Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk „Puck" speelde „De Wijze Kater" Afzet van spek baart grote zorgen fokkers Stichting tot behoud van de kaasmarkt hield jaarvergadering Aanvoer niet noemenswaard achteruitgegaan Kaasmarkt wordt 25 April geopend Competitiestanden K.N.B.B. AGENDA Rapport over verkeersvraagstuk wordt pas volgend jaar verwacht Nieuwe aanwinsten van de Openbare Leeszaal Oorzaak drank Interpellatie over de braderie Klaverjassers kaartten voor „Westerlicht" Heijermans' spiegel werd clownerie Varkens, die twee toekomstenhebben Noordhollandse varkens naar Nieuw Guinea Bouwplan 33 woningen voor Ouden van Dagen Griffier bij de rechtbank benoemd Saharamania WOENSDAG 19 MAART 1952 Gistermiddag werd onder leiding van de heer G. Grondsma in hotel Het Wapen van Haarlem alhier een bestuursvergadering gehouden van de Stichting tot behoud van de kaasmarkt te Alkmaar. De heer D. G. G. Margadant, die reeds «aige jaren Alkmaar heeft verlaten maar het contact met de Stichting wenst te wehouden, werd tot adviserend bestuurslid benoemd. Voor zover hy in het stichtingsbestuur de VVV vertegenwoordigde, ligt het in het voornemen een der tegenwoordige bestuursleden van de VVV te verzoeken in zyn plaats te treden. Het bestuur overweegt tevens hoe contact met de Horeca-bedrijvcn kan worden verkregen daar het stichtingsbestuur niet naar believen kan worden uitgebreid. Notulen en jaarverslag van de se cretaris, de heer 'Tj. N. Adema, werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag me moreren wij, dat in 1951 waren aan gevoerd 679 stapels fabriekskaas (in 1950 789 stapels) wegende 997.195 kg (1.012.550 kg) en 281 stapels boeren kaas (237) wegende 118.881 kg (105.718 kg), totaal 960 stapels (1026), wegende I.116.076 kg (1.119.268 kg). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben be trekking op 1950. Gehoopt wordt dat dit jaar de markt met een even grote subsidie als het vorig jaar in stand ge houden kan worden, wat niet alleen van belang is voor het vreemdelingen verkeer in land en stad. maar boven al een onovertroffen reclame voor een bij uitstek Hollands zuivelproduct be tekent. Het bezoek in 1951 Het aantal belangstellenden dat het vorig jaar de kaasmarkt bezocht wordt op 150.000 geschat. Niet minder dan II.586 bezoekers bleven hier overnach ten, w.o. 3062 buitenlanders. Daaron der bevonden zich Belgen, Fransen, Duitsers, Engelsen, Zweden, Denen, Noren. Zwitsers, Italianen, Finnen, Australiërs en bezoekers uit diverse andere landen. De op initiatief van de penningmees ter de heer C. W. Keysper in 1951 ge- De competitie van de KNBB van het district Alkmaar is thans zover dat de eerste helft nu verspeeld is. Uit onder staande standen blijkt wel dat er in alle klassen fel wordt gestreden. A-klasse: gesp. moy. mp. 10 7.21 49 10 3.88 49 10 4.06 48 10 3.89 46 10 4.53 43 10 5.55 40 10 4.08 36 10 4.59 31 10 3.35 30 10 3.88 28 B-klasse 10 2.95 64 9 3.30 50 9 2.89 49 9 3.41 41 9 2.78 38 9 2.40 38 9 2.43 31 9 2.80 28 9 2.65 24 9 2.39 20 9 2.07 17 C I-klasse 10 2.22 66 10 1.90 62 10 2.38 59 10 1.40 52 10 1.79 50 10 1.69 48 10 1.80 44 10 1.61 42 10 1.69 41 10 2.03 36 C Il-klasse 9 1.88 64 9 1.69 60 9 1.42 58 9 1.03 57 9 1.53 55 9 1.39 46 9 1.11 42 9 1.21 40 9 0.94 33 10 0.97 29 9 0.63 16 houden kaaskeuringen, resp. op 6 Juli en 28 September, waren weer een groot succes. Vele aanvoerders hebben daar weer aan deelgenomen en de beste kwaliteit en meest verzorgde sta pels, zowel van boeren- als fabrieks kaas, werden ook dat jaar weer met me dailles en geldprijzen beloond. De ge meente heeft voor deze wedstrijden het vorig jaar een zilveren wisselbe ker uitgeloofd. De belangstelling van het gemeentebestuur en in het bijzon der van de burgemeester, die steeds bij de prijsuitreikingen aanwezig is, wordt zeer gewaardeerd. Ook dit jaar zullen er weer twee keuringen wor den gehouden. Door de heer ir. Kranen werden mededelingen gedaan in verband met de door het Nederlands Zuivelbureau te verstrekken subsidie, waarbij mag worden aangenomen dat dit op zuivel gebied zo belangrijke lichaam ten vol le de propagandistische waarde van de kaasmarkt voor ons nationaal zuivel product erkent. De hoop werd uitge sproken dat men in zuivelkringen door een nieuwe heffing ten bate van de pro paganda deze unieke markt voor het Hollandse product kan blijven steunen. De financiën Uit het financieel verslag van de heer Keysper bleek, dat er eind 1950 een batig saldo was van 4586,66. dat aan het einde van 1951 tot 4984,52 was gestegen. Een voorstel voortaan alle aanvoerders op de tentoonstellin gen voor hun actie te betonen zou te hoge eisen aan het fondsbezit stellen. Aan de fabrieken en zelfkazers zal verzocht worden op 20 Juni a.s. als H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een kort bezoek aan de kaasmarkt zullen brengen de kaas zoveel mogelijk geolied ter markt aan te voeren. Op verzoek van de heer Goes werd toegezegd dat alle bestuursleden voor de prijsuitreikingen een invitatie zul len krijgen. Het ligt in de bedoeling de kaasmarkt dit jaar op Vrijdag 25 April te openen. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 u: Vader plukt de vruchten (14 j.); Cinema Ame- ricain, 2.30 en 8 u Guadalcanal (18 j.); Victoria Theater, 2 30 en 8 uur: De man in het zwart (18 j.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (vijfde week; 14 jaar). Harmonie, 8 uur: Mij tot Nut van 't Algemeen: Voordrachtavond Aafje Top. W'apen van Heemskerk, 8 uur: Film avond over „Solex-rall.ve Schiphol". Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Aanvang 8 uur. Rex Theater, 2.30 uur: matinee. Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst Apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. HEILOO. „Rustende Jager", 8 uur: Waarheid-filmdienst: „Het zwarte goud". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 8.54 21.32 Donderdag 10.11 23.05 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 8.59 21.37 2.59 15.37 Donderdag 10.16 23.10 4.16 17.20 Het luxe „Supra"-rubbercor- set steunt langdurig en pijn loos ALKMAAR 15. Een kwartier later meldde zich hebben heel wat moeite gehad een de MM 5, om te worden geschut. Dat was ook al eén vissersschuit die van het hoge water gebruik maakte om buitengaats te komen. De bemanning van dit schip bestaande uit schipper Hein Haring met vier knechten, was heel wat spraakzamer. „Goeie mor gen!" riep Hein Haring. „Je bent ze ker de nieuwe sluiswachter. Nou ze nieuwe te vinden. Door dit baantje aan te nemen heb je in elk geval net bewijs geleverd, dat je niet voor een kleintje vervaard bent". Jimmy Brow.n zei niet veel terug. „Wat heb i k met al die geheimzinnigheid te maken", zei hij alleen. „Ik doe hier m'n werk en daarmee uit". Schipper Haring knikte. Toen zijn schuit in de sluis- kolk gemeerd lag, klom hij even aan wal om Jimmy een hand te geven, „ik kom maar even kennis maken", zei hij, „want we zullen mekaar wel méér ontmoeten. Ik ga met de MM 5 zo'n driemaal weeks in en uit. Alleen hoop ik van harte, dat je het wat langer uithoudt dan de voorgangers. Om dat te bereiken, zou ik je wel een raad willen geven....'! (Advertentie. Ing. Med.) Doorbraak Alcm. Victrix Optimisten II Excelsior II Witte Huis Excelsior I Optimisten I Drie Ruiten Driesprong Onder Ons Lindenhoek Gekroonde Valk Drie Ruiten Rust Wat Witte Huis Excelsior I Doorbraak Driesprong Z.E.K.Z. De Molen Excelsior II Oude Poorter Optimisten Drie Ruiten I Excelsior Drie Ruiten II Witte Huis De Waag Alcm. Victrix Gekroonde Valk Onder Ons Driesprong Alcm. Victrix Lindenhoek Gekroonde Valk Oude Poorter De Molen Witte Huis De Waag Rust Wat D.E.S. I D.E.S. II Verplaatsbare graanzuiger Bij Haytema's graanhandel N.V. heeft men sinds enige tijd een geheel nieuw type graanzuiger in gebruik. Het grote voordeel op de ingebouwde zuigers is, dat dit toestel gemakkelijk kan wor den verplaatst. Het staat op drie wie len en is aan de kant van de boot op de wal geplaatst. Met dezelfde motor wordt gezogen en geblazen, waardooi een dubbele werking wordt verkregen. De capaciteit van de Franse machine ligt tussen de 5 en 10 ton per uur, al naar gelang de graansoort, die gelost wordt. Het apparaat heeft buitendien een geweldige zuigkracht en voldoet, dan ook zeer goed, temeer daar het niet aan een vaste plaats gebonden is en het dus ook weer bij het leeghalen van de opslagplaats grote diensten kan bewijzen, evenals dat het gemakkelijk naar' andere plaatsen verrold kan wor den. Dierenbescherming Sinds twee weken zwerft te Alkmaar een flinke donker bruine spaniel (niet jong meer, teef), zeer vriendelijk ka rakter. Wie kan omtrent dit dier in lichtingen verschaffen? Ter beschikking is een jonge zwarte herdershond. 8 maanden oud, reu. Men wordt er aan herinnerd, dat geen dieren bij de Inspecteur' mogen worden gebracht en men de dieren zeil een paar dagen moet bewaren. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstaat no. 1. MöTTLINGER BEW EGING In de Kapclkerk wordt een drietal avonden belegd waarop zal spreken Miss E. B. Richards, die door de En gelse Staatskerk tot de ziekendienst is geordend. Miss Richards is met toestemming van die kerk, gast van de Möttlinger Beweging in Nederland, waarvan de Synode der Herv. Kerk de leiding heeft toevertrouwd aan ds A. W. Plug, die ook enkele avonden zijn medewerking verleent. Voor nadere gegevens zie men de advertentie. In 1949 werd de eerste commissie benoemd Bij raadsbesluit van 30 September 1949 werd een commissie tot onderzoek van het marktwezen ingesteld. De be doeling was, dat de veertien leden van deze commissie zouden nagaan welke mogelijkheden er bestonden voor de aanleg van bredere toegangswegen naar het Waagplein. Ze zijn onderzocht, die mogelijkheden. De commissie heeft haar bevindingen neergelegd in een rapport, dat acht maanden later op 31 Mei 1950 verscheen. Ieder kent de plan nen tot gehele of gedeeltelijke demping van de Kaarsemakersgracht en de Voordam of tot het slopen van de pak huizen van de Nederlandse Coöperatie ve Zuivelbond en ieder weet ook de reacties, die naar aanleiding van dat rapport zijn opgelaaid. Het was een korte, maar hevige storm, die weinig uitrichtte omdat men intussen tot de ontdekking was gekomen, dat dit pro bleem ten nauwste verband hield met het verkeersvraagstuk van de ganse stad. Daarom werd weer een jaar la ter in April 1951 de „grote" ver- keerscommissie benoemd, waaruit een aantal leden werd gekozen, dat teza men de werkcommissie zou vormen. TECHNIEK 621 M81 Morré: Scheepsstoomwerktuig- kunde. 621 R53 Rittershaus: Construc tie en berekening van verbrandingsmoto ren. 621.3 R 43 Rhein: Gij en de elec- triciteit. 621.3 V91 Vries. De: Het elec tron omspande de wereld (J). 625 D69 Dorgelo: Handboek voor modelspoorweg- bouw. 627 B69 Bolderman en Dwars: Waterbouwkunde. Dl. 4. Bruggen. NI. 5. Zeewerken, rivierwerken, droogmakerijen afwatering en ontwatering, kanalen. 627 J24 Jansma: Lely. 629.2 B94 Bui ter: Het rijwiel met hulpmotor. 629.3 S31 Schepen, De: die wij bouwden; 1875 1950; gedenkboek Kon. Mij. „De Schelde" LAND- EN TUINBOUW; VEETEELT 630 J10 Jaar, Tien: Wieringermeer 1930'40. 630 M36 Mechanisatiegids voor de land- en tuinbouw. 631 M29 JV.aschhaupt: Resultaten verkregen bij het onderzoek der Groninger klei- en zavel gronden. 632 S52 Schurftziekte bij aardappelen. 633 G47 Goedewaagen: Het wortelstelsel der landbouwgewassen. 636 H840 Houwink: Onze hoenders. 636 S22 Schaedtler: Konijnen. 636 T36v Toepoel: Van honden, mensen en ander leven. 637 R70 Roosenschoon: Van vader op zoon; gedenkboek Ned. Zuivelbond. (J) is ook voor jongeren. Wielrijder botste met hoofd tegen auto Gistermiddag omstreeks half zes reed over de Frieseweg in de richting van de Friesebrug een bestelauto, waarvan de chauffeur iets moest uitwijken voor een aan de rechterzijde van de weg ge parkeerde wagen. Uit de tegenoverge stelde richting naderde een 21-jarige wielrijder, die de auto niet opmerkte. Hij bótste in het voorbijgaan met ziin hoofd tegen de wegspiegel van de wa gen, waardoor hij een snijwond aan de linker slaap en een schaafwond aan de r-'s opliep. Nadat, hem ter plaatse door de dienstdoende verkeersagent eerste dp was verleend, werd hij door dr. J. Logenaar naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. Nadien is er opnieuw een jaar verstre ken, waarin deze werkcommissie zich verdienstelijk heeft gemaakt met het doen houden van verkeerstellingen en het instellen van een enquête bij mid denstandsverenigingen, beroepsvervoer ders, kortom ieder, die iets met het Alkmaarse verkeersprobleem had te maken. Dit materiaal ligt thans gereed ter bestudering en zal worden voorge legd aan de plenaire vergadering, waar na dan „gezocht zal worden naar de algemene richting, waarin men de op lossing verwacht te vinden". Deze voorzichtige uitlating hoorden wij van burgemeester Wytema, toen wij bij hem naar de stand van zaken infor meerden. De burgemeester voegde er aan toe, dat er zijns inziens nog wel een jaar voorbij zou gaan voordat het rapport over de verbetering van het verkeersvraagstuk verschijnt. „Het is een zeer ingewikkeld probleem, dat zorgvuldige bestudering noodzakelijk maakt om overijlde besluiten te voor komen". Over een jaar zullen we dus iets meer weten. Dat willen we althans veronderstellen, nu de burgemeester, als voorzitter van de commissie, ons heeft verzekerd, dat er binnenskamers hard wordt gewerkt. En we geloven stellig, dat niemand zal zeggen, dat het besluit tot verbreding van de toegangs wegen naar het Waagplein hoe dat ook mag uitvallen te haastig is ge nomen. In vier jaar kan men heel wat „wikken en wegen". Acht glazen bier waren oorzaak dat de Alkmaarder Henk van W- gisteren voor de Meervoudige Kamer te Akmaar terecht moest staan. Eigenlijk is dat niet juist, want als v. W. na die glazen bier niet achter het stuur van zijn auto was gaan zitten, zou hij daarvan waarschijnlijk nim mer de wrange vruchten hebben geplukt. Een surveillerende agent van politie had gehoord dat iemand vergeefse pogingen ondernam op de Stenenbrug, aan het einde van de Langestraat, een auto te starten. Behulpzaam was deze politieman naderbij gekomen en informeerde door het portier raam wat er aan haperde. Nog voordat verdachte daarop had geantwoord werd het reeds duidelijk wat de reden was: oorzaak drank. De officier eiste veertien dagen gevangenisstraf en intrekken van het rijbewijs voor de tijd van drie i maanden. Valsheid in geschrifte Bernard B. uit Egmond aan de Hoef werd wegens valsheid in geschrifte ter verantwoording geroepen. Verdachte leefde in onmin met zijn vrouw en om de echt scheidingsprocedure op een of andere manier te versnellen had hij een brief geschreven, ondertekend met de naam van zijn vrouw, waarin hij die vrouw liet ver klaren dat zij overspel zou hebben ge pleegd. De officier vond het een hoogst ernstig feit en eiste een gevangenisstraf van acht maanden. In beide zaken zal ae rechtbank over veertien dagen vonnis wijzen. Ondergetekende, lid van uw Raad, verzoekt vergunning om in de eerstko mende vergadering de volgende vragen tot het college van B. en W. te mogon richten: 1. Is het juist, dat door het college van B. en W. stappen zijn ondernomen, die in de naaste toekomst moeten lei den tot het houden van een zogenaamde braderie? 2. Is het college niet met onderge tekende van oordeel, dat zulk een bra derie moet worden beschouwd als een markt? 3. Is het college daarom niet met ondergetekende van oordeel, dat de be slissing omtrent het al of niet houden van deze braderie berust bij de Raad ingevolge art. 178 van de Gemeentewet en dat, alvorens tot het houden van zulk een braderie kan worden overge gaan eerst de goedkeuring van de Ge meenteraad behoort te zijn verkregen? Alkmaar, 19 Maart 1952. w.g. A. ERIKS. Een klaverjasdrive van de club „In het klein" heeft een batig saldo van 54.25 opgeleverd, welk bedrag is af gestaan ten bate van het steunfonds Ramp Westerlicht. Het comité deelt voorts mede, dat dagelijks nog giften en waardevolle kledingstukken binnen komen ten behoeve van hen die bij deze brand alles hebben verloren. Herman Heijermans heeft, toen bij zün „Wijze Kater" het aanzien gai, de wereld een spiegel willen voorhou den. „Zo zien de maatschappij en haar instellingen en opvattingen er uit, be keken uit de gezichtshock van een dier", heeft hij willen zeggen. „Kijk maar eens over de muur heen in de levende natuur, en word wijs". Hij noemde zijn stuk een „hoosaardig sprookje" en niet ten onrechte. Want het zit vol van een scherpe, vaak grimmige critiek, die gepresenteerd wordt onder dekking van een sarcas tische glimlach. Het stuk heeft naam gemaakt, door dat. Jan Musch de Kater heeft gespeeld en in deze rol grote triomfen heeft gevierd. De herinnering aan zijn crea tie blijft met de naam van het stuk voor altijd verbonden. Dat maakte het voor Puck, „toneelgezelschap van en voor jonge mensen", tot een gevaar lijke onderneming, het stuk opnieuw op het repertoire te nemen. Het gezel schap heeft het toch gedaan. De leiding noemt de Wijze Kater een „amusant en vriendelijk toneelwerk". Dat we het met deze opvatting niet eens zijn, is uit het voorgaande wel al duidelijk geworden. Het uitgangspunt van Puck houdt in, dat men het bij de vertolking meer over de boeg van het amusement heeft gegooid, en de critiek heeft gelaten voor wat ze was. En zo werd het avontuur van de Kater en zijn baas een oubollige, boertige klucht, een soort kermisspel. Wat er aan dwaasheid inzat, werd stevig aangezet, de critiek werd met zulk een clownesk gebaar de zaal in- geslingerd, dat men alleen nog maar kon lachen. Er waren ongetwijfeld vele aardige, frisse momenten. Er wa ren ook pleizier en met talent ge speelde rollen. Puck heeft veel goed materiaal. Maar we hebben ook vele bezwaren. Het is goe"R, dat men in een praatstuk met weinig handeling vaart en beweging probeert te brengen. Maar vaart is niet hetzelfde als slor dig en onverstaanbaar spreken en dat gebeurde overmatig veel; het is geloven we een soort moderne toneel stijl, om het zo te doen en bewe- Markten verwerken aanvoer niet meer Het gaat met de prijzen van de zwa re varkens de laatste tijd niet naar wens. De moeilijkheid schijnt vooral te zijn gelegen bij het spek. waarvan de verkoop zoveel te wensen overlaat, dat men hier en daar in vaktijdschrif ten zelfs kan lezen omtrent een com plete spekmisère. Het resultaat is, dat de markten de aanvoer van zware varkens niet kun nen verwerken en vooral, wanneer die aanvoeren wat groot zijn, dalen de prijzen aanzienlijk. In doorsnee blij ven ze zeker f Ó.10 onder die van de lichtere baconvarkens en waar het fok ken van zware varkens iets grotera kosten met zich meebrengt, is net voor de varkenshouder in het Westen van het land op het ogenblik moeilijk om tot een lonende rekening te ko men. Zoals bekend, worden de zware var kens vooral gehouden in het Westen van het land. Voor de baconvarkens die vooral in het Oosten des lands worden gefokt, wordt door de regering een prijs ge garandeerd, die onlangs met f 0.16 per kg. geslacht gewicht werd verhoogd van f 2.38 op f 2.54. Als gevolg van een en ander wordt thans in het Westen van het land de mogelijkheid onder ogen gezien of de dieren, die door hun ras eigenlijk voor bestemd zijn om tot zware varkens te worden groot gebracht, dat ze als licht varken tot bacon kunnen worden verwerkt. De markt van zware var kens zou hierdoor worden ontlast, wat op de duur de prijs weer ten goede zou komen. Complete boerderij aan boord ,Te Alkmaar liggen op het ogenblik 40 varkens in quarantaine, 30 van het Groot-Yorkshire ras en 10 landvarkens. Deze dieren vertrekken Zaterdag a.s. uit Amsterdam en gaan dan een heel verre reis maken. Het doel van hun reis is nameljjk Nieuw-Guinca. Intussen zullen ze aan boord de nodige reismakkers treffen. Want met hen gaan ook 12 roodbonte koeien uit Noord Brabant, alsmede een aantal kippen, konijnen en fazanten. Alles hij elkaar dus een complete boerderij. Zelfs het schrikdraad ontbreekt niet in de zending. Dit zal straks moeten dienen om te voorkomen, dat de die ren de wildernis ingaan. Dit Taatste zou wel eens kunnen betekenen, dat de boer hen nooit terugziet. De aankopen hebben plaats gehad met medewerking van het Ministerie van Uniezaken en Overzese, Rijksde len. In Februari werd door de Vereniging voor Volkshuisvesting verzocht om steun voor de bouw van 33 woningen voor ouden van dagen aan de Paul Krugerstraat, namelijk 16 beneden,- en 17 bovenwoningen met een badkamer, twee douches en een bergzo'der voor gemeenschappelijk gebruik en een ge meenschappelijke keuken, waarvan de gemiddelde huur 6,20 per week be draagt. Daarin zijn verdisconteerd de aanlegkoster der centrale verwar mingsinstallatie, de verwarmingskel der en de installaties voor douches en badkamer. De verbruikskosten der centrale verwarming worden op 3 per week extra geraamd. De huur is exclusief de kosten van waterverbruik. Er is voor deze bouw met toepas sing van de Beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 een bouwvolume uit het contingent 1951. B. en W. stel len de Raad voor om voor de grond een voorschot te geven van f 27.284,23 en voor de bouw van 260.736.23. Van de woniqgen bevatten 16 bene denwoningen en 7 bovenwoningen een huiskamer, een slaapkamer en een keuken en 10 bovenwoningen een huis kamer, twee slaapkamers en een keu ken. Leerkrachten vragen ontslag De heer A. Prins, directeur van de Gem. Handelsavondschool en leeraar in de Duitse taai, heeft B. en W. verzocht hem met ingang van 1 September ont slag te verlenen. Tevens werd ontslag verzocht door de heer S. J. van der Meulen met ingang van 1 Mei 1952 als onderwij zer aan de Nic. Beetsschool en door mej. J. de Graaf in verband met een voorgenomen huwelijk als onderwij zeres aan de Vondelschool. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen. Examens costumière en coupeuse Op de examens welke gehouden wor den te Utrecht van 10 t/m 22 Maart, uitgaande van de Stichting de Ver enigde Modevakscholen in Nederland, slaagden voor costumière de dames: N. Dekker, C. de Groot, G. Smit te Broek op Langendijk; E. J. Hollander te Obdam en voor coupeuse mej. C. G Bommer te Alkmaar. MEST OP STRAAT Over de Geestersingel reed gister middag een met mest geladen vracht auto, waarvan de laadklep niet goed was gesloten. Het gevolg was dat de weg rijkelijk met mest werd bestrooid en de gemeentereiniging 's avonds nog aan het werk moest om de straat schoon te maken. Tegen de noncha lante chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. ging valt niet samen met een kermis achtige lawaaierigheid. Wij hebben ons zeer geamuseerd. Maar Heijermans hebben we er niet in herkend en Cas -Baas heeft ons de vertolking van de Kater van Jan Musch niet kunnen doen vergeten. Het is een volslagen onmogelijkheid, om allen te noemen, die op enigerlei wijze hebben meegespeeld. Veel verschil maakten de afzonderlijke rollen trou wens niet. Ze gingen zo volkomen van hetzelfde beginsel uit, dat de clowne rie meer sprak dan de persoonlijke kleur. De Alkmaarse schooljeugd heeft gistermiddag oprecht genoten. Vijf honderd man sterk was ze opgekomen naar een door de Interseholaire Com missie Alkmaar georganiseerde voor stelling in het Gulden Vlies. De tachtig aanwezigen, die 's avonds tevergeefs poogden, het gevoel van eenzaamheid kwijt te worden, waren niet zo enthousiast. Dat lag trouwens evenzeer aan die eenzaamheid als aan Puck. Van W. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot griffier van de Arrondissements-recht- bank te Alkmaar mr A. H. van Rave- steyn, thans substituut-griffier bij' voornoemde rechtbank. ^MOREND laaide de zon in de witte hemel boven de eindeloze woestijn, waarvan de horizonten ver weg in het blikkerende licht vervaagden. Lucht en land vloeiden rondom als gesmolten lood in elkander over. Hitte, droogte en verbijstering waren hoorbaar, zichtbaar en tastbaar. De man, die zich daar met starende blik op beblaarde handen en voeten voortsleepte en zijn tragisch spoor door het woestijnzand trok, accen tueerde de grootse leegte. Niemand wist vanwaar hij kwam of wat zijn bestemming was. Langzaam kroop de bedrijver van dit eenzaam avontuur j voort en voort onder de zinderende zon, een enkele maal de verbleekte beenderen van kamelen of mannen ontmoetend. Slechts één gedachte obsedeerde J misschien reeds dagen lang het ver. schroeide brein van de afgematte rei ziger. DorstDorstDorst.... All zijn streven was gericht op het lessen van zijn Dorst. Plotseling, nadat de man zich amech tig tegen een glooiing had opgewerkt, ,1 voer een schok door hem heen en hij staarde verbijsterd voor zich uit. Oven de heuvel, midden op de eeuwige zandvlakte, stond vreemd eenzaam en uitdagend onder de trillende hemelen was het een fata morgana? een soort kiosk, een houten keetje. De woestijnreiziger stootte een piepende kreet uit zijn verdorde keel en ver hoogde zijn trage tempo. Hij bewoog i zich thans over hef gloeiende zand als een blij kind, dat pas heeft ontdekt, welke mogelijkheden het kruipen biedt. Steeds nader kwam hij bij fiet fleurig oranje geschilderde gebouwtje en eensklaps las hij op een aan de wand bevestigd bord het magische woord: IJS. Bij wijze van uithangbord hing op een van de hoeken in een standaard een enorme hoorn met een forse kop ijs erop, alles van stevig bordpapier. Met beide handen betastte do dorstende man onder het uitstoten van een schokkerig gelach de koele wan den van de ijstent en hees zich met uiterste krachtsinspanning omhoog tegen de toonbank. ln een radio speel de zacht Victor Silvester en een dikke man in een wit jasje zat in „Esquire" te lezen. Verveeld keek hij op en zei: „Zeg hst es!" De vermoeide bezoeker steunde met beide ellebogen op de toonbankbracht zijn geblakerd gelaat naar voren en vroeg met hesebijna onverstaanbare stem: „Heeft u vanille-ijs?" „Ik heb alleen vruchtenijs", zei ie j verkoper op ijskoude toon. „Ook geen room- of mocca-ijs vroeg de man, met een bang vermoe- den in zijn stem. „Alleen vruchtenijs", herhaalde ie verkoper. „Jammer", zei de dorstige reiziger. xk haat vruchtenijs" en zijn doffe ogen flikkerden even fel op. Hij dacht even j na, vloekte binnensmonds met een noodlotsgeluid en liet zich moedeloos op handen en voeten terugtinken. Dan kroop hij weer voorwaarts en trok opnieuw zijn spoor door het zand- j op weg naar de verre, hopeloze einder- De ijsventer schudde wijs zijn hoofd en keek hem „n, tot hij n0g slechts als een donkere stip op de blinkende vlakte zichtbaar ivas. Victor Silvester speelde attent en in een perfed rhythme de „Desert song"....

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2