Nieuwe grondstoffen in Oost-Nederland f Staalkoning Docker wil gaan boeren Het Rus Aardgasgipsanhydriet, soda en ammoniak V. S. kennen het „verzekerd sparen" Belangrijke kunstmanifestaties op het Holland Festival Nederland is belangrijke handels partner van Sowjet-zone Maar de pachter laat zich niet Het nieuwe boek Frankrijk di Grote mogelijkheden voor industrie Van twee werkwoorden Amerikaans verblijf voor Koninklijk Paar Nu Nederland moei sparen Ook iels voor ons Bijzondere aandachi voor Igor Strawinsky en Jacob Obrecht Overleg lussen Oosl- en Wesl-Duilsland mislukte De zorgen van een millionair zomaar verjagen Woordenduel voor het Landbouwtribunaal Adenauer ziet vooruitgarv Twee verbr Tignards kozen gemeentera Meisje omgekorr onbewaakte ove Mysterieuze doo schapen en lam Ut&eA^eAbcJüi SATERDAG IS MAART IBS) QVERSCHADUWD door een bonte mengeling van sensationele internationale gebeurtenissen - van Korea tot Carlsen hebben in de afgelopen maanden een paar berichten van vaderlandse bodem niet de aandacht verkregen, die hun toekomt. Wij bedoelen „bodem" in de letterlijke zin van het woord. Want het Is door onderzoekingen van recente datum komen vast te staan, dat er in de grond van oostelijk Nederland tot op heden bij ons onbekende grondstoffen verborgen liggen, welker exploitatie economisch verantwoord is en volkomen nieuwe perspectieven opent. Het zijn aardgas, anhydriet en gips; bovendien is door grote nieuwe zoutvondsten het vraagstuk van sodaproductie in Nederland actueel geworden. De geologische onderzoekingen zijn thans zover gevorderd, dat men zich een betrouwbaar beeld van de mogelijkheden kan vormen. Omge keerd kan men met vrijwel wetenschappelijke zekerheid zeggen, dat in de toe komst niet nog meer tot nu toe onbekende stoffen in de Nederlandse bodem «uilen worden gevonden. Over het algemeen is Nederland geologisch nu wel «over onderzocht, dat verrassingen uitgesloten zijn. den jaarlijkse kosten in de komende jaren kan thans voor afzienbare tijd dagelijks 130.000 m3 gas leveren. Men hoopt deze productie gestadig te kunnen uitbreiden. Er zijn drie mogelijkheden voor de verwerking van aardgas: gebruik als ketelbrandstof voor industrieën, als kookgas voor de bevolking en als grondstof voor een reeks chemische producten. De eerste kan gevoeglijk worden uitgeschakeld; er zou slechts ongeveer één percent op de Nederlandse kolenimport worden bespaard. Men zoekt het daarom vooral in de rich ting van het huishoudelijk gebruik, hoewel hiervoor een betrekkelijk dure verandering aan de gasstellen moet worden aangebracht (f 20 4 f 25 per gezin, uiteraard te betalen door de ge meenten). Want aardgas heeft de dub bele calorische waarde van fabrieks- gas, zodat men hetzelfde kookeffect met de halve hoeveelheid gas bereikt. Nederland verbruikt 3 mlllloen m3 fabrieksgas per dag en zou dus b|j vol ledige uitschakeling van de fabrieken IVi millioen m3 aardgas nodig hebben. De hoop, dat mettertijd tenminste een groot deel van deze hoeveelheid uit de grond kan worden gewonnen, is niet te optimistisch. Zeer interessant zijn ook de perspec tieven bij de derde mogelijkheid. Men kan op betrekkelijk eenvoudige wijze uit aardgas methanol winnen, dat op zijn beurt uitgangspunt is voor zwavel koolstof en ammoniak. Zwavelkoolstof wordt om. in de kunststoffen- (plastic) en kunstzijde-industrie gebruikt. Om aan de jaarlijkse behoefte van deze in dustrieën van 9000 ton te kunnen vol doen. zou men dagelijks 20.000 m3 aard gas behoeven te verwerken. Verder zou men uit dagelijks 50.000 m3 gas jaar lijks 30.000 ton ammoniak kunnen ma ken. Hier komen wij tot de mogelijk heden, die samenhangen met de twee de belangrijke ontdekking in 1951: het IJET jaar 1951 was een belangrijke pe riode voor het aardgas. De aardgas- winning is thans in het stadium der dagelijkse toepassing getreden. Reeds hu kunnen in Coevorden, als eerste Stad van het land Nederlandse huisvrou wen op gas koken, dat niet uit de „ge wone" gasfabriek komt. Ook in Steen- wijk is men op het ogenblik zo ver. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (een gemeenschappelijke onderneming van de Koninklijke Shell en Standard, Oil) die de buitengewoon kostbare en ris kante boringen uitvoert in verhou ding een zeer groot aantal mislukte bo singen en meer dan tien millioen gul- VANDAAG is mij gebleken, dat men lange tijd met een vooroordeel kan rondlopen en daarmede onnodig belast is. Het ging bij mij om het moderne gedicht. In een zachte bui zei ik, dat i k het was die de nieuwe verzen niet begreep, maar er waren ook dagen, dat ik dacht dat het wel eens aan de dich ters en de verzen kon liggen. Het oor deel was dus afwisselend, zo in de geest van: „niet-es, wel-es". Net zo min als één gesignaleerde zwaluw de lente maakt, zo zal het ge dicht dat ik vanmorgen las mij met alle moderne dichtkunst verzoenen. Maar de lentezwaluw stemt blij en veel meer dan een blij gevoel gaf mij het gedicht „Op school stonden ze U ziet het al aan de titel; het is modern! Als u doorleest bemerkt u dat het hier gaat om de twee werkwoorden „hebben" en „zijn". Weet u twee ande re woorden, die u zo dikwijls gebruikt als deze? Bij alle eerste pogingen van lezen, bij het leren van nieuwe talen, in elk gesprek, steeds weer zijn wij met de verbuigingen van „hebben" en „zijn" in de war. Er is geen kind, geen mens die er niet mee te maken krijgt. Het gedicht vertelt ons hoe ver deze woorden om zich heen grijpen en hoe zij de tweestrijdigheid in de mens be roeren. Ten tweeden male gelezen, ls het mij of mij een wonder in mijn handen ge legd is, of ik beter kan zien en of ik beter kan luisteren. Twee woorden, die ik mij steeds zo dicht bij elkaar en op eenzelfde lijntje gedacht heb, worden mij als een mar kante tegenstelling geopenbaard. Glas helder zijn de verzen en toch zo gela den in haar beperking van „hebben" en haar goddelijke ruimte in het werk woord „zijn". Op school stonden ze Op school stonden ze op het bord [geschreven, het werkwoord hebben en het [werkwoord zijn: hiermee was tijd, was eeuwigheid [gegeven, de ene werkelijkheid, de andre [schijn. Hebben is niets. Is oorlog. Is niet [leven. Is van de wereld en haar goden [zijn. Zijn is, boven die dingen uitgeheven, vervuld worden van goddelijke pijn. Hebben is hard, Is lichaam. Zijn [twee borsten. naar de aarde hongeren en dorsten. Is enkel zinnen, enkel botte plicht, fcijn is de ziel, is luisteren, is wijken, 4* kiod worden en naar sterren [kijken, en daarheen langzaam worden [opgelicht. Ed. Hoornik. „Naar de sterren worden opgelicht, verheven worden van deze aarde!" Ik weet niet hoe lang een sterren vaart kan duren, maar Hoornik's woor den hebben mij lange tijd boven de dingen uitgeheven en mij van een vooroordeel bevrijd. PETRA. vinden van anhydriet en gips op drie plaatsen: bij Winterswijk, Schoonlo en Twekkelo. Gips en anhydriet rjE mineralen gips en anhydriet wor den door mijnbouw gewonnen. De tegenwoordige wereldproductie be draagt 15 millioen ton, die merendeels tot stucadoorsgips en gipsplaten (plas terboard) wordt verwerkt. Nederland zou zonder twijfel belangrijke hoeveel heden van deze steeds meer gevraagde producten kunnen exporteren. Nog be langrijker echter zijn de bijna onafzien bare mogelijkheden voor de verwerking tot zwavelproducten. De internationale schaarste aan zwa vel ls een van de storendste „bottle necks" in veel industrieën. Wij moe ten vrijwel alle zwavel, die wij nodig hebben (vooral in de vorm van zwa velzuur in vele chemische industrieën en als meststof) importeren. Men zou door gebruikmaking van de ammoniak, die uit aardgas kan worden gewonnen uit gips en anhydriet grote hoeveelhe den zwavelzuur en verder cement eveneens in aanzienlijke omvang een importartikel kunnen maken. Dit is niet slechts een mooie theorie, doch onderwerp van nauwkeurig uit gewerkte plannen, die het Instituut voor Industriële Ontwikkeling in Den Haag heeft gepubliceerd. Dit Instituut is een onafhankelijke, door het Rijk en enkele banken en ondernemingen opgerichte stichting, die zeer belangrijk werk bij de concentrisering van de in dustrialisatie verricht. Soda TENSLOTTE zijn er ook plannen (eveneens van het genoemde insti tuut afkomstig) om tot een nationale sodaproductie te komen. Thans impor teren wij jaarlijks 72.000 ton soda voor ongeveer f 150 per ton. In deze behoef- te zou Nederland zelf kunnen voorzien en bovendien zou o.m. naar Scandina vië kunnen worden geëxporteerd. Als grondstof zouden de enorme zoutlagen dienen, die samen met gips en anhydriet1 in de bodem voorkomen. De fabriek hiervoor zou in de buurt van Gronin gen of Delfzijl moeten worden gebouwd met een pijpleiding voor pekel van de mijnen uit: er ontstaat namelijk zeer veel zout afvalwater, dat niet in de ri vieren of het IJsselmeer kan worden geloosd. Mogelijkheden 7ULKE nieuwe industrieën zouden grote betekenis voor onze nationale betalingsbalans hebben, doordat grote bedragen voor importen zouden kun nen worden bespaard en zelfs nieuwe deviezenbronnen aangeboord. Uiteraard moeten grote moeilijkheden overwon nen worden, vooral van financiële aard De aangeduide projecten voor verwer king op grote schaal van gips en an hydriet en de sodafabriek zouden dus nog zonder de gasprojecten tenmin ste f 150.000.000 kosten. Staatshulp op grote schaal zou onontbeerlijk zijn. Wel licht zou men een beroep kunnen doen op de tegenwaarderekening van de Marshallfondsen. Wat de rentabiliteit betreft, is er reden tot vertrouwen; ook bij zeer voorzichtige calculatie mag men op goede winsten rekenen. De nieuwe chemische industrieën zou den uiteraard in het oosten van het land, dicht bij de vindplaatsen komen te liggen. Men mag er geen belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid van verwachten. De chemische industrie Is kapitaal-, doch niet arbeidsintensief; zij zou in deze gevallen slechts een paar duizend nieuwe arbeiders aan trekken. De investeringscijfers zijn zo hoog, dat men soms met één nieuwe werknemer op een half millioen nieuw geïnvesteerde guldens kan volstaan. ALS Nederland er financieel weer bovenop wil komen, dan zal er ook terdege gespaard moeten worden, zo is ons van regeringswege herhaalde lijk voorgehouden. We zullen onze im porten, althans van fabricaten, moeten beperken, onze industriële productie dienen op te voeren en onze export moeten vergroten. Opvoering van de productie is echter afhankelijk van twee factoren: er moet harder gewerkt worden en het is nodig, dat fabrie ken worden uitgebreid, met andere woorden, dat meer kapitaal op nuttige wijze geïnvesteerd wordt. De kleine tweejarige Michael, Zoon van de bekende filmster Richard Attenborough, die hier zo „neus aan neus" met de viskom staat, is erg geïnteresseerd in het Wereldje, waarin de vis zich voort beweegt. (Van onze Haagse redacteur) EVENALS in de voorgaande jaren zul len ook in 1952 weer verschillende kunstmanifestaties de liefhebbers van muziek, dans en toneel in verrukking brengen. Er is enige tekening geko men in het progTamma van het Hol land Festival, dat van 5 Juni tot 4 Juli a.s. voornamelijk in Den Haag en Scheveningen gehouden wordt, daar Amsterdam dit keer geen subsidie heeft verleend. Het Concertgebouw Orkest zal on der leiding staan van Bruno Walter, Rafael Kubelik, Eduard van Beinum, Josef Krips en Otto Klemperer. Over het Residentie Orkest zullen de scep ter zwaaien Willem van Otterloo, Igor Markevitch, Antal Dorati en Paul Sacher. Ook de Koninklijke Militaire Kapel onder Rocus van Yperen zal zich laten horen. De Nederlandse Opera voert op ,Don Giovanni" van Mozart, onder lei ding van Josef Krips; „Un ballo in maschere" van Verdi onder Vittorio Gui; „Jenufa" van Janacek, onder Ra fael Kubelik: „Philomela" van Andrie- sen, onder Paul Pella; „Le Rossignol" en „Oedipus Rex" van Igor Strawins- ky, onder Charles Bruck. De Nederlandse Bachvereniging geeft een tweetal concerten onder haar dirigent Anthon van der Horst. De bewonderaars van het ballet zal het goed doen, dat het New York Ci ty Ballet, o.a. met enkele bekende en minder bekende balletten en met me dewerking van het Residentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Or- kerst. zal optreden. Ook het Nationaal Danstheater van Joegoslavië en Rosario y Antonio met Spaanse dansen zullen zich laten zien. De Haagse Comedie komt met „Ondi- ne" van Giraudoux onder regie van Cees Laseur en de Nederlandse Come die met „Iphegenia" van Euripides en met „Elckerlyc" beide onder regie van Johan de Meester. Ter herdenking van het geboorte jaar van Jacob Obrecht (1452) zullen werken van Obrecht en zijn tijdgeno ten worden uitgevoerd door het Ne derlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel en door Pro Musica An tigua onder leiding van Safford Cape. Ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van Igor Strawinsky zal bij zondere aandacht aan zijn werken worden besteed in de programma's van concerten opera en baliet. Ten slotte zullen als onderdeel van het Holland Festival ook tentoonstel lingen worden georganiseerd en films worden vertoond. Dat kapitaal zal moeten komen uit de bedrijven zelf en van de beleggers, hetzij institutionele beleggers, hetzij particuliere. Beide groepen beleggers werken met hun gespaarde penningen. Om nu dat sparen waarvoor ook in ons land een intensieve propaganda gevoerd wordt te stimuleren, hebben de Amerikanen een aantrekkelijk mid del uitgedacht en toegepast, namelijk het zogenaamde verzekerd sparen, waarvoor thans ook in Duitsland plan nen bestaan. Indien de overheid daartoe haar toe stemming verleent, overwegen enige Duitse spaarbanken de gelegenheid te openen om vijftig maanden achter el kaar 20 tot 40 Rijksmark in te leggen. In die periode spaart men dus van 1000 tot 2000 Rijksmark. Het bijzondere van de regeling is nu, dat de erfgenamen, als de spaarder binnen die vijftig maanden overlijdt, het volle bedrag van 1000 tot 2000 Rijksmark uitbetaald krijgen. Hier moet uiteraard van de kant van de spaarders wat tegenover staan. Wel nu, zij zullen slechts 3% rente ont vangen, in plaats van de deposito's op vaste termijn vastgestelde 4'/,%. Het lijkt, dat de spaarbanken door de uitvoering van het verzekerd spa ren in het vaarwater van de levens verzekeringsmaatschappijen komen. Doch de spaarbanken sluiten voor de ze vorm van sparen weer een verzeke ring bij de levensverzekeringsmaat schappijen, om het overlijdens-risico van hun cliënten te dekken. Deze maatschappijen, die trouwens door gaans geen verzekeringen op een ter mijn van vijftig maanden accepteren, worden dus toch weer ingeschakeld. Nu ook in ons land het sparen zo sterk wordt aangemoedigd, lijkt het ons aanbeveling te verdienen eveneens de invoering van het verzekerd sparen te overwegen. Het Witte Huis te Washington, dat momenteel gerestaureerd wordt. Men hoopt he^ werk gereed te hebben vóór de aankomst van Koningin Juliana en haar gemaal. Het Koninklijk paar zal in djit geval de eerste nacht van het verblijf in de V.S. in het Witte Huis logeren. (Van onze correspondent te Berlijn) MAANDENLANG zijn tussen de Oostduitse gevolmachtigde voor de binnen- duitse handel, Joseph Orlopp, en zijn Westduitse collega's Kaufmann en Leo pold, besprekingen gevoerd over het herstel van het handelsverkeer tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-zöne. Deze besprekingen zijn nu officieel afgebro ken. Niet omdat men het niet eens kon worden over de omvang en de soort der uit te wisselen goederen, maar omdat men van Oostduitse zijde weigerde het vrije verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek in alle omstandigheden te garanderen. P)E Westduitse onderhandelaars heb ben de handelsvrijheid van hun Oostduitse tegenpartij blijkbaar over schat. Deze kan over het vrije ver keer tussen West-Berlijn en de Bonds republiek geen beslissingen nemen, omdat de Sowjetrussische controle commissie zich het recht inzake deze kwestie voorbehoudt. In Bonn was men van de volgende veronderstelling uitgegaan: de industrie der Sowjet- zöne is zo dringend om verschillende Westduitse goederen verlegen, dat de Sowjets inzake het vrije verkeer wel aakzeil zullen halen. De westelijken ver loren echter uit het oog, dat de Oost duitse autoriteiten verschillende voor bereidende maatregelen hadden getrof fen om de gevolgen van het uitblijven der Westduitse leveranties zoveel mo gelijk te keren. fEGELIJK heeft men In Oostdults- land de productie opgenomen van verschillende goederen, die anders door de Bondsrepubliek werden gele verd. Omdat een rechtstreeks handels verkeer met Westduitsland niet mo gelijk was, heeft men bovendien her haaldelijk zijn toevlucht genomen tot zogenaamde driehoekszaken. De Sow jet-zöne verkocht dan goederen aan 'n ander land, dat deze weer vervolgens aan de Bondsrepubliek doorverkocht. Zo leverde zij bijvoorbeeld voor drie millioen gulden uien aan Nederland. Nederland verkocht deze partij uien weer door aan de Bondsrepubliek en Engeland, terwijl het zelf aan de Sowjet-zöne sinaasappelen en fruit le verde. £)ERGELIJKE transacties zjjn de Westduitse exporteurs natuurlijk een doorn in het oog. Z|] wijzen er op, dat uitsluitend derden uit het Btilleg- gen van het handelsverkeer tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-zöne voordeel trekken. Hoeveel dagen per Toch wel bijna twee Shawcross: Jaar, schat u? Sir Bernard: maanden hoor! Shawcross: U heeft een groot huis tn Londen? Sir Bernard: Ja. Shawcross: En een groot huis In Jamaica waar u de winter door- (Van onze correspondent te Londen) HE Britse staal-millionnalr Sir Bernard Docker, een van Engelands meest be- brengt? kende groot-industriëlen, tevens bankier, grootgrondbezitter, eigenaar van Sir Bernard: Ja. een verzameling renpaarden en een Jacht, heeft zich tot een landbouwtribunaal Shawcross: En een zeewaardig in Zuid-Engeland gewend met de klacht dat hij „financieel gebukt" gaat onder jacht met een bemanning van zestig het feit, dat hij een van zijn boerderijen niet zelf mag exploiteren. „Ik zit wel koppen? niet krap", verklaarde de millionnair tegen de leden van het tribunaal te Win- Sir Bernard: Ja, en wat zou dat. Chester, „maar het is toch maar onvoordelig dat ik die boerderij niet zelf mag Shawcross, onverstoorbaar: Van beheren. Op grond van mijn financiële zorgen beroep ik mij op het tribunaal hoeveel maatschappijen bent u direc- met het verzoek de huidige pachtboer eruit te zetten, daar Ik die boerderij teur? zelf nodig heb." Slr Bernard: Momenteel van niet meer dan vijf. (Hij ls o.a. directeur OIR HARTLEY SHAWCROSS. de open. van de wapenfi.briek Birmingham bare verdediger aan de kant van Small Arms Co.; van de BirnJngham pachtboer Seligman, voerde aan dat Sir Railway Carriage and Wagon Co.; Bernard het betwiste land in 1945 had van de Guardian Assurance Levens- aangekocht met het doel er jachtterrein verz. Mij. en van de Midland Bank. DE betwiste boerderij, Greater Sandy van te maken, en dat indien Seligman Hij is bovendien de grootste aandeel- Down Farm, werd na de oorlog van er uit gezet werd, het land door Sir houder van het Daimler automobiel- de millionnair gepacht door boer Douglas Bernard zeker weer voor de jacht ge- concern). Seligman en beslaat 200 hectaren grond, bruikt zou worden, daar de millionnair Shawcross: U heeft uw eigen vlag grenzende aan het landgoed van Sir niets van het boerenbedrijf afwist. °P uw jacht, a,uto s en huizen om uw Bernard Boer Seligman die een half Hierop ontspon zich het volgende unie- aanwezigheid kenbaar te maken? dozijn boerderijen in pacht heeft, heelt ke woordenduel tussen de wereldbe- in totaal 1500 hectaren land en 1300 roemde Britse advocaat en de million- koeien. Het ministerie van landbouw nair: had onlangs drie van deze pachtboerde- Sir Bernard: Ik weet alles van het rijen willen terugvorderen, maar zei bedrijf af. Ik heb de ziel van een boer. ten slotte dat Seligman alleen maar Mijn dertig hectaren te Heath House Greater Sandy Down Farm moest prijs- beheer ik ook zelf en de opbrengst geven. Seligman ging in beroep hier- verkoop ik. tegen bij het landbouwtribunaal, dat Shawcross: Hoeveel voedsel pfodu- thans een beslissing moet nemen, of ceert u daar dan wel voor het nut van het algemeen? Sir Bernard: Dat varieert, dat hangt er van af, of ik in het land ben of op reis in het buitenland. Shawcross: Is het waar dat u in de afgelopen drie jaar alleen maar wat taren heeft op zijn landgoed Heath me]k en aardappelen, twee kalveren boerderij te gaan wonen," érTer ïn gè- House. Hij moest die verpachte boer- en tien varkens heeft verkocht? Val van oorloe te bliiven wonen? derü direct terughebben omdat hij sir Bernard: Ja. Lr Bcnmrd: Ja wlarom niet zijn veestapel wou uitbreiden met 100 Shawcross: Hoe dikwijls bent u in Nou breekt m'n klomp" zei Shaw- Jersey koeien 200 schapen en 100 var- in de afgelopen drie jaar op uw land- cröss en de zitting van het landbouw- kens, daar dit „noodzakelijk" was voor g0ed geweest? tribunaal werd voor onbepaalde tija Sir Bernard: Geen benul. verdaagd. is dat voor een Sir Bernard Docker deze boerderij al of niet nodig heeft voor zijn levens onderhoud! Met klagende stem vertelde de mil lionnair aan het tribunaal dat hij nu zelf maar één boerderijtje van 30 hec taren heeft op zijn landgoed Heath zijn levensonderhoud. Sir Bernard: Ja. Shawcross: Wat vlag? Sir Bernard: Mjjn familiewapen na tuurlijk. Shawcross: En ondanks dit alles houdt u vol dat het voor uw levens onderhoud nodig is, dat u die boer derij terug krijgt en dat pachtboer Seligman er uit gezet wordt? Dat kan voor u financieel toch immers geen penny verschil betekenen? Sir Bernard: Hoe komt u daar nou bij? Ik heb veel geld nodig. Shawcross: Kunt u hier voor dit tribunaal aantonen dat u dan werke lijk van plan bent permanent op die De Sowjet-zöne koopt geregeld vis- conserven en haring in Noorwegen, Denemarken en Nederland, terwijl men in het westelijke Bremen en Hamburg met grote voorraden zit, dis onverkoopbaar zijn. Tevens signaleert men in Hamburg, Bremen, Düsseldorf en Frankfort met niet weinig v, antrouwen, dat vooral de Nederlandse handelsondernemingen In Oost-Berlijn zeer actief ztjn. Men weet daar, dat Nederland tot do be langrijkste handelspartners van de Sowjet-zöne behoort. En dit kweekt op zichzelf begrijpelijke naijver. West duitse exporteurs hebben op de Bonds regering dan ook herhaaldelijk sterks druk uitgeoefend om het handelsver keer met de Sowjet-zöne weer op gang te brengen. De uitvoering van dit plan werd echter door een veto der hoge commissarissen verhinderd. Van Oostduitse zijde is men over dit veto en het mislukken der handelsbe sprekingen zo ontstemd dat men als vergeldingsmaatregel zonder vooraf gaande waarschuwing de stroomleve- rantie aan West-Berlijn heeft stop gezet. Tevens is men opnieuw begon nen met pakketwagons van Marien- born naar Berlijn terug te zenden. In Westberlijnse kringen verbaast men zich niet, wanneer de autobaan, ds enige verbindingsweg tussen Berlijn en West-Duitsland, plotseling zou wor den gesloten. Van Oostduitse zijd» heeft men namelijk reeds laten weten, dat de brug over de Elbe in zeer slechte staat verkeert en dat men geen materiaal heeft om ze te herstel len. Het voorstel van West-Berlijn de brug met West-Berlijns materiaal en arbeiders te repareren werd door da Oostduitsers van de hand gewezen. Een nieuwe halve blokkade blijft bij gevolg binnen het bereik der recht streekse mogelijkheden. De memoires van de Hertog van Windsor N. V. Uitg. Mij. Elsevier. VU NA DE DOOD van Koning George VI van Engeland, het Engelse ko ningshuis ln de volle belangstelling staat, en een ieder meeleeft met de jonge Koningin Elizabeth en haar ver wanten, is het prettig de aandacht te kunnen vestigen op de memoires van hem, die eens koning was, en die enkele dagen geleden achter de baar liep van zijn broer, die zijn plaats moest inne men, omdat hij, de Hertog van Windsor, afstand van de troon deed, om de vrouw, van wie hij hield, te trouwen. De Uitgeversmaatschappij Elsevier heeft met het uitgeven van de Neder landse bewerking van „A King's Story" een goede daad verricht. Het boek heeft reeds een bijna universele bekendheid verworven en de oorspronkelijke uit gave heeft in Amerika al veel stof doen opwaaien. 70NDER twijfel zal men ook ln ons land interesse tonen voor deze op merkelijk vrijmoedig en vlot geschre ven levensschets, waarin de Hertog van Windsor de fagade van ceromonieel en verstarde pracht van de groten der aarde opzij schuift en vertelt hoe het daarachter gesteld is: daar leven men sen, .weliswaar gekroonde, maar in.tus- sen mensen. De auteur, wiens leven be gon op het einde van het Victoriaanse glorietijdperk, beleefde het hoogtepunt van Brittanniës wereldmacht en daarna, door twee wereldoorlogen heen, het langzame verval. In die fascinerende omgeving toont hij ons zichzelf met een haast verbijsterende eerlijkheid, als heel gewone jongen, als verlegen adel borst, een fuivende student en de po pulaire societyleider een oorspronke lijke, maar èl te onafhankelijke man, die korte tijd Koning-Keizer was en de gehele wereld in opschudding bracht door de kroon op te geven en de stem van zijn hart te volgen. £)OOR al deze memoires van kinder kamer, jeugd, marinetijd, studenten leven, wereldoorlog I en de grote reizen naar de Dominions loopt zeer duidelijk een draad: dat de schrijver niet aan de leiband zal lopen, maar een springle vend, opponerend, zelfs protesterend mens is. die na een zware, innerlijke crisis wel zeer duidelijk voor zich zag welke weg hii uiteindelijk kiezen moest De Uitg. Mij Elsevier stak het boek in een keurige rood-blauw-gouden band, verluchtte het met een aantal belang wekkende illustraties, en drukte het met een zeer duidelijke Ietter op prims papier. Een uitgave om trots op t« zijn. Directie: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 55' ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 33z Postgiro 187294 1AE partijgenoot van de Frai de staatssecretaris van bi bijeenkomst van de M.R.P Frankrijk het in de jongst mogen (i he d rn-c oil fc roil tie oi vaarden. Schumann zei, dal meenschap, doch geen „We De Westduitse bondskans nauer heeft gisteren op eei ring van de Christen-de: Sartij te Siegen in het R tussische nota over vredi delingen met Duitsland een uit genoemd. Volgens dr mag geen mogelijkheid or vreedzame regeling in Eur men .buiten beschouwing b de andere kant mocht ecl geen voorwaarde worden dat de opbouw van de wes dediging of de integratie v wordt vertraagd, aldus de selier. Het doel van de Wei litiek bleef volgens hem: zo sterk te maken, dat met unie „verstandig kan wor< ken". Dr Adenauer meendi laatste Russische nota een dat het westen zich op de bevindt en dat het tijdstip ni is, dat de Sowjetunie" beri deel te nemen aan een ver sprek". Jongens speelden Int BU Kristïansiad in Z hadden Indiaantje spelen jongens twee kameraadjes, van gevangenen vervulden, boom gebonden en rondom stapeld papier en takken a De takken brandden echter zij geen kans zagen de gevs dig te verlossen. Op hun toegesnelde arbeiders kwan om het leven van de twee den jongens te kunnen red Het water stijgt r De honderd inwoners va honderd zielen tellende F Tignes, die weigerden hun te verlaten, hebben Zonda laatst in het dorp zelf hun bracht bij het kiezen van e teraad. De vorige raad trad test tegen het plan om de v In het dorp ligt. te make stuwmeer. De anderen stem nieuwe woonplaats. Tot dusver is slechts gesloten. Toch is de Isère r haar oevers getreden. Het bezwaar van de wei ls, dat de tot dusver uitbe goeding niet toereikend is noeg land voor te kopen, de verdere voorzieningen o zijn. Men hoopt, dat de k eens in de Nationale Verg worden behandeld. Op de onbewaakte overweg werd Zondagmiddag het 17-j Els Pallada uit Geulle door c uit Sittard gedood. Het meisje, dat met een tje was gaan fietsen heeft i seren van de trein Maastric blijkbaar de trein Sittard- niet opgemerkt. Zij werd doo gegrepen en onmiddellijk was het oudste kind uit eer acht kinderen. Nadat onlangs talloze wi en hazen dood werden aang de Noordoostpolder, zijn thar honderden schapen, die lang worden geweid, binnen enke lammeren en 5 schapen ge veearts uit Emmeloord heefi oorzaak nog niet kunnen va MR H. J. KNOTTENI OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is oo 78 tijd overleden mr. Hendi Knottenbelt, oud lid der Eei voor de Liberale Staatspart Verwach ing tot morgena RUSTIG WEER de nacht en vroege ochtf nig wind, plaatselijk mist en daar lichte nachtvorst overdag droog en tamelij weer. Zwakke tot matig tussen Oost en Zuid en dezelfde middagtemperati vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 12