LAATSTE NIEUWS Verhoging van straatbelasting gaat niet door Bestuur van Noordermarktbond wil fustloods laten bouwen Uniforme regeling voor inlevering van fust Koedijk Koedijk heeft zijn eigen V.V.V. Reeds dertig leden Hensbroek Vluchtelingen-vraagstuk een gevaar voor de wereldvrede Raad van Graft wil niet meer verdienen Begroting voor 1951 sluitend gemaakt Bergen Overzichtstentoonstelling van Matthieu Wiegman Petten Op het groene laken Heer-Hugowaard Motorclub bespeak het zorrterprogramma Hoge kaasprijzen ondanks het Engelse invoerverbod Oterleek Flierefluiters op feest van Fioralia Schermerhorn Emigratie-mogelijkheden naar Nieuw Zeeland, Australië en Canada Drie goede propaganda-films Bij „onze" mensen op de farm Twee Noordhollandse juniorenelftallen Nieuwe arrestatie in Zweden Laatste dagen van Tignes aangebroken MAANDAG 17 MAART 1952 te doen optrekken, waar de auto's door kunnen rijden en dat voorts gemakkelijk kan worden uitgebreid. Een bergplaats voor 200.000 kisten wordt door het dage lijks bestuur voorlopig voldoende geacht. Door een deskundige zal een begroting moeten worden gemaakt. Het algemeen bestuur achtte de bouw van een loods voor 100.000 kisten voor lopig voldoende, wanneer de mogelijkheid voor uitbreiding blijft bestaan. Overigens zal de begroting het beslissende woord moeten spreken. Hierna kwamen verscheidene afdelings- voorstellen voor de algemene vergadering in bespreking. Aan het slot van de bijeenkomst deelde de heer Dekker mede, dat op het proef bedrijf Geestmerambacht met zeer goed resultaat enkele proeven zijn genomen. Deze zomer zullen opnieuw onderzoekin gen worden verricht. Het bestuur van de Noordermarktbond kwam Zaterdagmiddag bijeen onder voor zitterschap van de heer P. Duijvis, Deze reide in zijn openingswoord onder meer, dat er Zaterdagmorgen een grote aanvoer was, die goed van de markt ging. Ook de transactie met de Oost-Zóne belooft nog wel iets op te leven.. De verdeling van de aanvoer over de verschillende dagen is weliswaar nog steeds onevenredig, maar het is moeilijk om hier een geschikte op lossing voor te vinden. In de meeste gevallen, zo deelde de voorzitter mede, zal een hectare extra teelt vergunningen worden verleend aan de genen, die daar vorig jaar om hebben ge vraagd. Voorts werd medegedeld, dat op de vergadering van de Vierbond en de kring West-Friesland is besloten tot een uniforme regeling voor de inlevering van fust. De inleveringsdatum is gesteld 31 Mei. Kisten, die niet voor die datum kun nen worden ingeleverd, moeten vóór 1 Juni worden opgegeven. In dat geval zal ook voor deze kisten het volledige statie geld van f 2,worden geheven. Getracht za.l worden de huur van de koolkisten verhoogd te krijgen. De subsidie voor het onderzoek van de Btipziekte bedraagt voor de veilingen f 4650,waarvan1 38 pet. of f 1767, voor rekening van de Noordermarkt komt. De betreffende commissie zal ook dit jaar met het onderzoek voortgaan; er be staat gerede verwachting dat de stip dan behoorlijk zal worden bestreden. In Alk maar is een bespreking gehouden met betrekking tot de poters. De Streek wil meer vrijheid. De voorzitter zeide in dit opzicht meer Voor een strakke lijn te voelen. Maat regelen worden genomen om de coöpera ties, wat de betaling betreft, meer aan de veiling te binden. De voorzitter deelde mede, dat er een loopbrug zal worden ge bouwd tussen het industrie-terrein en het terrein bij de paardeschuren. Op dit ter rein van de Noordermarktbond zal dan geen motorboot meer kunnen liggen, maar anderzijds biedt deze brug toch ook weer voordelen voor de Noordermarktbond, omdat het industrie-terrein dan gemakke lijker kan worden bereikt. Een fustloods; Vrijdag 21 Maart zal het nieuwe koel huis door burgemeester H. Schelhaas wor den geopend. Het bestuur zal aan de al gemene vergadering voorstellen het vei lingpercentage vast te stellen voor de groenten op 3 pet., de uien op 2Vs pet., de poters op 1,25 pet., de consumptie-aard appelen 2 pet. en de fustproducten 4 pet. Aan de algemene vergadering zal mach- itging worden gevraagd voor de bouw van een fustloods. De bedoeling is een gebouw Vrijdagavond kwam een dertigtal inwo ners van Koedijk, onder voorzitterschap van de burgemeester in het raadhuis bij tien, om de mogelijkheid tot oprichting van een vereniging voor vreemdelingenverkeer van Koedijk te bespreken. De heer Dinkelberg, directeur der VVV's in Noord-Holland, gaf een beeld van de mogelijkheden, speciaal voor Koedijk. De nabijheid van de vacantie-centra Ber gen en Schoorl en de aparte schoonheid van het temidden der lage polderlanden gelegen dorp zelf, met het onvergelijke lijk mooie panorama, bieden vele moge lijkheden. Daarnaast wordt Koedijk aan ale zijden begrensd door het mooiste vis water, dat men zich denken kan. Na enige bespreking werd besloten een voorlopig bestuur samen te stellen, be staande uit de heren J. Bloothoofd, J. Schuit en C. Visser. De burgemeester zal voorlopig het voorzitterschap op zich nemen, terwijl, eveneens voorlopig, de administratie ten raadhuize zal worden verzorgd. Alle aanwezigen gaven zich op als lid. De contributie zal nader worden vast gesteld. Ds. Meyboom, van Obdam, heeft Woensdagavond in de Ned. Herv. kerk alhier een lezing met lichtbeelden ge houden over het vluchtelingenvraag stuk. In zijn rede wees spreker er op dat er in de wereld 77 millloen vluch telingen zijn, waarvan o.m. in West- Duitsland 12 millioen, 50 millioen in China en 4 millioen in Korea. Dit ver oorzaakt grote nood. Volgens ds. Mey boom gaat dit probleem ons allen aan. Deze mensen hebben geen mogelijk heid om een enigszins menswaardig bestaan te leiden. Wij, die in gunstiger omstandigheden verkeren, gaan vaak aan deze nood voorbij, omdat ze zo groot en van zo lange duur is. Spreker behandelde deze avond speciaal de nood m West-Duitsland. Naar zijn oordeel betekent het niet-oplossen van de vluchtelingen-nood een groot gevaar voor de wereldvrede. Omdat de be trokkenen geen uitweg meer zien, heb ben zij zich verenigd in partijen. Deze mensen snakken naar christelijke naas tenliefde, omdat ze er te weinig van zien in naaste omgeving. Verbetering van deze toestanden wordt o.m. door emigratie verkregen, grotendeels naar Amerika. De kerken staan hierachter met hulp en steun. Negentig procent van de em.granten naar Amerika is onder verantwoordelijkheid van de n ve^'r°kken, zonder dat daarbij gelet wordt op geloof of overtuiging. Niet alleen de Duitse kerk doet veel maar ook de buitenlandse kerken leve ren grote bijdragen. Spreker besloot zijn rede met er op te wijzen dat deze ellendige toestand niet alleen te wijten is aan de Duitsers, maar dat wij er ^ben schuldig aan zijn. Zodoende wekte Meyboom op om steun te verlenen san de oecumenische beweging, om naar vermogen de nood te neipen uit bannen. Hierna werden lichtbeelden vertoond, die een duidelijk beeld gaven van de zeer tragische toestanden der vluchte lingen. In het wit geklede Alpentroepen van hef Italiaanse leger zijn op manoeuvres in de Italiaanse Alpen. Onder voorzitterschap van burgetaeester Dalenberg kwam de gemeenteraad van Graft voor de eerste maal in 1952 bijeen. Over het algemeen was 1951 gunstig, zo concludeerde de voorzitter in zijn welkomstwoord. Naar aanleiding van inge komen klachten van inwoners van Oost-Graftdijk wilden B. en W. de algemene politieverordening zodanig wijzigen, dat het strafbaar gesteld wordt wanneer, zonder toestemming van B. en W„ mest langs de openbare weg wordt opgesla gen. Voor de uitzonderingsgevallen gelden dat de mesthopen in ieder geval vóór 1 Mei van elk jaar worden verwijderd en dat de straat van mest en gier wordt ontdaan. De heer A. Caton verzocht de uiterste soepelheid met de uitvoering van de verordening. Gedeputeerde Staten hadden mede- geleeld dat door hen aan de minister van Binnenlandse Zaken geen voorstel zal worden gedaan om de door de ge meente voor het jaar 1951 aangevraag de bijzondere uitkering toe te kennen. Naar demening van Ged. Staten kon de gemeente thans de begroting voor het jaar 1951 sluitend maken in ver band met de verhoogde uitkering, de ondernemingsbelasting en het aan wenden van de slotuitkering uit het ge meentefonds over het jaar 1947 voor het afschrijven van reeds gedane kapitaals uitgaven voor objecten met een korte gebruiksduur, waarvoor geen geldle ning werd aangegaan. Bovendien kon een eventueel tekort worden bestreden uit de voordelige saldi over de jaren 1848 t.e.m. 1950. B. en W. stelden voor deze wijzigingen aan te brengen. Het besluit van de vorige vergade ring, waarbij het tarief van de straat belasting werd verhoogd, werd op aan dringen van Ged. Staten, in verband met de aanvrage voor een bijzondere uitkering, ingetrokken. Het z.g. „ambtenarenbesluit", op grond waarvan leden van de CPN e.d. uit de gemeentelijke diensten kunnen worden ontslagen, zal ook hier ten uit voer worden gelegd. De heer J. Middelkoop (burgerkies vereniging) stemde tegen. Aan de tuinbouwverenigingen LTB en De Rijp en Omstreken werd de voorlopige toezegging tot een subsidie van f 167 gedaan. Als andere instanties, die werken op het gebied van de tuin bouw, medewerken, zal de subsidie definitief worden verleend. Hierna kwam een achttal aanvragen om subsidie in behandeling. Stichting „Kleuteronderwijs De Rijp, Graft en Omstreken" f 10. De stichting voor geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland zal inplaats van het be drag van f 0.20 per inwoner, waarom verzocht was, f 30 ontvangen. De ove rige subsidie-aanvragen werden afge stemd. Het loon van de gemeentebode zal Van 4 April tot 4 Mei zal in het Stede lijk Museum te Amsterdam een over zichtstentoonstelling worden gehouden van de werken van de kunstschilder Matthieu Wiegman, die verleden jaar 65 jaar is ge worden. In het ere-comité, dat naar aanleiding van deze gebeurtenis is gevormd, heb ben plaats genomen: de ambassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Gamier; de minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten; de staatsecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals; mr. Am. J. d'Ailly, burgemeester van Am- sterdam; mr. F. M. A. Schokking, burge meester van Den Haag; dr. W. Huijgens, burgemeester van Bergen. In het comité van aanbeveling hebben o.a. zitting genomen de heren W. P. baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secr. van H. M. de Koningin; mr. H. P. Reinink, secr.-generaal van het Ministerie van O., K. en W. Noorwegen in beeld Ook voor de laatste culturele avond van K.J.V.O. in dit seizoen was weer een overweldigende belangstelling. Aan de hand van een viertal propa ganda-films van de Noorse legatie gaf de heer Louwaars uit Dordrecht de aanwezigen een indruk van het land van Ibsen, het langgerekte kustland met zijn sneeuw- en ijsvelden, zijn fjorden en zijn steile, kale rotswan den. De beelden op het witte doek brachten de toeschouwer naar de ste den Oslo, Bergen en Drontheim, naar de eenzame boerenhoeven en de uit stokken en huiden opgetrokken hutten van de Lappen, die in het land van de Middernachtzon rondzwerven. De heer Louwaars wees er in 't bij zonder op, wat de zee betekent voor de bevolking van dit land, dat sleeV een paar procent bouwgrond heeft en voor 70 pet. onjiroduetief is. De zee vaart en de visserij op haring en kabeljauw maken naast de houtin dustrie Noorwegen tot wat het is. De vogelliefhebbers konden genie ten van allerlei vogels, die op vaak onbereikbare plaatsen op de steile wanden hun nesten, bouwen. De tocht door het sprookjesland werd besloten met een bezoek aan ski-wedstrijden. met f 300 worden verhoogd. Inplaats van 1 uur per dag zal hij dan twee uur per dag in dienst zijn. De verhoging van de presentiegel den bleek niet nodig te zijn. Verschil lende raadsleden waren n.l. van mening dat er genoeg werd betaald. Het voor stel van B. en \V. werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. De begroting voor 1952 sloot met een bedrag voor de gewone dienst van f 92.785,86 aan inkomsten en uitgaven die van de kapitaaldienst met f 75.995.17. Bij de behandeling van de begroting stelde de heer Middelkoop voor om de presentiegelden voor leden van het stembureau te verhogen tot f 10. Dit werd goedgevonden. Bij de rondvraag verzocht de heer Houtkoper om te bevorderen dat di huisnummers worden aangebracht op de woningen speciaal te West-Graft- dijk. Een elftal biljarters uit Petten heeft een wedstrijd gehouden tegen een elf tal uit Groet. De Growers toonden zich in deze wedstrijd de sterksten en won nen met 7 tegen 4 matchpunten. De gedetaieerde uitslagen waren: N. Ra ven verloor van G. Hoogvorst, J. P. Geensen won van J. Hakof, T. Water tor won van G. Dalenberg, J. A. Geen sen verloor van W. Feeke. D. Kuiper verloor van P. Louw, A. van der Vlies won van G. Groot, T. Leeuwenkamp won van C. Kossen, K. Breed verloor van G. Dalenberg, K. Quak verloor van F. Gutker, J. Eriks won van P. Hoog vorst en J. Ridderbos verloor van W. Feeke. De hoogste serie in het tournooi werd gamaakt door de heer G. Hoogvorst, te weten 21 stuks. De leden van de motorclub te Heer- hugowaard (N) hebben in het lokaal van de heer W. Groenland het program ma voor het aanstaande seizoen vast gesteld. Onder meer werd besloten op Bevrijdingsdag een behendigheidswed strijd te houden. Op 20 April zal er een gezelschapsbloemenrit worden gereden. Voor degenen, die de voorkeur geven aan een puzzle-rit bestaat hiervoor ge legenheid. Op 27 April wordt deze tocht gehouden in samenwerking met de motorclub uit de Beemster. Op het pro gramma staan verder de terreinwed strijden teEgmond. We beginnen langzamerhand te wen nen aan de tegenwoordige hoge prijzen van de kaas. Noch in Friesland, noch in Noord-Holland zijn ze dit jaar bene den de f 2.per kg geweest. Enige we-' leen geleden was de stellige verwach ting, dat de top overschreden was. In derdaad begon toen ook een daling, die echter bijna veertien dagen geleden tot stilstand kwam. De prijzen begonnen toen weer te stijgen en deze stijging zou wellicht aanzienlijk zijn geweest, wanneer niet in de loop van de vorige week het bericht was gekomen, dat de invoer in Engeland was stilgelegd. De prijzen waren op dat ogenblik stellig 5 cent per kg hoger dan p 7 Maart. Het gevolg van deze Engelse maat regel was een daling', die echter be trekkelijk beperkt bleef, omdat er nog altijd heel weinig kaas is. De week van de kleinste melkproductie is ge weest die van 27 Januari tot 2 Febru ari en de 5-weekse kaas, die in aan merking komt om nu te worden ge ëxporteerd, dateert juist ongeveer uit deze tijd. Het aanbod daarvan is heel gering en het resultaat was, dat van een ernstige daling nog geen sprake was. Leeuwarden noteerde zowel voor de volvette Goudse als voor de Edammers nog 1 cent per kg hoger dan een week tevoren. De noteringen kwamen daar mee te staan op f 2.19f 2.20 voor de Volvette Goudse en op f 2.07f 2.08 voor de Edammers. Alkmaar noteerde 3 cent boven Vrijdag 7 Maart, te weten f 2.19 per kg. Intussen kwam het bericht, dat ge durende de eerstkomende 14 dagen toch nog kaas naar Engeland zal mogen wor den geëxporteerd. Deze kaas zal straks echter in aftrek worden gebracht op het contingent, dat zal worden vastge steld. De melkproductie begint thans snel op te lopen en de verwachting is, dat uiteindelijk een daling van de prijzen onvermijdelijk is. De vereniging Huisvlijt en Fioralia hield Zaterdag in café Van Ham haar jaarlijkse feestavond, waarop het to-j neelgezelschap „De Flierefluiters" uit Landsmeer het toneelstuk „De Akker schaamt zich niet" door dr J. van Epen, ten tonele bracht. Het stuk, dat het probleem van de buitenechtelijke kinderen behandelt en waarin een plattelandsdominee in zijn strijd tegen de vooroordelen de hoofdfiguur vormt, genoot een goede vertolking. De rol van dominee Berg en diens vrouw werden op uitstekende wijze gespeeld door de heer Koenen en mevr. Stein- voorteHelenklaken. De heer Bens, die in acht dagen de rol van dokter had ingestudeerd, speelde deze voor treffelijk. De huishoudster van de do mmee werd goed uitgebeeld coor mw. KoenenBulte. Ook de overige spe lers, de heren Steinvoorte, gaven een verantwoorde weergave van de door hen vertolkte personen. DIPLOMA BEHAALD Onze plaatsgenoot, de heer K. van Die pen, heeft het diploma, verbonden aan de driejarige opleidingscursus voor aanne mers te Schagen, behaald. Het ogenblik waarop de aflevering van het Franfce contingent kan begin nen, is thans zeer aanstaande. Hier voor zal veel oude kaas van de vorige zomer in aanmerking komen. De botermarkt blijft zeer vlug en de situatie hier werd nog verbeterd door de omstandigheid, dat een order van 680 ton kon worden geboekt voor de bezettingslegers in Duitsland. De re geringspakhuizen zijn leeg en blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijft de productie niet onaanzienlijk ten achter bij die van verleden jaar. Gedurende de eer ste 8 weken van 1952 was deze produc tie 18% minder dan gedurende de eerste 8 weken van 1951. Manschappen van de eerste Ameri kaanse marine divisie gebruiken in Korea vlammenwerpers om de schuilplaatsen van sluipschutters uit te roken, waardoor de commu nisten genoodzaakt worden het open veld op te zoeken. (Van onze Haagse redacteur) r>E minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Joekes, onder wie d« emigratie ressorteert, leidde zelf de drie filmpjes in, die in het Studio-theater in Den Haag voor een aantal genodigden, voornamelijk deskundigen van de ver» schillende Nederlandse emigratie-organisaties, vertoond zijn. Door zijn aanwezig heid alleen reeds onderstreepte hjj de noodzakelijkheid, dat in ons land ter oplos sing van de moeilijke vraagstukken, die uit de dichte bevolking voortvloeien, ook naar het middel van de emigratie gegrepen wordt. Uit zijn woorden bleek dat nog eens extra. W7AARHEEN emigreren en wie heb- ben de beste kansen om in het nieuwe land te slagen? De drie films trachten op deze vragen een antwoord te geven. De 16 mm-film met een ver- toningsduur van dertig minuten „Dit is Nieuw Zeeland" geeft een aantrek kelijk beeld van de mogelijkheden, die er voor energieke landgenoten in dat verre oord liggen. Opnamen van de scheepvaart en het transportwezen, van de schapenteelt en de industrie verschaffen de toeschouwer een dui delijke indruk van de economische be tekenis van Nieuw Zeeland en van de bestaanskansen der bevolking. De zware industrie vervaardigt lo comotieven en spoorwegmaterieel. Dat wil zeggen, dat in deze en ook in an dere industriële bedrijfstakken em plooi voor goede vakmensen te vinden is. De voornaamste welvaartsbron vor men echter de runder- en de schapen fokkerij. Er zijn in Nieuw Zeeland ruim 32.000,000 schapen! Vooral voor emigranten, die uit het veeteeltbedrijf stammen, bestaat er een redelijke kans dat zij slagen zullen. En uiteraard ook voor hen, die hun sporen in de zuivel- en de vleesindustrie verdiend hebben en voor hen, die een baan zoeken in de wol-industrie. Nieuw Zeeland is acht maal zo groot als Nederland, doch het heeft nog geen twee millioen inwoners. Dit zich nog steeds ontwikkelende land zal graag Nederlanders, die hun handen uit de mouwen kunnen steken, ontvangen. Het is een aantrekkelijk land, niet al leen vanwege de mooie natuur en het voor Nederlanders prettige klimaat, maar ook door zijn goede sociale voor zieningen. De film geeft er een over zicht van: zuigelingenzorg, kleuter scholen, kosteloze tandheelkundige hulp voor schoolkinderen, gezondheids kampen, verzorging voor ouden van dagen. Er is volop gelegenheid voor sport: rugby, de jacht, vissen, zeilen, wandelen en bergsport. Temidden der stromende geisers vindt men nog en kele Maori-dorpen, waar de bewoners hun traditie bewaard hebben. Beelden uit de vier grote steden, Duneden, Christchurch, Auckland en Welling ton, tonen, dat er ook een ontwikkeld stedelijk leven is. Wat de film mist, zijn aanduidingen voor de omvang van het geestelijk le ven en welk aandeel Nederlanders daarin kunnen hebben. rtUIDELIJKER komt dat tot uitdruk- king in de film „Nederlanders in Australië", die zoals de titel zegt de nadruk legt op de aankomst van de emigranten in het uitgestrekte land, op de hulp die hun geboden wordt bij het zoeken van werk, op hun verzor ging gedurende de eerste tijd, op hun werkzaamheden op het platteland en in de bedrijven, op de mogelijkheid aan het kerkelijk leven deel te nemen. Zo passeren de revue: de aankomst van de „Sibajak"; het ontvangstkamp in Badhurst; een Noordbrabants gezin op een boerderij in Nieuw Zuid Wales, waar het bij een boer woont en onder meer 75 koeien verzorgt, die dank zij het klimaat het gehele jaar in de wei blijven; een gezin uit Gelderland, dat in Victoria op het land werkt en van het verdiende geld een boerderij hoopt te kopen; andere Nederlandse gezin nen, die in het district Victoria bij de schapenteelt werken of bij boeren, die Woensdagavond spelen twee junio ren-elftallen van de afdeling Noord- Holland van de KNVB een oefenwed strijd op het ZFC-terrein te Zaandam, De opstelling der elftallen zal als volgt zijn: Oranje-elftal: Minke (QSC)Scheer (HRC) en Mensonides (ZFC); Sneiaers (Alkm. Boys), Diets (WFC) en Smit (ZFC); Veerman (Volendam), Van der Ben (ZFC), Snelders (Zaandijk), Goo- sens (Alcm. Victrix) en S. de Vries (IVV). Zwart elftal: Koorn (Flevo)Kees man (CSV) en W. de Vries (Holiandia); Holboom (HRC), Fontijn (OSV) en De Leeuw (Alcm. Victrix); Welbergen (Helder), Winkel (Schagen), Ten Braak (HRC), Bruines (Westfrisia) en Zijl stra (Holiandia), Reserves: Stam (Egmondia), Brou wer (AlcmariaL Floor (WFC), Kroon (Volendam), Vlug (DTS) en Aten (WFC). Aanschaffing van een Delta- metor Het lag in de bedoeling de door de N.V. Gasvoorziening Kop Noordhol land voor het distributiegebied Alk maar geleverde hoeveelheid gas vast te stellen door de totaal geproduceerde en ingekochte hoeveelheden te verminde ren met de aan andere gemeenten af geleverde hoeveelheden. Om te voor komen, dat lekverliezen, optredende na de meting van het geproduceerde en ingekochte gas inplaats van ten laste der N.V. ten onrechte ten laste van het gemeentelijk gasbedrijf zouden komen, is het nodig de aan Alkmaar afgelever de hoeveelheid gas te meten, waarvoor aanschaffing van een z.g.n. Delta-meter nodig is en welke 11.100 zou kosten, welke in tien jaar moet worden afgeschreven. De besparing der lasten wegen ruimschoots op tegen de aan de aanschaffing van de meter verbon den kapitaalslasten. Voorgesteld wordt tot aanschaffing van deze meter over te gaan. tarwe, haver of gerst verbouwen. In Tasmanië, Victoria en Zuid-Australië, waar sinaasappels, druiven, peren en perziken worden gekweekt, vindt men eveneens talrijke Nederlanders en een busconducteur uit Koog aan de Zaan blijkt zich in Sydney uitstekend op zijn plaats te voelen. Op een werf in Glebe werken Amsterdamse arbeiders naast hun Australische collega's op een scheepswerf. Deze film windt er geen doekjes om, dat het woningprobleem er al even nijpend is als in Nederland en dat de emigrant, vooral in het be gin, heel wat voor lief moet nemen. QOK in de film „Mijn neef uit Cana- da" trekt de cameraman van boer derij naar boerderij om er een kort ogenblik bij de Nederlanders uit alle delen van ons vaderland te toeven. Evenals in Australië bestaat er in Ca- HERKOMST, BESTEMMING EN BEROEP VAN DE NEDERLANDSE EMIGRANTEN BESTEMMING VAN DE EMIGRANTEN I V PELT LANDBOUW) J52I42. j BE ROEP5INDE L [JVvAN DE EMIGRANTE N j Onfltund «n fx-f N4fuwsNM^voor^Cm^Uf^n^CEA^POST nada een uitstekende dienst, die de nieuw-aangekomenen op weg helpt, niet alleen naar het platteland, maar zo nodig ook naar de fabrieken. On getwijfeld is „Mijn neef uit Canada" technisch het best geslaagd. Een na deel is, dat alles er wel heel erg roos kleurig in wordt voorgesteld en onvol doende aandacht wordt geschonken aan de moeilijkheden, waarmede de emigranten soms te kampen hebben. Het is natuurlijk niet altijd rozegeur en maneschijn. De films laten voorna melijk zien, hoe mooi het kèn zijn. (Ongecorrigeerd) De Zweedse Veiligheidspolitie heeft, naar hedenmorgen uit Lulea in Noord- Zweden werd gemeld, weer een com munist gearresteerd, verdacht van spi- onnage voor de Sowjet-Unie, Drie communisten bevinden zich reeds in hechtenis in afwachting van een proces. Zij worden eveneens beschul digd van spionnage voor de Sowjet- Unie. Beroep op koppige bewoners Maandagmorgen zijn in Tignes de laatste voorbereidingen getroffen voor het sluiten van alle sluisdeuren in de nieuwe stuwdam. In het gedoemde dorpje zijn 150 wachtposten uitgezet. De prefect van het departement Sa- voye heeft een beroep gedaan op de laatste zeventig inwoners, die zijn ach tergebleven, om hun huizen, die bin nen twee maanden geheel onder water zullen staan, te ontruimen. Vracht auto's zijn ter beschikking gesteld om de eigendommen van dé bewoners in veiligheid te brengen. Maandagmorgen vroeg is een bulldo zer begonnen met sneeuwruimen op de weg die naar het kleine dorpskerkhof leidt. Uit Parijs is een speciale groep grafdelvers overgekomen om de kisten over te brengen naar een ander dorp. Verleden week hebben verontwaardig de inwoners van Tignes voorkomen, dat de bulldozer het kerkhof bereikte. Vandaag werden vier politiemannen gereed gehouden om herhaling van het gebeurde van verleden week te voor komen. Ook voor het raadhuis van Tignes stond politie op wacht, terwijl het ar chief. dat naar het nabijgelegen Bre- vières zal worden vervoerd, naar bui ten werd gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3