West-Duitsland bijdragen aan zal 10.2 milliard Europese defensie Ook Engeland heeft thans fabriek voor atoombommen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bezettingskosten blijven voorshands geheel ongewijzigd Kerkopiransport Engeland levert een derde van de Navo-luchtvloot Scherp debat over buitenlandse politiek Werkloosheid Woensdag 27 Febr. 1952 149e Jaargang No. 50 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verdere resultaten van Lissabon Kwestie Oostenrijk naar de VN Rusland maakt accoord onmogelijk „RADMAR" IS WEER VLOT Overleg met partijen door Sukarno en Hatta Binnenkort conferentie van EVG-landen Paul van Zeeland doet merkwaardige suggestie Vijf kloosterzusters in China werden beschuldigd van „kannibalisme" Voor'altijd uit het land gezet Meer Amerikaanse steun aan Frankrijk SUPOMO ZONDAG NAAR HUIS De laatste kans Churchill verklaart in Lagerhuis: Motie van afkeuring verworpen Eindhovense arts medeplichtig aan de dood van zijn broer Door 't verstrekken van ,,Codinovo'' en morfine Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Dinsdagavond is te Lissabon een communiqué van Acbeson, Eden en Schuman Uitgegeven, waarin is medegedeeld, dat de bijdrage van West-Duitsland aan de Europese verdediging voor het jaar 1952/1953 is bepaald op 10,2 milliard mark. Dit is 1.05 milliard minder dan de commissie-Harriman had aanbevolen. Met dit verschil zal een deel van de kosten van de Westduitse politietroepen, de grenswachten, de militaire pensioenen en de mobiele politietroepen in West- Berlijn worden gedekt. Aangaande de wijze, waarop Duitsland deze bijdrage zal leveren is een nieuwe formule opgesteld, welke ter goedkeuring door de Bondsregering naar Bonn gezonden. Schuman verwacht: Het geschil van de Westelijke landen met Rusland over een Oostenrijks staatsverdrag zal misschien aan de Ver enigde Naties worden voorgelegd, in dien geen overeenstemming wordt be reikt. Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben echter op dit punt nog geen beslissing genomen. Volgens de Franse minister Schuman is het onmogelijk om tot algehele over eenstemming over het te sluiten ver drag te komen, omdat Rusland „an dere kwesties, die geen betrekking op Oostenrijk, zoals het vraagstuk van Triest" te berde heeft gebracht. Op een truck wordt de Lutherse Immanuel Kerk uit het plaatsje Agnew in de Amerikaanse staat Michigan naar haar nieuwe be stemming gereden. Als eerste van negen gebouwen in het dorpje is de kerk op deze wijze verhuisd om ruimte te maken voor een nieuwe verkeersweg. De sleepboten „Witte Zee", „Blanken burg", „Maas", „Argus" en een viertal pompboten zijn er gistermiddag- tegen drie uur in geslaagd het Engelse vracht schip „Radmar" vlot te slepen. De „Rad- mar" was in de onstuimige nacht van 12 op 13 Januari op de Maasvlakte bij Hoek van Holland gestrand. Talloze ma len heeft men gepoogd het schip vlot te brengen, doch tevergeefs. Men zal de reeds deerlijk gehavende vrachtvaarder naar de werf „De Nieuwe Waterweg" te Schiedam brengen. Nadat zij gisteren over de kabinets crisis in Indonesië hebben geconfe reerd, zullen vandaag president Su karno en vice-president Hatta het over leg met partijen beginnen. Hierna zal worden bepaald of er een coalitie- dan wel een zakenkabinet moet worden gevormd en wie het nieuwe kabinet zal moeten formeren. Verwachting tot Donderdagavond. aanhoudend droog In de nacht en ochtend in het binnenland temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag droog weer en overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperatu- ren dan vandaag. Tot aan het begin van het financiële jaar van de NAVO dit is vastgesteld op 1 Juli a.s., in de verwachting, dat tegen die tijd alle aangesloten landen de afspraken aangaande de Europese Verdedigingsgemeenschap hebben goed gekeurd en de contracten tussen de Westelijke landen en West-Duitsland van kracht zijn geworden zal Bonn normaal de bezettingskosten blijven doorbetalen. De regering te Bonn heeft bekend ge maakt, dat zij haar uitgaven voor de defensie zal baseren op de voorstellen van de commissie-Harriman. Dat bete kent, dat zij boven de normale Verdedi gingsuitgaven nog 850 millioen mark per maand zal uittrekken voor haar bij drage aan de Europese verdediging. Voor de definitieve vaststelling hiervan zullen dezelfde beginselen als voor de andere landen gelden worden vastge steld. Intussen zullen de Westelijke mo gendheden de bezettingskosten zo veel als doenlijk drukken. Binnenkort zal een bijzondere bijeen komst worden gehouden van de landen, die tot de EVG zullen behoren. Hier aan zullen ook Amerikaanse en Britse autoriteiten deelnemen. Er zal worden gesproken over de verdeling van de kosten, verbonden aan de vorming van Duitse strijdkrachten, en over de steun aan legering en verplaatsing van de ge allieerde troepen in Duitsland. De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg zijn van al deze afspraken Dinsdag middag op de hoogte gebracht en heb ben hiermee hun algehele instemming betuigd. GARANTIES De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft verklaard, te geloven, dat Engeland en de Ver enigde Staten garanties zullen geven voor de veiligheid van de Europese Ver dedigingsgemeenschap ingeval een der leden uit deze organisatie zou treden. Naar de mening van de Franse minister zouden dergelijke garanties alle zes leden van de EVG gelijkelijk bescher men. Aangaande de Westduitse bijdrage aan de Westelijke verdediging zeide Schuman, dat deze bijdrage ook voor een deel gebruikt zal worden voor de aanleg van nieuwe vliegvelden, enz. De totale Westduitse bijdrage zal even redig zijn aan het aantal soldaten, dat de Bondsrepubliek zal leveren. Het oude Deense zeilschip Oere sund is in de Sont voor Hekingoer ge zonken, nadat het was aangevaren door het Deense stoomschip Tatra. Het aan tal slachtoffers is onbekend. Aan de verkiezing van „Miss Caribbean", welke dezer dagen op Cuba zal plaats vinden, neemt mejuffrouw Mary Hellmund deel als „Miss Nederlandse Antillen". Elf candidaten uit het Caraibische gebied hebben voor deze schoon heidswedstrijd ingeschreven. Me juffrouw Hellmund vertrok per K.L.M. van het vliegveld Hato op Curagao naar Havanna. Links haar moeder, rechts de heer den Hertog, perschef van de K.L.M. op Curagao. Engeland zal tenminste een derde van de luchtmacht van vierduizend vlieg tuigen, die de NAVO dit jaar wil vor men, voor zijn rekening nemen. Het land zal ook de grootste bijdrage op het gebied van de pantsertro/epen leve ren. Hieronder zouden zich o.m. de drie pantserdivisies bevinden, die thans in West-Duitsland zijn gelegerd. Vijf katholieke kloosterzusters van Belgische, Franse en Russische nationa liteit zijn „voor altijd" uit het commu nistisch China verbannen, nadat zij op een „massa-terechtzitting" te Tsjcngtoe, in de Westchinese provincie Tsjechwan, waren beschuldigd van „kannibalisme, in de vorm van het opeten van zuige lingen". Toen de communisten Tsjengtoe be zetten, bevonden zich in het r.k. wees huis aldaar 42 weeskinderen; 39 hier van hebben geweigerd op welke wijze ook beschuldigingen jegens hun ver zorgsters en opvoedsters uit te bren gen. De kloosterzusters zijn beschuldigd de dood van 120.000 wezen te hebben veroorzaakt. De religieuzen deelden bij aankjomst te Hongkong mede, dat zij, met een groot stuk karton op de rug, waarop haar namen in Chinese lettertekens waren vermeld, een uur door de stra ten van Tsjengtoe moesten lopen naar de plaats van de openbare terechtzit ting. Achter haar liepen soldaten, met het geweer in de aanslag. Toen zij het terrein van de terechtzitting bereikten, riepen jongelieden beledigende opmer kingen; de volwassenen zwegen echter. De kloosterzusters moesten geduren de meer dan vier uur met gebogen hoofd staan. Telkens wanneer weer een nieuwe beschuldiging tegen de religieu zen was uitgebracht, werden de toe schouwers aangemoedigd met gebalde Vieiminh-iroepen achtervolgen Uniestrijdkrachten De Verenigde Staten bebben er in toegestemd de steun aan Frankrijk te verhogen. Dit zal geschieden door eco nomische hulp en door steun bij de aankoop van wapens voor de strijd in Indo-China. Volgens Vietnamese persberichten hebben de Fransen in Indo-China in 48 uur twintigduizend granaten afgescho ten. De Vietminh-troepen zijn momen teel aan de achtervolging bezig van grote groepen Fransen, die moesten vluchten uit het gebied van Hoa Binh, dat weer in handen der opstandelingen is. De kleine Franse successen zinken naast de overwinningen van de Viet minh-troepen in het niet. Een laatste, hevige slag werd de Unie-strijdkrachten toegebracht, toen de opstandelingen de voornaamste verkeersbrug van Saigon naar Zuid-West-Cochin-China opblie zen. Het herstel van de brug zal min stens drie weken vergen. vuisten op te springen en te roepen: „Wij moeten onze kinderen wreken". Tegen het einde van het proces wer den weeskinderen voorgeleid, velen hiervan huilden. Een zestienjarige meis je, dat als enige getuige van de openba re aanklager optrad, vertelde dat de kloosterzusters „gewoon waren elke dag twee zuigelingen op te eten, indien zij dik en drie, wanneer zij mager wa ren". Ook verhaalde zij dat de religieu zen „de kinderen van de ogen beroof den, om daaruit „medicijn" te vervaar digen". Gedurende de tijd, voorafgaande aan het „proces" moesten de kloosterzusters verblijf houden in de voor de bedien den bestemde vertrekken van haar weeshuis. Het bedrag van twintig mililoen pond, dat Engeland zal bijdragen tot het pro gramma van 150 millioen pond voor de aanleg van nieuwe vliegvelden en de op richting van verbindingscentra, zal in natura worden gegeven. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, heeft te Lissabon een suggestie gedaan, die sterk de aan dacht trok. Hij wilde de drie milliard dollars, die in Europa gehamsterd zijn, mobiliseren voor de financiering van de herbewapening der EBU-landen. De veertien landen, waaronder ook de V.S. en Canada, zouden een lening garande ren, waarvan de obligaties in goud of dollars zouden moeten worden aange kocht. Deze obligaties zouden een rente dragen van 3 pet. De lening zou worden terugbetaald in goud of dollars en te gen devaluatie zijn beschermd door een goudclausule. „De Nieuwe Gids" meldt, dat de gel den voor de Belgische lening aan de NAVO-landen van fr. 1 milliard en de aankoop door België aan militaire goe deren in Engeland, Frankrijk en Duits land, ten bedrage van twee milliard fr., zullen worden geput uit de Belgische vordering op de E.B.U., die 19 milliard francs bedraagt. De lening van 1 mil liard zou in de vorm van een obligatie lening, waarbij op 4 of 4,25 pet. rente gerekend, op de Belgische markt worden geplaatst, terwijl de E.B.U. de lening zal garanderen. KONING LEOPOLD NAAR CUBA Volgens het Belgische blad „Le Soir" zullen koning Leopold en de prinses de Rethy zich begin Maart inschepen voor een lange reis naar Cuba. Delegatie telegrafisch teruggeroepen De voorzitter van de Indonesische delegatie voor de besprekingen over de Nederlands-Indonesische Unie, prof. Supomo, en enkele leden der delegatie, zullen op 2 Maart naar Indonesië te rugkeren. De overige leden van de delegatie vertrekken in de loop van dezelfde week. De Indonesische delegatie is door haar regering telegrafisch teruggeroe pen. De leden der delegatie zullen evenwel niet onmiddellijk naar Indo nesië terugkeren, aangezien de beide delegaties de resterende dagen in Fe bruari zullen besteden aan het geza menlijk opmaken van een balans met betrekking tot de punten, waaromtrent overeenstemming werd bereikt en die, welke nog in discussie zijn, zo ver klaarde een officiële Indonesische zegs man in Len Haag. Overigens worden de besprekingen niet afgebroken, doch slechts opge schort, tot na de vorming van een nieuwe Indonesische regering. In het Zuidafrikaanse parle ment vroeg het oppositielid Jon- ker voor de zoveelste keer aan minister Tom Naudé, hoe hij zijn belofte in de Senaat (met betrek king tot de omroepwet) zou in lossen in verband met een amen dement in de Volksraad. De mi nister zette opnieuw uiteen, dat de geachte afgevaardigde twee zaken door elkaar haalde en zich op een ander punt vergiste. Maar opnieuw vroeg Jonker het woord en opnieuw sprak hij over belofte en amendement, over Senaat en Volksraad. En wat de minister daar nou wel van zei. Toen stond minister Naudé op en zei, min of meer wanhopig: Mijnheer, ik ben niet bij machte U te overtuigen. Ik kan alleen nog maar voor U bidden. De Britse premier, Winston Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard dat Engeland bij wijze van experiment een atoombom geconstrueerd heeft en pen fabriek bezit, waar een geregelde productie van deze bommen ter hand geno men kan worden. Hij zei dit niet te hebben geweten vóór zijn ambtsaanvaarding. De Labour-regering had millïoenen ponden gestoken in de bouw van deze fa briek. „Toen ik de Amerikanen in Washington van de stand van zaken op de hoogte bracht, ontstond er een geheel nieuwe atmosfeer inzake deze kwestie. Het bereikte resultaat is zeker een gunstige factor voor ons". Churchill zei, dat de Labour-motie voortsproot uit de „socialistische poli tiek om anderen te beschuldigen van oorlogsstokerij". Herbert Morrisson had in zijn ambtsperiode op een des betreffende Amerikaanse vraag geant woord, dat de Britse regering besloten was ingeval van zware aanvallen uit de lucht op troepen der Verenigde Na ties in Korea, van bases in China uit, zich te verbinden tot acties, niet be perkt tot het Koreaanse schiereiland zelf. Churchill zei nogmaals met klem niet te zijn afgeweken van de door Labour ingeslagen weg en in geen enkel op zicht en op geen enkele wijze met de Amerikanen geheime verplichtingen aangegaan hebben of ingestemd te hebben met een verandering van poli tiek. De motie is ten slotte met 318 tegen 285 stemmen verworpen. Engeland nummer één? De Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie acht het niet uitge sloten, dat Engeland in technisch-wc- tenschappclijk opzicht ver op de Ver- Het debat handelde over de Labour- motie, waarin voorgesteld wordt, Chur chill persoonlijk te berispen over de verklaring voor het Amerikaanse con gres in Januari, waarin hij sprak van „prompte, resolute en effectieve actie", indien de Chinese communisten in Ko rea een te sluiten bestand zouden schenden. Herbert Morrison, minister van buitenlandse zaken in de Labour- segering, riep Churchill op te verkla ren of er al dan niet een „belangrijke verandering" is ingetreden in de Britse politiek ten aanzien van het Verre Oos ten. Hij beschuldigde Churchill er van, uit Washington te zijn teruggekeerd met „vaag omschreven en mogelijk ver strekkende verplichtingen". Churchill had een spaak in het wiel gestoken bij de bestands-besprekingen in Korea. Zijn verklaring was „dwaas, onverstan dig, provocerend en onverantwoorde lijk", zo zei Morrison. enigde Staten vooruit is. waar het de ontwikkeling der atoombom en der atoomwapens in het algemeen betreft. Groot-Brittannie zou daarom sterke troeven in handen hebben bij onder handelingen over de uitwisseling van atoomgeheimen. Churchills Lagerhuis-verklaring heeft de commissie in haar overtuiging ge sterkt, dat het van dwingend belang is, dat men tot Brits-Amerikaanse sa menwerking geraakt, teneinde te voor komen, dat dubbel werk wordt ver richt. Y'ORIGE WEEK is in de Tweede Ka mer geïnterpelleerd over een pro bleem, dat op het ogenblik dreigt zelfs het nationale probleem nummer één, het woningtekort, op het tweede plan te dringen. Wij hebben uiteraard de in terpellatie inzake de verontrustende toeneming van het aantal werklozen op het oog. Stellig is verontrustend nog een zwakke term in dit verband. Dui delijk toch staan velen nog die don kere en uitzichtloze weken, maanden en jaren, nauwelijks twintig jaar ge leden, voor ogen, gedurende welke zij, naar nuttige arbeid snakkend, geen passend werk konden vinden. Een massale werkloosheid, een niet te schatten nationale ramp van diep ingrijpende morele en materiële aard, dJe bij honderdduizenden de gedachte deed postvatten: dat nooit weer. En aldus de krachtigste voedingsbron werd voor het schier ontembare verlangen naar bestaanszekerheid, dat in onze hui dige politiek zulk een belangrijke rol speelt. Volledig te begrijpen is dan ook, dat de recente ontwikkeling ten aanzien va? .^e werkgelegenheid met name in arbeiderskringen, maar zeer zeker ook elders, aanzienlijke ongerustheid heeft teweeg gebracht. En dat aan deze stij gende ongerustheid uitdrukking wordt gegeven op velerlei manieren: door interpellatie, door verklaringen van arbeidsleiders, van de Raad van Vak centrales en van anderen. Uiteenlopend zijn echter de verklaringen van en de aangeboden oplossingen voor het tekort aan werkgelegenheid. Maar over één punt is men het eens: over het bijzon der betreurenswaardige van het feit, dat niet minder dan een kwart van het huidige aantal werklozen wordt ge vormd door bouwvakarbeiders. Bijzonder betreurenswaardig, omdat hier een rechtstreeks aanrakingsvlak ligt tussen de twee grootste vraagstuk ken van dit ogenblik: woningtekort en werkloosheid. De door velen voorge stane voorzieningen in dezen betreffen de financiering van de nieuwbouw; on langs hebben wij hierover op deze plaats reeds het een en ander gezegd. Daarbij onze twijfel uitsprekend over de doeltreffendheid van deze maatrege len op lange termijn. Wij wezen er toen op, dat ook aan de zijde van de huren voorzieningen nodig zullen zijn. Voor deze mening vinden wij sterke steun in de resultaten van een dezer dagen door een zich op het terrein van de bouwnijverheid bewegende organi satie ingesteld onderzoek. Uit dit on derzoek toch blijkt, dat de verminde ring van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid niet is te wijten aan een verminderen van de nieuwbouw, gelijk dikwijls wordt gesteld, maar in hoofdzaak ligt in een daling in het on derhoudswerk. Dit is des te ernstiger, daar aldus ons kostbare nationale hui- zenbezit in meerdere of mindere mate dreigt te worden verwaarloosd. Op het eerste gezicht zal men op grond van deze feiten geneigd zijn te concluderen tot een zodanige huurver hoging, dat een .redelijke verhouding ontstaat tussen lasten en lusten. Op die manier een viertal vliegen in één klap slaand: opheffing van de werk loosheid in deze vitale sector van onze nijverheid, beter onderhoud en dus betere bewaring van ons huizenbezit, verlichting van de zorgen van die be langrijke groep van kleine renteniers, die de zekerheid voor hun oude dag zochten in een bescheiden huizenbezit en, op de langere duur, zoals wij on langs reeds uiteen hebben gezet, ver mindering van de financiële lasten der gemeenten. Zo eenvoudig ligt deze kwestie ech ter niet Een huurverhoging, welke er naar onze mening zal moeten komen, brengt onherroepelijk verhoging van de lonen met zich mede, alleen al om deze reden, dat een verdere consump tiebeperking rampzalige gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid in si mmige nijverheidssectoren. En wil een dergelijke loonsverhoging meer betekenen dan een nieuwe omwente ling in de spiraal der inflatie, van welke in de eerste plaats altijd de minst draagkrachtigen de dupe zijn, wil zij werkelijk leiden tot het ontstaan van redelijk stabiele financiële en econo mische verhoudingen, dan zal een en ander moeten worden samengekoppeld met maatregelen o.m. inzake produc tiemethoden en middelen en niet te vergeten inzake de belasting-sector van onze economie. Dat de regering inzake al deze pro blemen binnenkort met van grote visie getuigende maatregelen moge komen en dat alle hoofd- en handarbeiders de handen ineen mogen slaan om tezamen het hoofd te bieden aan de economische storm, welke dreigt op te steken en welke zo ernstige gevolgen, met name van morele aard. zou hebben! De officier van justitie bij de recht bank te Utrecht eiste gisteren tegen de vijftigjarige arts A. J. B. uit Eindhoven een jaar gevangenisstraf, aangezien deze op uitdrukkelijke wens aan zijn broer tabletten had verstrekt en hem bo- endien morfine-injecties had gege ven, waarop de dood van laatstgenoem de was gevolgd. De verdachte had zijn broer, die te Soest in een inrichting werd verpleegd en reeds acht jaar aan een longziekte leed, op diens herhaald verlangen circa twintig tabletten „Codinovo" gegeven en hem zestig gram morfine toegediend. Een uur nadien was de patient over leden. Noch de tabletten alleen, noch de hoeveelheid morfine zouden in nor male gevallen dodelijk zijn geweest, doch in combinatie in het algemeen wel, en zeker in dit speciale geval. De officier noemde de zaak uniek in de Nederlandse rechtspraak en achtte deze handelwijze in strijd met de plicht van de arts, die immers het leven dient te helpen behouden. Gezien de algemene preventie luidde de eis een jaar gevan genisstraf. Verdachte verklaarde geheel volgens zijn geweten te hebben gehan deld en geen spijt te hebben van het gebeurde. De uitspraak volgt op 11 Maart. Geschat is, dat de schade na de grote brand in de Lompenloods te Amster dam bij de NV Tex circa f 40.000.— bedraagt. Verzekering dekt de schade. Bij de poetsdoekenfirma Koopman en Schuurman moet de schade in de tien duizenden guldens lopen. Hier wordt de schade gedeeltelijk door de verze kering gedekt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1