Keilen, de oudste sport ter wereld HET GESLACHT DUAX Huizen „over de toonbank'' DAW overspeelde Nereus (5-2) RKAFC zwakker dan Texel (1-3) Twintigduizend gymnasten met Pinkster naar Den Haag De techniek van het spel Boxem moest met oogblessure het water verlaten Ook A.V.A.II Kampioen Districts- en club kampioenschap kegelen Invaller verdedigde doel van Egmondia uitstekend Denemarken, land van de eerste keilclubs en keilkampioenen Het 30ste Bondsfeest van het K.N.G.V. Bergenwerd met3-1 door Watervogels geklopt Noordhollandse families Tien millioen kubieke voet hout uit Nw Guinea Drie maanden voor Remer MAANDAG 17 MAART 1953 Het eerste herenzevental en de jon- gens-adspiranten van DAW hebben gis termorgen in de Alkmaarse overdekte uitstekende overwinningen behaald op resp. Nereus II en Nereus-adspiranten. Direct na het uitzwemmen zette DAW, via Boxem, Blankvoort en Van der Horst, de eerste gevaarlijke aanval op. Volkomen overbluft door dit rappe spel greep de Nereus-verdediging niet voldoende in en reeds na enkele secon den had Van der Horst zijn club de lei ding gegeven. Nereus dacht er niet aan een gewillig slachtoffer te worden en Klaas van der Pol had dan ook de grootste moeite de middenvoor van Nereus in toom te houden. De midach- ter van DAW was gisteren echter in uitstekende vorm en in laatste instan tie was door doelman Slikker die met verschillende katachtige sprongen aan «11e onzekerheid een einde maakte. Na dat Jan Ooyevaar op keurige wijze een Nereus-aanval onschadelijk had ge maakt en de bal goed voor Ekkel had vrij gespeeld, scoorde laatstgenoemde speler het tweede doelpunt voor DAW. De Nereus-verdediging werd niet met rust gelaten. Boxem kwam met een fel le spurt uit de achterhoede naar vo ren, 'n vlotte combinatie tussen DAW's •nelste zwemmer, Blankvoort en Van der Horst rukte de defensie van de gasten volkomen uit elkaar en het was voor Boxem niet moeilijk uit goede po sitie de Nereus-doelman voor de derde maal te passeren. Kort daarna werd Blankvoort door Boxem in staat ge- ■teld de zege practisch veilig te stel len. Nadat Boxem door een noodlottige botsing in het middenveld met een oog blessure het veld moest verlaten, kreeg Nereus voor de eerste maal gelegenheid doelman Slikker te passeren. Zowel DAW als Nereus kregen hierna door te zwaar spel van de resp. achterhoedes een strafworp toegewezen, waarvoor beide doelverdedigers moeten zwichten. Een walk-over. De DAW-jeugd had na de 41-ne- derlaag te Zaandam de opstelling op diverse plaatsen gewijzigd. De Nereus- jeugd bleek niet tegen dit zevental van de Alkmaarders opgewassen. Niet min- Het eerste dames-team zal niet promoveren Door de laatste competitiewedstrijd te winnen van Koedijk, werd AVA II kampioen van de tweede klasse B. In deze wedstrijd was AVA overwegend sterker; toch gaf Koedijk pittig partij, waardoor AVA niet tot doelpunten kon komen. Naarmate de wedstrijd vorderde, werd ook het krachtsver schil groter, wat AVA uiteindelijk in zeven doelpunten wist uit te drukken. Eindstand 7-0 voor AVA. De dames van Koedijk feliciteerden hierop de AVA-dames met hun be haalde kampioenschap en boden bloe men aan. De voorzitter van AVA wens te namens de gehele vereniging de dames geluk met het behaalde succes. Om het kampioenschap van de tweede klasse Kop van Noord-Holland moet AVA nog spelen tegen de kampioene van B 2, Vlug en Vaardig uit Sloot- dorp. Deze wedstrijden gelden tevens voor de promotie naar de eerste klasse. AVA 1 (dames) speelde in Velsen haar returnwedstrijd tegen IJmond I. Voor de rust was dit een spannende sirijd. AVA nam de leiding en was eerst sterker dan IJmond. De Velser- dames herstelden zich echter en wis ten de druk op hun doel te verlichten. Voor AVA was het jammer dat in deze periode een viertal opgelegde kansen door onbeheerst schieten ver loren gingen. Door goede doelpunten van IJmond was de ruststand 3-2 in het nadeel van AVA. Na de rust maakte de AVA-achter- hoede een fout bij een 17 meter worp; verschillende speelsters verkeerden in de mening, dat een 13 meter worp was toegekend. De IJmond-middenvoor maakte van dit misverstand handig gebruik en doelpuntte. Toen IJmond hierop weer een doelpunt scoorde door een dekkingsfout van de AVA-achter- hoede, was het met AVA gedaan; men ging over tot wanhoopshandbal, waar bij de achterhoede ver opdrong. Hier van profiteerde IJmond door nog twee doelpunten te scoren. Hiermee heeft AVA haar promotiekansen voor dit seizoen verspeeld. AVA-heren speelden thuis een be kerwedstrijd tegen Beverwijk. Deze wedstrijd gaf een spannende gelijk opgaande strijd te zien. Beide elftallen doelpuntten om de beurt; enkele mi nuten voor het einde was de stand 6-6. Beverwijk wist vlak voor het ein de de winnende goal te scoren. Zondag werd te Haarlem op de kegelbanen in de Tempelierstraat de eerste ronde verkegeld om de districts kampioenschappen. Na de gebruikelijke opening door de vorzitter van de Haarlemse Kegel bond, de heer Jac. v. Maris, namen de wedstrijden ongeveer half twaalf een aanvang. Na de eerste ronde stond de Haarlemse Kegelbond met 962 hout bovenaan. Alkmaar wierp slechts 2 hout minder, n.l. 960. Amsterdam 895, Gooi en Eemland 837 hout. Het dames Bonds-vijftal van Alk maar stond met 461 hout bovenaan, doch in de laatste ronde moest dit vijf tal de plaats verwisselen met Haarlem. Het was Zondag voor de Haarlemse Kegelbond een zeer gelukkige dag, want zij stonden in alle afdelingen bovenaan. De stand Hieronder de stand van alle afdelin gen: Bondenwedstrijden heren: Haarlem 1933, Alkmaar 1916. Amsterdam 1802, Gooi en Eemland 1629. De persoonlijke prestaties van Alk maar: C. Klerk 225, mr. Schuurman 212 W. v.d. Bosch 198 Köllmann 194, M de Haas 192. Kelder 191. Genefaas 187, Eickholt 177, S. Schaaf 174, Jac. v Spanje 166. Bondenwedstrijd dames: Haarlem 835, Gooi en Eemland 825, Alkmaar 811, Amsterdam 789. Clubkampioenschap heren: „ODO" Haarlem 984, „1937". Amsterdam 890. „OKA", Alkmaar 885, „Acht om de Lange, Bussum 877. der dan tienmaal moest de doelman van de gasten de bal uit het net halen, ter wijl de doelman van DAW niet een maal werd gepasseerd. Een fraai ïesultaat van de DAW- jeugd, dat een belofte voor de toekomst inhoudt. Hoewel noch vor RKAFC noch voor Texel veel belang bij de uitslag kon bestaan, is er toch vinnig om de pun ten gestreden. Het gebeurt meer dan eens. dat RK AFC technisch beter speelt dan zijn tegenstander, doch in deze wedstrijd was Texel ook in dit opzicht de meerdere van de Alkmaar ders. De gasten, met hun cracks Wil- mer, Boon, Neijens en Stam, wisten met hun jeugdige clubgenoten de aanvallen goed op te bouwen. Er za' vaart in het spel, hoewel niet altijd even zuiver werd geschoten. Het was daarom niet opvallend dat uit deze schoten geen goals ontstonden. Het waren juist de drie kopballen waar Vink voor moest capituleren. Linksbuiten Stam maakte zich ai zeer verdienstelijk door de hat trick te verrichten. Het tegendoelpunt ontstond uit een vrije schop. Nic Tijm schoot keihard op het bekende muurtje in. De bal stuitte af, waarna het De Nijs gelukte de eer voor de Alkmaarders te redden. Zaan se back moest het veld uit Egmondia sleepte tegen RCZ een ge lijk spel uit het vuur, dank zij de kee perstalenten van rechtshalf Gravema- ker. Reeds in de eerste minuut name lijk viel keeper Groen wegens een blessure uit en nam Gravemaker zijn plaats onder de lat in. Egmondia was hierdoor gedemoraliseerd en RCZ nam het spel geheel in handen. Toch nam de thuisclub na 22 minuten de leiding. Bij een gevaarlijke aanval speelde een der Zaanse backs de bal met de hand. Linkshalf Stam benutte de st-afschop onberispelijk (0-1). Geen vijf minuten later gebruikte RCZ een zelfde kans en het was 11. Kort voor de rust dacht ieder RCZ de leiding te zien nemen, maar invaller Gravemaker stopte on der daverend applaus twee harde scho ten van enkele meters afstand. Direct na de rust dacht men opnieuw RCZ de leiding te zien nemen, doch toen stopte Gravemaker zelfs een goed genomen strafschop wegens hands. Eg mondia putte hieruit moed en na twin tig minuten schoot aanvoerder Mul door een haag van spelers uit een vrije schop hard in (12). Slechts enkele minuten later maakte de Zaanse rechtsbuiten echter keurig gelijk (2-2). Uit een vrije schop kopte direct daarna de Zaanse linksbuiten in en zo leidde RCZ met 3—2. Egmondia gaf zich echter niet gewon nen en tien minuten voor het einde kwam de bal van rechts voor de voe ten van linksbuiten Zwaan, die het leer maar in het doel behoefde te schuiven (3—3). De Zaandammers moesten hierna met tien man verder spelen. Scheidsrechter Brugge, het voortdurend geappelleer moe, zond de Zaanse linksback name lijk van het veld. Gedoelpunt werd er echter niet meer, zodat het einde kwam met een verdeling der punten. SRC had veel moeite met Koedijk 't Leek er op, of Koedijk reeds di rect onder de voet zou worden gelo pen in Sehagen. Vooral Kok had gro te plannen en er was nauwelijks één minuut gespeeld, toen hjj doorbrak en de bal in de touwen knalde. De hoopvolle verwachtingen van SRC bleken echter ijdel. De Koedijker achterhoede herstelde zich onmiddel lijk en door het gebruiken van de buitenspelval liepen alle aanvallen van SRC dood. De vleugels werden ver waarloosd en alle aanvallen door het middenveld werden afgefloten. Dan deed Koedijk het beter. Met lange trappen werden steeds de bui tenspelers aan het werk gezet en De Moei en Verduin moesten alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Na twintig minuten werd het volhouden van Koedijk beloond. Een goede aan val bracht de bal bij Hartog, die op fraaie wijze de balans in evenwicht bracht (1-1). Het eerste kwartier na de rust kwam SRC weer wat los. Toen Stik- kelman de bal kreeg toegespeeld volg den een soloren, welke werd afgerond met een hard schot, waarnaar de doel man vergeefs dook. Koedijk nam na dit doelpunt het initiatief over en her haaldelijk werd SRC in de verdediging gedrongen. Veel gevaarlijke schoten kreeg doelman Tromp echter niet te verwerken. SRC's aanvallen leverden meer gevaar op, doch steeds was er op het laatste moment nog een been om het schieten te beletten. Berdos weerstond fel Niedorper offensief na de rust (0-2) Als Nieuwe Niedorp de kans heeft gehad Berdos van een zege weg te houden, dan was het wel in het eerste deel van de tweede helft. Na diverse omzettingen bracht een herboren ploeg van N. Niedorp de uitstekend spelende gasten ernstig in moeilijkheden; de groenwitten mogen van geluk spreken, dat hun doel schoon bleef. In de eerste helft waren de gasten ongetwijfeld sterker. Door fris spel werd N. Niedorp in het defensief ge- dringen; de lange spil Dekker hield het middenveld bezet en de vleugelspelers Duin en Wit gaven de thuisclub han den vol werk. Dank zij goed verdedi gen van Druif en Klaver hielden de Niedorpers stand tot tien minuten voor de rust de bal na een scherpe voorzet van linksbuiten Wit door spil Dekker onhoudbaar langs doelman Druif werd ingekopt. Die 10 hadden de Bergena- ren ruimschoots verdiend. Het verbeten offensief van N. Nie dorp in de tweede helft memoreerden we reeds. Jammer, dat Vonk toen in botsing kwam met doelman Meijer, waardoor hij op halve kracht verder moest spelen. Geleidelijk kwam Berdos echter weer los en werden de aanval len steeds gevaarlijker. Tien minuten voor tijd viel de beslissing: midvoor v. Diepen profiteerde van een aarzeling en schoot raak. Bij de sportieve bezoekers speelde naast spil Dekker ook het achtertrio Meijer, Weijer en Punt uitstekend. rtE leden van 's wereld eerste „Keil-Club" te Kopenhagen oefenen nu alweer voor de kampioenschappen, die het volgende jaar „vergooid" zullen worden. Hoewel deze beoefenaars, mannen en vrouwen, van de keilsport beweren, dat hun sport de alleroudste sport is, zullen er toch ook nog wel mensen zijn, die niet of niet meer weten, wat „keilen" nu precies is. Keilen is de kunst om platte stenen over het water te laten scheren, ze te laten opveren tegen het wateropper vlak totdat ze hun snelheid hebben verloren en bij hun laatste aanraking met het oppervlak door de waterspiegel heen zakken en in de diepte verdwijnen. Een spel, dat vele onzer in onze jeugd speelden zonder te beseffen, dat het ooit tot een officiële, gereglementeerde tak van sport zou worden! wordt het keilspel bedreven. Ja, er is eigenlijk heel wat zelfbeheersing voor nodig voor menigeen om aan de kant van het water de oerdrang te weer staan om een steen op te nemen en te proberen, daarmede een mooi patroon van kringetjes op het wateroppervlak te maken. Denemarken is het enige land, waar het spel als georganiseerde sport wordt beoefend. De Kopenhaagse keilers heb ben echte spelregels gemaakt. Bij wed strijden kunt u de keilers en keilsters bezig zien met het slijpen en bijwerken van de door hen uitgezochte werpsle- nen. Oefenen ze, dan gaan ze naar een waterkant met veel stenen en moeten dan de eerste de beste steen opnemen en weggooien, die hun handen aanra ken als ze zich bukken. Vrouwen en mannen, maar ook kinderen trekken naar de oever om van de beste keilers af te kijken, welke houding het best, welke greep juist en welke werpmetho- de het doeltreffendst is. Een goede gooi veroorzaakt op het water een lang snoer van kringetjes, hetwelk de spelers „parelsnoer" noe men. Deze kringen verschijnen en ver dwijnen zo snel, dat het ondoenlijk is VV7IJ noemen het „keilen"; de Denen noemen het „slaa mut"; de Duitsers „Butterstollen werfen"; de Engelsen „playing ducks and drakes"; de Fran sen „faire des ricochets"; de Zweden „Slaa sing" of „skaadfisk"; de Noren „Far, Mor, Soester, Bror(„Vader, moeder, zuster, broederen zo voort naar gelang van het aantal malen, dat de steen ketst op het wateroppervlak). Alom op aarde waar meren, poelen, plassen, rivieren of zeekusten zijn, Een prachtige afgewerkte oefening knotszwaaien, van de dames van „Aspacia" Leiden, die hierin in 1950 kampioen van Nederland werden. geven. Zondag 1 Juni staat o.a. een landen wedstrij d NederlandSaarland op het program. Op 2e Pinksterdag de massale Bondsuitvoeringen, waaraan telkens door 1800 turners of turnsters zal worden deelgenomen, het maxi mum-aantal, dat op het Houtrustter- rein met behoorlijke werkruimte kan worden geplaatst. (Van onze speciale verslaggever) AP Vrijdag 30 Mei zal er een banier van Arnhem naar Den Haag gebracht worden, die vele jaren in het Gelderse bewaard werd, maar nu waarschijnlijk vier jaar in de Hofstad zal gaan reside ren. Het is de banier van het Koninklijk Nederlands Gymnastickverbond. Vrij dag 30 Mei is de vooravond van het dertigste K.N.G.V.-Bondsfeest, het grote gymnasten-appèl, dat eens in de vier jaar gehouden wordt. Met Pinksteren zal Den Haag in het teken van dit bondsfeest staan, zoals Arnhem vier jaar geleden. De terrei nen van het complex Houtrust zijn ervoor gereserveerd. Twintig duizend turners en turnsters uit alle delen van het land, maar ook uit Belgie, Dene marken, Italië, Luxemburg, Zwitser land en Saarland zullen eraan deel nemen. In lange optocht zullen deze twintigduizend op Maandag 2 Juni door Den Haag marcheren als toon beeld van gezondheid en kracht. De voorbereiding van dit feest is al anderhalf jaar in volle gang. Begrij pelijk, wanneer men bedenkt, dat de ontvangst, logies en voeding enig hoofdbreken kost, dat er ongeveer 250 gymnastie'kwerktuigen nodig zullen zijn, waaronder 40 verstelbare bruggen, 40 bokken, 40 springplanken, 00 springmatten, 36 paarden met beugels, 12 ijzeren bruggen, tremplin- en evenwichtsbalken. Ongeveer 25 muziekcorpsen zijn in geschakeld voor de grote optocht van Maandag 2 Juni. In de Houtrusthal zullen ners Zaterdag 31 Mei keurtur- demonstraties In een gelijk opgaande wedstrijd is het Watervogels gelukt Bergen met 31 te verslaan. Een gelijk spel zou echter de verhouding beter .hebben weergegeven. Dadelijk na de aanvang ontwikkelde zich een felle strijd met wisselende kansen. De thuisclub, die haar voorhoede had gewijzigd, kwam door snellere aanvallen geleidelijk in het offensief. Enkele prachtige sco ringskansen werden echter niet benut. Ook de gasten, die in hun achterhoede een sterk verdedigingsblok hadden, be letten het scoren van de gastheren. Toch zou de thuisclub de leiding ne men. Na een goede aanval belandde de bal bij Van den Berg, die meteen een schot loste. Eén der achterspelers van Watervogels deed de bal van richting veranderen en de doelman werd ge passeerd (10). De bezoekers lieten zich door deze achterstand niet intimi deren en met open aanvallen belaag den zij het doel van Bergen. Ongeveer zeven minuten vóór de rust kwam uit een snelle aanval van de rechtervleu gel van de bezoekers de bal bij hun middenvoor, die op listige wijze de gelijkmaker scoorde. Na de rust ontwikkelde zich weer een zelfde spelbeeld. Snel werd de bal van doel tot doel verplaatst, doch doel punten bleven voorlopig uit. Het was tien minuten voor het einde, toen bij een aanval van Watervogels door één der Bergen-backs in het beruchte ge bied hands werd gemaakt. De toege stane strafschop werd onberispelijk benut (12Hoewel Bergen probeer de de achterstand in te lopen, was het geluk weer aan de andere kant. Bij een snelle aanval van de rechtervleu gel van de bezoekers, waarbij de rechtsbuiten in zijn eentje vier Bergen -spelers passeerde, wist deze met een onhoudbaar schot de zege voor zijn club in de laatste minuut veilig te stellen (13). ze met tellen bij te houden. Vandaar, dat de scheidsrechters langzaam en re gelmatig beginnen te tellen op het mo ment, dat de steen de hand verlaat en eerst ophouden, als hij voor goed onder water is gebleven. Vorig jaar werd het record gehaald met een worp van 21 tellen. Andere opmerkelijke resultaten waren 39 tel len voor drie worpen en 76 voor zes worpen. De grootte van de steen is niet aan voorschriften gebonden. Iedere speler mag die uitkiezen zo dat hij het best past bij zijn spierkracht en wen sen. De een werpt graag met een lichte, een ander weer liever met een zware keilsteen. Bij wedstrijden krijgt iedere mededinger 40 stenen om zijn tien worpen mede te doen. Verdwijnt een steen bij de eerste aanraking met het wateroppervlak in de diepte, dan wordt de speler daardoor niet gedis- qualificeerd. De voorzitter der Kopenhaagse Keil- club zegt: „Het geheim van succes moet gezocht worden in de houding en de manier van gooien. De hoek, waaron der de steen het water nadert, de hoog te en het in rekening brengen van de middelpuntvliedende kracht zijn alle belangrijk. In de eerste plaats komt het echter op de steen aan, en wij vertellen aan niemand, hoe we die voor goede keilresultaten bewerken. Er is maar één naar ding in onze sport. De Fran sen zeggen: Partir, c'ejt mourir un peu. Welnu, wij zijn bedroefd, als wij onze met zorg vervaardigde keilstenen voor altijd naar de diepte zien gaan.... Hoe ik werp? Ik neem de steen in drie vin gers, wacht dan even om mijn even wicht te vindenzoals Kreisler even wacht met zijn strijkstok boven zijn vioolen dan werp ik de steen soe pel, met een brede armzwaai naar 1 et water toe, in de hoop, een hoog cijfer met hem te halen!" WILHELM QUAX, de stamvader van het geslacht, die op 26 Maart 1835 te Wieringerwaard overleed na daar onge veer vjjftig jaar als heelmeester te heb ben gewerkt, liet vier kinderen na, te weten Johannus, Catharina, Anna en Franciscus, resp. geboren in 1807, 1811, 1812 en 1819. Een acte betreffende een in 1840 gehouden familieraad toont dui delijk aan, dat Wilhelm zich te Wierin gerwaard een aanzienlijk bezit verwor ven had. Op deze familieraad, op 24 December 1840 voor notaris Siemers gehouden, werd Johannus benoemd als voogd over zijn minderjarige broer Franciscus, na dat zijn moeder bij haar overlijden bur gemeester Dirk Kaan als zodanig h5d benoemd. Wilhelm liet een huis, erf en boom gaard na, die gelegen waren aan de Grote Buurt en verder nog een huis met stal aan dezelfde buurt. Bovendien drie percelen weiland, die gelegen wa ren aan de Noordzijde van de „Twee wegen" en samen ongeveer een opper vlakte vormden van vier bunder. Ook aan de Zuidzijde lag nog een stukje weiland ter grootte van een ha, terwijl hij op 11 Februari 1801 een stuk wei land had gekocht aan de Westfriese dijk. De onroerende goederen werden pu bliek verkocht op 25 Januari 1841, 's avonds om 6 uur. Daniël Spaarman, genees- en heelmeester te Wieringer waard, kocht het huis van zijn voorgan ger voor f 2094. Burgemeester Kaan werd eigenaar van het tweede perceel (Van onze correspondent te Melbourne) MELBOURNE beleefde voor het eerst de vreemde sensatie, dat mensen in de rij stonden voor de toonbank van een groot warenhuis waar men.complete huizen verkocht. Huizen als een zak suiker of een doos met spijkers over de toonbank van een winkel kopen, doet misschien wat vreemd aan, doch gedurende de eerste acht uur zaken doen, hadden niet minder dan zestig klanten zich een kant en klaar huis, compleet met bouwvoorschriften en andere aanwijzingen ge kocht. En de winkeliers menen, dat de toeloop in dit zo met woningruimte te kampen hebbende land nog wel zal toenemen. LIET betreft hier geïmporteerde Zweed- se huizen, die in drie maten te krij gen, werkelijk een spotkoopje genoemd mogen "worden. Muren en vloer zijn van hout, en het dak van gegalvaniseerd ijzer, compleet met goten en andere toebehoren. De kleinste maat, de „week-einder" genaamd, heeft twee ruime kamers en kost kant en klaar afgeleverd slechts f 3.650,De grootste „maat" heeft een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en badkamer, en kost f 8.300, Dit is wel haast het laatste op het ge bied van de „prefab", die hier na de oorlog zo'n grote rol is gaan spelen.' De winkelbediende, die in twee uur tijds zo pakweg 22 huizen verkocht, moet wel een raar gevoel over zich ge had hebben. De „pre-fab" vóór de oorlog geheel onbekend is hier gekomen om te blijven. En het zijn heus niet allemaal immigranten, die pre-fabs meebrengen of laten na komen. „Pre-fabs" worden ook gebruikt voor het bouwen van hele dorpen door overheidsinstellingen of grote maatschappijen en ook de gemid delde burger begint er aan te wennen, in de winkel zijn huis te kopen, zoals hij zijn auto, ijskast of zeilboot placht te kopen. AEZE pre-fab vlucht heeft nog al wat beroering gebracht in de kringen van aannemers en bouwvakarbeiders. Hun argument, dat de jrote vlucht der pre fabs de bouwnijverheid zou bedrei gen, houdt echter voorlopig nog hele maal geen steek. Er kan nog op geen stukken na aan de vraag voldaan wor den en het probleem, waarmee de aan nemers te kampen hebben, is niet hoe hun huizen van de hand te doen, doch hoe vo'doende arbeidskrachten en bouwmaterialen te krjjgen. Hout is een van de grootste proble men op het gebied van bouwmateria len en hierin zal in de toekomst op grootscheepse wijze van Australisch Nieuw Guinea uit worden voorzien door een gemënga particulier en over heidsbedrijf, dat 10 millioen kubieke voet hout voor de bouwnijverheid per jaar zal leveren. Goed bouwhout is er in Australisch Nieuw Guinea meer dan genoeg. Het zal op Nederlands Nieuw Guinea ook Wel aanwezig zijn, alleen zijn daar de mogelijkheden en de exploitatie nog niet onderzocht en ter hand genomen. Zo groot is de houtvoorraad in Nieuw Guinea, dat het gecombineerde over- heids- en particuliere bedrijf zich kan beperken tot één vallei van 15000 hec taren waar de houtopstand 500 millioen kubieke voet bedraagt en waar men door geregeld bijplanten voor alti.d en eeuwig ieder jaar tien mil lioen kubieke voet kan oogsten. Dit is echter niet het enige gebied in Australisch Nieuw Guinea, dat hout voor de hongerige Australische bouwnijverheid en meubelindustrie zal leveren. Aan de Noordkust heeft een particuliere m atschappij toe stemming gekregen om in een gebied van 8000 hectaren 70 millioen kubieke voet in de tijd van tien jaar te kappen De Australische bouwers kunnen dus voorlopig voort en behoeven zich, gezien de fantastische bevolkingstoe neming voorlopig over de „pre-fabs" in de winkels een zorgen te maken. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 17 Maart. 5000 kg groene kool 18.90; 6000 kg gele kool 8,80—9; 15.000 kg witte kool 8,90—9,60; 400 kg witlof I 55,90— 57,40. NOORDERMARKTBOND, 17 Maart 1952. 1700 kg rode kool 17; 22.000 kg Deense witte kool 8,50—10,20; 8100 kg gele kool 8.20—12,70. WARMENHUIZEN, 7 Maart. 15.800 kg rode kool 15—21,10 en afw. 15.60— 16,30; 7200 kg gele kool 8,50—10,30; 3300 kg Deense witte kool 9,50; 1500 kg peen 21. voor f 327. Ook de overige percelen vonden een koper. Alles tezamen bracht de nalatenschap de voor die tijd aan zienlijke som van f 6913,15 op. Nog opgemerkt mag worden, dat tij dens het leven van Wilhelm de band met Duitsland geenszins verbroken was. Uit de doopacten van twee zijner kin deren blijkt, dat bij de doop zijn broer en zuster getuigen waren. TN het overlijdensjaar van haar vader huwde Catharina met Aldert Nottel- man, timmerman te Wieringerwaard. Haar zuster Anna trouwde met Frans Korver, die veehouder was te Sehagen. Johannus werd in de Zijpe een zeer bekende figuur doordat hij, na aanvan kelijk werkzaam te zijn geweest als bakker, later hele zwerftochten onder nam als „inlands kramer". Hij huwde op 7 Februari 1834 te Wieringerwaard met Johanna Bakkum, die in 1805 te Egmond-Binnen was geboren als doch ter van Simon Bakkum en Antje Groen. Op het „biljet van de nationale militie" trof ik het signalement van Johannus aan. Deze lichaamseigenschappen tonen ons een typische Quax: blonde haren, blauwe ogen, een laag voorhoofd, ovaal aangezicht, ronde kin, lengte 1.78. Uit zijn huwelijk met Johanna Bak kum werd slechts één zoon geboren, Willem genaamd. Deze huwde met Eli sabeth Schoen en overleed 13 Maart 1891 na gedurende meer dan dertig ja ren schippersknecht te zijn geweest bij Gerrit Smit. Uit Willems huwelijk wer den negen kinderen geboren, van wie nog enkele in leven zijn. Het merendeel was steeds werkzaam in de landbouw. Franciscus Wilhelmus, de tweede zoon van Wilhelm Quax, trouwde op 8 Mei 1842 te Wieringerwaard met Antje Bakker, die in 1821 geboren werd als dochter van Pieter Bakker en Maartje Kaan. Eerst werkzaam als timmerman werkte hij zich later op tot makelaar. Hij gaf bij zeer vele transacties zijn be middeling. Onder zijn nakomelingen vindt men thans nog makelaars, die woonachtig zijn te Alkmaar. Het biljet van de nationale militie toont aan, dat hij bruine haren had, bruine ogen, een plat voorhoofd, ovaal gezicht en ronde kin. Van Franse origine? LjOEWEL het Nederlandse geslacht Quax uit Duitsland afkomstig is, is het toch waarschijnlijk, dat de nog die pere oorsprong in Frankrijk moet wor den gezocht. De naam Quax komt ook in Frankrijk veelvuldig voor. A. MEKKEN. De aanslag op Hit Ier Otto Remer, de Duitse ex-generaal, die zijn landgenoten van de revolutie poging van 20 Juli 1944 verraders had genoemd, is de-wege wegens smaad veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Het zeer geruchtmakende proces is te Brunswjjk gevoerd. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Robert Lehr, die de klacht had ingediend, verklaarde na het vernemen van het vonnis: „Ik juich deze uitspraak toe. Ik heb altijd ge zegd. dat de mannen, die samenspan den om Hitier uit de weg te ruimen, de beste bedoelingen hadden. De eer der doden is thans verdedigd en wij hebben de wereld getoond, dat wij niet zullen toelaten, dat rechts-radicalen deze besmeuren". ITALIAANSE SENAAT KEURT HET VERDRAG-SCHUMAN GOED De Italiaanse senaat heeft het wets ontwerp houdende ratificatie van het verdrag-Schuman, met 148 tegen 97 stemmen goe'gekeurd. Het ontwerp moet thans nog door de Kamer wor- den behandeld. •t A E VEEMARKT De aanvoer voor de Alkmaarse vee markt was Maandag als volgt: 4 paarden \an 600950, 77 vette koeien van 500— 1150 en 400 nuchtere kalveren (slacht) 2f'~70 Per stuk; 140 varkens VU 00—2,16 pe kg.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 4