ZFC een stap nader tot de kampioenstitel Bergens bevolking wordt op t.b.c. onderzocht Nieuws uit de Langedijker Dorpen HFC verwijderde zich van de rode lantaarn door overwinning op AFC Bergen deelde depunten met Texel Alkmaar vers loeg WGW Schoorl ANWB besprak diverse kampeerproblemen Congres ie Utrechi Stompetoren Boxem zwom tegen de minuut in Groningen Op ieders medewerking wordt gerekend De Rijp Noord-Scharwoude Propaganda-avond Bond van Staatspensionnering Langendifk Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand St. Pancras MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 ZFC heeft gisteren een stap vooruit gedaan naar de kampioenstitel. De Zaandammers wonnen namelijk met overtuigende cijfers (30) van hun Amersfoortse concurrenten HVC. Dit is wel de belang-rijkste uitslag van een grotendeels versneeuwde voethal-Zon dag. HFC heeft zich door een overwinning op AFC van de staartgroep gedistan- cieerd, zodat het nu wel zeker is dat Helder, OSV en Alcmaria moeten uit- inakén welke ploeg in het komende eeizoen in de derde klasse zal uitkomen. In Enkhuizen ging onder moeilijke om standigheden de wedstrijd Westfrisia Baarn door. De gastheren zegevierden Door een 50 overwinning op Zou- met niet minder dan 6—1. ZFC 17 11 5 1 39—16 27 HVC 16 9 5 2 29—16 23 Stormvogels 14 9 3 2 36—17 21 West-Frisia 15 6 5 4 38—32 17 WA 16 7 2 7 38—37 16 Baarn 16 5 3 8 26—10 13 HFC 16 6 1 9 3342 13 AFC 15 4 4 7 35—37 12 Helder 16 4 3 9 33—34 11 OSV 13 3 3 7 17—25 9 Alcmaria 16 3 2 11 20—48 8 In 2B werd slechts één onbelangrijke wedstrijd gespeeld. Te Beverwijk trof fen De Kennemers en ZW elkaar, een ontmoeting die door de gastheren werd gewonnen. Volendam 16 10 4 2 51—23 24 Zeeburgia 15 8 5 2 31—18 21 DWV 16 9 3 4 26—19 21 KFC 16 7 3 6 25—25 17 ZVV 17 6 4 7 29—29 16 De Kennem. 16 8 1 7 40—33 17 UW 14 6 3 5 26—19 15 HRC 15 4 7 4 27—27 15 De Spartaan 15 2 6 7 15—36 10 Hercules 14 2 4 8 11—27 8 Schoten 14 1 2 11 12—38 4 Via 3C, waar in het geheel niet werd gevoetbald, belanden wij in 4A. Texel en Bergen deelden de punten en Oude- sluis behaalde een benauwde 10 over winning op Wieringerwaard. Grasshoppers 15 11 2 2 39—14 24 Schagen 16 10 3 3 35—15 23 Texel 17 8 3 6 37—28 19 ZAP 17 8 3 6 37—34 19 VZV 16 5 8 3 35—34 18 RKAFC 16 6 5 5 32—29 17 Oudesluis 15 8 1 6 23—19 17 Borgen 15 6 3 6 20—22 15 Succes 16 5 4 7 35—35 14 Vrone 17 3 7 7 27—38 Ï3 DTS 14 4 4 6 21—24 12 Wieringerw. 16 3 2 11 19-43 8 Waterv. 16 2 3 11 17—42 7 aven nam Purmersteyn de leiding van EVC over. De stand is hier thans: Purmersteyn 15 11 2 2 53—16 24 EVC 14 10 3 1 35—15 23 Assendelft 16 8 3 5 47—32 19 De Rijp 15 7 3 5 20—20 17 HSV 16 6 4 6 33—22 16 WW 15 5 5 5 28—32 15 Meervogels 17 6 3 8 31—33 15 Zouaven 16 6 3 7 31—36 15 Limmen 16 4 5 7 22—36 13 Randers 12 5 2 5 28—34 12 Monn'dam 14 4 3 7 24—26 11 MFC 16 5 - 11 43—67 10 St. George 14 1 4 9 19—45 6 Onder slechte weersomstandigheden werd Zondag de wedstrijd Alkmaar WGW gespeeld. Vóór de aanvang van de wedstrjjd, welke voor een groot ge deelte in een sneeuwbui werd gespeeld, werd een minuut stilte betracht ter na gedachtenis van de, vorige week door een motorongeval omgekomen, grens rechter Weel. Met de wind en de sneeuw in de rug trok Alkmaar spoedig ten aanval. Be WGW-verdediging wist enkele lastige situaties te omzeilen, maar na twintig mnuten konden de gasten toch niet verhinderen dat de Alkmaar linksbui ten zijn ploeg de leiding bezorgde. Kort na de hervatting werd een doelpunt van WGW wegens buitenspel geannu leerd. Het was echter uitstel van execu tie. Nog geen minuut later greep de doelman van Alkmaar nogmaals mis. Nu wees de scheidsrechter wel naar het midden van het veld. Tien minuten vóór het einde zag de midvoor van Alkmaar kans uit een moeilijke situatie een doe'punt te scoren. Dat was voor de gastheren voldoende om als over winnaars het terrein te verlaten. TWEEDE VERPAKKINGSBEURS De eerste Nederlandse Verpakkings- beurs, welke in Mei van het vorige jaar in het RAI-gebouw te Amsterdam is gehouden, is een zodanig succes ge bleken, dat zij zal worden gevolgd door een tweede, in Januari 1953. Dc ANWB heeft gisteren in Utrecht een congres gehouden, dat speciaal was gewijd aan het kamperen. De toe nemende animo voor deze vorm van vacantiebcsteding heeft n.l. de vraag doen rjjzen naar de waarde ervan voor de mens. Ook staat men voor de kwestie of de overheid in dezen een taak heeft en zo ja, welke. De inleiders, dr. J. Reiling uit Hau- lerwijk en ir. H. M. Buskens, directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Noord-Holland, behandel den elk een van deze vragen. Ds. Rei ling was overtuigd van de waarde, ir. Buskens van de noodzaak van een or denend ingrijpen door de overheid. Bij de discussie heeft o.m. de bur gemeester van Schoorl, mr. C. A. J. Jochems, verteld, dat zijn gemeente in 1947 ruim 50.000 overnachtingen en in 1951 zelfs 190.000 overnachtinngen had geboekt. Hij wees er op, dat heel wat rustminnende vacantiegangers door de kampeerdrukte wegblijven, dat de pensionhouders aan al deze kampeer ders niets verdienen en dat hij daar om in eigen hand wilde houden, wie er in zijn gemeente komen. Voor de moeilijkheden van de gemeentebestu ren vroeg hij een open oog. Het leven op een Westfriese boerderij In het midden van de vorige eeuw woonde te Koedijk een koopman bekend op alle markten in Noord-Holland n.l. Harmen Kramer. Van hem is het spreekwoord afkomstig: ,,'t Is ienmaal wel". Over dit gezegde heeft Jan Koster uit Hauwert een toneelstuk geschreven. Het beschrijft het leven op een West- friese boerderij, het stuk speelt op een z.g.n. „staltje". Dit is een primitieve woongelegenheid in de N.H.-koestal, zoals er thans ook nog wel worden ge vonden. De hoofdpersoon Meindert Helder beleeft in dit stuk vele avontu ren. De Westfriese karakters worden hier scherp getekend. De heer Koster, de bekende schrijver van „Zijn Offer", behaalde met dit stuk ook in Stompe toren reeds veel succes. In het bekende Helperbad te Gro ningen organiseerde „De Walvis" Zater dagavond nationale zwemwedstrijden, waar verscheidene goede tijden vielen te noteren. De DAW-er Boxem wist de 100 m vrije slag heren te winnen in 1.00,9, slechts matig bedreigd door Ch. Wilde- vuur van het IJ, die 1.03,11 zwom. Bij de dames leverde Koosje v. Voorn een prestatie van formaat, door 1.07,8 te zwemmen. Deze Groningse schaarde zich hiermee onder de allersnelsten van ons land. Haar clubgenote Jenny Rubingh zorg de eveneens voor een verrasing door door de 100 m rugslag onbedreigd te winnen in 1.15.4. Jitse v. Veen bewees zijn goede vorm, door dit nummer bij de heren te winnen in de zeer snelle tijd van 1.09,4. De Heemstedenaar Joris Tjebbes heeft het met spanning tegemoet geziene nummer 400 m vrije slag heren over tuigend gewonnen. Tot op 200 m wisten zijn tegenstanders P. ten Thije en P. El- zinga hem van repliek te dienen, doch Tjebbes trok er toen alleen op uit en won in de zeer goede tijd van 4.51,5. Dit is slechts 2 sec. boven het Neder lands record. De Leeuwardenaar Ten Thije versloeg Elzinga uit Groningen met 4.58,9 tegen 5.08. Jong Holland liep Zwaluwen onder de voet (40) Reeds de vlotte start van Jong Hol land duidde erop, dat Zwaluwen het niet gemakkelijk zou krijgen. De Jong Holland-aanvalsleider slipte vanaf de aftrap door de roodzwarte defensie en slechts door snel uit zijn doel te ko men kon keeper Jong met zijn voet de bal nog tot corner werken. Kort daarna ondernam Kuiper een tweede poging, de bal ging toen echter juist naast. Zwaluwen probeerde het spel te veiplaatsen, doch slechts met uiterste in spanning kon men het felle offensief van de Alkmaarders weerstaan. Een doelpunt kon niet uitblijven en dat kwam dan ook van de voet van Kui per, die een pass van Goosens onbe rispelijk benutte. Kuiper zorgde ook voor het tweede doelpunt, na goed aan geven van Slot. De Zwaluwen kregen zo nu en dan ook nog wel een kans om de achterstand te verkleinen, maar de Jong Holland-defensie greep steeds goed in. In de tweede helft zwaaide Jong H. onbeperkt de scepter. Binnen tien mi nuten was het door Goosens en Kuiper 40. Dat Jong Hollands overwicht geen meerdere doelpunten opleverde, dank ten de Horinezen aan hun doelman, die zijn club voor een nog grotere neder laag behoedde. Door deze overwinning kunnen onze Zaterdagvoetballers vrijwel zeker zijn. dat ze het volgende seizoen weer zullen ■'itkomen in de vierde klas KNVB. Ook in deze gemeente zal binnenkort de gehele bevolking worden onderzocht op longtuberculose. Na een inleidende bespreking met de vertegenwoordiger van het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch- Hygiënisch Gebied, is een werkcommis- c'e gevormd, bestaande uit B. en W., de Gemeentesecretaris, Pastoor van Beers, Ds. Bekius, de plaatselijke Medici, de Gemeentevroedvrouw, de beide Wijk verpleegsters en de vertegenwoordigers van het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Rode Kruis. De juist dezer dagen beroepen dominee van de Geref. Ge meente zal eveneens worden uitgeno digd in de werkcommissie zitting te nemen. De medici hebben nadrukkelijk de noodzaak van een dergelijke maatregel bevestigd, daar de actie voor 't onder zoek van de gehele bevolking op long tuberculose haar grond vindt in 't feit, dat gebleken is, dat deze niet vroegtij dig ontdekt kan worden door het on derzoek van mensen, die klachten heb ben, welke op t.b.c. wijzen. In de mees te gevallen is het ziekteproces reeds lang voordat er klachten ziin, aanwezig. Daarom is het nodig de tuberculose op te sporen onder de „gezonden". Door dit opsporingsonderzoek is gebleken, dat een groot aantal lijders vroegtijdig wordt ontdekt, zodat zij een veel gro tere kans hebben op genezing, de ziek te veel korter duurt en bij een goede kuur meestal zonder verdere maatrege len blijvend geneest. Het ziekteproces kan zó slepend beginnen, dat een zich nog gezond voelend mens, die nog geen duidelijke afwijking vertoont, toch reeds besmettelijk sputum opgeeft en daardoor een gevaar oplevert voor zijn omgeving. Het gebeurt dan ook meer dan eens, dat zo'n besmettelijke lijder gevonden wordt, doordat in zijn omge ving (meestal een kind) komt te lijden aan of sterft aan tuberculose (vaak hersenvliesontsteking). Wil men dus de tuberculose als volksziekte niet al leen bestrijden, maar, wat" beter is, trachten uit te roeien, dan zal het on derzoek van de gehele bevolking daar toe in belangrijke mate kunnen bijdra gen. De mogelijkheid van een onder zoek op grote schaal is gegeven, nu in de R.c.-toestellen (Röntgencameratoe- stellen) de gelegenheid zich voordoet in korte tijd van vele mensen een kleine foto van de longen te maken. Dit R.c.- apparaat is een cominatie van een Röntgentoestel en een fototoestel. Het doorlichtingsbeeld van de longen, dat. op het gevoelige scherm wordt ge vormd, wordt met een camera gefoto grafeerd. Iedereen moet meewerken Het resultaat van dit onderzoek kan alleen goed zijn, als iedereen meedoet. Is de röntgenfoto niet goed te beoor delen, dan wordt de betrokkene nog eens opgeroepen voor een na-onderzoek, dat door middel van doorlichting plaats heeft. Worden bij dit na-onderzoek afwijkin gen geconstateerd dan zal de patiënt naar het Districts-Consultatiebureau voor de Tuberculose Bestrijding verwe zen worden. Ofschoon onder alle lagen van de be volking t.b.c. voorkomt bestaan er tus sen de diverse bevolkingsgroepen be langrijke verschillen. Zeer leerzaam is bijv. het verschil, dat er tussen twee personen van uiteenlopende leeftijd be staat, eens onder de loupe te nemen. Het Centraal Bureau voor Keuringen heeft een grafiek samengesteld, die be trekking heeft op resp. pl.m. 150.000 en pl.m. 80.000 zich gezond voelende man nen en vrouwen van 065 jaar, die in Het was een akelige 1 op het sco- ringbord E.D.O.A.G.O.V.V., die E.D.O. met alle geweld wilde weg werken. A.G.O.V.V. verdedigde zich met man en macht en Roodselaar (links) zag geen kans de bal in het net te werken. Feestavond van „De Kaas koppen" Voor de jaarlijkse feestavond van de wandelsportvereniging De Kaaskoppen bleek Zaterdagavond een zo grote be langstelling te bestaan, dat de boven zaal van café Tom aan het Waagplein tot de laatste plaats bezet was. Na de openingsrede van de voorzit ter, de heer C. M. de Vet, trad het ge zelschap van Herman Caarls voor het voetlicht. Dit ensemble slaagde er vol komen in de wandelaars en genodigden enkele uren prettig bezig te houden. Vooral Rita Dekker, Jaap Tol en de muzikale clown droegen veel tot het slagen van het feest bij. De avond werd gesloten door de heer Strijder uit Am sterdam, die in het bijzonder de steeds actieve voorzitter van de Kaaskoppen, de heer De Vet, huldigde voor het vele werk dat deze in de loop der jaren voor de wandelsport heeft gedaan. Na het optreden van het gezelschap Herman Caarls zorgde de band van Piet de Boer er voor dat de wandelaars nog tot half vier hun prestaties op de dansvloer konden tonen. Aan de feestavond was een grote lo terij verbonden, waarbij niet minder dan 134 prijzen waren te winnen. Ds Keuning vertrekt Na zevenentwintig jaar als Doopsgezind predikant in deze gemeente te hebben ge staan zal ds. P. Keuning naar Borne in Overijsel vertrekken. Hij heeft het be roep naar die gemeente aangenomen. Zaterdagavond heeft de Bond voor Staatspensionnering, afdeling Oudkar spelNoordscharwoude 'n propaganda- avond in de zaal van hotel „Concordia" te Noordschawuode gehouden. Deze feestavond werd geopend door de voorzitter der afdeling, de heer K. van Dijk, die alle eaanwezigen, in het bijzonder de ouden van dagen, hartelijk welkom heette, eveneens de heren ere leden en de spreker van de avond, de heer F. J. Damen, alsmede de oud-leden uit Broek op Langedijk en Zuidschar- woude. Tenslotte heette hij het Langedijker cabaret, dat deze avond luister zou bij zetten, welkom. De heer Damen gaf in het kort een geschiedkundig overzicht van het werk voor de ouden van da gen, dat reeds in het oude Rome stief kind was. Ook in onze gouden eeuw was de zorg voor de ouden van dagen niet buitengewoon gunstig geregeld, of schoon er schatten het land binnen stroomden. Sociale verzorging was er nagenoeg niet. In de Camera Obscura spreekt het verhaal van Keesje, het diakenhuisman netje, dan ook boekdelen. De vorige eeuw was het met de ouden van dagen even slecht gesteld. 1 October 1947 noemde spreker een grote datum, omdat de noodwet-Drees met een juichkreet in Nederland werd ontvangen. Het moet, zei de spreker, zo zijn, dat de klassificatie verdwijnt. Voor de Ouden van Dagen is deze mis plaatst. Een tweede fout aan de nood wet noemde spreker dat zij op het spaargeld een korting toestaat. Als ideaal moet worden gestreefd naar een premievrij staatspensioen. Deze moet worden gefinancieerd uit een speciaal daartoe ingestelde belasting. Al de drie vakbonden in Nederland spreken in deze richting. Het gaat dus de goede kant uit. Tenslotte wekte spreker alle aanwezigen op lid te worden van de Bond voor Staatspensionnering zonder onderscheid van rang of richting. De rest van de avond werd gevuld met medewerking van het Langedijker Cabaret, dat door de geheel gevulde zaal werd gewaardeerd. de loop van 1949 werden onderzocht. Uit deze grafiek blijkt duidelijk, dat bij mensen op oudere leeftijd de meeste tuberculose is te vinden. "Kwamen bij schijnbaar gezonden in de leeftijd van 010 jaar gemiddeld 8 patiënten op 10.000 onderzochte personen voor, bij 60-jarigen en ouder was dit aantal meer d: n 60, dus ongeveer 8 maal zoveel. Het zijn dan ook vaak de grootouders, die het kleinkind op hun schoot besmetten, omdat zij niet weten, dat zij met een actieve longtuberculose rondlopen. De mening van vele ouderen, dat het on derzoek voor hen geen zin meer heeft is dus volkomen onjuist. Evenzeer on juist zou het zijn, hieruit de conclusie te trekken, dat de doorlichting voor de jongeren niet noodzakelijk is. De werk commissie vertrouwt er dan ook op. dat een ieder ziin plicht tegenover ziin medemens beseft en medewerkt aan het doel, de gehele bevolking te onderzoe ken. Wie wil op huisbezoek gaan? Voor een goede organisatie van het onderzoek is de medewerking nodig van pl.m. 130 personen, die bereid zijn om bij pl.m. 20 gezinnen per persoon op huisbezoek te gaan en wier taak b> staat uit: a. het opwekken van het ge zin tot deelname aan het onderzoek; b h t invullen van de huisbe'ockkaarten: c. de regeling van d» finspnsain bijdrage: d. het geven van inlichtingen. De werkcommissie heeft een verzoek gericht aan verschillende plaatselijke verenigingen, instanties en personen, met een dringend beroep op medewer king aan het slagen van het bevolkings onderzoek. Ook zij, die niet rechtstreeks of via hun vereniging, e.d. ziin uitgenodigd, en zich geroepen voelen aan het goede doel hun medewerking te verlenen, worden gaarne in de gelegenheid ge steld zich ter gemeentesecretarie op te geven als huisbezoeker (ster), vóór of op 21 Februari a.s. Op 27 Februari a.s. zal een bijeen komst worden gehouden, waarbij de vertegenwoordiger van het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch- Hygiënisch Gebied alle huisbezoekers (sters) nauwkeurig zal instruëren. Inmiddels is de secretaris van de werkcommissie (gemeentesecretaris) gaarne bereid de adspirant-huisbezoe- kers (sters) alle gewenste inlichtingen te verstrekken. De heer J. Kruk ter aarde besteld Zaterdag vond op de Algemene Begraaf plaats de teraardebestelling plaats van wijlen de heer J. Kruk Cz., een bekend Broeker ingezetene. De heer Kruk, die de leeftijd van drie entachtig jaar bereikte, v\js onder meer lid en voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur van de voormalige gemeente Broek op Langendijk en penningmeester van de bijzondere school. Eerder maakte hij nog deel uit van de landcommissie van het Fonds Armengoederen van dezelfde ge meente. Zijn persoon en zijn werk blijven bij velen in dankbare herinnering. Oud-wethouder Ooyevaar ontving een onderscheiding Op zijn achtenzeventigste verjaardag is door burgemeester en wethouders van Langedijk de legpenning van de gemeente overhandigd aan de heer C. Ooyevaar, die vierentwintig jaar raadslid is geweest, waarvan twaalf jaar wethouder. Op maat schappelijk en kerkelijk gebied bekleedde de heer Ooyevaar talrijke functies en de belangrijke diensten die hij hiermede aan de gemeenschap heeft bewezen zijn aan- '°'dng geworden tot het besluit hem op ■\in achtenzeventigste verjaardag te on derscheiden. Geboren: Josephus H. M., zoon van P. Kootker en A. E. Huijberts; Corne lia C. M., dochter van J. P. Stet en D. Groot; Ali M., dochter van N. Gouds blom en J. M. C. Koeman; Lucas A., zoon van P. Th. Wijnker en G. M. Pot; Theodorus J. A., zoon van P. J. Kuil- boer en M. E. Duijn; Johannes P., zoon van C. J. Spaan en J. M. van Horick; Adrianus J., zoon van J. Beers en M. C. Bruin; Gerardus B., zoon van H. J Beers en C. Loos; Adrianus P. J., zoon van J. Plak en C. M. Dekker; Irmina B„ dochter v. C. A. P. Botman en C. Biersteker; Alida L. M., dochter van J. C. v. Langen en C. J. M. de Wit; Ge rardus B. J., zoon van J. Kamp en C. M. Jaspers; Theodorus E., zoon van J. Dudink en M. Groot; Johannes J., zoon van J. Boots en G. Kieft. Ondertrouwd: Albert H. van der Velde en Baafje Boekestein. Getrouwd: Cornelis J. Schouten (Bergen NH) en Siberta M. Kuilboer; Adrianus V. Vlaar en Margaretha A. Jansen; Anthonius Kuijper (Ursem) en Maria G. Koenis. Overleden: Dirkje Beers, oud 55 jaar dochter van P. Beers en J. Groot; Riep- ko Boukema, gehuwd met A. Kunst, 80 jaar; Petrus Schouten, gehuwd met A. Hinke, oud 73 jaar; Nicolaas P. Ko nijn, oud 38 jaar, gehuwd met C. E Borst. Loop der bevolking Ingekomen: Franciscus Groot, van Beemster naar Middenweg 474; Carl W. Lemstra, van Utrecht naar Sport- laan 8; Johannes Huijberts van Gv. naar Middenweg 467; Jurriaan Homan van Alkmaar naar Middenweg 22; Guurtje Kok, van Schiedam naar Mid denweg 401; Cornelis Kok, van Schie dam naar Middenweg 401; Douwe Del. num, van Nijeveen naar Middenweg 340; Elisabeth Kenter, van Ursem naar Jan Glijnisweg. Vertrokken: Albert van Bruggen van Middenweg 340 naar Zwolle; WilheJ- mina M. Kroon van Veenweg 9 naar De Bilt; Margaretha M. Mosch van Jan Glijnisweg 97 naar Warmenhuizen; Catharina P. Molenaar van Lindenlaan 18 naar Alkmaar; Dirk v. Kleef van Westerweg 42 naar Langedijk; Corne lia J. A. J. M. de Wolf, van Middenweg 196 naar Etten; Janny de Boorder, van Stationsweg 40 naar Hensbroek; Si- bertha M. Kuilboer van Oterlekerweg 3 naar Schoorl; Theodora Westmeijer. van Middenweg 614 naar Harenkar spel; Margaretha J. Beets van Midden weg 128 naar Langedijk; Jan Stammis. van Veenhuizerweg 35 naar Zijpe; Ma ria J. T. Oostrom. van Stationsplein 2 naar Nijmegen; AlidaP. Spaans van Laanderweg naar Langedijk. Volksonderwijs engageerde de „West-Frisia's" Op de Zaterdagavond, door de plaat selijke afdeling van Volksonderwijs ge- organiseerde propagandafeestavond ïft „Het Wapen van Vrone" trad op het Noordhollands Cabaret „de West-Fri- sia's" onder leiding van Henk Wester man. Het gezelschap bracht een vlot en beschaafd programma met o.m. The 3 Playing Sisters, een charmant trio en Miny Blankers en Henk Westerman, dia enkele parodiëcn opvoerden, waarin zij diverse typen mensen voortreffelijk uitbeelden. Henk Borst oogstte veel cusses met zijn zeemans- en levensliedjes. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de meester op het accordeon Will. Bötger, de pianist Dick Zoetelief ver zorgde de begeleiding. Een der hoogtepunten was Neerland» Jongste Telepaath (Westerman). De traditionele verloting en een gezellig bal completeerden het geheel, zodat Volksonderwijs op een zeer geslaagde avond kan terugzien. DE OMZETBELASTING VOOR PERIODIEKEN De vereniging „De Periodieke Pers in Nederland" heeft de minister van Financiën gevraagd om de door hem voorgenomen afschaffing van de om zetbelasting op de opbrengst van ad vertenties in de dagbladen, ook te doen gelden voor periodieken. Voorts ver zocht de vereniging ook de omzetbelas ting op de opbrengst van de abonne menten op periodieken, te laten ver vallen. VERVOLG STADSNIEUWS Verwarmsngsinstallatie St. Willibrordusschool Het bestuur van de vereniging Sint Joseph heeft de gemeente gevraagd voor de St. Willibrordusschool: le. de aanschaffing van een nieuwe oliebran der ter vervanging van de bestaande in de ketel der centrale verwarming; 2e. vergroting van de bestaande ketel met 10 procent; 3e. aanschaffing van 211 m2 radiatoren ter vervanging van de bestaande; 4e. aanschaffing van een electrische circulatiepomp of verzwa ring van leidingen en radiatorenaan sluiting. B. en W. merken op, dat de voorzie ningen bedoeld onder 3 en de ovenga bedoelen vergroting van de capaciteit der tegenwoordige verwarmingsinstal latie, die tot voor kort blijkbaar vol daan heeft en dus geacht moet worden van voldoende capaciteit te zijn. Ge bleken is niet, dat de te verwarmen ruimte groter is geworden zodat door het aanbrengen van de bedoelde ver groting van de capaciteit der verwar ming de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen zouden worden overschreden. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te weigeren voor wat aangaat de voorziening sub 3 voor zo ver die betreft de vergroting van de capaciteit der radiatoren en het schoolbestuur in zijn verzoek sub 3 niet ontvankelijk te verklaren. Voorwedstrijden biljarten 2e klasse cadre 38-2 Zaterdag werden de voorwedstiijden voor het 2e klas kamp. van Nederland cadre 38-2 in de N.H.-afd. te Alkmaar in „Hotel de Nachtegaal" voortgezet en beëindigd. De Alkmaarder G. Wessels wist als eerste te eindigen door alle zes partijen te winnen. Hij speelde met een alge meen gemiddelde van 14.06. Tweede werd de bekende speler Peetoom uit Schagen (3 gew. part, algem. gem. 13.37). Van Lingen werd derde, twee winstpart., alg. gem. 9.37, terwijl de Zaanse speler Broerse met een alg. ge- midd. van 9.60 vierde werd. Deze speler kwam vooral in ziin twee laatste par tijen goed op dreef. De gedetailleerde uitslagen van Za terdag waren: G. Wessels 300 19 64 15.78 J. Peetoom 226 19 49 11.89 J. Broerse 300 28 41 10.71 A, v. Lingen 245 28 25 8.75 G. Wessels 300 15 61 20.00 J. Broerse 216 15 61 14.40 De eindstand was: gesp. gew. p. brt. h.s. gem. 1. G. Wessels 6 6 1800 128 90 14.06 2. J. Peetoom 6 3 1498 112 55 13.37 3. A.v.Lingen 6 2 1510 161 91 9.37 4. J. Broerse 6 1 1114 115 61 9.60 Autobestuurder verleende geen voorrang Zondagmiddag omstreeks half vier verzuimde de bestuurder van een over de Oudegracht rijdende personenauto voorrang te verlenen aan een uit de Zilverstraat komende auto. De chauf feur van de laatste wagen trachtte uit te wijken, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Zijn auto kwam dwars over de brug te staan, waardoor de beide leuningen ernstig werden beschadigd. Een kraanwagen van de fa. Met moest de auto lostrekken. Tegen de bestuur der van de auto die geen voorrang ver leende, is proces-verbaal opgemaakt. MACHTIGING TOT HET AANGAAN VAN KASGELDLENINGEN De Raad machtigde B. en W. op 16 Januari voor de dienst 1952 kasgeld leningen te sluiten tot een bedrag van ten hoogste een millioen. Inmiddels is op de geldmarkt enige verruiming in getreden, zodat meer opgenomen zal kunnen worden. Wanneer de uitgifte van de obligatielening van 21/2 millioen tot uitvoering komt zal de bestaande machtiging wel toereikend zijn, maar B. en W. achten het wenselijk het nu reeds te verhogen opdat zij zo nodig een gunstige aanbieding dadelijk kun nen aanvaarden. Zij stellen daarom voor het maximum van een millioen tot twee en een half millioen te ver hogen. OPTIE GROND INDUSTRIETERREIN In 1950 werd aan de N.V. Zaadhandel Zaadteelt van de L.TB. een perceel grond verkocht bij het Kwakelpad ter grootte van pl.nf, 2025 M2, benevens een aangrenzend perceel ter grootte van pl.m. 510 M2. B. en W stellen voor te voldoen aan het verzoek van koopster om haar optie te verlenen van een aangrenzend nerceel ter grootte van pl.m. 1734 M2„ teneinde desgewenst haar bedrijf te kunnen uitbreiden, met inachtneming van diverse door hen te stellen voor waarden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3