Paul Reynaud moet nieuwe Franse regering samenstellen N.5. bouwen tunnel bij Velsen Cf VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Kind te Wassenaar gedood door kantelende vrachtauto Urkers vissen met een atoomnet Nog onrust inïunis PROF. ROMME WAARSCHUWT ONZE POLITIEKE PARTIJEN ■n Onteigeningen zijn reeds begonnen Zaterdag ,1 Maart 1952 149e Jaargang No. 53 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN CProtesi tegen schending van stedenschoon IS LEVEN OP PLANEET VENUS MOGELIJK? Moskou zwijgt over het drama van Katyn Naar een kabinet van nationale eenheid Oplossing van financiële problemen het eerst nodige Kans op welslagen schijnt klein Drie kinderen gewond Nieuwe vinding opent goede perspectieven Geallieerd overwicht in Korea ging verloren W,e.eA.vieAi-c(ït Leest u thans een boek? Naleving van aanvaard program noodzakelijk Vijftig mille verduisterd Belangrijke bestelling van nieuw materieel Duitse vakbonden willen nieuwe verkiezingen Uitweg uit „De Doolhof" LISSABON Keukenhof" bloeit reeds Maar nog niet buitén Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en. ABONNEMENTEN: Voord am 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Russische asironoom zegtJa De Russische astronoom, G. A. Ti chof, zegt door onderzoekingen in de enige „astro-botanische tuin" ter we reld, n.l. te Alma Ata in Centraal-Azië, te hebben aangetoond, dat zich op de grote planeten als Venus, Jupiter, Sa- turnus, Uranus etc., micro-organismen kunnen bevinden. Het leven kan zich in sterke mate aan de omgeving aan passen en Tichof constateerde dat plan ten in hoge mate de mogelijkheid be zitten om infra-rode en rode stralen uit te zenden, waardoor zij zich tegen overgrote hitte kunnen beschemen. Zo zou zelfs leven mogelijk zijn op de gloeiende planeet Venus. De Sowjetrussische ambassadeur te Washington heeft als „beledigend voor de Sowjet-Unie" de uitnodiging van een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden afgewezen, om de Russische lezing van de massamoord op duizenden Poolse officieren in het bos van Katyn in 1939-'40 te geven. De sub commissie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Een groep inwoners van de prach tige Italiaanse stad Florence heeft geprotesteerd tegen schending van de schoonheid van hun stad. De Flo- rentijners trokken in optocht door de stad langs de beroemde Dom. Zij droegen borden met zich mede, waarop in duidelijke termen hun afkeuring te kennen werd gegeven over de „schending van Florence's natuurlijke en artistieke schoon heid", Vele inwoners der stad heb ben gedurende de laatste tijd bij de autoriteiten protesten ingediend tegen de bouw van moderne kan toor- en woonhuizen in de nabij heid van de beroemde paleizen van Florence. pRESIDENT AURIOL van Frankrijk heeft gisteren de gehele dag besprekingen gevoerd niet de politieke leiders, teneinde een oplossing te vinden voor de politieke crisis, ontstaan door de nederlaag van de regering-Faure in de Natio nale Vergadering. Het eind van de overleggingen was, dat Paul Reynaud, de 73-jarige financiële expert van de gematigd conservatieven, uit Engeland naar Parüs werd geroepen en tot het vormen van een regering werd uitgenodigd. Hy zou vandaag mededelen, of hij de opdracht aanvaardt. Zijn voornaamste taak zal zyn, een oplossing te zoeken voor de financiële moeilijkheden van het land. De regering-Faure verloor Vrijdag de stemming over haar voorstel tot verhoging van de belastingen met vijftien procent. Van Reynaud is bekend, dat alleen hy in staat is, de huidige financiële crisis aan te pakken. DEYNAUD heeft kortelings in de Na- tionale Vergadering gevraagd om een moedige politiek, welke bezuini gingen in de genationaliseerde bedrij ven zou omvatten. Hij verklaarde toen, dat een dergelijke politiek een regering van nationale eenheid zou vereisen. Gisteravond verklaarde hij tegenover verslaggevers, de vorming van een re gering volkomen mogelijk te achten. Hij zou zich echter allereerst van een meerderheid dienen te verzekeren. Nog gisteravond heeft hij besprekingen ge voerd met de voorzitters van Assemblée en Raad van de Republiek, Herriot en Monnerville. Aangenomen wordt, dat Reynaud zal streven naar verwezenlijking van zijn politieke denkbeelden. Het is echter de Eén schoolkind is gedood en drie ge wond, toen een vrachtauto met mati ge snelheid komende uit Den Haag op de Rijksstraatweg te Wassenaar, plot seling naar rechts zwenkte en op het langs de weg gelegen wandelpad kan telde. De 8-jarige Thea Koot werd zeer ernstig gewond en overleed later in het ziekenhuis. In het wereldje van de visserlieden wordt veel gesproken over de z.g. vlie gende trawl die op verschillende Urker kotters in gebruik is en waarmede op vallend goede resultaten worden be reikt. De Urkers spreken van een atoomnet. De vliegende trawl is een groot soort raamkuil, waarmede kan worden ge vist op alle diepten. Dit net is vooral van belang voor de haringvisserij en werd door Belgische vissers bij die vis serij gebruikt. Toen de Urkers bemerk ten, dat onze buren meer haring aan de markt brachten dan zij, werd al spoedig naar een oorzaak gezocht. Daar bij kwam men op de gedachte dat dit een gevolg was van de andere soort netten die de Belgische vissers gebruik ten. Van de Belgen kon men echter niets gewaar worden, men gaf voor dat dit een vistuig was waarop alleen Bel- gie patent had. Oorspronkelijk komt het net echter uit Denemarken. In het centrum van Tunis hebben zich twee ontploffingen voorgedaan. De ruiten van een postkantoor werden verbrijzeld, doch niemand werd ge wond. Bij botsingen is een Tunesiër ernstig gewond. Dertig personen zijn gearresteerd. Nog meer Westerse hulp voor Joegoslavië Amerika. Engeland en Frankrijk zul len Joegoslavië nog 45 millioen dollar aan hulp verstrekken boven de 75 millioen, die dit land reeds ontvangt. Hiervan neemt Amerika 29V2 millioen voor zijn rekening. In totaal is hiermee 120 millioen verstrekt, Maar de Urker vissers lieten zich niet met een kluitje in het riet sturen. Men maakte plannen om zelf een vliegend trawlnet te maken. Dit was beter ge zegd dan gedaan. Na een etmaal lang verschillende visnetten te hebben ver sneden, en alle tegenwerking der Bel gen te hebben doorstaan, zijn de Urker vissers met een zelf uitgevonden net naar zee gegaan. De resultaten waren al direct boven verwachting. Een van de vissers die dit nieuwe atoomzweef- net gebruikte, kwam onlangs naar Urk met niet minder dan 25.000 kg haring. Inmiddels is aan dit net al weer veel verbeterd. Zulke goede verwachtingen koestert Urk van het atoomnet, dat men er op rekent, dat in het volgende haring seizoen de rollen omgekeerd zullen zijn en Belgische vissers naar Urk zullen komen om vol afgunst het atoomnet in ogenschouw te nemen. Vice-admiraal Joy: Vice-admiraal Joy, het hoofd der geallieerde delegatie in Panmoendjon, heeft verklaard, dat de verbondenen in de loop der onderhandelingen, die thans acht maanden hebben geduurd, hun aanvankelijke militaire voordeel hebben prijsgegeven en thans niet on derhandelen in een sfeer van militair overwicht, doch van militair evenwicht. GELEIDELIJK ZACHTER Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige neerslag, hoofdzakelijk vanavond of vannacht. Tot matig of krachtig toenemende Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Geleidelijk zachter. ZONDAG: Zon op 7.24, onder 18.22, maan op 9.13, onder 1.38. MAANDAG Zon op 7 21. onder 18.23. maan op 0.45. onder 2 53. De kinderen, die uit de school kwa men, waren door een politieagent over de Rijksstraatweg gebracht. Nadat de agent het verkeer weer had vrijgegeven, verongelukte de vrachtauto. Naar aanleiding van dit ongeval heeft de burgemeester van Wassenaar een te legram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden, waarin nu drin gend wordt gevraagd om de aanleg van een voetgangerstunnel op de plaats, waar het ongeluk (het zoveelste!) ge beurde. „Het gemeentebestuur kan de verantwoordelijkheid niet langer dra gen", zo besloot het telegram. In de buurtschap Kerkehout heerst grote verslagenheid. De ouders zenden heden uit protest tegen de verkeers situatie hun kinderen niet naar school. Het ongeluk waarbij ook de chauf feur van de vrachtauto werd gewond is veroorzaakt door het breken van een veer van de auto, waardoor ook de rem defect raakte. NIPO vroeg ons volk Ja, zegt veertig procent „Bent u op het ogenblik een boek aan het lezen of nietDeze vraag stelden de enquêteurs van het NIPO korte tijd terug aan mannen en vrouwen in alle delen van ons land. Negen en dertig procent, bijna vier op de tien dus, bleken met een boek bezig te zijn. Onder de mensen met alleen maar lagere school-opleiding waren het er echter geen vier, maar drie op de tien. (28%) Van de mensen met voortgezet onder wijs, zoals Mulo, Vlo en vakscholen: 5 op de 10 (50%). De ondervraagden, die een middelbare school (HBS, Gymna sium etc.) bezocht hadden, leverden 6 op de 10 (62%) boek-lezers op en de mensen, de een hogeschool bezochten, 7y2 op de 10 (75%). Tijdens het rangeren op het sta tion Venlo zijn gisteren twee goederen wagons ontspoord. Het treinverkeer was gedurende enige uren gestremd. vraag, of hij daarvoor voldoende aan hang zal vinden. Reeds eerder heeft hij bij een poging, om de financiële chaos in Frankrijk te ordenen, de socialisten tegenover zich gevonden. Thans zou een regering van nationale eenheid de samenwerking van alle partijen behal ve de communisten omvatten. Nu reeds hebben de socialisten en de volksdemo craten doen weten, dat zij niet met de Gaullisten in één kabinet willen zitten. Bovendien staan de a.s. coalitiegenoten zeer critisch tegenover elkaar. Bezorgdheid INE FRANSE kabinetscrisis heeft in Washington grote bezorgdheid doen ontstaan. Men vraagt zich af, of Frank rijk de overeenkomsten van Lissabon nog wel wil nakomen en meent, dat er in elk geval vertraging in de uit voering zal komen. Frankrijk zal bo vendien zijn rol in de Europese verde digingsgemeenschap onmogelijk kunnen spelen zonder verhoging van zijn be lastingen en juist op dat punt is de regering gestruikeld. De taak is in be ginsel aanvaard, maar de middelen er voor zijn geweigerd. In Bonn vreest men, dat door deze crisis mensen naar voren zullen komen, die niet bereid zijn hun wantrouwen jegens Duitsland op te geven. Een ver der opdringen van de Gaullisten zou het einde kunnen betekenen van de po litiek van Schuman en Adenauer. Prof. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de KVP, heeft op de te Utrecht gehouden ver gadering van de Partijraad een be schouwing gegeven over de politieke toestand van dit ogenblik en daarbij als de voornaamste ervaring van deze dag genoemd het feit, dat ons land moeilij ker regeerbaar wordt. Met name schijnt het almaar lastiger te worden, zich in de praktijk neer te leggen bij een re geringsprogram, dat men eerst heeft aanvaard en waartegenover men dus zekere morele verplichtingen heeft. Spr. vervolgde: Wanneer ik dit ver schijnsel betreur, dan is dat vooral van wege het labiele element, dat het aan ons toch al zo moeilijk te regeren land nog eens toevoegt. Voor de regeerbaar heid van het land is geen enkele partij of groep onmisbaar. Maar wel is onmis baar, dat de groepen, die zich met een De Winschoter recherche heeft de 50-jarige correspondent van de Neder landse Handelmaatschappij ter plaatse gearresteerd wegens malversaties. In de loop van zeven jaar heeft deze man vijftigduizend gulden verduisterd ten nadele van zijn bank. Hij was voorts penningmeester van verschillende ver enigingen. De gelden dezer organisaties, totaal een bedrag van f 2500.zijn eveneens verdwenen. Hij heeft buiten de bank om credieten aan particulie ren verstrekt en is daardoor in moei lijkheden gekomen. INE NEDERLANDSE SPOORWEGEN zullen eerlang bij Velsen een spoorweg tunnel onder het Noordzeekanaal moeten aanleggen. Het plan hiervoor, dat al van vóór de oorlog dateert, komt thans weer aan de orde, nu het Rijk de bouw van de verkeerstunnel weer ter hand gaat nemen. De uitvoering zal zeer veel werk eisen. De tunnel zal ten Oosten van de spoorbrug moeten worden aangelegd. Met het oog hierop zal de spoorlijn Haarlem-Uitgeest nabij Santpoort moeten worden verlegd. Zij zal voorbij de kruising met het kanaal langzamer hand het oude tracé weer bereiken. Met het oog hierop zal ook de verbindings lijn IJmuiden-Velsen-IJmuiden-Oost moeten worden verlengd. Met het oog op deze plannen is al een begin gemaakt met de nodige onteigeningen. dieselelectrische treinen worden gere den. Npg voor dat moment zelfs zal op de lijn Amsterdam-Enkhuizen een „ge mengde" dienst beginnen: men zal er beurtelings stoom- en DE-treinen kun nen aantreffen. De Nederlandse Spoorwegen streven bij voortduring naar uitbreiding van hun materieel. Zo zijn in bestelling veertig tweewagen-treinen en twintig IS DIT wel het belangrijkste spoorweg- nieuws er is nog meer te vermel den. Bij het begin van de komende zo merdienstregeling zal op een aantal lij nen de dienst geheel of ten dele met een-wagentreinen met diesel-electrische tractie. De inrichting van deze wagens moet nog worden vastgesteld. Verder zijn nog een aantal electrische locomotieven in bestelling. De vijftig vier-assige locomotieven, die in de eer ste jaren na de bevrijding in Frankrijk zijn besteld, zijn thans vrijwel alle af geleverd. Thans zijn bij Alsthomme in Belfort tien zes-assige electrische loco motieven besteld, welke op grond van hun vermogen min of meer kunnen worden beschouwd als zusjes van de Amerikaanse, bij Heemaf gebouwde, locs. De Britse regering ziet met ingang van heden van Helgoland af als oefen- doel voor het luchtwapen. Thans zal de Westduitse regering het betreden van het eiland voorlopig verbieden teneinde de ongehinderde restauratie ervan te verzekeren. Van links naar rechts: professor Romme, voorzitter nan de Tweede Kamerfractie van de K.V.P.dr. Albring, secretaris en J. W. Andriessen, voorzitter. bepaalde regeringsvorming eenmaal so lidair hebben verklaard, zich daaraan dan ook houden. Want anders kan het vervolg van het lied vroeger of later moeilijk iets anders zijn dan dat we af zakken naar een zakenkabinet wat ik „afzakken" noem omdat de regeer kracht ervan niet sterk kan zijn en omdat de volksinvloed nogal het loodje erbij moet leggen. Vergadering duurde 2 dagen Na twee dagen vergaderen hebben de Duitse vakbonden, die hun houding zouden bepalen inzake de kwestie van de Duitse bijdrage aan de Europese defensie een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat via de poli tieke partijen het volk „volgens de voorschriften van de constitutie", In deze kwestie moet beslissen. Volgens een vakverenigingsfunctionaris houdt dit een indirect verzoek om nieuwe algemene verkiezingen in West-Duits- land in. Daarmee zouden de vakbonden dus aan de zijde van de sociaal-demo cratische oppositie staan, die eveneens algemene verkiezingen wil. Bij het verschijnen van de eerste Ne derlandse collectieve roman „De Dool hof", is een prijsvraag uitgeschreven, waarbij men moest raden wie de au teurs waren van elk der diverse hoofd stukken. De oplossing is thans bekend gemaakt. De acht hoofdstukken zijn achtereenvolgens geschreven door: Henriëtte van Eyk, Max Dendermonde, Anton Coolen, Hella Haasse, Alfred Haasss, Anna Blaman, A. v. d. Veen en Simon Vestdijk. Sukarno benoemt' twee formateurs Prawoto Mangkusasmito, vice- voor zitter van de Masjumi (Islamietische partij) en Sidik Djonosukarto, presi dent van de PNI Nationale partij) zijn door president Sukarno belast met de vorming van een nieuwe regering, die „sterk moet zijn en ruime steun in het parlement moet hebben". Sneltrein Marseille-Bordeaux ontspoorde De sneltrein MarseilleBordeaux is gisteren, na een botsing met een vrachtauto op een wegkruispunt, ont spoord. Verscheidene wagons zijn ge kanteld: enige passagiers werden licht gewond. De twee inzittenden van de vrachtauto werden terstond gedood. op gevaar af vervelend te worden, moeten wij nog enkele opmerkin gen maken over de NAVO-conferentie in Lissabon. Wij hebben namelijk de indruk gekregen, dat de resultaten van de besprekingen gunstiger zijn voor gesteld dan ze in werkelijkheid zijn. Trouwens een notitie, die wij al eens gemaakt hebben terzake van de be woordingen, waarin mededelingen van de Nederlandse regering zijn vervat, is zeker ook van toepassing op de communique's, die tijdens en na afloop van internationale conferenties ter pu blicatie worden uitgegeven. De grote mannen in de wereld schijnen soms van de stelling uit te gaan: „waarom zouden we het eenvoudig zeggen, in dien het ook ingewikkeld kan". Maar het pijnlijke is, dat de ondoorzichtelij- ke redactie der officiële mededelingen meestal de vooropgezette bedoeling heeft teleurstellingen te verhelen en zelfs mislukkingen weg te formuleren. Het, spijt ons in het bijzonder, dat de Nederlandse minister van buitenland se zaken, die wij tot voor kort kenden als een man van weinig, in ieder geval duidelijke woorden, die slechte, inge wikkelde manier van uiteenzetten van zijn buitenlandse collega's heeft afge keken. Bij zijn terugkeer uit Lissabon heeft de heer Stikker zich volgens het verslag op tevreden toon over de re sultaten uitgelaten. „In politiek op zicht is er grote vooruitgang geweest, maar in economisch opzicht maak ik me zorgen", zei hij. Had de minister duidelijk en dus verstaanbaar willen zijn, dan had hij moeten zeggen: „Nu waren we het politiek eens een keer eens, maar ik heb er geen idee van hoe we aan het geld moeten komen om deze plannen uit te voeren". Een leger en een Europese Defensie Ge meenschap vormt men niet uit een groep mannen met militaire pakken aan. Defensie kost geld. Zóveel geld, dat geen land weet waar het vandaan te halen. Wat stond er in het slotcommuni- ciué? ..De staten van het Noord-Atlan tisch Verdrag zullen dit jaar voor on geveer vijftig divisies zorgen in pas sende staat van paraatheid tot de strijd". Wat ziin. zo vragen wij, onge veer vijftig divisies? En wat is pas sende paraatheid tot de strijd? Vindt generaal Eisenhower passend wat ge neraal Hasselman passend acht. En wii. wat zij passend menen te zijn? Wij beoefenen hier niet voor ons Diezier een spel met woorden. Wij wil len slechts aantonen, dat de tevreden heid van minister Stikker (inclusief zijn zorgen over de economie) gegrond is op iets, waarvan wij het fijne niet weten. En ten slotte moeten wij allen, West-Europeanen, ons geld aan die defensie-gemeenschap afdragen. Wij hebben er dus recht op te weten, wat wij er voor kopen. Dat is een goed, zakelijk principe. Men heeft in Lissabon de verlangens van de militairen niet aangenomen. Zij wilden over twee jaar honderd pa rate divisies niet „passend" parate! als doel heeft men gesteld 85 divi sies. Inmiddels is het de vraag of de par lementen van Frankrijk en West- Duitsland de voorgestelde E.D.G. zul len aanvaarden. Het is zelfs niet ze ker of Adenauer de eerste nieuwe Duitse soldaat in uniform kan steken, voordat hij gedwongen wordt algeme ne verkiezingen uit te schrijven. Het zwaard van Damocles hangt boven zijn hoofd. Op een verhoging van de belastingen in Frankrijk is het kabinet Faure gevallen. Hoe zal de toekomstige politiek van Frankrijk er uit zien? Men mag niet vergeten, dat Frankrijk en Duitsland, alhoewel tegenpolen, tevens steunpilaren van de Europese defensie moeten zijn. Het zou uitermate nuttig ziin. indien over al deze problemen duideliike woorden werden gezegd, in een offici ële uiteenzetting desnoods, in een pers conferentie of op korte termijn in de Tweede Kamer. Wij kunnen het niet helpen, dat wij de laatste tijd na de publicatie van opmerkingen van uit het buitenland terugkerende ministers zo vaak moe ten denken: „Morgen herinneren wij ons alleen nog hun tevreden glim lach Op de terreinen van de „Keuken hof" te Lisse, waar op 17 Maart de grote voorjaarsbloemententoonstel ling gehouden wordt, staan reeds tulpen in volle bloei. Echter niet in de openlucht doch in de geweldige kas. De mooiste soorten zullen daai binnenkort in haar volle pracht te bewonderen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1