f COLUMBIAANSESTIER NAM HET INITIATIEF Conferentie van Lissabon ten einde Geen ingrijpende wijzigingen in Indonesisch kabinet verwacht 15 milliard defensie uit KRONING 1953? Nieuw onderzoek in het proces tegen Marie Besnard Meerderheid voor regering-Faure vesteerde Engeland trekt voor de Zaterdag begin dei Brits-Egyptische besprekingen Man doodde zijn huishoudster Schoolkinderen raakten bedwelmd Dinsdag 26 Febr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,49e >ar8ans No-49 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Samenstelling kan echter enige tijd nemen Program voor aanleg van vliegvelden zal 435 millioen dollar kosten Wederzijdse beveiliging wordt gewaarborgd Drie millioen voor de kleine boerenbedrijven Kon ingin bezocht Zeister huishoudschool Deskundige van verdediging vond sporen van arsenicum in kerkhofbodem Recherchewerk was .knoeiboel" Rijksverzekeringsbankeen lichtpunt voor velen wereld- ycle cross ympisch en impioen ckey Nieuwe geheime wapens in ontwikkeling Frankrijk accoord met hervormingen in Tunis Truman beloofde geen mariniers aan Europa lUeeA^eA'-cAt Overspannen dader wou zelfmoord plegen Kolendamp sloop door naden van de vloer Om Duitslands eenheid Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per man. Familieberichten 20 ct. pmrn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 KBV 4—2 lerendADO 3—2 Kwart.Energ. 3—1 DRC 1—1 1.Wilskracht 1—1 ZRC 1—0 oDe Germaan 3—1 3Swift 2—2 ilusETO 1—X De Pionier 3—1 Sloterdijk 6 2 TIW 3—1 Madjoe 1—2 -De Meer 2—4 ragelsSLTO 1—1 -NEA 0—3 and: Italië 2—0 dschappelijk: rgiaHVV 7—0 iriaVolendam 04 ALKMAARSCHE COURANT £JE LAATSTE belangrijke beslissing van de Atlantische Raad is geweest de vaststelling van het bedrag, dat elk der leden-staten van de NAVO zal moe ten fourneren voor de verwezenlijking van het program voor aanleg van vlieg velden en verbindingen. De kosten van uitvoering zijn in totaal op 435.600.000 dollar geraamd. Het leeuwenaandeel hiervan, 182.000.000, komt voor rekening van Amerika. Engeland en Frankrijk dragen elk 56 millioen dollar bij, België 28 millioen, Nederland 17.080.000 dollar, oftewel bijna zes en zestig millioen gul den. De militaire deskundigen zullen vandaag uitmaken, hoeveel manschappen elk land zal leveren van de vijftig divisies, die de NAVO vóór het eind van het jaar bijeen wil hebben. organen te garanderen. Deze verplich tingen moeten echter door de aangeslo ten landen nog worden goedgekeurd. In een eerder op de dag gepubliceerde verklaring aangaande de doeleinden van de NAVO wordt nogmaals vastgesteld, dat deze alleen defensief van karakter is. Het deelgenootschap van de landen van het Atlantisch Pact, zo wordt ge zegd, is niet alleen gericht op de ver dediging, maar ook op de voortdurende vooruitgang. De leden van de raad zien uit naar de tijd, waarin de belangrijkste inspanningen van hun bondgenootschap kunnen worden gericht op samenwer- kig op ander dan militair terrein, zulks in het belang van het welzijn hunner volkeren en de bevordering van de menselijke vooruitgang. Ook in die tijd zal de NAVO haar werk verrichten en daarom is men te Lissabon overeengekomen, de structuur te versterken, opdat de organisatie een nog doelmatiger samengaan moge wor den van volkeren, die vastbesloten zijn in vrede hun eensgezindheid betreffen de doel en weg te handhaven CR IS gisteravond een slotcommuniqué uitgegeven, waarin de bereikte re sultaten zijn opgesomd. Gememoreerd worden de toelating van de nieuwe le den Griekenland en Turkije en de goed keuring van de beginselen der Europese defensiegemeenschap. Ook de schikkin gen voor de samenwerking tussen de EDG en de NAVO ziin goedgekeurd; men heeft zich verbonden, de weder zijdse beveiliging tussen de leden dezer Ook Hatta wordt genoemd als formateur In politieke kringen te Djakarta is men hier en daar van opinie, dat Mo hammed Hatta wel eens zou kunnen worden aangezocht om als formateur van een nieuwe regering op te treden. Men leidt dit af uit het feit, dat de te gen Zondag aangekondigde bespreking van Sukarno met de vroegere forma teurs Sukiman en Djojosukarto werd Uit de begroting van Marine blijkt, dat men methoden bestudeert om atoomkracht en brandstof voor raket ten toe te passen in nieuwe duikboten. Er wordt ook gewerkt aan een torpedo, die zelf zijn doel zoekt. Het meest be lovend luchtdoelwapen is het geleide projectiel. Binnenkort begint men aan de bouw van een jacht voor Koningin Elizabeth, dat in oorlogstijd als hospitaalschip dienst zal kunnen doen. Koningin Elizabelh Het Britse persbureau Press Associa tion weet te melden, dat de kroning van koningin Elizabeth niet dit jaar maar in 1953 zal geschieden. Over de juiste datum wordt nog overleg gepleegd met de regeringen van het Gemenebest. Het is traditie, dat een Britse monarch wordt gekroond in het jaar voigend op dat van zijn troonsbestijging. uitgesteld naar verluidt, omdat men ook Hatta in de conferentie wilde be trekken. In meerderheid gelooft men thans echter, dat de beide vroegere for mateurs opnieuw een kabinet zulien moeten samenstellen. Verwacht wordt, dat de socialisten onder leiding van Su- tan Sjahrir hieraan niet zullen deel nemen. Het zwaartepunt van de nieuwe re gering zal naar alle waarschijnlijkheid weer komen te liggen bij een coalitie tussen de Masjumi en de Partai Nasio- nal Indonesia, vermoedelijk met een chte wijziging in de zetelverhouding. Sommigen achten de aanwijzing van de minister-president het grote probleem. Zij geloven niet, dat het kabinet binnen een week zal kunnen worden gevormd. Een van de eerste taken van het nieuwe kabinet zal zijn, een definitief standpunt te bepalen aangaande het accoord met Amerika aangaande de mi litaire hulp. De behandeling van de in- terpellatie-Djody over deze overeen komst is in verband met de kabinets crisis uitgesteld. Dit jaar zal uit het tegenwaardefonds van de Marshallhulp drie millioen gul den beschkbaar zijn voor premieverle ning aan kleine boerenbedrijven. De premies zullen worden verleend in dien rationalisatie van kleine bedrijven tot 10 ha hierdoor bevorderd wordt. Voor zuivere ontginningsbedrijven kan premie tot een grootte van 15 ha wor den verleend. Behalve individuele boeren kunnen ook landbouwwerktuigencoöperaties, coöperatieve pootaardappelbewaarplaat- sen en instellingen voor kunstmatige in seminatie voor deze regeling in aanmer king komen. BESLISSINGEN. Twee belangrijke beslissingen vallen nog te vermelden. Zij zijn opgenomen in het slotcommuniqué. Ten eerste is aangaande de strijdkrachten van Grie kenland en Turkije uitgemaakt, dat zij via de opperbevelhebber van de NAVO voor Zuid-Europa onder commando van de bevelhebber der Europese strijd krachten zullen komen. Zij blijven voorlopig onder hun nationale bevel hebbers staan. De raad zal voortaan permanent ver gaderen. Zij zal bestaan uit afgevaar digden van de ministers. Van tijd tot tijd zullen ook de ministers bijeen ko men. Er zal een secretariaat-generaal worden gesticht, dat zijn zetel in Parijs krijgt. De permanente raad zal de taak van verschillende oude com missies overnemen. OOSTENRIJK De ministers van buitenl. zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk zijn gisteren in besloten vergadering bijeen geweest om de kwestie-Duitsland te be spreken en een drie-mogendhedenver- klaring over Oostenrijk op te stellen. Naar men verwacht zullen de drie mi nisters een formule goedkeuren, volgens welke West-Duitsland een bijdrage van 11.250.000.030 Mark aan de Europese de fensiegemeenschap zal leveren. Het proces tegen Marie Besnard, die verdacht wordt van het vergiftigen van elf personen, is verdaagd. De recht bank heeft gevolg gegeven aan de eis van de verdediging, dat de lijken op nieuw worden onderzocht. Het proces zal vermoedelijk in Juni worden voort gezet. De rechtbank heeft prof Piedelièvre van de Parijse medische faculteit met de leiding van het nieuwe onderzoek belast. Hij moet binnen twee maanden verslag aan de rechtbank uitbrengen. Toen Marie Besnard dit besluit van het Hof hoorde, kuste zij haar advo caat, Gautrat. Gautrats aanval op de „zorgeloosheid" en de „knoeiboel" van de scheikundigen der politie. Z hadden delen van verschillende lijken in de zelfde houders vervoerd is aanleiding geweest tot het besluit van het Hof om een nieuw scheikundig onderzoek te ge lasten. De door de verdedigers van Marie Besnard opgeroepen deskundigen be streden de juistheid van 't scheikunhg onderzoek. Een hunner verklaarde een grondmonster van het kerkhof, waar de verwanten van Marie Besnard wa ren begraven te hebben onderzocht. Hierin had hij, in tegenstelling tot het verslag van de scheikundige van de openbare aanklager, arsenicum ge vonden. Vanochtend vroeg heeft de Franse Nationale vergadering het wetsontwerp der regering inzake de glijdende loon schaal met 355 tegen 246 stemmen goedgekeurd. Hierdoor is een ernstige bedreiging van het bestaan van het ka- binct-Faure afgewend. Het ontwerp gaat veel verder dan het oorspronkelijke ontwerp van de re gering doordat 't niet bepaalt, dat er niet meer dan één loonsverhoging in de drie maanden kan worden toegestaan en doordat het niet gewaagt van „het respijt van een maand", waarin de re gering kan trachten de prijzen te ver lagen om een loonsverhoging te ver mijden. Vanavond begint het debat over de grootste begroting, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het desbetreffende ont werp stelt o.m. nieuwe belastingen voor ten bedrage van 190 milliard francs. Het debat zal tot het eind van de week duren. :rin indien nodig een naken, van de athleten biedt ilijkheden. Helsinki is doch door de bouw ch dorp. bestaande uit iit baksteen opgetrok- n goede oplossing ver- ider dan 4500 deelne- het Olympisch dorp ondergebracht. Voor schoolgebouw met de achthonderd personen pasgebouwde studen- technische hogeschool, 10 personen kan ber- erve-onderdak" be llen in de hotels van welke gedurende de andere gasten open 'oor de pers zal het 'mus Academica be- De meeste toeschou- elsinki zullen komen, iliere woningen kun- ergebracht. Ongeveer n voor dit doel be- 7 1 0 71—14 15 6 1 1 43—21 13 6 0 2 47—18 12 6 0 2 48—19 12 4 0 4 40—40 8 2 0 6 21—60 4 1 1 6 21—53 3 1 1 5 17—53 3 0 0 7 12—42 0 mschap cyclecross zege van de titel- Rondeaux. De uit- 1 uur 13 min. 56 ;se (Fr.) 1.16.0; 3. 8; 4. Jodet (Fr.) 1.17.11. nent werd Frank- te, voor Zwitser- 6 pnt., Spanje 43 I pnt. heeft ter gelegen- ftiende Olympiade itzegels uitgegeven men aan de Olym- procent van de Ka- uik van bad zijn. De van de spelen zul- n onderdak kunnen ;n aantal van 14.000 l staan, terwijl een capaciteit van 15.000 m opgericht. Imoeilijkheden zo- :e lossen, zullen en- olken, kenbaar aan gehecht vlaggetje, 't, welke taal hij of beschikking van de het stadion zal voor .'orden gemaakt van ingbord, dat de uit- igen in enkele talen •entie heeft de heer legedeeld, dat voor modigde sportcentra r tien millioen dol- mada—Ver. Staten 33. Canada bezat nt de eerste plaats gouden medaille en wereldkampioen, henschap en het schap stonden na- isch tournooi even- Deze foto komt uit Bogota, de hoofdstad van Columbia, waar zoals in de meeste Zuidamerikaan- se landen, stierengevechten de ge liefde volkssport zijn. Toen stieren vechter Miguel Dominguin voor het eerst in contact kwam met een stier van de Aquas Viva fokkerij, was het onmiddellijk bij het begin van het gevecht bijzonder hard handig. De stier nam hem op de horens en slingerde hem de lucht in. De helpers slaagden erin de aandacht van het woedende beest af te leiden en zo kreeg Domingmn gelegenheid weer overeind te krab belen. Na enige behendige en gra cieus uitgevoerde aanvallen maakte de woedende vechter het dier af en kreeg, zoals de gewoonte is na een succesvol einde van een bij zonder fraai gevecht, de oren, staart en poten van het overwon nen beest als een trophee aange boden. De defensie-uitgaven van Groot-Brit- tannië zullen over 1952 en 1953 onge veer 15 milliard gulden bedragen, zo is gisteren te Londen bekendgemaakt. De vloot krijgt 357 millioen pond toe gewezen, hetgeen een verhoging van 79 milioen pond bjj het vorige belasting jaar betekent; het leger mag 521 millioen pond besteden (103 millioen meer dan in 1591) en voor de luchtmacht is 468 millioen pond uitgetrokken. Dit is 139 millioen pond meer dan vorig jaar. De luchtstrijdkrachten zullen relatief het sterkst worden uitgebreid, n.L van 237.000 tot 297.000 man. Intrekking van beroep op V-raad verlangd De Franse regering heeft „in begin sel" het denkbeeld van binnenlandse autonomie voor Tunis „aanvaard", mits de hervormingen stap voor stap wor den ingevoerd. Het Franse kabinet zal ongeveer veertien dagen de hervor mingen hespreken, vooropgesteld, dat zich in die tijd geen regeringscrisis voordoet. Er zouden momenteel plannen in be werking zijn. Deze zouden aan de Franse regering ter goedkeuring wor den voorgelegd en dienden binnen on geveer drie weken aan de bey van Tunis te worden toegezonden in ant woord op de Tunesische nota van 5 Februari, waarin eisen voor binnen landse onafhankelijkheid werden ge steld. Als tegenmaatregel zou Frank rijk intrekking van het Tunesische be roep op de Veiligheidsraad vragen. President Truman heeft aan leiders an het Amerikaanse Congres medege- leeld, dat hij niet heeft beloofd, een divisie mariniers voor de Europese verdediging beschikbaar te stellen. Hij sprak hiermee een bericht uit Lissabon tegen, dat in Washington nog al wat opschudding heeft veroorzaakt. Het werd toegeschreven aan een hoge func tionaris van de NAVO-raad. KOUDE NACHT? Verwachting tot Woensdagavond. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lic^e vorst en vor ming van mist. Morgen overdag droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Middagtemperaturen oplo pend tot ongeveer dezelfde waar den als vandaag. Geen erkenning van Faroek als koning van de Soedan De Egyptische premier Aly Maher Pasja en de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson zullen Zaterdag hun besprekingen over het Brits-Egyptische geschil beginnen. Premier Maher heeft in een radiorede tot het volk gezegd dat de regering het volk in de nationah strijd zal steunen, als de onderhande lingen met Engeland niet mochten sla-| gen. De Britse minister van Staat heefll gisteren in het Lagerhuis verklaard! dat Engeland niet zal aanbieden diej souvereiniteit van konng Faroek ovei| de Soedan te erkennen. Engeland za daarentegen de regering van Soedai aanmoedigen om tegen het einde varl dit jaar haar grondwet te voltooien. Def bevolking zal dan de gelegenheid heb-l ben zelf over de status van het land tq beslissen. Ter kennismaking van het werk van de Commissie Kohnstamm, de Ministeriële Commissie, ingesteld voor het bestuderen van nieuwe methoden voor het Nijverheids onderwijs voor Meisjes, heeft H.M. de Koningin Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de Industrie- en Huishoudschool te Zeist. Na de rondgang door de school, waar bij de nieuwe werkwijze in de ver schillende vaklokalen werd ge toond, onderhield de Koningin zich enige tijd met de leerlingen. De politie te Nijkerk heeft Zondag morgen de 69-jarige V. gearresteerd die bekend heeft, zijn 48-jarige huis houdster, mej. A. v. d. B., te hebbel vermoord. De aanleiding was, dat d' huishoudster, die drie jaar bij V. ii dienst was geweest, van plan was vai betrekking te veranderen. Zondagmor gen onstond hierover een woordenwis seling, waarbij V. zodanig in woede ont stak, dat bij een kussen greep en di op het boofd van de huishoudster drukj te, waardoor ze is gestikt. Een dochter van V. vond het ontl zielde lichaam van de huishoudster li een bed liggen. De heer V. trof me; beneden in totaal overspannen toe; stand op de w.c. aan. Hij had een bloe dende wond aan de pols. Op tafel la een brief, waarin hij schreef afschen te nemen van het leven. Men vervoerd de man naar 'een ziekenhuis te Ermele doch later werd hij aan de politie over gegeven, die een bekentenis uit her) wist te krijgen. De Sowjet-Unie is uitgenodigd gel tuigen te zenden naar de zitting va een commissie van het Amerikaans Huis van Afgevaardigden, die een on derzoek zal instellen naar de massa moord in de bossen van Katyn in 1939; 1940. Een klas van 37 kinderen van de „Paaschbergschooi" te Ede is aan een groot gevaar ontsnapt. Gistermorgen drongen door een defect aan de centrale verwarmingsinstallatie, welke in de kel der van de school staat opgesteld, grote hoeveelheden kolendamp door de naden van de vloer van het er bovengelegen lokaal. De onderwijzer werd eerst op het drei gende gevaar attent, toen zeven leerlin gen plotseling het bewustzijn verloren en uit de banken vielen. Het direct ge waarschuwde hoofd der school wierp on middellijk alle ramen open en liet de klas ontruimen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Intussen hadden tien kinderen, die er het slechtst aan toe waren melk te drin ken gekregen, waarna zij al spoedi;!', weer bii hun positieven waren. Vijf kin] deren konden niet op eigen gelegenheii huiswaarts keren. De politie zorgde voo hun vervoer. Hun toestand is niet ern| stig. Alle 425 kinderen van de school wer den voor de rest van de dag naar hui. gestuurd. De kolendamp trok namelij; al door het gehele gebouw, zodat verde ■es geven niet verantwoord werd ge] acht. De Amerikaanse hoge-commissari i in West-Duitsland, McCloy, heeft d' voorzitter van de Sowjetrussische con trölecommissie voor Duitsland, gene raai Tsjoekof, en de secretaris-generaa van de V.N., Lie, het Westduitse ont werp voor een wet voor verkiezingei in geheel Duitsland toegezonden. verzekeringspremies van werk gevers en werknemers. Jaarlijks wordt 270 millioen gulden uitge keerd, 45 millioen aan verzeker den in de Ongevallenwet, 55 mil Hoen aan invaliden, aangevuld met een Rijkstoeslag van ongeveer 20 millioen gulden per jaar. Aan ouden van dagen wordt 150 mil lioen per jaar uitgekeerd op grond van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. De grootste hoogte van het gebouw, dat in November 1939 is voltooid volgens een ontwerp van architect Ir. D. Roosenburg, is. 43 meter, de grootste lengte 96 meter. Het gebouw aan de Apollo- laan, dat ingericht is volgens be grippen van de moderne zakelijk heid, heeft een totale inhoud van 83.300 m3. In het gebouwencomplex is 6.600 vierkante meter glas ver werkt. In het rLngarchief, het lage gedeelte om het gebouw heen, zijn 55 millioen rentekaarten gearchi veerd. Vit de vele ramen van de Rijksver zekeringsbank, één der hoogste ge bouwen van de hoofdstad, straalt in de stille winteravond een helder licht. De Rijksverzekeringsbank is, in samenwerking met de vieren twintig Raden van Arbeid in ons land, het uitvoeringsorgaan van een aantal sociale wetten. Zij heeft onder haar beheer een bedrag van totaal ruim 1 milliard gulden, een kapitaal dat samengesteld is uit

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1