Elizabeth de Tweede is tot Haar taak geroepen n over 2gen Staten-Generaal delen in rouw om Engelands koning De Uniebesprekingen hebben hun tweede fase bereikt Malik sprak het veto uit in de Veiligheidsraad Hoe Europa reageerde op het overlijdensbericht Mexicaanse ledrijven Meid f Donderdag 7 Febr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 34 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lagerhuis legt eed op nieuwe vorstin ai De dood van de koning Troonsbestijging op Vrijdag a.s. Moh Yamin verklaart te Djakarta: aan Indo nesie Veertien dagen hofrouw De Franse invoerstop zal Nederland zwaar treffen Zeventig athleten verdronken Ule.eAAe.UcM KoJit B Hoge Commissaris naar minister Subardjo as erg dik. „Va- ikl" schreeuwde le de Boze Beer zijn zoon? Leef- t Pira, Pam en ;ekomen en zij over eens, dat t weg moesten dg lag de boom imen zij ln om- boom weer in. ad op het ogen- ■oor zijn vijan- ader bereikt en :ze zjjn doodge- nen. ren de berichten iben gezegd, dat m, vóórdat dei Atlantisch Pact geallieerde Hoge er de desbetref-* m van de bonds- ilijk in het bij een ontmoeting ministers van Londen kunnen drie westelijke n Adenauer gis- •ijke, doch niet sties opgelost in- en, die het ba- vervangen. ig een algemene in de electriei- aken, waardoor ;n twintig staten [rie vierden van room voorziening rzaak van de sverschil tussen i de arbeiders an voorrechten, willen intrek- irettig verklaard. FEBRUARI m.: 7.00 AVRO, AVRO. 7.00 7.50 Dag- Gram.mu2ieko 9.15 Go- 9.25 De Groente- weet, wat U niet c. 10.50 Voor de )op. 11.45 „Clubi de gehele we» muziek. 12.25 Land- en Tuin- Gram.rauziek. .overzicht 13.00 of grain.- Orkest. 13.55 IX iet. 14.00 „Myn 1.15 Gram.muziek. causerie. 14.45 r de zieken. 16.03 Dansmuziek. 17.00 ram .muziek. 17.50 J eugduitzending tong", correspon- ua Zwart 18.00 ilemen. 18.30 Or- ie kinderen. 19.00 19.05 Avro- en militair. 9.40 Ronde Tafel 20.05 Radio Phi- 5 Causerie. 21.13 proces Hamilton"» m.: 7.00 KRO, RO. 14.00—24.00 Ochtendgym- ek. 7.45 Morgen- snder. 8.00 Nieuws Gram.muziek. 8.45 touw. 9.40School- k. 10.30 Morgen- leken. 11.45 Ka- Gram.muziek Tuinbouwmedede- 13.00 Nieuws .20 Gram.muziek. 30 Gram.muziek. >.15 Gram.muziek, Mandoline-orkest Salonorkest i „Op de stelling". „Levensvragen n pastoraal ant- ziek. 19.40 Radio» ;erberichten. 20.10 22.15 Buitenlands n.muziek. Directie J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 GROOT-BRITTANNIE ROUWT OM GEORGE VI J|ET VERENIGD KONINKRIJK en het Britse Gemenebest rouwen. Hun koning is plotseling overleden, nadat hy van een zware operatie voorspoedig scheen te herstellen. De taak, die George VI gedurende vijftien moeilijke jaren met zoveel plichtsbetrachting en nauwgezetheid heeft vervuld, zal thans worden overgenomen door zijn oudste dochter, de vijf-en-twintïgjarige prinses Elizabeth Alexandra Mary. Reeds is 7.\j gistermiddag door de Raad des Konings, de Privv Council, formeel als nieuwe heerseres over het Britse Rijk aanvaard. Als Eliza beth de Tweede zal zij aan het hoofd staan van het Britse Imperium. Officieel zal haar troonsbestijging Vrijdagmiddag om twaalf uur in het openbaar worden afgekondigd, nadat zij ten overstaan van de Raad des Konings de eed heeft af gelegd. Gisteravond reeds hebben de leden van het Lagerhuis trouw aan de nieuwe vorstin gezworen. De debatten in 't Huis zijn tot nader order opgeschort. George, zoals dat op een praalbed in Westminster Hall zal worden op gebaard. De staatsbegrafenis zal volgende week plaats vinden. Wijlen koning George zal in de koninklijke grafkelder te Windsor worden bijgezet. TTit Stockholm wordt gemeld dat. koning Gustaaf Adolf van Zweden dc teraardebestelling van koning George zal bijwonen. De Australische minister-president Robert Menzies heeft heden te Can berra medegedeeld het volgende tele gram van koningin Elizabeth te heb ben ontvangen: „Ais gevolg" van fiet plotselinge overlijden van mijn va|ter Een kamerdienaar trof koning George gisterochtend om half ne gen dood aan, toen hij hem wilde wekken. De dienaar riep onmid dellijk hoffunctionarissen, die het niéuws aan koningin Elizabeth meedeelden. Deze begaf zich ter stond naar de slaapkamer van haar echtgenoot. Zij weende niet doch kuste het voorhoofd van haar echtgenoot èn zeide zich op richtend; ..Wij moeten het Eliza beth meedelen. Wij moeten het'' ze aarzelde een ogenblik ,,de koningin meedelen". moet ik onmiddellijk naar huis terug keren. Ik betreur het mijn voorgeno men bezoek aan Australië voorlopig te moeten uitstellen." (Zie verder elders wi dit blad rvADELIJK na het bekend worden van het overlijdensbericht van ko ning George werden de vlaggen op de openbare gebouwen in Groot-Brlttan- nië halfstok gehesen. Hoewel men wist, dat de koning zich naar Sandringham had begeven, stroomde een menigte voor Buckingham Palace samen. Alle openbare plechtigheden werden afge last, alle bioscopen en theaters geslo ten. Tal van sportwedstrijden werden uitgesteld of definitief afgelast. De voetbalclubs mochten echter de beker- Briise troonopvolgers De Britse orde van troonsopvol ging is op het ogenblik als volgt: 1Prinses Elizabeth; 2. haar zoon, prins Charles; 3. haar dochterprinses Anne4. haar zuster prinses Margaret; 5. de hertog van Gloucesterbroeder van wijlen koning George VI; 6. prins Williamoudste zoon van de hertog van Gloucester; 7. prins Richard, tweede zoon tan de hertog van Gloucester: 8. prins Edward, hertog van Kent. oudste zoon van de overleden jóilgslè broer van wijlen koning George VI; 9. prins Michael (negen jtiar oud) broer van de hertog van Kent; 10. prinses Alexandra (veer tien jaar oudzuster van de hertog van Kent11. de princess Royal Mary (54 jaar) zuster van wijlen koning George VI: 12. de graaf van Harewood (28 jaar), oudste zoon van prinses Mary; 13. Gerald David Lascelles (27 jaar), tweede zoon van prinses Mary. wedstrijden afwerken, wanneer da r- door moeilijkheden in het verkeer en het productie-apparaat konden worden voorkomen. Alle wedstrijden begonnen met een passend eerbetoon. De spelers droegen rouwbanden. Verwacht wordt, dat ook het programma voor Zaterdag op deze wijze zal worden afgewerkt. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh vertrokken gisteravond per vliegtuig' uit Nyeri (Kenya) waar zij- vertoefden, naar Entebbe in Oeganda. Hier hadden zij als gevolg van een11 tropische orkaan een oponthoud van twee uur. Van Entebbe zullen zij naar Londen vliegen, waar zij hedenmiddag j omstreeks half zes worden verwacht. De vorstin moet een zitting van de Raad des Kónings bijeenroepen, ten einde in handen van de Lord Chance- lor. Lord Simonds. de eed af te leggen. Hedenavond zal minister-president Churchill een radiorede tot het Britse volk richten. Op de dag van de troon •-1 bestijging zullen de vlaggen, die nu halfstok waaien, heelstok worden ge hesen, om de volgende dag weer hun vorige stand in te nemen. QISTERAVOND reeds is het Lagerhns beëdigd. Het navolgende formulier werd gebruikt: Ik zweer bij de almach tige God. dat ik volgens de wet trouw" zal zijn aan Hare Majesteit konmpm' Elizabeth, haar erfgenamen en opvol gers. Zo helpe mij God. De speaker (voorzitter) van het Huis. William Morrison, legde als eerste de eed af. Churchill volgde, daarop Eden en de andere leden van het Huis. Prins Charles, het zoontje an ko ningin Elizabeth, krijgt automatisch de titel van hertog van Cornwall. Na de terugkeer van zijn moedér in Londen zal een beslissing moeten vallen over zijn volledige tiUd ituur. Volgende week begrafenis Men verwacht dat een millioen men sen een laatste blik zal willen werpen op het stoffelijk overschot van Koning Treffende gedachtenis toespraken In de gistermiddag gehouden verga deringen van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de over leden Britse koning herdacht. In de Tweede Kamer wees de voorzitter, mr. L G. Kortenhorst, erop, dat de hoop volle verwachtingen van het Engelse volk voor het herstel van zijn geliefde vorst niet in vervulling zijn gegaan. Zjjn dood heeft dc koninkijke familie en met haar de volken van 't Verenigde Koninkrijk en het Britse Gemenebest, waarvan de koning de binding en het symbool vormde, in diepe rouw gedom peld. Herinnerend aan de wapenbroeder- schap die het Nederlandse volk met de Britten verbindt zeide spr., dat ons volk met heel zijn hart in de droefheid om dit verlies deelt. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar zijn lon- ge dochter, die nu de zware taak van het koningschap op haar schouders zal nemen. God scl.enke haar de kracht om deze taak op waardige wijze te vervul len. Namens de regering gewaagde de premier, dr. W. Drees, van haar mede leven met het Engelse volk en zijn nieuwe vorstin. Deze plechtigheid is via de radio uitgezonden. Ook in de Eerste Kamer is de over leden monarch herdacht. Hier was het mr. G. Jonkman, die woorden van me deleven en gedenken sprak Mr. D. U. Stikker, de minister van buitenlandse zaken, sloot er zich uit naam van de regering bij aan. Hij wees daarbij op de nauwgezetheid, waarmee George VI zich steeds van zijn vele verplichtingen had gekweten Daarin werd hij gesteund door zijn echtgenote en door een geluk kig gezin, waaraan hij nu ontvallen is. Prof. mr. P S. Gerbrandy. minister president tijdens de Londense periode, beeft 's middags voor de NCRV-micro- foon een persoonlijk gedachteniswoord gesproken. Geen sprake van enige Australische druk Casey geeft vermaning Dc eerste fase van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië zijn ge ëindigd. Thans komt de tweede, die voornamelijk een „formulerend" karak ter zal hebben. Aldus verklaarde Mok. Yamin, die door d-e delegatie-Supomo naar Djakarta is teruggezonden, om ver slag aan de Indonesische regering uit te brengen. Koningin Elizabeih de Tweede Koningin Elizabeth II van Engeland is op 21 April 1926 te Londen geboren. Kroonprinses werd zij echter eerst op 11 December 1936, toen koning Edward de achtste (de vroegere Prins van Wales), de troon opgaf en werd opge volgd door haar vader, de thans over leden koning. Op 16-jarige leeftijd ward Elizabeth kolonel van de Grenadier Guards. In de laatste maanden van de tweede we reldoorlog volgde zij ie Aldershot een opleiding tot chauffeuse. Zij werd een bekwaam autobestuurster en loodste haar wagen vlot door de drukke Lon dense city. Op 20 November 1947 trad zij in het huwelijk met. luitenant Philip Mount - batten, die de titql van Hertog van Edinburgh had gekregen. Op 14 Nov. 1948 werd het paar een zoon geboren, prins Charles van Edinburgh, en op 15 Augustus 1950 een dochter, prinses Anne. Het kroonprinselijk paar ondernam verschillende buitenlandse reizen. Door de slechte gezondheidstoestand van koning George kwamen steeds meer representatieplichten te rusten op Elizabeth. De Engelsen hebben veel waardering voor de onafhankelijke houding en de sterke wil hunner nieuwe koningin. Elizabeth rookt nieten gebruikt zelden alcohol. Bij speciale gelegenheden drinkt ze wat champagne. Ze spreekt vloeiend Frans en Duits en heeft ook onderricht in Italiaans en Spaans gehad. Ze houdt van toneel en speelt gaarne piano. Ze is een goed spreekster en heeft een duidelijke stem. Ingaande heden neemt het Neder landse hof in verband met het overlij den van de koning van Engeland halve rouw aan voor de tijd van veertien dagen. Vrije import daalt met ruim tweederde I)e Nederlandse export naar Frank rijk dreigt door de invoerbeperkingen in dat land zwaar te worden getroffen. Tot voor kort viel 35 pet. in de sector van de vrije handel. Volgens de lijst, waarop de nieuwe beperkingen zjjn aangegeven, zal nog slechts ongeveer tien procent van onze invoer in Frank rijk vrij zijn. Deze beperkingen treffen met name industriële eindproducten, zoals tex tiel. schoeisel en metaalproducten. Voor de voornaamste landbouwproducten zijn contingenten vastgesteld, waarvan moet worden afgewacht, hoe deze zul len worden afgewikkeld. Andere wor den door de beperkingen getroffen, zo als bloembollen, vruchten, pulp, ge slacht gevogelte, e.d. Hij vertelde verder, dat er vlak vóó: zijn vertrek een bijeenkomst is ge weest van de ministers Drees, Stikker en Peters met de heren Supomo, Moh Zain en hemzelf, waar zeer -vrij van ge dachten is gewisseld. Nimmer heeft eei 1 derde mogendheid contact met de In öonesische delegatie gezocht, noch i het standpunt van zulk een mogend heid bij de besprekingen te berde ge bracht, zo vertelde Moh. Yamin ver der, die zich overigens over de stanf van de onderhandelingen niet -wild» uitlaten. De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, heeft verklaard j dal naar zijn mening de kwestie var het beheer over Westelijk Nieuw Guinea in de ijskast moet worden be waard, totdat dringender vraagstukker in deze omgeving zouden zijn opgelost Casev zeide de herhaalde aanspraker van Indonesië op Nieuw-Guinea moei lijk te kunnen begrijpen, omdat dit lanc zelf nog met een groot aantal moeilij ke vraagstukken op het gebied var 1 economie en veiligheid worstelt. Hi drong er bij de „Noordelijke buren" 05 aan, hun publieke opinie tot kalmte tt f brengen en met Australië te gaan sa menwerken. i Een Philippijns vaartuig, aan boorc waarvan zich tachtig athleten bevon den, die terugkeerden van een bijeen komst van sportslieden, is vergaan Zeventig athleten zijn verdronken. Tegen aparie ioelaiing van Halie tot V-raad De Sowjetunie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken tegen het Franse voorstel om Italië apart tot de Verenigde Naties toe te laten. Het voorstel kreeg tien stemmen vóór en één legen, die van Jacob Malik. In de algemene vergadering van de V. N. was het Franse voorstel met gro te meerderheid van stemmen aangeno men. Hierna weid een Russische resolutie behandeld, waarin er bij de algemene vergadering op wordt aangedrongen de volgende dertien staten tegelijk toe te laten: Albanië. Buiten-Mongolie, Bul garije, Roemenie, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Eire, Jordanië, Oosten- Rouwbetoon allerwegen Met grote ontroering heeft de wereld gisteren kennis genomen van het be richt, dat de Britse koning plotseling is heengegaan. AUerwege in de nationale hoofdsteden waren de vlaggen halfstok gehesen, niet alleen van de diplomatie, ke gebouwen van de landen van het Gemenebest, maar ook van de open bare regeringsgebouwen. Radioprogram ma's werden gewijzigd, vermakelijkhe den afgelast dan wel met een kort eer betoon geopend. vitamine, waar- behoefte heeft ia, Ing. Med.) Verwachting tot Vrijdagavond GUUR WEER. Half tot zwaar bewolkt met en kele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtigs, langs de Wadden- kust mogelijk tot stormachtig toe nemende N.W. wind. Iets kouder. VRIJDAG: Zon op 8.10, onder 17.35. Maan op 14.44, onder 7.25. UELIX MENDELSSOHN, de dirigent van het bekende Engelse amuse mentsorkest „The Hawaiian Serena- ders", waarmee hij verleden jaar ook een bezoek aan Nederland bracht, is op veertigjarige leeftijd te Londen overleden. Het schijnt, dat er zon der ophouden vluchtende volksstam men door het IJzeren Gordijn komen °P breken. Op grond van een nieuwe wc-t zullen voortaan iedere maand 2400 poli- 5 tieke vluchtelingen uit Oost-Duitsland per vliegtuig uit West-Berlijn naar West-Duitsland worden overgebracht. Tot nu toe konden slechts vijfhonderd vluchtelingen per maand worden ver voerd. Een ander teken des tijds: In het kader "an de luchtbescherming vöor burgers zullen binnen enkele maanden overal in Engeland de lucht alarmsirenes weer worden geplaatst. Binnenkort zal in Finland van elke staatsburger een Röntgenfoto worden gemaakt in verband met het bevol kingsonderzoek op tuberculose. Men hoopt, dat tegen het einde van dit jaar de. gehele bevolking zal zijn gcfotogra- volksziekte iets in de stoom te brok ken hebben. In het Amerikaanse Bellingham heeft de commissaris van politie een lieflijke metho.de bedacht om dronkaards de schrik op het lijf te u„ jagen, opdat zij voortaan hun vurig feerd. Nu zal dan y ~e" kelkje onaangeroerd aten staan. Hii roemde onvolprezen Saunabaden ook heeft de w> het terrein van deze gevreesde dronkemanscel Iaten beschUde. ren met rode olifanten, groene slangen en witte muizen. [3 Een inbreker, die in een café in Pinckneyville, eveneens in de V.S., slechts dertig cent in de kas vond, werd zo kwaad, dat hij tien dozijn eieren tegen het behang stuk smeet, het biljart onder vijf centimeter koffie van de vorig dag zette, croquetjes regen de ramen smeerde en een zak suiker leegstrooide in het kasregister- en in de lade met tafelzilver. In Milwau kee vroeg een reporter aan de char mante Franse echtgenote van de Franse bokser Robert Villemain. die een tour nee maakt door Amerika, hoe zij de Amerikaanse mannen vond. Zij fluis terde: „Ik weet het niet. u weet toch, dat ik getrouwd ben. Theodoor ziet straks paarse apen In Amsterdam plantte het droeve nieuws zich met grote snelheid voort.. In de Britse kolonie heerste grote ver slagenheid. Op de luchthaven Schiphol werd het nieuws tweemaal in de Engel se taal omgeroepen. De vele passagiers, onder wie zich ook Britse onderdanen bevonden, waren zeer ontdaan. Er heerste algemene verslagenheid, met name onder het personeel van de Bri tish European Airways. Op de Britse schepen in de Amsterdamse haven gingen de vlaggen halfstok. Bij de aan vang van de gemeenteraadsvergadering heeft de burgemeester. ,mr. Arn. d'Aillv de koning met enkele sobere woorden herdacht. In Den Haag zijn de vlaggen op alle openbare gebouwen en op alle ambas sades en legaties halfstok gehesen. Het Residentieorkest herdacht de overle dene tijdens het 's avonds gehouden concert. Het eerste Oosleuropese land, dat uiting gaf aan zijn medeleven, was Polen. President Bierut zond Woens dagavond een telegram van rouw beklag. In Denemarken kochten velen na het bekend worden van het nieuws zwarte dassen De Oostduitse radio bracht hst bericht in een korte voorrangsmelding In de Britse bezettingszone van West- Duitsland hangen alle Britse vlaggen halfstok. In Wenen, waai- de Europese kam pioenschappen kunstrijden worden ge houden, werd het overlijdensbericht met luidsprekers bekend gemaakt. De me nigte verhief zich spontaan en nam 'n minuut stilte in acht. rijk, Ceylon én Nepal. De Russische af gevaardigde Malik voegde later Libye nog toe aan deze lijst. De Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb verklaarde, dat het merendeel van genoemde landen aan de gestelde eisen voldeden, maar dat over enige van de andere twijfel bestond. Hij zou zich daarom van stemmen onthouden. Malik lichtte zijn veto tegen het voorstel inzake toelating van Italië toe met te zeggen, dat de westelijke mo gendheden Italië wilden toelaten, om dat dii land lid was van „het aggressie- ve Noordatlantische blok". Het Ita liaanse volk zou echter begrijpen, dat het westen het Sowjet-veto had uitge lokt, aldus Malik. Hij was van mening, dat gelijktijdige toelating der genoem de landen beantwoordde aan het be ginsel van gelijkheid en objectiviteit. Vrijlating van gevangenen verlangd De Nederlandse hoge commissaris, dé heer Lamping, heeft Woensdagochtend een bezoek gebracht aan de Indonesi sche minister van butieniandse zaken mr. Subardjo. Naar verluidt heeft hij de aanhouding van Nedcrlandcrs'gedu- rende het afgelopen weekeinde ter spra ke gebracht en aangedrongen op onmid dellijke vrijlating van hen, die zich thans nog in hechtenis bevinden. Van de gearresteerden bevonden zich gisteren nog zes personen in verzeker de bewaring. Zoals is gemeld, zijn Za terdagavond en Zondag ongeveer vijf tig personen van Nederlandse, Indone sische en Chinese landaard, waaronder zeer prominente figuren uit het zaken leven, aangehouden in verband met het uitlekken van de nieuwe financiële maatregelen. Eerste kaskomkommers zijn er reeds Gisteren werden op de groentenvei- ling te Loosduinen reeds de eerste kas- komkommers aangevoerd. Het wordt als uniek in de geschiedenis in de tuin bouw aangemerkt, dat op deze datum al de eerste vruchten zijn geoogst. Vijf komkommers zullen worden aangebo den aan de Koningin en twaalf aan het Olympisch Comité voor de Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen. Knaapje door gas gestikt De 4-jarige Victor Peul is in de ouderlijke woning aan de Adrianalaan te Rotterdam door gasverstikking om het leven gekomen. In de gecombineer de keuken-badkamer was een gasslang gebarsten. Doordat wel het kraantje van het gascoinfoor, maar niet dat van de buis gesloten was, kon het gas vrij uitstromen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1