Faure verzekert zich van de steun der socialisten Stikker en Staf in Lissabon Twee doden bij dramate Echt Aanvaarding van regeringsmoiie thans zo goed als zeker Dr Adenauer bij de Grote Drie Nieuwe lawines in West-Oostenrijk Berginstorting in Sussen bij de Zuid-Limburgse grens Grote spionnage-zaak In Zweden Ook Supomo denkt aan gezamenlijk bestuur over Nieuw-Guinea Broekman op hei erepodium VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Frankrijk beslist Dinsdag over het Europese leger Vijf socialistische eisen ingewilligd Brits vliegtuig met 31 inzittenden verongelukt Vele problemen op NAVO-bijeenkomst Versnelde Amerikaanse wapenleveranties Stal met zeven koeien verdween in de aarde Enige nieuwsgierigen bij instorting bedolven Luchtslag boven Korea KONINKLIJK PAAR WEER TERUGGEKEERD Landbouwer en commies dood aangetroffen De herdenking van de Februari-staking 1941 Ka merleden gaan Britse bewapening bestuderen Aanleiding ervan nog onbekend Jongetje viel uit raam Communist zond rapporten aan de Russen Na Andersson thans Froitiof Enbom Amerikaans voorstel onwaarschijnlijk Delegatie peilt de Nederlandse meningen De doodsklok luidt voor het Indonesische kabinet BRITSEATOOMPROEF IN AUSTRALIË K.N.P. neemt deel aan de verkiezingsstrijd lUee/tAeAiodt Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag 18 Febr. 1952 149e Jaargang No- 42 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 nE leden van de Franse Nationale Vergadering hebben Zaterdagnacht hun bed niet gezien. De gehele nacht bleven zij in vergadering bijeen, nadat vroeg in de avond de bijeenkomst enige uren was geschorst om premier Faure in de gelegenheid te stellen opnieuw overleg te plegen met de socialisten, zonder wier Steun zijn kabinet ten ondergang gedoemd zou zijn. De Franse regering willigde de vijf socialistische eisen in en vervatte deze in een nieuwe regeringsmotie, welke, naar Guy Mollet Zaterdagavond mededeelde, de steun zal genieten van de socialisten. Zondagmorgen vroeg besloot de assemblee Dinsdag te beslissen over het lot van de Franse regering en de buitenlandse koers, welke Frankrijk in de nabije toekomst zal varen. Mollets mededeling heeft waarnemers in de Nationale Vergadering tot de overtuiging gebracht, dat premier Faure morgen een behoor lijke meerderheid zal krijgen. 70ALS bekend, hangt het lot van de regering af van de steun van de so cialisten. Als zij tegen stemmen, zal de regering, die pas een maand oud is, ze ker vallen. Premier Faure heeft dan ook alles in het werk gesteld om zich van de socialistische stemmen te ver zekeren. Toen hem bekend werd, dat de socialistische parlementsleden met 86 tegen 33 stemmen besloten hadden, de regering te steunen indien zij aan zekere voorwaarden zou voldoen, greep de Franse premier deze kans aan. Op zijn verzoek werd de bijeenkomst van de Nationale Vergadering geschorst en trad hij opnieuw in overleg met Guy Mollet en dienst geestverwanten. Dit onderhoud had tot gevolg, dat Faure de aanvankelijke regeringsmotie introk en prompt een nieuwe ter discussie voorlegde, waarin de volgende vijf eisen van de socialisten waren opgeno men: De Britse minister wan Buitenland se Zaken, Eden, heeft Zaterdag na mens de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, de Duitse bonds kanselier Adenauer uitgenodigd de vandaag te Londen te houden bespre kingen tussen de Westelijke Grote Drie bij te wonen. Gistermiddag zijn Eden, Acheson en Schuman reeds in besloten vergade ring bijeengekomen. Eveneens waren aanwezig de Hoge Commissarissen in Duitsland, McCloy, Kirkpatrick en Frangois-Poncet. Na bijna ander half uur bijeen te zijn geweest, gin gen de ministers uiteen om minister Schuman in staat te stellen wat te rusten. Hij was bijna de gehele nacht aan het werk geweest in verband met de debatten in de Franse Nationale Vergadering. Volgens A.F.P. zouden Engeland en de V.S. bereid zijn Frankrijk en de le den van de Westeuropese defensie gemeenschap garanties te geven voor het geval een der leden zich uit de gemeenschap zou terugtrekken. In een communiqué wordt medege deeld, dat de ministers hebben gespro ken over de onderhandelingen met W. Duitsland, handelende over met dat land te sluiten overeenkomsten en over hiermede verband houdende vraagstuk ken. De drie ministers zijn het eens ge worden over de meeste punten, waar over nog verschil van mening bestaat. De kwestie van het geallieerde toezicht op de Duitse industriële productie moet onder meer nog worden opgelost. In de in de Franse Nationale Vergadering te behandelen motie is de eis opgenomen, dat bepalingen dienaangaande in de overeenkomsten mat West-Duitsland worden opgenomen, maar de Bondsdag heeft nadrukkelijk verklaard, niet te zullen instemmen met dergelijke beper kende bepalingen. In West-Oostenrijk hebben nieuwe lawines huizen verwoest en over brede banen in de bossen op de berghellingen bomen ontworteld. In Tirol is een boer door een lawine bedolven en aan de bekomen verwondingen bezweken. Het aantal doden tengevolge van de sneeuw sinds 15 Januari is hiermee tot 37 ge stegen. In een aantal dorpen in Karinthië is de noodtoestand afgekondigd. Alle man nen tussen 18 en 45 jaar moeten helpen de wegen sneeuwvrij te maken. De Simplon-Oriën Expres slaagde er Za terdag niet in- van Klagenfurt uit Sla- venië te bereiken. De enige weg naar Joegoslavië via Oostenrijk is nu de moeilijke route over Graz en Maribor. Het treinverkeer tussen Oostenrijk en Italië ligt stil. In Tsjechoslowakije wordt de voedselvoorziening door de zware sneer "val ernstig belemmerd. Zaterdag is de eerste trein sinds drie dagen in Belgrado aangekomen. 1. Een duidelijker uitspraak over een Brits-Amerikaanse garantie tegen een eventueel terugtrekken van staten uit het Europese leger. 2. De Franse troepen moeten geleide lijk in het Europese leger worden opge nomen. 3. Geen recrutering van Duitse solda ten alvorens de parlementen van alle zes landen het verdrag inzake het Eu ropese leger hebben bekrachtigd. 4. Enkele functies van de boven-natio- nale autoriteit van het leger moeten worden beperkt als Engeland zou be sluiten toch deel te nemen aan de Eu ropese verdedigingsgemeenschap. 5. Aan landen met territoriale aan spraken moet niet worden toegestaan toe te treden tot de NAVO. Wind uit de zeilen DIJ het indienen van zijn nieuwe motie zei premier Faure, dat hij de vorige motie had ingetrokken om een zo groot mogelijke overeenstemming te verkrij gen over de voortzetting van de buiten landse politiek. Ten einde een hoofde lijke stemming, waarom door de Gaul listen was verzocht, te vermijden, ver bond de minister-president de vertrou wenskwestie aan de stemming. Een Gaullistisch amendement, waar bij verzocht werd de definitieve beslis sing over een Duitse herbewapening tot Juni uit te stellen, werd verworpen, evenals een amendement van gematigd conservatieve zijde, dat besprekingen tussen de „Grote Vier" over een vredes verdrag met Duitsland voorstelde. Een „Viking"-transportvliegtuig dat, met 26 gezinsleden, o.w. vier kinderen, van Britse militairen en vijf leden van de bemanning aan boord, uit Z.-Enge- land naar Nairobi, in Afrika, was ver trokken, is Zaterdag ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van Palermo om laag gestort. Een schaapherder heeft verklaard, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Gisterochtend zijn kort na elkander dc ministers Stikker en Staf naar Lis sabon vertrokken, waar zij de NAVO- conferentie zullen bijwonen. Minister Lieftinck bevindt zich reeds in de Por tugese hoofdstad, terwijl minister Van den Brink door familie-omstandighe den verhinderd is aan de besprekin gen deel te nemen. Op het vliegveld deelde minister Stikker ons mede, van mening te zijn, dat de bijeenkomst in Lissabon geen gemakkelijke vergadering zal worden. Hij motiveerde dit door te zeggen, dat het feit, dat van Amerikaanse zijde de wens bestaat om op bepaalde data ze kere resultaten te hebben bereikt, vele problemen met zich meebrengt. De minister zei er aan te twijfelen dat het huidige Franse kabinet zal val len door de buitenlandse politiek. Ove rigens zeide hij wel te menen, dat iede re beperking, die het Franse parle ment zijn regering oplegt ten aanzien van de Europese defensie er toe zal leiden dat ook de handen van ons en van onze partners gebonden worden. Ook is minister Stikker van mening dat de positie van Nederland en in het bijzonder die van de Benelux sterk wordt beïnvloed door de verdeeldheid tussen Frankrijk en Duitsland: „Onze problemen worden hierdoor vanzelf sprekend ingewikkelder". Minister Staf zeide dat hij zich ook zorgen maakte over de debatten in de Franse Assemblée ten aanzien van de Europese defensie. Wat Nederland be treft verklaarde hij, dat ons land be slist geen slechte plaats inneemt in de rapporten over de maatregelen voor de verdediging van ons continent. Hij deelde voorts mede, dat de Amerika nen een zogenaamd „speed-up pro gramma" hebben ontworpen teneinde de achterstand in wapenleveranties aan de NAVO-landen zo snel moge lijk in te lopen. Gistermorgen tegen half tien had in het Belgische dorp Sussen (gemeente Sichem-Sussen-Bolder) op ongeveer 20 kilometer afstand van Maastricht een grondinstorting plaats. Een stal, ge bouwd boven enkele onderaardse gan gen van de Susser Berg, die thans ge bruikt worden voer het kweken van champignons, stortte plotseling naar be neden. Vermoedelijk ten gevolge van scheuren in de mergelwand. In de stal bevonden zich zeven koeien. Bij een volgende, kleinere instorting werden enkele van de vele toegelopen nieuwsgierigen gedeeltelijk bedolven, doch zij konden spoedig zonder letsel worden bevrijd. Een drietal koeien kon nog onder de grondmassa worden uit gehaald. Men vreest echter, dat de vier andere beesten inmiddels zijn omgeko men. Om verdere onheilen te voorko men moest een drietal huizen worden ontruimd. Een reddingploeg uit de ge meente was spoedig ter plaatse, terwijl ook de brandweer uit Maastricht met een hulpwagen assistentie verleende. Gisteren zijn boven Noord-Korea twee luchtgevechten geleverd, waar aan in totaal 53 Amerikaanse Sabre- straaljagers en 100 Mig's deelnamen. Volgens de eerste berichten werden drie Migs neergeschoten en een vierde mogelijk beschadigd. In dit verband merkte de minister van Oorlog op, dat hij hoopt het aan tal broodnodige Thunderjets binnen kort in Nederland in ontvangst te kun nen nemen. Secretaris-generaal Van welingelichte zijde te Lissabon wordt vernomen, dat de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson waarschijnlijk zal worden be noemd tot secretaris-generaal van de nieuwe permanente bovenbouw van de NAVO. Grotere bevoegdheden Een NAVO-woordvoerder heeft gis teravond te Lissabon medegedeeld dat de vaste militaire commissie en de tij delijke commissie (Harriman, Plowden en Monnet) de Atlantische Raad zul len aanbevelen generaal Eisenhower grotere bevoegdheden te geven in zijn contact met de Europese regeringen. Waarschijnlijk zal worden aanbevolen de generaal vergunning te gever zich rechtstreeks met de regeringen der NAVO-staten in verbinding te stellen voor de bespreking van vraagstukken als die van het aanleggen van nieuwe wegen, vliegvelden en uitbreidingen van havens. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zijn Zaterdagmiddag kort na 1 uur met de regeringsdakota op Soes- terberg teruggekeerd. Het koninklijk paar begaf zich onmiddellijk na aan komst per auto naar paleis Soestdijk. Te Genève heeft de tweede zitting plaats gehad van de Unesco-conferentie ter bestudering van een Europees Centrum voor Atoomonderzoek. Een Commissie van de deelnemende landen is benoemd die de plannen tot op richting zal onderzoeken. De Hollandse gedelegeerden zijn prof. dr. C. J. lakker van de Amsterdamse universiteit en de heer J. H. Bannier, directeur van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek. IN de boerderij van de 43-jarige landbouwer Van Ophoven te Diergaarde-Echt heeft zich, vermoedelijk Vrijdagmiddag, een drama afgespeeld dat aan de land bouwer en aan een 24-jarige inwoner uit Sittard het leven heeft gekost. Buren van de alleenwonende landbouwer, die hem Zaterdagmorgen niet in of bij zijn afgelegen boerderij konden ontdekken, drongen het huis binnen. Zij troffen in de koestal het stoffelijk overschot aan van dc landbouwer en eveneens dat van de 24-jarige grenscommies F. uit Sittard. Van O. was zwaar verminkt. Zijn lijk lag onder een deken en in de nabijheid lag een hamer. F. had een schotwond. Stakingsoproep als mr d Ailly ioestemming weigert Het Herdenkingscomité Februari staking 1941 heeft besloten opnieuw een schrijven te richten tot de burge meester van Amsterdam, met een nieuw en dringend verzoek op Zondag 24 Februari een herdenking toe te staan aan de Polderweg te Amster dam met daaraan verbonden een ge- denktocht naar en over de nieuwe Oosterbegraafplaats. In dit schrijven zal tevens worden meegedeeld, dat het herdenkingscomité, mocht burgemees ter d'Ailly bij zijn weigering blijven, zich tot de arbeiders zal richten, met de oproep om op Maandag 25 Febru ari a.s. de arbeid neer te leggen. Het comité wil de herdenking houden on der de leuzen: „Tegen vrijlating van oorlogsmisdadigers en wederopstan ding van een nieuw nazi-leger" en „tegen de gevaren van een herlevend fascisme". Het zal deze week een open bare protestvergaUering beleggen. Zeven leden van de Tweede Kamer zullen, in gezelschap van de informatie attaché van de Britse ambasade in Nederland, de heer Stanley Wright, vandaag naar Engeland vertrekken om de Britse bewapening en de defensie maatregelen te bestuderen. Zij zullen voorts voorgelicht worden over de trainingsmethodes van het Britse leger," speciaal wat betreft de selectie van officieren en de opleiding van het territoriale leger. De leden van het gezelschap zijn: de heren J. J. Vorrink en E. Vermeer (beiden P.v.d.A.), J. J. Fens en Koersen (K.V.P.), Korthals (V.V.D.), A. B. Roosjen <_..R.) en H. Kikkert (C.H.U.). Zij zullen twee weken in Engeland blijven. WAT de aanleiding is geweest tot dit drama is niet bekend. Het parket uit Roermond heeft Zaterdagmiddag met de rijkspolitie, onder leiding van de dis trictscommandant, een onderzoek in gesteld. Van Ophoven heeft tijdens de bezet ting vele geallieerde vliegers onderdak en hulp verleend. Zijn boerderij stond bekend als het „pilotenhuis". Hij was een zeer prettig man, die gezien was. Hoe de relatie tussen de grenscommies en Van O. was, is niet bekend. F. zou Zaterdag te Maastricht in het huwelijk zijn getreden. Het driejarig zoontje van de familie van A. uit Den Haag zat op de canapé voor het raam in de ouderlijke woning, Op een gegeven moment zag hij kans het raam open te krijgen. Het ventje viel van een hoogte van 51/, meter op het balcon van de eerste etage en moest in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis worden overgebracht. VA de spionnage-affaire me* de ma rinespion Andersson, die Zweden een schade van vele honderden mil- lioenen kronen heeft berokkend, is thans een nieuw spionnagecomplot in dit land aan het licht gekomen, dat de vorige affaire geheel in de schaduw dreigt te stellen en mogelijk een nog veel omvangrijker schade tengevolge heeft. Een Zweedse communist, Froitiof Enbom, zo hebben de Zweden ontdekt, heeft van 1940 tot April 1951 geregeld rapporten aan de Russen uitgebracht. Voor zijn werk heeft Enbom van de Russen duizend kronen per kwartaal uitbetaald gekregen, of in totaal vijf tigduizend kronen. In de regel reisde hij de tweede Zondag van ieder kwar- tal uit het noorden van het land naar Naar het A.N.P. in kringen van de Indonesische delegatie in Den Haag ver neemt, acht men het daar hoogst on waarschijnlijk. dat door de Verenigde Staten enigerlei voorstel zou zijn ge daan voor een tijdelijk bestuur over westelijk Nieuw-Guinea door Indonesië en Nederland gezamenlijk. Kees Broekman slaagde er In, tijdens de Olympische Winterspelen te Oslo, op de 5000 meter als tweede geklassificeerd te worden. Op het Olympisch podium stond onze landgenoot naast de kampioen, Andersen, en de derde winnaar Haugli. Wel zijn de gedachten in de delegatie Supomo in'deze richting gegaan toen uit de aanvankelijke besprekingen in Den Haag bleek, dat er geen reële resul taten zouden kunnen worden bereikt, indien men de overdracht der souverei- niteit door Nederland aan Indonesië tot grondslag van de besprekingen zou ma ken. De reis van mr. Yamin naar Dja karta had ten doel, de goedkeuring van de Indonesische regering voor een over leg in de richting van een gezamenlijk bestuur te verkrijgen en naar men ons mededeelde, heeft de regering te Dja karta cr zich mede accoord verklaard. Met het oog op de naderende verkie zingen in Nederland is men nog niet overgegaan tot concretisering van de plannen. Wat men van Indonesische zijde voorlopig wil bereiken is, dat in Nederland in politieke kringen deze plannen ingang zullen vinden en dat men de idee in overweging zal nemen opdat eventueel na de verkiezingen het beginsel als punt in het programma der dan optredende regering zal kunnen worden opgenomen. Naar verder verluidt, zou het denk beeld aan Nederlandse zijde niet zon der meer van de hand zijn gewezen, waarbij dient te worden opgemerkt, dat van Indonesische zijde nog slechts een begin is gemaakt met het peilen van de stemming op dit punt. De op een na grootste partij van In donesië, de PNI, heeft besloten de on dertekening door minister Subardjo van de Mutual Security Act-overeen komst (waarin de bepalingen en voor waarden zijn opgenomen, waaronder Amerikaanse economische, militaire en technische bijstand aan Indonesië zul len worden verstrekt) af te keuren. Deze beslissing maakt de val van het kabinet waarschijnlijk. HET SPOORWEGVERKEER IN DE KANAALZONE De Britse bevelhebber in de Kanaal zone heeft gisteren, zijn verbod op het Egyptische spoorwegverkeer in de zone verzacht. Stockholm, waar hij in contact trad met zijn opdrachtgevers en zijn rapporten uitbracht. Hij maakte zijn afspraken met hen meestal door een op een bij zondere wijze gebogen haarspeld op een afgesproken plaats te bevestigen. Vorig jaar begon Enbom evenwel ge wetenswroeging te krijgen. Hij trad uit de communistische partij en vertelde ten slotte op Kerstavond alles aan een van zijn vrienden, die het ministerie van defensie hiervan in kennis stelde. Enbom werd hierop enige dagen geleden door de veil'gheidspolitie gearresteerd, nadat hij een maand lang was gescha duwd. Van militaire zijde wordt ver klaard, dat zijn spionnage bij de defen siewerkzaamheden in Noord-Zweden van bijzonder ernstige aard is geweest. De Russen hebben door Enboms toe doen kennis genomen van bijna alle plannen voor verdedigingswerken lang3 de Zweeds-Finse grens en van vele ge gevens betreffende de burgerlijke ver dediging. Zo heeft Enbom juiste inlich tingen verstrekt over de evacuatieplan nen voor de burgerbevolkng in geval van oorlog. Enbom stelde zijn rapporten op in een zeer ingewikkelde code, welke de Zweedse veiligheidspolitie niet kon ont cijferen, voor zij de codeslutel van Enbom in handen had gekregen. De ge arresteerd - spion was van mening, dat zijn contactpersonen in Stockholm ge deeltelijk thuishoorden hij het Russi sche persagentschap Tass. Ook een vooraantaand communistisch lid van de Zweedse Rijks-lag zou sterk gecompro mitteerd zijn. Nog dit jaar Engeland zal nog dit jaar zijn eerste atoombom beproeven. De explosie zal worden ontketend in Australië. Maatregelen zullen worden genomen om te voorkomen, dat de bevolking en het vee nadelen zullen ondervinden door de radio-actieve uitstraling. Het centraal bestuur van de Katho lieke Nationale Partij (algemeen voor zitter de heer Ch. Weiter) heeft mat algemene instemming besloten tot deelneming aan de a.s. Tweede Ka merverkiezingen. Het besluit werd o.m. genomen, omdat men van mening was, dat de huidige politieke ontwik keling in de KVP wijst op een verder samengaan met de P.v.d.A. Lijstaan voerder in alle kieskringen is de heer Weiter. Van de melkvoorziening op de scholen wordt thans door 150.000 kin deren geprofiteerd. Het aantal breidt zich nog steeds uit. Verwachting tot morgenavond: ZACHTER Zwaar bewolkt met op vele plaat sen enige lichte regen of motregen Zwakke tot matige Noordweste lijke wind. Zachter. DINSDAG: Zen op 7.49, onder 18.00. Maan op 3 29 onder 10.26.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1