95<9 Broekman greep het zilver in Noors- Nederlands duel op de 5000 meter Gerard Maarse gaf de Europese kampioen Soeftefand een lesje Hjalmar Andersen presenteerde nieuw record Nederlander achtste in 44,2 sec KoJil BeJJbeJk. Eerste Nederlandse medaille in Olympische Winterspelen Huiskes op de vierde en Van der Voort De tijden van Jaap Eden keerden weer op de vijfde plaats Colo en Jochum wonnen Olympische afdaling Lutgehetmann versloeg Piet v. d- Pol Het Zwa'uwene' De loting voor de 1500 meter Amerikaan Ken Henry snelste op de 500 meter Drama rondNoorvoltrok zich in doodse stilte Bizot versloeg Keiier Schulte-Peters zorgden voor paniekstemming PJttL's SA LOR ad n 3 MAANDAG 18 FEBRUARI 1953 (Van een speciale verslaggever) JJE VREUGDE bij de Noren en Amerikanen kende Zaterdag en Zondag in het Bisiettstadion schier geen grenzen, hoewel die van de Noren uiteraard aan zienlek uitbundiger was daar zij met een kleine dertigduizend schaatsliefhebbers In de schaatsarena van het Noorden waren vertegenwoordigd. Ken Henry legde Zaterdag beslag op de eerste Olympische schaatstitel van 1952 door met duidelijk verschil de 500 meter te winnen en Hjalmar Andersen werd, volkomen volgens de verwachting, Olympisch kampioen op de 5000 meter. Tot nu toe dus geen enkele titel voor de Nederlanders. Geen mens had daarop echter ook kunnen of mogen rekenen. Maar toch heerst er in de kleine Nederlandse kolonie een uitermate prettige stemming en daar is reden voor. Plaatste Gerard Maarse zich Zaterdag niet in één klap met zijn tijd van 44,2 sec. en een achtste plaats, onder 's werelds snelste sprinters en hebben Broekman, Huiskes en Van der Voort er geen zorg voor gedragen dat de 5000 meter volkomen een Noors-Nederlandse aangelegenheid werd? Tegenover de Olympische titel van Andersen en de derde plaats van Haugli stelden onze landgenoten immers een tweede plaats voor Broekman, een vierde voor Huiskes en een vijfde voor Van der Voort. Het was dus Broekman, die gisteren voor een historisch ogenblik in de Nederlandse «chaatsenrijderssport zorg droeg. Voor het eerst sinds de geschiedenis van de Winterspelen mocht namelijk een Nederlander tijdens de „ceremonie protocolaire Olympique" plaats nemen op het erepodium. nadelig was voor het continue-houden van de juiste snelheid. Over de 3000 meter deed Broekman 5 min. 1 sec., on geveer 8 seconden langzamer dan An dersen. Maar hij draaide nu regelma tig ronden van 40 seconden met zelfs een van 39 sec. er tussen door. Hoe het ook zij, de geroutineerde Broekman had zijn krachten goed verdeeld en toen hij in de laatste ronde zijn han den los liet, gooide hij er nog een 400 meter uit van 39,6 sec., een buitenge woon fraai resultaat, waarbij later zou blijken, dat hij met deze prestatie nog juist de zilveren medaile zou verove ren. Met de tijd van 8 min. 21.6 sec. plaatste hij zich voorlopig tweede ach ter Andersen. Hierna kwam de altijd angstige spanning, wat de tegenstan ders na hem er van terecht zouden brengen, zoals een Lammio, een Sver- rei Haugli en een Carl Erik Asplund. In de klaadkamer, waar Broekman de resultaten van de overige ritten af wachtte, schetterde de luidspreker de rondentijden van de deelnemers uit. Men rekende uit, dat het dalen van het kwik het voor de overige concurren ten zeer moeilijk zou worden om onder de tijden van Broekman te komen, waarbij natuurlijk die van Andersen niet eens in aanmerking kwamen. De rit van Sverre Haugli was het meest enerverend. Na 1800 meter stond hij 2 seconden vóór op de ov -enkom- stige tijd van Broekman. De I- jr bleef ronden van 40 seconden draaien en na 3000 meter drukte men 5 min. precies voor hem af. Kees Broekman had over die afstand 1 sec. meer gedaan. De spanning steeg met elke ronde. Het publiek leefde mee, men voelde dat het hier ging om de beslissing over de zilveren medaille. Na 3400 meter had den beiden 5 min. 41 sec, een ronde later was de situatie wederom gelijk 6 min. 21 sec., weer een ronde later, dus na 4200 meter stond vor beide rijders 7 min. 1 sec. in het procesver baal geschreven. En toen de bel luid de voor de laatste ronde waren de tij den nog steeds gelijk. Maar Haugli bleek WIM VAN DER VOORT NEDERLAND heeft op deze 5000 me ter inderdaad ongekende successen behaald. Kees Broekman ging met een zilveren medaille naar Ulleval terug, Anton Huiskes nestelde zich op de vierde plaats, Wim van der Voort op de vijfde en Egbert van 't Oever, als een der laatsten rijdende, wist zijn per soonlijk record aanzienlijk te verbete ren .Onder de eerste zes plaatsen, wel ke in de annalen van de Olympische historie altijd worden opgetekend, neemt Nederland met drie rijders een zeer eervolle positie in, dan komt Noor wegen met twee rijders en Zweden met één. Als wij de officieuze punten telling zouden toepassen, dan heeft Noorwegen op de 5000 meter 10 pun ten behaald, Nederland ook 10 punten en Zweden 1 punt, een nieuw bewijs voor de kracht van de Nederlandse schaatsensport op dit ogenblik. Het was in de derde rit dat Hjallis Andersen tegen Wim van der Voort startte. De lucht was bedekt, men vreesde, dat de mist uit de Oslo-fjord en het donkere rook-gordijn van de vele fabrieken, welke Oslo telt, de si tuatie voor de rijders er minder gun stig op zou maken. Andersen had bij de „warming up" tegen onze landge noot gezegd, dat hij er onmiddellijk vandoor zou gaan, dat hij snel zou starten en dat hij zou proberen er al les uit te halen, wat er op dit harde ijs en deze zware lucht uit te persen viel. Inderdaad werd het spoedig duide lijk dat Andersen met zijn snelle ron detijden van 39 en zelfs een van 38, ge zien de vrij slechte omstandigheden, een uitstekende tijd ging maken. Zijn eigen wereldrecord kwam niet in ge vaar, maar wel het Olympisch record van Ballangrud, dat met precies negen Seconden werd vermorzeld. Wat had Wim van der Voort in die tussentijd gedaan? Na het snelle begin van zijn tegen stander was hij op ongeveer een halve baanlengte blijven hangen en gaf zo goed mogelijk partij. Het resultaat was dan ook, dat hij met 8 min. 30,6 sec. zijn beste tijd maakte van dit seizoen, al had hij niet voldaan aan de opgave, welke Klaas Schenk gemeend had hem te moeten stellen, nl om op een sche ma van 8 min. 22 sec. te rijden. Eerst in de zevende rit, dus bijna een half uur later, startte Kees Broekman tegen de Oostenrijker Mannsbarth. Ook hij vertrok op een schema van 8 min. 22 sec., al had Schenk hem voorgesteld op rondentijden te rijden, welke zou den resulteren in 8 min. 16 sec. Maar Kees Broekman die altijd enkele ron den nodig heeft om zijn natuurlijke snelheid te vinden en daardoor te lang zaam aanvangt, durfde zich niet aan het schema van 8 min. 16 sec. te wa gen. Onmiddellijk na de start lag hij seconden achter op het schema van Andersen en daarbij maakte hij de fout om het niet-rijdende been even te lang te ontspannen, hetgeen ongetwijfeld ANTOON HUISKES te veel van zijn krachten te heb ben gevergd. Over deze laatste 400 meter deed hij 41,4 sec., dus Broekman was in het bezit gebleven van de twee de plaats. Met 8 min. 22,4 sec. bezette Haugli de derde plaa's vóór Wim van der Voort. Haugli had alles gegeven, wan, hij had dit seizoen nog niet zo'n snelle tijd genoteerd. Lammio, de Finse stayer viel wat tegen. Hij bleef zelfs nog boven de tijd van Wim van der Voort. Anton Huiskes reed op een schema van 8 min. 28 sec. Na enkele ronden liep hij van zijn tegenstander Saloma weg. Met het juiste gevoel voor de verdeling van de krachten bleef hij precies op het schema rijden en toen hij stralend en met de handen omhoog door de finish kwam wees het tijdbord 8 min. 28,5 sec. aan, een voor treffelijke prestatie, vooral indien men in aanmerking neemt, dat hij pas in de 12e rit was gestart. De Zweed As plund bleef 0,1 sec. boven de tijd van Wim van der Voort en daarmede was het pleit beslecht. Egbert van 't Oever noteerde in de voorlaatste rit 8 min. 47.6 sec. Zo eindigde de tweede dag van de Olympische schaatswedstrijden met zeer fraaie successen van alle vier Ne derlandse deelnemers en toen wij na afloop de tribune van het Bisiettsta dion verlieten, wenste de meeste be kende Noorse sportjournalist en des kundige van de schaatsensport bij uit stek, Per Chr. Andersen van Aftend- posten ons geluk. „Eindelijk heeft Ne derland gekregen wat het verdiende", zo verklaarde hij. „Het is een strijd De Olympische toorts werd bin nengedragen door Ei gei Nansen, kleinzoon van de beroemde ont dekkingsreiziger Fridjof Nansen. De Italiaanse specialist Zeno Colo heeft Zaterdag de afdaling voor he ren gewonnen. Hij prolongeerde daar mede zijn titel van wereldkampioen en voegde daar tevens een Olympische titel aan toe. De Oostenrijkers Schneider enPrav- da, kwamen resp. voor de zilveren en bronzen medaille in aanmerking. Onze landgenoot Dick Pappenheim kreeg een achterstand van 29.8 sec. op de winnaar. Zijn tijd van drie minuten precies was voldoende voor een 30e plaats. Voor zijn broer Peter werd een tijd van 3 05.7 genoteerd, waarmede deze op de 48e plaats van het alge meen klassement van de 88 gestarte lopers kwam. Ook bij de afdaling voor dames kon den de Scandinavische vertegenwoor digsters geen rol van betekenis ver vullen. Gertrude Jochum-Beiser (Oos tenrijk) werd hier Olympisch kampi oene, op de voet gevolgd door de Duitse Annemarie Bucher en de Ita liaanse Guiliana Minuzzo. KEES BROEKMAN tussen Noorwègen en Nederland ge worden, het was net, of de tijden van Jaap Eden waren teruggekeerd". Mc' deze lof van de Noorse expert mogen onze vertegenwoordigers zeer tevreden zijn. De einduitslag luidt: 1 en Olympisch kamnioen Andersen 8 min. 10,6 sec., nieuw Olymp. record; 2 Broekman 8 min. 21,6 sec. 3 Haugli (Noorwegen) 8 min. 22,4 sec. 4 Huiskes 8 min. 28.5 sec. 5 Van der Voort 8 min. 30,6 sec. 6 Asplund (Zweden) 8 min. 30,7 sec. 7 Lammio (Finland) 3.31.9. 8 Mannsbarth (Oostenrijk) 8.36.3. 9 Hansen (Noorwegen) 8.37.2. 10 Gomi (Japan) 8.38.6. 11 Hedlund (Zweden) 8.39.2. 12 Tuomi (Japan) 8.40.0. 19 Van 't Oever 8.47.6. Olympische comite'szu"en uitzending bepalen Op verzoek van het Nederlands Olympisch Comité heeft het I.O.C. zich Zaterdag bezig gehouden met de vraag of in beginsel de nationale sportbonden beslissen welke vertegen woordigers van een bond naar de Olympische Spelen zullen gaan, dan wel of de uitzending tot de competen tie van het betreffende Nationale Olympische Comité behoort. In Ne derland was met betrekking tot deze vraag onenigheid ontstaan over de uit zending van de skilopers en de kunst rijdster Lydia Stoppelman. Het I O.C. was van mening, dat uitsluitend de Nationale Olympische Comit.é's over uitzendingen dienen te beslissen. Nadat Piet van de Pol en de Duitser Lutgehetmann al hun partijen in het biljarttournooi anker kader 71/1. dat te Mulhouse werd gehouden, hadden gewonnen, moesten zij gisteravond uit maken of de titel naar Duitsland dan wel naar Nederland zou gaan. Welnu, de titel gaat naar onze Oosterburen, daar Van de Pol op 231 bleef staan. ft< Het Zwaluwenelftal, dat Dinsdag 26 Februari te Gent tegen de Rode Duive.s zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Landman (Sparta); Bakers (PSV) en Alberts (Vitesse); Van Schijndel (SW) Hendriks (Vitesse) en Feldmann (AFC); Van der Bogert (DOS). Van der Tuyn (HDVS). C. van der Gijp (Emma), Ben- naars (Dosko) en Groeneveld (Haar lem). Nederlandse wle'renners door Belgen verslagen In het spor ileis te Brussel vonden Zaterdagavond wielerwedstrijden plaats tussen ploeg n van Nederland en Bel gië. Zowel de wedstrijden tussen ama teurs en professionals werden door de Belgen gewonnen. De Bakker won na een beslissende rit de sprint van de Nederlander Aanraad. Plantaz moest in de 1 kilometer tegen het horloge zijn meerdere erkennen in Glorieux, Alleen de Olympische achter volging werd een overwinning voor onze landgenoten. Plantaz, Aanraad en Merven versloegen met klein verschil de Belgen Glorieux. Jeuken en Verving. Onze beroepsrijders deden het nog slechter. Van Vliet moest rotabene met een derde plaats achter Oosselin en Pauwels genoegen nemen. Faanhof ver tegenwoordigde ons land in de achter volging. Na 4M> k.m. werd hij door De Beuckelaer tebelonen De nloegomnium, de afval'wedstrijd en de 1 uur konpel- wedstrijd waren eveneens voor de Belgen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN 1953 TE LUGANO Naar de Zwitserse -wielerbond heeft medegedeeld zal het wereldkampioen schap op de weg in 1953 te Lugano worden gehouden. De definitieve datum is thans nog niet bekend. Het parcours zal een lengte van 24 kilometer heb ben. De wereldkampioenschappen op de baan zullen waarschijnlijk te Zürich plaatsvinden. De loting voor de 1500 meter, welke vandaag gereden zal worden en waar in Wim van der Voort als een van de favorieten voor de gouden medaille start, heeft tot resultaat gehad, dat Hjalmar Andersen in de eerste rit te gen de Brit Hearn komt. Van der Voort lootte in de vijfde wedstrijd te gen de Japanner Sato. Broekman start als achtste tegen de Oostenrijker Mannsbarth. Hy wordt gevolgd door de sterke Noor Roald Aas tegen de Enge sman Jones. Van der Eist start als twaalfde tegen Takabayshi (Ja pan) en Gerard Maarse komt ais acht tiende tegen de Australiër Hickey. LIET lijkt zo weinig, een verschil van 0,7 sec. Het spreekt echter beter tot de verbeelding als men weet dat de Noorse, Japanse en wij zeggen het met trots Nederlandse sprinters van wereldformaat van de tweede tot de elfde plaats onderling een verschil hadden van 0.6 sec. Gerard Maarse is verantwoordelijk voor de trots waar van wij zo juist spraken. Met een schitterende tijd van 44,2 sec. verze kerde hij zich van een gedeelde acht ste plaats met Salonen. Maarse lever de deze prestatie in zijn rit tegen Soefteland, de Noor, die enkele weken geleden de titel van Europees kampi oen op zijn naam bracht. IN VOLMAAKTE STIJL, met een volledige harmonie tussen boven- en onder lichaam, ging de Amerikaan Ken Henry in zqn rit tegen de Canadees MaeKay regelrecht naar de Olympische titel op de 500 meter. De chronometers wezen 43,2 sec. aan toen Ken Henry, de gentleman onder de Amerikaanse rijders, in volmaakte balans door de finish flitste. Niet minder dan 0.7 sec. sneller dan zijn landgenoot Donald McDermott die met zijn tweede plaats de zege voor de Amerikanen op de 500 meter nog duidelijker onderstreepte. De start mislukte, de Noor bleef een onderdeel van een seconde staan en Garard Maarse schrok van dit feit. Maar toen vloog de kleine 22-jarige Nederlander weg. Hij had de binnen baan geloot en fel vechtend en eigen lijk wetend, dat hij met een sterkere tegenstander te aoen had, zorgde hij er voor, dat hij aan het tweede rechte stuk begon met een aanzienlijke voor sprong op Soefteland. In de tweede bocht, waarin Maarse de buitenbaan had, verwachtte hij zijn tegenstander naast zich, maar deze kwam pas op de laatste meters van de bocht. Natuur lijk vloog de Noor, omdat hij de bin nenbaan had, met wat grotere snelheid naar voren, zodat toen beide sprinters aan de laatste honderd meter begon nen, Soefteland een kleine voorsprong had verkregen. Gerard Maarse, die in dit seizoen al enkele teleurstellingen had moeten wegwerken, liet zich van L)E AMERIKAANSE radiozender „De stem van Amerika" past er wel lek ker voor om de fluisterstem van de Verenigde Staten te zijn. En dat scheen ze te worden, als gevolg van de Russische storingszenders. Nu heb ben de Amerikanen een kotter te wa ter gelaten, waarop een complet zend station is gebouwd. Het schuitje koerst reds ergens in de oceaan en dank zij dit kleine ding schreeuwt de stem van Amerika weer boven alles uit. Een olifant, die optrad in een circus, dreig de evenzeer de geest te zullen geven. Tijdens een voorstelling in Verona zakte het dier in elkaar. Men gaf de dikhuid daarop acht millioen eenhe den peniciline en (even kalm blijven vrienden) drie liters brandewijn. Vindt u 't gek als ik zeg, dat het beest nog nooit zo gezond als nu geweest is? Een klein aapje, toebehorend aan een meneer of een vent in Wenen, had door toedoen van zijn eigenaar een dubbel maatje cognac in zijn lijf ge kregen. Dat vond die baas erg leuk. Nu lachen alle apen (Theodoor plus Alida incluis) de Weense meneer van harte uit. want de aangeschoten aap heeft zijn meester op drie na al|e ha- ren uit het hoofd getrokken. U De mis dadigers in Argentinië zullen er ook kaal afkomen, als tenminste de open bare aanklager te Buenos Aires zijn zin krijgt. Die meneer pleitte vcor het Nou smaakt een ijssie pas lekker l opnieuw invoeren van de doodstraf we gens de golf van misdaden, die het land overspoelt. Een zekere me vrouw Leer uit Texas, die onlangs is overleden heeft haar vermogen naar schatting groot twee millioen dollar nagelaten aan instanties, die de bijbel verspreiden. De heer John Mc Ilroy, werd voor de rechter te Greenock tot twee dollar boete veroor deeld, omdat hij had ingebroken bij het gerechtsgebouw in zijn woonplaats. De 85-jarige Elli Lucas zag zich op zijn verjaardag omringd door al zijn kinderen: achttien in getal. Toen men hem vroeg wat zijn wensen voor de oude dag waren, antwoordde hij: Twin tig kinderen te hebben. De man woont in Whitesburg, Kentucky en u kunt het hem zelf gaan vragen. Mevrouw Betty Crisp, wonend te Leicester, opende dezer dagen een blikje aard beien, waarin ze twee rode, rubberen badmutsen aantrof. Een heer in Detroit vervaardigde een auto met stiaalaandrijving. Hij moest de instal latie verwijderen, toen twee bejaarde dames binnen de sfeer van zijn instal latie kwamen en van haren en kleding beroofd op straat bleven staan. GERARD MAARSE zijn beste zijde zien en met verwon derlijk gemak haalde hij niet alleen op het laatste rechte einde zijn tegen stander weer in, maar hij sloeg er een kleine voorsprong uit, voldoende voor een zeer duidelijke zege. Dit kleine drama van Soefteland werd in doodse stilte door de toeschouwers verwerkt. Met een tijd van 44,2 sec. verbeterde Maarse zijn persoonlijk record, dat on 45.1 sec. stond, gevestigd te Hamar in 1950, met niet minder dan 0.9 sec. Een prachtige beloning voor zijn doorzet ten tijdens de droog- en ijstraining van de laatste maanden. Met deze tijd van 44.2 nestelde hij zich onverwacht op de tweede plaats van de Nederlandse ranglijst, direct achter Wim van der Voort, wiens persoonrijk record op 43.6 sec. staat. Wim van der Voort en Kokkie van der Eist deden wat men van hen mocht verwachten. Beiden noteerden 45.3 sec. en deelden daarmede de ne gentiende plaats. Jan Charisius lag in zijn rit tegen de Zweed Stig Lindherg duidelijk voor. toen hij in de laatste bocht een verkeerde slag maakte en ten val kwam. De uitslag luidt: 1. en Olymnisch kampioen, Ken Henrv 43.2 see- 2 Mc Dermott (VS) 43.9 sec.: 3. Audlev (Ca nada) 44 sec.: 4. en 5. Helvesen (Noor wegen) en Johansen (Noorwegen) bei den 44 sec.; 6. en 7. Elvenes (Noorw.) en Takayashi (Japan) beiden a 1 sec 8. en 9. Maarse en Salonen (F:-.i„n^i boid= 44 2 sec- 1(1, Soefteland 44 3 sec 11. Werket (VS) 44,5 sec. De Duitsers Ostler en Nieberl leg den beslag op de Olympische titel 2-mans bob. Persoonlijk damkamp oenschap Zaterdag erf- Zondag werd te Amster dam een aanvang gemaakt met de wed strijden om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland. De dam mers waren in deze eerste wedstrij den kennelijk op verkenning uit, want van de tien gespeelde wedstrijden ein digden er niet minder dan negen in remise. De enige partij waarin een be slissing viel was die tussen de sterke Keiler en Bizot uit Zwaag. Tot ieders verrassing was het Bizot, die de trotse winnaar werd, zij het dan ook door tijdsoverschrijding van Keiler. De uitslagen luiden: W. de Jong (Haarlem)—Y. de Jong (Velsen) 11; B. Duke] (IJmuiden) H. Laros (IJmuiden) 11; R. C. Keiler (Amsterdam)A. Bizot (Zwaag) 02. P. Beers (Noord-Scharwoude)A. Stuurman (Schiedam) 11; W. Roozev burg (Rotterdam)H. van Zuilekom (Rotterdam) 11; StuurmanVan Zui lekom 11; BizotBeers 11, W. de JongKeller 11; DukelY. de Jong 11; De Graag (Heusden)Laros 11. Na twee ronden luidt de stand: 1. A. Bizot 3 pnt uit 2 wedstrijden; 2 tm. 8 H. Laros, B. Dukel, Y. de Jong, W. de Jong, P. Beers, A. Stuurman, en H. van Zuilekomy allen 2 punten uit 2 wed strijden; 9 en 10 W. Roozenburg en De Graag, beiden 1 punt uit 1 wedstrijd; 11. R. C. Keller 1 punt uit 2 wedstrij den. Schulte en Peters vonden blijkbaar dat zij het aan hun reputatie verplicht waren te bewijzen dat zij het wielrij- den nog niet waren verleerd. Op de Parijse wielerbaan staken zij Zondag direct na het startschot voor de drie uren koppelwedstrijd de lont in het kruitvat. Er ontstond een paniek in het peloton door de hardnekkige en herhaalde uitlooppogingen van onze landgenoten, die spoedig een ronde voorsprong hadden genomen. Ook daarna bleven zij steeds in de aanval, zodat de andere koppels geen gelegen heid kregen hun achterstand goed te maken. De uitslag luidde; 1. SchultePeters (Ned.) 33 pt., 141,2 km, op 1 ronde; 2. GodeauGoussot (Fr.) 34 pt.; 3. ReynesJ. ie Nizerby (Fr.) 19 pt., op 2 ronden; 4. Schaer Kamber (Zwits.) 9 pt.; 5. Bareth— Mognat (Fr.) 6 pt. Zorgt dat U óók zo'n pakje shad bemachtigt Wat ia hoos van kleur, lijn van smaak en host slechts I 0.30 p. pakje (Advertentie, ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5