In de greep van de woestijn Gevonden schip in Wieringermeer was een Indië-vaarder ABDUSIROOP Bakker-Lakeman en Vooren-Ziege op twee ronden Minister en Stichting voordeLandbouw waarschuwen tegen veevoedertekort Chefarine „4" doet wonderen „Avondlicht stre Spiegelschip met drie masten Nederlands elftal voor het laatst bijeen Pleegden journalist en politieman smaadschrift? Huishoud-glamour-robot Nederland en de E.B.U. Marianne Philipsfonds gesticht Bestaansbasis van de landbouw in gevaar Volkskrant gedagvaard wegens belediging Culemborg heeft zijn carillon gekregen Waar het ar Het Radioprogramma WOENSDAG 19 MAART 1952 Met betrekking tot het onlangs in de Wieringermeerpolder ten Noorden van tic Wlerweg tussen Slootdorp en Wie- ringerwerf, gevonden schip kwam de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, tot de volgende bevindingen. Gebleken is, dat men te doen heeft met een zwaar gebouwd schip met een lengte van pl.m. 20 meter over de ste ven bij een breedte van 6.50 7 meter. Zeer waarschijnlijk is het oen spiegel schip, een vorm. die oorspronkelijk uit het Zuiden van Spanje en Portugal stamt. De bouwwijze is gladwandig, zo genaamd karveelbouw. Het schip moet 3 of 4 masten gehad hebben. Iets ach ter de fokkemast bevinden zich aan bak- en stuurboord pompgaten voor de lenspompen. De wanddikte van het schip bedraagt 25 cm. De huid bestaat uit 2 duims hout. dat met houten pen nen aan de spanten en binnenwand is bevestigd. Weinig Ijzerwerk Er bevindt zich weinig ijzerwerk aan het schip. Het heeft een stevenroer, de de resten van vingerlingen werden nog aangetroffen. De stevens zijn zeer zwaar en staan ongetwijfeld op een kielbalk. In het schip werden slechts scherven van met loodglazuur bedekt aardewerk, een houten lepeltje, een blauw tegeltje en kleine aan een zijde geglazuurde rode plavuizen aangetroffen, alsmede zeer veel los geslagen hout. Het is zeer wel aan te nemen, dat het schip aan de grond gelopen is, niet meer vlot kon worden gemaakt en ver volgens bij kalmer weer is leeggehaald, misschien ook gedeeltelijk gesloopt. Het vaartuig was gebreeuwd met mos. Tegen het einde van de 16de eeuw kwamen in de Nederlanden kleine, zee gaande koopvaarders voor, drie mas- tige spiegelschepen, die ook op de vaart Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en bescherm Uw Kleine met (Advertentie, üia Med De Berlijnie Zesdaagse Gisteravond, 97 uur na de start, was de stand in de Beriijnse Zesdaagse: 1. Von BuerenRoth (Zwits.) 222 pnt. p. CarraraLapebie (Fr.) 130 pnt. Op 2 ronden: 3. PlattnerBucher (Zwits.) 195 pnt. 4. ZwollKnoke (Did.) 109 pnt. 5. I.akemanBakker (Ned.) 105 pnt. fi EspinClaros (Sp.) 100 pnt. 7. Voo- renZiege (Ncd./Dld.) 98 pnt. De overige koppels hadden drie en meer ronden achterstand. Een lichte enkelblessure van Abe Lenstra en een onwillige spier van Odcnthal waren oorzaak dat deze twee spelers niet aan de laatste training van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Engeland B konden deelnemen. Wel warfüi zij met de andere uitverko renen in het Olympisch Stadion aanwe zig, waar met de andere leden van de Nederlandse Elftalclub een oefenwed strijd, werd gespeeld. De blessures van Lenstra en Odenthgl zijn echter niet van ernstige aard, zodat zij zonder twij fel voor de wedstrijd tegen de Engelsen weer volkomen fit zullen zijn. Bogaers weer in de Ronde van Nederland De Belg Jan Bogaers, winnaar van de ronde van Nederland 1951, zal ook dit ,1aar meerijden. Waarschijnlijk zal oor de tweede van het klassement, de Belg Jos van Stayen, starten. "J-' iltei De 17-jarige Bozon heeft in Frank rijk de 100 meter rugzwemmen in 1 min. 4,3 sec. afgelegd en daarmede de Europese recordhouder, Georges Vallerey, die deze afstand in 1 min. 4.9 sec. aflegde, overtroffen. naar Indie werden gebruikt. Construc tie en vorm van het scheepswrak wij zen in deze richting. In het huidige stadium van het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, zijn nog geen defi nitieve conclusies te geven. Voor het Amsterdamse gerechtshof hehben in hoger beroep terecht ge staan de hoofdredacteur van de Nieu we Haarlemse Courant, Van R., en een agent van politie, B„ wegens beledi ging van een Haarlemse longarts. De agent had nl. een stuk geschreven en de hoofdredacteur had het met ver melding van de naam van de schrij ver opgenomen in zijn krant; daarin werd allerminst vleiend over de arts gesproken. Hij zou nl. de zuster van de agent zes maanden hebben laten wachten, voor en aleer zij in een sana torium was opgenomen. Dit werd ge weten aan rancune jegens het meis je. De hoofdredacteur was in eerste instantie vrijgesproken; thans werd vierhonderd gulden boete tegen hem geëist. Tegen de agent, die tot f 75. was veroordeeld, werd f 40 geeist. Bevestiging vonnis geëist tegen stelende militairen De 42-jarige reserve-kapitein F. W. de H. en de 25-jarige dienstplichtige sergeant C. L. van G., beiden uit Den Haag, stonden gisteren in hoger be roep terecht voor het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag en hoorden door de advocaat-'f scaal bevestiging eisen van het vonnis, dat de president van de krijgsraad in November had uitge sproken. De verdachten hadden zich in Indonesië schuldig gemaakt aan de verduistering van een groot aantal mi litaire goederen. Sergeant van G. was in verband hiermee veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, ontslag'uit de dienst en verlaging tot soldaat eerste klasse. De H. tot ander half jaar gevangenisstraf. Op 1 April zal door het Hoog Militair Gerechts hof, uitspraak worden gedaan. Een in Den Haag gevestigde elec- trotechnische industrie is er in ge slaagd, een „huishoud-glamour-ro bot te fabriceren, een combinatie van steelstofzuiger, handstofzuiger, meubel- en vloerwryver- en po lijster, groentensnfjder, cocktail shaker, koffiemolen, slagroom- en eierklopper, haardroger, verstui ver, ventilator en enige andere huishoudelijke hulpmachines. De constructeurs van deze appara tuur zijn uitgegaan van de gedach te, dat met behulp van één kleine sterke motor tal van werkzaam heden in de huishouding kunnen worden verricht. Het omschakelen van het ene op het andere appa raat moet zó eenvoudig zijn, dat de leek hierbij zonder tijdverlies als vanzelf de weg wordt gewezen. De ontwikkeling van de „robot" duurde enige jaren. Het succes la zodanig, dat reeds voor grote be dragen aan buitenlandse orders werd geboekt. Zeven wereldpaten ten zijn op deze apparatuur aan gevraagd. Blijkens de gisteren gepubliceerde gegevens had Nederland in Februari j.l. een 'betalingsoverschot van 62,4 mil- lioen dollars in de Europese betalings unie. vergeleken met een overschot van 98,7 millioen dollars in Januari. Het Nederlandse tegoed bij de EBU steeg hierdoor van 75,6 millioen dollars per einde Januari tot 1S8 millioen dollars per einde Februari j.l. Om de nagedachtenis te eren van de in 1951 overleden schrijfster Ma rianne GoudeketPhilips is door de nabestaanden een 'onds gesticht. Hier uit wordt jaarlijks gedurende twintig jaar een bedrag aan een Nederlandse schrijver of schrijfster van tenminste vijftig jaar toegekend. Dinsdag is de onderscheiding toege kend aan de schrijfster mej. Til Brug man. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en de Stichting voor de landbouw hebben zich in verband met het dreigende veevoedertekort in een gemeenschappelijke bekendmaking tot de boeren gewend met de mede deling, dat zij zich niet verantwoord zouden achten, indien zij niet met klem zouden aandringen op het onverwijld treffen van maatregelen, welke er toe kunnen leiden dat op de Nederlandse landbouwbedrijven in meerdere mate producten worden gewonnen, welke in de plaats treden van gelijksoortige im- portprodueten. Genoemd worden de verbouw van gewassen, die de verdere intensivering van de bedrijfsvoering bevorderen en het scheuren van gras land. De minister en de stichting zien zich hierbij genoodzaakt de aandacht te vestigen op een mogelijke, ernstige ontwrichting van de bestaansbasis in de landbouw indien zieh laksheid of falen ten aanzien van de voor de vee voedervoorziening vereiste omschake ling zou voordoen. H°t is een boerenbe- lang en een nationaal belang van de eerste orde, dat het intensieve karak ter van onze landbouw blijft behou den. Op initiatief van de Stichting voor de Landbouw heeft de minister thans een commissie benoemd met het doel, na te gaan of bijzondere maatregelen ÊBU BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN EEN TABLET kunnen worden getroffen, teneinde de grote gevaren, die op het terrein van de veevoedervoorziening dreigen, het hoofd te kunnen bieden. Voor de Amsterdamse rechtbank zal Maandag 24 Maart worden gepleit in een nieuwe procedure tegen de Volks krant. Deze heeft in 1950 een bericht gepubliceerd, waarin melding werd gemaakt vart een door de justitie in gesteld onderzoek naar de smokkel van pornografische films. Een zekere L. H. te Rotterdam werd als koper aangewezen en .beticht van relaties met een beruchte smokkelkoning. Hij zou voorts gehoord zijn in de moord- zaak-Kitty ten Have en de belangstel ling van de politie genieten. Een Rot terdamse parfumeriehandelaar achtte zich door deze publicatie beledigd en eiste wegens onrechtmatige daad een schadevergoeding van f 10.000. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen tot pre dikant-directeur van de Ned. Herv. Diaconessen inrichting te Amsterdam H. Witvliet, ziekenhuispredikant te Groningen. Beroepen te Coevorden: B. J. Ybema te Nieuwleusen. Be roepen en aangenomen naar Jukwerd- Krewerd: W. Reezigt, eandidaat te Epe. Bedankt voor Klundert: J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Geref. kerken. Beroepen te Harme ien; G. ter Steege, eandidaat te Den Haag te Mariënberg: K. A. Firet, ean didaat te Bergambacht. Geref. kerken ontlerh. art. 31 K. O. Beroepen te Rijswijk (Z.-H.): H. Ame- link te Langerak, te Middelstum: en tc WollenhoveCadoelen: H D. van Herksen te Onnen (Gr.). Chr. Geref. kerken. Beroepen te Steenwijk: G. de Vries, eandidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Maas sluis: E. Venema, eandidaat te Leeu warden die bedankte voor Baren- drecht, Culemborg, Hilversum-Oost Oosterbeek, Oudekerk aan de Amstel en voor Soestdijk. Bedankt voor Mep- pel: J. Kampman te Hoogeveen. Geref. gemeenten. Beroepen te Ot- tersville (Canada): A. Vergunst te Zeist. Achterlicht en reflectoren moeten schoon zijn! Omdat het van het grootste belang is, dat achterlichten en reflectoren voor het achteropkomende verkeer steeds goed zichtbaar zijn, hetgeen nog al eens te wensen overlaat heeft de ANWB zich tot een groot aantal ge meentebesturen gericht. In zijn ver zoekschrift heeft de Bond verzocht, de bewakers van parkeerterreinen op dracht te geven, steeds bij de gep tr- keerde wagens even de achterlichten en de reflectoren schoon te maken. Verschillende gemeenten hebben reeds medewerking toegezegd. FIJNEN EN GRIEF 20 TABLETTEN f 0 75 (Advertentie, Ing. Med.) Culemborg, de geboortestad van Jan van Riebeeck. heeft zijn carillon gekre gen. Alle dokken werden gistermorgen door de N.V. Eisbouts Lips uit Asten afgeleverd. De gemeente bezat, zoals bekend, zelf nog zes klokken van een beiaard van negen van de klokkengieter Hemony. De andere zes en dertig zijn geschonken, o.m. één door de Zuid- afrikaanse Unie. Reeds gistermiddag is men begonnen met het hijsen van de klokken in de Barbaratoren van de Grote kerk. De klokken zouden aanvan kelijk in de kerk worden geplaatst en daarna worden overgedragen. Men moest hiervan echter afzien, omdat de grootste klokken niet door de kerkdeu ren konden. f Pim. Pam en Pom in Zwitserland j 98. 's Avonds laatkwamen Moeder Woeffie en haar kinderen pas thuis. Terwijl Moeder de koffers uitpakte, maakten Pim, Pam Pom zich al gereed om naar bed te gaan. Ze waren erg moe van de lange reis, ofschoon hun monden niet stil stonden. „Ik vind fit. geloof ik, de prettigste vacantie, aie we ooit gehad he.bben", riep Pom. „Ja, ik hoop maar, dat we volgend jaar weer gaan", zuchtte Pam. Moeder, die al die gesprekken aanhoorde, glim lachte. „Nu, maken jullie je maar geen zorgen hoor. Ik heb Bollie voor de zomervacantie uitgenodigd en mis schien komen Paul en Ina ook wel mee. Maar Bollie en zijn vader komen in elk geval. Oh ja en laten we niet vergeten om hun morgen enige mooi# kaarten uit Holland te sturen", ver. volgde ze, terwijl ze zelf een pakj# Zwitserse ansichtkaarten uitpakte. Maar Pim, Pam en Pom hoorden haar niet meer. Ze waren al in hun mand jes gekropen en van vermoeidheid ia slaap gevallen. En Moeder besloot hun goede voorbeeld te volgen. „Oost, West, thuis best!" zuchtte ze tevreden en sloot haar ogen. EINDE. PURMERENDER MARKT Het aanbod van vette koeien was gisteren iets minder groot en vooral van prima beesten was de keuze niet groot. De handel zette zich dan ook heel goed in, en de beste .bleven uit stekend op prijs. Met de mindere soor ten ging het kalm aan. De verse markt was beter bezet en men kan niet zeg gen, dat het daaraan ook aan belang stelling ontbrak. Met de verkoop ging in één heel kalm tempo. Er was wel meer vraag naar gelde koeien, en daar van was een flink aanbid, maar de vraagprijzen zijn steeds stijgende, het geen de vlugge gang wel belemmert. Het mooie weer trok wel aan, maar daartegenover was er weer ongerust heid over de toekomst, daar het slui ten van verschillende grenzen voorde uitvoer van vlees, wel wat tegen houdt. Dit ziet men nu reeds op de schapenmarkt. Nu de export stil staat, is de handel ook dood, daar de wei der de prijzen, die de laatste tijd voor de overhouders werden uitgelegd, te hoog werden. Het was er dan ook een stugge han del, waar men weinig zag gebeuren. Op de nuchtere kalverenmarkt was het weer beter: een vluggere gang met iets hogere prijzen, maar voor de fok kers waren heel geen kopers. Ook voor de graskalveren was voor het leven meer animo. Met de vette varkens was het weer een stugge han del. In de vroegte Was het aanbod niet te groot en de prijzen, die be steed werden, waren 2.08. Heel enkele brachten 2 cent meer op. De prijzen liepen echter al heel gauw terug, tenslotte tot bijna f 2. Op de biggenmarkt was het in de vroegte heel goed, maar later op de dag, toen er geruchten liepen dat men planner had tot het sluiten van de markt, we gens het heersen van de pest, schokte de handel wel even, maar de prijzen bleven toch vrij vast staan. De paardenmarkt was kalm. PURMEREND, 18 Maart. Aange voerd 749 runderen waaronder 198 vette koeien van f 2 tot f 3 per kg kalm, 162 melk- en kalfkoeien van f 675 tot f 1000 per stuk kalm, 357 gelde koeien van f 580 tot f 775 per stuk goed, 17 graskalveren van f 275 tot f 350 per stuk matig, 12 nuchtere kalveren v. d. dood van f 26 tot f 75 goed, 1400 nuchtere kalveren fokkers van f 60 tot f 135 vlug, 208 vette scha pen van f 80 tot f 135 stug, overhou ders 'van f 85 tot f 125 stug, 147 vette varkens van f 1.90 tot f 2.08 stug, 979 schrammen van f 36 tot f 85, zwa re biggen van f 54 tot f 80, lichte big gen van f 30 tot f 52 matig prijshou dend, 7 fokzeugen van f 300 tot f 350 stil, 40 paarden van f 675 tot f 1025 matig. 3530 totaal dieren. 1800 oude kippen en hanen rode en witte van f 2.15 tot f 2.20 per kg, 100 oude kippen en hanen blauwe van f 2.20 tot f 2.30 per kg, 400 jonge ha nen blauwe van f 2.35 tot f 2.50 per kg, 350 eenden van f 1.25 tot f 1.75 per stuk, 500 konijnen van f 1 tot f 9 per stuk. Een matige gang. 10.000 kip peneieren van f 12.50 tot 13.50 per 100 stuks, 4000 eendeneieren van f 10 per 1 stuks. 63 Mara besefte dat haar raadgeefster gelijk had, maar toch brachten haar woorden haar geen troost. Haar hart werd gekweld door een tragisch gevoel van verlies en eenzaamheid; het leven had haar alles ontnomen wat ze nad, zodat er nu niets meer te hopen viel. Ze had niets meer om de lange traag voortschrijdende uren te verzachten, ze was volslagen en hopeloos alleen. Behalve Jane Frask had ze in de hele wereld geen enkele vriend of vriendin en Jane trok zelf partij voor Ben Hasrif. Ben Hasrif, die deze afschuwelijke misdaad had begaan, Gary van het leven en haar zelf van de hoop op toekomstig geluk had beroofd. Maar juffrouw Frask zou hem toch zeker niet weer in bescherming nemen wan neer ze wist dat hij dit had gedaan! Waarschijnlijk zou ze het echter toch niet willen geloven, dacht het meisje verdrietig. Ze was zo aan hem ver knocht, vond hem zo aardig „Maar hij zal er voor boeten", zwoer bet meisje in stilte. „Ja. al moest ik hem zelf vermoorden! Gary zal niet on gewroken blijven: maar dat zal mijn liefste niet terug brengen. O, Gary, Gary!" En toen kwamen plotseling de ver lossende tranen en ze snikte het uit. Juffrouw Frask deed geen poging haar te kalmeren, wetend dat de tranen ge nezing zouden brengen en haar goed zouden doen en gedurende enige ogen- b'u-ken gaf Mara aan haar smart toe. Na een poosje werden de snikken min der en kalmeerde ze wat. Er lag ech- door: MARJORIE VERNON ter nog steeds een loden last op haar hart, ze voelde zich gedesillusionneerd en bitter en dat voegde zich nog bij het verdriet om Gary. „Mara", begon Jane Frask langzaam, „ik spreek niet alleen gemeenplaatsen uit, wanneer ik zeg dat alles zich ten goede zal keren. Ik vraag je me te ge loven wanneer ik je zeg dat er voor jou geen geluk zou zijn weggelegd aan de zijde van Gary Cromer". Mara keek haar half verbaasd, half verontwaardigd aan. „Wat is dat voor geheimzinnigs!" riep ze uit. „Er is iets dat ik niet begrijp. U doet voortdurend uitkomen dat Gary niet niet deugde op de een of andere manier. Waarom vertelt u me de waar heid niet? Ik denk natuurlijk dat u vooringenomen tegen hem was, maar als u werkelijk iets weet, waarom zegt u dat dan niet ronduit? Ik wil Gary verdedigen ik weet zeker dat als u me vertelt wat u tegen hem heeft, Ik het kan uitleggen en ophelderen". Juffrouw Frask schudde haar hoofd. „Neen. ik kan het je niet vertellen nog niet, in elk geval", sprak ze. „Mis schien later. Voor het ogenblik moet je me vertrouwen wanneer ik je zeg dat ik een goede reden heb voor wat ik je vertelde. Probeer nu wat te slapen, dan voel je je wel beter wanneer het och tend wordt". „Ik zal me nooit meer goed voelen", dacht het meisje verdrietig, maar ze liet zich gehoorzaam terugzakken in de kussens en sloot haar ogen. Ze had het gevoel dat ze opeens oud was geworden, maar weldra viel ze uit geput door alle emoties, toch in slaap. Ze werd wakker doordat juffrouw Frask haar zachtjes bij haar schouders schudde. „Sta maar op", ried ze haar. „Sheik Amid wil je spreken". Een donkerrode blos kleurde de wangen van het meisje toen de her innering terug kwam. Ze stond op net punt te weigeren hem te zien, toen ze besefte dat dat nutteloos zou zijn. Als hij van plan was met haar te spreken, zou hij dat doen, dat Wist ze nu uit bittere ervaring. Dus zwaaide ze met opeengeklemde kaken haar benen uit bed, zei tegen juffrouw Frask dat ze een minuut of tien nodig zou hehben en begon zich op te frissen. Ze voelde zich lamlendig en even moe als voor dat ze ging slapen, maar ze had geen tijd meer voor een had. en ze moest zich ermee tevreden stellen haar ge zicht en handen met fris welriekend water af te spoelen en schone kleren aan te trekken. Ze had geen idee wat Amid haar te zeggen zou hebben, en toen ze trachtte te bedenken wat zij zelf zou zeggen, weigerden haar hersens dienst. Einde lijk echter schreed ze met opgeheven hoofd, gereed voor de strijd, de andere kamer in. Amid bleef echter doodrustig onder haar indrukwekkende entree en wend de zich slechts met opgetrokken wenk brauwen tot Jane Frask. „In orde, baas. ik verdwijn", zei .ze vrolijk, en ging met een .boek naar het balkon. Ben Hasrif bekeek met een ernstig gezicht liet bleke gezichtje van het meisje. Mara deed haar best zijn blik koeltjes te negeren; toen er echter ver scheidene seconden waren voorbijge gaan zonder dat hij iets had gezegd, had ze het gevoel dat ze zou gaan gil len wanneer de stilte niet werd-ver broken. „Wel Sheik?" snauwe ze hem ijzig toe. „Wat is het doel van dit onwel kome bezoek?" Sheik Amid vertrok geen spier en zijn ogen lieten niet af van haar ge zicht. „Ik kom je vragen of je met me wilt trouwen", was het verbazingwekkende antwoord. Een ogenblik keek ze hem met onge lovige ogen aan. Toen begon ze te lachen en er klonk iets van hysterie in haar stem. Een donkere blos steeg op onder Ben Hasrif's bruine huid. „Ik wist niet, dat dat zo'n grappig idee was", merkte hij stijfjes op. „Grappig!" Mara's stem was vol ver achting. „U vindt het blijkbaar heel ge past me met uw huwelijksaanzoek las tig te vallen op het ogenblik dat de man die ik liefheb daar ze wuifde met haar hand in de richting van de salaamlik, „door u vermoord terneer ligt!" Amid beet op zijn lip. Ze verweet hem Cromers dood omdat hij hen hier gevangen had gehouden, dacht hij. Wel, misschien had ze daar tot op zekere hoogte gelijk in. Maar die be schuldiging en de verachting, waarmee ze zijn aanzoek had opgenomen, kwet sten hem diep, en omdat hij gekwètst was wilde hij haar ook pijn doên, „Hoe eerder je dat vergeet, hoe lx?ter het is", antwoordde hij hard vochtig. „Het is werkelijk het beste wat er had kunnen gebeuren hoe wel het ongelukkig is. dat het op deze wijze is gebeurd. In ieder geval moest je Allah dankbaar zijn, dat je een leven aan de zijde van Gary Cromer bespaard is gebleven". „En dat mij de eer te beurt valt te trouwen met een inboorling, een han delaar in blanke slavinnen, een moor denaar!" smeet ze er onbekookt uit. Ben Hasrif deed een stap voorwaarts en zijn gezicht stond donker. „Wat betekent dat? Wat bedoel je?" riep hij uit. Hij pakte haar pols en rammelde haar door elkaar. (Wordt vervolgd) WE HEBBEN IN de beide artik W gcn de zorg voor de huisves ken. Allereerst die voor hen, die behouden en daarna die voor de zelf te kunnen huren en daaron tesamen gebracht zijn. Er Is eei deel zijn persoonlijke vrijheid 1) zinsverband leeft. Zij is besten beschikken maar terugschrikkei beeld van een stichting voor d bekende tehuis Avondlicht noei gemeente Zwaag is gevestigd. Imp. C. V. Hapé, Nwo Hsrangracht 11. A dam, Tal 48882 (Advertentie, tng. Med.) DONDERDAG 20 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, I 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.O0JJ Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.15 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek'. i 8.45 Idem 9.00 Morgenwijding. 9.15 Grara muziek. 9.25 Voor dè huisvrouw. 9.301 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.35® „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 „De oorzaak van veel misverstand", cau serie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 „In 't| spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.5)1 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.55 „U kunt het geloven of niet." 14.00 „Hongarije en Transylva- nië", causerie. 14.15 Gram.muziek. 14, Tuinbouwpraatje. 14.45 Gram.muziek 15.00 Voor de zieken. 16.05 Hersengym nastiek. 16.30 „Dit is mijn lievelings melodie", enquête. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Orgel en accordeon. 17.50 Regerings uitzending: Mevr. M. van Lith—Van Schre ven: „Jongensleven in Menangkabau" 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18?' Orkestconcert. 18.55 Voor de kinderen 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Avro-allerlei, 19.10 „Voor burger en mili tair", causerie. 19.20 Orkestconcert. 19.41 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solisten. 21.20 „Haar Chinese Familie", hoorspel 1 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.131 Sportactuallteiten. 23.30—24.00 Gramofoor.- muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO. 10.00 NCRRV, 11.00 KRO. 14.00—24.0) NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgyn" nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.0) Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio- ïO.OO Gram.muziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek 11.50 „Als de ziele luistert", causerie 12.00 Angelus. 12.03 Melropole-Orkést en soliste. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 1S.W Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Om roeporkest. 13.35 Pianorecital. 14.00 Pro menade-Orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.45 Cello- recital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philharnonisch Sextet. 17.00 Voor <k jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Zangkoor. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Legfer des Heilsmuziek. 19.05 .Le vensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord". 19.20 Gevar. muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws er. S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoon- niuziek. AVONDLICHT is in 1627 gestie! diaconieën uit de classis waarvan in het betrokken gebii diaconieën lid zijn behalve Ho Enkhuizen. In de classicale vergaderinger en zich vijf en twintig jaar gele< gevraagd of men niet gezamenli zou kunnen doen om de zorg vt hoeftige bejaarden in eigen ge: oy te heffen en hen allen in ee traal verplegingshuis onder te bi Het gevolg daarvan is gewee aan de architect Saai - die ooi terlicht bouwde - opdracht were ven tot de bouw van een tehuis, d spronkelijk veertig bewoners k vatten en onder directie stond heer Meereboer. Sindsdien is het gebouw drie of viermaal uitgebr laatste maal niet een ziekena met 54 bedden waaraan reeds s behoefte gevoeld werd. DEWONERS van een tehuis als D houden in zoverre hun perso vrijheid, dat zU een eigen vrije - desnoods kamertjes - hebben v. op etenstijd bediend worden. Zi nen gaan en komen wanneer z len hoewel er voor degenen dit zelliger vinden gelegenheid bestE zamenlijk te eten wat drie guld Week in de huursom verschilt. De prijzen zijn hier, in verbat de tijdsomstandigheden, zeker nie te noemen. Voor de duurste kami 'de voorzijde, wordt door een f 2300 betaald en voor alleenwo: f 1275. Voor minder fraai gelee mers betaalt 'n echtpaar f 2112,50 de behandehng en de voeding zii alle gelijk. De prijs voor de di: ën is f 850 en voor de zieke a: f 1115 p. p. Voor eigen rekening 1 ziekenafdeling f 1415, maar men daar dan ook alle verzorging er pleging. welke men nodig kan 1 Wie ziek is - b.v. griep heelt drie of vier weken gratis op de afdeling blijven, maar er is een miet van dertig dagen waarna f 1 dag moet worden betaald. MEN is destijds begonnen met ee 1 sionprijs van f 450, met f 2.5 week zakgeld, wat natuurlijk ni handhaven was. Ook hier he Drees-pensioen voor velen ver ij gebracht. De laatste verhoging - per week - dateert van 1951. Dl zijn de pensionprijzen niet raeei hoogd. Zakgeld wordt nog ve maar geen kleren en schoenen, Het tehuis heeft een 200 tal be' met 50 personeelsleden waarvan inwonend zijn. Behalve de nacht is het mannelijk personeel uitwoi Avondlicht is, ondanks zijn lag sionprijs, bekend om zijn voortr ke voeding. Tweemaal per week vlees bij de maaltijd verstrekt e dagen kaas. vleeswaren, ham of voor de broodmaaltijden. In dit tehuis heeft men nooit dan roomboter gegeten en van tl kofiesurrogaat is zelfs in de beze tijd geen sprake geweest. De directeur en diens echtgent heer en mevrouw De Vriie, die t< tiide voor ieder toegankelijk zijn alle opzichten mei de bewoners i ven. controleren zorgvuldig alle waren, die binnenkomen en vei worden, zodat van onregelmati) hier nimmer sprake is gegeest. Het kapitaal voor de bouw, doi eonieën en particulieren bijeengé wordt geregeld afgelost waarbij staat, dat het maken van veinst n oogd wordt. MEN zal zich waarschijnlijk af 1 hoe het mogeijk is, dat voor lage pensionprijs, in dit tehuis met de grond niet minder dan omvat een dergelijke verzorgj voeding kunnen worden geboden. Te Rotterdam is de 23-jarlge bootsman Nils Otto Gerhard Gustafs- -on uit Degeberg, opvarende van het Zweedse s.s. „Lestris'. in de Nieuw) Maas overboord geslagen en verdron ken Wij hebben bij de aanvang deze serie van vier artikelen loofd, waarvan het laatste een tehuis zo:, gaan. dat fl streekkarakter draagt, rr, voor bejaarden uit alle delen het land bestemd is. Het zou tehuis zijn niet alleen voor or middelden, maar ook voor h vesting en verpleging van wie zonder financiële bezwaren l nen betalen. De stichting, welke wij dt voor hezocht hadden, was terlicht" in Alkm.aar. He heeft een noodlottig ongeluk wild, dat dit tehuis onlangs deeltelijk onbewoonbaar is worden. Het heeft geen zin thans over te schrijven. Het aantal van onze artih wordt daardoor vap. vier Op gebracht en wij sluiten deze s dus met de thans gepublicet beschouwing over Avondli een der bekendste tehuizen r bejaarden in. onze provincie.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6