Nieuwe gevaren bedreigen Pinay C.D.U. behield haar positie AFZETBEVORDERING BLIJFT PRIMAIR BELANG VOOR VEILINGEN Admiraal MacCormick bezocht Den Haag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Aanvaarding van Schuman kan zijn ondergang betekenen H AMERIKAANS VLIEGTUIG BOVEN DE ALPEN NEERGESTORT Unie-Verkeer zegt C.A.O. voor Amsterdam en Rotterdam op Eén lijn bij credieiverlening aan de handel Nog dit najaar vlootmanoeuvres Brits museumkoopt „Slag bij Texel" Zwarte Zee kreeg een loos alarm Maandag 10 Maart 1952 149e Jaargang No. 60 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Streven naar bezuiniging is hem ernst Truman krijgt geen 7.9 milliard De veerboot gaat weer naar Schiermonniko og Auto sloeg over de kop Burgemeester van Urk naar Argentinië „Legion of Merit "vooroverste Eekhout NOODLOTTIGE BRAND TE HARLINGEN Prijzenfondsen moeten self-supporting zijn „We rekenen op Nederland" Oostelijke diplomaten mogen Londen niet uit Hoeveel moet de Britse buikriem nauwer? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Frankrijk heeft zijn negentiende regering OEWEL Antoine Pinay thans een nieuwe ministersploeg heeft samengesteld, is hii nog allerminst aan het eind van zijn moeilijkheden. Het ziet er integen deel naar uit dat hij opnieuw gevaar loopt. Overreed door president Auriol heeft hii 7aterdaemorgen in de vroegte Schuman als minister van buitenlandse zaken in ziin kabinet opgenomen. Dat is een zeer gevaarlijk experiment. Het verzet te-en Schuman is in bepaalde kringen namelijk zeer groot. Niet slechts de Gaul listen doch ook Pinavs eigen geestverwanten, de gematigd conservatieven, zijn verklaarde tegenstanders van de Lotharinger met zijn Europese politiek. Zij nienen bovendien, dat Frankrijk voor de oplossing van de Tunesische kwestie behoefte heeft aan een krachtiger figuur. Overigens heeft Pinay al het moge lijke gedaan om de verschillende par tijen ervan te overtuigen, dat het hem ernst is bij zijn streven naar bezuini gingen. Om te beginnen heeft hij van de zes en twintig ministers tellende ploeg van Faure slechts vijftien overge- Congres is voor verlaging Het ziet er niet naar uit, dat presi dent Truman er in zal slagen, zijn pro gramma voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 7.9 milliard dollar on geschonden door het Congres te lood sen. Reeds hebben twee leden van de Senaatscommissie voor toewijzingen, de democraten F.llender en McCorran, aangekondigd, dat zij verlaging van het bedrag met 1 tot 2 milliard zullen voorstellen. In Washington wordt verwacht, dat er in elk geval een milliard van het bedrag zal afgaan. De Congresleden zullen in verband met de verkiezin gen. neiging hebben rekening te I19U- den met de afkeer van het publiek van hoge belastingen. Zelfs de demo cratische voorzitters van de Congres commissies welke de voorstellen- moe ten behandelen, hebben medegedeeld, dat zij voorstellen tot verlaging zullen steunen. Conservatieve republikeinen Willen van het bedrag zelfs de helft afdoen. Maar hun voorstellen hebben weinig kans op een meerderheid. De veerdienst Schiermonnikoog Oostmahorn, die de laatste dagen door de lage waterstand op de Wadden was onderbroken, is Zaterdagavond weer normaal gevaren. Ook de verbinding tussen Ameland en Holwerd werd toen weer hersteld, 's Middags had de reddingboot Jhr. H. J. Ortt een tocht heen en terug gemaakt en passagiers en post overgebracht. De passagiers moesten met een amphibievaartuig Holwerd bereiken, daar de boot een kilometer uit de Friese kust moest blijven. Een dode, een gewonde Zondagavond omstreeks kwart over negen is op de Geldropseweg te Eind hoven een personenauto over de kop geslagen. In de zwaarbeschadigde wa gen werden aangetroffen de 31-jarige A. van O. en de 20-jai-ige J. C., beiden uit Helmond. Zij werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis overge bracht, waar C. kort na aankomst is overleden. nomen. Van de twee nieuwe gezichten in zijn kabinet heeft er in elk geval een, namelijk Pleven, al eens eerder de portefuille van defensie getorst. Veel nieuwe gezichten zullen de geachte af gevaardigden dan ook niet kunnen ont dekken, wanneer Pinay Dinsdag zijn zeventien ministers en vijf staatssecre tarissen aan de Nationale Vergadering komt voorstellen. Het feit, dat Schuman, reeds vier jaar minister van buitenlandse zaken en volgens sommigen uitgeput, opnieuw is aanvaard, stuit niet alleen bij de ge matigd conservatieven en de Gaullisten op verzet. Ook de radicalen wensen een andere figuur. Zij zouden liever hun partijgenoot René Mayer op die plaats hebben gezien, aangezien zij van hem een krachtiger politiek in Noord-Afri- ka verwachten. Dan is er bovendien in verschillende kampen nog heel wat verzet tegen de huidige plannen voor het Europese leger en tegen Frankrijks positie in de NAVO. Men hout er dan ook zeer sterk reke ning mee,, dat Pinay in elk geval de steun van de Gaullistische rebellen zal verliezen en daarmee de meerderheid in de Nationale Vergadering. Om moeilijkheden van Urkers op ie lossen De burgemeester van Urk de heer G. Keizer heeft Zaterdag van de Ar gentijnse luchtvaartmaatschappij „Aero- lineas Argentinas" het aanbod gekre gen voor haar rekening naar Mar del Plata te vliegen om de moeilijkheden ter plaatse op te lossen. De heer Kei zer heeft dit aanbod aanvaard en ver trekt Woensdag a.s. Heden zal het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Zaal, de Argentijnse zaak met de ge zinnen op Urk bespreken. De burgemeester kreeg Zaterdag reeds van verscheidene zijden aanbie dingen om een landelijke actie te be ginnen voor steun aan de gezinnen der Urkers. De heer Keizer is evenwel van mening, dat eerst getracht moet wor den langs wettelijke weg recht te krij gen voor de geëmigreerde Urkers. Van de inzittenden geen spoor Een Amerikaans passagiersvliegtuig met acht personen aan boord is in een sneeuwstorm boven de „Jungfrau" in het Berner Oberland verdwaald ge raakt en op een der hellingen van de Jungfrau neergestort. De acht inzit tenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen. De machine was reeds geruime tijd vermist. Zaterdagmorgen stegen acht tien Amerikaanse vliegtuigen op om het zoekgeraakte toestel te zoeken. Ten slotte ontdekte men het op de Noor delijke helling van de Jungfrau, op ongeveer 3000 meter hoogte. De' ma chine, een tweemotorige DC3,. was in tweeën gebroken en de staart stak nog slechts boven de sneeuw uit. Een Verkiezingen in Zuidwest-Duiisland Socialisten boekten een flinke stemmenwinst De Zuidwesthoek van de Bonds republiek heeft Zondag gelegenheid gehad zich uit te spreken over de Europese politiek van dr. Adenauer. De door deze geleide christelijk-demo- cratische partij heeft weliswaar tien procent van haar stemmen verloren, inaar zij is de grootste partij in dit gebied gebleven. Wel hebben de so cialisten win„t geboekt door hun cam pagne tegen Adenauers actie voor deelneming aan een Europees leger. Zij behaalden ongeveer 100.000 stem men meer dan in 1949. De Amerikaanse militaire attaché, kolonel Bruce W. Bidwell heeft Za terdag aan luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout het „Legion of Merit, degree of legionnaire" uitgereikt. Deze hoge Amerikaanse onderschei ding is aan overste Eekhout verleend wegens zijn moedig en beleidvol op treden als commandant van het Ne derlandse Detachement Verenigde Naties op Korea. Politie overviel speelclubs te Amsterdam Op last van de justitie heeft de Amsterdamse politie Zaterdagavond op een tiental plaatsen in de stad in vallen gedaan in bekende besloten speelclubs. In totaal werden 45 personen ge arresteerd, waarvan er 35 na ver hoord te zpn in de loop van Zondag heen zijn gezonden. De tien anderen, bestuursleden en croupiers, worden voorlopig vastgehouden. Een grote hoeveelheid speelmate riaal en enige duizenden guldens zijn in beslag genomen. Overeenstemming bleek niet mogelijk De drie vakbonden, die samen de Unie-Verkeer vormen, hebben Zater dag besloten, de collectieve arbeids overeenkomst in de havens van Am sterdam en Rotterdam op te zeggen. Het besluit viel in een in Den Haag gehouden vergadering van vertrou wensmannen en vakgroepsbestuurders, waar de stand van de onderhandelin gen in de beide havens werd bespro ken. Er is reeds enige tijd onderhandeld over een reeks van wijzigingen in de lopende collectieve contracten. Men heeft' over een aantal punten overeen stemming kunnen bereiken, over een aantal andere, die van principiële be tekenis worden geacht, achter niet. In geen van beide havens kon overeen stemming worden bereikt over de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het opzichthoudend personeel. Voorts ver langt men voor Rotterdam verhoging van de lonen in het machinale bedrijf, voor Amsterdam afschaffing van de ochtend- en avondtaak en een verbe tering van de lonen en arbeidsvoor- IM&eA^eA'-cdt Verwachting tot Dinsdagavond: ZACHTER Tamelijk koude nacht met wei nig wind en plaatselijk mist. Morgen overwegend droog v-eer met veranderlijke bewolking en flinke opklaringen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen en zach- ter dan vandaag. waarden voor de schuitenvoerders. Voor een deel der CAO's is de op zegging reeds op 1 Maart ingegaan, voor de rest wordt ze op 1 Mei van kracht. De Amerikaanse militaire attaché, Kolonel Bruce W. Bidwell, speldt Luitenant-Kolonel Eekhout de hoge onderscheiding op de borst. Bejaard echtpaar omgekomen Zondagochtend in de vroegte is brand uitgebroken in één der arbei derswoningen bij de scheepswerf „Welgelegen". De brand, die in de keuken ontstaan was, tastte de trap naar de slaapkamer aan, zodat de bewoners, de 70-jarige G. v. d. W. en zjjn 69-jarige echtgenote de wo ning niet meer konden verlaten. Zij kwamen in de vlammen om. De brandweer was de brand spoedig meester. De aanhang der socialisten, welke ditmaal steeg van 655.000 tot 765.000 stemmen, blijkt nog steeds te groeien. De CDU heeft ongeveer 100.000 stem men moeten prijs geven, waarvan het merendeel ging naar de nieuw ge vormde vluchtelingenpartij. Zij be haalde ongeveer 982.000 stemmen, iets meer dan in 1949. De twee uitersten, de communisten en de neo-nazi's, hebben geen kans gekregen. De nazigroep, de socialis tische rijkspartij, bracht het tot 66.000 stemmen, merendeels verworven in de omgeving van Heidelberg. De com munisten zagen hun stemmental da len van 176.000 tot 120.000, ondanks een groots-opgezette campagne. Zij waren het sterkst vertegenwoordigd in Stuttgart en Mannheim. Door deze verkiezingsuitslag is de vrees van de CDU, dat de socialisten in de Bondsraad het heft in handen zouden krijgen, niet bewaarheid. De landsregering zal nu waarschijnlijk worden gebaseerd op een coalitie van CDU, socialisten en liberalen. Volgens schatting zal de zetelverde ling in de grondwetgevende vergade ring als volgt zijn: christen-democraten 51 zetels: sociaal-democraten 38 zetels: vrije democraten 25 zetels; vluchtelin- genpartijen 7 zetels. Politieke waarnemers zijn van me ning, dat het zeer wel mogelijk is, dat de communisten toch nog het vereiste minimum van vijf procent zullen beha len, waardoor zij mogelijk vier zetels zouden krijgen. (Van een onzer redacteuren) „Naarmate de economische toestand steeds verwarder wordt zal er meer geld nodig zijn om de export van Nederlandse tuinbouwproducten te bevorderen. Daarom is het een belang van de eerste orde, dat de kapitaalpositie van het Afzetfonds wordt Verstevigd." Aldus sprak de voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen, de heer M. Prins, toen hij Zaterdag op de vergadering van de Provinciale Veilingbond te Alkmaar een overzicht gaf Jipn de werkzaam heden van liefPfonds. Het zijn er vele: overnemenvan prijsrNJo's, reclame, het verstrekken van subsidies b.v. voor luchtvervoer, het nemen van proeven, wat allemaal valt binnen het kader van de afzetbevordering, zowel in binnen- als buitenland. Om het afzetfonds te kunnen finan cieren betalen de tuinders 0.7°/o van het bruto-bedrag van hun, via de veiling verkochte, producten. Ieder jaar wordt dit percentage opnieuw vastgesteld. Naar aanleiding van het desbetreffen de bestuursvoorstel, dat op de alge mene vergadering in Utrecht aan de orde zal komen, werd de vraag opge worpen waarom de exporteurs niet aan het fonds bijdragen. Uit het ant woord van de heer Prins bleek, dat de tuinders verreweg het grootste voor- Admiraal Lynde MacCormick, de opperbevelhebber van de Noordatlantisehe strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, is Zaterdagmiddag in ons land aangekomen om met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en onze marine besprekingen te voeren over de samenstelling van de N.A.V.O.- vloot. De admiraal zeide verheugd te zijn kennis te kunnen maken met de offi cieren van de Nederlandse marine, die de prachtige traditie van Nederland ter zee handhaaft. De admiraal hoopt de maatregelen te bespreken, die moeten wor den getroffen, opdat de uitvoering van zijn opperbevel zo snel en zo efficiënt mogelijk kan beginnen. Voorts hoopt MacCormick zich geheel op de hoogte te stellen van de omvang der Nederlandse Koninklijke Marine. Hij bevestigde ver der, dat er zo mogelijk in de vroege herfst van dit jaar reeds manoeuvres zul len worden gehouden. De lunch op Soestdijk Gistermiddag heeft de hoge bezoe ker op Paleis Soestdijk de lunch ge bruikt met H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Koningin en Prins hadden'tijdens hun verblijf in Amerika reeds kennis gemaakt met admiraalMcCormick en zij stelden deze hernieuwde kennismaking zeer op prijs. Zaterdagavond heeft admiraal Mc Cormick zich via de radio tot het Ne derlandse volk gericht. Hij zeide, dat het hem een genoegen is in Nederland te zijn. De gedachte, dat er Neder lands marinepersoneel en Nederlandse oorlogsschepen opgenomen zijn in het geallieerde commando over de Atlan tische Oceaan, was hem een grote vol doening en een geruststelling. „Grote zeevaarders", aldus de admiraal, „heb ben de Nederlandse Vlag naar de ver ste uithoeken der wereld gebracht. Het is daarom vanzelfsprekend, dat we op Nederland rekenen als een be langrijke partner in het geallieerde commando. Ik ben vol vertrouwen, dat onze samengebundelde macht in staat zal zijn de dijk van de vrijheid, waar van Nederland zulk een belangrijk deel uitmaakt, in stand te houden", zo besloot de admiraal. deel van het Afzetfonds hebben, maar dat, wanneer het belang voor de han del duidelijk aanwijsbaar is, deze groep in dergelijke gevallen ook participeert. De suggestie, dat de minimum prij zenfondsen in hun opzet zouden- moe ten worden gewijzigd, zodat het moge lijk is de tekorten zij het ene product te dekken uit de batige saldi van de andere producten werd door de heer Prins met alle kracht bestreden. Hij verklaarde zich een tegenstander van het door enkele aanwezigen gepropa geerde algemeen agrarisch fonds en vroeg zich af of bijvoorbeeld de bonen telers bij voortduring bereid zouden zijn de tekorten van de rode koolteelt uit het voordelige saldo van hun mini- mumprijzenfonds te bestrijden. Hij meende dit ernstig te moeten betwijfe len. (Zie verder elders in dit blad) Britse represaille zal navolging vinden Het zal met ingang van heden voor de Sowjetrussische, Bulgaarse en Roe meense diplomaten verboden zijn zich buiten het gebied van Londen te bege ven. Deze maatregel is genomen omdat de bewegingsvrijheid van de Britse di plomaten in de Sowjet-Unie, Bulgarije en Roemenie ook beperkt is. De andere landen van de NAVO zul len soortgelijke maatregelen nemen, in overeenstemming met de beperkingen, die aan hun diplomatieke vertegen woordigers in Oosteuropese landen zijn opgelegd. reddingsexpeditie, bestaande uit vier Zwitserse Alpengidsen, vond van d« passagiers en bemanning geen spoor. Waarschijnlijk zijn hun lijken onder de sneeuw bedolven. Er is weinig hoop, dat er nog overlevenden van deze ramp zullen zijn. Historisch kunstwerk van Willem van de Velde Het schilderij, dat Willem van de Velde de jongere maakte van de „Slag bij Texel", is aangekocht door het Na tional Maritime Museum te Greenwich. Het fonds voor nationale kunstverza melingen in Engeland heeft 2500 Pond Sterling voor de aankoop bijgedragen. In een officiële verklaring noemda de directie van het museum deze aan winst „het belangrijkste zeestuk dat het museum heeft verworven, en ver moedelijk het mooiste schilderij van een zeeslag, dat ooit door deze kunste naar werd geschilderd". De Slag bij Texel, die op 11 Augus tus 1673 werd geleverd, was de laatst» in de oorlog tussen Engeland en Ne derland, die in 1672 uitbrak. De ver enigde Engels-Franse vloot streed da gehele dag tegen de Nederlandse onder admiraal Michiel de Ruyter. Bij het vallen van de duisternis trokken da Nederlanders zich ordelijk op de rede van Texel terug. De geallieerden waren er niet in geslaagd, een landing op on ze kust uit te voeren. Het schilderij toont de strijd tussen Cornelis Tromp op de „Gouden Leeuw" en Sir Edward Spragge op de „Royal Prince". Dinsdag valt de beslissing Als Dinsdag de Britse regering zijn begroting heeft ingediend, zal er voor de Engelsen een nieuwe periode van soberheid aanbreken, zo wordt alge meen verwacht. In deze begroting zul len de noodmaatregelen, die de rege ring reeds heeft genomen, ter bestrij ding van de economische crisis in het land, worden voortgezet. Om de achterstand op de betalings balans te kunnen inhalen, zullen ver strekkende maatregelen nodig zijn. Eén der vele geopperde vermoedens is, dat de minister van Financiën de jaarlijkse subsidies tot het laaghouden van de voedselprijzen, zal gaan ver minderen. Een dergelijke stap, geno men op het moment, dat de prijzen nog steeds stijgen, zou ongetwijfeld een nieuwe reeks eisen tot loonsver hogingen van de kant der industrie arbeiders uitlokken. De subsidieverla gingen zouden mogelijk ook moeten worden goedgemaakt door verhoging van de kindertoeslag, of een andere vorm van steun aan personen, die het meeste van de subsidies op de voed selprijzen profiteren. De filmacteur en regiseur Orsson Welles verbleef tijdens het week einde in Nederland, en trad o.a. in Amsterdam en Den Haag op. Na zijn optreden in het Concertgebouw te Amsterdam, werd hij in zijn kamer overvallen door tientallen bewonderaars(sters). Duitse treiter gezonken De sleepboot „Zwarte Zee" en een bergingsvaartuig zijn gistermiddag overijld uitgevaren om een Noors schip te helpen, dat voor de ingang van de Schelde op een mijn zou zijn gelopen. De Noor seinde in zinkende toestand te verkeren. Later bleek ech ter, dat het schip, de „Tercia", slechts een kabel in de schroef had en aller minst zinkend was. Door een slordig heid bij het seinen, was de naam van het schip als „Totta" doorgekomen. De „Zwarte Zee" en het bergingsvaartuig konden de haven weer opzoeken, na dat de Noor geseind had, dat hulp overbodig was... De Duitse treiler „Thor" is in de buurt van de Orkaden gekapseisd en gezonken. Een der opvarenden kwam om het leven, terwijl men een man in veiligheid wist te brengen. Zestien personen worden nog vermist. Het zoeken naar het Zweedse stoom schip „Rosso", dat Vrijdagavond sein de in moeilijkheden te verkeren iangs de Schotse Oostkust, is gestaakt. Men heeft geen spoor van het 1253 ton me tende schip kunnen ontdekken. Het Britse schip „Camroux One" (323 ton) is ten Zuiden van Humber in aanvaring gekomen met het Neder landse schip „Zeeland" De Brit kreeg zware schade De „Zeeland" die wei nig averij opliep, verleent assistentie.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1