Alkmaars Raad verlaagde de ver makelijkheidsbelasting NYLONS... GERARD WORM Reeds 150 deelnemers aan de Alkmaarse Braderie AGENDA Rijkspolitie nam afscheid van majoor Van der Steur Neihouders krijgen een eigen kamer Financiële medewerking aan schoolbestuur geweigerd Aanschaffing van een blauwgastoestel Weigering medewerking aan schoolbestuur Steun aan ,,Goed Wonen" Restauratie stadsmuur Renteloos voorschot aan „Sociale Werkplaats" Plannen voor bloemencorso en luchtshow De belangen van de dienst en het personeel waren bij hem in goede handen Alkmaar en boekenweek Auto greep 65-jarige man Politieambtenaren slaagden voor diploma NBRD Klokken voor Amerika De kaasmarkt Gladde wegen oorzaak van aanrijdingen Het kanaal lag dicht Toen het raadsmenu al was opgediend kwamen de koks onverwacht enkele /hotels weghalen, die in de ijskast werden gezet om tot een Volgende maaitijd ewaard te worden. Het waren die van de restauratie van de stadswal en die Sn de stcdebouwkundige adviseur, die er een adviseur bü zou krijgen. Het leek wel, dat de raad zich het meest voor deze laatste Schotel Interesseerde en aar slechts node weer naar de keuken zag brengen hoewel uitstel natuurlijk een afstel betekent. De rest der agenda was over het algemeen niet van grote etekenls met uitzondering van de verlaging der vermakelijkheidsbelasting maar et was te voorzien, dat teh slotte alle voorstéllen van het college in behouden aven zouden komen. Het debat over do vermakelijkheidsbelasting was vrij tam tl B. en VV. konden diverse aanvallen gemakkelijk pareren. De gemeente heeft et belastinggeld te zeer nodig om in Februari al voor Sint Nicolaas te kunnen pelen. Trouwens de tegemoetkoming aan de wensen van adressanten zal naaf aming voor dit jaar reeds een bedrag van 7400 minder in de stedelijke schatkist rengen. Donderdagmiddag vergaderde de raad ader voorzitterschap van wethouder 'an Slingerland, die mededeelde, dat e burgemeester wegehs een lichte on- esteldhcid niet aanwezig kon zijn. Een persoonlijk woord. De voorzitter memoreerde het over jden van dokter Maats, die zich zeer erdienstelijk heeft gemaakt als lid van Demobilisatiecomité en als lid van de 'ommissle van Toezicht op het Lager inderwiis en hij hoopte dat de alge- tene achting, welke de heer Maats enoot, diens nabestaanden tot troost togen strekken. Tevens herdacht spreker het nood lottig ongeluk sergeant-vlieger C. W. Zöhler overkomen. Hij sprak de hoop it, dat diens jonge weduwe en zijn ja- lilièleden troost mogen putten uit de ewijzen van algemene verslagenheid, taarmee van dit ongeluk kennis is enomen. Ingekomen stukken. Ingekomen waren diverse adressen an schoolbesturen om financiële me ewerking der gemeente voor het aan- rengen van verbeteringen, het aanko- en van kasten en boeken of vergoe- ingen voor exploitatie. Een verzoek van de heer J. Weidema m kwijtschelding van hondehbelasting n vervolgingskosten werd in handen an B. en W. ter afdoening gesteld. In handen van het College om be- icht cn raad werden gesteld een ver- oek om medewerking voor het aah- chaffen van leer- en hulpmiddelen voor e St Laurentiusschool en een ver- oek van de Ver. voor Volkshuisvesting m medewerking voor de bouw van 33 vohingen voor bejaarden aan de Paul C rugerstraat. De raad ging aoeoord met een mede- iolihg van Ged. Staten inzake de voor- ;enomen verhoging met 5 pet. tot en maximum van f 200 per jaar van le bezoldiging van de ambtenaren van le B. S. in deze orovincie, gerekend •anaf 16 Maart 1951. Ingekomen was een kennisgeving van iet bankkantoor Gillissen te Amster- iam van overtekening van de lening mn f 2.500.000. De voorzitter zag daarin een jelukkig teken van de Alkmaars crediet vaardigheid. Voorgesteld word voor een bedrag /an f 176.200 een watergastoestel aan e schaffen, te plaatsen In de door de I.V. Gasvoörziening Kop Noordholland /an Alkmaar gehuurde gasfabriek. De V.V. betaalt elk jaar 7pet. terug be- ïevens de te vergoeden rente. Nadat op verzoek van de heer H o y t i n k (A. R.) dt raad enkele ogenblikken in comité was geweest, vroeg de heer Van der Borden fC. H.) wanneer de Hoogovens gas runnen leveren. Spr. was mede voor >en snelle aflossing van 10 pet, in- plaats van 7 y„ pet. omdat de tech niek steeds betere apparaten levert. Wethouder Leesberg (K. V. P.) ?ag de Hoogovens binnen afzienbare tijd hier geen gas leveren. We krijgen ?r hier nog wel wat afnemers bij. De levering van de Hoogovens is gebaseerd np een regelmatige afname. Het toe stel dat men thans wil aanschaffen en dat ook in Amerika zeer voldoet is bestemd voor gebruik in de spits uren en kan daarvoor te allen tijde dienst doen. Overleg tussen economi sche diensten leidde tot het voorstel van 71/$ pet. per jaar aflossing. Een voorstel van de heer Van der Borden om 10 pet. af te betalen werd niet voldoende ondersteund. De ze spreker zag gaarne controle voor de eigen dienst. De heer Holsmuller (V. V. D.) was wel voor een vluggere afschrij ving. Het toestel kan verouderen en als de gasvoorziening nog eens bij de ge meente komt is het beter dat het toe stel is afgeschreven. Het voorstel werd na enige repliek zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Benoeming Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Benoemd werd tot lid van de Com missie van toezicht op het Lager On- WORM's Links Geweven Nylon in nieuwe kleuren nu f 5.90 p. p. Kent U deze Nylons? Zeer solide, extra lang en elastisch De ideale wandelkous Kousen Hoek Houttil Lingeries CP3W 'aul »!4<»P«ApV! derwijs in de vacature van de heer J. Maats de heer dr. J. Degenaar. Financiële bijdrage aan school besturen. Voorschotten op de gemeentelijke vergoeding 1952 werden toegekend aan diverse besturen van bijzondere scho len. Eveneens geschiedde dit voor de kosten vakonderwijzers. B. en W. stelden voor de gevraagde medewerking te weigeren aan de St. Willibrordusschool. Deze vroeg aanschaffing van een nieuwe oliebrander ter vervanging van de bestaande in de ketel der centrale verwarming, vergroting van de be staande ketel met 10 pet., aanschaffing van 211 m2 radiatoren ter vervanging van de bestaande en aanschaffing van een eleetrische eirculatiepomp of ver zwaring van leidingen en radiatoren aansluiting. B. en W. waren van mening, dat de verwarmingsmstall-.'je tot dusver Vol doende is gebleken en de te verwarmen ruimte niet groter is geworden zodat door het aanbrengen van de bedoelde vergroting van de capaciteit der ver warming de normale eisen aan het ge ven van lager onderwijs te stellen zou den worden overschreden. Zij stelden Voor de gevraagde mede werking te weigeren voor Wat aangaat de aanschaffing van de 211 m2 radiato ren ter vervanging van de bestaande en het schoolbestuur in dit verzoek niet ontvankelijk te verklaren. Mej. Kamphuys (K. V. P.) ver wonderde er zich over, dat de ver vanging van radiatoren ondér art. 101 der L. O. wet valt en die voor kachels onder art. 72. Het Zou wël eens goed zijn hierover een jurisprudentie uit te lokken. Een ingenieur Stélde vast, dat de verwarming kon worden opgevoerd maar daarvan blijkt niets uit de Stuk ken. De heer Venneker (K. V. P.l noemde de kwestie vrij eenvoudig. De school wordt onvoldoende verwarmd en toen men in 1948 ging herstellen wat tijdens de bezetting ih disöfde was ge raakt bleken de radiatoren al niet te deugen. In een openbare school zoü men ze zeker Verbeterd of vernieuwd hebben, maar elke school heeft recht op een behoorlijke verwarming. Het nieuw aanbrengen van radiatoren valt niet onder het onderhoudswerk, maar men had het geschil hierover in de raad kunnen brengen. Het schoolbestuur is van plan bij een afwijzende beschik king in hoger beroep te gaan. De heer II o y 11 n k noemde het standpunt van B. en W. l'orméel juist. We hebben in de tijd, dat deze centrale verwarming werkt wel strengere win ters meegemaakt. Als de verwarming niet deugt moet het schoolbestuur ze verbeteren. In beroep gaan zal weinig baten. Wethouder Bakker (Arb.) zeide, dat men moet vastsellen wat formeel juist is. Gaat de raad mét het voorstel mee, dan kan het schoolbestuur in ho ger beroep gaan. Natuurlijk zou in een openbare school het euvel verholpen zijn,, maar die kosten zouden dan toch ook weer bij de berekening van de al gemene uitgaven ten bate van de bij zondere scholen zijn gekomen. Het rapport van de betrokken ingenieur is verwerkt in het advies aan de raad. Na enige repliek werd het voorstel Van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aankoop van twee percelen weiland. Voorgesteld werd van de heer ir. Bierdrager te Heemstede twee perce len weiland te kopen in de polder Overdie en Achtermeer tezamen groot 2.26.20 h a. voor f 17.869.80. Medewerking tot het vetlenen van optie. Optie tot aankoop van grond op het Industrieterrein „Noord" werd verleend aan de N.V. Zaadhandel en Zaadteelt van de L. T. B. voor een aan de door haar aangekochte percelen grond gren zend terrein van 1734 m2 teneinde des gewenst haar bedrijf te kunnen uit breiden. B. en W. stellen voor, onder intrek king van het raadsbesluit van 8 No vember 1951 aan de R. K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen" een perceel bouwterrein te verkopen aan de Spieghelstraat, de Coornhertkade en de Anna Bijnsstraat ter grootte van 8050 m2, vodr de bouw van 73 wo ningen en 2 winkels. In totaal is een grondvoorschot nodig van, f 109.505.23 en zal voor de bouw f 791.700 nodig zijn. Het bouwvolume is beschikbaar uit het contingent 1951, de riik"biidrage is f 220 per jaar per wotiing, de huren zijn f 8 per week voor de woningen en f 10 20 voor de winkels. De heër Venneker vroeg hoe de gemeente een en ander wil financieren nu dit niet meër door de nieuwe letting mag geschieden. De Voorzitter zeide dat men van de lening nog ongeveer 14 millioen overhoudt ha de daarvoor aan gegane objecten te hebben voldaan. B en W. zullen geen middel onbeproefd laten om het geld voor dit doel te mó gen gebruiken. Het voorstel werd daarna aangeno men. Crcdicten voor verandering van het stadhuis en nevenllggend pand. Een crediet van f 18.320 Werd beschik baar gesteld Voor de verbouwing van het door de Sociale Raad verlaten pand Langestraat 95, naast het gemeentehuis. De accountantsdienst zal de vrijgeko men ruimte krijgen en de daardoor in het stadhuis vrijkomende kamers zul len worden ingericht als wethouders kamers. Er zal, naar wij in ons num mer van Zaterdag meldden, een ver binding tussen béide panden worden gemaakt, waardoor de tegenwoordige rijwielstalling van het personeel komt te vervallen. Een nieuwe zal gepro jecteerd worden achter het perceel Langestraat 95. Voorgesteld werd de oude Btadsmuur In het Victorlapark bloot te leggen en te restaureren en ter plaatse een pas sende beplanting aan te brengen. Aan de parkzijde wordt dan een voetpad aangelegd op de oprit van de Friese brug en de Achterweg zal van 10 op 12 meter verbreed worden. De raad stelde hiervoor een crediet van f 0.200 beschikbaar. De beer H o y t i n k vroeg uitstel van behandeling om het voorstel eerst in de financiële commissie te kunnen bekijken. De voorzitter was daar niet tegen als het geen moeilijkheden In de uitvoering brengt. De heer Vleugel (K. V. P.) zou dan een deel van hét werk in de so ciale voorziening willen brengen, zodat het Rijk kan bijdragen, maar wethou der C o e r ts (Arb.) achtte het loon bedrag pl.nl. f 1500 daarvóór te kléin. Bovendien zou het Werken met ongeschoolden remmend voor de uit voering zijn. Besloten werd dit punt aan te hou den evenals dat van de aanstelling van een stedebouwkundige adviseur, waar bü de burgemeester gaarne aanwezig zou willen zijn. Wijziging der Algemene Politie verordening. Besloten werd te bepalen, dat het in zamelen en vervoeren van schillen en resten van levensmiddelen aan een ver gunning van B. en W. zal worden on derworpen. Daarvoor zal een bepaling in de Algemene Politieverordening worden opgenomen. B. en W. stelden voor het maximaal voorschot van f 5000 voor de „Sociale Werkplaats" te verhogen tot f 10.000 De werkplaats kan dan ook werk voor eigen rekening uitvoeren en nieuwe machines en gereedschaopen aanschaf fen, voorraden grondstoffen aanleggen en afgewerkte producten in voorraad houden. De heer Vleugel zou wel voor het voorstel zijn als het niét alléén de mensen van Maatschappelijk Hulpbe toon betrof maar b.v. ook de minder validen en de heer Tor en vlied (Comm.) achtte de sociale betekenis van dit voorstel zeer overdreven en zou er tegen stemmen. Wethouder Co erts (Arb.) wees er op. dat door deze werkplaats reeds 9 mensen in het normale bedrijfsleven te ruggebracht zijn. Er zullen machines worden aah gesehaft, dié hun waarde behouden. Wannéér ér geen voldoende opdrachten zijn zal men b.v. speelgoed kunnen maken. De gemeente loopt hier weinig financieel risico. De machines kósten ongeveer f 7000. Men zal trach ten ook anderen dan M. H.-men6en aan het werk te zetten. Er zijn al aardige opdrachten. Het voorstel werd. met de stemmen van de communisten tegen, aangeno men. Kasgelden "vóór het jaar 1952. De raad besloot hét bedrag waarvoor B. en W. gemachtigd ziin ten behoeve van de diëtist 1952, geldleningen ter voorziening in de behoefte aan kasgeld aan te gaan zodanig te verhogen, dat dé som der op enig tijdstip in 1952 ló pende kasgeldleningen het bedrag van f 2.500.000 niét te bóven gaat. Verlaging van vermakelijkheidsbelasting Aan de orde kwam hét voorstel van B. en W. inzqke wijziging in de ver ordening op de heffing en invordering der vermakelijkheidsbelasting, waarvan wij in ohs nummer van 8 Februari een uitvoerig exposé hebben gegeven. Zo als wij meldden wilden B. en W. de be lasting op filmvertoningen handhaven op 35 pct.„ met verlaging tot 20 pet. voor de zogenaamde culturele of artis tieke films (adressanten verzochten vermindering van het normale tarief tot op een vierde). Wanneer over het algmeen de tarieven tot 20 pet. ver laagd zouden worden zou dit de ge meente f 40.000 kosten. Voorgesteld werd de gewaarmerkte toegangsbewij zen niet kosteloos te verstrekkeh. B. en W. verklaarden zich bereid het percentage voor dansen van 50 pet. tot 35 pet. te verlagen en 50 pet. reductie te verlenen voor door kerkelijke instel lingen te vertonen films. B. en W. wilden de belasting op mo torraces van 25 op 35 pet verhogen. De huurverhoging aan het Sport- oarkbedrijf wordt dan met een gelijk bedrag als de opbrengst van deze ver hoging verminderd. (AdverlenHe, lug. Med.) Het College wilde vrüstelling verle nen voor alle uitvoeringen en verto ningen met een paedagogtsch doel wanneer ze uitsluitend voor de jeugd tegen niet meer dan f 0.75 per persoon worden gegeven en Voor kinderfestivi teiten bij een toegangsprijs van f 0.50 De totaalkosten worden voor de ge meente óp f 7400 geraamd. De heer E r i k s (Arb.) bepleitte ook het heffen van de halve belasting' voor film van de humanisten, tegen over wie men eenzelfde standpunt kan aannemen als tegenover de kerkelüke instellingen. De heer De Zeeuw (K. V. P.) zou deze niet op één lijn willen stel len. Spr. had bezwaar tegen de bepa ling, dat de films onder art. I lid 2 2e der bioscoopwet moeten vallen en dus betrekking hebben op onderwijs, landbouw, nijverheid en handel. Ver der zou spreker niet mede willen gaan met de verlaging van de belasting op het dansen. Do heer Kirpensteln (Arb.) be pleitte meer verdraagzaamheid en meen de, dat de humanisten reeds onder de uitzonderingen vallen. Voor alle zeker heid is het beter de uitdrukking „op godsdienstig-zedelijk gebied" te veran deren in „godsdienstig en/of zedelijk gebied". De heer Berkhouwer (V. V. D.) bracht het College hulde voor de goe de motivering in de bijlage. Wat wij aan adressanten schenken komen wij zelf weer tekort. Het dansje na uit voeringen kan soms lang duren. Het is billijk ook de publieke dancing in de verlaging te laten delen. Spr. fractie is het met deze bijlage eens. De heer Hoy tink was principi eel tegen deze bijlage,, die de gemeen te f 7400 zal kosten en wilde Weten hoe dit weer gedekt moet worden. Spreker Was in geen enkel geval voor Verlaging van bioscooplasten en zeker niet voor verlaging van belasting op het publieke dansen, zelfs al maakt de exploitant geen winst. Voor kerkelijke films had spr. algemene vrijstelling wil len hebben. Als er uit humanistische richting een verzoek komt zou spreker dit wel willen steunen. De V o o rz 111 e 1' Wilde wel mee gaan met de door de heer Kirpenstein voorgestelde wijziging. Spr. danst zelf niet, maar kan de zon best in het Wa ter zien schijnen. Hij weet, dat er avonden zijn waarop de exploitant er op moet toeleggen. Het betreft hier een nette gelegenheid om voor hen die dit wensen in Alkmaar ook te kunnen dansen. De heer E r i k s ging accoord met de voorgestelde wijziging en wees op 't grote verschil in verdraagzaamheid tussen de woorden van de heer Hoy- tink én die van de heer De Zeeuw. De heer De Zeeuw denkt, dat hij alleen de wijsheid in pacht heeft. De heer De Zeeuw (IC. V. P.) zeide, dat zedelijk nog niet wil zeg gen humanistisch-zedelijk en hand haafde ook zijn andere bezwaren. Een film als „Grazige weiden" moet ook on der de culturele films Worden gerang schikt. 'Dan kunnen ook missionnaris- sen eens films vertonen. Spr. danst ook niet en wil de exploitanten van dan cings oók niet tegemoet komen. De v o o r z i ttér zeide, dat in de begroting voor 1952 i-eeds met de min dere inkomsten is rekening gehouden Een film kan apart op ziin indeling Worden beoordeeld. Een film b.v. van een missionnariS wordt niet vertoond om er winst mee te maken en valt ze ker onder de verzachtende bepalingen. Het voorstel van de heer De Zeeuw werd niet ondersteund. De heer H o y t ink bleef tegen een lager tarief voor filmvertoningen en dancings, de heren De Zeeuw en Van der Borden tegen de verlaging van de dansbelasting. Alle andere raadsleden gingen met de voorgestelde wijzigingen accoord. gebleken. Vooral in Alkmaar zal een dergelijk evenement veel belangstelling trekken, want het laatste corSo werd hier in 1935 gehouden. Met prominente personen op land bouwgebied is contact opgenomen, om dat men de landbouwsector op de Bra derie zo goed mogelijk vertegenwoor digd wil zien. Ook op dit gebied wordt gedacht aah zeer originele festiviteiten Na gciedkeurng door de autoriteiten zal verder êen wèreldbekendé lucht-sërtsa liè-show worden geëngageerd. Het Bra derie-comité is vart plan op de eerst volgende vergadering de datum vast te stellen, waarop dè inschrijvingen wor den gesloten. Het Braderie-comité heeft van onge veer 150 zaken reeds een inschrüving ontvangen eto men verwacht zelfs, dat dit aantal nog zal stijgen, zodat mis schien nog meer straten bü de Braderie zullen moeten worden getrokken. De in- schrüvlngen-voor-eigen-perceel in Lan gestraat, Laat en Nieuwesloot zün gro tendeels binnen en Maandag begint de tocwüzingscommissie met de indeling van de diverse stands. Intussen wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van verschillende at tracties. De mogelijkheden worden on derzocht voor het houden van een groot bloemencorso, dat altijd een trek pleister voor dtiizefidèri bezoekers is In de Rustende Jager te Heiloo heeft het district Alkmaar van de Rijks politie op zeer harteiyke wijze afscheid genomen van zün vertrekkende com mandant, majoor mr. J. P. van der Steur, die met ingang van vandaag is benoemd tot hoofd van de afdeling personeel van de algemene inspectie te Den Haag. De gevoelens van het personeel bij dit afscheid werden vertolkt door de le luitenant J. Zijp, die majoor Van der Steur dank bracht voor de wijze waarop hij steeds de belangen van het personeel en de dienst had behartigd. De reactie van het politiepersoneel bij het vernemen van het vertrek was dan VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Actie in de Stille Zuidzee (14 jaar); Cinema Amc- ricain, 8 uur: Salon Mexico (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De stem van het geweten (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen Is te laat (14 j.) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Actie in de Stille Zuidzee (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Salon Mexico (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De stem van het geweten (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Morgen is het te laat (14 jaar). Hotel Victory, 15,45 uur: Districtsdag Jongerenorganisatie Vrijheid en Demo cratie; 19.30 uur Avondbijeenkomst. Overdekte Zweminrichting, 7.30 uur: Tweede deel van Kilng-zwemcompcti- tie. STOMPETOREN. Café Zwart, 8 uur: Toneelgez. „De Eendracht" uit Hauwert met ,,'t Is ienmaal wel". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 6.32 18.42 Zaterdag 7.05 19.19 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 6.37 18.47 0.37 12.47 Zaterdag 7.10 19.24 1.20 13.24 Een aantrekkelijke feestavond in 't Gulden Vlies Ter aanvulling van wat wü reeds over de plannen in Alkmaar gemeld hebben laten wij hier nog enige büzon- derlieden volgen, welke ons door de meeste boekhandelaren verstrekt wer den. Op 30 Januari is een vergadering met vertegenwoordigers van scholen gehóu den waar besloten werd het oorspron kelijke voorstel, een reciteerwedstrijd te houden, te combineren met een impro- visatiowedstrijd, zodat de scholen die reeds onderling een competitie houden nu ook kunnen deelnemen. Er worden per school 2 boekwerken beschikbaar gesteld en de leerlingen worden in 2 groepen Verdeeld nml. tót 16 jaar en ouder. Op de feestavond Maandag 3 Maart treden van elke school twee leerlin gen op om te reciteren of te improvise ren. Voor de improvisatiewedstrijd worden de leerlingen gezamenlijk op geroepen. De deelnemers krijgen de keuze uit 3 onderwerpen en 5 minuten tijd om zich voor te bereiden Waarna 3 minuten over het gekozen onderwerp moet worden gesproken. Na beslissing door de jury worden door de organiserende boekhandelaren twee hoofdprijzen (boekwerken) be schikbaar gesteld. Zoals wij reeds meld den wordt deze avond in 't Gulden Vlies verzorgd door de radiospreker Jaap Buys Jr., die dan tevens een literaire hersengymnastiek zal Verzorgen. In de zaal wordt een kleine expositie gehouden van gedichtenbundels en goeV jeugdboeken. Ook de prijzen zul len dan ten toon gest ld worden. Gisteravond om half vijf werd de 65-jarige hr. Poorter uit Koedijk voor de Kapelkerk op de Laat door een auto gegrepen en tegen de grond ge smakt. Met een bloedende hoofdwon de is hij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, waar geconstateerd werd dat hü een lichte hersenschudding had opgelopen. De autobestuurder was met grote snelheid doorgereden. Het nummer van de wagen is echter bekend, zodat het onderzoek reeds in een bepaalde richting wijst. Het was prettig te vernemen dat vijf politie-ambtenaren dezer dagen slaag den voor het diploma A van de Neder landse Bond tot het redden van drenke lingen. Dit zware diploma stelt hoge eisen en mag zeker gelden als een bre vet van bekwaamheid. Het waren de heren J. W. Grotenbregt, B. Gronin ger, J. C. Madderom, C. van Drunen en G. J, van Wensem. BEVOEGDHEID R.K. LYCEUM De Staatscourant bevat een lijst van bijzondere H.B.S.èn (A. en B.) en de afdelingen H.B.S. (A. en B.) van bü- zondere lycea, Welke Bevoegd worden verklaard in het jaar 1952 aan haar leerlingen die het onderwijs in de hoogste klasse tot het einde hebben ge volgd gelegenheid te geven op de zelfde voorwaarden en op dezelfde wijze als de leerlingen van de openbare H.B.S.èn met 5-j. cursus na afgelegd eindexamen het getuigschrift bedoeld ih art. 55 van de Middelbaar Onder wijswet te verkarijgen. Op die lijst komt m. vóór het R.K. Lyceum te i lkmaar, VERNIELZUCHT Een vijftal jongelieden was kennelijk van mertine dat de werkzaamheden aan de Friese Bt-ug te snel vorderden. In eendrachtige samenwerking hadden zij namelijk een gedeelte van het beton- vlechtwerk vernield. Een ernstig Onder houd op het politiebureau en een aan slag op de portemonttaiès van de res- pectlêvelijke papa's walen het gevolg. ook: „Jammer, dat majoor Van der Steur weggaat", een Verzuchting, dia recht uit het hart kwam. Luitenant Zijp herinnerde vervol gens aan de practische kennis van za ken waarmede de commandant het teamwork in zijn district stimuleerde. Hij heeft daarmede bereikt, dat er een goede geest van samenwerking en ver trouwen kwam. Namens het Gewest Amsterdam gaf de waarnemend gewestelijke comman dant, majoor H. A. Steenis, uiting aan zijn waardering voor hetgeen door ma joor Van der Steur in het district Alk maar is gedaan. „Hij liet zich de kaa» niet van het brood eten", aldus spre ker, „maar was iemand bij wie het personeel steeds om raad en daad kon aankloppen, een commandant, die vol ledig achter zijn manschappen stond. Deze belangstelling voor de mens zal hem In zijn nieuv/e functie als hoofd van de personeelszaken zeer zeker te pas komen. Hij wenste de vertrekken de commandant veel geluk In zijn nieuwe werkkring. Vervolgens richtte de heer Steenis een hartelijk woord van welkom text de nieuwe commandant, majoor A. C. van Gorcum, die hij een voorspoedige loopbaan in het district Alkmaar toe- Wenste. Majoor Van Gorcum, daarna het woord nemende, zei Uit de toespraken te hebben vernomen, dat in het dis trict Alkmaar een uitstekende geest heerst, wat hem bijzonder prettig aan deed. Hü hoopte, dat het personeel hem dezelfde steun zou geven als het aan de vertrekkende commandant had gedaan. Morgen zal in geheel Nederland en dus ook in Alkmaar een collecte worden gehouden voor aankoop Van éen caril lon, dat Amerika zal worden aangebo den. Iedereen zal iets willen geven voor dit symbolisch geschenk. Iedere gift, hoe klein ook, zal welkom zün. Om deze giften in ontvangst te neróen zijn col lectanten nodig. Vele leerlingen van de Middelbare scholen hebben reeds hun medewerking toegezegd. Het comité is echter bevreesd, dat hun aantal nog te klein zal zijn om alle wijken der stad te bezoeken. Het doet daarom een beroep op de leden van de Alkmaarse jeugdvereni gingen, van 16 jaar en ouder, enkele uren beschikbaar te stellen voor dit sympathieke doel. Bussen en speldjes zullen worden uitgereikt Zaterdagmorgen 9 uur in gebouw „Waakt en Bidt" op de Laat. Op öe heden gehouden kaasmarkt warén aangevoerd: drie stapels klöino boeren kaas, Wegehd 1300 kg. De prijs was f2,21. De handel was matig. In Bodegraven waren Dinsdag dertig pi.rtijen aangevoerd: le soort ^2,42£2,45, 2e soort f 2,37f 2,41, zware tot f 2,48, extra tot f2,65. De handel was goed. In Barneveld was Woensdag een kleine aanvoer van boerenkaas. De prijzen waren f 2,42f 2,44 per kg en de handel was vlug. Twintig partijen werden Woensdag !n Woerden aangevoerd, le soort £2,41— f2,45, 2e soort f2,36—f2,40, zware tot f 2,60 met een matige handel. In Gouda waren er gister vierendertig partijen, le kw. f2,41—f 2*45, 2e kW. f 2,37—f 2,40. De handel was kalm. De gladde wegen waren gisteren oor zaak van twee aanrijdingen. Een wagen van de reiniging gleed bij de kruising van de Spoorstraat en het Stationsplein tegen een personenwagen. De bestuur ders hadden beiden signaal gegeven en hun remmen in werking gesteld. Een aanryding bleek echter onvermijdelijk. Ook bij de Emmabrug stelden de be stuurders van een vrachtwagen en een personenwagen alles in het werk om een aahrüding te voorkomen. De gladde klinkers trokken zich echter niets aan van de remmen en lieten de wagens rustig tegen elkaar oplopen. Noch bü het Stationsplein, noch bij de Emma brug kwamen persoonlijke ongevallen voor. De wagens kregen hier en daar een stevige deuk. Processen-verbaal werden, gezien de goede bedoelingen, niet opgemaakt. Het Noordhollands Kanaal was van morgen vroeg bedekt met een ijslaagie, waarop de meeuwen, die hun provisie kamer zagen afgesloten, wat triest heen en weer stapten. Later op de morgen brak het winterzonnetje de verstarring van de golven. De schepen deden de rest. (Advertentie, InJ. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2