Butlers begroting geeft een somber beeld van financiële toestand Pinay zegevierde met een stemmen-meerderheid grote Engeland verbiedt de invoer van textiel, kaas en bloembollen Labourfractie keurt optreden van groep-Bevan af Woensdag 12 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 62 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engeland haalt de buikriem nog eens aan Belastingverlaging als stimulans voor vergroting der productie Beperking van invoer en verlaging van subsidies Belgische Senaat keurt voorunie goed Krasse houtzager Houwitsers uit V S. voor ons leger In afwachting van nieuw vergunningsstelsel Terwijl men wachtte op een nederlaag Maar de stemmen klonken aarzelend Partijraad zal politieke gedragslijn vaststellen W-e-tfih-CiLcM Gaullisten (op een na) onthielden zich Besprekingen te Bonn worden voortgezet SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA VERBODEN Dean Acheson verlangt een onderzoek Washington bereidt zich voor op het Koninklijk bezoek Twee erepoorten van brandladders Koningin en Prins ook naar Westkust der VS? Zeggen en doen „Oorlogsgevaar neemt met de dag af" Veertig millioen dollar schade op Hokkaido Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE CODRANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 gUTLER, de conservatieve Britse minister van financiën, heeft gistermiddag een sluitende begroting aan het Lagerhuis kunnen voorleggen. Hij heeft zelfs verlaging van sommige belastingen kunnen voorstellen. Dit resultaat is echter verkregen door een aantal drastische middelen, zo als beperking van de invoer met 100 milioen pond, verlaging van de subsidie op levensmiddelen, verhoging van het discontotarief en verhoging van de contributie voor ae gezondheids dienst. Daar staat echter tegenover, dat verhoging van de kinderbijslag en van enkele pensioenen, alsmede verlaging van de inkomstenbelasting in de begro ting zijn verwerkt. Door belastingverlaging hoopt de regering een hogere arbeidsinspanning en daardoor een grotere productie te bereiken. Voor het overige is de stand van de Britse financiën zeer somber. De goud- en dollar reserves hebben een ongekend laag peil bereikt en de Verliezen zijn nog steeds zeer groot. MINISTER Butler begon zijn rede in een overvol Lagerhuis met de ver klaring, dat de maatregelen, die de regering moet nemen, de toekomst van Engeland zullen bepalen. De invoer zal opnieuw met 10# millioen pond moeten worden verminderd, waardoor deze sinds 1951 is gedaald tot 3150 mil lioen pond. Sinds Juni 1951 heeft het sterlinggebied twee milliard dollar aan goud en dollars verloren. Op het eind van Februari beliepen de reser ves nog 1770 millioen dollar. De uitvoer was niet snel genoeg ge stegen, om de stijgende kosten van de invoer te kunnen opvangen. Het na delige saldo op de betalingsbalans was daardoor vierhonderd millioen pond sterling groter dan was geraamd, n.l. 800 milliard pond. Butler zei, dat een verdere daling van de reserves tot een catastrophe zou leiden, maar dat een aanzienlijke vertraging in het tempo der verliezen mocht worden verwacht. In dit verband voorspelde hij een stij ging van de inkomsten uit de scheep vaart, de verzekeringen en de olie-in dustrie. Verdere ingrijpende beperkin gen van de invoer uit West-Europa dan de voorgestelde wenste de minister te vermijden. De uitvoer dien de met 50 millioen pond. te. stijgen, d„e binnenlandse investeringen moesten aanzienlijk worden verlaagd. Lagere subsidies Ten aanzien van de subsidiëring van levensmiddelen deelde Butler mede, dat het totale bedrag van deze subsi dies zal worden verminderd van 410 tot 250 millioen pond. Dat betekent, Zo spoedig mogelijk een volledige Benelux De Belgische Senaat heeft gister morgen na een uitvoerige discussie het accoord van voorunie tussen de Bel gischLuxemburgse economische unie en Nederland, dat op 15 October 1949 te Luxemburg is ondertekend, goed gekeurd. De minister van buitenlandse zaken, Van Zeeland, legde er de nadruk op, dat de volledige unie zo spoedig moge lijk tot stand moet komen. De onder handelingen zijn moeilijk, maar zullen worden voortgezet, want wij zijn er van overtuigd, dat beide landen veel te winrten hebben bij de Benelux. Wij moeten er goed van doordrongen zijn, dat landen, die zich op zichzelf terug trekken, geen toekomst hebben. Bene lux, zo besloot Van Zeeland, is het symbool voor toenadering tussen de volkeren en het is aan ons, dit bewaar heid te doen worden. Dit is Anders Johan Jonasson te Mulsertjd uit de provincie Smoland (Zweden), die op 24 Maart a.s. 104 jaar wordt. Zijn leven lang heeft hij hout gezaagd om te stoken en hij zegt dit te willen blijven doen totdat hij sterft. dat de prijzen van levensmiddelen per hoofd van de bevolking zullen omhoog gaan met anderhalve shilling per week. Daarentegen zal de kinderbij slag deze wordt verleend voor het tweede en volgende kinderen beneden zestien jaar worden verhoogd van vijf tot acht shilling per week. Onder meer zullen de prijzen van vlees, brood, bloem, melk, boter, bacon, kaas en suiker worden verhoogd. De belastingheffing zal worden ge wijzigd, om het Britse volk aan te moedigen langer en harder te werken. In sommige gevallen zal de belasting vrije aftrek worden verhoogd, evenals de van belastingheffing vrijgestelde inkomensbasis. Twee millioen perso nen zullen thans geen belasting meer behoeven te betalen. De heffing op winsten zal worden vastgesteld op 18 procent van de ge hele of op 30 procent van de over winst en wel de laagste van beide. Ook zal de normale winstbelasting worden gehalveerd. De prijs van ben zine zal worden verhoogd. De uitgaven zijn voor het nieuwe belastingjaar geraamd op 4.240 millioen pond; de inkomsten zouden bij de gel dende belastingtarieven 4.778 millioen pond belopen, waardoor een overschot zou ontstaan van 538 millioen pond. Butler merkte dienaangaande op, dat de regerinrl 'itgaven verder dienden' te worden beperkt en dat de belasting diende te worden verlaagd. Met de „Westerdam" van de Hol- land-Amerïkalijn zijn in Rotterdam 48 stuks houwitsers aangevoerd, die door de V.S. naar ons land werden verscheept ingevolge het program ma voor de wederzijdse verdedi ging. Dit is één van de grootste wapenzendingenwelke ons land in de afgelopen weken ontvangen heeft. Met zes soortgelijke stukken geschut, die reeds eerder in Ne derland zijn aangekomen, zullen de Nederlandse strijdkrachten in to taal 54 van deze houwitsers bezit- ..r,i-1 ".'ide i-onr de uitrusting van drie artillerie-eenheden. De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat tot nader order de invoer wordt verboden van textiel, garens, ongerantsoeneerde kaas, bloembollen, hardhout en vele luxe goederen uit West-Europa, Het verbod zal van kracht blijven, totdat het ministerie van Handel tjjd heeft gehad, een nieuw vergunningsstelsel voor de invoer van deze goederen op te stellen. Op deze wijze hoopt men te geraken tot de-Vermindering van de ik; ,»er met 100 millioen poijd sterling, waar van minister Butler in zijn begrotingsrede heeft gesproken. Een uitzondering wordt gemaakt voor die goederen, waarvoor vóór 12 Maart reeds een leverings contract was gesloten. Het sterlinggebied zal door deze maatregel niet worden getroffen. De invoer uit het dollargebied is reeds beperkt. De maatregel geldt voor de landen van de O.E.E.S. dus o.m. Nederland en voor een aantal staten in het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. Op een Dinsdag gehouden bijeen komst van de Labourfractie van bet Lagerhuis is getracht, een brug te slaan tussen de meerderheid en de groep-Bevan. Weliswaar werd een mo tie van Attlee en andere partijleiders om van deze oppositiegroep de be lofte van trouw aan de partij en haar leiding te eisen, verworpen, maar de fractie heeft als haar standpunt uitge sproken, dat de negatie van beslissin gen over de parlementaire gedragslijn partij schade berokkent. Voorts is de Verwachting tot Donderdagavond: NOORDELIJKE WIND Vannacht en morgen vroeg: wei nig wind, op verschillende plaat sen mist en plaatselijk nachtvorst. Overigens nu en dan overdrijven de wolkenvelden, maar overwe gend droog weer Morgen over dag meest matige wind uit Noor delijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als van- DONDERDAG: Zon op 6 59, Onder 18.41. Maan op 21.09. onder 7.11. rjülZENDEN over de gehele wereld hebben gisteren de smadelijke nederlaag van de drie dagen oude Franse regering verwacht. Zoals bekend hadden de communisten een resolutie ingediend, waarin werd verzocht om een volledig debat over de samenstelling en politiek van Pinays regering. Zou de Nationale Vergadering deze resolutie aannemen, dan zou Antoine Pinay hoewel consti tutioneel niet verplicht waarschijnlijk zijn koffers hebben gepakt. De stem ming over de communistische resolutie werd echter een daverende zege voor Pinay. Met 293 tegen 101 stemmen werd de resolutie verworpen, waarhij in feite het vertrouwen in de Franse regering is uitgesproken. De partijen, die vóór stemden, deden dit echter niet van harte. r-HARLES LUSSY, spreekbuis van de socialisten, zeide dat zijn partij ontevreden was over Finay's program. Men wilde de nieuwe regering echter niet afbreken. Men was vooral gekant tegen Pina.v's voorstellen voor belas tingamnestie. Nochtans prefereerden de socialisten het, een afwachtende houding aan te nemen. De Gaullistische woordvoerder, Soustelle, had verklaard dat zijn par tij zich van stemming zou onthouden, terwijl de Gaullisten toch geen ver- aanbevolen, de na de oorlog afgeschaf te disciplinaire wijze van stemmen weer in te voeren. Dat betekent, dat alle leden als regel bet standpunt van de meerderheid bij een stemming zul len moeten steunen. Ook de groep Bevan stemde hiervoor. Naar verluidt heeft Bevan het op treden van zijn groep bij de behande ling van de defensiebegroting verle den week hardnekkig verdedigd. Hij voerde aan, dat hij indertijd is af getreden als minister van Openbaar Welzijn, omdat hij de lasten van de herbewapening te hoog vond. Men kon nu moeilijk van hem verlangen, dat hij een ander standpunt zou innemen. Op Bevans verzoek zal de socialisti sche nationale partijraad Donderdag a.s. Vergaderen. De raad beslist tot de volgende bijeenkomst van de nationale conferentie van Labour in Octo ber a.s. over de partijpolitiek. Linkse motie Zeven linkse Labcurleden zullen in het Lagerhuis een motie indienen, waarin wordt gevraagd om „alle re delijke stappeij voor een accoord in Korea", opneming van communistisch China in de V.N., vrije verkiezingen in geheel Duitsland onder toezicht van de Grote Vier en een internationale conferentie voor een „werkelijke en geleidelijke ontwapening" Het is nog niet zeker of de motie in behandeling komt. trouwen in de regering hadden. Slechts één Gaullist, Louis Vallon, stemde met de communisten uiter aard tegen. Vallon is een gewezen socialist, die thans gerekend wordt tot de voornaamste medewerkers van De Gaulle. De socialisten wensten nog snelle maatregelen met betrekking tot het wetsontwerp voor een glijdende loonschaal. Uit het voorgaande blijkt reeds, dat Pinay ondanks een behoorlijke stemmenmeerderheid slechts een aarzelende steun heeft gekregen voor zijn regering en zijn programma. Pinay zeide, dat zijn „onmiddellijk plan van actie" de volgende punten om vat: 1. Het onmiddellijk treffen van maatregelen ter stabilisering der prij zen; 2. Het indienen van een wetsont werp, dat er op toeziet, dat de verplich tingen van de staat worden nageko men; 3. Een nieuw begrotingsontwerp, dat binnen een week moet worden in gediend; 4. Het instellen van een par lementaire commissie (senaat en natio nale vergadering) ter herziening van de grondwet; 5. Een senaatsdebat over verbetering van de glijdende loon schaal; 6. Het instellen van een studie commissie voor fiscale hervormingen. De Russische nota Er is geen vertrouwen in de bedoelingen van Moskou Bondskanselier dr Adenauer en de drie geallieerde hoge commissarissen zijn overeen gekomen, dat zij hun be sprekingen over de vervanging van het bezettingsstatuut zullen voortzet ten, ondanks het nieuwe voorstel van de Sowjet-Unie over Duitsland. Frankrijk acht de Russische voor stellen „belangrijk en interessant". Overigens vraagt men zich af, of de Russische nota uitsluitend moet wor den gezien als een poging, om de op neming van West-Duitsland in de ge meenschap der Westerse volkeren te belemmeren. In Britse officiële krin gen ziet men de voorstellen als een poging om invloed uit te oefenen op de parlementaire debatten in Bonn over de Westduitsfe bijdrage aan het Europese leger. Men acht het voorstel niet oprecht bedoeld; eerder ziet men er een poging in, om het wérk van de commissie der V.N. voor Duitsland te dwarsbomen. Bonn ziet in de voorstel len van Moskou g*">h oplossing voor het vraagstuk, op welke wijze Duits land moet worden verenigd. Klaarblij kelijk beoogt Rusland de schepping van een politiek luchtledig in Midden- Europa, dat het gemakkelijk zou kun nen beheersen. Gisteren heeft de federale rechter te Cleveland aan drie vakverenigingen bevolen, een einde te maken aan de op 9 Maart begonnen staking van zesdui zend employe's bij twee spoorwegen en te voorkomen dat de staking zich uit breidt naar andere lijnen. Als de sta king niet beëindigd wordt, kunnen de stakers veroordeeld worden. Dit stakinsverbod geldt tot 19 Maart want dan zal het regeringsverzoek om een permanent stakingsverbod worden behandeld. Door de staking zijn 30.000 niet-stakende arbeiders van de „New- York Central" tijdelijk ontslagen en zijn de diensten van vijf spoorwegmaatschap pijen op Chicago, het spoorwegcentrum van V.S., verlamd. De drie vakverenigingen van de sta kers hebben gelast het werk te hervat ten Naar de epidemieën in Noord-Koiea De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Acheson, heeft het Inter nationale Rode Kruis verzocht een on derzoek in te stellen naar aard en oor zaak van de epidemieën in Korea, die volgens de Noordelijken het gevolg zijn van bacteriologische oorlogvoering door de verbondenen. Een vertegenwoordiger van een sigarenfabriek te Roosendaal bleek bij controle voor een waarde van f 9000 aan sigaren te hebben verduisterd. Hij is gearresteerd. TE Washington zijn de voorbereidin gen voor de ontvangst van koningin Juliana en prins Bernhard op 2 April reeds in volle gang. De diensten van het protocol zijn druk doende met de regelingen voor de koninklijke recep ties en er zijn speciale bestellingen gedaan voor tulpen en anjers. De rou te van de stoet bij de officiële ont vangst cn de meeste bijzonderheden van de ontvangsten zijn uitgestippeld en aan de Nederlandse regering ter goedkeuring voorgelegd. Volgens het opgestelde programma zal het koninklijk echtpaar op 2 April tegen vier uur in de namiddag op het nationale vliegveld in Washington aankomen, waar zij door president Truman zullen worden welkom gehe ten. Daarop zal een feestelijke tocht naar het stadhuis worden gemaakt, waar boven op een tribune twee reus achtige foto's van de Koningin en de Prins zullen prijken, ter grootte van vijf bij vier meter, volgens de voor zitter van het comité van ontvangst het grootste formaat, dat ooit bij der gelijke gelegenheden werd gebruikt De tribune wordt verder aan beide zijden geflankeerd door twee Neder landse en Amerikaanse vlaggen van vijf bij tien meter. Fanfares, militaire kapellen van leger, vloot en lucht macht en schoolkinderen met duizen den Nederlandse vlaggetjes zullen voorts hun medewerking verlenen. De brandweren van de stad zullen, tradi tiegetrouw, met hun brandladders twee hoge, met bloemen versierde ereooorten vormen. Men hoopt de restauratie van het Witte Huis. de residentie van presi dent Truman, vóór 2 Anril te hebben voltooid, zodat de Koninklijke bezoe kers hier de eerste nacht zullen kun nen doorbrengen. Koningin Juliana zal dan de z.g. „Koninginnekamer" ter beschikking krijgen, waar ongeveer tien jaar geleden ook Koningin Wil- helmina heeft vertoefd. Voor Prins Bernhard zal het z.g. Lincoln-appart- ment" worden gereserveerd. Volgens de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr J. H. van Royen, zullen koningin Juliana en prins Bernhard misschien ook San Francisco en Los Angeles bezoeken. Voor het reizen in do Verenigde Sta ten zal het koninklijk paar vermoede lijk gebruik make - van het vliegtuig van president Truman, de „Independen ce". MAARMATE de dagen lengen, komt de dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal dichterbij. Heeft deze datum zich wel licht nog niet vastgelegd in de gedachte van de kiezer, de leiders en leden van de politieke partijen in ons land hebben de wachtwoorden nu wel te pakken. De verkiezingsprogramma's zijn gepubliceerd en de spreekbeurten der politici rijen zich tot een onafzien bare serie aaneen. Waarschijnlijk staat deze veelheid in omgekeerd evenredige verhouding tot de politieke belangstel ling van ons volk. De bij een partij aangeslotenen schakelen wij uit.'Zij worden in de maanden, aan de verkie zingen voorafgaande, meestentijds met de een of andere propagandataak belast. Maar de massa van het Nederlandse vpllc is geen partijlid. Er wordt gestemd, omdat er opkomstplicht (geen stem plicht!) bestaat. En verder trekt men zich van de gang van zaken maar be trekkelijk weinig aan. De belangstel ling begint pas op het moment, dat men zich door een of andere maatregel per soonlijk benadeeld voelt. Bovendien zijn in het algemeen de verkiezingen voor de Tweede Kamer niet bijzonder interessant. Bij de ver kiezingen voor gemeenteraden spelen sentimenten, in kleine kring gekoesterd, een grote rol. De candidatenlijsten voor de Tweede Kamer-spreken vaak niet tot de verbeelding van de bevolking. Men kiest degene, die nummer één staat op de lijst, waarop men altijd gestemd heeft. Dat zal wel weer het beste we zen, zegt men. En daarenboven wordt de keuze van een groot deel van ons volk bepaald door religieuze overwe gingen, die met c'e daadwerkelijke poli tiek eigenlijk niets te maken hebben. Of beter: niets te maken zouden moeten hebben! Bij een dergelijke sterke gebonden heid aan eer. bepaalde partij, is het vrijwel uitgesloten, dat zich straks in Juni belangrijke wijzigingen in de sa menstelling van de Tweede Kamer zul len voordoen. Het beste voorbeeld daar voor biedt de C.H. Unie. Deze groep houdt zich van laaiende propaganda verre. Zij mengt zich niet in het gekra keel van de anderen. Zij bewaart even wel in het parlement een constante sterkte. Wij geloven zelfs, dat het bij de overige partijen hetzelfde geval zou zijn, indien zij gezamenlijk besloten het voeren van propaganda-acties volledig te staken. Deze maatregel zou nog een groot voordeel hebben. De partijen zouden niet het risico lopen van zich niet te kunnen houden aan beloften, tijdens de verkiezingscampagnes gedaan. Men denke aan de moeilijkheden van de VVD bij de behandeling van de Indi sche kwestie in de Tweede Kamer. Vóór de verkiezingen' immers had de VVD ieder „pacteren" met Soekarno afgewe zen. De partij stemde echter voor de souvereiniteitsoverdracht en de Ünie- overeenkomstén! De kwestie is, dat de opstellers van verkiezingspamfletten propagandisten zijn, die een ogenblikkelijk succes na streven. Of men dat nu bereikt door teveel te beloven, maakt niet uit. Indien er dan een tijd komt. waarop de prac- tische politiek wijziging van standpunt met zich brengt, is het uur geslagen, waarop een uitleg, een excuus gemak- keliik is te vinden. Wij hebben de laatste tijd al heel wat politieke lectuur onder ogen gehad. Het gaat allemaal nog vrij rustig. De termen bliiven binnen de perken. Maar aan be loften kan men zich nu al niet onttrek ken. Dat is onverstandig. Men spreekt en schrijft graag over het gebrek aan oolitieke belangstelling van het Neder landse volk. Is het een wonder, wan neer ook ons volk weet, dat er in de po litiek klaarbliikeliik een groot verschil bestaat tussen „zeggen en doen"? Van een gezamenlijk streven naar algemeen welzijn is geen sorake. Het dienen van algemeen belang is geweken voor het dienen van een groepsbelang. En de politici denken er niet aan, dat, wat de oen meent goed te zijn voor Z"n groep, in de ogen van een ander een af schuwelijk kwaad is. Men zou daarom het best helemaal niets kunnen zeggen en alleen maar moeten „doen", voorzover Nederland in eigen kring nog ruimte heeft om zelf te handelen. Daarmee zou een stap gezet zijn in de richting van een zuivere de mocratie. In het andere geval gaan wij op den duur ten onder aan de dictatuur van de een of andere politieke partij', die de sterkste is of zich bii de sterkste combinatie heeft weten te voegen. Het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tito, hoeft tot een groep Amerikaanse hoofdrertrmfpuren, die thans een bezoek brengen aan het land, onder meer gezegd, dat het oor- 'ogsgpvegr )ha.np ■-;«) de da." ti.p t naarmate het Westen zich „oewa.- pent om de vrede te waarborgen. Er zal echter altijd oorlog mi gelijk zijn zolang er nog onopgeloste vraagstuk ken zijn en van weerskanten geen goede wil wordt getoond". De aardbeving, die vorige week het eiland Hokkaido - Japan - teisterde, heeft voor meer dan 15 milliard jen (40 millioen dollar) schade aangericht, aldus een mededeling van het bestuur van het eiland. De meeste schade werd veroorzaakt aan gebouiven, waarvan een groot aantal volkomen verwoest werd. Volgens 'n nader bericht zijn Vrïj- gewond bij de treinontsporing in Indo dag acht personen omgekumen en 26 China, als gevolg van sabotage.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1