1 i Broodprijsdebat in Tweede Kamer Duizenden Britten trokken langs de baar van hun vorst Echec voor regering-Van Houtte in Belgische Kamer c\ VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Infanterie-bataljons gaan nieuwe kazernes betrekken FRANS RADEMACHER WIST NIETS VAN AUSCHWITZ Plan-Schuman in Eerste Kamer Geen staatsbezoek aan Canada Woensdag 13 Febr. 1952 149e Jaargang No. 38 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verptichting om volksbrood te leveren zal worden afgeschaft Werkloosheidsdebat in komende week Minister Mansholt aan vaardt gewijzigde motie Twee divisies naar manoeuvres in Duitsland Steeds een parate divisie beschikbaar Onaangenaam avontuur van Hoornse vissers Lawine begraaft gezin Niettemin leidde hij de Jodendeportaties °Jvcht Critiek op afwezigheid van minister Stikker De heer Anema hartelijk Spanje wil niet meer bij Atlantisch Pact W.-DUITSLAND BIEDT ACHT MILLIOEN MARK AAN Regering overweegt nota aan Benelux-partners Zes grote kaarsen in Westminster-Hall Wegens rouw over koning George VI Over afvaardiging naar begrafenis van koning George VI Kabinet treedt niet af Elizabeth II laatste der regerende Windsors Sowjet-ambassadeur te Parijs naar Moskou Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCflE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) DIJ DE beantwoording van d,e vragen en de opmerkingen, die Verleden week Vrijdag door verscheidene afgevaardigden tijdens het debat over de verho ging van de broodprijs aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel-, voorziening, de heer Mansholt, zijn voorgelegd, heeft de bewindsman Dinsdag middag in de Tweede Kamer enkele belangrijke dingen gezegd. Zo verklaarde hjj, dat hij na rijp beraad tot de conclusie gekomen was, dat de aan de bakkers opgelegde verplichting om volksbrood te leveren, kon worden afgeschaft. De verhoging van de prijs der voedergranen, aldus deelde hij verder mee, zal ook doorwerken in de prijs van de baconvarkens. Zeer spoedig waarschijn lijk nog deze week zal de garantieprijs voor baconvarkens verhoogd worden. Hij meende, dat de prijs voor varkensvlees 'n geringe verhoging zal ondergaan. Een groot verschil over de sociale wetten (Van onze parlementaire redacteur) Na het broodprijsdebat van deze week zullen we naar alle waarschijn lijkheid in het begin van de volgende week een uitvoerig werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer beleven. Wij ver nemen namelijk, dat het de bedoeling van de voorzitter, mr. Kortenhorst, is, op een van de eerste dagen van de volgende week de interpellatie-Stapel kamp (A.R.) over de werkloosheid en over de maatregelen, die de regering ter bestrijding daarvan reeds genomen heeft en nog denkt te treffen aan de orde te'stellen. Tegelijkertijd zal drs Nederhorst kun nen interpelleren over de werkgelegen- heidspolitiek van de regering. De wetsontwerpen betreffende de wijziging van enkele sociale wetten, waarvan de behandeling enige tijd ge leden is opgehouden, omdat er een groot verschil van mening bleek te be staan over de vraag, of een centraal overheidsadministratiekantoor moet blijven bestaan of verschillende kanto ren van de afzonderlijke bedrijfsver enigingen moeten worden opgericht, zijn nog steeds niet weer op de agen da verschenen, hoewel dat was toe gezegd. Wij vernemen hieromtrent, dat men niet tot overeenstemming is kunnen komen. DIJ DE vaststelling over een half jaar van de melkprijs zal voorts moeten worden nagegaan, in hoeverre de jong ste maatregelen op die prijs van in vloed zijn. De zogenaamde innameprijs voor tarwe zal voor dit seizoen niet worden gewijzigd. Verhoging van de prijs van het volksbrood over het ge hele land met nog eens één cent van wege de invoering in het bakkersbe drijf van enkele sociale maatregelen achtte de heer Mansholt niet nodig. Vrijdagmiddag, toen de leden hun oordeel over de verhoging van de broodprijs gaven, was het Dinsdagmid dag weer zeer druk in de Kamer. De tribunes waren dicht bezet, toen de be windsman zijn rede aanving. Het speet hem, dat de maatregelen, die op 4 Fe bruari van kracht zijn geworden, zo onverwacht en zonder overleg met het bedrijfsleven genomen moesten wor den, zoals het hem ook speet, dat geen volledige compensatie voor de consu menten gevonden kon worden. De heer Mansholt maakte zich bijzon der bezorgd over de voedergraanpositie in ons land over het tweede halfjaar 1952 en over 1953 en zeide de instelling van een veevoederfonds te willen over wegen. De door de heer v. d. Wetering inge diende motie over de verzekering aan de bakkers van de kostprijs plus een redelijke winst ontmoette bij de be windsman, althans wat de er aan ten grondslag liggende gedachte betreft, geen bezwaar. De vorm kan zijn in stemming echter niet geheel wegdragen. De heer v. d. Wetering trok uit deze uit- (Van onze militaire medewerker) DEGIN MAART zullen belangrijke gebeurtenissen op militair gebied de aan- dacht vragen. In de eerste plaats zal dan een begin worden gemaakt met de vorming van een nieuwe regiments-gevechtsgroep, de 32ste, ter vervanging van de roemruchte 31ste, die op 1 Februari „afzwaaide". Het zijn de mannen van de lichting 1951 I, die na bijna een jaar in hun garnizoen geoefend te zijn, thans samengevoegd worden in Regimentsverband en als zodanig gaan trainen. Het zijn tevens deze militairen, die de gloednieuwe kazernes op de Veluwe en bij Havelte gaan betrekken. Er wordt wel eens gedacht, dat deze gebouwen gebruikt zullen worden voor de herhalingsoefeningen, maar dat is onjuist. Voor de „ouwe jongens", die deze zomer op zullen komen, worden in hoofdzaak de legerplaatsen bij Oirschot en Stroe gereserveerd, waarin ongeveer 9.000 man gehuisvest kan worden. brigade, kwam in 1951 nog niet op en zal daarom in 1952 langer dienen. Sol daten zullen 43 dagen, officieren en ka der 60 dagen voor herhalingsoefenin gen moeten opkomen. Zoals- men weet, bestaat ook nog de mogelijkheid, dat onderdelen van de le Divisie zullen worden opgeroepen. Daaromtrent is nog geen beslissing ge nomen. (Zie vervolg pag. 4) LIET is intussen wel duidelijk, dat de Genie de architect van het leger daarmee nog niet het laatste woord heeft gesproken. Ongetwijfeld zullen er in de naaste toekomst nog meer van deze kazernes gebouwd worden. Het staat wel vast, dat in het Zuiden des lands, in Brabant en Limburg, nieuwe kazernementen zullen verrijzen. Maar het waar en wanneer ligt grotendeels in nevelen gehuld. Wij noemden hierboven reeds de 31e en 32 R. G Gd. als o 'derdelen van de 3e Divisie. Wanneer deze zomer de 33e R G. Gr. zal ontstaan uit de desbe treffende onderdelen van de lichting 1951 II, dan is daarmee de 3e Divisie gereed, want drie Regimentsgevechts groepen vormen met de daarbij beho rende onderdelen van andere aard een divisie. Nederland bezit dan drie mobi lisabele divisies en wek de eerste (7 De cember) Divisie onder commando van ppnni-npi-meinor H J. J. W, Dürst Brit), de tweede Divisie onder com mando van generaal-majoor C. D. Toet. en de derde Divisie onder oom- r. n —«v-pi-rnninor J. G War- rin°a. De 2e en 3e Divisie nemen aan de manoeuvres in Duitsland deel. De ze Divisie bestaat uit de 'le. 22e en 23e fipvPoFitsProPTv f^pvorrnd door in- flnrtoe-ïp veteranen T")e 21e en 22e dpo verfden inar in Oirceïiof ge vorm? de '3e. hoofdzakeliik bestaande uit mi litairen van de voormalige G eu lating de consequentie en wijzigde zijn motie zodanig, dat naar zijn mening de minister er geen bedenkingen meer te gen kon hebben. Consumptiebeperking. JAE STAATSSECRETARIS van Socia le Zaken, mr. dr. Van Rhijn, die vooral geïntereseerd was in de gevol gen, die de broodprijsverhoging voor de consumenten heeft, gaf als zijn mening te kennen, dat niet alle prijsverhogin gen op een goudschaaltje gewogen kun nen worden. De verhoging van de kof fieprijs en de verhoging van de electri- citeitstarieven hebben geen of weinig invloed op het arbeidersbudget gehad. Bij de republieken diende de heer Engelbertink van de KVP 'n motie in, waarin aan de regering verzocht werd gezien de nadelige invloed van de prijswijzigingen voor de economisch zwakkere groepen en voor de grote ge zinnen een verhoogde progressie van de kinderbijslag ingevolge de Kinder bijslagwet, de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, oudersdoms- en wezen rentetrekkers en de noodwet kinderbij slag wet voor zelfstandigen in nadere overweging te nemen. (Zie vervolg pag. 4) Bom van 250 kg. in sleepnet (Van een onzer redacteuren) De Hn 31 en de Hn 53, die tegen woordig samen met het sleepnet het IJselmeer bevissen, hadden gistermid dag een minder aangename vangst. Er werd namelijk een Duitse vliegtuig bom van tweehonderdvijftig kilo naar boven gebracht. De bemanning van de Hn 31 (schipper Jan Last) wist een touwtje om de staart van het monster te gooien en toen heeft men het met een vaartje naar de Hoornse haven ge sleept. De Mijnopruimingsdienst uit Den Helder kwam met een stel deskun digen die de mijn onschadelijk maak ten en daarna per vrachtauto naar Den Helder vervoerden. Bij Leutasch (Tirol) heeft een lawi ne van de helling van de Gehrenspitze een boerderij met al haar zeven inwo ners, kindern incluis, bedolven. Red dingsploegen hebben de bedolvenen nog niet gevonden. In andere delen van Tirol worden eigendommen vernield doch niemand gedood. Bijna alle wegen in de provincie Salzburg zijn geblok keerd. De massadeportatie van Nederlandse joden is gisteren ter sprake gekomen, toen de (Duitse) rechtbank te Neuren berg het proces tegen de ambtenaar van het voormalige Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Franz Rade- macher heeft voortgezet. Vijf documen ten van het „Reichskommissariat Nie- derlande" aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waarin over de de portaties van joden verslag wordt uit gebracht, werden voorgelezen. Een rap port van November 1942 meldde, dat reeds 45.000 joden waren weggevoerd en dat er nog 61.000 moesten volgen. In Januari 1943 raamde Seyss Inquart de deportatie op acht maanden. Er waren 55.000 joden weggevoerd en een zelfde aantal was „nog over". Het rapport be vatte verder een felle aanklacht aan het adres van de Joodse Raad in 1a- sterdam, die alleen de rijke joden hielpTien- tot vijftienduizend jo den", aldus het rapport", houden zich in Nederland schuil Hoewel Rademachers naaste mede werker de rapporten heeft getekend, verklaarde Rademacher ze nooit ge zien en er ook nooit van vernomen te hebben. Hij herinnerde zich alleen een document betreffende de deportatie van ..diamantjoden" naar Polen. Ook zei Rademacher, dat hij de wegvoering der joden als volkenrechtelijk juist be schouwde. Hij beriep zich erop, dat het Verwachting tot Donderdagavond: MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Vannacht hier en daar lich te vorst, morgen overal tempera turen boven het vriespunt. DONDERDAG: Zon op 7.59. onder 17.50. Maan on 22 05. onder 8 52. gehuldigd Nadat gisteravond de voorzitter van de AR-fractie in de Eerste Kamer, prof. A. Anema uit Haarlem, wegens het be reiken van de tachtigste verjaardag op hartelijke wijze was gehuldigd, heeft onze Senaat een begin gemaakt met de behandeling van het plan-Schuman, de grondslag van de Europese gemeen schap voor kolen en staal, te Parijs op 18 April 1951 ondertekend. Bij het debat heeft de heer Kropman (KVP) er scherp tegen geprotesteerd dat minister Stikker bij de behandeling van zulk een belangrijk onderwerp ver stek had laten gaan en de verdediging er van aan zijn ambtgenoot Van den Brink had overgelaten. Overigens was deze spreker zo vol enthousiasme over dit plan het luidde volgens hem een nieuw tijdperk in dat hii dit ook van de regering verlangde. Prof. Molenaar (WD) daarentegen wilde met andere experimenten van deze soort wachten totdat met dit plan eerst meer ervaring was opgedaan. Niettemin zei hij, dat de liberale geest ervan het voor hem en zijn partijgenoten zeer aantrekkeliik maakt. Mr. Vixseboxse (CHU) was zeer beducht voor de gevaren en risico's, die hij meende te zien. De overdracht van souvereiniteit aan een supranationaal orgaan maakt, dat wij op de beslissin gen daarvan weiniv i„„inod hebben. De „ont'-nlorpndp hrvp^p^pden van de na tionale parlementen wordt ingekrom pen. Een federaal Europa zou op deze wijze een totalitaire staatsformatie kunnen worden. Overigens meende hij, dat de risico's om het doel moeten wor den aanvaard. Het debat wordt heden voortgezet. „Jewish Agency" in opdracht van het Joodse volk, van Londen uit de oorlog aan Duitsland had verklaard. Rade macher wist niets van de gruwelen in Auschwitz. Naar zijn mening was het Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken slechts „gebruikt" om bij de jo dendeportaties een indruk van „cor rectheid" te vestigen. De Spaanse regering heeft aan Por tugal verzocht geen pogingen meer te doen Spanje te doen opnemen in het Atlantisch Pact. Spanje zou de voor keur geven aan de „driehoeksoplos sing" van een verbond met Portugal en de Verenigde Staten. Boven: 'sMorgens om acht uur openden zich de deuren van Westminster Hall. Onder: Ook nonnen wachten in de rij hun beurt af om de Koning hun laatste eer te bewijzen. Voor een Europees leger Een woordvoerder der Westduitse regering heeft Dinsdag te Bonn mede gedeeld, dat West-Duitsland verwacht, een bedrag van acht milliard Mark te zullen bijdragen als aandeel in de kos ten voor het op de been brengen van een Europees leger. De drie voornaam ste N.A.V.O.-deskundigen Harriman, Plowden en Monnet hebben een bedrag van elf milliard Mark als de Westduit se bijdrage aanbevolen. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Financiën zeide dat West-Duitsland nimmer zo'n bedrag zou kunnen bijdragen. Over vorming economische Unie De Nederlandse regering heeft vol gens een Belgisch bericht in haar Maan dag gehouden ministerraad een ont- werp-verdrag voor een economische unie van Nederland met Belgie en Lu xemburg besproken. Zeer binnenkort zou de Nederlandse regering aan de regeringen van Belgie en Luxemburg een nota aanbieden waarin enkele wen sen en maatregelen zijn vervat. Deze zouden overwogen kunnen worden voordat tot sluiting van de volledige economische unie kan worden overge gaan. Drie en vijftigduizend Britten hebben gisteren hun gestorven koning een laat ste groet gebracht. Het stoffelijk over schot lag in de geweldige Westminster- hall die slechts verlicht werd door het schijnsel van zes reusachtige kaar sen rondom de lijkbaar opgebaard. Het geheel kreeg zo het aanschijn van sombere grootsheid. In het eerste uur trokken vijfduizend mensen langs de baar .De straten bij Westminster Hall waren voor het verkeer afgesloten, ter wijl naar schatting vijftienduizend men sen tegen het middaguur op straat ston den te wachten om Westminster Hall te betreden. Onder de bezoekers, die tegen middernacht Westminster Hall betraden, bevonden zich mevrouw Chur chill en de minister van Financiën, Butler. Op een gisterochtend gehouden ka binetsvergadering zijn de laatste schik kingen getroffen voor de ter aarde be stelling van de overleden Britse ko ning. De ministers hebben tevens de talrijke grondwettige vraagstukken be sproken, die door het overlijden van de vorst en de troonsbestijging door Koningin Elisabeth aan de orde zijn gesteld. Een woordvoerder van de her tog van Norfolk, die de leiding heeft van de plechtigheden tijdens de rouw- periode en bij de teraardebestelling, heeft de Britten verzocht zich in de dagen voor de begrafenis en op de dag zelf zo sober mogelijk te kleden. Ko ning Paul van Griekenland is uit Ro me naar Londen vertrokken. Paus Pius de Twaalfde zal door de Pauselijke in- ternutius te Den Haag, aartsbisschop PaolO' Giobbe worden vertegenwoor digd. Het officiële staatsbezoek, dat konin gin Juliana en prins Bernhard in April aan Canada zouden brengen, zal geen doorgang kunnen vinden in verband met de hofrouw, die in Canada tot ein de Mei wordt aangenomen. Het is thans mogelijk, dat de Konin gin en prins Bernhard na beëindiging Het feit, dat niet koning Boudewijn, docb prins Albert Belgie zal vertegen woordigen bij de begrafenis van koning George VI, heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden geleid tot een incident. De socialist Bohy diende namelijk een motie in, waarin de samenstelling van de Belgische afvaardiging wordt be treurd eu de regering wordt verzocht, haar inzichten te dezen aanzien te her zien. Tevoren had zijn partijgenoot Kamiel Huysmans de premier over deze kwestie geïnterpelleerd. Als gevolg van dé afwezigheid van enkele katholieke kamerleden werd de motie aangenomen met 91 tegen 84 stemmen en een ont houding. Alleen de katholieken stemden tegen. ken, zijn ideeën te herzien. Indien de beslissing definitief mocht zijn, wenste hij, dat de regering zou aftreden. De premier, Van Houtte, wees er op, dat het gebruik niet toestaat, dat de koning deelneemt aan een plechtigheid Huysmans vond het besluit, dat de koning niet naar Londen zal gaan, be schamend en drong er bij de regering op aan, dat zij Boudewijn zou verzoe- in een land, waaraan nog geen officieel bezoek is gebracht. Daarom heeft de koning zich doen vertegenwoordigen door prins Albert. Huysmans bracht daarop in het midden, dat de regering dit argument zelf niet gelooft en de liberaal Devèze had het sterke vermoe den, dat de premier alles had gedaan, om de beslissing van de koning onge daan te maken. Hij meende, dat de re gering had moeten aftreden. Na de stemming verklaarde Van Houtte, dat aan de stemming geen poli tieke betekenis mocht worden gehecht, omdat zij bij verrassing was ges-hied. Toen voorzitter Van Cauwelaert het debat over de begroting van buiten landse zaken wilde voortzetten, verliet de oppositie luid protesterend de zaai De regering is na afloop van de verga dering bijeen geweest en heeft beslo ten, niet af te treden. van hun reis in de Verenigde Staten enkele bezoeken in Canada zullen af leggen, die dan een niet-oficieel karak ter zouden dragen. Volgens het bestaande schema zou het staatsbezoek aan de Verenigde Sta ten op 17 April ten einde lopen. Het Koninklijk Paar zou zich dan per trein raar Canada begeven. Koningin Elizabeth n zal de laatste regerende Windsor zijn, tenzij zij be sluit, dat haar zoon de drie-jarige prins Karei, haar familienaam zal dragen. Aan het Britse hof meent men echter, dat zij er voor is, prins Karei de fami lienaam van zfln vader, Mountbatten, te laten behouden. Elizabeth is de vierde Windsor sedert koning George V in 1917, toen Engeland n oorlog was met Duitsland, zijn Duit se familienaam Saxen-Coburg-Gotha verving door Windsor. Wel kan prins Karei, de hertog van Cornwall, bij troonsaanvaarding de naam Windsor aannemen. Als voor hem 'n regentschap nodig zou zijn, zal prin ses Margaret, de tweede dochter van de overleden koning, als regentes op treden. De Sowjet-ambassadeur te Parijs, Pavlof, is per vliegtuig naar Warschau vertrokken. Een woordvoerder van de Sowjet-ambassade verklaarde dat Pav lof op weg is naar Moskou. Hij maakte de reden van zijn bezoek niet bekend.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1