Onze grootouders hadden even goed of slecht weer als wij De Gaulle zit op het vinkentouw Australiër en de emigrant passen zich bij elkaar aan Klinckert op ons Winterseyseen-^_ wringen adviseur Idbank" iramma dhaafd Atoombom heeft geen enkele invloed op weersomstandigheden Normale winter r Modeshow in de vrije luchi Acietas en biefstukje zijn al ingevoerd KERKELIJK NIÉUWS Een vonkje en de pullover of het tapijt ging in vlammen op Namaak wol brandde als buskruit DE. bonafide textiel-industrie acht zich in haar belangen sterk be dreigd. Verkopen van wollen goederen waren zelden zo gering als gedurende de laatste paar dagen. Door middel van. advertenties, door lezingen van textiel- experts voor vrouwenclubs legt men er thans de nadruk op, dat alle, in de winkel verkrijgbare werkelijk wollen merkartikelen door een speciaal che misch proces onbrandbaar zijn gemaakt. „Men moet er natuurlijk geen steek vlam onder houden", zei een tetxiel- deskundige, „maar alle behoorlijke ma teriaal is meer dan bestand tegen vonkjes. Die zullen er een gat in schroeien, maar nooit een „toorts-ef fect" veroorzaken. Paniek in Amerika Om de mooiste pan Parijs strijdt hevig tegen gangsterdom Onbuigzame houding van de R.P.F. Eisenhower vraagt spoed bij defensie-opbouw GLIMLACHJE e. Ing. Med.) wordt het door ook giste- elbuien in Daar er nke opkla- ?n, menen ng te mo- waarschu- werd van- Giste- 15 en ge- i wat de een goed Het zal ge- le nog vrij lucht van ordt aange- de baro- en stijgen, zo- zichten nog er in het st opklarin- kele regen- m vallen. ma/ca Wereldbank te ds belangrijker onomische ont- ieven gebieden, om dr. A. Win- ïl voor de in- drie maanden itgezonden, ten ontwikkelings- ;e bestuderen, bank adviseren ibouw van Ja- jank zich heeft iNVB verzoekt edelen dat het in de KNVB blijft gehand- 1 de terreinen wijze door de s visite uit telen hebben twee Haag, van wie zich toegang 1 aan de Zuid- de 28-jarige 3e gelegenheid het perceel bij gebruik om uit te rollen, zijn 17-jarig jr geld was te ik roofden zij ;oestel, een di- lum en een zil- ijdens hun ope- eld door een r de jongste i opende rustig igblad in ont- de hand was. producent verhoogd :erbieten-areaal so mogelijk uit ster van Land- Iselvoorziening, /oor de produ- met f 4.te - per 100 kg. iwe suikerpriji een belangrijk len dan in 1951. ot uitdrukking de suikerprijs ar gebeurde he Courant wordt b'e- r aan „Het sn, dat de sloten had enschool te subsidie te gt de Alkm. op kun- lat in de Cadetten- i vestiging voornemen lyceum na- let Nassau- let plan om Ziekenhuis onder te isgelaten. komen de inzake de aal Zieken- ide raads- eling. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 r pjET in de zon fonkelende sneeuwdek, het eerste werkelijk winterse beeld in deze merkwaardige winter, nam ons eigenlijk een beetje de wind uit de zei len, Wij waren namelijk met opgestreken zeilen om dan maar bij dit beeld te blijven naar De Bilt getrokken om aan de bron, in het Koninklijk Meteorolo gisch Instituut, te weten te komen, wat er eigenlijk aan de hand is met deze winter, die tot nu toe uit herfststormen, regen en warmte bestond. Het is ons thans duidelijk geworden, dat wij niet helemaal vrij waren van het onredelijke gevoel, dat iedereen reeds sinds de afschuwelijke zomer had: dat „De Bilt" om zo te zeggen aan het wanordelijke weer mede schuld is; en er kwam nog bij, dat wij ons al te vaak tenminste dat dachten wij over verkeerde weerberichten hadden geërgerd. Na het bezoek denken wij er toch anders en beter over. MU dan: de winter 19511952 is heus niet zo abnormaal als de meesten denken. Hij is tot nog toe bijzonder zacht geweest, maar dan toch binnen de grenzen van het normale. Uiter aard zijn deze grenzen nogal ruim; zij 6luiten strenge winters als die van 1947 en die, zoals wij thans beleven, in. In elk geval is er geen sprake van, dat sinds een paar tientallen jaren de seizoenen opmerkelijk van algemeen karakter zij veranderd, zoals vaak door leken beweerd wordt. U weet wel: a la ..in mijn jeugd waren wij de hele winter op de schaats en in de zomer scheen de zon". De onverbiddelijke statistieken tonen aan, dat die niet zo is. Wat de stormen betreft, zijn inder daad dit keer, voornamelijk in het Kanaal-gebied, bijzonder veel hevige stormen geregistreerd, maar de „herfststormen" zijn toch nooit tot October en November beperkt ge weest. En er was slechts één storm, enkele weken geleden, die met de an ders slechts bij tropische cyclonen ge meten windsnelheden van 200 km. per uu". een abnormaal verschijnsel bood. Wij hadden het ook over de onzalige zomer 1951. Natuurlijk was dit ook uit het oogpunt van de koel wetenschap pelijke meteoroloog een bijzonder natte en koele zomer, maar eveneens binnen de grenzen van het „normale". De weersverwachting. UN thans Iets voor de ontelbare mop peraars, die geen vrede hebben met de dagelijkse bulletins van De Bilt. Kennelijk onthouden wij slechts die berichten, waarin de heren meteorolo gen de plank mis slaan. Want de weersverwachtingen (gebruik vooral niet het woord „voorspelling", daar moet men in De Bilt niets van hebben) zijn in de laatste jaren, zoals kan wor den aangetoond, slechts in ongeveer 10 pet. van de gevallen verkeerd ge weest! Dit is een bijna imponerend percen tage: 85 van de 100 keer uit de berich ten, die de Bilt van heinde en ver ont vangt, de juiste conclusie voor de lange periode van 36 uur getrokken. De weersverwachting, die men 's avonds voor de komende dag hoort of leest, wordt reeds 's morgens opgemaakt. Men vroeg ons, vooral op de bewoor dingen van de bulletins te letten; de leek besteedt daaraan vaak niet de no dige aandacht. Hoe onoverzichtelijker de weersituatie, des te voorzichtiger is het bulletin. Men moet er dus niets uit afleiden, wat er niet in staat. En even- De Air-France opende dezer dagen een nieuwe lijn op het wintersport- centrum, „Chamonix". Als attractie kregen de passagiers van deze vlucht een mode-show in de „vrije lucht" te zien. Een manne quin van Chez Germaine Lecompte presenteerde tijdens de vlucht een van de laatste creaties. min mag hij, die toevallig zonder para plu het slachtoffer van bijzonder vele en energieke „verspreide buien" wordt, vergeten dat het elders droog blijft. De atoombom. J7EN andere misvatting, en wel één waartegen wij hier met bijzondere nadruk willen optreden is, dat met alle beslistheid kan worden verklaard, dat atoomexplosies, noch radiogolven (ook natuurlijk niet bombardementen en be schietingen in de oorlog) ook maar de geringste invloed op het weer hebben. Wat de atoombom betreft, kan ook voor de volslagen leek begrijpelijk worden gezegd, dat de enorme energiehoeveel- heden, die bij atoomproeven vrijko- enen, toch minimaal zijn. Zij zinken volkomen in het niet, vergeleken bij de energie, die in een enkele gewone de pressie besloten ligt. Elk windcentrum boven de Noordzee is oneindig veel krachtiger dan de sterkste door men senhand uitgelokte explosie. De enige, werkelijk principiële ver andering in de weersomstandigheden is, dat in de laatste 40 a 50 jaren de temperatuur in de poolstreken enkele graden is opgelopen. Dit heeft zijn oor zaak in verandere luchtcirculaties, die meer warme luchtmassa's uit de tropi sche gebieden naar de polen brengen. Het is mogelijk, dat dit mettertijd zijn invloed op de algemene situatie zal uitoefenen. Maar let wel: dat is een kwestie van eeuwen. (Van onz correspondent in Sydney) fyVER de „assimilatie" van emigranten in Australië is reeds veel geschreven en gesproken. Ongetwijfeld is het belangrijk, dat een emigrant in de nieuwe wereld assimileert, dat hij spoedig land, taal en plaatselijke gebruiken leert en een waar burger wordt van het nieuwe vaderland, dat hij gekozen heeft. Nu langzamerhand één op iedere dertig Australiërs een „nieuwe Australiër" is, begint de grote tromroerderij over de assimilatiekwestie echter wat te verminderen. En hier en daar eens rustig rondkijkend begint men tot zijn verrassing te merken, dat de assimileerders al assimilerend zelf geassimileerd worden. UN zo moet het. Dit is het beeld, dat de mannen met visie van het vijfde werelddeel der toekomst hadden: ver- Australischte nieuwelingen, maar tege lijk oude Australiërs met een ruimere blik allen wereldburgers in de ware zin des woords. Tot op zekere hoogte geldt nog steeds de onderscheiding tus sen „emigranten", „nieuwe Austra liërs" en refugees. De refugees zijn de voor Hitier weggelopen lieden, die vóór en in het begin van de oorlog len uit de grond schieten en ze zijn helemaal vergeten, dat ze een tien jaar geleden nog hartstochtelijke voorvech ters waren van de alleen zaligmaken de roastbeef. Buitenlandse pers De buitenlandse pers in Australië bloeit als nooit te voren. Ruim 80 bla den verschijnen in het vijfde wereld deel thans voor een 75% in de moeder taal der buitenlanders en voor 25% In het Engels. Het gevolg hiervan is, dat KONINKLIJKE WEGWIJZER HHl Het eerste, wat prinses Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, bij hun aankomst in Afrika zullen zien, is deze wegwijzer waarop de afstan den naar vele steden, Londen in begrepen, zijn aangegeven. naar het vijfde werelddeel kwamen; de nieuweling zich hierdoor geleide- de „nieuwe Australiërs" zijn de Balten en Oost-Europeanen uit de ontheem den-kampen en de „emigranten" zijn de Britten en Nederlanders, die in de laatste jaren kwamen. Steeds sterker beginnen echter ook hier de scherpe kantjes te verfijnen. Toch is het belangwekkend te zien, hoeveel de Australiërs zelf in de laatste jaren van de nieuwelingen heb ben overgenomen. Een tien jaar geleden bijvoorbeeld, was de actetas in Australië een onbe kend geval. De Australiër nam zijn treinlectuur, flesje melk of versnape ring mee in een heel klein, in Euro pese ogen vrij belachelijk koffertje. Zag men op straat een man met een actetas, dan zei men: een refugee Wanneer een tien jaar geleden een man met een baret in plaats van een hoed met neergeslagen rand over straat liep, dan dacht iedereen, dat hij óf gek was, óf naar een gecostumeerd bal Wanneer men tien jaar geleden een Australiër bijvoorbeeld een Nederlands gebakken biefstuk voerzette, dan zou hij misschien beleefd „erg lekker" zeggen, doch hij zou thuis onmiddellijk verkondigen, dat hij zich toch maar liever aan zijn „gegrilde" lap biefstuk of schapencoteletten hield. Thans ver dringen de Australiërs zich in de Ne derlandse, Hongaarse, Italiaanse, Mexi caanse en gewoon maar „Continentale" restaurants, die overal als paddenstoe- lijk assimileert zonder geheel zijn ouae taal en cultuur kwijt te raken, terwijl de belangstelling van Australische zijde door deze bladen ook voortdurend sterker geprikkeld wordt. Twee broertjes door gas bedwelmd Te Weert zijn twee broertjes van twaalf en zes jaar, die samen een bad namen, door uit de geyser ontsnappend gas bedwelmd. De moed(y vond beiden kort daarna bewusteloos in de met wa ter gevulde badkuip liggen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Ned. Hery. Kerk: Bedankt voor Zie- rikzee: W de Jong te Neede. Bedankt voor de benoeming: tot hulpprediker voor de Evangelisatie te Harskamp: P. J. Dorsman te Schelluinen. y MACHINE VAN TRAWLER GESLOOPT. Drie koperdiefjes zijn in Amsterdam betrapt toen zij bezig waren koperen onderdelen van de machines uit een opgelegde trawler te halen. De waar de van het gestolene bedroeg ongeveer vijfhonderd gulden, maar de sloperij maakt een totale revisie van de ma chines noodzakelijk en dat is heel wat kostbaarder. Gedenckklanck Ay, heurt de blyde bellekens aen Coningh Winters pack: thansch quam hy oock (roept dus Youchey) naert Hollant afghesackt. Edoch, hoe drupt syn vuylen baerd; de Griep glanst in syn oogh, hy had sints d' eersten Winterdagh gheen Stond' de voeten droogh! Het kiemt in hem van Allergie, een mist hanght om hem heên; den Modder en der wegen Prut die kleven hem aen 't been. Hij hoest en proest en niest en kniest, en heesch is syn gheluyd Hoe kliemerig en klam en naer siet Coningh Winter uyt! lek maeck een' Ellef-Plassentocht, de „tocht" en moet het doen, ons ghansche Waterrycke lant sopt reets in myne schoen. Toch quelt my gheenen Winterteen, slechts 't water in de knie, terwyl ick deur dien dicken Mist voortdurend minder sie, AI schaetst men niet, soo baedt men toch, de Jeucht can glyden gaen, de bagger, blubber, en de prut, syn hen een goeden Baen. Voorwaer wy syn een dapper lant ontwoeckerd aen de see, doch waerom men die watertroep in eighen bodem deê7 Maer com, aenvaerdt dit winterweer. Gheen sneeuwpack op de stad, we hebben toch in '-neeghentig nogh Winterweer gehad? Hoest nu en niest nu moedigh voort 't seysoen duurt nogh maer kort: En wie seght of het tóch nogh niet een Witten Pinckster wordt? THOMASSIUS (Van onze correspondent in New York) riEGELIJKE huisvaders en -moeders over heel de Verenigde Staten hebben dezer dagen een voorschoonmaaktijdse inspectie gehouden van de klerenkast. De belangstelling gold voornamelijk de pullovers, die eerst kort geleden waren gekocht en slechts een schijntje hadden gekost. Voorzichtig tornde men dan uit een naad een draadje los, nam het mee naar een veilige plek en.zette er daar een brandende lucifer onder. Verteerde de draad smeulend, dan keerde de rust in het gezin terug. Wanneer er echter een vlam opschoot als was zij door mag nesium gevoed, dan was de pullover ten vuilnisbakke gedoemd. Want het „koopje" bleek dan een vervaarlijke vuurhaard te zijn. Wolverkoop daalde. MERKWAARDIG was, dat juist de afgelopen week hier een ware „pullover-paniek" heeft rondgewaard. Zij was veroorzaakt door een schier eindeloze reeks persberichten omtrent brave burgers wier „wollen" vest of trui in lichterlaaie was gezet. Er kwamen berichten binnen van huizen, die waren afgebrand, nadat eeil gloeiende kool uit de open haard was gesprongen op een nieuw type vloer kleed, dat een z.g. „wollige" aanblik had gehad. Ongelukken komen zelden alleen. Maar was het niet frappant, dat vrij wel al deze ongelukstijdingen zich in één week concentreerde ook al had het euvel, dat er aan ten grondslag lag een jaar de tijd gehad om straffe loos om zich heen te grijpen? Wat er gebeurd was? Een aantal héél kleine textielfabrikanten had n.l. een oude truc doen herleven, waartegen de bonafide handel reeds tien jaar gele den had gewaarschuwd. Men had een rayon-draad, die men mechanisch had „geruwd" (door de vezels van de draad zó te borstelen, dat zij bleven uitstaan) niet alleen de aanblik gegeven van wol, maar het product voor „angora" of „cashmere" laten doorgaan. Deze zoge naamde geborstelde rayon had men verwerkt tot pullovers, „wollen" ves ten en zelfs tot vloerkleden. Niet al leen was dit een bedriegelijke voor stelling van zaken. Heel erger nog: de uitstaande rayon-vezels waren zo brand baar als buskruit. De fabrikanten wis ten dit. De boer op. VANDAAR dat zij hun product aan de gevestigde winkels niet durfden aan te bieden. In plaats daarvan zon der zij handelsreizigers ermee de boer op, om van dorp tot dorp en van deur tot deur te gaan. „Ik heb steeds geweten, dat het ge vaarlijke spullen waren", zei een van deze handelsreizigers. „Misschien niet precies, wat er aan deze producten mis was. Maar wij hadden allemaal op dracht om, nadat wij een stad of dorp hadden bezocht, daar in geen jaren meer terug te komen". Nu is het natuurlijk met de grove winsten afgelopen". Er wordt naarstig gespeurd in hoeverre de overheid kan ingrijpen. Slechts de staat Californië heeft een wet aanvaard, waarbij de verkoop van brandbare kledingstukken strafbaar is gesteld. Nu menigeen letterlijk zijn vingers aan deze pullovers heeft gebrand, is er in het Congres een wetsvoorstel inge diend, waarbij deze practijken straf baar worden gesteld. Het spreekt van zelf, dat de wet er wel doorkomt. Maar de louche handelaars houden zich nu wel degelijk op de achtergrond. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Ver. van Huisvrouwen heeft een prijs vraag uitgeschreven voor goede ontwer pen van technisch verantwoorde pan nen, die zodanig voldoen aan de aesthe- tische eisen, dat zij geschikt zijn voor gebruik op tafel. Hiermede zou het werk van de overbelaste huisvrouw ver minderd kunnen worden, zo meent de vereniging. Er zijn twee prijzen van f 500 uitgeloofd, een voor het beste ont werp van een pan, geschikt voor koken op gas en een voor het beste ontwerp van een pan, geschikt voor koken op electrische plaat. (Van onze correspondent in Parijs) TJE 43-jarige heer Edgar Faure heeft zijn kabinet van 40 ministers ge vormd en Frankrijk heeft dus weer een regering. Het is de zeventiende sinds de bevrijding. Gemiddeld heeft een minis terraad dus een levensduur van een maand of vier. Wanneer men bij ieder nieuw kabinet zou eisen, dat de afge treden ministers geen zitting meer mochten hebben in de komende rege ring, dan zou er nu geen parlementslid meer zijn, dat nog geen minister was geweest en men zou geen nieuwe mi nisters meer kunnen vinden. Maar de regeringen vallen en het merendeel der ministers blijft. Zodat er nog altijd heel wat parlementariërs rondlopen met hèt ideaal eens een portefeuille te kunnen bemachtigen. Het enige werkelijke nieuwe is, dat monsieur Faure sinds 72 jaar de jongste Franse minister-presi dent is. DOLITIEK g'zien zal er niets verande ren. De heer Faure zal moeten rege ren tussen de felle oppositie van com munisten en gauliisiVn en als de socia listen het erns een keer niet met hem eens zijn, zal er een achttiende kabinet gevormd moeten worden. Generaal De Gaulle heeft plotseling een veel on buigzamer houding aangenomen. Zijn partij heeft alle kansen geboden gekre gen om aan de nieuwe regering deel te nemen. Men heeft zelfs aan de secr.- generaal van de RPF aangeboden mi nister-president te worden. Maar De Gaulle was bang zich in een politieke hinderlaag te laten lokken en hij zei op alles ietwat hooghartig NEEN. Het gaullistische avontuur gaat dus voorlo pig nog niet door. Maar de generaal is een geduldige en vasthoudende aanbid der van Marianne. Hij heeft haar flir tation, als te zijn te lichtzinnig en te tijdelijk, van de hand gewezen. Hij heeft ernstiger plannen met de Franse Republiek. Fantastische overvallen. UR bestaan in een millioenenstad als Parijs verschillende machtige en uitste kend georganiseerde benden. Gangsters, die beschikken over geblindeerde auto's, wapens én een heel systeem van spion nen en handlangers. Óf het een grote bende is, of twee elkaar beconcurre rende, weet men niet. Maar met regel matige tussenpozen worden er de meest fantastische overvallen gepleegd. Bijna altijd op klaarlichte dag en midden in de stad. De vrachtwagen van een grote fabriek, die aan het einde van de week de salarissen van het kantoor naar de fabriek gaat brengen, wordt op de Boulevard des Italiens door een snelle zwarte auto gedwongen te stop pen. Drie mannen met machinepistolen springen er uit: Hautes les mains! De zak met de millioenen wordt gegrepen en een minuut later is er van de snelle zwarte auto niets meer te zien. Zo zijn er alleen deze maand al drie overvallen in Parijs gepleegd, waarbij tien, acht en negen millioen francs werden veroverd. Het gebeurde steeds zo snel en met zulk vakmanschap, dat de toeschouwers niet eens de kans kregen precies in zich op te nemen, hoe de gangsters er eigenlijk uitzagen. Om dit gangsterdom te bestrijden heeft de Parijse politie eerst twaalf vlie gende brigades in het leven geroepen. Uitgerust met de modernste middelen, de snelste auto's, rijdende zend- en ontvangstations, geblindeerde over valwagens en het beste personeel. Deze brigades zijn er inderdaad in geslaagd de gansters wat voorzichtiger te ma ken. Vier maanden lang lieten zij niers van zich horen en de brigades dachten reeds aan een overwinning. Maar dat bleek een grote vergissing. De bende heeft alleen rustig de tijd genomen het optreden en de werkmethoden van de brigades te bestuderen. Toen men dit eenmaal wist, wijzigde men zijn eigen methoden lichtelijk en men sloeg op nieuw en steeds met succes toe. De po litie heeft nu weer iets nieuws bedacht. Instellingen, die grote bedragen moeten transporteren, kunnen hiervoor speciaal door de politie gefabriceerde gebindeer- de vrachtwagens met bewaking huren. Men betaalt daarvoor vijftig gulden en de stad Parijs garandeert, dat de gan sters het niet zullen wagen iets te on dernemen. De moeilijkheden in Tunis. r^E onrust in Tunis is voor de Fransen een bijzonder pijnlijke zaak. Frank rijk gaat door voor het land, waar de vrijheid, la Liberté, boven alles geliefd is. En dan wordt het met geweld onder drukken van een nationale uitbarsting in het protectoraat natuurlijk door alle vijanden van de republiek uitgebuit. Wanneer de Fransen alleen met de Tu- nesiërs te maken zouden hebben, dan zou er waarschijnlijk wel een oplossing te vinden zijn. Maar iedereen weet, dat Amerika groeiende belangstelling heeft voor dit strategisch gelegen land aan de Middellandse Zee en dat de Fransen in Tunis geen baas meer in huis zijn. Dat maakt de toch al zo pijnlijke zaak nog veel gecompliceerder. Belangrijke en conservatieve Amerikaanse kranten hebben feeds duidelijk partij gekozen voor de Tunesische vrijheidsbeweging. Italië, dat sinds het begin van deze eeuw aanspraken op Tunis heeft gehad, doet ook nog een duit in het zakje en zo voelen de Tunesische leiders van het verzet zich machtig ondersteund. Frankrijk heeft toch besloten om niet toe te geven. Wat de binnenlandse aan gelegenheden betreft zal Tunis langza merhand geheel baas in eigen huis worden, maar de buitenlandse betrek kingen zullen via Parijs blijven lopen. In de Franse hoofdstad betreurt men het, dat de landen, die door Atlantisch Pact, Schuman-Plan, enz. zo nauw ver bonden zouden moeten zijn, elkaar in deze geschiedenis zo weinig steunen. Generaal Eisenhower heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de op bouw van de Westerse defensie in 1952 vlugger zal moetfn geschieden dan verleden jaar. Hij vond, dat in geheel West-Europa het vertrouwen en het moreel verbe terd zijn. De NAVO, tot dusver een ge raamte, moet nu spoedig van spieren worden voorzien om zonodig doeltref fend te kunnen handelen, aldus Eisen hower. „Het gevaar vermindert naar mate wij sterker worden". Er zullen offers moeten worden gebracht zonder dat de nationale economieën worden ondermijnd. Italië neemt maatregelen tegen neo-fascisme De Italiaanse senaat heeft alle arti kelen van het wetsontwerp op de on derdrukking van fascistische activi teit goedgekeurd. Het ontwerp voor ziet in strenge gevangenisstraffen en boeten voor degenen, die de reorga nisatie van de fascistische partij be vorderen, Ook kan beslag gelegd wor den, zelfs preventief, op de neo-fas- cistische pers. Beloning voor de mannen van de Turmoil De Amerikaanse ambassadeur in Lon den heeft een aantal cheques aan de bemanning van de „Turmoil" uitge reikt. Kapitein Parker kreeg 7500 gul den, stuurman Dancy, die vijf dagen met Carlsen aan boord van de „Flying Enterpriese" is gebleven, kreeg 5000 gulden, 25000 gulden was bestemd voor de andere leden van de bemanning. De gelden zijn een gift van de Isbrandtsen Maatschappij, als erkenning voor de be toonde moed bij de pogingen om de „Enterprise" te bergen. NAVO-afgevaardigden naar Glosfer-fabrieken Twaalf technici, optredend namens Engeland, Frankrijk, Canada en Ame rika, hebben deze week in de Gloster- fabrieken in Engeland een onderzoek ingesteld naar de onlangs van de ge heime lijsten afgevoerde „G.A. 5", de eerste tweemotorige, operationele „vlie gende driehoek" ter wereld. De bezoekers waren afgevaardigden van de standaardisatiecommissie van de NAVO en zij zijn er verantwoordelijk voor, dat de luchtmachten der NAVO- landen zoveel mogelijk met hetzelfde materieel worden uitgerust. Dc tech nische gegevens over de „G.A.-5" zijn nog geheim. MEERDERHEID VOOR DE GASPERI De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft, voor de derde maal stemmende over de aangevraagde sala risverhogingen voor een millioen amb tenaren, met 285 tegen 233 stemmen een motie van vertrouwen in de rege ring De Gasperi aangenomen. Bij de vorige stemmingen is de regering ver slagen. Tsjechoslowakije is begonnen met het samenstellen van een eigen koop vaardijvloot. Omdat het land zelf geen havens heeft mag het gebruik maken van een speciale vrije zone bij Stettin. I i „Ramen zemenmevrouw?" i

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3