05>9 Andersen sloeg Olympisch record 10.000 meter aan brokken Grondwetswijziging door de Tweede Kamer aanvaard Werkloosheidswet unicum in de wereld Chefarine 4" Huiskes op eervolle vijfde plaats Tien schoonheidskoninginnen in de hoofdstad gearriveerd In een moedige rii gleed Broekman naar Neêrlands derde zilveren medaille Nederlandse ploeg voor Drontheim Oostenrijker Schneider won slalom voor heren Uitvoering in handen van 26 Bedrijfsverenigingen Den Haag en Volendam KoAt Ï3z&te&. Brand in kistenfabriek te 's Gravenzande GRIEP? Chefarsne „4" doei wonderen. Tweede Kamer is vóór uitbreiding ledental WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 (Van een speciale verslaggever) yO er de laatste tijd enige twijfel heeft bestaan over de vraag welke schaatsen- rijder de grootste aller tijden is, dan heeft Hjalmar Andersen daarop tijdens het Olympische schaatsfestijn in het Bislet-stadion te Oslo een overduidelijk antwoord gegeven. Na zijn eclatante successen op de 1500 en 5000 meter gleed het Noorse ideool gisteren onder daverende toejuichingen van duizenden land genoten, die hun koele landsaard verloochenden, naar zijn derde gouden me daille. Zijn rijden grenst aan het ongelofelijke. Op het stroeve ijs van het Bislet- atadion heeft hij het gepresteerd het Olympisch record van zijn landgenoot Ivar Ballangrud met niet minder dan 39 seconden te verbeteren. Andersen kwam voor de vierde maal in zijn fantastische loopbaan beneden de vermaarde zeven tien minuten grens. Zijn trots Olympisch record staat nu op 16 min 54,8 sec., hetgeen weliswaar dertien seconden boven het jvereldrecord staat, dat hij ruim een week geleden te Hamar vestigde, maar waarbij men dient te bedenken, dat het ijs te Hamar tijdens de recordverbetering zo glad was als olie. Kees Broek man, die na zijn inzinking van het vorige jaar op een prachtige wijze zijn come back viert, mocht voor de tweede maal tijdens deze Winterspelen aan de Cere monie Protocolaire deelnemen. Weer een zilveren medaille voor de Lierenaar, een fraaie beloning voor zijn moedige rit tegen Asplund en zijn respect af dwingende tijd: 17 min. 10.6 sec. Hij liet daarmede gerenommeerde rijders als Asplund, Lammio, Haugli, Hedlund en Parkkinen achter zich en bleef ruim binnen de tijd van Ballangrud in Garmisch. Alleen voor de geweldenaar Ander sen heeft onze landgenoot het hoofd moeten buigen. Vol bewondering mogen wij ook ditmaal weer zijn voor Anton Huiskes. Huiskes, die de Fin Salomaa als een kleine jongen van zich afschudde en met zijn 17 min. 25.5 sec. voor een vijfde plaats zorgde. ANDERSEN heeft alleen nog maar te zorgen dat hij te Drontheim het wereldkampioenschap gaat veroveren en wie durft daaraan nog te twijfelen, om de grootste prestatie te leveren welke ooit in de geschiedenis van de schaatsensport werd opgetekend: Drie maal Europees kampioen, drie maal wereldkampioen, drie maal Noors kampioen en drie Olympische titels, alles achter elkaar. Daar tussendoor bracht hij de wereldrecords op de 5000 en de 10.000 meter terug tot tijden, welke zo scherp staan dat velen er aan twijfelen of zij ooit nog zullen worden verbeterd. De twee rivalen DEEDS in de tweede ronde van zijn 10.000 meer bleef Andersen beneden de tijd, welke Ballangrud in 1936 in Garmisch Partenkirchen had gereden. Met iedere slag reed de crack verder weg van het oude record. De 5000 m legde hij af in de bijzonder fraaie tijd van 8 min. 26 sec. Na deze afstand draaide Hjallis uitsluitend nog ronden van veertig seconden. Onder de luide aanmoedigingen van het uitverkochte Bislet-stadion (en dat in de vroege ochtenduren) haalde het Noorse feno meen zijn tegenstander Sugawara in '^eindigde zijn race in de schitte rende tijd van 16 min. 45.8 sec. Kees Broekman reed na Andersen. Sverre Haugli, Huiskes en Lammio, de "tc-ke Finse ..beer". Hij kon zich dus volkomen richten op tijden, welke vóór hem waren afgedrukt. Bovendien had hij de steun van Carl Erik Asplund. die weliswaar enkele secon den zwakker was, maar die hem toch goed partij heeft gegeven. Broekman startte op een schema van 17 min. 17 sec., maar na 5000 meter (8 min. 31 sec., slechts 5 seconden meer dan Andersen) moest hij op een schema van 17 min 5 sec. overgaan. Broekman gin? wijd de bochten in. de eerste slagen nimmer langs de sneeuwrand, in tegenstelling rqet Hjallis. die zeer scherp reed en geen meter ijs meer onder ziin schaat sen kreeg dan nodig was. Dat was niet bevorderlijk voor een uiterst scherpe tijd. Was Broekman vrij Snel van Asplund weggelopen, na de 5000 meter vocht de Zweed fel terug en zorgde voor een achtervolging, welke grote opwinding in het stadion verwekte. Niet dat hij Broekman bedreigde, maar de laatste voelde dat hij geen meter meer op zijn tegenstander won. integendeel, dat Asplund hem dicht op de hielen zat, waardoor zijn rijden iets onrustigs kreeg, iets ongejaagds. In de schitterende tijd van 17 min. 10.6 sec won Broekman ten slotte de rit met zes seconden voorsprong op Asplund. Huiskes veroverde met een gn°de tijd van 17 min. 25.5 sec. de vijfde plaats en Van 't Oever, die na negen ronden een val maakte en daarna zijn cadans kwijt was werd 19e in het klas sement van de dertig rijders, die aan de start waren verschenen. Hij had zijn knie licht verwond. Die val was jammer, want hij reed op een schema van 17 min. 55 sec. en was hard op weg om zijn persoonlijk record van Hamar Onze landgenoten in de breedte sterker r\E wedstrijden in 't hardrijden op de schaats welke op de Olympische Winterspelen op het programma ston den, zijn beëindigd. In het laatste num mer, de 10.000 meter, veroverde Hjal mar Andersen een derde gouden me daille en met deze prestatie is hij on getwijfeld de topfiguur geworden van alle actieve sportbeoefenaars dezer spelen, de skilopers en -springers, de bobbers en kunstrijders, de ijshockey spelers inbegrepen. Kees Broekman won, geheel volgens de verwachtingen,een zilveren me daille, terwijl Carl Erik Asplund zorg de voor een eerste medaille, zij het een bronzen, voor de Zweedse schaat sensport. De officieuze landenklassering, op gemaakt over de vier afstanden, ziet er als volgt uit: 1 Noorwegen 36 pun ten, 2 Nederland 24, 3 Verenigde Sta ten 12, 4 Zweden 8, 5 Finland 4, 6 Ca nada 3'/s, 7 Japan Vi punt. Uit deze rangschikking blijkt toch wel zeer duidelijk, hoe sterk de Ne derlandse hardrijsport internationaal is, welk een vooraanstaande plaats onze rijders hebben weten te verove ren, want in tegenstelling met Noor wegen, waar Andersen alleen voor 21 punten zorgde, heeft Nederland zijn kracht in de breedte bewezen. Als Andersen, die wederom heeft beves tigd, dat hij er na de wereldkampi oenschappen te Drontheim mee uit zal scheiden (hij moet zich aan de stu die zetten), in volgende jaren verstek zal laten gaan, dan zal Noorwegen zeer snel voor plaatsvervangers moe ten zorgen om zijn hegemonie te hand haven. Nog nimmer is Noorwegen zo bedreigd in de algemene klassering als dit keer en. het is Nederland ge weest, iets waarover de Noren zich overigens bijzonder verheugen, dat de mogelijkheid heeft aangetoond dat de Noren kunnen worden geslagen. Noorwegen met 3 gouden medailles, Nederland met 3 zilveren en de Ver enigde Staten met 1 gouden en 1 zil veren medaille hebben zich bijzonder onderscheiden op dit vierdaagse ijs- festijn. Naar wij vernemen, zullen Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse deelnemen aan de wereldkampioenschappen, wel ke op 1 en 2 Maart te Drontheim wor den gehouden. De Oostenrijker Othmar Schneider heeft, vóór de Noren Eriksen en Berge, de slalom voor heren gewonnen. Na twee heats had hij 1.2 sec. voorsprong op zijn Noorse rivaal, die in totaal 121.2 sec. voor zich liet afdrukken. De heide Nederlanders Peter en Dick Pappenheim werden reeds in de eerste loop uitgeschakeld. De tijd van Peter bedroeg 82.6 sec. die van zijn broer 89.1 sec., hetgeen dertig seconden slechter was dan Schneiders tijd voor de eerste loop. Van der Voort Hangt zijn schaatsen in de kast Wim van der Voort blijft bij zijn be sluit de schaatsen aan de wilgen te hangen. In een onderhoud verklaarde hij dat de training zeer veel tijd in be slag neemt, een tijd die hij in verband met zijn werkzaamheden op de tuinde rij, niet kan missen. Nederlandse in Amerikaanse Olympische ploeg De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarbij aan het achttienjarige" Neder landse meisje Juliana Meulenkamp de Amerikaanse nationaliteit wordt ver leend. Juliana heeft nu een goede kans, dat zij in de Amerikaanse Olympische ploeg voor de 400 meter vrije slag zal worden opgenomen. Fantastische racewagen voor Juan Fangio Er gaan geruchten dat de autocou reur Juan Fangio, de huidige wereld- Bampioen, dit jaar zijn titel zal verde digen met een fantastische racewagen van, Frans maaksel. De wagen, waarop Fangio zijn oog heeft laten vallen, heeft een cylinderinhoud van 1500 cc, een vermogen van 380 pk. en draait 9000 toeren. te verbeteren. Nu kwam hij ver over de 18 minuten binnen. Het eindklassement voor de 10.000 meter luidt: 1 en Olympisch kampioen Hjalmar Andersen 16 min 45.8 sec. (nieuw Olympisch record), 2 Broek man 17.10.6, 3. Asplund (Zweden) 17.16,6, 4 Lammio (Finland) 17.20,5, 5 Huiskes 17.25,5, 6 Haugli (Zweden) 17.30.2, 7 Sugawara (Japan) 17.34, 8 Parkkinnen (Finland) 17.36,8, 9 Hed lund (Zweden) 17.39,2, 10 Hearn (Gr.- Br.) 17.41.5. 19. Van 't Oever 18.20.8. Tweede zilveren plak voor Broekman Tweemaal stond Kees Broekman, na de 5000 en 10.000 meter, op deze plaats naast Anderson, de grote Noor, die op de 1500, 5000 en 10.000 meter het Olympisch Goud veroverde. Overgang naar nieuwe rechtsorde P. v.d. A. wilde Nieuw Guinea niet noemen (Van onze parlementaire redacteur) \700RTAAN zal artikel 1 van onze Grondwet wanneer althans de ge hele herziening van dit gewichtige Staatsdocument, waarop de Tweede Kamer'zich op dit ogenblik de tanden stuk bijt, tot een goed einde wordt ge bracht luiden: „Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw Guinea". De Tweede Kamer verenigde zich Dinsdagmiddag met deze tekst met 50 tegen 26 stemmen. Tegen waren alleen de PvdA en de CPN. Het verschil met het thans nog van kracht zijnde eerste artikel is, dat Indonesië er uit verdwe nen is en dat in de plaats daarvan is op genomen Nederlands Nieuw-Guinea. Het is dus aangepast aan de veranderde omstandigheden. De socialisten stemden tegen, omdat zij een andere tekst wensten en wel: ..Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland, Su riname, de Nederlandse Antillen en elk zodanig niet-zelfregerend gebied, waar over het koninkrijk de souvereiniteit uitoefent". De naam Nieuw-Guinea wil den zij dus niet noemen. Mr. Oud van de VVD noemde deze woordkeus voor artikel- 1 klinkklare onzin en wel, omdat een geografische omschrijving gegeven wordt en daaraan een geheel vreemd element wordt toe gevoegd. Bovendien .getuigde zij zijns inziens van een verkeerd formalisme Een desbetreffend amendement van mr Van der Goes van Naters verwierp de Kamer dan ook met 54 tegen 21 stem men. Alleen de PvdA verklaarde zich er voor. Met 71 tegen 6 communistische stem men werd een artikel la aan de Grond wet toegevoegd, luidende: „De betrek kingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen worden in een statuut geregeld. De staatsinrichting van Nieuw-Guinea wordt in een statuut geregeld." Een amendement-De Graaf (KVP) om te voorkomen, dat bij volkenrechte lijk tractaat beslist kan worden over de status van Nieuw-Guinea, aanvaardde de Kamer met 55 tegen 22 stemmen. Te- Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering "JTJDENS een uiteenzetting in verband met het inwerkingtreden van de werkloosheidswet op 1 Juli va - dit jaar heeft mr. H. J. Morren, directeur van het algemeen werkloosheidsfonds, deze nieuwe tak van sociale verzekering in ons land een unicum in de wereld ge noemd. Vooreerst omdat de uitvoering in handen is gesteld van de bedrijfsver enigingen en in de tweede plaats om dat de werkloosheidwet twee verzeke ringen inhouaff de wachtgeldverzeke ring en de werkloosheidverzekering. De uitvoeringsorganen van de nieuwe wet zijn de verplichte bedrijfsvereni gingen, 26 in totaal, bestuurd door de werknemers- en werkgevers-vertegen woordigers, en het algemeen werkloos heidsfonds, bestuurd door vertegen woordigers van de werkgevers, werk nemers van het rijk. Men heeft recht op een uitkering van wachtgeld, wanneer men in de twaalf maanden aan de werkloosheid vooraf gaande 156 dagen in loondienst heeft gewerkt in de betrokken bedrijfstak. De werkloosheidsverzekering is van toepasing, wanneer men in deze zelfde periode 78 dagen in loondienst heeft ge werkt, onverschillig in wélke bedrijfs tak. Voor beide verzekeringen geldt als uitkeringsbedrag 80 pet voor ge huwde mannen en kostwinners, 70 pet voor kostgangers en alleenwonenden van 18 jaar en ouder en 60 pet voor de overigen. De uitkeringsduur is voor de wachtgeldverzekering 48 dagen per uit keringsjaar, behoudens de mogelijkheid voor de bedrijfsvereniging om dit aan tal dagen te verhogen, en voor de werk loosheidsverzekering 78 dagen per uit keringsjaar, echter 78 48 126 da gen, indien geen recht op wachtgeld bestaat. De premie Y^OOR de wachtgeldverzekering wordt men. loosheidsrisico in de betrokken be drijfstak. Gemiddeld zal dit waarschijn lijk 2,8 pet van het loon bedragen, wel ke premie door de werkgever en de werknemer ieder voor de helft wordt betaald. Zo zal bijv. voor de vaste ar beiders in de landbouw die premie 1 pet bedragen, voor de losse arbeiders 10 pet. Indien er verschil van mening is over de vraag in welke bedrijfsvereniging men thuis hoort, zal het algemeen werk loosheidsfonds daarin een beslissing ne- de premie onder goedkeuring van het algemeen werkloosheidsfonds door elke bedrijfsvereniging afzonderlijk vastgesteld in verband met het werk- Er is thans nog een commissie bezig met het zoeken naar een controlesy steem, dat beter voldoet dan het vroe gere „stempelen". Mededingsters naar titel: Miss Amsterdam 1952 D l A ILrv\ zwarte Spaanse schone, Anita Villa, de DuZOeKen aan AIKmaar, tengere Ingeborg Freuis, kersverse miss Bijna ieder vliegtuig, dat gisteravond op Schiphol uit telkens weer een an der Europees land op de landingsbaan neerstreek, bracht een koningin in ons land: allen koninginnen der schoon heid. Daar verscheen uit Zweden de slanke, hoogblonde \nita Ekberg, vervolgens de donkerblonde Judy Breen uit Lon den, als „typisch Brits meisje", geko zen op het festival of Britain, de inkt- DOBBELMANN lekker man I (Advertentie, Ing. Med.) TN het Noordelijk deel van Noorwe- wegen vallen nog steeds enorme hoeveelheden sneeuw. In de plaats Romsdal bezweken drie schuren en een garage onder de last van de sneeuw en in Molde stortte het dak van een groot nieuw pand van drie etages in. Toch tig jaar geleden, kort voor zijn overlij heeft dat niets met Polynorm te ma ken. Het hoofdkwartier van gene raal Ridgway heeft bekend gemaakt, dat men tot dusverre 675 Japanse oor logsmisdadigers voorwaardelijk op vrije voeten heeft gesteld, n Wacht u voor de ladder-bende, vrienden. Dat is een gezelschap van duisterlingen, dat in het gebied van Londen opereert. Uit een huis bij Windsor hebben de heren nu weer juwelen en bont ter waarde van 150.000 gulden gestolen. In de af gelopen drie maanden heeft de Ladder bende voor meer dan een millioen gul den gestolen. Het kan u beter ver gaan, zoals die liefdadigheidsinstellin gen, die in de afgelopen dertig jaar on geveer dertig millioen dollar hebben ontvangen Eerst nu is bekend gemaakt dat de giften afkomstig zijn uit de na latenschap van George Robert White, een zeepfabrikant uit Boston, die der en bepaalde, dat eerst dertig jaar na zijn dood het bestaan van het fonds openbaar mocht worden gemaakt. Dat is dus nu gebeurd. Het fonds zal voort gaan millioenen dollars te verschaffen voor liefdadigheid. Het Rode Kruis .te Kassei heeft ontdekt, dat de Duitse den een philantropisch fonds stichtte krijgsgevangenenkampen in de Sowjet- Unie de laatste tijd bijna zonder uit zondering naar het Westen zijn ver plaatst. Ze zijn voornamelijk geconcen treerd in de omgeving van Swerdlowsk. In Douglasville, in de Amerikaanse staat Georgia, was een hoogspannings kabel op een veld neergekomen. Een jongen, die de kabel ontdekte, probeer de haar weg te trekken, doch werd di rect door de stroom getroffen. Bij po gingen om hem te redden kwamen achtereenvolgens zijn vader, zijn moe der en een broer om het leven. De. dertigjarige Italiaan Giovanni Valde- man nam, toen hij voor een rechtbank te Turijn op beschuldiging van diefstal tot achttien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, een hoeveelheid cyaankali in en stierf binnen enige mi nuten voor de ogen van zijn ontstelde „Nee, liever niet'in badpak!" rechters. Oostenrijk 1952, afkomstig uit. Bregenz met ooggetuigeverhalen over de he vige sneeuwstormen, die er gewoed hebben, de donkere, lange miss Belgie, Andrea Bouillon uit Charleroi en het mooiste meisje uit Cannes, Denis le Mentec. Deze schoonheidsinvasie werd besloten door miss Zwitserland, maar die ontsnapte aan de algemene aan dacht en trok particulier meteen Am sterdam in met Nederlandse kennis sen en pas veel later in de avond bracht een toestel uit Duitsland de Duitse ko ningin op Schiphol, geen blonde, doch een zeer donkere: Vera Marks uit Frankfurt. Miss Denemarken, Eve Flandrake, arriveerde per trein en last |ut not least miss Holland, de 21-jarige Betty van Proosdij, het vorig jaar in Casino te Amsterdam uitverkoren, be hoefde niet per vliegtuig te komen, want ze woont in het hartje van de hoofdstad. Waarom deze meisjes naar ons land zijn gekomen? Donderdagavond zullen ze mededin gen in het eerste internationale schoon heidsconcours, dat ooit in ons land ge houden is, naar de titel „Miss Casino Amsterdam 1952". Voor het zover is zullen zij een goed gevuld programma afwerken ut bezoeken aan Alkmaar, Den Haag, Volendam en Marken. Van links naar rechts: Betty van Proosdij - Holland, Andrea Bouil lon - Belgie, Anita Vita - Spanje, Denis le Mentec - Frankrijk, Nolly Bruderer - Zwitserland. gen was de PvdA. De heer Tilanus (CH) verhief zijn stem tegen het regeringsvoorstel van de artikelen 62, 63 en 64 van de Grondwet, die nog aanwijzingen bevatten omtrent de bemoeiingen van Nederland met het bestuur en de staatsinrichting van In donesië, Suriname eri de Nederlandse Antillen, te doen vervallen. Tevergeefs echter. Het voorstel werd aangenomen met 55 tegen 21 stemmen. Tegen waren AR, CH en VVD. De eindstemming over het wetsont werp betreffende de overgang naar een nieuwe rechtsorde hield de Kamer aan tot de stemming over de overige voor stellen tot wijziging van verschillende onderdelen van de Grondwet. Voor de eersie maal in honderd laar Gisteravond Is brand uitgebroken in de kisten-, kassen- en broeiramen- fabriek van de firma Rijk-Varenkamp te 's-Gravenzande. De brand laaide zo fel op, dat talrijke nieuwe woningen in de er achter gelegen Industriestraat direct gevaar liepen, en werden ont ruimd, De brandweren van 's-Graven zande en Naaldwijk wisten het vuur echter te bepeken tot de opslagplaats, waar voor een hoge waarde aan hout en kisten was opgeslagen. De fabriek had in de honderd jaar van haar be staan nog nooit brand gehad. DE „PRESIDENT ROBERT" TE CASABLANCA Het veelbesproken jacht „President Roberts", bevindt zich thans, na Lissa bon, Oran en Tanger te hebben aange daan, te Casablanca. De „president" van het merkwaardige gezelschap, Robert Lombert, heeft verklaard, dat de over tocht naar Curagao moet worden uitge steld, daar hij nog belangrijke bespre kingen te Tanger moet voeren. Het leven aan boord is een aaneen schakeling van recepties en feestjes. De 74-jarige notaris Quaedvlieg uit Maastricht heeft een voor hem gereser veerde hut, waarop een bordje staat met zijn naam. Niemand krijgt echter ooit kans met hem te spreken. In Tan ger heeft Robert Lombert een post adres. Alle brieven, ook die van de be jaarde notaris, gaan eerst door zijn han den. Het jacht vaart nog steeds onder de vlag van Liberia. In verband met ziekte van de raadsman, mr A. J. Herzberg uit Am sterdam, is de behandeling van de zaak-Fedde Schurer in hoger beroep voor onbepaalde tijd aangehouden. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. II voelt zich direct een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. 4~sr' 'n4tje doet wonderen! (Advertentie, Ing. Med.) (Vervolg van pagina 1) TN de avondvergadering verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, dat uit de Kamer zelf her haaldelijk was aangedrongen op deze uitbreiding en dat de regering zelfs verzocht was hierin spoed te betrach ten. Wat de verlaging van de leeftijds grens aangaat betoogde de minister, dat het bij het passief kiesrecht gaat om de individueel beoordeelde candi- daat, waardoor zijns inziens voldoen de waarborgen aanwezig zijn. De mi nister had bezwaren tegen de tekst van het amendement van de heer Van der Goes van Naters. Het amendement- Andriessen inzake het quorum wil de regering overlaten aan de Kamer. Ten aanzien van het amendement An- driessen op het stuk van stemover- dracht meende de minister, dat dit ingaat tegen het systeem van de grondwet. De heer Van der Goes van Naters trok ten slotte zijn amendement in en diende een motie in, waarin de rege ring wordt uitgenodigd, de totstand koming van een regeling ter voorko ming van een parlementair vacuum in het kader der huidige grondwetsher ziening alsnog te bevorderen. Hierop werd de vergadering ver daagd. Heden zal de stemming plaats vindèn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5