Extra aanbieding Lederwaren Gebouw „Zuiderzon'' staat in Schagerbrug als een trots symbool van burgerzin ^(yj^hanèef <$eu$e$efêi' CARNAVALSFEEST 1952 »'t Wapen van Heemskerk Wandeling door gebouw toont doeltreffende inrichting Stieren met onpractische namen Toekomstige bewoners zullen een eendrachtige gemeenschap vormen Gelijk een trotse burcht In het volle licht Bende uitgeroeid op Midden-Java Enige bescheidenheid is gewenst Te lange doopnamen Personenauto reed in de sloot te Grootebroek KOOPT tijdig Uw kaarten voor ZATERDAG 23 Febr. BREEDSTRAAT 33 - TEL. 2201 ALKMAAR 495 3 50 Langestraat 72—74 hoek v.d. Boschstraat VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 >2UlDE^20fS/-s. 2AU LICHT 6>f^G/V(?EN/ IN Z'jpE. l"JOOR DE EEUWEN HEEN hebben de mensen behoefte gehad om door middel van grote gebouwen hun zekere verbondenheid te tonen. In een heel ver verleden waren het uitsluitend de bouwwerken van rijke en voorname heersers, die daarvan een symbool vormden. Naarmate de mens zich ontwikkelde van een individualistisch wezen tot een wezen, dat in een bepaalde gemeenschap één geheel wilde vormen, naarmate het gemeenschapsgevoel veranderde, ver anderde ook de aard van de gebouwen, waarin zich de verbondenheid symboli seerde. Nog werden grote paleizen gebouwd, maar op de voorgrond traden de .kathedralen en kerken, waar de mensen bijeen kwamen, de stadhuizen, die nog de trots van onze steden uitmaken. De rijke bouwwerken werden meer en meer bezit van de gemeenschap. De stadhuizen werden monumenten van burgerzin. Grote offers getroostte zich de gehele burgerij om deze bouwwerken tot stand te brengen. En ver van deze monumenten woonden de mensen, die tot vóór kort zich niet in de belangstelling van het gehele voik mochten verheugen, de men sen die oud en arm waren geworden. Aan het eind van hun levensweg gekomen, werden zij weggestopt in woongelegenheden, die veelal onterend waren. Die moesten leven van wat de liefdadigheid hen toedacht. stand is, in volledige harmonie hun laatste jaren kunnen doorbrengen. En we willen voorop stellen, dat men die laatste jaren niet te krap moet nemen. De bedoeling van ons streven is de mensen hier niet naar toe te halen als ze hulpbehoevend zijn. Dan zou het schier onmogelijk zijn een gelukkige gemeenschap te stichten. Neen, het moet zo worden,, dat men zich er op ver heugt, te kunnen worden opgenomen in een gemeenschap, waar vanzelfspre kend mensen zijn, die zich niet meer kunnen redden, maar waar het groot ste gedeelte nog over voldoende levens lust en vitaliteit beschikt, om te ge nieten en om er voor te zorgen, dat het een gelukkige gemeenschap wordt. „TJ zult dan ook nergens in ons pros pectus de naam verpleegden aantref- Zij hadden aan de paleizen geen deel. Ze konden de kerken alleen betreden om er de godsdienstoefeningen bij te wo nen, maar hadden er voor de rest geen deel aan. Ze werden 'in de stadhuizen met een scheef oog aangezien, omdat ze voor de gemeenschap schadelijk, im mers niet meer nuttig waren. Tot een sterk sociaal besef zich van de burgerij meester maakte en men aan het probleem van de oude dag, in ar moede doorgebracht, aandacht ging schenken. In dat tijdperk zijn we thans gekomen. Op dat gebied maken we in de laatste halve eeuw een revolutie door, na de oorlog vooral. Onder de moeilijkste omstandigheden worden door vele instanties en door tal van personen," dingen tot stand gebracht, die verdienen met trots te worden ge noemd. In steen gehouwen Dat gebeurt ook. We hebben het bij ons bezoek in de Zijpe aan de inrichting „Zuiderzon" gezien. Het duurt nog een paar maanden voor het gebouw zal worden betrokken, voor het geheel ge ïnstalleerd zal zijn, maar zó imposant is reeds thans de aanblik, dat we dc verleiding niet konden weerstaan, om van dit indrukwekkende gebouw, dat het dorpsbeeld van Schagerbrug be heerst, een reportage te maken. We hebben in de hal de steen gezien, waar in de stichters van dit bouwwerk wor den genoemd en wij brengen aan deze mensen graag een eresaluut, omdat hier sprake is van een daad, die voor het tegenwoordige en nog meer voor het nageslacht van geweldige betekenis zal blijken te zijn. We hebben een gesprek gehad met de heren Hopman, voorzitter en Bos, secretaris van de sociale dienst van Zijpe, over de inrichting, de doelstel ling en alles wat er mee in verband staat. Twee mensen, die aan dit object al hun werkkracht geven. De heer Bos al sinds jaren, eerst in samenwerking met de heer Van der Sluis, de heer Hopman het laatste jaar in het bijzonder, omdat de heer Van der Sluis het voltooien van dit -object niet mocht aanschou wen. „Het is de bedoeling", aldus de heer Hopman, „hier een gemeenschap te stichten waar allen zonder onderscheid des geloofs, van welke politieke rich ting ook, onverschillig hoe hun wel- N.T. De heer Hopman, die de heer Van der Sluis is opgevolgd als voorzit ter van de sociale dienst in Zijpe. neejt ondervonden, dat het werk geen sinecure is. Uit hetgeen wij zagen en hoorden hebben wij ech ter de indruk gekregen, dat hij een waardig plaatsvervanger is, daar bij gesteund door de grote werk kracht van de heer Bos. Twee mensen, die verdienen voor het voetlicht te Sjorden gebracht. ten", vulde de heer Bos aan. Er wordt gesproken over bewoners. En zo moe ten we het zien. Wij maken hier een woongelegenheid, die de bewoners zo veel mogelijk comfort geeft en we heb ben de zekerheid, dat enkele maanden na de ingebruikneming er van stands verschil tussen de bewoners geen spra ke meer zal zijn." „Neen", antwoordde de heer Hopman op een vraag onzerzijds, of alle lagen der bevolking ln de toekomst inderdaad deel zouden uitmaken van deze gemeen schap. „Op het ogenblik is 80% van het beschikbare aantal plaatsen aange vraagd en het moet ons van het hart, dat er bij de aanvragen tot onze spijt geen enkele is van Katholieke zijde. La ten we ons niet verdiepen in de moei lijkheden of oorzaken, en alleen het feit constateren en betreuren. Want overi gens hebben we van deze zijde, ook in de raad, volledige medewerking onder- Vonden". Dan komen we te spreken over de pensionprijzen, die uit de aard der zaak niet laag kunnen zijn en waartegen ver schillende mensen opzien. Ook in dat opzicht, aldus de heer Bos, zal er in het denken van de mensen iets moeten ver anderen. Men zal voor het verzorgd zijn op oudere leeftijd geld moeten durven uitgeven. Wij mogen geen winst ma ken. Maar wel moet de rekening van de inrichting zo worden opgezet, dat er geen verliezen zijn en dan komt men in de tegenwoordige tijd met de fabel achtige kosten van inrichting en bouw tot prijzen die niet laag kunnen liggen. Maar hebben de gemeentebesturen dan geen taak om het een ieder mogelijk te maken?" Het gesprek dat we met beide heren hadden en dat we niet in alle onder delen kunnen weergeven, moge interessant zijn geweest, we waren ten slotte gekomen om iets van het gebouw te zien. De opzichter, de heer T. L. van der Graaf, heeft ons er eerst rondgeleid, daarna opnieuw de heren Hopman en Bos. Laten we beginnen met onze bewondering uit te spreken voor architect Drex- hage, die het plan heeft ontworpen, voor de aannemers, de heren De Haan en Reek uit Alkmaar, die het werk uitvoe ren en speciaal voor de heer De Gra die schier dag en nacht, ook Zondags, met dit object bezig is. Door eendrachtige samenwerking wordt hier met de beschikbare midde len schier het volmaakte bereikt. Er wordt hier een gebouw gesticht, dat niet alleen in de Zijpe de aandacht trekt, maar dat word. bezocht door tal van bestuurders van gemeenten of cor poraties die met hetzelfde probleem worstelen. Er verrijst hier een burcht, die men in tal van grote plaatsen ver geefs zal zoeken. Nog weerklonk in het gebouw het geklop en gehamer van de nijvere am bachtslieden. Nog -waren schilders en stucadoors bezig met hun werk, leg den electriciens en monteurs de laatste hand aan geleidingen, liepen heren van het waterleidingbedrijf rond om opme tingen te verrichten. Te vroeg nog om een eindindruk te krijgen? In het ge heel niet. We zijn in een modelkamer geweest. We hebben er rustig gezeten onder het genot van de radio. Hoe fris en helder ziet alles er uit. Wat leeft men in deze kamers onafhankelijk en vrij en wat is men tevens dadelijk in een gemeenschap. In de gangen gezellige zitjes. Beneden zowel als boven con versatiezaaltjes, waar grotere gezel schappen met elkaar kunnen praten, zonder storend te zijn. En dan de ge meenschappelijke eetzaal, die tevens als recreatiezaal kan worden gebruikt! Een juweel deze zaal, met de zeegroene gor dijnen, de voortreffelijke vloerbedek king, de prachtige lichtval en de uit zonderlijke electrische verlichting. Wat moet het gezellig zijn, indien straks al les aangekleed is. Dan zal men zich in een restaurant wanen. Een keukeninrichting om te stelen, voorzien van de nieuwste snufjes, een paar ziekenzaaltjes voor mannen en vrouwen, een bestuurskamer, bad- en douchegelegenheden Aan letterlijk alles is aandacht ge schonken. Dat beseft men gedeeltelijk wel als men in zijn kamer zit, als de opkiapbedden tegen de wand staan, af geschoten door een keurig gordijn, zich over verwarming niet behoeft te be kommeren, zich niet afvraagt, waar dat warme en koude water vandaan komt. Zich er niet over verbaast, dat de ra men nooit beslaan of bevriezen, rich er niet over verwondert, dat het niet tocht, hoewel er toch een goede ventilatie is. Maar men beseft het te meer, als men in de keldergewelven is en daar de installaties beziet, die voor alles moeten zorgen. Voor warm en koud water, voor verwarming, ja voor wat niet al. We zullen geen beschrijving geven van technische details over alle volautomatische apparaten. Maar wel willen we zeggen, dat men er een beetje stil van wordt, wanneer men alles heeft Wij herinnerden ons tijdens de reportage, die we van hef tehuis „Zuiderzon" maakten, een frag ment uit de toespraak, die de burgemeester van Zijpe, mr. D. Breebaart, tijdens de eerste steen legging hield. De tijd is voorbij, dat men de ouden van dagen als een noodzakelijk kwaad be schouwde en hen bij voorbaat wilde opbergen op plaatsen, waar men ze zo weinig mogelijk zou zien, aldus uitte de burgemeester zich volgens onze herinnering ongeveer. Ze moeten komen op de plaats die hen toekomt. Welnu, deze plaats hebben ze in de Zijpe gekregen, Ze zijn niet meer op geborgen. Hun toekomstig tehuis beheerst het dorpsbeeld van Schagerbrug. En het moet voor dat gemeentebestuur een eer zijn, te hebben medegewerkt, dat deze mensen, die hun leven lang voor de maaschappij hebben gewerkt, in het volle licht zijn geplaatst, genietend van ..Zuiderzon". gezien Dan beseft men, dat er iets komt kijken om een dergelijk gebouw tot stand te brengen. Dat men niets mag vergeten. Ook de aula niet die op enige afstand van het hoofdgebouw staat en die voor een piëteitsvolle laatste eer zal kunnen zorgen. Ook1 de schuur niet, waarin de bewoners hun rijwielen kun nen stallen. En dan de tuinaanleg. Nog is er niets van te zien. Wat dat be treft moesten we uitsluitend afgaan op de tekeningen. Maar wat we er van zagen, was voldoende om aan te dui den, dat het hier na enkele jaren een lustoord zal zijn. Een lustoord, waarin de bewoners zullen kunnen wandelen, maar waarin ze ook het nodige werk zullen kunnen doen, zoalsde dames dat in het gebouw kunnen verrichten. Want men behoeft zich niet te vervelen en men zal iets kunnen doen als men dat zelf wil. De Zijperpolder strekte zich in zijn strakke schoonheid voor ons uit. We bedachten, dat het hier goed moet zijn te wonen, als de Polder in zijn zomerse schoonheid praalt. Maar evenzeer, wan neer de winterstorn en om het huis gieren en de bewoners hei gevoel krijgt in een veilige haven te zijn na een lan ge levensreis. REEDS 42 DODEN DOOR LAWINES IN OOSTENRIJK Tengevolge van lawines zijn deze winter in Oostenrijk tot nu toe 42 per sonen om het leven gekomen. Het restant van de bende onder lei ding van Alif, die op 11 Februari in hevige gevechten werd gedecimeerd en toen haar leider verloor, is thans in een gevecht bij Wonosobo (Midden- Java) geheel opgeruimd. Negen bende leden werden gedood en 43 gevangen genomen. Bij Brebes hebben opstan dige leden van het gedeserteerde batal jon in het begin van deze week 75 huizen in brand gestoken. ONLUSTEN IN LIBYE Gisteren is het in Tripolis tot een botsing gekomen tussen politie en be togers, die demonstreerden tegen de uitslagen van de eerste algemene ver kiezingen in Libye. Ut de menigte werden drie bommen naar de politie geworpen. Een persoon werd gedood en elf gewond. ADENAUER BINNEN TWEE MAANDEN NAAR DE V.S.» Michael McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, verklaarde giste ren „niet verbaasd te zullen rijn, in dien de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, de Verenigde Staten in de komende twee maanden zou be zoeken". De naamgeving van stierkalveren is voor sommige fokkers weieens een puzzle. Sommigen kiezen, aldus schrijft ir. L. de Vries, rijks veeteeltconsulent, een wille keurige korte naam, die in geen enkel opzicht verband houdt met de afstam ming. Velen trachten ln de naam van het stierkalf de naam van de vader te doen voortbestaan en voegen er dan veelal een nummer aan toe, bijv. Adema 20. Weer anderen trachten zowel de vader als de moeder te vernoemen, bijv. Nelly's Ade ma, waaraan later dan weer een nummer wordt toegevoegd. Maar ook dit is som migen nog niet voldoende en men noemt tevens de naam van de hoeve. Deze meest volledige combinatie van vader, moeder, nummer en hoeve-naam zien wij de laatste jaren meer en meer gewoonte worden, met het gevolg, dat we onmogelijk lange namen krtfgen. Bij het doorbladeren van de catalogus-1951 van de centrale stierenkeuring vinden we bijv. Lindberg Gradema van Haukeshoef, waar van Lindberg wijst op moeders vader, Gradema is een combinatie van de naam van de moeder Grietje en de vader Adema 279, van Haukeshoef is de hoeve-naam. Dergelijke lange namen zijn totaal onge schikt voor het dagelijkse gesprek en ver schaffen administratie van stamboek- en fokverenigingen zeer veel extra schrijf- en drukwerk. Het zijn kostbare namen. Andere combinaties zijn: Adema 82 van de Beukenhoeve, Adema 8 van de Maria Jacobahoeve, Adema 9 van de Beemster- hoeve, Adema 2 van Kronenburg, Adema 5 van de Marthahoeve, Adema 3 van het Witte Hek, Adema 8 van Leeuwenhorst, Adema van Duifje 40, Regent van. de Buurt, Frans Adema 24 van Groenhove, Adema 72 van de Woudhoeve, Adema 40 van de Dijk enz. Wel verkaarbaar, maar onpractisch De bedoeling van de fokkers met deze naamgeving is volkomen verklaarbaar, maar vrijwel niemand zal in gesprekken over stieren regelmatig deze lange namen uitspreken. Wanneer na enkele jaren blijkt, dat een bepaalde stier met een lange doopnaam bekendheid verkrijgt, ge bruikt men toch slechts een deel van deze naam. Wanneer er gesproken wordt over Adema 21, weet iedere insider dat daar mede bedoeld wordt Adema 21 van de Woudhoeve. Een andere onpractische naamgeving is bijv. Adema 3 van Paulina 2. Waarom niet zo eenvoudig mogelijk Paulina's Adema? Ik geloof niet, dat wij met de toevoe ging van de hoeve-naam op de goede weg zijn. Het motief waarom men hierop toch gesteld is, kan ik mij wel voorstellen. In deze hoeve-naam toch wordt het bedrijf, waarop het dier is gefokt, vastgelegd en indirect de naam van de fokker. Teneinde nu aan deze naamgeving enige leidng te geven, is er wel wat voor te zeggen, het voorbeeld van het Fries Rund vee Stamkboek te volgen en aan bepaalde fokkers de bevoegdheid te verlenen een bepaalde naam te mogen bezigen voor op hun bedrijf geboren en gefokte dieren en tevens het gebruik van deze naam te ver bieden voor ieder ander. Ik meen te weten, dat op d« eerstvol- volgende districtsvergadering van het Ned. Rundvee Stamboek dit onderwerp worden aangesneden. Dat ik desondanks dit artikeltje thans heb geschreven, vindt zijn oorzaak hierin, dat in de eerst komende, weken weer vele stierkalveren zullen worden geboren en aangehouden en dat er wellicht fokkers zijn, die mijn mening over de onbruikbaarheid van deze lange namen delen en daarom zullen be sluiten wat bescheidener te zijn. Vele namen van stieren beginnen thans te gelijken op de naamgeving zoals bij vele leden van het Nederlandse Trekpaar- cen-stamboek gebruikelijk is. Te Grootebroek geraakte Woensdag, middag een personenauto waarin zes personen uit Breezand werden ver voerd, te water. Men was met de auto op weg naar de Westfriese Flora. Te Grootebroek wilde de chauffeur, «en aftands wagentje dat voor hem reed, passeren, maar dit vehikel maakte zo'n lawaai, dat de bestuurder ervan geen signaal hoorde van het achter hem rij dende verkeer. Op het moment dat de auto uit Breezand passeerde, week de chauffeur van de oude wagen plotse ling naar links uit en om een aanrij ding te voorkomen, moest die uit Bree zand ook ruimte geven, waarbij de wa gen in de zachte berm terecht kwam, en vandaar in de nabij gelegen sloot. Alle inzittenden kwamen met een nat pak en de schrik vrij. Engeland doet schenkingen aan Joego-Slavie Engeland zal in de loop van het komende belastingjaar militaire uit rusting ter waarde van 3.250.000 pond sterling aan Joego-Slavie schenken. Het daarop volgende jaar zal nog meer worden gezonden. Saboteurs hebben gisteren te Sfax (Tunis') een klein electriciteitsstation opgeblazen. Te Sousse en Bizerta zijn mislukte pogingen gedaan om bruggen op te blazen. van 8-4 uur in alle zalen van Costumering niet verplicht Démasqué ca. 11.30 Ook Zondag 24 Februari optreden FAMILIE KOK BOODSCHAPTASSEN de nieuwste modellen, in kleuren beige, bruin en groen C48 Speciale aanbieding >- idem in vol rundleder „CANADIAN BAGS" I T90 diverse maten, extra aanbieding, vanaf DAMESTASSEN cn SCHOUDERTASSEN in de nieuwste voorjaarstinten. Leuke vlotte TUIGLEDEREN ACTETASSEN met 2 voortassen en riem Een tas voor uw leven. Slechts |74° ACTENTASSEN Echt leder. Prima kwa liteit. Speciale prijs. Slechts 970 Geheel nieuwe collectie DAMESPORTEMONNAIES met Parijse beugel. Reeds vanaf 45 HERENPORTEMONNAIES met en zonder zilver bon-étuis, in alle leersoorten, vanaf ®8 Wij brengen een prachtcollectie SOLIDE REISKOFFERS met prima sloten, div. maten. Speciale aanbieding resp.: 7.40 6.70 5.70 en PARAPLUIES in FOUDRAAL Hierin brengen wij een pracht collectie, reeds vanaf BREITASSEN, de nieuwste kleuren, slechts KOUSEN-ETUIS Speciale prijs 740 2»5 Ziet de vele extra aanbiedingen in onze lederwaren etalage Langestraat 74

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5