Damwedstrijd DDD-WDO Stad en Omgeving Alkmaarse weggebruikers hebben nog wel een lesje nodig AGENDA Fra nse pioniers onderzochten onderaardse grotten De heer Misset vertelde uit zijn avontuurlijke leven Het Regionaal kappersconcours (voor N.-Holland) werd een groot succes De jeugd liet zich gelden Openbare Leeszaal en Bibliotheek DE heer Guy de Lavaur, secretaris van de Franse vereniging voor Grotten- kunde, sprak gisteravond voor het Ge nootschap NederlandFrankrijk over zijn avonturen als ondergronds ontdek kingsreiziger, in een lezing met licht beelden, getiteld: „Vijfhonderd uren in Padirac". Alkmaarse schaakclub V.V.V. Obdam Bergen Egmond aan Zee Witte Kruis brengt het materiaal in rekening LAATS 1 E NIEUWS Sir Oliver Franks zou NAVO-functie afwijzen Deventer arbeiders mogen bouwen Berinaars heeft een vrij ernstige hersenschudding Heer-Hugowaard Warmenhuizen Voorraad sfapelproducfen in de Langedijk mindert WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 „Wie veilig loopt, loopt langer mee" Dat de geluidswagen van de politie nog iets nieuws is in het Alkmaarse stads beeld bleek gistermorgen, toen overal waar de auto zich vertoonde de mensen samenstroomden, hetgeen hen natuurlijk prompt een reprimande opleverde. Langer dan een uur heeft inspecteur Haverlag de weggebruikers via de micro- loon gewezen op het laakbare van hun handelingen en het was treurig te ervaren hoeveel overtreders er in zestig simpele minuten het pad van de wagen kruisten. De reacties van het publiek deden evenwel prettig aan en daaruit mogen we afleiden, dat de waarschuwings-expeditie in de toekomst zeker een nuttig effect zal afwerpen. De geluidswagen zal ook worden gebruikt b(j bij zondere gebeurtenissen, optochten, 8 Octoberfeesten en in het kader van de Burgerlijke Verdediging. Het eerste slachtoffer, dat in de per sonenauto geen naderend gevaar ver moedde en fier midden op de Laat bleef doorstappen hoorde zich plotse ling door een kei-harde stem aanspre ken: „Meneer met die tas, waarom loopt u midden op de rijbaan? Wie veilig loopt, loopt langer mee!" Ter wijl de wagen langzaam voortgleed, etond de man al met een brede grijns lach op het trottoir, amicaal de hand opheffend. Een fietser die met een £akje onder zijn arm de hoek van de angestraat en de Mient nam en na tuurlijk geen richting had aange geven; een melkslijter, die zijn kar precies op een straathoek had neer gezet; een jongen, die rechts pas seerde en een meneer, wiens fiets geen wit achterspatbord had, zij allen be merkten opeens, dat hun verkeerde gedragingen niet onopgemerkt waren gebleven. „Snijden doet zeer, ook in het ver keer", zei de kunstig onder de motor kap verscholen luidspreker tot een vreemd manoeuvrerende autobestuur der. Een chauffeur uit Venhuizen, die niet wist waarom de politie hem vooi het front van de troepen had verwe ten, dat hij schromelijk verkeerd deed, kwam ijlings op de geluidswagen toe snellen om uit de mond van inspec teur Haverlag te vernemen, dat het stoppen midden op de rijweg tot de dingen hoort die men moet nalaten. Compl' ent n Niet altijd gaf de luidspreker een vermaning door. Een meneer, die be reidwillig een paar kinderen naar de overkant van de straat bracht, ontving daarvoor een vriendelijk complimen- Het was gister Dikke Dinsdag de dag voor de vasten een grote drukte in de Langestraat. Een grote groep jon gelui op fietsen, meest leerlingen van het r.k. Lyceum, maakte de Langestraat onveilig. Er werd geroepen en ge schreeuwd en er werd Qndanks het nieuwe verbod in de politieverordening herhaaldelijk met knallend vuur werk geworxien, zodat de bewoners van de Langestraat spoedig naar buiten kwamen om te zien wat er gaande was. Men trachtte op een wijze die na tuurlijk van te voren tot mislukking gedoemd was het stadhuis binnen te dringen en de politie nam een paar van de luidruchtigste knapen mee om hen 'n beetje te kalmeren wat natuurlijk tot nieuwe spreekkoor-demonstraties voor het politiebureau leidde. Met lange slingers aan hun fietsen gebonden trokken de manifestanten vervolgens de stad door, maar toen het etensuur aanbrak was er weinig meer van hen te bespeuren. De jeugd had zich even laten gelden. Het was als de voetzoekers die zij lie ten ontploffen: een- knal. die iedereen deed opschrikken, een beetje rook en daarna niets meer. Benoeming lid gemeente raad De voorzitter van het centaal stem bureau brengt ter algemene kennis dat het besluit, waarbij de heer G. W. de Jong te Alkmaar is benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad van Alk maar in de plaats van de heer W. K. Bos, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. RAADSHEER HAAGS GERECHTSHOF Onze vroegere stadgenoot mr L. van Lookeren Compagne, die destijds met mr C. J. de Lange hier ter stede de advocatuur uitoefende, en tot nu toe raadsheer was bij het Gerechtshof te Amsterdam, is in gelijke functie be noemd bij het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Nieuwe aanwinsten AFD. LETTERKUNDE LIJST 31 GEDICHTEN, TONEEL 811S94 Stronkhorst. Het stille won- wonder. 2 dln. 819.4 B30 Bax. Nieuwe Afrikaanse poëzie. 812 E25 Eliot. T. S. De cocktailpartij. OORSPR. NED. ROMANS C381e Couperus. Legenden van de blauwe kust. *G67.5d Graaff, de. Dine Sybesma. (Vervolg op: „Lange Her men".) H32.2t Hartog, de. Thalassa. M43.5 Jongejande Groot. De groene kamer. M57.2 MeyboomVeltman. Een nazaat van Marijke Meu? (J.). P73.2 Porseleintafel, De. (door De Landell). R87.5 Rutgers van der Loeff-Basenau. Anna Menander. V55.5b Vestdijk. Bevrijdingsfeest. V64.1ed Visser—Roosendaal. De enkele daad. 819.3 W21.2z Walschap. Zuster Vir- gilia. IN HET NED. VERT. ROMANS B76.9b Bottome. De burcht Salvator. C46.3do Cronin. Doktersroeping. 024.6c O'Malley. Carol krijgt vleugels. I (J). R^5.5e Roche, de la. Het erfgoed der Whiteoaks. S56.6t Seghers, A. „Transit". 590.5 Stolz. Als je van iemand houdt. (J.) W84.4 Woolf. Mrs. Dalloway. is historisch; (J) is ook voor jongeren. tje en de twee dames, die bij het over steken van de Kennemerstraatweg rustig het verkeer voorrang verleen den, hoorden plots een waarderend. „Goed zo, dames!" Op deze wijze, nu eens een complimentje en dan weer een waarschuwing uitdelend, werkt de politie thans intensief aan de opvoe ding van de weggebruikers. Dat deze af en toe een lesje nodig hebben staat wel vast. „Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg", is één van de slagzinnen, waarvan de politieman achter-de-microfoon zich bedient. WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Ivoorjagers (14 jaar); Cinema Amerlcain, 2.30 en 8 uur: Dr. Satan deel II (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Ku Klux Klan (18 jaar). Nachtdienst Apotheken: „Wanna", Mient. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Ivoorjagers (14 jaar); Cinema Americain 8 u. Dr. Satan, deel II (14 j.) Victoria Theater, 8 uur: Ku Klux Klan (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: HOV-concert. Nachtdienst Apotheken: „Wanna", Mient. BERGEN, 7.30 uur: Gemeenteraads vergadering. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 5.15 17.29 Donderdag 5.54 18.20 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 5.20 17.34 11.20 23,24 Donderdag 5.59 18.15 0.15 11.59 Boeiende lezing voor Gen Nederl.-Frankrijk De lezer, die er zijn atlas op naslaat, ziet dat Padirac een plaatsje is in Frankrijk, ergens tussen de rivieren Je Lot en de Dordogne; en de encyclope die zegt lakoniek: „190 inw.; merkwaar dige afgrond". In deze „merkwaardige afgrond" van 100 m diepte waren reeds eerder mensen afgedaald en men wist dat daar een riviertje stroomde, dat zich een weg baande door ondergrondse kalksteengrotten. Spr. heeft zich met enkele medewer kers enige jaren geleden tot een syste matisch onderzoek van de rivier gezet. Het groepje pioniers scheepte zich in op rubberbootjes en al peddelend trachtte men in het binnenste der aarde door te dringenFantastische druipsteengale rijen, afgewisseld met grotten die aan kathedralen doen denken. Talrijke ver sperringen van steen dwingen tot uit stappen, uitladen van bagage, overdra gen van boten, weer inladen; tientallen malen achter elkaar. Men ontmoet ook ondergrondse zijrivieren die grillige fi guren in de krijtrotsen hebben uitge slepen. Soms moet men, om over een barrière heen te komen, tientallen me ters hoog klauteren,' en dan blijkt men er verstandig aan gedaan te hebben, dat men ervaren alpinisten heeft meegeno men! Op enkele plaatsen hebben gigan tische aardverschuivingen en instortin gen een onbeschrijflijke chaos veroor zaakt en slechts met bovenmenselijke inspanning slaagt men erin zich een doortocht te banen. Het zwaarste, want meest ontmoedi gende, deel van de tocht vormen wel de versperringen van leem. Voetje voor voetje gaat het hier voorwaarts. De laarzen zuigen zich vast in de soms metersdikke kleverige substantie; de handen die de glibberige wanden aftas ten glijden weg en niet zelden verwondt men zich aan de verraderlijk harde De laatste wedstrijd voor de NHSB eerste klasse moest gespeeld worden tegen Schaakmat I int Noord-Scnar- woude. Beide tientallen verkeerden nog in degradatiegevaar, zodat er fel werd gestreden. De voorlopige uitslag was 34 voor Noord-Scharwoude. Er moeten nog drie partijen beslist wor den, maar die zullen alle drie wel re mise worden, zodat Schaakmat deze wedstrijd dan zou winnen met il/2 5'/!. Omdat VVV I iets beter bordgemid- 'deide heeft dan Krommenie— Wormer- veer, is er nog een kleine kans dat VV II voor de eerste klasse behour den blijft. De gedetailleerde uitslag was: VVV II—Schaakmat I: R. Leddy— \V. Kaan 0-1 G. van Brenk-V. Schel haas 01; D. Appel Sr.A. Slink '/i 1/2; A. VisW. Groot afgebr.; A. Te gelH. Bouwens 1—0; J. de Ruiter G. Keppel afgebrA. Schaaps—C. Krijgsman V2V«. P- v. d. Struys van Hout Vz'h; J. de WaalJ. Krijgs man afgebr.; A. v. d. TakJ. Khnkert V2Voorlopige uitslag 34. steenkernen, die in de weke massa ver borgen zitten. Na de eerste 24 uur moet men rusten in de meegebrachte lichte tentjes die op een enigszins vast horizontaal grondvlak opgeslagen worden. Daarna gaat de reis weer verder, dagen lang. Het einde van de tocht wordt gevormd door een ditmaal werkelijk ondoor dringbare afsluiting, en hier ver dwijnt de rivier definitief in het ge bergte. Als men bedenkt dat het dagenlange traject slechts 6 km lang is; als men zich voorstelt, dat dit gehele sterke ver haal zich afspeelt in het schijnsel van de op de helmen der mannen gemon teerde electrische lampen, een schijnsel dat de grilligg rotswanden geheimzin nig doet oplichten tegen het diepblauwe water; als men weet dat het waterpeil niet constant is en na regenval de terugtocht onmogelijk kan worden, en als men ook maar een vaag denkbeeld heeft van de barre eenzaamheid daar beneden, dan is het niet te verwonde ren dat de mannen soms gaan lijden aan hallucinaties, dan moeten het titanen- naturen zijn, die een week. soms zelfs twee weken, in deze Hades kunnen leven. De avonturen uit deze Odysse lijken ons niet minder adembenemend dan die van onze na-oorlogse raketvaarders. EERVOL ONTSLAG VERLEEND Bij Kon. besluit is op ziin verzoek aan G. J. van Leersum, lid van de Voogdijraad te Alkmaar uit die func tie eervol ontslag verleend onder dank zegging voor de als zodanig bewezen diensten. Bloederige verhalen In het kader van de Boekenweek heeft de heer I. H. Misset gisteravond in het Wapen van Heemskerk wat ver teld over zijn boek Si-Piet, de geschie denis van een jong Javaans meisje, dat tevergeefs tracht „huishoudster" te worden bij de Toean Besar en ten slotte door een koelie wordt vermoord. De schrijver beperkte zich tot enkele voorvallen, die aan de moord vooraf gingen en die hij na de reconstructie van het drama heeft willen zien als de „rode lijn van het noodlot". Na de pauze boeide de spreker zijn toehoorders met enige lugubere gebeur tenissen uit zijn lange politieloopbaan. De verhalen over in drift afgehakte hoofden, wrede moorden en opgehan- Drenkeling verloor zijn kunstgebit Gistermiddag om kwart over vier is een 36-jarige varensgezel van 't vracht schip „Nooit Gedacht" gevallen, dat voor de firma Eyssen aan de Kanaal kade gemeerd lag. De man struikelde bij het opleggen van een luik en viel achterover in het water. Hoewel hij goed kon zwemmen werden zijn bewe gingen belemmerd door de rubberlaar zen, die hij droeg. Met behulp van de schipper, een politieman en een roei bootje werd hij ten slotte op het droge gehaald, waar hij tot de ontdekking kwam, dat een van zijn laarzen en zijn kunstgebit op de bodem van het Afge sneden Kanaalvak waren achtergebie- Burgerlijke Stand Geboren Lucienne L. H„ d. van O. J. W..Aster en L. S. J. van Thijn. Getrouwd Petrus N. Molenaar en Nieske Brouwer. Robert Prins en Geer- truida Bruin. Overleden Maria E. B. van Roon, 18 dagen. NF.D. LF.GER DES HEILS Donderdagavond om acht uur wordt in het gebouw der Vrijz. Hervormden aan de Heul 11 een bijzondere samen komst belegd, welke geleid zal worden door commandant F. Favre uit Gro ningen en vele andere hoofdkwartier stafofficieren. Tevens zullen het plaat selijk zangkoor en het muziekkorps ge ïnstalleerd worden. DR IR J. A. RINGER1? PRESIDENT KON. INSTITUUT Dr ir J. A. Ringers, vice-president van het Kon. Instituut van Ingenieurs, zal wijlen jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude opvolgen als president. SUBSIDIE VOOR TUINBOUWSCHOOL Tijdens hun gisteren te Haarlem ge houden vergadering, hebben de Pro vinciale Staten van Noord Holland be sloten f 5000 beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw ge bouw voor de R.K. lagere tuinbouw school te Obdam. Spannende ontmoeting Gisteravond had in café Haring in het speellokaal van DDD weer de wedstrijd plaats tussen de twee Alkmaarse dam clubs DDD en \VDO. Beide clubs waren met zeventien spelers uitgekomen. De heer L. Verver, voorzitter van DDD, heette allen en in het bijzonder de gasten, hartelijk welkom en hoopte, dat de „traditionele" ontmoetingen tussen deze clubs weer vol gens oude gewoonte zouden worden voort gezet. De heer C. Dammer antwoordde spreker namens WDO. Hij sprak er even eens zijn vreugde over uit, dat beide ver enigingen elkaar weer konden bekampen en wenste alle spelers veel succes. Toen namen de vierendertig spelers plaats aan de borden en kon de strijd be ginnen. Nu, spannend is deze ontmoeting zeker geweest. De eerste tientallen speelden ge lijk (1010), terwijl de overige zeven borden een eindstand van 86 gaven voor DDD. Bij het eerste tiental waren inte ressante remises aan de borden 1, 2, 6 en 7. De partij aan het tweede bord duurde zeer lang, maar kon ten slotte voor geen van beide spelers winst op leveren. Er werd over het geheel uitste kend gespeeld. De gedetailleerde uitslag was als volgt (DDD—WDO): N. Oud—H. Kruider 1—1; L. Verver—W. Piederiet 1—1; 3. G. WoonijkA. Burgert 02; N. Riebeek R. Zaadnoordijk 2—0; J. SchuitP. Veer 20; P. BooyH. J. Toepoel 11; J. MekkenC. Dammer 11; J. JornaD. Kiewitt 02; M. Langras Sr.J. Kaal 02; M. HemelsJ. Schipper 20; D, StamG. v. d. Kuyt 02; P. de Wijn Gister is in Heiloo de jeugdspoor- wegbrigade met zÜn werk. begon nen. De spoorwegbrigade werkt onder toezicht van de rijkspolitie. P Beukers 11; T. KornJ. Deichmann 20; J. BleekerC. v. Doorn 20; N. Lengers—A. Bosman 1—1; D. Bruggeman J. Strijbis 02; W. RanzijnC. Prins 2—0. Expositie van Bergense schilderstukken in Menton Over de uitwisseling van werken van schilders uit Bergen en Menton weet de Franse correspondent van De Volks krant nog enige aardige bijzonderheden te vertellen: Met Pasen zullen de schilders van Bergen uitgenodigd worden voor een tentoonstelling van werken in Menton aan de Cöte d'Azur. Mathieu Wiegman, de nestor der Bergense schilders is met dit bericht van Menton naar Nederland onderweg. Wiegman vond de burgemeester van het Franse plaatsje, monsieur Paran- thon-Dormoy graag bereid tot een uit wisseling, die op instigatie van het Haagse ministerie van O., K. en W. al was voorbereid: de Bergenaren naar Zuid-Frankrijk en de schilders van Menton naar Bergen. Het ligt in de be doeling, dat de auto, die 4e werken van Bergense schilders mee zal nemen, op de terugreis ter beschikking zal staan van de Mentonnezen. Van de stad Men ton, die sinds kort in concurrentie met Venetië een Biennale organiseert, is deze uitnodiging aan Bergen een bui tengewone geste. De Nederlandse expo sitie zal overigens een onderdeel uitma ken van wat men in Menton een Frans- Nederlands Festival noemt. De tulpen daarvoor zijn al aangekocht en geplant en de K.L.M., die dagelijks in het nabije Nice neerstrijkt, is er ook bij betrokken. Burgerlijke stand Geboren: Gerrit, zoon van G. A. Ou- kes en A. J. Vos. Gehuwd: Jacobus Simon de Waard en Jacoba Hendrika Commandeur; Cornelis Otjes en Gerritje Bakker (Alkmaar). Simon Petrus Abraham Groot en Henrietta Visser. Overleden: Gerardus Johannes van der Steen, 88 jaar. FAILLISSEMENT Uitgesproken is het faillissement van J. Kok, Jan Apeldoornweg 15, Bergen. Rechtercommissaris mr. R. W. J. S. van den Wall Bake; curator mr. C. D. Thijs, Gudegracht 219, Alkmaar. gen morphinisten hielden de aanwezi gen in gespannen aandacht gevangen, zodat zij, toen de heer Misset wilde ein digen, om nog méér vroegen en kregen. De heer Misset is van plan de vele ervaringen uit zijn politieleven samen te bundelen in een boek, dat in de toe komst zal verschijnen onder de titel „In de schaduw van de gevangenis". Voor de avond, die was georganiseerd door boekhandel Zwaan, bestond flinke belangstelling. Op de onder leiding van pastoor D. N. de Rijk gehouden vergadering van het Witte Kruis is besloten voor het gebruik van materiaal langer dan zes weken een vergoeding te vragen. Tot nu toe werd voor het materiaal niets in rekening ge bracht, onverschillig hoe lang het in ge bruik was. Voortaan wordt per maand eén gulden berekend voor het gebruik van een ledikant en vijfentwintig cent voor al het overige verplegingsmateriaaL De vergadering herdacht staande het overleden bestuurslid, de heer P. van der Schinkel, die dertig jaar zijn krachten gaf aan het Witte Kruiswerk. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijk verpleegster 3955 ziekenbezoek af legde. Voor de tbc-bestrijding bracht zij 155 huisbezoeken. De oprichting van een badhuis kon nog niet worden verwezen lijkt. Het nadelig saldo van de wijkverple ging steeg tnt f 5217, maar dat van de tbc-bestrijding daalde tot f 1421,Het voordelig saldo van het Witte Kruis klom op tot f 5878,Besloten werd het loon van de bode te verhogen van acht tot twaalf procent der geïnde contributie. Als adviserende leden van de stichting Gezinsverzorging werden uit Het Witte Kruis gekozen mevr. KoemanPrins en de heer L. de Graaff. WARMENHUIZEN, 27 Febr. 10.900 kg rode kool 14,3022; 1100 kg gele kool 9,50—9,60; 6000 kg witte kool 9. (Ongecorrigeerd) In welingelichte kringen te Washing, ton verluidt, dat sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in de Ver. Staten, het aanbod om de eerste secr.-generaal van de NAVO te worden, van de hand zou hebben gewezen. Volgens AFP zou sir Oliver de wens uitgesproken hebben, tegen het eind van het jaar van zijn huidige functie ontheven te worden om ziin universi taire werkzaamheden te Oxford te kun nen hervatten. De gemeenteraad van Deventer heeft gisteravond met veertien tegen acht stemmen besloten om aan de zeven jonge bouwvakarbeiders, die zoals men el ders in dit blad kan lezen de steun van de gemeente hadden gevraagd voor de uitvoering van hun plan om in hun vrije tijd hun eigen zeven arbeiderswo ningen te gaan bouwen, de voor deze bouw benodigde grond beschikbaar te stellen en de betaling der materialen te garanderen. De communisten, enige^ le den van de PvdA en een lid van de VVD stemden tegen. Zoals wij elders in ons blad melden moest in de laatste ogenblikken van de wedstrijd Rode DuivelsZwaluwen de linksbinnen Bennaars (Dosko) het veld verlaten. Na afloop is gebleken dat zijn botsing met de Belgische spil Slabbinek (de hoofden van beide spe lers kwamen tegen elkaar) van ern stiger aard was dan zich op het mo ment zelf liet aanzien. Hij werd bui ten kennis naar een ziekenhuis te Gentbrugge vervoerd en onder behan deling van een specialist gesteld, lie een vrij ernstige hersenschudding constateerde. Lokkend doel: het landskampioenschap De grote zaal van „Ons Huis" te Zaandam was gisteren in een enorme, fleurige kapsalon herschapen. Ongeveer dertig heren en later op rle avond ruim twintig dames hadden voor de spiegels plaats genomen en even zo vele kappers en kapsters uit Noord- Holland begonnen aan hun opdracht „hun" model keurig en volgens de in structie af te leveren. Dit regionaal concours, onder auspi ciën van de Ned. Bond van Technische Clubs voor Kappers, betekende de eer ste ronde op weg naar het slotconcours in de Hoofdstad. Op 6 Mei zal te Haar lem de tweede ronde worden geleverd. Het concours, dat de gehele middag en avond duurde, en met een gezellig samenzijn werd besloten, trok vooral van de zijde van het vak zeer veel be langstelling. Om negen uur hadden de juryleden van de afd. dames hun werk gedaan en gaven de dames (van 18 tot 60) in avondtoilet gestoken al wande lend door te zal met hun fraaie avond coiffure onder e-thousiast applaus show. Daarna trokken de juyleden, te weten voor de heren H. v. d. Noort, R. van Vorselen en D. B. van Maanen en voor de dames H. Olieslagers, W. A. van Eyk en A. Sanders, allen uit Amster dam, zich terug voor het berekenen van de einduitslag. In afwachting daarvan werd een dansje gemaakt. Toen ten slotte de heer J. Huis, secretaris van de NBTCK achter de microfoon kwam was de spanning tot een toppunt ge stegen. Na een woord van dank tot de organi serende Zaanse afdeling, werd de uit slag bekend gemaakt. BOERDERIJ GEKOCHT De heer K. Vader te Heerhugowaard heeft de boerderij van de familie Vel- derman te Warder gekocht. Een interessante avond van de plattelandsvrouwen De maandelijkse bijeenkomst van de platteiandsvouwen stond deze keer in het teken van het handwerk: door een zestal léden werd een uiteenzetting ge geven over „Het schone handwerk", vroeger en nu". Vele fraaie boeken, platen en voorwerpen verduidelijkten het geheel. Mevr. Vlam-Haitsma had voor haar werk dankwoorden in ont vangst te nemen. Namens de Nederl. Herv. Vrouwenclub werd medegedeeld dat er gelegenheid is Vrijdag a.s. in Alkmaar het toneelstuk „Het Woord" van de Deense predikant Kaj Munk bij te wonen. Op 21 Maart wordt de volgende bij eenkomst gehouden; dan zal de heer J. Schekkerman uit Bergen spreken over „Woning en woninginrichting" een lezing, wellke met platen zal wor den toegelicht. De RAI-tentoonstelling De RAI-tentoonstelling van perso nenautomobielen, welke van 29 Febru ari t.m. 9 Maart a.s. in het R.A.I.-ge- bouw wordt gehouden, zal Vrijdag om twee uur namens de minister van Economische Zaken door de Directeur -Generaal van Handel en Nijverheid, dr Ch. L. H. Truijen, officieel worden geopend. Intussen heeft in het bestuur der Nederlandse Vereniging „De Rijwiel en Automobiel-Industrie" een belang rijke wijziging plaatsgevonden. De al gemene voorzitter der vereniging, de heer W. M. Leeuwenberg, aan de beurt van periodieke aftreding, kon zich we gens drukke werkzaamheden niet voor een herbenoeming beschikbaar stel len. In zijn plaats is de heer Egon F. Eriksson, directeur der N.V. R. S. Stok vis Zonen, tevens directeur der Ne derlandse Kroon Rijwielfabriek N.V., tot algemeen voorzitter der vereniging gekozen. Ten slotte doen wij hier de namen van de winnaars volgen. Zij allen heb ben zoveel punten behaald, dat zij kun nen worden toegelaten tot de tweed» ronde te Haarlem. Dames (kleine avondcoiffure): 1. A. J. W. Nielandt te Haarlem; 2. W. J. M. Henneman, Beverwijk; 3. C. A. de Vries, Velsen; 4. W. Nijboer, Haar lem; 5. J. G. Bosman, Haarlem; 6. W. C. Eggens, Enkhuizen. Voorts: R. J. Kuin, Alkmaar B. G. Dobben, Bergen; L. V. Merwijk, Alkmaar;1 mevr. N. Broekhuisen, Hoorn; mevr. M. Nielandt- Smit, Schagen en J. Klement, Heem stede. Heren (gedekt model): 1. A. Morcus, Velsen; 2. W. Lust, Zaan- ij k; 3. W. E. Fielmich, Alkmaar; 4. P. J. W. Winterink, Halfweg 5. D. Hoeve, Zaandam; 6. P. J. Leering, Assendelft. Voorts E. Plantinga, Zaandam; P. Oud, Winkel; N. Bax, A'dam; H. Cornelissen, Noord-Scharwoude; P. Kooy, Zaandam; V. Ris, Zaandam; J. Goet, Krommenie; D. de Ridder, Zaandam; G. de Boer, Zaandam; C. Scholtens, Wormerveer; P. J. Oosterhoorn. Krommenie; L. M. Hen neman, Bergen; D. Brasser, Krommenie; J. Dirks, Alkmaar; A. v. Spithout, Zaan dam en J. Th. Bomens, Wormerveer. Hoge prijzen stimuleren de verkoop Van de stapelproducten in Noord- Holland is een belangrijk deel geruimd. Uit de cijfers van de deze week bekend gemaakte inventarisatielijst blijkt, dat van de diverse producten de volgende hoeveelheden, omgerekend in wagons van 10.000 kg aanwezig zijn: rode kool 885 (beginvoorraad 1863), gele kool 625 (1190), witte 1001 (2483), uien 290 (471), peen 100 (300), en kroten 74'/: 243. Hieruit blijkt, dat van de voorraad rode en witte kool meer dan de helft verkocht is, terwijl van de hoeveelheid peen, uien en kroten een veel groter deel zijn weg vond. Dit laatste is wel een gevolg van de hoge prijzen. De voorraad witte kool is belangrijk min der door de export naar Amerika. De gele kool ondervindt concurrentie van de te velde staande groene kool, die dagelijks nog wordt geveild. Bij een strenge winter zou deze laatste soort reeds spoedig verdwenen zijn door afvriezen. Droog weer bij Noordenwind Na vele dagen betrokken weer deden zich gisternacht eerst in het noordwesten de eerste op klaringen voor, waarbij het kwik in het noorden van Fries land en Groningen tot drie gra den Celsius onder nul daalde. Later op de dag maakte de be wolking ook elders in het land plaats voor stralend winterweer. In Drabant steeg hierbij het Kwik al tot twaalf graden Cel sius te^en elf graden Celsius hier in Noord-Holland. Ook in de afgelopen nacht kwam in een groot deel van ons land weer lichte vorst voor. Het hogedruk- gebied boven de Noordzee hand haafde zich, zodat het de eerst volgende dagen d-ooe biiift. De wind uit noordelijke richting zal toenemen, waarbij de kans r>e- staat, dat vanuit de NooMzee enkele wolkenvelden komen bin nendrijven. Elders zal het zonni ge weer voortduren.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2