Regering wil het werklozental vóór 1 Mei tot 100.000 verminderen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bomaanval op de neutrale zone Explosie in fabriek Dii jaar voor een milliard aan defensie-orders in ons land Harold Stassen oefent critiek de regering Truman op Ministers van defensie accoord met vijftig divisies BROEKMAN BLIJFT NEDERLANDER Is Marie Besnard een vrouwelijke Landru? Wenende beklaagde volhardt in haar onschuld Boekenweek Op het ogenblik, dat de lezer deze re- t Engeland wil spoedig overeenkomst met Egypte bereiken É8 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN fSpoorweg-jeugdbrigade in Heiloo Toestel droeg kenteken van Amerika Opstand in gevangen kamp in Zuid-Korea Uïje&ifaeAicM Antwoord op talrijke vragen en wensen Record in immoraliteit zich verrijkt hebben De NAVO-conferentie te Lissabon Vijfhonderd millioen voor aanleg van bases Nederlandse schaatscrack sprak gerucht tegen Een bezwarend briefje DE„ Boodschap van Eden aan Maher Pasja De toekomst eist volledig begrip Zandstorm over Cairo Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Vrijdag 22 Febr. 1952 149e Jaargang No. 46 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag, en Aanbod (alleen 2e hands goéderen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Een nog onbekend vliegtuig heeft gisteren een bomaanval gedaan op de z.g. „vrijheidsbrug" over de Imdjin, die door de strijdkrachten van de V.N. is gebouwd in de neutrale Koreaanse zone waar de wapenstilstandsbespre kingen worden gehouden. Volgens ooggetuigen zou het vlieg tuig de Amerikaanse kentekenen heb ben gedragen. Het toestel cirkelde vijf minuten boven de brug en wierp toen twee bommen uit. De ene kwam niet tot ontploffing en de andere explo deerde op 25 meter afstand van de brug. Er is een onderzoek naar de identiteit van het aanvallende vliegtuig inge steld. Volgens het hoofdkwartier van de geallieerde vloot hebben Amerikaan se vliegtuigen Woensdag een niet na der genoemde stad. enkele kilometers ten Westen van Panmoendjon. met napalmbommen „van de kaart ge veegd". Volgens radio Peking hebben Ame rikaanse vliegtuigen tot 9 Februari in veertig_ dagen 51 vluchten boven Mandsjoerije uitgevoerd. Electrician gedood, twee anderen ernstig gewond Gistermiddag heeft zich een ontplof fing, gevolgd door brand, voorgedaan in de accu-afdeling van de N.V. Van Rietschoten en Houwens fabrieken van machineriën en electrotechnisch bu reau te Rotterdam. Een van de electri- ciens, 'de 33-jarige L. C. Stuyts, die in deze afdeling werkzaam was, werd ge dood. Twee anderen, de 38-jarige L. de Jong en de 18-jarige D. Stuy, werden vrij ernstig gewond. Zij hadden brand wonden aan gelaat en handen opgelo pen. De brand kon in enige ogenblik ken door de bedrijfsbrandweer worden geblust. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Meer dan tweehonderd doden en gewonden Negen en zestig gevangenen en een Amerikaanse soldaat zijn op 18 Febru ari j.I. om het leven gekomen, toen vijftienhonderd gevangenen in een in terneringskamp voor burgers op het eiland Ko.iedo ten Zuidwesten van Poesan in Korea in opstand kwamen. 142 Korcanen en 23 Amerikanen wer den gewond. De opstand is vermoedelijk voorbe reid en geleid door communisten. De opstandelingen vielen de manschap- Pen der VN aan met ijzeren staven, houten knuppels met spijkers, repen Prikkeldraad ploertendoders, messen en andere voorwerpen. De Amerikanen hadden zich naar het kamp begeven, om als gewoonlijk groepen kampbewoners aan de tand e v°elen. De militairen waren meege gaan om hen te beschermen. Ameri kaanse veiligheidstroepen hebben de opstand bedwongen en de toestand mans vast in handen. Uit andere kam- ïnld^'0 n geen moe^Ükheden ge- WEINIG VERANDERING Verwachting tot morgenavond a.aj bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en overwe gend droog weer. In het Noorden van het land tijdelijk vrij krach- e'i.rVerigens matige wind tus sen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. i 7,on °P 741 onder 18.07. Maan op 7.02, onder 15.28. In navolging van de jeugd-verkeers- brigades. die diens, doen in de ver schillende steden van ons land. is in Heiloo. als eerste in Nederland, een jeugd-spoorwegbrigadg gesticht, die uit twaalf jongens bestaat. De jon gens hebben tot taak de jeugd en de volwassenen te instrueren hoe men zich in belang van eigen veiligheid te gedragen 'heeft bij het passeren van de overweg, die beveiligd is met een nieuw systeem, de z.g. halve overwegbomen, waarvan Heiloo ook de primeur van Nederland heeft. De eerste dagen werken de jongens, die uitgerust worden met een rode pet en een staf, onder toezicht van de Rijks politie. Maandag a.s. gaat de Spoor wegbrigade zelfstandig aan het werk. De pas geïnstalleerde Brigade krijgt de eerste instructies van de Rijksver- keerspolitie. iVan onze parlementaire redacteur) IN 1952 zal in'ons land voor 400 millioen gulden meer aan defensie-orders ge- 1 plaatst worden dan in 1951. Bovendien zal voor 36 millioen meer dan oor spronkelijk geraamd was en in totaal dus 51 millioen besteed worden aan de uitvoering van openbare werken. Als d3n ook nog de wederopbouwleningen 1952 slagen, die 50 millioen moeten opbrengen en die de bouw van 50.000 wonin gen in de loop van dit jaar dienen te verzekeren, dan zijn daarmede vrijwel de middelen aangegeven, waarmede de regering de steeds toenemende werkloosheid denkt te bestrijden. Het aantal werklozen bedraagt op het ogenblik ongeveer 165.000. De regering wil dit getal, zo inogeijjk vóór 1 Mei a.s., terugdringen tot 100.0001 niT zijn de voornaamste gegevens, die uit het grote werkloosheids-debat, dat gistermiddag in de Tweede Kamer begonnen is, te voorschijn zijn geko men. Tot de besprekingen hadden aan leiding gegeven drs. Nederhorst van de P. v. d. A. en de heer Stapelkamp van de A.R.P.. die de regering over de werkloosheid en over haar werkgele- genheidspolitiek interpelleerden. Zij hebben de ministers het vuur na aan de schenen gelegd. Hun critiek was nie} mals en op een aantal vra gen wensten zij besliste antwoorden. De minister van Economische Za ken, prof. Van den Brink, deelde o.a. mede. dat in 1951 niet anderhalf mil liard voor defensie uitgegeven is, zo als oorspronkelijk de opzet was, maar 1150 millioen. In 1952 wil de regering inlopen tot 1650 millioen, dat is dus een half milliard meer. Pmeiiraiir «onocao/ vnn Congres een onderzoek zal instellen t tUCU/Gul ~y te* nc/aal 4ÜU naar het vertrouwelijke rapport, waar- Harold Stassen, republikeins candi- daat voor het presidentschap der Ver enigde Staten, heeft in een gisteravond gehouden toespraak onder meer ver klaard, dat „de regering-Truman het record houdt wat betreft het lage mo rele peil van haar ambtenaren". Hij verduidelijkte deze uitlating met de mededeling: „Tot nu toe hebben zich onder Trumans ambtenaren een geval van moord, twee zelfmoorden, negentien gerechtelijke veroordelin gen, elf gedwongen ontslagnemingen, 45 gevallen van onderzoek door de „grote jury", 2084 verleende ontslagen wegens onvoldoende betrouwbaarheid en 137 ontslagen wegens verkeerd handelen voorgedaan. Bovendien heeft onze democratische regering tweehon derdduizend personen in dienst, die wel hun geld opstrijken, doch er geen slag voor uitvoeren". „Ik eis", vervolgde Stassen, „dat het in is verklaard dat procureur-generaal Moward McGrath in en door zijn dienst als ambtenaar millionnair is geworden. Ik heb MeGrath recht streeks gevraagd of dit juist was, „doch hij wilde niet antwoorden". Uit de begroting voor 1951 werd voor circa 600 millioen aan orders in het binnenland geplaatst. In 1952 zal dit bedrag naar alle waarschijnlijk heid tot één milliard oplopen. Hier van profiteren in belangrijke mate de bouwnijverheid, de scheepsbouw, de electronische industrie, de transport middelenindustrie en de bedrijven, die aan deze industrieën leveren. MINISTER VAN DEN BRINK deelde voorts mede. dat de minister van Fi nanciën spo.edig een voorstel zal in dienen om de accijns op sigaren te verlagen, wanneer althans overeen stemming met België over deze ac cijnskwestie bereikt kan worden. Hier mede hoopt de regering de sigaren- industrie een ruggesteuntje te geven. LIIJ vestigde er de aandacht op, dat de werkloosheid voor een groot deel afhankelijk is van factoren, waarop de regering geen invloed kan uitoefenen In vier jaar tijds is het aantal werk lozen in ons land met 100.000 geste gen. Er is altijd een onvermijdelijke werkloosheid hoe gunstig overigens de omstandigheden ook mogen zijn die voor ons land neerkomt op onge veer 95.000 werklozen. Zij is het ge volg o.a. van seizoen-verschijnselen en van overgang van de ene betreKkmg naar de andere. Tot dit getal van cir ca p 100.000 wil de regering de werk loosheid gaarne zo spoedig mogelijk terugdringen. Het ongunstige beeld van dit ogenblik is vooral veroorzaakt door de teruggang in de bouwnijver heid. Het is niet snel genoeg gelukt de inkrimpende civiele productie door militaire te vervangen. Op 31 Januari j.I. waren er 42 000 werkloze bouw vakarbeiders. In een jaar tijds zijn er ongeveer 21.000 bijgekomen. (Zie verder elders in dit blad) [TE ministers van defensie van de veertien NAVO-landen hebben gisteren te Lissabon de plannen voor de vorming van iets minder dan vijftig divisies in Europa goedgekeurd, hoewel zij het er over eens waren, dat dit militaire risico's met zich meebracht. Thans moeten deze plannen nog door de voltallige raad van ministers van buitenlandse zaken worden goedgekeurd. Bovendien hebben de ministers van defensie zich accoord verklaard met de commentaren van de militaire commissie op het door de tijdelijke commissie-Harriman opgestelde driejarenplan voor opbouw van de NAVO-strijdkracbten. HE veertien ministers van buitenlandse zaken voerden besprekingen, die een zeer geheim karakter droegen. Wesl- Duitsland, het Midden-Oosten. Korea en Indo-China zijn hierbij aan de orde geweest. De ministers spraken zich uit voor een bestendiging van de tot nu Voorbarige conclusie uii houivesiersiudie In Noorwegen en Nederland duiken de laatste tijd telkens geruchten op, dat Broekman van plan zou zijn de Noorse nationaliteit aan te nemen. „Men trekt deze voorbarige conclusie blijkbaar nit het feit, dat ik in Noorwegen voor hout vester studeer. Weliswaar heb ik hier mp werk en voel ik mij onder de Noren uitstekend thuis, maar ik blijf Nederlander", aldus heeft Kees Broekman giste ren verklaard. Onze Nederlandse schaatsenrijders zullen de komende jdagen ver moedelijk niet meer aan wedstrijden.deelnemen teneinde niet uit vorm te ge raken voor de wereldkampioenschappen te Drontheim. ANDER grote belangstelling van pers en publiek is gisteren voor het Hof van Assizen te Poitiers het proces tegen de 56-jarige weduwe Marie Besnard voort gezet. Zij wordt er van beschuldigd haar ouders, haar tweede echtgenoot, zeven andere familieleden en een vriend met behulp van arsenicum uit de weg te hebben geruimd. Volgens de aanklacht heeft zij door deze misdaden, die zy in een periode van vijftien jaar zou hebben gepleegd, in het geheel meer dan drie millioen francs geërfd. JAE beklaagde weende, toen werd voor- gelezen onder welke omstandighe den haar tweede echtgenoot. Leon Besnard \vas overleden. Deze zou zijn gestorven na het nuttigen van .soep. die door zijn vrouw was bereid. Madame Besnard wordt niet vervolgd inzake de dood van haar eerste echtgenoot. Men heeft weliswaar ook in diens stoffelijke resten sporen van arsenicum aangetrof fen, doch de kwestie is reeds verjaard. De beklaagde ontkende met klem alle tegen haar ingebrachte beschuldigingen. Op de beschuldiging dat zij een zedeloos leven leidde, waarbij onder meer haar verhouding tot de Duitse krijgsgevangene Alfred Dietz, die op haar boerderij had gewerkt, ter sprake kwam, antwoordde zjj: ..Wij waren al tijd zeer goed voor het personeel". Inzake d dood van haar tweede echt genoot verklaarde zij: „Als ik mjjn man had gedood, zou ik al mijn geluk heb ben vernietigd". De verdediging verzocht nog meer getuigen op te roepen, onder wie ook de 25-jarige Dietz, die thans in Karls ruhe woont. Na een korte pauze deelde de presi dent mee, dat beklaagde een zenuw crisis had gehad en dat zij voortaan zittend op de haar gestelde vragen mocht antwoorden. Hij las vervolgens een verklaring voor van een kennis van madame Besnard, volgens welke be klaagde zou hebben gezegd: „Als u zich van uw man wil ontdoen, vergiftig hem dan met arsenicum. Dat laat geen spo ren na. Mijn beste vriendin heeft dit ook gedaan en iedereen heeft aan een natuurlijke dood geloofd". Madame Besnard ontwoordde hierop, dat zij nooit vertrouwelijke mededelin gen aan de betrokken kennis had ge daan. Na een korte woordenstrijd tussen de verdediger en de openbare aanklager over het feit. of het vooronderzoek al dan niet op regelmatige wijze is ge schied. werd de zitting gesloten. Heden middag wordt het proces voortgezet. toe ten aanzien van de communistische staten gevoerde politiek. Anthony Eden verklaarde, dat de toestand in het Mid den-Oosten tekenen van verbetering vertoont als gevolg van het afnemen van de Brits-Egyptische spanning. Eden verklaarde met nadruk, dat samenwer king tussen de NAVO-landen en de lan den van het Midden-Oosten zich het best zou kunnen ontwikkeien op basis van 'n Brits-Egyptische overeenstem ming. De ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Drie hebben voorts hun collega's van de Benelux- landen ingelicht over de resultaten van de Londense besprekingen met Adenau er. Het bleek, dat het grootste probleem is de bepaling van het type wapens, dat Duitsland niet zal mogen vervaardigen. ministers van defensie en van fi- nanciën spraken gisteravond over de verdeling van de kosten, verbonden aan het uitvoeren van een reusachtig pro gramma voor de aanleg van vliegvelden en verbindingsknooppunten in Europa. Deze kosten voor een medio 1953 aflo pende periode worden begroot op vijf honderd millioen dollar. Men verwacht, dat de Verenigde Staten hiervan dertig tot veertig procent voor hun rekening zullen nemen. Benoemingen LJET hoofdkwartier van de NAVO te Londen heeft gisteren de Britse ma rinecommandant te Portsmouth, admi raal sir Arthur John Power, benoemd tot eers-! geallieerde opperbevelhebber van het Kanaalgebied. Het hoofd van het Britse kustcommando, luchtmaar schalk Alick Stevens, is benoemd tot opperbevelhebber van de luchtstrijd krachten in hetzelfde gebied, dat het Kanaa' en het zuidelijk deel vaii de Noordzee omvat. De chefs van marine staven van de kustlanden Frankrijk, Engeland. Nederland en Belgie zullen een Kanaalcommissie vormen voor de onmiddellijke oplossing van wederzijdse vraagstukken. De permanente vertegen woordigers van de chefs van marine staven zullen te Londen worden ge detacheerd. i gels onder ogen krijgt laten vele i Nederlandse schrijvers en dichters zich^ bij de kapper adoniseren. De lange ha-, ren der artisticiteit gaan er af en de baard wordt geschoren; hier en daar} wordt spaarzaam een coldwave of ietsj dergelijks aangebracht. En wat later; op deze middag wringen schrijvers en dichters zich in hun feestpakken, opdat zij straks in de Stadsschouwburg in Amsterdam in (geleende of gehuurde)» rok, smoking en avondjurk met het schrijvers- of te wel boekenbal de Boe kenweek 1952. die morgen begint, waar dig kunnen openen. Even waardig( uiteraard als de bonnetjes, onderaan' het bewijs van toegang tot dit feest,1 waarop zegge en schrijve twee glaasjes' van het zeer oude vocht worden ver-j ondersteld de feestvreugde tot een' hoogtepunt te stuwen! Vanavond vieren schrijver, dichter,' uitgever, boekhandelaar (en lezer),1 feest. Een dag vóór Carnaval. We1 gunnen hun dat feest, zoals wij ieder een ieder feest gunnen. Wij gunnen hun' zelfs een soort carnaval, waar, zoals* onze lezer weet, de laatste lijfelijke* lusten worden uitgevierd, opdat zij zich* gedurende de vasten van volgende week* Woensdag af binnen het keurslijf dei- ontliouding niet al te zeer op hun on-» gemak gevoelen. Wij willen maar zeggen, dat zulk eerf reiniging van de Nederlandse schrij verswereld éénmaal per jaar ons bijzonder gewenst voorkomt. Want alle carnavaleske scherts terzijde: het gaat niet goed met de uitgevers en noga] slecht met de boekhandel. Deze situatie heeft twee oorzaken: de eerste is, dat het geld schaars wordt en met de dag» duurder, zodat zelfs de hartstochtelijk^ boekenliefhebber genoopt is zijn gul, dens ettelijke keren te draaien, voorf dat hij met een nieuw boek huistoc gaat. De papierprijzerl zijn ontzaglijl hoog, de drukkosten zijn gestegen, hec bindwerk ligt ook op hoger prijsniveauL de honoraria vertonen een opwaarts^ tendens. Deze moeilijkheden liggen hti hetzelfde vlak: de zuinigheidseconomu doet zich op het terrein van hel boel gevoelig gelden. Wij achten deze kant van de kwestn wel belangrijk, evenwel niet het ge wichtigst. Wij zijn van oordeel, dat d< schrijvers en dichters zeil' de schuld zijl van de teruggang der publieke belang stelling. Wij kennen talloze boeken minnaars, minnaars van de Nederlandsi literatuur, die met geen mogelijkheid tot enig enthousiasme over de huidig» litteraire productie kunnen worden ge wekt. Wie geregeld de critieken ii de dag- en weekbladen volgt, weet dat de litteraire critiek sinds jaar ei dag pogingen doet de romanciers ei poëten ervan te doordringen, dat zij o de verkeerde weg zijn. En dan gaat he niet om kwaliteiten van stijl en taalge bruik, maar om de inhoud van de boe ken en dichtbundels. Om het maa ronduit te zeggen: wij rekenen onszei tot de minnaars der literatuur maa het is beslist teveel gevraagd, dat w steeds moeten kennis nemen van d producten van tal van auteurs, die hu on-affe levens-met-of-zonder-psychisch afwijkingen aan het dure, niettemi geduldige papier toevertrouwen. In ee onzer litteraire kronieken hebben w opgemerkt, dat wij deze publieke re actie uitermate gezond achten. Natuurlijk, deze auteurs kunnen twe dingen doen: zij kunnen met gezichte van „publiek ik veracht U" rustig' dooi gaan met uit naam van de „Literê tuur" aanslagen te doen op de welwii lendheid van een steeds kleiner woi dende groep lezers en op de portemor naie van de uitgever, die soms ook niet „neen" durft te zeggen uit vree niet voor vol te worden aangezien. Z kunnen het boekencarnaval ook gebru ken om door middel van twee borre te geraken tot het stadium van zei: critiek en hun portie persoonlijk moeilijkheden voor goed op de tra leggen of naar een psychiater brengei Voor het overige: Óp de Boekenwee 1952! Proost. De Egyptische premier, Maher Pasja, heeft gisteravond verklaard, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, hem in een persoonlijke boodschap heeft medegedeeld, dat Enge land een spoedige en totale overeen komst met Egypte wenst te bereiken. Menende een gunstige sfeer te schep pen voor de onderhandelingen heeft het Britse leger in Egypte met ingang van heden alle beperkingen op het weg verkeer tussen de Kanaalzone en de rest van Egypte van zonsopgang - tot zonsondergang opgeheven. De premier deelde voorts mede. dat Edens boodschap geen bepaalde voor stellen of een basis voor toekomstige besprekingen bevatte, maar de nadruk er op legde, dat de huidige toestand „volledig begrip tussen Engeland en Egypte" eiste. Sprekende tot verslaggevers, voegde hij er aan toe: „Engeland is zich be wust van Egypte's nationale eisen". Hij beschreef het huidige stadium als een „inleiding" tot komende besprekingen en zeide, dat deze periode misschien lang zou zijn, maar ..de weg voor spoe dige en succesrijke onderhandelingen" zou effenen. Gisteravond woedde een zandstorm over de Nijldelta, waarvan de Egypti sche hoofdstad Cairo ook haar deei kreeg. De straatlantaarns geleken, toen de storm zijn hoogtepunt bereikte, op kaarsen, wolken zand werden door de straten der stad voortgejaagd. Het stof drong door gesloten ramen en maakte dat de inwoners van Cairo moeilijkhe den hadden met hun ademhaling. Op het vliegveld Faroek konden tien vliegtuigen van verschillende nationa liteit niet opstijgen, daar het zicht vrij wel nihil was. 1 In Amsterdam zijn de reigers weer I neergestreken in hef hoge geboom- te van het Oosterpark en op het I landgoed Frankendaelin de f Watergraafsmeer. Na uren lang wachten slaagde onze fotograaf er I in, met een telelens, deze aardige I opname te maken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1