Koning George VI van Engeland plotseling overleden Prinses Elisabeth troonopvolgster Malik: Derde oorlog feitelijk reeds begonnen mm VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gezondheid scheen gisteren nog normaal te zijn Woensdag 6 Febr. 1952 149e Jaargang No. 32 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koning George VI van Engeland is hedenmorgen in alle vroegte plotseling overleden op het kasteel Sandringham, waar de koninklijke familie pas gisteren haar intrek had ge nomen. Het droevige nieuws is hedenmorgen om kwart voor twaalf Nederlandse tijd bekend gemaakt. Meegedeeld is, dat de koning vredig in zijn slaap is heengegaan. Zijn gezond heidstoestand liet zich gisteravond, toen hij zich ter ruste be gaf, nog normaal aanzien. De koning heeft zich verleden week voor het laatst in het openbaar vertoond bij het vertrek van prinses Elisabeth en de hertog van Edinburgh, die een reis naar Zuid-Afrika maken. De prinses is thans erfgenaam van de Britse troon. Verwacht wordt, dat zij onmiddellijk naar Engeland zal terugkeren. Zij bevindt zich momenteel in Kenya. Leven met bewogen tijde n TRUMAN BLIJFT CANDIDAAT Zesde zitting van V.N.-assemblée gesloten Nervo gelooft in groter van Amerika' Engeland en Rus!and vertrouwen UleeAAeAieAt Rouwtelegram van de Koningin en Prins - t jglk wÈÈÈÈk Hnt fjjPr JÉ&È -mi w f KoAt Reitek Somber uur Dromen zijn bedrog Bommenwerper op huis neergestort Nieuwe resultaten! te Panmoendjon Sluiting ambassades der VS in Oost-Europa? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 1S7294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod talleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd.. 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Albert, Frederik, Arthur. George, koning van Engeland en van de Brit se overzeese gebiedsdelen, zag het le venslicht in het kasteel York Cottage in Sandringham op 14 December 1895 Hij was de tweede zooi: van koning George V. die in 1936 overleed en van koningin Mary. Hij nam, evenals zijn oudere broer Edward, de latere prins President Truman heeft besloten zijn naam op de candidatenlijst voor de voor verkiezingen in New Hampshire te la ten staan. Het Witte Huis maakte de inhoud van een brief bekend, waarin de presi dent zeide, dat hij gezwicht was voor het verzoek van de voorzitter van de democratische partij. Frank McKinpey, en „vele goede democraten in New- Hampshire". van Wales, reeds op jeugdige leeftijd dienst bij de Engelse marine. Tijdens de eerste wereldoorlog, in 1916, bevond llij zich aan boord van de „Collingwood", welk schip deel nam aan de slag bij Jutland. Zijn ge zondheidstoestand liet evenwel niet toe, dat hij ia actieve zeedienst bleef en hij werd toen verbonden aan de marinestaf, te Portsmouth, waarna hij bij het vliegkamp te Cranndell ge plaatst werd. Hier volgde reeds spoe dig zijn bevordering tot kapitein bij dc luchtstrijdkrachten in Frankrijk. Na de eerste wereldoorlog, in 1918, kwam de jonge prins bij het ministe rie van luchtvaart. Reeds vóórdat hij zijn studiën aan de universiteit van Cambridge aanving, behaalde hij het vliegerbrevet. Intussen had hij bij ge leidelijke bevorderingen de rang van luitenant-kolonel verkregen. In 1920. toen prins Albert de 25-jarige leeftijd bereikt had. werd hij tot hertog van York verheven. Met grote vreugde vernam de En gelse bevolking het bericht van de verloving van prins Albert met lady Elisabeth Bowes-Lyon. Het huwelijk werd op 26 April 1923 door de aartsbisschop van Canterbury in de Westminster Abbey te Londen ingezegend. Elisabeth was de 22-jarige dochter van de graaf tan Strathmore en Kinghorne. een zeer aanzienlijk edelman. Uit dit I huwelijk werd op 21 April 1926 een prinses geboren. Elisabeth Alexandra Mary, de tegenwoordige kroonprinses en hertogin van Edinburgh. Op 21 Augustus 1930 werd liet prinselijk ge zin verblijd met de geboorte van prin ses Margaret Rose. Koning Edward VIII. die zijn vader George V was opgevolgd, deed op 10 December 1936 afstand. Twee dagen later, op 12 December 1936, werd Prins Albert in het St. Ja mes Palace tot. koning geproclameerd. Hij aanvaardde toen de regering on der de naam van George VI. De nieu we vorst lneid daarbij een toespraak waarin hij o.m. zeide zich bewust te zijn van de plichten, die zijn nieuwe taak meebrachten, waarbij hij beloof de zich strikt aan de principes van een constitutionele regering te zullen hou den. Zijn eerste regeringsdaad was het verlenen van de hertogstitel van Windsor aan de afgetreden koning. De plechtige kroning van de nieuwe sou- verein geschiedde op 12 Mei 1937. In Mei 1939 maakte hij een reis door Canada en de Verenigde Staten, waar bij hij wijlen president Roosevelt ont moette. Wereldoorlog Op 3 September 1939 klonken de eerste schoten die de wereldoorlog, welke vijf jaar zou duren, inluidden. De Engelse troepen landden spoedig in Frankrijk, waar koning George zijl» leger in December van dat jaar be zocht. In deze tragische jaren hield dt koning nauw contact met zijn raad gevers. de legerleiding en zijn volk.- Op 6 Juni 1944 drongen de geallieerde legers - opnieuw na hevige strijd aan de Franse kust het vasteland van Eu ropa binnen. Op 17 Juni bracht de ko ning een bezoek aan zijn s'trijddr.tft troepen. Var. 1 Februari tot 11 Mei 1947 maakte de Engelse koninklijke famiiie JjjNGELAND heeft de zesde zitting van de Algemene Vergadering der V.N. te Parijs, welke gisteren na een duur van drie maanden werd beëindigd, „be langrijk" genoemd, Sowjet-Rusland was echter van oordeel, dat tijdens deze zitting geen enkel besluit van enige betekenis is genomen. Malik verklaarde zelfs, dat de derde wereldoorlog eigenlijk reeds was begon nen. Toen hem echter naar de volle betekenis van zijn woorden werd gevraagd, scheen hij in verlegenheid gebracht te zijn. Amerikaanse diplomaten opperen thans de mogelijkheid, dat Malik zich ongewild een belangrijke aanwijzing van de Russische buitenlandse politiek heeft laten ontvallen. Ook de Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman; was van oordeel, dat de resultaten niet zo groot waren geweest als verwacht was, maar dat door persoonlijk contact het vertrouwen in de goede wil van de mensen was versterkt. De voorzitter van deze Assemblee. rle Mexicaan Nervo, aan wie door DE, Bnt?e ml™*r van fmanclen- But" Trygve Lie en door de afgevaardigden .Jer, dlerzlci' een sP«nn/ tijds een Lieftmekiaanse faam heeft verworven, heeft thans bepaald, dat Britse ambtei>:ren voortaan niet meer op zestigjarige leeftijd met pensioen behoeven te gaan. Er zal van hun dienst gebruik worden gemaakt, zolang het mogelijk is. De betrokkenen zullen ech ter, indien zij de leeftijd van 70 jaar gaan bereiken, regelmatig worden ge test. Het blijft hun echter vrijstaan bij het bereiken van de zestigjarige leef tijd de dienst te verlaten. Een lid van de jongere generatie, een negen tienjarige Oostenrijkse jongeling, werd door een lawine bedolven en bleef meer dan 22 .uur onder zeil of liever onder de sneeuw. Na vele mislukte po- VANNACHT IETS ZACHTER Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hoofdzake lijk in de Noordelijke helft van het land enige regen of motre gen. Later echter enkele opkla ringen. Matige, aan de kust tij delijk krachtige Westelijke wind. Vannacht iets zachter. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. en hulde werd gebracht voor zijn objec tieve, bekwame voorzitterschap, ge loofde. dat de afgevaardigden zouden vertrekken met een groter vertrouwen in de mogelijkheid nieuwe rampen af te wenden. Hij meende, dat de Assemblee ondanks alles had bijgedragen tot de doelstellingen, die alle landen nastre ven. een reis naar Zuid-Afrika, welke ge paard ging met tal van plechtigheden. Groot was ook het medeleven in de vreugde van het koningshuis toen ki-oonprinses Elisabeth op 20 Novem ber met de hertog van Edinburgh in het huwelijk trad. Van Nederlandse zij de waren het Prinses Juliana en prins Bernhard, die ons volk bij deze plech tigheid vertegenwoordigden. Het En gelse koningspaar heeft in April 1948 op luisterrijke wijze zijn zilveren huwe lijksfeest mogen vieren. Kabinet bijeen Premier Churchill heeft onmiddellijk een kabinetsvergadering gehouden. Het Lagerhuis, dat hedenmiddag bijeen zou komen voor het debat over buiten landse zaken, zal. naar men verwacht, onmiddellijk uiteen gaan. De Home Service van de BBC heeft na de uitzending voor de scholen om 12.15 mededeling gedaan van het droeve nieuws, waarop de aankondiging volg de dat voor de rest van de dag de zender zou zwijgen, behalve voor na dere mededelingen, berichten en storm- waarschuwingsdienst. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben ter- i stond, nadat het overlijden van koning George van Engeland hun werd mede gedeeld. een telegram van deelneming naar Buckingham-Palace gezonden. Nederlands radioprogram heden gewijzigd Na een extra-uitzending van de radio-nieuwsdienst hedenmiddag om tien minuten voor half een werd over beide zenders in een uitzending van de Nederlandse Radio-Unie medegedeeld, j dat het Nederlandse volk de smarte- I lijke ontroering deelt met de volkeren j van het Britse Gemenebest door het 1 plotseling overlijden van koning George VI. j De Nederlandse radio-programma's ondergaan heden een wijziging in óver- j eenstemming met de ernst van dit I ogenblik. M V";: Nv-'' - V"-.0--- V JÊÈL De koning, korf nadat hij de zware longoperatie had ondergaan. Grootvader en kleinzoon: de overledene met prins Charles, in de tijd, dat orinses Elisabeth en de hertog van Edenburgh hun officieel bezoek aan Canada brachten. iHiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! gingen gelukte het een reddingbrigade ten slotte hem te bevrijden. Hij was er naar aan toe, vooral door de koude doch de dokters verwachten, dat hij er het leven zal afbrengen. Een trein, die onder dezelfde lawine werd bedolven, werd zeer zwaar beschadigd. Profes sor Piccard gaat het weer eens heel diep zoeken, ditmaal drieduizend me ter onder water. Te Triest zal een zeer speciale duikerklok met een diameter van twee meter voor hem worden ge bouwd. D Sedert 1 Februari worden in Oost-Duitsland slechts zes dagen van de maand de kaarten voor alle schouw burgen vrij verkocht. De andere dagen zijn de plaatsen gereserveerd voor de leden van verschillende partijen en bondenIn Mei wordt te Ottawa een tulpenweek gehouden. Dat is niets bijzonders We) bijzonder en zelfs triest is, dat de tulpen niét uit Nederland zullen worden betrokken. Theodoot wist niet, dat er nog ergens anders tulpen groeiden. In het Amerikaanse stadje South Bend begaf verslaggever Harry Schaudt zich enthousiast vooi zijn krant naar een show-avond H'.i kwam echter zonder verslag bij zijn boze hoofdredacteur terug, in liet be gin van de voorstelling nam hij name lijk deel aan een hypnoseoroef en hij sliep dc ganse verdere avond de slaap der onschuldigen. J7NGELAND maakt een tijd van de grootste zorgen door. De politieke macht van Groot-Brittannie is, gelijk die van andere grote mogendheden, na de tweede wereldoorlog «ernstig' ge taand en de economische moeilijkhe den van het land hebben Churchill's kabinet onlangs genoopt tot het treffen van maatregelen, die het Engelse volk in zijn dagelijkse leven raken. Boven en buiten al deze materiële zaken stond en staat de figuur van de Koning. Wij herinneren ons het diepe medeleven van iedere Engelsman bij de laatste ernstige ziekte van Koning George. Vele weken lang scheen het Engelse leven als het ware verlamd. Er ging een zucht van verlichting door Engeland en de wereld, toen. de ge neesheren konden melden, dat ai»« gevaar geweken was en dat de Koning algeheel herstel tegemoet ging. Het heeft niet zo mogen zijn. Terwijl de voorbereidingen voor de reis van Ko ning George en zijn gemalin naar Zuid Afrika gereed waren, een reis. die hem uit, een oogpunt van het bereiken van beterschap was voorgeschreven, is hij volkomen onverwacht overleden. Het Ens else volk rouwt. Met dat Engelse volk dc wereld en in die we reld wij Nederlanders, die dan mis schien niet altijd de beweegredenen van de Engelse politiek hebben kunnen begrijpen, maar die zich op een dag als vandaag in dankbaarheid herinneren hoe Koningin Wilhelmina, Prinses Juli ana met haar echtgenoot en gezin in de oorlogsjaren een gastvrij tehuis in Engeland hebben gevonden. Hoe van Engeland uit Nederlandse ministers de staatszaken konden blijven behartigen en stappen konden nemen, die een re delijke gang van zaken na de bevrijding van het Duitse juk waarborgden. Wat heeft het voor zin naar de doodsoorzaak te gissen. Wellicht is het zo. dat het lichaam tenslotte toch niet de geweldige krachtsinspanning van herstel na zware ziekte heeft kunnen verdragen. De slag komt te heviger aan naarmate het element van niet- vervachten sterker is. En niemand heeft met deze treurige mogelijkheid rekening gehouden. Het zou ons te ver voeren thans de constitutionele ontwikkeling in Enge land aan een beschouwing te- onderwer pen. Na 1830 leidde zij er toe. dat de Ko ning als dwingende factor in de politiek werd teruggedrongen en dat zijn in vloed achter de schermen werd vermin derd tot „het recht om geconsulteerd te worden, het recht om aan te moedigen en het recht om te waarschuwen". Er hebben zich in de loop van eeuwen gro te veranderingen voltrokken rond de figuur en de positie van de Engelse Koning, zijn kabinet en het parlement. Hij is steeds en in de hoogste mate. ook in de jaren waarin de politieke partijen ontstonden, de man gebleven, die buiten alle politieke twisten stond. Zozeer, dat de parlementaire oppositie zich sierde met de naam ..His Majesty's Opposition". Koning George is. nadat hij tot de hoogste waardigheid werd geroepen als gevolg van het aftreden van zijn broer, het toonbeeld geweest van wat er aan traditie in het Engelse vorsten huis én het Engelse volk leeft. Het mag op dit voor Groot-Brittanië sombere uur een geluk worden ge noemd. dat rii koninklijke waardigheid zal overgaan op de oudste dochter van de overleden Vorst, die niet alleen het evenbeeld is van haar vatler maar die daarenboven aan haar streven naar het behoud van de traditie modern inzicht in de nieuwe verhoudingen paart. \^/ANNEER men kennis heeft genomer van de redevoeringen, waarmee en kele afgevaardigden de zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs hebben gesloten, dan kunnen wij) maar tot één conclusie komen. n.l. dal deze speeches een voortreffelijk beeld- geven van de gehele bijeenkomst, diet drie maanden heeft geduurd. Want als Engeland deze Assemblée belangrijk heeft genoemd, Robert Schu man sprak over het vertrouwen in de goede wil van de mensen, dat ver-, sterkt is, de voorzitter gewaagde var sterker hoop op de mogelijkheid nieu-- we rampen af te wenden en daarente-j gen Malik verklaarde, dat de derde we-, reldoorlog eigenlijk al is begonnen, dar horen we precies dezelfde geluiden als gedurende ruim 90 dagen tot ons zijn doorgedrongen. Even onzinnig als het is het altijd bruikbare en steeds goedklinkende woord „vertrouwen" opnieuw op de volkeren van de wereld los te laten even dwaas is het de derde wereld oorlog op het tapijt te brengen. Het hopeloze en misschien belachelijke is. dat de opmerkingen van devParijse praters altijd ernstig worden genomen. Zo serieus, dat Amerikaanse „diploma ten" thans de mogelijkheid opperen, dat Malik ongewild een belangrijke aanwij zing van de Russische buitenlandse po litiek heeft laten glippen. Voorwaar, een prachtig argument om uit die aan wijzing een serie gevolgtrekkingen te distilleren, die uiteraard de kloof tussen West en Oost zal verdiepen. Wij geloven van dat „ongewilde" vanl Malik geen steek. De communistische afgevaardigden hebben getoond, dat zij niet zeggen wat zij niet kwijt willen. Malik heeft, wat men bij voetballen 'iioehit, nagetrapt! Anders niet. Even on- éérlijk als de Westelijken onwaarachtig zijn geweest met hur. vertrouwensspel. De tegenstelling tussen Oost en West was de dominant van de zesde algemene vergadering. Zij is niet opgelost, zelfs niet verminderd. Geen gewichtig pro bleem is geheel uit de doeken gedaan. De belangrijke zaken zijn wel be sproken. maar zonder resultaat, dat tot tevredenheid stemt. Noch de ontwape ning. noch Duitsland, noch Korea, heb-- ben het tot een goed eïiide kunnen t brengen De collectieve maatregelen voor de vrede zijn aanvaard, maar zij j zijn slechts schone gebaren. En dan zeg- gen we maar niets over Israël, het> Midden-Oosten, Egypte....! E Over dieper vertrouwen gesproken' t Wij hebben bij het begin van deze zesde vergadering geschreven, dat wel- licht in de nood der tijden een her- nieuwd samengaan zou worden gebo- ren. Wij zijn een illusie armer. De af- gevaardigden spreken en verstaan el- Ei kaars taal niet. Nog steeds niet. De vraag is gewettigd waarheen dit alles moet leiden. Het is namelijk zo, dat niet in de organisatie der Verenigde Voike- r ren de vrede wordt voorbereid, maar dat iedere staat apart of een groep sta- ten gezamenlijk dg middelen trachten te [j vinden, die rust, welzijn cn welvaart moeten dienen. En die middelen liggen boe vreemd dit moge klinken op het terrein van de defensieve oorlogs voorbereiding. In Genève staat een groot complex gebouwen: eertijds zetel van de Vol kenbond. In New-York is een nieuw VN -paleis opgetrokken: de zetel van de Verenigde Naties. De Volkenbond is in de rook van goede voornemens op gegaan. De vergelijking met wat toen was dringt zich onweerstaanbaar aan ons op. Zolang de U.N.O. er niet in slaagt in werkelijk eminente kwesties partijen tot elkaar te bréngen, vrezen wij. dat niettegenstaande die geroemde goede mensenwil dat U.N.O.-paleis een luchtkasteel zal blijken. Over luchtkastelen droomt men. Ze zijn niet gebouwd op een hecht funda ment. En dromen zijn daarenboven be drog. Een Amerikaanse bommenwerper B- 29 is btj bet landen op de vliegbasis March in Californie met een huis in aanraking gekomen en neergestort- Vijf inzittenden kwamen om het leven, zes werden gewond. Het Is nog niet be kend, of zich iemand in het huis be vond. Compromis over aantal inspectiegroepen Geallieerde en noordelijke stafotffi- cieren. die te Panmoendjon regelingen bespreken voor het toezicht op de wa- penstilstand. hebben gisteren een com- prom is bereikt over het aantal inspec- tiegroepen voor de gedemilitariseerde if z?.ne; tiadden aanvankelijk vijftien ploegen voorgesteld, de noorde- lijken vijf. Het cijfer is thans vastge- steld op tien Over de neutrale groepen voor een inspectie achter de linies moet nog overeenstemming worden bereikt. Amerika zal in de eerste week van Maart zijn ambassadeurs in de Komin- t formlanden naar Parijs ontbieden, ter bespreking van de vraag of de VS al 1 of niet haar ambassade in de Sowjet- unie en haar legaties in de Kominform- Unden zullen sluiten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1