De geallieerde onenigheid kweekt optimisme in Oost-Duitsland r\r\r\ De Olympische Winterspelen XXX 1952 zijn verleden Berlijn verwacht commissie der Verenigde Naties Nederland: hèt vacantieadres voor gekortwiekte Britten Het Bislettstadion had iijdens sluitings ceremonie plaatsen te kort Gerard Maarse droeg Neêrlands dundoek De verdeling van de Olympische medailles Voetbalprogramma voor Zondag gewijzigd Het Zwaluwen-team met twee invallers Arsenal heeft weer gelukkig geloot Harry Bos won door K. O Sowjet-Rusland betuigt zijn onschuld Lawine verstoorde een Beiers carnaval Duitsland levert coasters aan Indonesië De Frans-Duitse tegenstelling Frankrijk bouwt grootste tankschip ter wereld Goed initiatief van de ANVV Doodstraf voor echtpaar Rosenberg bevestigd Marker jeugd moei vroeg" naar bed Ko->d BziJteJk Zeedieren van glas AMSTERDAM HERDACHT DE FEBRUARISTAKING Amerikaan viert bruiloft in Amsterdam Grote brand in een loods te Amsterdam DINSDAG 26 FEBRUARI 1962 en zal niet eerder worden ontstoken dan in Juli a.s., als in Helsinki de zo merspelen beginnen. Vijf saluutschoten weerklonken en het koor liet de Olym pische hymne horen. De vlaggendra gers verlieten het stadion: dat was het einde van de 6e Olympische winterspe len. |M5 zesde Olympische Winterspelen, welke van 14 tot 25 Februari te Oslo zijn gehouden, vonden hun bekroning in een korte sluitingsplechtigheid in het Bislettstadion. Het was opvallend, dat de belangstelling voor de sluitingsplech tigheid nog groter was dan die voor de openings-ceremonie, een tiental dagen geleden, toen nog vele duizenden plaatsen in het Bislettstadion niet waren bezet. NA de prijsuitreiking traden onder marsmuziek de dragers der vlaggen van de deelnemende landen door de marathonpoort het stadion binnen, in dezelfde volgorde als bij de openingsce remonie. Voor de eretribune werd een halve cirkel gevormd, links de Griekse vlag en op de uiterste rechtervleugel de Noorse. Het rood-wit-blauw van Ne derland werd gedragen door Gerard Maarse Avery Brundage. de vice-presi dent van het I O.C. trad naar voren, be geleid door Ditlev Simonsen, president van het organisatie comité en voorts door de vertegenwoordiger van de stad Oslo. Aan de linkermast werd ter ere van Griekenland de Griekse vlag ge hesen, terwijl het volkslied werd ge speeld. Vervolgens ging de Noor se vlag omhoog en aan de rech- termast de Italiaanse, dit in verband met het feit, dat in 1956 de Olympische Winterspelen te Cortina d'Ampezzo worden gehouden. Tijdens deze plech tigheid brachten de vlaggendragers hun grpet. Avery Brundage overhandigde de Olympische vlag aan de vertegenwoor diger van de stad Oslo, waar het dun doek met de vijf ringen vier jaar zal worden bewaard tot dat de vlag naar Cortina d'Ampezzo zal worden overge- bi acht. Der traditie getrouw riep Brun dage de jeugd van de wereld op deel te nemen aan de zevende Olympische Winterspelen van 1956. Met enkele wooren verklaarde de president van het I.O.C., Sigfrid Edstroem deze win terspelen voor gesloten. Terwijl alle lichten in het stadion werden gedoofd, werd de Olympische vlag langzaam ge streken en buiten het stadion gebracht. Het vuur, dat gedurende elf dagen bij de Marathonpoort zijn rood-gele vlam men had laten flikkeren, werd gedoofd De Finse ploeg op de 4x10 km. estafette skilopen behaalde in de Olympische Winterspelen te Noor wegen op het tournooweld te Holmenkollen de overwinning op de Noorse en Zweedse ploeg. In hun overwinningsroes gooien de Finnen de laatste loper in de estafette de lucht in. Van links naar rechts: Lonki la, Maëkela, Korhnnen en Heikki Husa. De verdeling der Olympische me dailles van de zesde Olympische Win terspelen is als volgt: 1. Noorwegen 7 goud, 3 zilver, 6 brons; 2. Verenigde Staten 4 goud, 6 zilver, 1 brons; 3. Finland 3 goud, 4 zilver, 2 brons; 4. Oostenrijk 2 goua, 4 zilver, 2 brons; 5. Duitsland 3 goud. 2 zilver, 2 brons; 6. Nederland 3 zilver; 7. Italië en Canada 1 goud, 1 brons; 9 Groot Britannie 1 goud; 10. Zweden 3 brons; 11. Zwitserland 2 brons; 12. Frankrijk en Hongarije, beide 1 brons. Daar Zweden en Tsjechoslowakije met een gelijk aantal punten op de derde en vierde plaats van de halve competitie van het Olympisch ïjshoc- kevtournooi zijn geëindigd,, zullen de teams van deze landen nog een beslis singswedstrijd moeten spelen. De inzet van deze wedstriid is de bronzen me daille en het kampioenschap van Euro pa. Zoals bekend eindigden Canada en de Verenigde Staten resp. op de eerste en tweede plaats. In het voor Zondag a.s. door de KNVB vastgestelde wedstrijdprogram ma zijn diverse wijzigingen aange bracht: In de eerste klasse C vervallen de ontmoetingen BWWillem II en Sittardia—Feijenoord, welke reeds eer der zijn gespeeld. In de derde en vierde klasse werden de volgende wedstrijden uitgesteld: Derde klasse A: VitesseVelsen en Always Forward—TOG. Derde klasse C: Alkmaarse Boys GVO en WSV—CSV. Vierde klasse E: NEARODI. Het programma voor de vierde klasse A werd totaal gewijzigd. Voor Zondag zijn in deze afdelingen thans vastge steld DTS—Texel, ZAP—Bergen, WieringerwaardRKAFC, Grasshop persWatervogels, VroneVZV en SuccesOudesluis. Het Zwaluwen-elftal dat vandaag te Gent tegen de Rode Duivels speelt zal het zonder Van der Tuyn en Hendriks moeten stellen. Beide spelers liepen gisteren tijdens de competitiewedstrij den verwondingen op. Het is nog met zeker of Kuneman (HBS) dan wel Van Pelt (SVV), Van der Tuyn zal ver vangen. Over de bezetting van de spil- plaats zal vermoedelijk pas op het ter rein worden beslist. Arsenal heeft tot nu toe wel bijzon der veel geluk gehad met de loting voor de verschillende ronden van de Engelse Cup. Ook nu weer mogen de Gunners niet klagen. Zij komen name lijk op Zaterdag 6 Maart in de kwart finale uit tegen de tweede divisieploeg Luton Town. Bekerhouder New Castle United moet de strijd aanbinden met Portsmouth. Blackburn Rovers ont vangt Burnley en Sheffield United speelt tegen Leeds United of Chelsea. In de Apollohal te Amsterdam zijn Maandagavond internationale bokswed strijden gehouden. In de hoofdpartij won de Amsterdammer Harry Bos (69 kg) van de Zweedse middengewicht- kampioen Stuve Froberg (73 kg) door k.o. in de vierde ronde. lialie en de VN Rusland heeft in een te Rome over handigde nota de Italiaanse beschuldi ging tegengesproken, dat het Italië's toelating tot de Verenigde Naties heeft verhinderd. In de Sowjet-nota wordt gezegd, dat een verkeerde voorstelling van zaken is gegeven. De Sowj et-Unie heeft „de toelating van Italië voorge steld tezamen met enige andere landen, waarvan sommige in de oorlog in de zelfde positie hebben verkeerd". Zondag zijn duizenden carnavalvier- I ders op een ski-helling bfl Rosenheim I in Beieren in paniek op de vlucht gc- slagen, toen tijdens het hoogtepunt van het feest een lawine op een deel der j feestvierenden kwam afstormen. De lawine passeerde de menigte op enkele meters afstand. Nog urenlang heeft men gezocht naar rugzakken ski's en ander eigendommen, die men bij de overhaaste vlucht had moeten achter laten. De Duitse bondsrepubliek zal aan Indonesië drie en twintig kustvaartui gen leveren met een gezamenlijke waarde van ruim dertig millioen Duitse marken. Geleverd worden drie vaartuigen van 600 ton, vijf van 700 ton en vijftien vracht- tevens passa giersschepen voor de kustvaart. VUURGEVECHT MET TENTARA ISLAM INDONESIA Drie compagniescommandanten van de Tentara Islam Indonesia, een strijdorga nisatie van de Darul Islam, zijn in een vuurgevecht te Tjikajas in het gebied van Bogor gedood. Zij verborgen zich in een huis, dat door stoottroepen van de politie werd omsingeld. De patrouille commandant van de politie werd bij het gevecht gedood! (Van onze correspondent te Berlijn) AVER de politieke ontwikkeling der laatste weken in West-Europa is men in Oostduitse regeringskringen en dit wil tevens zeggen in het Kremlin niet ontevreden. Nog nauwelijks een maand geleden zat men hier eigenlijk met de handen in het haar, wanneer in zittingen van de Oostduitse raad van ministers de vraag werd gesteld, wat men verder kon ondernemen om het ini tiatief inzake het herstel der Duitse eenheid en het verhinderen der West- duitse herbewapening in handen te houden. Na het publiceren van een kies- wetvoorstel was men aan het einde van zijn politiek latijn gekomen. Toen ge beurden er echter plotseling verschillende dingen, die de Oostduitse regering nieuwe moed gaven- j^ET voldoening werd het verzet van de Beierse vakbond tegen de voorgenomen herbewapening der Bondsrepubliek geregistreerd. De de batten in de Bondsdag over hetzelfde vraagstuk waren voor Adenauer min der gunstig verlopen, als Grotewohl en de zijnen hadden verwacht. Maar dit waren toch niet de belangrijkste gebeur tenissen. Werkelijk optimistisch werd men pas, toen uit de debatten in de Franse kamer over het Europese leger duidelijk tot uiting kwam, hoe weinig de Fransen voor een herbewapening der Bondsrepubliek voelden. De Oost duitse raad van ministers werd onmid dellijk bijeengeroepen en de volgende dag reeds maakte Grotewohl bekend, dat zijn regering bereid was het vraag stuk van het herstel der Duitse eenheid volledig in handen der bezettende mo gendheden te leggen. Over voorafgaand al-Duits overleg en vrije verkiezingen werd met geen woord meer gerept. Des te meer werd in Grotewohl's regerings verklaring daarentegen gesproken over het Franse volk en de gevaren, die het uit een herbewapening der Bondsrepu bliek bedreigen. Men wilde met alle middelen het gunstig geachte ogenblik uitbuiten. Bundeling van krachten. Sinds de besprekingen, die de geal lieerde ministers van buitenlandse za ken te Londen met Adenauer hebben gevoerd, acht de Oostduitse regering haar kansen om het opnemen der Bondsrepubliek in de Westeuropese verdedigingsgemeenschap te verhinde ren, niet verminderd. Men staat hier op het standpunt, dat in Londen in feite geen vooruitgang werd geboekt en dat het Duitse en het Franse standpunt in wezen niet nader tot elkander zijn ge komen. De verklaring van Bondskanse lier Adenauer, dat in Londen wezenlij ke vooruitgang werd geboekt, acht men hier slechts van tactische betekenis. Men heeft de bestaande geschillen en problemen slechts op de lange baan ge schoven. Vroeg of laat, zo beweert men in Oostduitse regeringskringen, komen deze problemen toch weer aan de orde en niets wijst er op, dat zij dan gemak kelijker tot een oplossing kunnen wor den gebracht. In de tussentijd heeft men dan gele genheid de ontbrekende eenheid van opvattingen over de Westduitse herbe wapening tussen de geallieerden pro pagandistisch uit te buiten en alle per sonen in Duitsland en daarbuiten, die een herbewapening der Bondsrepubliek om een of andere reden van de hand wijzen, te verzamelen. Deze berekening is inmiddels oorzaak geworden, dat de verwachte verdergaande concessies der Oostduitse regering zijn uitgebleven. Grotewohl te Iaat? Vooral door de zogenaamde burger lijke vleugel in de Oostduitse regering was de laatste tijd herhaaldelijk zeer scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat Grotewohl zijn ganse actie te laat had gestart en te langzaam had uitge voerd. Nu is deze critiek tot zwijgen gekomen. In de jongste gebeurtenissen meent men een duideijke aanwijzing tc zien. dat men zich voorlopig nog niet behoeft te haasten. De niet al te verre toekomst zal uitwijzen, wie op dit punt gelijk heeft. Inmiddels wacht Berlijn met een ze ker ongeduld op de komst van de commissie der Verenigde Naties die ter plaatse zal onderzoeken, of de voor waarden voor het houden van vrije verkiezingen in heel Duitsland aanwe zig zijn. De commissie mag Oost-Duitsland niet betreden, maar dit neemt niét weg, dat er voor haar hier werk genoeg te wachten ligt. In West-Berlijn zijn ver schillende organisaties gevestigd, die al jaren lang niets anders hebben ge daan dan gegevens verzamelen over de onrechtmatigheden, die in Oost-Duits land bedreven werden. Het zijn de „Strijdgroep tegen Onmenselijkheid", de „Commissie van Onderzoek der Vrije Juristen", het „Oostelijk Bureau" der sociaal-democratische partij, om slechts enkele der voornaamste te noe men. Wat hier in moeizame en gevaar lijke arbeid werd bijeengegracht, is be wonderenswaardig. Dat dit mogelijk was, bewijst dat het hele Oostduitse staatsgebouw van de Staatsveiligheids dienst tot het minister-presidium door spekt is met personen, die naar buiten loyaal staan tegenover het Oostduitse bewind, in werkelijkheid echter met het Westen samenwerken. Wanneer de com missie der Verenigde Naties haar con clusies te zijner tijd in de Verenigde Naties of in de tweede politieke com missie bekend zal maken, kunnen de Sowjet-russische vertegenwoordigers zich op enkele onprettige uren voorbe reid houden. Maandagmiddag is te Saint Nazaire met goed gevolg het grootste tank schip ter wereld, de 31.500 ton meten de „Bethsabee" te water gelaten. De „Bethsabee" zal varen tussen Frankrijk en de Perzische Golf met als thuishaven Le Havre. in verband met het 70C'-iurig bestaan van de stad Breda is aan het Car navalsfeest van dit jaar extra zorg besteed. De optocht, welke Maandag door de straten trok, had een bijzonder karakter. Ook „Indianen" waren voor deze gelegenheid naar „Oranjestad" getrokken. (Van onze speciale verslaggever) Laten we het maar eens openlijk zeg gen: We hebben een tikkeltje bewonde ring voor de zelfbeheersing van de En gelsen, hetzij man of vrouw. Die luitjes aan de overkant van de haringvijver hebben ook vijf jaar oorlog doorge maakt. Vijf jaar oorlog, die nogal wat wonden achterlieten en na die tijd heb ben ze hun narigheid niet kunnen ver bijten in een overvloed van levensmid delen. Een wilskrachtig volk, dat zich thans nog allerlei opofferingen getroost omwille van de nationale zaak ener slui tende betalingsbalans. En nog schijnt de spankracht van deze natie niet uitgeput. Kijken we maar naar de jongste regeringsmaatregel om het toeristenbudget terug te brengen van 50.tot 25.Met andere woor den de Engelsen die zich nog de weelde zoui^jtn kunnen veroorloven een buiten lands reisje te maken, worden nu zoda nig gekortwiekt, dat hun de lust schier moet vergaan. Op dit moment prijzen we ons geluk kig een Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te heb ben. Nauwelijks één dag na de afkondi ging van de Britse maatregel heeft deze organisatie zich met een uitvoerige brief tot de Engelsen gericht. Zij gelooft, dat Nederland nu voor de Engelsen het aan- Het Amerikaanse Federale Hof van Beroep heeft gisteren het over het Amerikaanse echtpaa.r Rosenberg uitge sproken doodvonnis bevestigd. Julius Rosenberg en zijn vrouw Ethel werden in April 1951 wegens atoomspionnage veroordeeld. Het was de eerste maal, dat een Amerikaans burgerlijk ge rechtshof in vredestijd wegens spionna- ge de doodstraf oplegde. Rosenberg en zijn vrouw verbleven in de Sing Sing- gevangenis. TOESTAND IN LIBYE WEER NORMAAL De toestand in Libye is na de ver kiezingsonlusten van verleden week weer normaal. Met ingang van Maan dag is de avondklok opgeheven. trekkelijkste vacantie-adres is gewor den. Daar noemt zij twee redenen voor. Ten eerste de korte afstand tussen En geland en Nederland, die dus niet veel reiskosten vergt. Ten tweede de betrek kelijk goedkoopte. Om? deze xaaiste bewering te staven, rekende de ANVV de Engelse toeris ten voor, dat een eerste klas verblijf van een week in ons land niet meer dan 25,penoeft te kosten. Voor logies calculeerde zij dat eerste klas verblijf op 10,voor sightseeing eit shopping ruim vier pond. De ANW Becijfert even verder dat men van diezelfde 25,(d.i. dus on geveer f 2o0,ook twaalf royale vacantiedagen kan bekostigen. In een van de uitstekende Nederlandse mid- delklas hotels zal de Brit dan zijn bed gspreid en de tafel gedekt vinden. Men zal zijn verblijf langer kunnen rekken door nog goedkoper hotel of pension te zoeken. Vermoedelijk zal deze opwekking tot een bezoek aan ons land wel verstaan worden. De straatjes van Marken zullen voorlaan van des avonds 11 tot des morgens 5 uur taboe zijn voor per sonen beneden de achttien jaar. De Raad, die uit drie anti-revolution- nairen en vier leden van de CHU bestaat, heeft dit besluit genomen, omdat de baldadigheid op Marken steeds ernstiger vormen aannam. Het was er niets bijzonders als men tegen middernacht jongens en meis jes van dertien, veertien jaar op straat aantrof. Van de 42 processen- verbaal, die de Marker dienders in 1951 opmaakten, kwamen er 19 voor rekening van kinderen bene den de achttien. In de Raad was uit beide fracties opgemerkt, dat deze maatregel „te Duits" was. Niettemin werd het voorstel met vier tegen drie stem men aanvaard. TN AMERIKA hebben ze nu 'n mesje gemaakt waarmee men met 't groot ste gemak een mensenhaar over de lengte enige malen kan doorsnijden. Het werkt ongeveer als een vleessnij machine: een roterend messenblad, dat echter harder gaat dan het geluid. Door grote snelheid ontstaat er een zak sa mengeperste lucht en die verricht eigen lijk het snijden, 't Is wel een aardig ding voor onze Nederlandse commis sies en subcommissies, die zich met haarkloverijen bezighouden. In een Amerkaans blad las ik, dat de Russen in 1945 zó Europa hadden kunnen be zetten, hetgeen nu onmogelijk moet he ten. Immers, hebben ze zich van de ene commissie ontdaan, dan duikt er alweer een andere voor hun neus op. Kwestie van opvatting.. Ha, daar gaat me iets door 't hoofd. Een Groningse journalist heeft enkele uitspraken omtrent „op vattingen" verzameld. Hier zijn er en kele. „Een ziel van een volk wordt uit gedrukt in zijn opvatting van de straf"; „De kwaliteit van een volk wordt be wezen door zijn opvatting over armen zorg"; „De opvatting van heldendom is bepalend voor de aard van het volk"; iiiiiiiiiiiiiii „Zijn opvatting over muziek geeft de geestesgesteldheid van een volk weer". En zo vond die journalist er veertig Speciaal voor Nederland v„egt Theo- door hieraan toe: „De opvatting van het Se» duister, Duitser „Marken" In technicolor. (Toegang 18 jaar) Nederlandse volk wordt weerspiegeld in z'n opvatting van opvattingen". Eén opvatting zult ge met me delen: straal jagers zijn ondingen. In een boomgaard in het Engelse dorp Chichester viel er één neer. Een baby van een maand, die in de boomgaard lag te slapen, bleef ongedeerd hoewel de brokstukken van de machine rond de kinderwagen en erin terecht zijn gekomen. Och ja, kinderen.Enig zijn ze soms. In Ham burg was een zesjarige jongen serieus bezig aan een overval op een zeventig jarige man, van wie beweerd werd, dat hij veel geld bezat. Men pakte de knaap toen hij met een dikke pil van een knuppel in zijn hand in het gangetje van de oude man stond, gereed voor de inval in diens slaapkamer, n Een heel dorp, met name Oberschelma, dat ge legen is boven een Sakisische uranium- ■nijn is bezig in de grond te verdwij nen. De bevolking is geëvacueerd. De Franse tandheelkundige Odette Cunin heeft een kunstgebit geconstrueerd, waarvan de tanden met magnetische kracht tegen het tandvlees blijven zit ten. Hier wordt vermoedelijk een ijze ren hoofd verondersteld. Van de geheimen van de zee te beginnen met ééncellige organis men tot de meest gecompliceerde ongewervelde dieren heeft één van de beroemdste glasblazers ter wereld. Herman O. Muller, copieën gemaakt, tot in de details perfecte modellen van geblazen glas. Muller, die werkt voor het Ameri- kaase museum voor Natuurlijke Historie, besteedt aan ieder model van zes maanden tot een jaar, nauwkeurig ieder draadje van het organisme bestuderend, voortdu rend vergelijkend met wetenschap pelijke tekeningen om zeker te zijn van elk detail van de vele malen vergrootte modellen. Dr. Albert E Parr, de directeur van het Mu seum, heeft een tentoonstelling in gericht van deze unieke en onbe taalbare collectie. De achtjarige David Davis bestudeert met aan dacht alle kleine bijzonderheden van de in glas geblazen spin achtige Japanse reuzehkrab. Gistermorgen hebben enkele honder den personen op het J. D. Meijerplein te Amsterdam op sobere wijze de Februari-staking van 1941 herdacht. Voor het tijdelijke monument een schild met dé namen der gefusilleerden hebben eerst burgemeester en wet houders van Amsterdam, daarna een deputatie van de drie oud-verzets organisaties en ten slotte vele belang stellenden bloemen gelegd. Des middags trok een lange zwijgen den stoet van enige duizenden over het plein. Communistische functionaris sen en familieleden van omgekomen verzetslieden vormden de kop van de stoet. Ook thans werden bloemen en k-ansen aan de voet van het monu ment gelegd. Op 17 Mei zal in Amsterdam een Amerikaans industrieel arriveren, die in de hoofdstad zijn gouden bruiloft wil vieren. Hij is namelijk in ons on volprezen Mokum geboren en heeft la ter met veel succes zijn geluk aan ge ne zijde van de grote vijver beproefd. Tal van instellingen op liefdadig en cultureel gebied hebben dat geweten; op gezette tijden ontvingen ze in de loop der jaren een bijdrage in de kos ten van hun werk. De goede gever wil de onbekend blijven. Nu zullen zij hun dankbaarheid kunnen tonen. Reeds be reiden tal van organisaties een huldi ging voor, als onderdeel van het pro gramma, dat voor het verblijf van het echtpaar wordt samengesteld. Het mooi ste van al: elk Amsterdams paar, dat in Mei zijn gouden bruiloft viert, zal een verrassing ontvangen. Gisteravond om acht uur sloegen de vlammen uit het dak van een houten lompenloods aan het Wittenburgerhoofd op de Eilanden te Amsterdam. De loods is volledig uitgebrand. De brandweer had reeds drie uur tevoren een aantal balen, die in brand waren geraakt, ge blust, en rukte op het tweede alarm met groot materiaal uit. Met niet minder dan 21 stralen, het waterkanon van de Jan van der Hey- den en een handnevelkanon, werd het vuur van vier kanten bestreden. Om streeks 10 uur was het ergste gevaar bezworen en beperkte de brandweer zich tot het nablussen. Het werk nam nog enige uren in beslag.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5