Pim, Pain en Pom in Zwitserland West bijdre In de greep van de woestijn De Bergense V.V.V. hield haar algemene ledenvergadering Kamerlid Schilthuis over de belangen van de middenstand -\ Totale zonsverduistering kan vele gegevens opleveren Kwestie C naar c De Rijp De gemeenteraad kwam bijeen Warmenhuizen Beemster Koedijk Egmond aan Zee Tsjechoslowakije houdt geestelijken gevangen Het Radioprogramma BezeUinc Kerkopir Overleg mei door Sukarno DINSDAG 26 FEBRUARI I!>52 Record aanial aanvragen 1951 in De grote VVV-huishouding kwam gis teravond in de dancing van „De Rusten de Jager" bijeen om nog een terugblik te weipen op 't afgelopen jaar en plan nen te beramen voor het komende. Het jaar 1951, aldus de voorzitter de heer J. H. Roggeveen, was voor V.V.V. een jaar vol moeilijkheden geweest. De steeds groeiende hoeveelheid werk maakte de aanstelling van een bezol digde kracht reeds lang wenselijk en overeenkomstig een besluit van de algemene vergadering werd een direc teur benoemd. De heer C. H. J. van Rossum aanvaardde op 23 April zijn taak, doch legde 1 Juli zijn functie neer. Om aan de daardoor ontstane moeilijkheden het hoofd te kunnen bie den, had het bestuur mr F. Zeiler ver zocht zich met de werkzaamheden te belasten. Het bestuur had gemeend hem daarvoor een vergoeding van f 200 per maand te moeten toekennen. De verga dering keurde met een luid applaus deze houding van het bestuur goed. Lang stond spreker stil bij de Bad- bode, welke sedert Juni 1951 door de VVV werd uitgegeven. Het was dit jaar een zorgenkind voor de WV geweest. Het bestuur, menende dat dit propa- 11 ganda-middel niet kon worden gemist, 11 maar dat de uitgave buiten de financi ële aangelegenheden van de WV moest blijven, ging tot de uitgave over nadat drie bestuursleden zich garant hadden gesteld voor een eventueel nadelig exploitatie-saldo. .Er was een tekort van f 862,23. De drie leden wensten zich niet te onttrekken aan de op zich genomen verplichtingen, maai; het bestuur stel de, gezien de grote propagandistische waarde van dit eigen orgaan, aan de vergadering voor om het tekort voor rekening van de WV te nemen. De vergadering ging hiermee accoord; al leen klonk de waarschuwjng van één der leden, dat iets dergelijks voortaan dient te worden vermeden. Over de zomerfeesten werd medege deeld, dat de Verlichtingsavond zal plaats vinden op 25 Juli, het Bloemen corso op 5 Augustus en het Bergen aan Zee-feest op 28 Juli. Met de beide Mid denstandsverenigingen zijn besprekin gen gaande over het organiseren van een wielerwedstrijd. Het weer is ons in 1951 niet ter wille geweest, aldus de secretaris in zijn jaarverslag. Niettemin is de algemene indruk van het seizoen niet ongunstig. De gemiddelde vertering per gast be woog zich in dalende lijn. De vacantie- spreiding bleef een zorgenkind; van een spreiding vóór half Ju!; en na half Augustus was niets te merken. Het weigerende antwoord op het adres aan Ged. Staten tot vrije toegang in het provinciaal duinterrein was voor 11 WV een teleurstelling. Het parkeer- 1i vraagstuk bleek moeilijk oplosbaar, om dat hier allerlei tegenstrijdige belangen in het spel ziin. Het leden tal was in de loon van 1951 van 897 gedaald tot 874. Het aantal aanvragen overtrof alle vo rige jaren, t.w. 6617 (v.j. 6605). Aan het verslag van de Stichting WV Openluchtheater ontlenen wij het volgende. Er werden dit jaar tussen 29 Juni en 24 Aug. niet minder dan 21 uitvoeringen gegeven. Het totaal aan tal betalende bezoekers was 7277, d.i. gemiddeld 347 per voorstelling. Een recordag was 21 Augustus, toen het radio-ensemble „Vrij en Blij" optrad: 1867 bezoekers. De exploitatie leverde een nadelig saldo op van f 1497.61, ontvangsten f 9208.47, uitgavsw f 10706.08. Bij de verkiezing van een bestuurs lid van VVV en de Stichting VVV Openluchttheater werd in beide ge vallen mr Zeiler met algemene stem men herkozen. De financiële commissie bracht bij monde van de heer W. de Vries ver slag uit over haar bevinding omtrent de rekening en verantwoording van de penningmeester. Zij gaf o.m. in overweging om de rekening in het vervolg elke drie maanden te laten controleren door een boekhoudkundi ge; de tegenwoordig gevolgde boek houding achtte zij voor een gewone financiële commissie te moeilijk. Het bestuur beloofde hieraan gevolg te zullen geven. De heer E. H. E. Klein werd ver volgens onder dankzegging voor zijn accuraat beheer gedechargeerd. In de plaats van het aftredende lid, de heer Slikker, werd tot lid van de financiële commissie 1952 gekozen de heer N. Bos, oud-directeur van de Noorder Bank. De begroting over 1952 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 17.825. Tot slot konden de aanwezigen nog eens genieten van het bloemencorso 1951, nu op het witte doek. KLOKKEN1 VAN AMERIKA De collecte „Klokken voor Amerika", waarvoor vele leerlingen van de R.K. Landbouw Huishoudschool zich spontaan als collectrices beschikbaar stelden, heeft in deze gemeente opgebracht 1 129,11. Op de dezer dagen gehouden raadsver gadering in De Rijp werd besloten aan de tuinbouwvereniging van de LTB ter bestrijding van de aardappelmoeheid een subsidie te verlenen tot een bedrag van 17 pet van de gemaakte onkosten met een maximum van f 167.De stichting kleuteronderwijs De Rijp Graft zal in plaats van f 5.per in de gemeente woonachtig kind, dat de school bezoekt, f 10.ontvangen. Voorts werd besloten de duur van de kermis op vier dagen te bepalen, en wel van in de week vallende na de tweede Zon dag in September, van Donderdag tot en met Zondag. Slechts de heren Middel koop en Klinkhamer stemden tegen. Een belangrijk deel van de avond eiste de behandeling van e begroting op. Met een berag van f 170.03J.28 aan in komsten en uitgaven, waarbij rekening werd gehouden met een bijzondere uit kering van het Rijk ad. f 33.547.50 en een post onvoorzien ad. f 2344.60, was de begroting sluitend. DIEFSTAL VAN KOOL. Petrus Z. uit Warmenhuizen, die eni ge tijd geleden in de Langedijk een partij te velde staande kool stal, werd hiervoor gisteren door de Alkmaarse politierechter overeenkomstig de eis veroordeeld tot f 20.— subs. 12 dagen. Met ingang van 1 Maart zal het hulp postkantoor te Noordbeemster worden omgezet in een post- en telegraafsta tion. Tot stationhoudster is benoemd mevrouw T. Edam—Ooms. De P. v. d. A. is de enige partij met een program voor de middenstanders *5 Z3?1 van de heer P. Kramer te Zuid Scharwoude sprak gisteravond het Tweede Kamerlid Geslaagde uitvoering van „Voorwaarts" Zaterdagavond gaf de gymnastiekver eniging „Voorwaarts" wederom een ge slaagde uitvoering in de zaal van „Het vergulde paard" van de heer De Butte te Koedijk. De voorzitter, de heer J. Molenaar, opende met een vlot welkomstwoord. Hij bracht dank aan de ouders voor het ver trouwen dat ze stelde in de gymnastiek vereniging Voorwaarts' want zo sprak de heer Molenaar: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". De gehele avond verliep in een zeer vlot tempo, hulde aan de leiders, daar dit vooral met jeugdleden zeer moeilijk is. Verscheidene nummers oogstten een bij- ■oader hartelijk Dit was vooral Ü8 danken aan de mooie dans die dit ge heel tot Iets aardigs maakte. Zoals Luci fer-parade, In de Voorjaarsweide en in 't Kabouter- en Elfenbos. Als bijzonderheid willen wij vermelden de knotsoefening, die zeer goed uitgevoerd werd. Ook de muzikale begeleiding kwam hier zeer goed tot zijn recht. Het hoogspringen van de meisjes gaf zeer veel spanning. Anneke Butter wist het ten slotte te winnen en de hoogte te halen van 1.30 m. Als bijvulling gaven de dames en heren een paar standen, tableaux, die correct werden uitgevoerd. Ook het numtfier Bloemtuin door de dames uitgevoerd was heel goed, de kleding deel veel goed aan dit nummer. Men sloot met een „klaroen ballet", een zeer aardig slot. De voorzitter dankte de aanwezigen en in het bijzonder mej. Borjeson als leid ster van de gym en haar beide assis tenten. Uitvoering Eensgezindheid bracht muziek en toneel Het fanfarecorps Eensgezindheid uit Egmondbinnen heeft o.l.v. Toon de Vries een concert gegeven voor de do nateurs. In vlot tempo werden ver schillende marsen van Louis Meeus ten gehore gebracht, gevolgd door ouver tures van Rossini en Gerard Boedijn en een wals van Franz Lehar. Het op treden van het corps werd zeer gewaar deerd, temeer daar de bezetting door ziekte van enkele leden enige invallers telde, die zonder enige repetitie onver wachts moesten meespelen. Na de pauze werd het toneelstuk Maaike opgevoerd. Een woord van lof verdienen hier zeker de vertolkers van de hoofdrollen, de heer G. Denneman, als schipper Paap en mej. Tiny Mooij, als zijn aangenomen dochter, Maaike. De keuze van het stuk konden wij niet toejuichen. Allereerst kan men na 'n vrolijk muziekprogram ma beter een kort blijspel geven dan een lang-ademig drama dat bovendien wat ai te veel van toevalligheden aan elkaar hangt. J. Schilthuis °,ver, oe belangen van de midden stand. Deze bijeenkomst was georga niseerd door de afdeling Langedijk van de P.v.d.A. en werd geopend door dt voorzitter dezer afdeling de heer M. Kuiper. De heer Schilthuis zeide dat het speciaal program voor de mid denstand de houding van de P.v.d.A. tegenover deze groep verduidelijkt. Dit program omvat niet iets nieuws, maar is van belang om misvattingen inzake houding van de P.v.d.A. ten op zichte van de middenstand uit de weg te ruimen. De P.v.d.A. is de enige par tij die een dergelijk program over de middenstand ontwierp. Zij heeft van af het begin zich met de Middenstand bezig gehouden en is van oordeel deze groep voor het maatschappelijk leven van groot belang is. Ieder is afnemer van goederen of diensten van de mid denstand en profiteert van de werk zaamheden van deze groep. Het is dan ook van veel belang dat de midden stand haar taak goed kan vervuilen opdat de belemmeringen daardoor wor den weggenomen. Zulk een belemme ring is bijvoorbeeld de zorg voor het bestaan en er is een grote groep van middenstanders, blijkens de gegevens uit de statuten die geen redelijk be staan heeft. Het ondernemingsloop is veelal te laag en zelfs lager dan het loon van een goede vakarbeider, voor wie dan ook allerlei sociale voorzie ningen zijn getroffen. Dt heer Schilt huis zeide vervolgens dat het nationaal inkomen nog niet juist is verdeeld. In de commissie voor de midden stand in de P.v.d.A. is ook de tak van het bakkersbedrijf ter sprake geweest in verband met de lage winstmarge voor het regeringsbrood. Er is toen wel wat verbeterd maar nog niet in voldoende mate. Ook in de Kamer is over deze aangelegenheid gediscus- seerd. Hierbij is er door dt P.v.d.A op gewezen dat de beloning van de bak kers te laag is. De minister rekent, zo zeide spreker, te veel met het gemid delde bedrijf en te weinig met de klei ne bedrijven. Aan de minister is ge vraagd een commissie samen te stel len die zal onderzoeken op welke wij ze sanering van de kleine bakkersbe drijven zal plaats hebben. Hier zal veel geld voor nodig zijn, maar dit zal er moeten komen. Ook voor de saneüng van andere kleine bedrijven. Bij de sanering voor de kleine bakkersbe drijven wordt gedacht een samenvoe ging van enige kleine bedrijven tot één bedrijf. Onder andere politieke par tijen wil men van deze dingen vaak niets weten. Bij de Liberalen bijvoor beeld hoort, men hierover de vreemd ste dingen en domheden, waarover spreker zich schaamt. De kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen noemde spreker een begin, dat voor velen zeer welkom was. Volledige bearijfsvrij- heid noemde spreker onmogelijk Sa menwerking op vrijwillige basis is met behulp van de overheid uitvoerbaar. Binnenkort zal er dan ook een samen- werkingscrediet worden verstrekt aan degenen die vrijwillig hun zaken sa menvoegen. De andere partijen komen vaak met allerlei bezwaren wanneer er iets moet gebeuren dat de Midden standers kan helpen. Zoowel de A.R.. CH. als de Liberalen hebben hier een handje van. Als voorbeeld noemde spreker de Horeca bedrijven in Zwit serland die uitstekend functi'onneren. Spreker riep nogmaals op tot samen werking, tot verhoging van de be staanszekerheid in het belang van het algemeen. Hierna volgde een uitvoeri ge discussie. Lessen in communisme in ommuurde abdij Volgens Vaticaanse kringen worden tweehonderd vijftig katholieke geeste lijken, die „weigeren het communisme te aanvaarden", in de ommuurde abdij van Nova Rise in Moravië gevangen ge houden. Ze krijgen les in de commu nistische leer en moeten van tijd tot tijd voor de commandant van de ge vangenis verschijnen en een examen afleggen De geestelijken lezen de mis en hun brevier, doch moeten verder bijna de hele dag zwijgen. Aartsbisschop Beran van Praag heeft verleden jaar verscheidene maanden in Nova Rise doorgebracht. Profeet werd laat geëerd Het Britse hooggerechtshof heeft het patent van Sir Frank Whittle voor een nieuwe superstraalmotor met tien j aar verlengd. Het patent stamt uit 1936 en sou in Maart a.s. aflopen. De 44-jarige Sir Frank, die op, het gebied van straalmotoren als een pionier bekend staat en voor zijn werk een adellijke titel en een belastingvrije schenking van een millioen gulden heeft ontvan gen, vertelde tijdens de zitting het Hof van zijn moeilijkheden, om zijn ont werp a atv aard te krijgen. In 1929 kwam hij voor het eerst op de idee, een straalmotor te vervaardigen. Het duurde echter tot 1935, eer een belep- gingsfirma van de waarde van zijn vinding overtuigd raakte. Zelfs het ministerie van luchtvaart wilde de bruikbaarheid van de vinding niet er kennen, aldus Whittle. Grote zuiveringscampagne in Peking-China Op het ogenblik is in China een grote zuivering aan de gang, die tot doel heeft „groeiende corruptie, ver spilling en bureaucratie onder func- tionarisssen van de communistische partij en in zakenkrlngen" te bestrij den. De stoot tot deze zuivering heeft Mao Tse Toeng gegeven. In de hoofdstad Peking, waar de actie begon, zijn volgens berichten in de communistische pers 150.000 geval len van corrOptie door „zelfbeschuldi ging" en „aan de kaak stellen" aan het licht gebracht. In de kranten is melding gemaakt van gevallen van verduistering, om koperij en diefstal uit staatsfondsen door ambtenaren en kooplieden, waar mee een totaal bedrag van 6 millioen Hongkong-dollars (bijna vier millioen gulden) gemoeid zou zijn. ECONOMISCHE HULP AAN INDIA De Amerikaanse ambassadeur in New Delhi, Chester Bowles, heeft zijn re gering aanbevolen, om in het begro tingsjaar, dat op 1 Juli a.s. begint, aan India een bedrag van 250 millioen dol- dars te schenken. PURMERENDER MARKT PURMEREND, 26 Febr. De aanvoer bestond hedenmorgen uit 500 runderen. De handel in vette koeien was stroever, wat lagere prijzen tot gevolg had. Ook naar geldekoeien was weinig vraag, even als op de „verse markt". Nuchtere kal veren waren goed gevraagd. Het aanbod was echter vrij groot, zodat het de vraag is, of de prijzen zich kunnen handhaven. Ook de aanvoer van kalveren en fokvee was goed, maar de handel bleek veel stug ger. Op de wolveemarkt was het stil en duur. De inzet voor vette varkens was f 2,06 bij trage handel; de meeste kopen kwamen tot stand voor f 2,Op de big- genmarkt marcheerde de handel aanvan kelijk gunstig, maar het is de vraag, of de prijs zich bij het stijgende aanbod zal kunnen handhaven. De slachtveemarkt 25 Februari 1952 De animo van slagerszijde was weer groot op de Alkmaarse koeienmarkt. De aange voerde dieren werden dan. ook alle verkocht, hoewel de hoge prijzen wat deprimerend werkten op wat men een vlotte handel zou kunnen noemen. Voor de beste dieren werd tot f 3. per kg geslacht gewicht betaald, ter wijl de overige gemiddeld f 2.80 per kg haalden. In nuchtere kalveren was een zeer levendige handel. Enerzijds door de grote aanvoer, anderzijds door de prijs daling van gemiddeld f 5 per stuk. De kalveren boven een geslacht gewicht van 30 kg noteerden tot f 1.85 per kg. (i.d. been), de worst-kalveren tot f 1.70 per kg (l.d. been). Het aantal aangevoerde varkens was groot, waardoor de eerste prijzen iets lager waren dan de vorige week. De beginnende handel was stug en vertoonde aflopende prijzen. Enkele grotere afnemers echter waren oor zaak, dat de noteringen een meer sta biel karakter kregen. Nog steeds zijn de spekvarkens het meest gevraagd. Zij brachten de hoogste prijzen op; vleesvarkens en lichte zouters lagen evenredig lager. 79. Het feest in het hol van de beer was zo vrolijk en de stemming was zo gezellig, dat het al laat was eer iemand er aan dacht, dat zij toch ook nog te rug moesten. „Het spijt ons, maar we moeten weer zakken", zei meneer Bernhard. „We hebben het toch al veel te laat gemaakt. Ina zal niet we ten, waar ik blijf!„Oh, maar hoe moe ten we terug?" vroeg Moeder Woeffie. „Het is al helemaal donker geworden". „Hebt U maar geen angst, mevrouw", zei meneet Waffl geruststellend. „U hebt een keur van uitstekende gidsen bij U. Hebt U maar geen angst, dat wij verdwalen zullen". „Nee, mevrouw Woeffie, U bent onder goede hoede", zei de beer, terwijl hij Moeder Woeffie hartelijk de hand drukte. „Maar ik weiger te geloven, dat TJ ooit bang zou zijn. Ik moet zeggen, U bent de moe digste vrouw, die ik in mijn leven ont moet heb". Maar we zien U toch nog wel eens vóór ons vertrek?" vroeg Moeder Woeffie. „En of!" lachte de beer. „Overmorgen wanneer het feest in het dorp is, kom ik beslist kijken". „Goed, ik reken op U", riep Moeder Woeffie en toen werd met gloeiende toortsen de terugweg aanvaard. Meneer Waffl was de laatste, die de beer de hand drukte. „Ik heb gehoord, wat Je gezegd hebt, denk er om, dat je op ons feest verschijnt, hoor!" „Daar kun je op aan", zei de beer ernstig. „Trouwens het zal voor Bollie ook een pretje zijn, dat ik hem niet mag onthouden". De zon lief zich de pols voelen Vooraanstaande sterrekundfgen uit tien landen, waaronder Nederland, heb ben zich Maandag met kostbare nieuwe instrumenten op heuvels en verlaten posten in de woestijn in de Soedan opgesteld om de totale zonsverduistering waar te nemen, die, aangezien de weersomstandigheden zeer gunstig waren, een schat van gegevens kan opleveren. Het gebied, waarin de totale verduis tering van de zon door de schaduw van de maan was te zien, strekte zich uit van het Zuidlijke gedeelte der Atlantische Oceaan tot Siberië. Op andere plaat sen, zoals bijvoorbeeld in Londen, was alleen de gedeeltelijke verduistering te zien. Zjj begon om 9.42 en duurde een uur. De totale verduistering, die in Eri trea de temperatuur aanmerkelijk deed dalen, duurde slechts drie minuten. In Eritrea daalde de WOGNUM, 25 Februari 1952. Wit lof A 63—71. B 56—66, C 45—63, stek 41 —50, aanv. 4500 kg; 3500 kg spruitkool 15—51; rode kool 11,30—19,90; gele kool kool, afw. 8,309,90; boerenkool 311, witte kool 7,20; prei 1 3034, II 1522; breekpeen afw. 57,10. temperatuur Verwacht wordt, dat de fotografi sche opnamen ter plaatse de mogelijk heid zullen bieden om het geheim van de substantie, de protuberansen en de corona te ontsluieren. Wel weet men thans, dat de protuberansen, de uit de zon omhooggeslingerde gasmassa's, uit waterstof, helium en calcium bestaan en met een snelheid van meef dan 700 km per sec. dikwijls een hoogte van een millioen kilometer bereiken dus bij na drie maal de afstand van de aarde tot de maan wel kan men de coro na. de verblindende atmosfèer van de zon, tegenwoordig met behulp van speciale verrekijkers te allen tijde observeren doch in welk verband staan deze protuberansen met de corona? En welke betekenis moet hierbij weer worden toegeschreven aan de geheim zinnige „.zonnevlekken", die onvoorstel bare draaikolken van gassen op de op pervlakte van de zon, die een vele ma len grotere omvang hebben dan onze aarde? Waarom nemen de protube ransen, de „vulkanische uitbarstingen" van de' zon, van jaar tot jaar in hevig heid toe? Zou dit alles de oorzaak zijn van het feit, dat ons centraal gestecn- ste volgens opmetingen van het Obser vatorium op de Mount Montezuma in Chili gedurende de laatste 20 jaar een kwart procent warmer geworden is en sindsdien een toenemende verwarming van onze aarde te constateren is? Het is bekend, dat alles, wat op de zon plaats vindt, een directe invloed op de aarde en de mensen uitoefent. De oorzaak van Noorderlicht, cyclonen, het afbrokkelen van gletschers, veran dering in het klimaat, storingen in de korte-golf ontvangst, alles wordt toe geschreven aan deze explosies op de oppervlakte van de zon. Zo slaagde b.v. prof. dr. H. Koppe erin op het Na tuurkundige Congres, dat verleden jaar in Brunswijk gehouden werd, te bewijzen dat de schommelingen in de luchtdruk met 99,73 pet. zekerheid in (44 „Wat ben je van plan te gaan doen als we weer terug zijn, Gary?" vroeg ze. „Doen?" Hij trok zijn wenkbrauwen samen als nam hij haar deze vraag kwalijk. „Wat bedoel je met „doen"?" „Ik bedoel een baan." „O." Hij haalde zijn schouders op. „Er komt wel wat opdagen. Ik heb eens nagedacht; Ik zou verstandiger hebben gedaan een gokje op de Beurs te wagen dan mijn twee duizend gul den weg te gooien aan die tocht naar hier." Mara kreeg een kleur bij deze steek dat het haar schuld was dat hij zijn geld had opgemaakt en in dit vervelen de parket was geraakt. Eerlijk gezegd was Cromer van plan om juffrouw Frask eens zachtjes onder het oog te brengen dat zij verantwoor delijk was voor al deze tegenslag en ook, dat hij de kans op eën prachtige betrekking had verspeeld door te laat terug te keren, dan zou ze zich toch zeker wel verplicht voelen hem eh een kleine tegemoetkoming te geven? Misschien zou ze hem wel een cheque schrijven die groot genoeg was om er zelf een zaak mee op te zetten, vooral daar het tevens Mara's huwelijkscadeau zou zijn. „Het spijt me zo, Gary, ik had er geen idee van dat iets dergelijks ons zou kunnen overkomen, maar ik zie nu wel in dat ik je nooit had moeten laten meegaan." „Lieve kind, doe niet zo dwaas". Hij stak zijn hand uit en streelde de hare even „Ik twijfel er niet aan of alles komt op zijn pootjes terecht." door: MARJORIE VERNON „Ik hoop het". Een vreemd voorge voel streek als een kille adem over het meisje en ze huiverde. Plotseling reali seerde ze zich dat ze de schoonheid van de nacht bedierven met dit redetwisten, en ze benijdde de beide mensen vóór hen, die naar ze veronderstelde in vol maakt wederzijds begrijpen samen spraken. En ze had er zich zo op ver heugd om Gary te zien! Om de goede verstandhouding tussen hen te her nieuwen! Op dit ogenblik hield Amid zijn paard in en wachtte tot ze hem en zijn met gezellin hadden ingehaald. „We zijn bijna op de plek waar ik onze picknick wide houden", sprak hij en Mara had het gevoel dat hij het ver meed haar rechtstreeks aan te kijken, ook toen hij zijn volgende opmerking speciaal tot haar richtte. „Ik hoop dat u van het ritje heeft genoten, juffrouw Denley". „Erg, dank u, sheik". Haar stem klonk koel en beheerst terwijl ze sprak, maar haar hart klopte sneller. Het was niet te geloven dat ze met schijnbare hoffelijkheid en onverschilligheid tot elkaar spraken na dat stormachtig on derhoud van een paar dagen geleden! „Ik haat hem. ik haat hem!" sprak ze bij zichzelf terwijl ze heimelijk zijn krachtig, scherpgesneden profiel en zijn prachtige lenige gestalte bestudeerde. Plotseling kreeg ze een gevoel van schaamte en wroeging, ja zelfs van ver raad tegenover haar verloofde. Wat zou hij van haar denken als hij wist dat ze in de armen van deze man had ge legen en zelfs o genadige hemel zijn hartstochtelijke brandende omhel zing had beantwoord? „We houden halt bij het heilige graf van Abeb Usra", vervolgde Amid ern stig. „Het verhaal gaat dat Abeb, een vroom, heilig man, met een karavaan werd aangevallen: alle reizigers werden gedood of gevangen genomen, maar Abeb, die bewusteloos was, werd voor dood achtergelaten. Toen hij zijn be wustzijn terugkreeg, zwierf hij alleen, verdwaad, in de schroeiende hitte door de woestijn, totdat hij eindelijk, ster vende van dorst, in zijn angst Allah bad om hem naar het leven-schenkend water te leiden. Toen hij van zijn knieën verrees, zag hij een kleine bron die niet ver van hem vandaan uit de grond opborrelde. Later liet hij een heiligdom oprichten op deze plaats, als bewijs van zijn dankbaarheid en be keerde velen tot gelovigen door hen het heiligdom en de bron als teken van Allah's goedheid te tonen". „Wat een prachtig verhaal!" Mara's ogen straalden. „Ik vind het erg mooi en ik ben blij dat hij de bron vond en gered werd!" Ben Hasrif keek haar met een on doorgrondelijke uitdrukking op zijn gezicht aan en niemand zag dat zijn vingers zich om de teugels klemden. Wat een lief onbedorven kind was ze' toch nog! De twee Arabieren die hen hadden vergezeld werden nu vooruit gezonden om het maal te bereiden en toen ein delij het kleine gezelschap bij het heiligdom afsteeg, lag er al een tafel kleed op een vlak stuk zand en daar omheen lagen kleedjes om op te zit ten. Verrukkelijke wijnen en uitgezoch te spijzen stonden verlokkend op de geïmproviseerde „tafel" uitgestald en Mara ontdekte plotseling dat ze een razende honger had. „Dat ziet er even gezellig uit als een Engelse „picknick", verklaarde Jane Frask, maar haar ogen stonden ernstig Ze keek vol waardering rond, merkte ieder detail op, zoals ze dat ook op de rit hierheen had gedaan en genoot ge weldig van de schoonheid en de on gewone bekoring van het schilderach tige landschap. „Mara kind, wordt eens wakkerl Waar zit je met je ge dachten!" Het meisje kreeg een klem- en lach te verlegen. „Het is allemaal zo prachtig, ik heb het gevoel dat ik het niet ineens kan verwerken", bekende ze en opnieuw rustten Amids donkere ogen op haar. „Ze heeft zich verdiept in het leven van een nomade uit de woestijn op de rit hierheen en is compleet verliefd geraakt op een Beduïnenkamp", merk te Cromer onverschillig op en er klonk een zacht gekletter toen Ben Hasrif een glas wijn op het bord van juffrouw Frask liet vallen. Hij maakte snel zijn excuses, verzocht Amru haar nieuw eten te brengen, schonk haar zelf een nieuw glas in, maar zijn gedachten waren opgewonden en blij. Zijn vrouw! Zelfs haar wensen cor respondeerden met de zijne de een voud van het nomadenleven, de be schutting van een tent in de woestijn was alles wat ze verlangdeHij aanbad haar in stilte en voelde weer die primitieve aandrang om haar in bezit te nemen.... „Je had wel slechter kunnen kie zen", merkte Jane Frask op en haar scherpe blik rustte op het meisje. „Het is het ware leven maar het zou u geloof ik niet erg aantrekken, wel me neer Cromer?" „Neen hoor". Hij lachte even, ter wijl hij zijn lege glas neerzette. „Geef mij de felle lichten en het lawaai van het grote stadsverkeer maar. Ik zou binnen een half jaar stapelgek zijn in zo'n oord als dit." Beide vrouwen keken heimelijk naar de sheik maar die was blijkbaar ver diept in het ontleden van een kippepoot op zijn bord, en zijn magere gezicht was ondoorgrondelijk. Het was een pijn. lijk ogenblik, maar Cromer zelf sneed een ander onderwerp aan. (Wordt vervolgd). verband staan met storingen op de zon. De wisselende luchtdruk bepaalt op zijn beurt het weer en heeft een blijvende invloed op de psyche van de mensen. Arabische arbeiders spraken tijdens de verduistering gebeden uit en schreeuwden teneinde de geweldige, walvis schrik aan te jagen, die, naar zij geloofden, de zon verslond. Al het werk lag stil. Oplossing Kruiswoordpuzzel Horizontaal; X braaf, 5 anker, 10 M.T.S., 11 ier, 13 e.a., 15 olm, 17 E.C.A., 18 o.a., 19 sim, 21 Aarle, 23 kim, 24 drap, 26 las, 27 dorp, 28 pel, 30 hak, 31 legeren, 33 ruk. 34 sta, 37 rauw, 39 mee, 41 Elba. 43 Inn, 44 zonde, 46 gek, 47 t.p., 48 vol, 49 erg, 51 N.S., 52 til, 53 wis, 55 ulaan, 56 otter. Verticaal: 2 R.M., 3 A.T.O., 4 asla, 6 Nice, 7 Kea, 8 er, 9 zesde, 12 lampe, 14 air, 16 mal, 17 els, 18 oir, 20 map, 22 raderen, 23 kok, 25 peluw, 27 Dante, 29 Lek, 30 hes, 32 brits, 33 run, 35 alg., 36 lakse, 38 A.N.P., 39 mol, 40 Ede, 42 Ben, 44 Zola, 45 erwt, 48 via, 50 git, 52 tl. 54 se. Oplossingen hersengymnastiek I. Soort aardappel met paarse putjes. 2 Door electrische ontladingen bij lage luchtdruk. 3. 26. 4. Geplooide rok van geruite wollen stof, klederdracht der Schotse Hooglanders. 5. Frederik W. van Eeden. 6. Luctor et Emergp ik worstel en kom (uit de zee) boven, 7. De Noord kaap op het eiland Magerö (Noorwegen). 8. Bij vruchtbomen schimmelvorming op het blad, als met meel bestoven. 9. Me- thusalem. 10. A. Viruly. WOENSDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.- muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram .muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gram.muziek. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gramjnuziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Sémiklassieke muziek. 13.40 Orgelspel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Strijkkwartet. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Idem. 17.30 Gramofoonmuzlek. 17.45 Regeringsuitzen ding: Dr. H. J. de Graaf: „Van Hindoe heiligdom naar Moskee". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 „Wat doet de Marinepoli tie en tenue-patrouille?", cau- nerie. 18.30 R.V.U. Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem der stigmattsatie". 19.00 „De weg naar Vrijheid", causerie. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Programma gewijd aan Amsterdam in de 19e eeuw. 22.45 „Gas", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Muzikale causerie. 23.35—24.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Ge wijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram.muziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.- muziek. 11.15 „Rembrandt", hoorspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek 12.37 Eng. Herv. kerkdienst. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mariniers kapel. 14.00 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerkoor. 15.45 Gram. muziek. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Gram-, muziek. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Gram. muziek. 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven". 19.15 Boekbespreking. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commen taar familie-competitie. 20.00 Kameror kest. 21.00 Lijdensoverdenking. 21.30 Zangavond. 22.00 „Tien jaa; geleden: De slag in de Javazee", causerie. 22.IJ Pianorecital., 22.45 Avondoverdenking. Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Gram. muziek. 23.2C „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.35—24.00 Gram.muziek. Direc J. BIJLSMA e Hoofdred H. M. KOI Redac Achterdam lé ADVERTEI ABONNEM Voordam 11, Postgiro Dinsdagavond is uitgegeven, waarin Europese verdedigii Dit is 1.05 milliard dit verschil zal eei grenswachten, de i Berlijn worden gei zal leveren is een Bondsregering naar Schuman Rusland mat onmo Het geschil van di met Rusland over staatsverdrag zal mi enigde Naties wordi dien geen overeenst reikt. Engeland, Frs enigde Staten hebb punt nog geen beslis Volgens de Franse is het onmogelijk orr eenstemming over 1 drag te komen, om dere kwesties, die g Oostenrijk, zoals he Triest" te berde hee Op een truck word Immanuel Kerk ui Agnew in de Ami Michigan naar haai stemming gereden, negen gebouwen in de kerk op deze i om ruimte te mak nieuwe verki „RADMAR" IS 1 De sleepboten „Witti burg", „Maas", „Argus pompboten zijn er gi: drie uur in geslaagd ht schip „Radmar" vlot te mar" was in de onstu 12 op 13 Januari op dt Hoek van Holland gesti len heeft men gepoogd brengen, doch teverge reeds deerlijk gehaven naar de werf „De Nieu Schiedam brengen. Nadat zij gisteren O' crisis in Indonesië he reerd, zullen vandaaj karno en vice-presiden' leg met partijen begir worden bepaald of er wel een zakenkabine gevormd en wie het zal moeten formeren. Verwachting tot Doi AANHOUDEND In de nacht en o< binnenland tempera: vriespunt tot licht plaatselijk vorming Morgen overdag dr overdrijvende Zwakke tot matige tot Noordoostelijke u algemeen iets lagei ren dan vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6