Jongeman viel door de mand r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Oudste verdachte legt een ge deeltelijke bekentenis af Het nieuwe ziekenfondsgebouw komt spoedig gereed AGENDA Vroom en Dreesmann een kwart eeuw op de Laat Vluchtelingenprobleem vraagt onze aandacht 47c ft-? 41c <4$ r Roofoverval bij Schoorldam opgelost Eersie spoor leidde naar de hoofdstad NYLONS.... F 5,90 GERARD WORM De heer H. Bruin Nz. overleden Reservefonds werd omgevormd in bouwfonds Beeldengroep op blinde Costerstraat muur aan Gevonden voorwerpen Ringers' fabriek ontslaat ruim veertig arbeiders Het begon met een manufacturenzaakje I ,De Vlijt", .De Zon" en de bekroning Ook Alkmaar werkt mee Het RAUWE PAK voor deGEZINSWAS j Het WSE PAK voor de W0LWAS VRIJDAG 14 MAART 1952 MET de arrestatie van de 24-jarige J. v. d. V. en de 40-jarige G. J. H. uit Alk- maar heeft de Rijkspolitie de hand gelegd op de mannen, die vorige week de alleenwonende 66-jarige veehouder P. Akkerman in zijn woning bij Schoorldam overvielen en beroofden van drie- a vierduizend gulden. De jongste van het tweetal heeft een volledige bekentenis afgelegd, de ander heeft gedeeltelijk toe gegeven bij de overval betrokken te zijn geweest. Zij waren, zo blijkt thans, op een fiets naar Schoorldam gereden, waar zij het huis van Akkerman binnen drongen en hem met een revolver bedreigden. stuk voering gevonden. Beide verdach ten hebben reeds enige veroordelingen achter de rug. Zij worden vandaag voor de officier van justitie geleid. Hoeveel van de buit is achterhaald kon nog niet worden meegedeeld. H. heeft van het geld nieuwe kleren ge kocht cn de jongste besteedde zijn aandeel gedeeltelijk voor de revisie van zijn motor. V. was een oud-W.A.-man en G. J. H. behoorde tijdens de bezetting tot de landwacht. Nagegaan wordt of beide gearresteerden ook iets te maken heb ben met verscheidene inbraken, die de laatste tijd in Alkmaar en omgeving zijn gepleegd. Er wordt zelfs verband gezocht met de brutale roofoverval, op drie bejaarden, het vorig jaar in de Purmer gepleegd. Een zekere P. uit Alkmaar, die de vorige week was ge- arresteend, bleek met de overval bij Schoorldam niets uitstaande te hebben en is weer vrijgelaten. De veehouder, die voor geen kleintje was vervaard, gaf een van de gemas kerde mannen een hevige klap met een stoffer op het gelaat, maar de overmacht was voor hem te groot. Hij werd bloedend neergeslagen, waarna de onverlaten zich op hem wierpen en met geweld een portefeuille met 3 a 4000 gulden uit de binnenkant van zijn vest rukten. Hierbij werd zelfs een stuk van de voering van het vest mee getrokken. De daders namen daarop ijlings de vlucht. Langs een landweg onder Schoorl .begroeven zij de revol ver en het stuk voering, dat zij in de haast hadden meegenomen. In Amsterdam. Via vele landweggetjes bereikten zij tenslotte Alkmaar, waar H. de laatste trein naar Amsterdam pakte. Bij een opkoper in de hoofdstad, werd net eerste spoor van hem gevonden. Nadat de politie ook de identiteit van de jongste, J. v. d. V., had vastgesteld, werd Maandagmorgen de orrvteving van diens woning te Alkmaar afgezet. Nog voordat hij zich binnen de cir kel had gewaagd ontdekte hij echter de bedoeling van de politiemannen en nam de vlucht. Aan de sommatie om te blijven staan gaf hij geen gehoor, ook niet toen een waarschuwingsschot werd gelost. Hij wist te ontkomen, maar nog diezelfde dag kon de recher che hem inrekenen toen hij zich in een schuurtje bij zijn huis had ver stopt. H„ die zich intussen geheel nieuw in dc kleren had gestoken, liep de vol gende dag niets vermoedend van wat zich in Alkmaar had afgespeeld, in de armen van een rechercheur od de hoek van de Oudebrugsteeg en de War moesstraat. Hij had nog een rode vlek. ontstaan door een verwonding, op zijn neus. Na onvermoeid speuren werd ten slotte zoveel bewijs vergaard, dat V. d. V. gisteravond een volledige beken tenis aflegde. Op zijn aanwijzing werden langs d» landweg de verstopte revolver en het Een stuk nylonkous, dat op het erf van de boerderij is gevonden, gaf de eerste aanwijzing. Een der daders bad namelijk een kous over zijn gezich* getrokken, de ander een lap stof. Door de uitstekende samenwerking tussen de groep Bergen van de Rijks politie, de districtsrecherche cn de re cherche van de gemeentepolitie te Amsterdam en Alkmaar is deze mis daad in een luttele week tot een goede oplossing gebracht. Wij willen een woord van hulde niet onthouden aan deze politie-instanties, die door hun actief en onvermoeid werken de maat schappij bevrijdden van twee derge lijke individuen. WORM's Links geweven Nylon? De wandelnylon bij uitnemendheid. Extra lang. Zeer solide. Draagt U ook al onze Nylons? Ie keus Nylons waarborgt U goede Nylons. in de Houttil Kousen Lingeries (Advertentie. Ing. Med.) (Advertentie. Ins Med.) Op 76-jarige leeftijd is hier ter stede overleden de heer H. Bruin Nz., een stadgenoot, die een zeer werkzaam aandeel heeft genomen in het vereni gingsleven in onze stad, omdat zijn belangstelling naar verscheidene maat schappelijke vraagstukken uitging Bovenal interesseerde hij zich voor s+aatspensionnering. Hij was voorzitter van de afdeling Alkmaar en heeft in woord en geschrift zijn idealen ver dedigd. Zeer vele spreekbeurten neeft hij in Alkmaar en verre omgeving ver vuld cn geen moeite was hem te veel om zijn ideaal te kunnen verwezenlij ken. De heer Bruin was tevens voorzitter van de makelaarsvereniging en van dc Onderlinge glasverzekering. Hij had zitting in de commissie, welke zich bezig hield met het Drees-pensioen en was vroeger een vooraanstaande figuur bij de zgn. huizenverdeling. Een Alkmaarder, die zeer veel voor zijn medebewoners gedaan heeft, is de gemeente door zi.in dood onTvalIen. De crematie zal Maandag 17 Maart om 11'/» uur te Westerveld plaaG vin den, na aankomst van trein 11.11 uur rich'ing Alkmaar en 11.30 uur richting Haarlem. Burgerlijke Stand Geboren: Jeannette, d.v. J. Busquet en J. A. M. Smeenk Elizabeth H. d.v. G. Meuleveld en W. H. C. Stoop. Ondertrouwd: Frits Beek en Maria A. Koel. Overleden: Jacob van der Wissel, 43 jaar, geh. met T. Beks. AVER weinige weken, waarschijnlijk nog vóór de maand Mei, zal het nieuwe gebouw van het Ziekenfonds aan de Emmastraat gereed komen. In verband met de bouw van dit pand is de laatste maanden van verschillende zijden critiek geleverd op het bestuur van het Ziekenfonds. Niet alleen is men het oneens over dc vraag of het verantwoord is thans een dergelijk groot gebouw te stichten en als kantoorruimte te bestemmen, doeh ook over de architectonische schoonheid van het nieuwe pand wordt zeer verschillend geoordeeld. Het bestuur van het Ziekenfonds is van mening dat het goed in zijn opzet is geslaagd. Het kantoor van dit fonds moest reeds vier keer verhuizen, om dat men steeds weer gebrek aan werk ruimte kreeg. Ook het huis aan de Nieuwlandersingel, waar de administra tie nu is ondergebracht, is veel te klein voor de personeelsstaf van twee en veer tig man. Door het nieuwe gebouw aan de Emmastraat groot op te zetten en practisch in te richtens hoopt men voor nieuwe verhuizingen gespaard te blij ven. De kantoorruimte die voorlopig overblijft kan worden verhuurd. Geen premieverhoging Het bestuur van het Ziekenfonds ver wacht in het nieuwe tehuis een meer efficiënt en dus zuiniger beheer te kun nen voeren dan tot nu toe mogelijk was. Het ligt in de bedoeling ook de admini stratie van Den Helder in Alkmaar on der te brengen, waardoor een uniforme regeling voor Noord-Holland Noord zal ontstaan. Naar ons werd verzekerd, zul len de hoge uitgaven die in verband met de bouw worden gedaan, geen na delige gevolgen hebben voor de leden. Zonder dat de premies extra worden belast, hoopt men voor het jaar 1952 toch een sluitende begroting te krij gen. Landelijk gezien is de premie, die in dit gewest moet worden betaald niet hoog. De financien Dat een dergelijk groot gebouw in Alkmaar kon worden geplaatst, is te danken aan het aanzienlijke reserve fonds, dat reeds vóór de oorlog werd gevormd. Toen de afdeling dit over schot dreigde kwijt te raken, doordat het geld waarschijnlijk moest worden afgestaan voor het tekort \an de al gemene kas, werd het reservefonds om gevormd in een bouwfonds. Hierdoor zou het geld in Alkmaar blijven. Of dit Gevonden over het tijdvak van 5 tot en met 13 Maart 1952, en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, iedere werkdag van 17 tot IS uur, op kamer 14, le etage, uitgezonderd de Zaterdagen: Sleutel: halsketting; wantje; hoofd doek; geldsbedrag; want; beeldje, kettinkje; schoenen k.; handschoen; paardje pk; gymschoen; portem. met inhoud; coupons ziekenfonds; hand schoen; aansteker; handschoen; porte- monnaie met inh.; kralen; padvinders- riem; handschoen; kinderwanten; want; luchtfilter; touw (kind); dasspeld; paarlensnoer; gewicht; handschoen h vulpotlood; geldsbedrag; shawl; ring m sleutels; handschoen; schoenen; muts; laarzen; ketting; sleutel; wanten; hand schoen; hondenpenning; handschoen; ceintuur; want; vulpen; broche; hor loge; parapluie; shawl; sleutel; riem; portem. m. inh.; gymschoenen; pad- vindersriem; étui; hondenpenning: zak mes; vulpen; motorhandschoenen: hoed h.; gymschoenen, handschoenen; muts; popje: parapluie; ceintuur; acte- tas; wiel met banden; sleutel; baret; étui; mutsje; want; onderstuk stan daard; horloge; want; want; kerkboek je; lipsslot; 2 sleuteltjes; want. VERKOOP VAN BOUWTERREIN. Het bouw- en aannemersbedrijf J. Zijlstra te Leeuwarden verzocht een nerceel bouwterrein te mogen kopen tussen de Gerard Doustraat en de Van der Halsstraat ter grootte van pl.m. 1200 m2 voor f 13.75 per m2 of in to taal f 16.500. Op dit terrein worden 7 woningen gebouwd. B. en W. stellen voor dit terrein te verkopen. BEDRIJFSSCHAAKCOMPETITIE De uitslagen van de Dinsdagavond gespeelde wedstrijden luiden: PTT—DOS Sabelis Kerre- byn—RASA II 2^—2^; Hooge Huys I —Hulskamp 2 y22<^. een elegante oplossing voor de moei lijkheden is, valt uiteraard te betwis ten. Een feit is echter dat men nu ein delijk de beschikking krijgt over de zo nodige ruimte en dat men in de toe komst mogelijk geld zal kunnen bespa ren. Het gebouw kon mede worden ge sticht door een aanvullend crediet van de Ziekenfondsraad. Het nieuwe pand is ontworpen door prof. J. Berghoef. Deze verwierf vooral bekendheid doordat hij onlangs win naar werd van de prijsvraag, waarbij een raadhuis voor de gemeente Amster dam moest worden geprojecteerd. Het ligt in de bedoeling op de hoge, blinde muur aan de zijde van de Costerstraat een beeldengroep aan te brengen. Deze afbeelding, die 2.10 meter hoog wordt, zal de gezinszorg van het Ziekenfonds symboliseren. De opdracht wordt uit gevoerd door de beeldhouwer Uytewaal te Utrecht. Operette-opvoering „Danza" gaat voorlopig niet door Zoals bekend was de operette-ver eniging Danza voornemens op 20 Maart een uitvoering te geven ten bate van Westerlicht. Door allerlei omstandig heden 'kan deze uitvoering voorlopig niet doorgaan. Nog steeds komen °r gelden en giften in natura binnen aan het adres van de heer K. Kirpenstein, Corfstraat 16 of Laat 165 (kantoor). Op dit goede voorbeeld zouden wij nog gaarne even willen wijzen. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Vader plukt de vruchten (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Guadalcanal (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur; De man in het zwart (18 jaar)Rox Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (vijfde week; 14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: C.S.V. ,.,Jong Holland. Wapen van Heemskerk, 7 uur: Minis ter Mansholt spreekt voor de Agrari sche Sectie van de P.v.d.A. Gemeentehuis, Raadszaal, 4.30 uur: Uitreiking ereteken Orde en Vrede. Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: „De Bever", Emmastraat 36. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Vader plukt de vruchten (14 jaar)Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Guadalcanal (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De man in het zwart (18 jaar); Rex Theater, 2.30. 7 on 9.30 uur: Mor gen is te laat (vijfde week; 14 jaar). Gulden Vlies, 2 uur: „Sjors van de Rebellenclub". Gulden Vlies, 2 uur: Jaarl. Algem. Verg. van Aandeelhouders van N.V. Alkm. Exportveiling. Gulden Vlies, 8 uur: Zang- en ballet avond van de heer en mevr. Pranger. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Grote Klaverjasdrive ten bate van Algemeen Steunfonds Westerlicht. Hotel Victory, 8 uur: „Reïncarnatie en Christendom" (Centrum voor vrij gees tesleven). Aula Murmellius Gymnasium, 8 uur; Opera-concert „Jeugd en Muziek". Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. OTERLEEK. Café Van Ham, 8 uur: Feestavond Ver. voor Huisvlijt en Floralia. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZE F, Vrijdag 530 17.42 Zaterdag 6.01 18.16 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 5.35 17.47 11.35 23.47 Zaterdag 6.06 18.21 0.21 12.06 Nog een tekort aan vaklieden Ruim veertig ongeschoolde, meest jongere arbeiders van Ringers' Cacao- en Chocoladefabriek te Alkmaar heb ben aanzegging gekregen naar ander werk uit te zien, daar er na de Faas- drukte aan de fabriek voor hen geen werk meer zal zijn. De ontslagen zijn een gevolg van het teruglopen van de export, hetgeen voornamelijk is te wijten aan de res tricties van Engeland. Direct na de oorlog had de Ringersfabriek, mede door de steeds toenemende export, een groot tekort aan geschoolde krachten* Hierdoor kon het gebeuren dat bekwa me vaklieden werk moesten verrichten dat anders door meisjes werd gedaan. Langzamerhand echter konden de ar beidsverhoudingen worden hersteld. Nu Engeland nieuwe beperkende bepalin gen heeft gesteld, is er voor vele on geschoolde arbeiders geen werk meer. Daarentegen heeft men nog steeds ge brek aan vaklieden, waardoor Ringers verschillende opdrachten vooral wanneer het seizoenorders betreft niet tijdig gereed kan krijgen. Het was omstreeks de tachtiger jaren de tyd van de bekende „winkel van Sïnkel" dat in Amsterdam de heren Vroom en Dreesmann een kleine textiel zaak begonnen. Echte handelslieden waren het, met durf en verbeeldingskracht. D»? beste bewyzen voor hun kwaliteiten als zakenmensen zijn ongetwijfeld de grote winkels van „V en D", die in de loop der jaren overal in den lande zijn Verrezen. Ook Alkmaar kreeg een trots gebouw van Vroom en Dreesmann, öp de hoek van de Laat en de Ridderstraat. Vandaag is het precies vijf en twintig: jaar geleden, dat deze winkel werd geopend, waarmee een grote stoot werd gegeven aan de groei van de Laat als winkelstraat. Ook Alkmaar als winkel centrum voor een deel van de kop van Noord-Holland, kreeg mede door V en D meer betekenis. 1 f -wM De grondslag voor de vestiging van „V. en D." in Alkmaar werd gelegd, toen de Gebroeders Berentzen (even eens uit Haselüne afkomstig) zich met de firma Vroom en Dreesmann asso cieerden, waarbij de naam „Vroom en Dreesmann" als firmanaam zou blij ven dienst doen. De Gebr. Berentzen dreven destijds een kleine manufactu renzaak in de Houttil, op dezelfde plaats waar zich nu nog het pakhuis van „V. en D." bevindt. In 1901 kwam de eerste uitbreiding, die door de steeds stijgen de omzetten alleszins noodzakelijk was geworden, De naam van de winkel „De Vlijt", werd veranderd in „De Zon". In 1906 reeds, werd opnieuw uitgebreid, totdat de winkel in 1927 verhuisde naai de Laat. Een schitterend pand, met een vloeroppervlakte van 4800 vierkante meter verrees. Later, in 1932, werd nogmaals uitgebreid met 1400 vierkan te meter vloeroppervlakte. Van manu facturenwinkel zonder importantie, groeide het bedrijf uit tot een millioe- nenzaak, waar men zowel een pakje kauwgom als een complete meubilering kan kopen. Met de zaak in Hoorn, die met de zaak in Alkmaar één N.V. vormt, heeft men c a. driehonderd man personeel in dienst.' Als degeen, die het meest tot de totstandkoming van het gebouw op de Laat heeft bijgedra gen, moeten wij de heer John Berent zen noemen. Het resultaat van de gisteravond in de aula van het gymnasium gehouden lezing over het vluchtelingenvraagstuk op onze wereld door ds. Dikboom, gold de organisatie van een comité van voorbereiding voor het houden van een collecte ten behoeve van de vluchtelin gen in West-Duitsland. Ds. Dikboom zette uiteen, dat het doel van deze avond was om althans iets te zeggen en te doen voor hetgeen er niet ver buiten onze grenzen ge beurt. Het betreft hier de vluchtelin gen. die als gevolg van de verschrik kelijke wereldoorlog huis en haard ver loren hebben en getypeerd worden door het feit, dat zij niets meer bezitten. Iets wat wij ons moeilijk kunnen voorstel len. Alieen Duitsland telt reeds 12 mil- lioen vluchtelingen. Over de gehele wereld zijn het ongeveer 77 millioen mensen, die buiten hun schuld het tra gische juk van vluchteling dragen. De ze menselijke tragedie is in de wereld geschiedenis nog vrijwel ongeëvenaard. Duitsland verloor de afgelopen oor log 5 millioen mannen en men kan de vluchtelingen in de industrie dan ook goed gebruiken, maar er zijn geen hui zen. Veertig proeent van de huizen in West-Duitsland werden vernietigd en speciaal de industrie-centra werden het zwaarst getroffen. Men woont er dan ook onder de meest ellendige omstan digheden. In krotten en kelders, in bun kers en primitieve kampementen. Aan de hand van lichtbeelden wer den enige schetsen verkregen uit het leven van deze mensen. Er bestaat reeds een opbouwplan, waarin de kerk een groot aandeel heeft. In 1950 waren er ongeveer 239 duizend vluchtelingen naar Amerika geëmigreerd. Hierbij pnt- wikkelde de Amerikaanse kerk een grote activiteit. Ook het jeugdpro- is schrikwekkend. Ds. Dikboom deed dan ook een beroep op de aanwezigen om zich te laten inschakelen bij het opbouwende werk. Hij wees voorts op de taak van de kerk. die hierin ligt. Ook voer de oecumenische kerk in Alkmaar. Er zal thans een comité worden ge vormd. dat ten doel heeft eventueel een collecte of andere inzamelingen te houden. Ook de suggestie van ds v. d. Sluys om een soort adoptie-systeem te gebruiken zal onder ogen worden ge zien Reeds enkele personen zegden hun medewerking aan deze actie toe. (In December 1950 hebben wij deze kampen bezocht en er een uitvoerige reportage over gegeven. Nederland had enkele kampen geadopteerd, waarheen voornamelijk kleren en speelgoed wor den gezonden. Red.) De hoek LaatRidderstraat, zoals die vroeger was. Vroom en Drees mann lieten daar het bekende ge- boute zetten. Midden over de weg sukkelde de paardetram, die tege lijk met de rust van die tijd is verdwenen. Wagon ontspoord Hedenmorgen om 8.40 uur is bij het rangeren van lege wagons voor de trein AlkmaarHoorn een botsing ontstaan met een losse locomotief. Hierdoor ontspoorde een goederen wagon. Om 9.40 uur was het euvel ver holpen. De trein die om 8.47 uur in de richting Hoorn moest vertrekken, had één minuut vertraging. actief Wit 11. Jimmy moest 't oude vrouwtje bekennen, dat hij de laatste dagen vrijwel geen krant had ingekeken, om dat hh het nog al druk had gehad. Het vrouwtje wilde eerst een erg misprij zend gezicht trekken, maar plotseling besefte zij, dat nu zij al dat ver schrikkelijke nieuws aan iemand mocht vertellen die nog van niets wist. Ze zette haar karrebies op de grond en ging een beetje dichter bij Jimmv staan en fluisterde: „De laatste tije zijn d'r hier op deze plek, waar wij nou staan, wel zeven mensen op spoor loze wijze verdwenen En niet de eer ste de beste hoor-u. Er waren drie sluiswachters en twee plisie-agente er, een zo gezeid partikliere detiktieve ol hoe heet zo iemand en nou is eergis teravond ook hoofclomisaris Kwebber- teen in het niet verdwenen. Ik vin 't verschrikkelijk griezelig en feitelijk begrijp ik zelf niet hoe ik hier met u over al die verdwijningen durf te staan praten". „Voor mij ziet het er eigenlijk nog donkerder uit", zei Jim my Brown glimlachend, „want ik ben zo juist benoemd tot sluiswachter en ik zal dus dag en nacht op deze onge luksplek moeten blijven". .MfUR, '»vJt actief (Advertentie, Ing Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2