tsji Minh de voorbereidingen voor een algemeen tegenoffensief in Indo-China met spoed zal voltooien. In een voor Indo-China bestemde uitzending heefi) de Russische radio bekend gemaakt, dat in de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen de bevolking er toe wordt aangespoord Vietnam te steunen. De Japanse regering zou van plan zijn de landstrijdkrachten in het ko mende jaar tot 250.000 man uit te brei den en de vlootstrijdkrachten tot 50.000 man met een vloot van in het geheel 300.000 ton. De sterkte van de lucht macht tenslotte zou gebracht worden op 2000 vliegtuigen en 100.000 man per soneel. Het Indonesische deviezeninstituut heeft bekend gemaakt, dat het maxi mumbedrag, dat door Nederlandse wer kers in Indonesië naar Nederland kan worden overgemaakt, ook in 1952 weer 5000 gulden bedraagt. Maak eens per week schoonschip met 1 of 2 Adverteiine. Inu Med.; KERKELIJK NIEUWS NED. HERV. KERK: Beroepen te Genemuidcn: J. Hovius te Hoogeveen. Bedankt voor Kam pen: Jac. de Vos te Huizum (Fr.); voor Moerkapelle: H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; voor Klundert: D. G. A. van der Wiel te Tholen. GEREFORM. GEMEENTEN: Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: A. Vergunst te Zeist; te Kruiningen: H. Ligtenberg te Rotterdam-West. DS G. J. VAN PER VEGT t In de ouderdom van 89 jaar is te Haren in Groningen overleden ds G. J. van der Vegt, één van de oudste emeritus-predikanten van de Gerefor meerde Kerken. De overledene werd in 1891 predikant te Haren, welke ge meente hij 33 jaar heeft gediend. Na zijn emeritaat is hij nog enkele jaren hulpprediker geweest te Bergen (NH),

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6