Stad en Omgeving Jimmy Brown en debende van Dolle Dirk HET WAS „HEINTJE" NIET MEER Re ncarnatie en Christendom AGENDA Exportveiling had een gunstig jaar Vijf jonge vocalisten brachten uitgebreid opera-programma Leerlingen van Gerard enGré Pranger op de planken Kleinkunst blijft nog altijd een kunstvorm Hetorgel speeltnietmeer op 't pleintje Nieuwe telefoon aansluitingen Verkeersslachtoffers De jeugd weert zich op de bevrijdingsdag Veelbelovende tenor Avond vol charme van dans en zang SCHOENENSHOW Vroom Dreesmann Alkmaar MAANDAG 17 MAART 1953 Heintje Davids neemt in aller hart een bijzondere plaats in en het zou de moeite waard zyn, zich af te vragen waarom. Voor ons althans is ze „Na Drup pel" uit „De Jantjes", één van de weinige Nederlandse films. En van „Heintje" als „Na Druppel", de zingende levenskunstenares, kunnen we houden. Misschien krygt ze daarom steeds milde critieken en trekt ze steeds volle zalen: omdat ze een stukje is van btfna voltooid verleden tijd. We menen: die periode van „lev-ensstukken", toen men bitterlijk weende in de schouwbrugzaal om de Twee Wezen en het droevige lot van het keukenmeisje uit Speenhoff's liedjes. Dat was een mooie tijd. Het doet goed Heintje Davids wéér te zien, omdat ze aan die tijd herinnert. Doch dan moetr ze weer de getapte Jordaanse zyn, met haar kapot- hoedje en een bosje liederen „Met armoe belaan, bied ik ze U aan, prijs 2 cent!" En dan moet ze zingen van „fïet orgel op 't pleintje". Dan voelt jÉcn wee moed en dan houdt men van „onze" Heintje. Als medewerkster aan een cabaret revue, zoals die van Herman Tholen, die gisteravond in het Gulden Vlies ging, is mevrouw Henriëtte Davids al leen maar een vreemd wezen. Ze slaat zich op de dijen, krabt zich de buik, slaakt hartverscheurende gillen en zingt met schor geluid haar repertoire (dat overigens net niet oud genoeg is om antiek te zijn). De zaal was dit maal niet eivol en het gekke was, dat men lachte om die dwaze gestalte op Dr. F. W. Zeijlmans van Emmicho- ven heeft gisteren in een voordracht voor leden van het Centrum voor vrij geestesleven het verband gezocht tus sen de reïncarnatie-theorie en het Christendom. Spreker, die in zijn be schouwingen hoofdzakelijk bleef steu nen op de anthroposofische ideeën van Rudolf Steiner vertelde hoezeer de reïncarnatie, het geloof, dat het „mensen-ik", de ware mens, na tus senperioden van rust telkens weer op aarde terugkeert, ook in Europa zijn aanhangers vond: bij Goethe en Les sing o.a. Zoals de mens in zijn leven steeds onderhevig is aan een ontwik kelingsproces, zo is ook de ziel pas in staat het goddelijke te bereiken, na dat hij vele ontwikkelingsfazen heeft doorlopen. Het is een steeds terugke ren naar de aarde totdat de kringloop wordt gestuit als het einddoel is be reikt. Dat het verband tussen het Christendom en reïncarnatie aanwezig is meende dr Zeijlmanis te kunnen afleiden uit de opstanding van Jezus Christus, zijn overwinning op de dood. Verder teruggaande wees hij op de leer van het Boeddhisme, dat de kringloop dpr bestaansvormen erkent. Hoe moeilijk het is een wijsgerige theorie als die der reïncarnatie in een enkele voordracht te behandelen be wezen de vele vragen, die na afloop werden gesteld en waarin de aanwe zigen hun scepticisme of hun verlan gen naar een verdere explicatie had den neergelegd. In het telefoonnet Alkmaar zijn aange sloten 5494 Th. J. G. M. de Boer, Ass. Accoun tant, Doelenstraat 32. H. v. Boll, Merlenlaan 12, Heiloo. H. Bosman, Parkstraat 18. J. Dekker, Vrachtrijder, arbeiders- vervoer, Groenelaan 6, Heiloo. S. J. Donke, ambt. Ned. Genootsch. tot Reclassering, Corn. Evertsen- plein 6. Gemeentebestuur en Gem. Instell. v. Alkmaar. Openbare Werken. Woonhuis Ir. H. G. Joosten. 't Handelshuis, Limmerhoek 11. G. C. Honing. Bedr.l. N.V. Oliefabr. „Het Hart" en „De Zwaan", Fon tein Verschuirlaan 12, Heiloo. A. J. Kloet, Banketfabriek, St. An- nastraat 41. P. J. C. G. v. d. Loo, Arts, Curtius- laan 7, Heiloo. Arie van Mever, Kunstschilder-con certzanger, v. Merlenlaan 2, Heiloo. 5478 B. Mewe, C.V. Terwogt en Lagers, Van Merlenlaan 3, Heiloo. Th. J. F. Nieuwenhuizen, Kleding naar maat, Schoutenstraat 28. A. van Nijen, Scriba Diaconie Ned Herv. Kerk, C. W. Bruinvisstraat 27. Mevr. Perkv. d. Worp, C. Went- holtlaan 18, Heiloo. G. v. d. Poll, v. Vladerackenlaan 10, Heiloo. Schoolaansluitingen, St. Aloysius» school, Koornlaan 23 (b.g.g. tfnr 3623). G. Schrale, Oudegracht 192. G. Schut, Wentholtlaan 15, Heiloo. A. E. M. Schuurbiers, v. Merlenlaan 8, Heiloo. G. A. Slavenburg, Proc.h. Evenblij- Vaten N.V., v. Merlenlaan 4, Heiloo. Mevr. M. H. E. Swanenburg de Veye De Vries, Nassauplein 13. G. J. Tapperwijn Jr., Wentholtlaan 44, Heiloo. N. van Tiel, Verhuurbedrijf, Van Vladerackenlaan 1, Heiloo. D. Uittenbogaard, Vert. Calvé-Delft, Kennemerstraatwegg 361, Heiloo. D. de Vries, Landstraat 45. W. Watertor, Lyceumstraat 19. P. G. de Wit, architect, Dathenus- straat 32. T. van der Zande, procuratiehouder, Keyser en Mackay, Wentholtlaan 11, Heiloo. 5476 5679 5451 5665 5552 5663 5783 5462 5870 2995 5871 .5492 5734 5833 5654 5592 5473 5534 5739 5591 5579 5970 5672 5676 5662 5573 5982 In het telefoonnet Bergen kwam de vol gende aansluiting tot stand. 2804 J. Schrooder, Veehouder en bloem bollenkweker, Groeneweg 3. Nieuw aangesloten werd in het tele foonnet Egmond: 484 P. L. de Waard, Bloembollenkwe ker, Rinnegom, Egmond a/d. Hoef. Het telefoonnet Limmen kreeg de vol gende nieuwe aansluiting: 340 M. Draijer, Café Tolhuis, Rijks straatweg 425, Heiloo. SCHOORSTEENBRANDJE Zondagmorgen is de politie in aller ijl naar de P. C. Hooftstraat getrokken in verband met een schoorsteenbrand je, dat daar was uitgebroken. Het bleek nogal mee te vallen. Nadat de kachel uit het huis was gesleept, kon men het vuurtje met natte dweilen ioven. het toneel, die mannen in hun gezicht uitschold voor „vetnekkep" en „peze- vreters"; die onkiese en grove boertig heden liet horen; kortom, de vrouw, die geen mens op visite zou willen hebben. En tóch verlieten veel mensen de zaal gedurende de pauze. Want dit was ónze Heintje van die goeie, voor bije jaren piet meer. Dit was een zielig gedoe. We hóuden nog steeds van Hen riëtte Davids, wier plaats op het Ne derlandse toneel toch zo apart is, maar niet zoals ze gisteravond was. Als ras- Jordaanse in een stuk, dat haar op 't lijf geschreven is, zullen we niet ge noeg van haar krijgen. Maar Heintje kleedt niet met gewaagde decollete's e zware colliers. Overigens hoorden we deze mopjes een jaar geleden reeds uit haar mond. De snelste sneltekenaar Heranm Tholen heeft van zijn caba ret-revue iets willen maken. Hij had ëen goochelaar-sneltekenaar, een pia- nist-accordeonnist en een chansonniere- declamatrice. En dan Heintje. Tholens conferences waren vaak aardig, maar door de slechtgevulde zaal was de con ferencier verplicht, zélf het ontbreken de enthousiasme mee te brengen. En dat maakte zijn praatjes en liedjes niet aantrekkelijker. Kitty van Dongen zong en speelde heel aardig en was in som mige opzichten beter dan de andere medewerkers. Wim Bos zorgde vooi een uitstekende pianobegeleiding en speelde heel beschaafd op de accor- De goochelaar-sneltekenaar Swips had buitengewoon veel succes, vooral als caricaturist. Men noemt hem te recht „de snelste sneltekenaar'Hoe verdienstelijk het optreden van som mige medewerkenden op zichzelf ook was; het geheel bevredigde niet. De cabaret-revue is de meest vrijgevochten vorm van kleinkunst, doch dit ver onderstelt nog altijd „kunstHerman Tholen, die vroeger uitstekend werk heeft gedaan, zal zich hierop eens moe ten bezinnen. Maar, laat hij „Heintje in zijn troep houden; wel te verstaan, „ónze Heintje". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Vader plukt de vruchten (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur; Guadalcanal (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: De man in het zwart (18 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (vijfde week; 14 jaar). Landbouwhuis, 8 uur: Volksuniversi teit: dr Portielje over Instinct en intel ligentie bij dieren (tweede avond). Hotel Victory, 35 en 810 uur: Mo deshow fa. Lienesch. Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. DINSDAG. Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgroep „Puck" met „De wijze Kater". Gebouw Vrijz. Herv., Heul 3, 8.30 uur: „Raclassering en gevangeniswezen in de V.S." Wapen van Heemskerk, 918 uur: Rijwielshow Jako-rijwielfabriek. Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst Apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 7.15 19.38 Dinsdag 8.01 20.28 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 7.20 19.43 1.20 13.43 Dinsdag 8.06 20.33 2.06 14.33 Het luxe „Supra"-rubbercor- set verjonet Uw figuur IANGE St#AA» AIKMAAQ (Advertentie, Ing. Med.) Nederlandse tuinbouw is uitstekend georganiseerd Dividend van 5 pet Voor de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Alkmaarselie Exportveiling, welke Za terdag onder voorzitterschap van de lieer Joh. Noort in het Gulden Vlies werd gehouden, bleek flinke belang stelling te bestaan. Er heerste een op gewekte stemming, waarvoor ook wel reden was. De directeur, de heer E. Mak, kon in zijn jaaroverzicht namelijk mededelen dat 1951 alleszins gunstig is geweest voor de Exportveiling. Op voorstel van het bestuur werd besloten een dividend van 5 pCt. uit te keren. De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van de gemeente, de handel en de Prov. Commissie. In ziin openingsrede zeide de heer Joh. Noort, dat het jaar 1951 niet gun stig begon. In Mei konden echter reeds mooie resultaten worden gehoekt. De heer Noort sprak de hoop uit dat oe huidige, gunstige ontwikkeling zal voortduren. Bij de bestuursverkiezing stelde de heer Meiier, die twintig jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur,, zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd be noemd de heer C. Bierman. De heer Joh. Lan Bereis werd in ziin functie herbenoemd. Bii de besnreking van de agenda van het Centraal Bureau, gaf de heer Mak ren uiteenzetting over het doel van het afzetfonds, waarvoor de bii dra ?e op 0,7 pCt. is gesteld. In het afgelonen jaar. aldus de heer Mak, ziin er bii het exporteren ernstige moeilijkheden gerezen. Het kwam voor, dat goederen die in Anril wer den uitgevoerd, eerst in September werden betaald. Ais het Centraal Bu reau toen geen geld uit het fonds had kunnen voorschieten, zou de gehele Nederlandse tuinbouw de terugslag van deze afzotmoeiliikheden hebben ondervonden. Het geld uit het fonds wordt ook nog voor andere doelein den gebruikt. De belasting van 0.7 pCt, vloeit voor 100 pCt. weer terug in de nortemonnaie van de tuinder, aldus de hoer Mak. Hierna beantwoordde de directeur nog verscheidene andere vragen. De heer Vegter, bestuurslid van het Centraal Bureau, gaf een uitvoerige uiteenzetting over fondsvorming en minimumprijzenstelsel, waarbij hij be toogde, dat er bijna geen land is waar de tuinbouw zo goed georganiseerd is als in Nederland. Spreker drong er op aan dat de tuinders het stelsel van de minimumprijzen in eigen hand houden en iedere overheidsinmenging afwijzen. Naar aanleiding van de toekenning van extra teeltvergunning, deelde spreker mede, dat zulks is gebeurd op aan drang van de tuinders zelf. Er zijn verschillende bedrijven die een derge lijke vergunning niet kunnen missen. Hoe het volgend jaar met deze ver gunningen gaat, is nog niet bekend- Jaaroverzicht In zijn uitvoerig jaaroverzicht deel de de directeur, de heer E. Mak med<i dat het totaal-omzetcijfer van de Noordhollandse veilingen in 1951 is teruggelopen. Het cijfer van de Alk- maarse veiling daarentegen gaf een stijging van 1.216.248.57 tot 1.394.476,56 te zien. een vooruitgang dus van ongeveer 178.200. Enige be perking in het teeltareaal e_n een sta biele situatie in de internationale eco nomische verhoudingen hebben er toe bijgedragen, dat 't prijspeil speciaal voor de Alkmaarse veiling gunstig werd beïnvloed. Hierna gaf spreker een overzicht van de aanvoer der voornaamste producten in 1951. Het overzicht werd gegeven in 1000-tallen, kilogrammen of stuks: spinazie 365 (vorig jaar 3451. bloemkool 529 (505). andijvie 460 (412). sla 1218 (1186), bos- peen 206 178), stambonen 243 (3661 komkommers 219 (2861, kool 729 (5971, vr. aardannelen 302 (398), tomaten 270 (258), witlof 393 (316), spruiten 240 (176) en losse peen 278 (182). De winst- en verliesrekening sluit met een bruto batig exploitatiesaldo van 11.441,29 (vorig jaar 8.269). UIT HET ZAKENLEVEN Nieuwe inschrijvingen in hét Handels register: H. Bus (E.), St. Pancras, Bene- denweg 102. Groothandel in parfumerieën. „Dego", Heiloo, Stationsweg 83. Kou- senrepartiebedrijf. Eigenaar: J. A. Straver. Een motorrijder, die Zondagmiddag vanaf het Kerkplein kwam rijden, ver zuimde voorrang te verlenen aan een uit de Koolstraat naderende Nacobus. Het gevolg was een botsing. De bus werd ontsierd door enige deu ken en het voertuig van de motorrijder werd zwaar beschadigd. De motorrijder bekwam enkele ongevaarlijke verwon dingen. Op de Laat stak Zondagmiddag een zevenjarig meisje onverwacht de straat over, juist toen midden op de rijweg een fietser en een motor elkaar passeerden. Het meisje viel over de fiets en kwam in onzachte aanraking met de achterzijde van de motor. Be wusteloos werd ze bij de fa. Henstra binnengedragen. Op advies van dr. Lojenga, die met de ziekenauto was meegekomen, werd ze naar huis ver voerd. Twee meisjes, die gistermiddag in de Brillesteeg vreemd-slingerend aan het fietsen waren, raakten op een ogenblik de kluts kwijt, waardoor een van de twee een lelijke val maakte. Ze werd binnengedragen bij het filiaal van de fa. Stam. Vermoedelijk heeft ze een lichte hersenschudding bekomen. Een zware straf voor een gevaarlijk spelletje. Medewerking aan school besturen Het bestuur der Vereniging tot bevor dering van Christelijk Schoolonderwijs vroeg om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van, verduisteringsgordijnen in het lokaal van de 4e klasse van de onder zijn be heer staande Julianaschool (ULO), welk lokaal tevens gebruikt zal wordén voor het vertonen van schoolfilms. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Van het bestuur der Vereniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen is een verzoek ontvangen om beschikbaar stelling van gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelen, schoolboeken enz. ten behoeve van de St. Laurentiusschool in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen en de aanstelling van een vierde leerkracht. JEUGD EN MUZIEK De afdeling Alkmaar „Jeugd en Muziek" heeft Zaterdagavond in dc aula van het Gymnasium een opera-concert gegeven, dat vijf jonge vocalisten in de ge legenheid stelde, na een verantwoorde muzikale opleiding, in het openbaar op tc treden. Zo maakten we kennis met Tiudi Junker (sopraan), Tini de Boer (sopraan), Elsa Minder (mezzo-sopraan), Jan Handerson (tenor) en Berend. Siisskind (bas-bariton). De executanten lieten zich horen in een wel wat al ta uitgebreid programma van vüf en twintig aria's en duetten uit bekende opera's. De heer Trudus Tenes gaf voor elk te zingen stuk een beknopte toelichting op de inhoud, waardoor dit concert een paedagogisch cachet kreeg. De toe lichting had o.i. nog kunnen worden aangevuld met do opmerking, dat een opera-concert een aanvechtbaar artis tiek geval is, omdat men hier de me. lodiek hoort buiten het milieu, waar in ze eerst goed tot haar recht komt. Ms. De bij de Alkmaarse jeugdgemeen schap aangesloten jongeren-organisa ties nemen op de bevrijdingsdag deel aan een uitgebreid programma van feestelijkheden. Het begint 's morgens om half acht met een jeugdappél op het Hofplein en eindigt 's avonds om 9 uur op het Waagplein met een vreug devuur en fakkeldans. Tussen die twee tijdstippen liggen een bevrijdingswan deltocht, poppenkastvertoningen, en „jeugdbewegingsaetiviteiten", een groot volksdansbal op de Paardenmarkt en een optocht door de binnenstad, waar aan alle muziekcorpsen en de twee pad vindersbands hun medewerking verle nen. Er viel goed stemmateriaal te beluis teren en ook vaak uitnemende voor dracht. Dat het talent bij allen niet in even sterke mate aanwezig was, laat zich denken. De ervaring zal nog wel een en ander moeen corrigeren en vol maken. Menig luisteraar zal zich heb ben afgevraagd wie van de vijf in de toekomst vaste grond onder de voeten zal krijgen. Dit is niet gemakkelijk te voorspellenop één uitzondering na: de tenor Jan Handerson, Onmid dellijk viel op dat men hier te doen had met een zanger in het bezit van een uitgesproken talent voor het ope ra-genre. Hij was de ontdekking en de ster van de avond. We bepalen ons tot een keuze uit het zeer vele wat ons werd geboden. Zo hoorden we o.a. een zéér muzikaal gezongen aria uit „Titus" van Mozart voor sopraan. Een goede dramatische uitbeelding viel waar te nemen in een aria voor sopraan uit „Madame But terfly" van Puccini. De mezzo-sopraan zong met bezielde v '.ordracht een aria uit „Samson en Dalila" van Saent- Saens. De tenor bracht zijn nummers boeiend en met bezieling, in het bij zonder wel de aria uit „l'Elisir d'amo- re" van Donizetti en de Cavatine uit de opera „Faust" van Gounod. Op lof waardige wijze werd het programma besloten met het kwartet uit Faust „Prenez mon bras". De bas-bariton had uitstekende momenten in een aria uit „Nabucco" van Verdl. Lyda Claus Ook in dit geval stellen B. en W. voorspeelde op zeer volgzame en vaardi- de gevraagde medewerking te verlenen. ge wijze de klavierbegeleidingen. TATERDAGAVOND heeft een uitvcr- kochte zaal in het Gulden Vlies de jaarlijkse zang- en balletuitvoering floor de leerlingen van Gerard en Gré Pranger bijgewoond. Wat de jeugdige dilettanten hier te zien en te horen gaven, stond op een behoorlijk peil en er was ongetwijfeld een aanzienlijke vooruitgang te bespeuren in de presta ties, vergeleken met de uitvoering van vorig jaar. Men moet respect hebben voor het enthousiasme en het eindeloos geduld, waarmee het echtpaar Pranger de zo snel afgeleide jongsten de beginselen van zang en dans heeft bijgebracht. Wij hadden echter liever die kinderen van vijf tot tien jaar in een middagvoor stelling zien optreden. Verschillende van hen stonden namelijk op het to neel te geeuwen en in hun ogen Ie wrijven van de slaap. De veelheid van het programma, ver oorzaakt doordat nu eenmaal alle leer- lingengroepen wilden tonen, wat zij in hun mars hebben, maakte het geheel wat onoverzichtelijk, doch de afzon derlijke nummers waren alle verant woord en keurig verzorgd. De balletten van Gré Prangers meis jes waren door de naturlijke eenvoud der kinderen gracieus en vol charme. De choreografie en de dramatische han deling (van Gré Pranger en Mariska Holsmuller) waren over het algemeen weinig gecompliceerd van opzet, doch getuigden van artisticiteit en deskun digheid. De arabesken, de sur les pointes en vele andere moeilijke balletfiguren wer den door de jonge meisjes met gratie en grote ernst volbracht. Het ballet „Roodkapje", uitgevoerd door de van vijf tot tien jaar oude kleuters uit Alkmaar en Bergen was bijzonder aantrekkelijk. Zeer verzorgd waren ook de balletten bij een Tiroler dans, bij de Fritsch-Fratsch Polka van Johan Strauss (beide door de meisjes van tien tot twaalf), bij Pizzicati van Delibes en bij een Wals van Chopin (beide door de oudere meisjes). De beste choreografie was ongetwijfeld die voor de balletten bij de Prelude van Raschmaninoff en de Vuurdans van Dc Falla. Vooral dit laatste ballet, dat als apotheose van de voorstelling werd ge bracht, was zeer verdienstelijk. Het werd met overtuigingskracht gedanst door Truus en Ria Wormsbecker als het Vuur en het Droombeeld en door Lies Kaal en Mary Ofmanals de Duivels. De costuums, voor file balletten ont worpen door Corry Rol, waren een voudig en getuigden van goede smaak en gevoel voor sfeer. Zang en dans wisselden elkaar regel- 13. Jimmy Brown was altijd een goe de slaper geweest, maar die eerste nacht in het sluiswachtershuisje sliep hij toch niet zó prettig. Het verhaal, dat het oude vrouwtje hem had ge daan, lag hem toch' een beetje zwaar op de maag. „In elk geval had die wet houder Bollebas mij wel een beetje beter mogen inlichten", dacht hij. „Hij heeft er feitelijk met geen woord over gerept, dat het hier een nog al gevaar lijk oord is. Maar aan de andere kant dacht hij natuurlijk, dat ik van alles op de hoogte was uit de kranten die over die verdwijningen schijnen vol gestaan te hebben". Jimmy kon moei lijk de slaap vatten en toen hij einde lijk wat indommelde, schrok hij tel kens van het minste of geringste ge luidje wakker. Hij zat dan recht over eind in zijn bed en luisterde ingespan nen naar het geluid dat hem had ge wektJimmy ergerde zich aan zijn eigen gedrag. „Ik lijk wel een bibbe rige ouwe bes, die van elk geluidje wakker schrikt en dan onder haar bed gaat kijken of er geen moordenaar ver scholen ligt", mopperde hij in zich zelf. Maar hij was toch blij toen het tegen een uur of vijf buiten weer licht werd. matig af. De eerste zangklas (vijf tot tien jaar) zang zuiver en ongekunsteld een aantal echt-Hollandse liedjes. De tweede klas (met een ruime leeftijds limiet) zong tweestemmig, doch even zuiver enkele liederen, waaronder een tweetal moeilijke canons (a capella). Het meisjeskoor zong vooral de zestien- de-eeuwse Franse Berceuse verdien stelijk. Gerard Pranger bleek weer een zeer gevoelig en deskundig begeleider zowel van zijn jeugdige vocalisten als van de balletdanseresjes. Na afloop sprak mr. H. Schuurman namens de ouders der leerlingen woor den van dank en waardering tot Gerard en Gré Pranger en hun medewerk sters. Hij bood hierbij een geschenk en bloemen aan. Wie zal zeggen of er uit deze kinderen niet een Jo Vincent of een Alexandra Danilova groeit? Uitlening van tijdelijk overtollige gelden Dc uitkeringen uit het gemeente fonds, waarop de gemeenten nog aan spraak kunnen maken over 1948, 1949 en 1950 op een geblokkeerde rekening bij het rijk geboekt. Over 1948 is ten name onzer ge meente 615.372.66 geboekt, waarvan op 5 Dec. 1951 ten bate van de gewone dienst van dat jaar 64.875.25 is uitge keerd. Het resterende bedrag ƒ550.497,45 is ingevolge een voor alle gemeenten geldende maatregel op 18 Febr. j.l. vrijgegeven. Dit gevoegd bij het beschikbaar komen van de op brengst der 4 obligatielening van ƒ2.500.000 heeft tot gevolg, dat de ge meente over korte tijd over gelden be schikt welke in rekening-courant tegen een rentevergoeding van 1 per jaar kan uitzetten. Er is echter gelegenheid deze gelden tijdelijk uit te lenen tegen de rentevoorwaarden van kasgeld leningen 1 7/8 per jaar). B. en W. stellen voor hen te mach tigen tot 31 Dec. 1952 uit te lenen aan publiekrechtelijke lichamen en aan de Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag dat dit jaar f 1.000.000 niet te boven gaat tegen een rentepercentage, dat het in Den Haag toegestane nie overschrijdt. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johannes C„ zoon van J. C. de Groot en C. Rood; Emmerentiana M., dochter van H. Majoor en E. Ha ring; Gerardus N. J., zoon van A. Snel en M. A. Beentjes. OVERLEDEN: Hendrik Bruin, 76 j., wed. van A. Zwart; Lourens Liefheb ber, 83 j„ wed. van J. de Jong; Hende- rikus Wetterauw, 62 j., geh. met D. P. van der Roest. Beroep ongegrond verklaard Bij de ingekomen stukken voor de Donderdag te houden gemeenteraad is een Kon. Besluit, waarbij is onge grond verklaard het beroep van het bestuur der Ver. tot bevordering van Christ, schoolonderwijs tegen het be sluit van Ged. Staten, houdende onge- grondverklaring van dit beroep tegen het raadsbesluit van 1 Febr. 1951. waarin medewerking is geweigerd voor gelden uit de gemeentekas voor het aanschaffen van een stencilma chine ten behoeve van de Juliana school. Halve eeuw Alkmaarse Bestuurdersbond Op 29 Maart zal de Alkmaarse Be stuurdersbond 50 jaar bestaan, ter ge legenheid waarvan een officiële her denking zal plaats vinden in het Gul den Vlies, 's Avonds zal het jubileum op feestelijke wijze gevierd worden. KINDERVERZORGSTER AANGEHOUDEN Op verzoek van de Rijkspolitie te Nijkerk heeft de gemeentepolitie van Alkmaar, Zondagmiddag een 23-jarige kinderverzorgster aangehouden. De vrouw, werd verdacht van oplichting, te Nijkerk gepleegd. Nog dezelfde dag is ze naar die plaats overgebracht. De in 1951 zo populair geworden modeflitsen zullen ook dit voor jaar weer gehouden worden. Op Vrijdag 28 Maart a.s. te 2.15 uur n.m. zullen enkele manne quins U in onze gezellige lunch room de nieuwste voorjaars- modeilen tonen, ende prijzen zullen U beslist meevallen. De toegang is natuurlijk vrij. Nederlandse Première in Alkmaar Voor het eerst bij het Neder landse publiek introduceren wij een eveneens in onze lunchroom. Dit originele evenement zult U n et willen missen. Houdt daarom Vrijdag 4 April a.s. 2.15 uur n.m, vrij. Ook hiervoor vrij entree. (Advertentie, ing. Med.; Aan- en verkoop van grond De heer B. J. Geels biedt de ge meente een perceel bouwland aan bij de Wester weg ter grootte van pl-m 3383 m2 voor f 5.412.80. De eigendom daarvan is van belang voor de uitbreiding van de algemene begraafplaats. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. De raad besloot op 20 Juni j.l. aan de heer D. Schoonewil alhier voor de tijd van 3 jaar tegen een huursom van f 384.75 per jaar een terrein te verhu ren aan de Koedijkerstraat, ter gróót te van 855 m2 achter het hem ver kochte perceel aan het Kwakelpad met recht van koop voor f 14 per m2. De heer Schoonewil heeft thans ver zocht dat terrein voor in totaal f 11.970 te mogen kopen waartoe B. en W. het voorstel doen. Op verzoek van de aan vrager wordt de verleende optie op .het nevcnliggend terreingroot 1121 "m2 ingetrokken. De heer L. J. Glastra, fabrikant van mengvoeders alhier, wil een perceel grond aan de Noorderstraat, hoek De Simonsstraat ter grootte van 442 m2 voor f 14, in totaal voor f 6188 van de gemeente kopen om daarop een fa briek te bouwen. Het terrein maakt deel uit van het industrieterrein Noord, maar op het bouwrijp maken daarvan kan de heer Glastra niet wachten. De kosten van bouwrijp maken van dit terrein worden op f 4000 geraamd met inbegrip van de kosten voor de aanleg van een noodweg en gedeelte lijke riolering. B. en W. stellen voor tot verkoop en bouwrijp ma>"~ te gaan. Voorgesteld wordt aan de heer J. Zijlstra te Leeuwarden een perceel ■bouwterrein te verkopen aan de Ruys- daelkade groot 1200 m2 voor f 13.75 VERHUUR PERCEEL GROND INrUSTRIETERREIN „NOORD" De gemeente verkocht in 1951 aan de N.V. Ned. Montage Grafkisten industrie alhier een perceel grond van het industrieterrein „Noord" en ver leende tot 1956 optie qp een nevenlig- gend terrein ter grootte van 475 m2. De N.V. wenst de beschikking over dit terrein om er hout op te slaan en ver zocht het met ingang van 1 April tót uiterlijk 1 April 1956 te mogen huren voor f 0.56 per m2 met recht van koop voor f 14 per m2. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. VERKOOP GROND INDUSTRIE TERREIN De raad verleende aan de N.V. Kon, Fabriek van verduurzaamde kaas v.h. J. H. Eyssen alhier in 1950 optie op een terrein aan het Kwakelpad ter grootte van 675 m2. De N.V. wil thans dit terrein voor f 14 per 14 m2 van de gemeente kopen als reservéterrein, in totaal voor f 9450. B. en W. stellen voor de huurovereenkomst in te trek ken en het terrein te verkopen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2