SCHAAKRUBRIEK Een dropske bloed op Park Avenue GESLAAGD... Bridgerubriek In de greep van de woestijn wmwwW'" .MRS. SATTERLEE'S LOVER" Beroepseer van medicus en jurist te New York in opspraak Tragedie om geld Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! HILVERSUM Puzzle-rubriek ZATERDAG 15 MAART 1952 (Van onze correspondent te New York) yjIE de wolkenkrabber-hoge huren betaalt voor de luxe-appartementen qan onze deftigste woonstraat, Park Avenue, waar Amcrika's industriële magnaten met hun hofjuristen en lijfartsen hun intrek hebben genomen, mag eisen, dat daar iets tegenover staat: de voorname rust en bezadigdheid, die Park Avenue nu eenmaal tot een straat-apart heeft gemaakt. Schoten in de nacht behoren in deze omgeving niet thuis. Toen er dan ook de afgelopen nacht door een kennelijk bijziend amateur-schutter een drietal schoten werd gelost op de entree van no. 525 was dit voor de beau monde en allen, die daarin belang stellen, een gebeurtenis van je-welste. Eén dropske bloed op Park Avenue is nu eenmaal een sensatie van veel groter formaat dan een degelijke schietpartij aan de havenkant. voorkomen, zo beweert zij dat de na latenschap rechtstreeks aan hem zou worden uitgekeerd. Vandaar, dat in een van de testamenten mr Rosenblatt als de begunstigde voorkwam. Hij zou de buit dan met dr Hoffmann delen, die er door Mabel van verdacht wordt de genezing van haar zuster te hebben ver hinderd. Het spreekt vanzelf, dat beide heren dergelijke snode voornemens hebben W/AT die schoten betreft: één bleef in een deurplint steken, het tweede veroorzaakte was glasgerinkel en het derde kwam niet voorbij de dij van mr Rosenblatt, jurist, die zojuist terug keerde van een geruchtmakende zaak, waarin hij niet zozeer als verdediger dan wel als getuige-in-een-duister-licht fungeerde. De amateur-schutter heeft deze affaire derhalve met een bloed rood tintje overgoten. Bijna een jaar geleden stierf de oude mevrouw Satterlee, een welgestelde weduwe van tegen de 70 jaar. Toen het testament werd geopend, bleek zij aan haar advocaat, mr Rosenblatt, haar ver mogen van omstreeks 200.000 dollar te hebben nagelaten. De man, naar wie zij cle laatste maanden van haar bestaan bijna elke dag een vurige liefdesbrief had gestuurd dr Hoffmann, een psychiater, die haar psycho-analyseer- de kreeg alleen maar een schilderij. En de zuster van mrs Satterlee, Mabel Ingalls, kreeg... geen rode duit. Zij verliet die dag het advocatenkantoor van mr Rosenblatt met rode randen om haar ogen. En zelfs de psychiater had niet het flauwste vermoeden, dat Mabel Ingalls, die aanspraak meende te kun nen doen gelden op de nalatenschap, het hier niet bij zou laten zitten. Mabel Ingalls namelijk stapte een paar verdiepingen lager een ander ad vocatenkantoor binnen. En als gevolg van dat bezoek staan de deftige psy chiater en de dure advocaat op dit ogen blik in een ietwat twijfelachtig licht. Mabels verhaal „MIJN ZUSTER", heeft Mabel tegen- over de rechter verklaard, die uit spraak moet doen in het door haar aan hangig gemaakte proces om Mrs Satter- lee's testament ongeldig te verklaren, „mijn zuster was bijna kinds. Zij was van iedereen afhankelijk. Zij wist het verschil niet tussen een 5 dollar biljet en een van 5000 dollar. Zij stond open voor invloeden van buiten af. En die hebben er voor gezorgd, dat ik onterfd werd en dat zij met de buit gingen strijken." Mabel heeft de rechter een opwindend relaas gedaan van dit finan cieel „heraus mit Ihr, herein mit Mir", waarbij dokter en advocaat elkaar de bal en de dukaten zouden hebben toe gegooid. De verliefde mevrouw Satterlee was namelijk al jaren lijdende aan een sle pende ziekte. Zij weigerde echter een dokter te ontbieden en klampte zich vast aan dr Hoffmann, die haar in praatte, dat er niets met haar aan de hand was en dat er geen enkele reden was, waarom een andere medicus dan. hij zelf haar zou behandelen. Dr Hoff mann, aldus beweert Mabel, zou boven dien elke dag een paar maal hebben opgebeld en Mrs Satterlee lieve woord jes hebben toegevoegd, waaruit zij zou kunnen afleiden, dat ook zijn hart naar haar uitging. Eind 1950 werd mevrouw Satterlee echter ziek.'Op aandrang van haar zuster bezocht zij een specialist, die haar onomwonden te kennen gaf. wat er met haar aan de hand was. Een operatie, aldus deze dokter, was on vermijdelijk Mrs. Satterlee liet zich onder het mes nemen, nadat zij dr Hoff mann had doen weten, dat zij een paar weken de stad uit ging. Na de operatie ontbood zij de psychiater opnieuw en vertelde hem wat er gebeurd was. Dr Hoffmann was verontwaardigd: hoe had zij zijn advies, de goede raad van de man, die haar zo nabij stond, in de wind kunnen staan? Die operatie was niet nodig geweest. Ze moest toch nooit meer zonder zijn voorkennis naar vreemde doktoren gaan. Mrs. Satterlee was ontroerd door zoveel toewijding. Zij ontbood de jurist en liet Rosenblatt een nieuw testament opstellen, waarbij dr .Hoffmann rijkelijk werd bedacht Maar mr Rosenblatt werd nog herhaal delijk terugontboden, Bijna zo vaak als een modieuze vrouw een nieuwe jurk aantrekt, veranderde de inhoud van het testament. Inmiddels aldus het verhaal van Mabel Ingalss waren dr Hoffmann en „ïrs Satterlee samen op vacantie ge gaan. Hij besteedde zijn tijd voorname lijk met vissen en varen. Zij ging steeds met hem uit, vergezelde hem op zijn jacht, of zat op een vouwstoeltje naast hem langs het kanaal, in de brandende zon hetgeen onder de omstandighe den van haar ziekte funest moest zijn Mabel zocht haar éénmaal tijdens deze vacantie op. Zij wist haar zuster er opnieuw toe te bewegen samen met haar naar een plaatselijke dokter te gaan. Deze onderzocht Mrs Satterlee en constateerde dezelfde kwaal als waar voor zij reeds een keer geopereerd was geweest. Hij adviseerde een nieuwe chirurgische behandeling. Maar Mrs. Satterlee weigerde naar een ziekenhuis te gaan vóór haar geval opnieuw met dr Hoffmann te hebben besproken. En deze verklaarde, dat er geen enkele re den was voor een operatie. „Quatsch", zei hij. „Jij bent niet ziek. Die plaatse lijke dokters weten van niets. Jij hebt rust nodig, lichamelijk en geestelijk Morgen gaan we er wéér lekker op uit. Dat gebeurde ook. Maar een paar weken later was Mrs. Satterlee dood. Hoffmann bevreesd ALS men Mabel mag geloven, dan heb- ben dokter en jurist een duivels spelletje gespeeld. Dr Hoffmann wilde ontkend. Maar die schiet-partij-in-de- nacht heeft uiteraard aanleiding gege ven tot allerlei nieuwe theorieën. Waar om zou iemand, hangend het proces, mr Rosenblatt uit de weg willen rui men? Dr Hoffmann, zo zij hieraan in één adem toegevoegd, bevond zich ten tijde van de schietpartij onder politie bescherming in eigen huis. „Ik ben erg bevreesd", zei hij, nadat men hem van de aanslag op mr Rosenblatt had ver teld, „dat dit voorval een kettingreactie veroorzaakt, dat dezelfde man, die op Rosenblatt vuurde, het thans op mij gemunt heeft." Wat dit alles betekent, is waarnaar heel New-York thans gist. Zoals de politie nog gist naar het motief en de persoon van de amateur-schutter en menige klant en patiënt van de heren Rosenblatt en Hoffmann zich afvraagt, hoe het met de beroepsethiek van jurist en medicus is gesteld. Gelooft ons, er wordt op Park Avenue dezer dagen niet minder over deze twee buurtgenoten geroddeld, dan onder soortgelijke omstandigheden in enige andere buurt het geval geweest zou zijn. Znivere li n 1 cl zacht, soepel, gaaf en intens gezond. Purol of Purolin (dit laatste in witte crèmevorm) Beide in dozen 41 en 77 ct. (Advertentie, tng Med., Horizontaal: 1 heimelijk, 8 prima, 9 drijftil, 11 nachtmerrie, 12 heidemeer, 14 bloei- wijze, 15 windrichting, 18 vagebond, 18 militair onderdeel, 19 damesbont, 20 afscheiding, 21 verbuiging van zijn, 23 vervoermiddel, 25 riviertje, 26 boom, 28 toon, 29 hond, 30 angst, 32 dorp bij Weerd, 33 eveneens, 34 naar aanlei- DANK ZIJ Bekende schriftelijke cursus Middclb. akten Talen en Wiskunde M.O. (Advertentie, Ing. Med.) ding van, 35 Noorse jongensnaam, 38 Ned. minister, 41 gulden, 42 holte, 44 jongensnaam. 45 metaal, 46 hoofddek sel, 48 rangcijfer (afk.), 49 voorzetsel, 50 persoontje, 51 maat, 53 tiental scho ven, 55 onbekende, 56 juist, 58 jongensnaam, 59 Noach, 60 mijt, 62 erg warm, 63 Ned. stad. Verticaal: 1 fiets, 2 boom, 3 Rijkstelef, 4 Ned. stad, 5 maanstand, 6 tijdperk, 7 niet prettig, 8 geldhandelaar, 10 verandert het voorkomen, 12 koe, 13 niets. 16 schapenhok, 17 de oudere (afk.) 22 be vel, 24 eerst open water (afk. handels term), 25 een en ander, 27 inhouds maat, 29 Franse componist, 31 mis lukking, 32 laboratorium, 35 rijk, 36 vod, 37 plaaggeest, 39 dorp bij Norg, 40 Knijpbril, 42 Oosters gewicht, 43 inktvis, 46 woud, 47 begerig, 52 niets doend, 54 vroegere commissie V.N., 55c middaguur, 57 voorzetsel, 59 ontken ning, 61 verslagen, 62 gewicht. VAN EIGEN GROND yELE Nederlanders hebben de ge woonte, om datgene wat uit het buitenland komt te verheerlijken en daarna vaak ten onrechte be tere eigenschappen toe te kennen dan aan de producten of de prestaties van eigen bodem. Bij het bridgespel is dat al niet veel anders; voor vele bridgespelers is al les wat uit Amerika of Engeland komt het beste van het beste en wordt er vaak kleinerend gesproken over de prestaties van onze Nederlandse spe lers. Niettemin hebben onze beste bridgers vaak laten zien, dat ze er óók wel wat van terecht brengen en tegen de allersterkste teams hebben zij vaak prachtige resultaten geboekt. Nemen wij b.v. alleen al de prestaties van ons nationale team tegen de En gelsen. Viermaal kwam Nederland na de oorlog tegen de haast onverslaan bare Engelsen uit in de Europese kampioenschappen; tweemaal wonnen de Engelsen, één maal werd gelijk ge speeld en in 1951 werd Groot Brittan- nië op eigen bodem in Brighton ver slagen door het Nederlandse team, be staande uit de heren mr. F. W. en mr. E. C. Goudsmit, Filarski en Cats. Uit deze historische wijdstrijd ver melden wij het onderstaande spel, waarin de Nederlanders door een fraai grootslambord 750 punten winst boekten (7 matchpunten) V V, b, 3, 2 v, 8 h, 8, 3, 2 b, 9, 2 9 N W O 4» 10, r, 0, 5 V b. 7, 6, 5, 2 V 10, 9, 3 b' 10,9, 7, 6 a, v, 5, 4 3, 6. Z v, 5 h, 7, 4 h, 4 a, h, 10, 7, 4. 3 West gever. NZ kwetsbaar. De Engelsen boden als NZ slechts tot 6 Sch.; de Nederlanders boden als volgt Zuid opende in de vierde hand met 2 Klaver (2 Klaver-conventie, aange vende ongeveer 5 honneurtrek met een zéér sterk spel) Noord bood nu 2 SA, aangevende enige speelkracht, doch geen lange, kleur (had Noord minder gehad, dan had hij het z.g. „negatieve bod" van 2 Ruiten gedaan) Zuid bood nu 3 Klaver, zijn werkelij ke kleur; Noord bood 3 schoppen, aangevende een zwakke vierkaart in die kleur met een sterkere kleur had Noord di rect na 2 Klaver een bod van 2 schop pen kunnen doen); Zuid (Cats) deed nu het uitsteken de bod van 5 SA, een conventioneel bod, waarmee hij vroeg „Partner, welke tophonneur heb je in Schop pen?"; heeft Noord immers Schop penvrouw, dan wil Zuid wél 7 Schop pen spelen, zonder Schoppenvrouw echter niet; Noord bood nu 6 Klaver, hetgeen be tekende Schoppenvrouw. Met Schop penheer zou het bod 6 Ruiten zijn ge weest, met Schoppenaas 6 Harten, zónder aas, heer of vrouw had Noord 6 Schoppen moeten bieden. Zuid had nu voldoende zekerheid over de troefkleur en wist bovendien (door Noord's 2 SA-bod) dat Noord enige zij-kracht had. Zuid bood nu 7 Schoppen. Het contact werd gemakkelijk ge maakt, ondanks het feit dat er vier troeven tegenzaten (uitkomst Ruiten aas) Zelfs als Oost Klavervrouw met twee kleine kaarten en 3 schoppens zou hebben gehad, had Noord het spel zonder snijden kunnen maken. Hoe, dat probere de lezer zelf eens. JOKER f hm. Pam en Pom in Zwitserland^] 95. Terwijl de verslaggevers zich om Moeder Woeffie verdrongen om toch maar alles goed te horen en de came ra's klikten om foto's te nemen, zullen wij eens kijken hoe Pirn, Pam en Pom het maakten. Pim begreep al gauw, dat de slede niet af te remmen was en dat hij zo wel uren door kon gaan en dus stuurde hij hem met een kordaat gebaar tegen een boom aan. „Vasthou den", riep hij en dat was geen over bodige raad. Met een daverende klap vloog de slede tegen een boom op en schoof zelfs helemaal in de hoogte, wat werkelijk een geluk was, want Pim. Pam en Pom gleden toen vanzelf naar beneden, evenals Bollie. „Zijn jullie nog heel?" vroeg Pim, nadat ze even versuft op de grond hadden gezeten. „Gelukkig wel, ik heb tenminste niets "gebroken", riepen de anderen door el kaar, terwijl ze hun armen en benen betastten. „Ja. dan zullen we terug moeten lopen", zei Pim nadenkend. „Daar zit niets anders op. Ik hoop maar, dat we de slede van Dirk Durf al niet al te erg beschadigd hebben, anders moeten we onze spaarpotten maar omkeren". Pom en Pam knikten en zo liepen ze terug naar het terrein van de wedstrijd. Correspondentie over deze rubriek aan drs. J. Muilwijk, Van jVIacr- iantbaan 142, Den Haag. «HET PROBLEEM yOOR de buitenstaander is de scha ker die „Schaakproblemen" oplost; en dat kan dan op twee manieren: met een bord of „uit de krant". Wellicht zouden velen verrast zijn, als ze hoor den dat het aantal mogelijkheden om het schaakspel te beoefenen veel gro ter is, en dat het eigenlijke probleem schaak slechts door een gedeelte van de liefhebbers wordt bedreven. Het meest in trek is, zowel by be ginners ais by grootmeesters, het ge wone party-spel, met bord en stukken. Men kan natuurlijk ook een reis- schaakspel van hout of een leren zak- schaakportefeuille met celluloid stuk jes gebruiken; men kan ook blind spelen, dus zonder bord of stukken te z.en meestal doet slechts één der tegenstanders dat, maar soms ook de ander. Wie zich intensief met het partij schaak bezig houdt, zal zijn eigen par ty en of die van andere naspelen,'ana lyseren, aan openings- of eindspelstu die doen; die alles heeft nog niets met de problemen in engere zin te maken. Een schaakprobleem is een door een „componist" verzonnen stelling, waar bij meestal de eis luidt: Wit geeft mat in twee zetten, of in (hoogstens) drie zetten, enz. In een echte schaakpartij zijn er veel meer kwesties aan de orde; eer men zo ver is, dat er aan matzetten ge dacht kan worden, moet er heel wat denk-arbeid verricht worden; positie- en combinatie-spel en openingst'ieo- rie spelen voorlopig de grootste rol. Vandaar dat bedrevenheid in het op lossen van problemen (tweezetten, driezetten, e.d.) nog helemaal niet im pliceert dat men een sterk schaker is ook omgekeerd trouwens. Er zijn zelfs partijspelers die zover gaan, dat ze de problematiek waardeloos achten, omdat dit soort stellingen, waarbij wit veelal een enorm materieel overwicht heeft, in de practische partij toch bij na niet voorkomen. Deze opvatting is m.i. onjuist, maar het zou me ditmaal te ver voeren, om er op in te gaan. Ik zou de partijschakers voorzo ver ze van de schoonheid of het nut IDEALE LUIERS PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PR00UCI (Advertentie. Ing. Med.) (60 Als ze maar eens naar hem toe kon! Wanhopig wrong ze de handen. Deze verlammende onmogelijkheid om iets te doen maakte het allemaal nog veel erger, want daardoor had ze zoveel tijd om te piekeren.... Het leek twee maanden in plaats van twee dagen sinds dat vreselijke toneel dat ze niet meer uit haar gedachten kon zetten, zich had afgespeeld. Jane Frask, die lui op de divan lag uitgestrekt, deed een oog open. „Hou in vredesnaam eens op met dat gepanter, Mara! Je bent net een hongerige kat!" gromde ze, „het geelt me de pip!" „Neemt u me niet kwalijk". Het meisje lachte zenuwachtig. „Ik neb zo'n rusteloze bui". „Dat hoef je mij niet te vertellen", antwoordde juffrouw Frask grimmig. „Je moest iets hebben om je gedach ten bezig te houden. Ik zou wel wat afleiding kunnen bedenken, maar dat is geloof ik, beter van niet. Heb je dat laatste hoofdstuk al overgetypt?" „Ja, dat is hélemaal klaar". Jane Frask kreunde. „Dan zal ik wel genoodzaakt zijn mijn rust er aan te geven en wat te gaan schrijven om jou werk te geven". „O, neen. doet u dat niet", protes teerde het meisje ernstig. Toen vroeg ze: „Juffrouw Frask. heeft u she'k Amid naar Gary gevraagd? Vanmor gen bedoel ik?" door: MARJORIE VERNON „Ja, en hij heeft me opnieuw verze kerd dat hij niet in gevaar verkeert". De schrijfster tipte de as van haar si garet en keek ernstig. „Hij heeft ne ook verzekerd, dat Gary een allerge meenste streek had uitgehaald, die het pak slaag dat hij kreeg volkomen ver diend maakte". Mara's blauwe ogen schoten vonken van verontwaardiging en minachting. „Dat zal wel", hoonde ze. „U denkt toch zeker niet dat ik ook maar enige waarde hecht aan de woorden van een dergelijke kerel, is het wel?" Jane Frask sloeg haar ogen even op. „Ik wel", antwoordde ze rustig. Merkwaardig genoeg geloof ik hem" Mara keek wanhopig. Ze hield van haar werkgeefster en bewonderde haar zeer, en ze vond het naar dat ze het maar niet eens konden worden over sheik Amid en haar verloofde. „Maar u houdt niet erg van Gary is het wel?" vroeg ze, en haar woor den klonken haast smekend. De schrijfster wuifde vaag met haar hand. „Dat heeft er niets mee te maken Maar ik weet wel dat hij lang niet goed genoeg is voor jou". „Sheik Amid zeker wel?' Toen ze er die woorden uitflapte, vroeg Ma-a zich meteen af hoe ze daar bij kwam Wat. een idioot gezegde! Maar Jane Frask keek niet verontwaardigd, zelfs niet eens erg verbaasd. „Sheik Amid heeft een pracht ka rakter", antwoordde ze onverstoorbaar „Maar ja, ik weet dat "jij het niet met me eens bent". „Ik vrees van niet". Het meisje nam haar boek weer op en deed alsof ze las, want ze besefte dat haar onrust ir riterend moest werken. Maar het was moeilijk zichzelf in toom te houden en hoewel ze haar ogen op de gedrukte bladzijden gericht hield, had ze geen flauw idee van wat ze eigenlijk las, want haar gedachten waren bezig met de ontvluchting, hoe ze bij Gary kon ko men en waarom ze eigenlijk in El Araish gevangen werden gehouden. „Misschien is ben Hasrif wel een sla venhandelaar en hoopt hij een goede prijs voor ons te maken", dacht ze on bekookt. „Hij houdt ons hier misschien vast tot hij méér slaven bij elkaar heeft, of tot hij een koper vindt die goed wil betalen. Ik heb al eens eerder gedacht dat dat de reden was voor zijn besluit om vreemdelingen uit El Araish te houden. Dat zou alles of bijna alles verklaren". Bij het voortschrijden der dagen werd haar onrust eerder groter dan kleiner en ze werd zich ook bewust van een voorgevoel, van iets rampza ligs, dat als een loden last op haar hart drukte. Terwille van Jane Frask moest ze zich beheersen, maar anders was ze door de kamers gaan ijsberen als een pasgevangen wild dier; maar dat be heersen maakte het alleen maar erger en een paar maal had ze het gevoel, wanneer ze naar de stevige gestalte keek die op de divan lag uitgestrekt en ze in gespannen luisterde naar een geluid welk geluid dan ook dat de stilte zou verbreken dat ze wel had kunnen opspringen en gaan gillen. Zo sleepten zich de trage,- zenuwslo pende uren voorten toen, op het ogenblik dat de duisternis inviel en Azra de lampen aanstak, kreeg ze een brutaal idee. Ze wilde vanavond trach ten bij Gary te komen! Ben Hasrif had geen wachter onder hun ramen geplaatst, zoals hij had ge dreigd; het zou heel eenvoudig zijn zich naar buiten te laten glijden zon der dat iemand het hoorde en de bin nenplaats te bereiken zoals ze reeds tweemaal had gedaan. Het zou mis schien moeilijker zijn om de salaamlik te bereiken, waar Gary lag; en waar schijnlijk werd hij bewaakt, maar ze had in ieder geval een kans op suc ces. En zelfs al werd ze gepakt, dan zou dat misschien de zaken tot een oplos sing brengen. Alles was beter dan hier tot werkloosheid gedoemd, te blij ven afwachten wachten op ze wist niet wat. Dus deed ze in koortsachtige opwin ding een schietgebedje voor die nacht. Zij en juffrouw Frask sliepen ieder aan een kant van het reusachtige ver trek en juffrouw Frask liep vast: ze zou haar niet horen wegsluipen, rif' wist Mara zeker. Azra sliep op een kleedje bij de deur. maar Mara trok zich van die deur niets aan. De ra men zouden haar de vriiheid brengen' Eindelijk gaapte de schrijfster, die tevreden had liggen lezen en roken en rekte haar armen uit. „Een bad en dan naar bed lijken me de aangewezen oplossing" prevelde zp Hoe iemand kan mopperen over li' soort leven, snap ik niet. (Wordt vervolgd). van de problemen nog niet overtuigd zyn alleen willen vragen: bekijkt u de onderstaande stellingen eens, en zoekt u eens naar de oplossing. Ik kan me niet voorstellen, dat u nr. 1, een compositie van O. Dehler, niet fraai zult vinden. Meer vertel ik er ditmaal niet over. (Oplossing volgende rubriek). En probeert u dan nog eens nr. 2, van dr. H. v. Gottschall. Zo heel erg gek is die stand nu niet in tegendeel, wit heeft nauwelijks mate rieel voordeel, terwijl zwarts b-pion dreigt te promoveren en de onlos- sing zou u misschien in een party te stade kunnen komen. Probleem nr. 1 Stand: Wit: Kd2, Ddl, Lel en d7, Pa6, pi. b5, c2, e3, e5 en f2 (10 stukken). Zwart: Ka4, Pc5, pi. a5, b6, b7, e6, e4 en 'f3 (8 stukken). Wit speelt en geeft mat in twee zetten. Probleem nr. 2. Wit: Kh5, Db7, Lg7, pi. f5 en h6 (5). Zwart: Kg8, Te8, La5, Pb5, pi. b2, b6 en g3 (7). Wit geeft mat in drie zetten. Puzzle 232. Welke cijfers ontbreken? De twee cijfers, die in het getal ont braken, waren een 2 en een 4 (van links naar rechts gerekend). Het getal wordt dan 2584222445646. En dit getal is precies deelbaar door 49872. Omdat de deler een drievoud was, moest het gevraagde getal ook door 3 deelbaar zijn. Omdat de som der gege ven cijfers reeds een drievoud was, moesten de twee in te vullen cijfers ook samen een drievoud zijn, wat in verband met de reeds aangeduide De- perkingen de keuze van 2 en 4 niet moeilijk maakte. Vele inzenders hebben met hun cor recte opl. ook hun waardering ken baar gemaakt voor deze niet al te zwaré opgave. Na loting onder de inzenders van een juiste opl. is de wekelijkse prijs van f 5 ditmaal ten .deel gevallen aan: de heer H. van 't Veld, Noordeinde C 20 te Oostzaan. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. O-O En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 233. Van woorden en eerste letters. Maak van de volgende tien letter groenen door omzetting der letters tien soede zelfstandige naamwoorden. En als gij de juiste woorden gevonden nebt, welk mooi woord kunt gij dan vormen uit de eerste letters? (Die let ters staan nog niet in de juiste volg orde). Hier volden de lettergroenen, gr in (P<-priel padateken m«ngroenkast npprgeestboer endargela bolstingolena 'rnneerbonk vastmindser rafenegma i^midsteen. Welke woorden zijn bedoeld, hoe zet pl Zn ooder elkaar en wat vormen dan de percf-p letters? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donde^'^acr on nqri ^je j^e_ factie vnn dit blad fEr wordt onder de in7ender.s van een goede oplossing weer een prijs van f 5 verloot). hun

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8