Man,qa toch HUNTER De internationale overeenkomsten mogen van de Grondwet afwijken Onze „Vliegende Hollander" slaat zijn vleugels uit Eerste Kamer debatteerde over de toekomst van paleis Noordeinde Een voortreffelijk debat tussen mr. Oud en prof. Romme De vervanging van het fiscale noodrecht RESERVE-OFFICIER NAM STEEKPENNINGEN AAN Drie gezinnen dakloos door brand Toetsing van de wet aan verdragen Toeristenvluchten naar Amerika vele nieuweverbindingen Bij rijkste man ter wereld Zes maal daags over de Oceaan KxPit ReAl&fc. NAVO-vloot is te klein Egyptische oud-ministers in huisarrest Vijf broers in beerput omgekomen „Geen Rembrandt voor de Bosjesmannen" Geertruidenberg krijgt grootste klok ter wereld WOENSDAG 19 MAART 1952 **3 u O Si S (Van onze parlementaire redacteur) MET frisse moed dook de Tweede Kamer gistermiddag opnieuw in allerlei »tautsrechtelijke kwesties, die reeds verleden weck aan de orde gesteld wa ren, toen de Kamer het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepa lingen in de Grondwet betreffende de buitenlandse betrekkingen in behandeling nam. Bij de replieken was de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stik ker, afwezig. In een brief aan de Kamer verontschuldigde hij zich, dat hij door omstandigheden eerder naar Parijs moest vertrekken dan hij aanvankelijk ge dacht had. Insiemming van Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteravond de algemene beraadslaging over het wetsontwerp inzake vervanging van het fiscale noodrecht voorgezet en ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Minister Lieftinck zei van oordeel te zijn, dat het wetsontwerp meer aan sloot bij de rechtsovertuiging van ons volk. Hij beschouwde het fiscale nood recht als een noodzakelijk onderdeel van de financieel economische sane ring. welke ons land moet doormaken en die ons land weer tot een rechts staat moet maken. Het onderhavige ontwerp was de afsluiting van dit pro- De heer Lucas (KVP) diende twee amendementen in, beogende om het recht van inzage van boeken en be scheiden te beperken tot die, waaruit gegevens over de feitelijke grondslag voor de belastingheffing kunnen wor den geput. De minister nam deze amen dementen over. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 68-jarige voormalige reser- ve-luitenant-kolonel F. H. E. uit Den Haag tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. E.. die tot taak heeft gehad, een groot aantal reserve-officieren voor uitzending naar Indonesië uit te zoe ken. heeft het vertrek van bepaalde mensen, die door hun werkgever on gaarne werden gemist, verhinderd en daarvoor geld aangenomen. De eis was één jaar. Dertien personen uit drie gezinnen zijn vannacht dakloos geworden, door dat een uitslaande brand hun wo ningen in Veenendaal grotendeels ver woestte. Een huis brandde geheel af en van twee .belendende percelen brandde het dak af. 7EER uitvoerig is een aantal sprekers in tweede instantie weer ingegaan op de kwesties van de oorlogsverkla ring buiten het parlement om, van de goedkeuring van verdragen, van de af wijking van verdragen van de Grond wet en van het zogenaamde toetsings- recht. Onder dat laatste verstaat men het recht van beoordeling, of een wet in strijd is met een internationale over eenkomst. Is dat het geval, is de wet namelijk op het desbetreffende punt niet verbindend. De heer Serrarens had een amendement ingediend, waarin werd uitgesproken, dat een internatio nale overeenkomst boven de wet uit gaat. Volgens mr Burger van de PvdA liet dit amendement echter onbeantwoord, of het toetsingsrecht toegekend be hoort te worden aan de wetgever of aan de rechter. Hij zelf wilde deze kwestie in een nadere wet geregeld zien. Het toetsingsrecht en de goedkeu, ring van verdragen, die van de Grond wet afwijken, kwamen in het middel punt van de discussie te staan, niet alleen om het belang van deze zaken zelf. maar vooral ook door het voor treffelijke betoog van mr Oud van de VVD, die de degen kruiste met prof. Romme van de KVP. Deze twee on betwistbaar knapste staatsrechtgeleer den in de Kamer verschilden namelijk over deze onderwerpen van metling. Mr Oud verdedigde uitvoerig de toe kenning van het toetsingsrecht aan de wetgever. Dat het internationale recht boven het nationale moet prevaleren, was voor de Kamer een uitgemaakte zaak. Zich op deze stelling baserende vroeg mr Oud, hoe zo veel mogelijk waarborg voor een gelijkmatige toe passing van het internationale recht geschapen kon worden, met andere woorden, hoe zo veel mogelijk gega randeerd kon worden, dat het natio nale recht aan het internationale of de wet aan het verdrag onderge schikt gemaakt kon worden. Zijn ant woord luidde: door aan de wetgever het recht te verlenen de wet aan de internationale overeenkomst te toet sen. De nationale wetgevers der ver schillende landen hebben namelijk meer contact met elkaar dan de rech ters dier landen. Prof. Romme was het daarmede niet eens, o.a. omdat hij in de opvolgende wetgevers niet evenveel vertrouwen stelde. Hij gaf de voorkeur aan het toetsingsrecht bij de rechter. VERSCHIL van mening bestond ook tussen de heren Oud en Romme over de juiste betekenis van de voorgestel de nieuwe Grondwetsbepalingen om trent de goedkeuring van verdragen Een internationale overeenkomst, die afwijkt van de Grondwet, mag wel door de regering afgesloten worden, doch dan moet zij achteraf door het parlement met een twee derden meer derheid worden goedgekeurd. Bij zeer dringende omstandigheden, zo luidt evenwel een der bepalingen, behoeft een overeenkomst niet door de Slaten- Generaal goedgekeurd te worden. Uit deze laatste bepaling concludeerde mr Oud, dat in dringende gevallen dus ook internationale overeenkomsten, die van de Grondwet afwijken, aan de goed keuring door de Staten-Generaal ont trokken kunnen worden. En dat ging hem te ver. Minister Beel had al gezegd, dat als er een dringende omstandigheid is en tegelijkertijd afwijking van de Grond wet, dat laatste prevaleert en dus steeds goedkeuring gevraagd zal wor den. Voor mr Oud was dat onvoldoende. De toezegging van mr Beel vond hij prachtig, maar na deze bewindsman komende ministers behoeven zich daar om niet gebonden te voelen, zodat in de toekomst het gevaar blijft bestaan, dat het parlement uitgeschakeld wordt, als verdragen gesloten worden, die van de Grondwet afwijken. Prof. Romme was van oordeel, dat zijn wetenschappelijke rivaal de nieu we bepalingen niet in het juiste ver band zag en dat er in wezen geen ge vaar dreigt. Minister Beel diende intussen een nota van wijziging in, waardoor elke twijfel omtrent dit punt werd buiten gesloten. Prof. Romme aanvaardde de ze wijziging, maar juridisch nodig acht te hij haar niet. De beroemde filmster Rita Hayworth danst met de toneelspeler Kirk Douglas in een nachtclub in Hollywood. Volgens niet officiële berichten gaat Rita binnenkort naar Remo voor haar scheiding van AU Khan, zoon van Aga Khan i Gezicht op Hyderabad House in New Delhi. Hier woont te Nizam van Hyderabad, die een dezer dagen j. voor de eerste maal in zestien jaar „thuis kwam". De Nizam is de rijk ste man ter wereld. Hij is eigenaar van een luchtvaartmaatschappij en reserveerde voor zichzelf een Con- steUation voor zijn reis naar New Delhi. Hij werd vergezeld door t twee vrouwen en een aantal van zijn kinderen. J^'' KLM heeft voor het komende zomerseizoen zeer belangrijke plannen. De uitvoering hiervan zal onder meer mogelijk worden door aanschaffing van een aanzienlijk aantal nieuwe vliegtuigen. Het voornaamste punt is wel de in. voering van de toeristenklasse voor vluchten over de Atlantische Oceaan. Daar mee komt de maatschappij een afspraak na, die in November van het vorige jaar op de conferentie van de IATA te Nice is gemaakt en uitgewerkt. Boven dien zullen een aantal steden, die tot dusverre geen luchtverbinding met Neder land hadden, zoals Salzburg (Oostenrijk), Napels (Italië), Barcelona (Spanje), Helsinki (Finland) en Bogota (Columbia), in het luchtnet worden opgenomen. Op Johannesburg wordt een vrachtdienst geopend. Op een aantal lijnen zal vaker worden gevlogen en tenslotte zal de mogelijkheid worden geopend, om op een aantal lijnen in Europa met een beperkte reisduur tegen verminderd tarief te vliegen. TOERISTENVLUCHTEN over de Oce aan zullen er vrij veel worden ge maakt. Op 1 Mei begint de KLM met drie per week en dit aantal wordt op 8 Juni vier. Bovendien zullen er vier standaardvluchten (na 8 Juni vijf) en twee Cosmopolitan-reizen (twee) wor den gemaakt. De tarieven voor de toe- listenklasse liggen dertig procent lager dan die in de standaardklasse; de rei zigers ontvangen dan' alleen thee, kof fie, kauwgum en hard candy en kun nen voorts voor het vertrek of op een tussenhaven tegen betaling een lunch of een warme maaltijd gebruiken. Tij dens de vlucht mag men „eigen boter hammen' nuttigen, dan wel ontbijt en lunch betrekken van te voren gekoch te bonnen. E)e prijzen voor de etens waren staan nog niet vast. Sterke drank zal in geen geval worden ge schonken. De toeristenvluchten zullen in het begin nog met Constellations worden gevlogen; deze toestellen worden half Mei vervangen door de nieuwe Douglas DG 6B, welke de invoering van drie klassen in een en het zelfde toestel mogelijk maken. Van April tot October zal de KLM bijna zes maal over de Oceaan vlie gen: per week nl. 36 passagiersdien sten en drie vrachtvluchten. Daardoor zullen 7400 personen per maand kunnen worden vervoerd. HE uitbreidingen in Europa hebben o.m. betrekking op lijnen, die in samenwerking met andere maatschap pijen worden bevlogen. Zo die naar Barcelona, welke in samenwerking met de SABENA wordt geëxploiteerd. Tweemaal per week zal een Neder landse of een Belgische vogel naar de ze Spaanse stad reizen. Napels wordt eenmaal per week in het luchtnet op genomen door een nieuwe lijn naar Damascus. Op de voor gezamenlijke re kening gevlogen lijn naar Salzburg zal nu maast de SABENA ook de KLM verschijnen. Met ingang van de Olym pische spelen zal de lijn naar Stock holm drie maal per week worden door getrokken naar Helsinki. Deze verlen ging zal worden gehandhaafd. De af spraak met de Ierse maatschappij Aer Lingus wordt opgeheven. Het gevolg is, dat de KLM nu zes maal per week in- plaats van vier maal naar Manchester (Advertentie, Ing Med.) „INSECTEN IN PLASTIC" heet het boekenweek-geschenk 1952. Theo- door zou een boekje kunnen schrijven over „De wereld in plastic". In Dene marken hebben ze bijvoorbeeld sche pen gebouwd, waarin al het houtwerk door plastic vervangen is. Op die piaatsen waar men gedwongen was hout te gebruiken, heeft men toch nog plastic-bekleding aangebracht, zodat het gemakkelijker is schoon te hou den. De eerste proefnemingen zijn ge daan met drie grote schepen, die be stemd zijn voor Oostaziatische maat schappijen. In de Verenigde Staten kun je hele interieurs van piastic ko pen. Er zijn stoelen bij, die precies naar de rugvorm van de be-zitter wor den gebogen. Dat wil zeggen: Men gaat naar de winkel, neemt plaats op een stoel,- waarna die dusdanig ver warmd wordt, dat de plastic zich voegt naar elk bobbeltje en voegje, dat de mens op zijn lichaam heeft. In drukkerskringen noemen ze zoiets een matrijs. In Syrië wil men de bevol king wat g otcr maken. Het is in de ze tijd en heel nieuw geluid. Nu heeft men verschillende aantrekkelijke voor- ■min zieningen gemaakt. Zo zullen de grote gezinnen door het gehele land gratis mogen reizen. In Engeland hebben ze het zo druk met de defensie-pro ductie, dat de Engelse regering maar Fryslan Boppell één straal-passagiersvliegtuig zal la bouwen. p Te Londonderry (in Noord- Ierland zijn Maandag gevechten ont staan tussen politiemannen en een groep Ieren, die demonstreerdfen voor de eenheid van hun eiland. Er waren enkele lichtgewonden. De Britse Admiraliteit heeft een catapult ont wikkeld, waarmee de modernste vliegtuigen van het dek van oorlogs schepen de lucht in worden gescho ten. Het ding werkt heel ouderwets op stoom onder hoge druk uit de ke tels van de schepen. n Engeland is tevens het eerste land ter wereld, dat een televisiedienst heeft, waarmee men het gehele land kan omvatten. Binnen kort zal namelijk de Schotse televisie zender in gebruik worden genomen, waardoor ook iedere Schot (als hij de centjes voor een teievisieapparaat wil missen) de programma's zal kunnen volgen. In datzelfde Engeland wordt een begin gemaakt met de bouw van een atoomzuil ten behoeve van onderzeeboten. Het ding kost on geveer zeven miilioen gulden en de houw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. vliegt, en deze lijn drie maal doortrekt naar Dublin. CTEEDS groter wordt het gebied, dat door de KLM-vogels wordt bevlo gen. Namen zij verleden jaar een lucht net van 153.000 kilometer voor hun re kening, dit jaar zullen zij zich laten zien op 190.000 km aan luchtlijnen. Met de nieuwe DC 6B's mee zullen er 73 toestellen in dienst zijn. Volgend jaar zullen er nog zestien toestellen bij ko men. In deze beide jaren zal de KLM de grootste sommen uit haar gehele geschiedenis in nieuwe vliegtuigen ste ken. Komen er dit jaar zeven bij, vol gend jaar zullen het er zestien zijn, te weten negen Super Constellations, zes Convairs 340 en een liftmaster vracht vliegtuig. De KLM heeft thans 11.972 personer in dienst, w.o. 399 vliegers, 228 boord werktuigkundigen, 197 telegrafisten 191 stewards en 187 stewardessen. Admiraal Mac Cormick Canada helpt zo nodig Het hoofd van de NAVO-vIootstriJd- krachten in de Atlantische Oceaan» admiraal Lynde MacCormick, heeft verklaard, dat de NAVO-landen niet genoeg oorlogsschepen hebben oni het hoofd te kunnen bieden aan de „zeer ernstige" gevaren, die hen bedreigen. De admiraal deelde mee, dat Canada, ingeval van oorlog, een deel van zijn vloot onder zijn opperbevel zal plaat sen. Canada zal de leiding krijgen bij de verdediging van een gx*oot gebied in het Westelijke deel van de Atlanti sche Oceaan. Salah el Din Pasja, minister van binnenlandse zaken in de vorige Egyp tische regering, is gisteren om veilig heidsredenen onder huisarrest ge plaatst. Dezelfde maatregel is geno men tegen oud-minister Abdel Fattah Hassen Pasja, cveneen., behorend tot de Wafdistische partij. De beide oud-ministers zijn in da loop van de nacht onder sterke poli tiebewaking uit Cairo weggevoerd en naar hun landhuizen gebracht. In een. radiorede tijdens het weekeinde heeft premier de Wafel verantwoordelijk ge steld voor de onlusten van 26 Januari te Cairo. De premier verdacht da Wafd van opruiende activiteit. In de omgeving van Brescia (Italië) zijn vijf broers in een beerput om het leven gekomen. Toen zij bezig waren da put leeg te pompen, raakte de slang verstopt. Een der broers, die afdaalde om het euvel te herstellen, raakte be dwelmd door de gassen. Bij reddings pogingen gebeurde hetzelfde met da overige vier. Toen zij later naar boven werden gebracht, bleken bij alle slacht offers de levensgeesten te zijn ge weken. Weer een ontvanger in V.S. ontslagen Het hoofd van het belastingkantoor van New York, Monroe D. Dowling, heeft zijn ontslag ingediend nadat hij beschuldigd was van onregelmatighe den bij de opgave van zijn eigen in komstenbelasting- Het ontslag is door Truman aanvaard. Dowling is de zevende belastingont vanger, die zijn functie heeft moeten neerleggen. Hij werd verleden jaar Augustus door Truman benoemd in de plaats van een ontslagen ontvanger. Vier en twintig doden bij busongeluk in Mexico Waarschijnlijk doordat de chauffeur door een tegenligger is verblind is Maandagavond op de weg van Mexico City naar Aguas Calientes een auto bus van de weg afgeraakt en in brand gevlogen. Vier en twintig personen kwamen in de vlammen om. Dertien passagiers slaagden er in de bus te verlaten. Zij hebben ernstige brand wonden opgelopen. Cubaanse oppositie wekt op tot verzet De parlementaire oppositie van Cu ba heeft in een manifest het volk ver zocht de handelingen van de regering- Batista niet te erkennen en mede te helpen de grondwettelijke vrijheden te herstellen. Het manifest is onderte kend door de voorzitters van Kamer en Senaat. Het Internationaal academisch instituut" IJET door de Tweede Kamer met alge- mene stemmen goedgekeurde wets ontwerp tot wijziging van de begroting van het ministerie van O., K. en W. in verband met de oprichting van het „In ternationaal academisch instituut" m Den Haag gaf gisteren in de Eerste Ka mer verscheidene sprekers aanleiding tot opmerkingen. Mr Wandelaar tVVD) meende, dat het plan voor dit instituut met meer idealisme dan realiteitszin was voorbereid. Zonder zich partij te stellen in de keuzekwestie AmsterdamDen Haag, verklaarde de heer Wendeiaar niet tevreden te zijn over de wijze, waarop minister Rutten zijn voorkeur voor Den Haag heeft gemotiveerd. Het paleis Noordeinde achtte hij niet ge schikt voor de huisvesting van het in stituut en de studenten. Bovendien meende hij, dat het paleis niet door de regering v<or dit doel mag worden be schikbaar gesteld, zowel vanwege de verbondenheid tussen paleis en volk als om kunstschatten. „Men geeft geen Rembrandt aan de Bosjesmannen en men speelt geen Beethoven voor de Eskimo's", aldus mr Wendeiaar. In prof. dr W o 11 j e r (AR) en prof. dr ir Schermerhorn (PvdA) vond het Internationaal Academisch Instituut warme voorstanders, hoewel de laatste de keuze van Den Haag betreurde. Zijn fractiegenoot de heer Woudenberg was van oordeel, dat het instituut alleen in een universiteitsstad kans van slagen heeft. Hij had groot bezwaar tegen het feit, dat men zonder de beslissing van de Eerste Kamer af te wachten reeds was begonnen met de verbouwing van het paleis Noordeinde, en verklaarde tegen te zullen stemmen. Mr K o 1 f f verklaarde, dat ook de fractie van de CHU tegen het wetsontwerp zou stem men. Minister Rutten verklaarde hierop, dat de keuze Den HaagAmsterdam was gemaakt door een autonome stich ting, bestaande uit vertegenwoordigers van openbare en bijzondere universitei ten en hogescholen. De regering had volgens de minister redenen genoeg om het aanbod van de Koningin dankbaar te aanvaarden. Hierop werd het wets ontwerp aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de VVD, de CHU, CPN en twee leden van de PvdA (Oosterhuis en Woudenberg). Het wetsontwerp tot het doen verval len van de uitkering bij overlijden van de verzekerden bij de algemene zieken fondsen werd hierna zonder algemene beraadslaging aangenomen. De CPN was tegen. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de behandeling van de be groting van het departement van land bouw, visserij en voedselvoorziening voor 1952. De heer Louwes (WD) vroeg de aandacht van de minister voor de moeilijkheden, waarin de boeren tengevolge van de inkomstenbelasting verkeren. Hij vroeg of het niet moge lijk was de belastingheffing meer aan te passen aan het bedrijfsverloop over enige jaren. Ir Verhey (KVP) bepleitte een gelei delijke verhoging van de melkprijs, bijv. enkele centen in deze zomer met tege lijkertijd eon verhoging van het vet gehalte om dan het volgende jaar de prijs vrij te laten. Ook mr Rip (AR) sprak zich in deze zin uit. Over enkele weken zal op de gevel .de nieuwe Amer-centrale van de PNEM te Geertruidenberg een klok worden aangebracht, die waarschijn lijk ae grootste ter wereld is. De wij zerplaat heeft den middellijn van 10 meter, de minutenwijzer is 6,4 meter lang. De lengte van punt tot as is 5 meter, doch voor het contra-gewicht is een staartvan 1,4 meter aangebracht Daartegen is een blok beton bevestigd van 150 kg. Aan de achterzijde van de wijzers is een stalen buizenconstructie aangebracht, die voldoende stevigheid waarborgt. De uurwijzer, die 3,5 m lang is, meet op zijn breedste kant SO cm. De minutenwijzer snelt met zijn punt langs de cijferring met een snel heid van 52cm per minuut. Wijzer plaat en wijzers zullen clectrisch ver licht worden. Op de giule wijzer alleen al staan 48 lampjes.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5