„Avondlicht': een der bekendste streektehuizen Het leven in Frankrijk is een kwart duurder dan bij ons De regering liet een politieke rolprent vervaardigen VRAAG 9n AANBOO I Politiek gezag voor de Raad van Europa? Emigratie-mogelijkheden naar Nieuw Zeeland, Australië en Canada Drie goede propaganda-films Bij ,onze mensen op de farm Vooral levensmiddelen zijn niei goedkoop De lonen zijn hoger Het nieuwe boek De meningen der criiici zijn zeer verdeeld Te koop aangeboden: Te koop gevraagd: WOENSDAG 19 MAART 1953 Waar hef anker wordi uitgeworpen (III Slot) w/E HEBBEN IN de beide artikelen, welke aan het thans geplaatste vooraf gin- ■V gen de zorg voor de huisvesting van twee catagorieën van bejaarden bespro ken. Allereerst die voor hen, die in ieder opzicht hun persoonlijke vrijheid willen behouden en daarna die voor de meeste behoeftigen, die de middelen missen om zelf te kunnen huren en daarom als leden van één groot gezin in een gebouw tesamen gebracht zijn. Er is een derde vorm waarbij men voor een belangrijk deel zün persoonlijke vrijheid behoudt en anderdeels toch min of meer in ge zinsverband leeft. Zij is bestemd voor bejaarden, die over beperkte middelen beschikken maar terugschrikken voor het zogenaamde zaalsysteem. Als voor beeld van een stichting voor deze categorie Ouden van Dagen willen we het bekende tehuis Avondlicht noemen, dat juist over de grens van Hoorn in de gemeente Zwaag is gevestigd. AVONDLICHT is in 1027 gesticht door "diaconieën uit de classis Hoorn, waarvan in het betrokken gebied alle diaconieën lid zijn behalve Hoorn en Enkhuizen. In de classicale vergaderingen heeft en zich vijf en twintig jaar geleden af gevraagd of men niet gezamenlijk iets zou kunnen doen om de zorg voor be hoeftige bejaarden in eigen gemeente oy te heffen en hen allen in een cen traal verplegingshuis onder te brengen. Het gevolg daarvan is geweest, dat aan de architect Saai - die ook Wes- terlicht bouw de - opdracht werd gege ven tot de bouw van een tehuis, dat oor spronkelijk veertig bewoners kon be vatten en onder directie stond van de heer Meereboer. Sindsdien is het fraaie gebouw drie of viermaal uitgebreid, de laatste maal niet een ziekenafdeling met 54 bedden waaraan reeds spoedig behoefte gevoeld werd. DEWONERS van een tehuis als dit be- houden in zoverre hun persoonlijke vrijheid, dat zij een eigen vrije kamer - desnoods kamertjes - hebben waar zij op etenstijd bediend worden. Zij kun nen gaan en komen wanneer zij wil len hoewel er voor degenen dit dat ge zelliger vinden gelegenheid bestaat ge zamenlijk te eten wat drie gulden per Week in de huursom verschilt. De prijzen zijn hier, in verband met de tijdsomstandigheden, zeker niet hoog te noemen. Voor de duurste kamers aan de voorzijde, wordt door een echtpaar f 2300 betaald cn voor alleenwonenden f 1275. Voor minder fraai geleeen ka mers betaalt 'n echtpaar f 2112,50, maar de behandeling en de voeding zijn voor alle gelijk. De prijs voor de diaconie ën is f 850 en voor de zieke afdeling f 1115 p. p. Voor eigen rekening kost, de ziekenafdeling f 1415, maar men vindt daar dan ook alle verzorging en ver pleging. welke men nodig kan hebben. Wie ziek is - b.v. griep heeft - kan drie of vier weken gratis op de zieken afdeling blijven, maar er is een tijdsli miet van dertig dagen waarna f 1.— per dag moet worden betaald. JVIEN is destijds begonnen met een pen- sionprijs van f 450, met f 2.50 per week zakgeld, wat natuurlijk niet te handhaven was. Ook hier heeft het Orees-pensioen voor velen verbetering gebracht. De laatste verhoging - f 3. per week - dateert van 1951. Dit jaar zijn de pensionprijzen niet meer ver hoogd. Zakgeld wordt nog verstrekt maar geen kleren en schoenen, Het tehuis heeft een 200 tal bewoners met 50 personeelsleden waarvan er 38 inwonend zijn. Behalve de nachtportier is het mannelijk personeel uitwonend. Avondlicht is, ondanks zijn lage pen- slonprijs, bekend om zijn voortreffelij ke voeding. Tweemaal per week wordt vlees bij de maaltijd verstrekt en alle dagen kaas, vleeswaren, ham of worst voor de broodmaaltijden. In dit tehuis heeft men nooit anders dan roomboter gegeten en van thee- of kofiesurrogaat is zelfs in de bezettings tijd geen sprake geweest. De directeur en diens echtgenote, de heer en mevrouw De Vriie, die te allen tiide voor ieder toegankelijk zijn en in alle opzichten mei de bewoners meele ven. controleren zorgvuldig alle etens waren, die binnenkomen en verbruikt worden, zodat van onregelmatigheden hier nimmer sprake is gegeest. Het kapitaal voor de bouw, door dia conieën en particulieren bijeengebracht, wordt geregeld afgelost waarbij voorop staat, dat het maken van winst niet be oogd wordt. MEN zal zich waarschijnlijk afvragen hoe het mogeijk is, dat voor een zo lage pensionprijs, in dit tehuis - dat met de grond niet minder dan 20 h.a. omvat een dergelijke verzorging en voeding kunnen worden geboden. Wij hebben bij de aanvang van deze serie van vier artikelen be loofd, waarvan het laatste over een tehuis zon gaan, dat geen streekkarakter draagt, maar voor bejaarden uit alle delen van het {and bestemd is. Het zou een tehuis zijn niet alleen voor o«be middelden, maar ook voor huis vesting en verpleging van wie dit zonder financiële bezwaren kun nen betalen. De stichting, welke wij daar voor bezocht hadden, was ..Wes- terlicht" in Alkm.aar, Helaas heeft een noodlottig ongeluk ge wild, def dit tehuis onlangs pe- deeltelijk onbewoonbaar is ge worden. Het heeft geen zin er thans over te schrijven. Het aantal van onze artikelen wordt daardoor van vier op drie gebracht en wij sluiten deze serie dus met de thans gepubliceerde beschouwing over Avondlicht een der bekendste tehuizen voor bejaarden in onze provincie. Dat is eerst mogelijk door de bijzon dere omstandigheid, dat wijlen me vrouw Eecen-Breebaart toen zij in Avondlicht overleed, het tehuis als dank voor de goede zorgen een legaat van f 100.000 heeft geschonken. Men heeft toen een nabijgelegen boerderij met 20 koeien, een paard, een varken en enige landbouwmachines en tevens de ziekenafdeling uitgebreid. Een eigen boerderij met een karnver- gunning is voor een tehuis als dit van grote betekenis, maar men heeft daarna niet stil gezeten en zich ook op andere wijze zelfstandig gemaakt. Men heeft een eigen moderne electrische wasserij, een eigen bakkerij - waar wit- en tar webrood en ontbijtkoek worden gebak ken - een eigen slagersbedrijf en een schilder-behanger in vaste dienst, die nooit klaar komt omdat er zomers bui ten en 's winters binnen altijd volop werk Is. Door de erkenning, dat men een schildersbedrijf heeft krijgt men b.v. ai 30 pCt. reductie op het behang sel. Denkt men daarbij aan de eigen grote moestuin en boomgaard, aan de vrijwil lige hulp der bewoonsters bij het wec ken waardoor er geregeld een 3000 fles sen in de kelder staan, de vriesruimte waarin men van alles bewaren kan, dan wordt het duidelijk, dat men door een goed beleid hier weinig heeft te vragen om veel te kunnen geven. Het is geen wonder, dat er steeds een wachtlijst van 250 personen is, die naar data van aanvrage wordt afgewerkt. DIJ het uit 50 personen bestaande per- soneel zijn twee vaste koks en onder de ziekenhulpen twee gediplomeerde verpleegsters. Het gebouw heeft een conversatiezaal met twee biljarts, een schouwburgzaaltje, een apotheek, een bibliotheek, een moderne ziekenafdeling, de beste ovens voor de keuken en het nieuwste systeem bordenwasmachine. Verder liften voor bewoners en etens waren vriesinrichtingen, nortonpom- pen voor stort en spoelwater enz. CR was en er is trouwens nog e enplan om op een stuk van het terrein een aantal huisjes te bouwen met een woonkamer van 4 x 4 m, een slaapkamer van 3 x 3 m.. een keuken, een W.C. en een halletje. Hier zou men bewoners kunnen accepteren, die van alle voordelen van het tehuis profite ren en toch zelfstandig blijven wonen.. Zij krijgen verwarming, verlichting, en water van het tehuis, zij worden door de zusters gecontroleerd, zij krij gen, evenals de bewoners van het te huis, geneeskundige hulp en vrije was en kunnen desgewenst profiteren van biljartzaal, bibliotheek, en van de vele feestelijke bijeenkomsten. Worden ze ziek, of kunnen ze zich niet meer red den, dan gaan ze eenvoudig van hun eigen huisje naar hot grote gebouw en krijgen daar dezelfde verzorging als alle anderen. JAE uitvoering van dit plan, dat voor velen begeerlijk moet zijn, stuit nog op gebrek aan bouwvolume. Men is daarvoor naar Den Haag ge weest waar men een raad heeft gege ven. die praetisch niet uitvoerbaar is gebleken. „Kijk", moet men tegen de burge meesters zeggen, „wij halen in één van onze huisjes een gezin uit uwe ge meente, dan krijgt u een woning vrij. maar geef ons dan van het u toegewe zen bouwvolume de grond voor een door ons te bouwen huisje". Maar dat w 'len de burgemeesters niet en zolang er nog woningnood is zal er van deze nienuwe bijbouw dus niet veel komen. Hoofdzaak is evenwel dat het tehuis er staat, dat het als streektehuis tot de beste uit ons land wordt gerekend, en dat het niets dan tevreden bewoners telt, die op 31 Maart het zilveren jubileum gaan vieren. Directeur en directrice, die hun ge zellige woning in het tehuis hebben, zullen op die feestdag ongetwijfeld kunnen constateren hoezeer men in en buiten het tehuis hun goede zorgen op prijs stelt. Kortstondig avontuur van jeugdige autodieven Twee Haagse jongelui van 17 en 21 jaar, die wat van de wereld wilden zien, stalen in de nacht van Maandag op Dinsdag een auto op een Rotter dams parkeerterrein en reden in de richting van de Belgische grens. Toen zij bij Roosendaal door een patrouille werden aangehouden, gaven zij vol gas en verdwenen, doch in Roosendaal vonden Zij het veiliger de auto in een straatje achter te laten. Zij begaven zich daarop te voet verder en slaagden erin de grens over*te steken. Zij wer den echter spoedig door de Belgische mi'tie aangehouden en gistermiddag bij "'ens aan de Rotterdamse recher- t overgegeven. Ik zou er mijn rechter arm voor over hebben EEN Londens meisje werd vorig jaar getroffen door kinderverlam ming en alle medische hulp mocht niet baten. In een onderhoud met een deT dokters zei de vader van het kind: ,Jk zou er mijn rechter arm voor over hebben, als zij ge nezen kon." Vorige maand nam de man zijn ongelukkig kind mee op een autotochtje Op een wegkrui- sing werd zijn auto aangereden en hijzelf werd dermate gewond, dat zijn rechterarm geamputeerd moest worden. Het dochtertje is sinds dien volkomen genezen. Dit wonderlijke geval wordt be sproken in het laatste nummer van het "British Medical Journal". De mening wordt uitgesproken, dat in het lichaam van hel kind door de shock een aanzienlijke hoeveelheid cortisone is gevormd, die de ge nezing heeft bewerkt. Men verwacht, dat de veertien minis ters van buitenlandse zaken, die het ministerscomité van de Raad van Europa vormen, vandaag op hun bijeenkomst hun goedkeuring zullen hechten aan een voorstel van de Engelse minister Eden de Raad van Europa politiek gezag te geven over het Europese leger en de fusie van de steenkool- en staalindustrie. Indien dit plan wordt aangenomen, zou Engeland voor het eerst direct ver bonden zijn met het plan-Pleven en het plan-Schuman. CAMPAGNE TEGEN* HET ANTI- COMMUNISME IN GUATEMALA De linksgeoriënteerde regering van Guatemala ebruikt vliegtuigen voor de verspreiding van pamfletten t§gen de anti-communistische beweging. Het regeringsblad „Diario do la Manana" schrijft dat het nodig is de anti-communistische elementen ,,le vernietigen in het belang van het land". (Van onze Haagse redacteur) DE minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Joekes, onder wie de emigratie ressorteert, leidde zelf de drie filmpjes in, die in het Studlo-tbeater in Den Haag voor een aantal genodigden, voornamelijk deskundigen van de ver schillende Nederlandse emigratie-organisaties, vertoond zijn. Door zijn aanwezig heid alleen reeds onderstreepte hij de noodzakelijkheid, dat in ons land ter oplos sing van de moeilijke vraagstukken, die nil de dichte bevolking voortvloeien, ook naar het middel van de emigratie gegrepen wordt. Uit zijn woorden bleek dat nog eens extra. WAARHEEN emigreren en wie heb- ben de beste kansen om in het nieuwe land te slagen? De drie films trachten op deze vragen een antwoord te geven. De 16 mm-film met een ver- toningsduur van dertig minuten „Dit is Nieuw Zeeland" geeft een aantrek kelijk beeld van de mogelijkheden, die er voor energieke landgenoten in dat verre oord liggen. Opnamen van de scheepvaart en het transportwezen van de schapenteelt en de industrie verschaffen de toeschouwer een dui delijke indruk van de economische be tekenis van Nieuw Zeeland en van de bestaanskansen der bevolking. De zware industrie vervaardigt lo comotieven en spoorwegmaterieel. Dat wil zeggen, dat in deze en ook in an dere industriële bedrijfstakken em plooi voor goede vakmensen te vinden is. De voornaamste welvaartsbron vor men echter de runder- en de schapen fokkerij. Er zijn in Nieuw Zeeland ruim 32.000.000 schapen! Vooral voor emigranten, die uit het veeteeltbedrijf stammen, bestaat er een redelijke kans dat zij slagen zullen. En uiteraard ook voor hen. die hun sporen in de zuivel- en de vleesindustrie verdiend hebben Een interessante opname van de start van enkele Australische ath- leten, die zich voorbereiden voor de Olympische Spelen in Helsinki. BIJ een kort verblijf in Nederland hebben Vele vrienden ons gevraagd of het in Frankrijk nu werkelijk zo versehrikkelijk duur is geworden. Zij hadden daar de onrustbarendste ver halen over gehoord en gelezen en zij wilden nu wel eens precies weten, hoe het met die prijzen in Ia douce France staat. Want zij vreesden te moeten concluderen, dat het dagelijkse leven in Frankrijk eigenlijk niet meer „dou- ce" genoemd zou mogen worden. Laten we er geen doekjes om win den en meteen duidelijk zeggen, dat het leven in Parijs wel een kwart duurder is dan in Nederland. Vooral de voedingsmiddelen zijn het laatste jaar erg in prijs gestegen. Een liter melk (die echter vetter is dan bü ons) kost vijf en vijftig cent. Daarbij moet echter opgemerkt worden, dat vol wassen Fransen nooit melk drinken. De boter kost negen gulden per kilo. De Fransen gebruiken erg veel boter. Zelfs voor hun keuken gebruiken ze meestal geen margarine. Goede thee kost in Frankrijk on geveer een rijksdaalder per ons. Maar er wordt niet zo veel thee gedronken. Meer dan de helft var. de Parijzenaars drinkt nooit thee en op het platteland is het percentage theedrinkers maar heel klein. Koffie .drinken ze in angstaanja gende hoeveelheden voor, een kilo koffie betaalt men ruim acht gulden. Maar voor een Parijs gezin is een kilo niet zo veel. Vleeseters Vlees eten de Fransen ook in onge kende hoeveelheid. Twee ons per dag per persoon is geen uitzondering. Daarbij gebruiken ze maar heel wei nig gestoofd vlees. Voor een goede biefstuk betaalt men echter al gauw acht gulden per kilo. Voor een ons ham vraagt men tachtig cent, voor kalfslever zestien gulden de kilo. ,Voor twee en twintig ceftt kan men net zolang in de metro zitten als men zelf wil, maar de gezellige bussen zijn veel duurder. Uit deze cijfers zou men kunnen concluderen, dat het leven in Frank rijk aanmerkelijk meer dan een kwart duurder is. Twee feiten maken echter weer veel goed. Ten eerste, dat de gesalarieerde Fransman veel en veel minder belas ting betaalt dan zijn Nederlandse col lega. Het tweede feit is, dat d- huren in Parijs erg laag zijn. wie op een normale manier een woning heeft, geeft daarvoor maandelijks niet meer dan tweeduizend fr. (twee en twintig gulden) uit voor bijvoorbeeld drie kamers en een keuken. Bij dit alles moet men dan ook nog rekenen, dat de lonen in Frankrijk hoger zijn dan bij ons. Een getrouwde arbeider met een paar kinderen gaat aan het einde van de week met zeker honderd gulden naar huis, waarbij meegerekend is, dat hij alleen voor zijn kinderen al honderd gulden per maand krijgt. Dit alles neemt niet weg, dat de franc ten opzichte van de gulden aan merkelijk in waarde is gezakt. Een jaar geleden kreeg men op de vrije markt ongeveer vijf en tachtig francs voor diezelfde gulden. Dat komt ove rigens niet alleen doordat de franc in waarde is gezakt, maar ook doordat de gulwden op zo'n verbluffene manier in waarde is gestegen. In Frankrijk steekt men zijn bewondering hiervoor niet onder stoelen of banken. „Piactische gids voor de emi grant" door C. B. Muller en H. W. van Neden Int. Uitg. Mij. „Het wereld venster" te Amsterdam. In steeds groteren getale verschijnen er tegenwoordig boeken en boekjes over emigratie, de mogelijkheden en moeilijkheden hiervan en tal van an dere onderwerpen, waarin de adspi- rant-emigrant mogelijkerwijs belang kan stellen. Zo is thans het. boekje „Practische gids voor de emigrant" verschenen, waarvan de titel voor zichzelf spreekt. Hierin worden de belangrijkste vragen aan een summie re beschouwing onderworpen. Men treft bovendien een lijst aan meé de passage-tarieven naar de belangrijkste landen. Dat een en ander de belangstel lende lezer bij de uitvoering van zijn plannen zeer ten goede kan komen, behoeft geen betoog. AVENHORN, 18 Mrt. 11500 kg rode kool 13.80—23.30; 9500 kg gele kool 6.50 —13.20; 700 kg groene kool 12.10—29.20; 4000 kg uien grove 31.70, gew. 2731.40, driel. 27; 5500 kg bieten I 26.20. II 13.70; 2100 kg witlof I 54—61, II 48—57, III 35 -45; 12300 kg peen II 23.10-25.40, III 23.70—24.50, IV 18.10, afw. 4—18; Lange bieten I 20.90-21.80, II 12.70—13.60, modjo 15.60—16.20. OPPERDOES, 10 Mrt. - Peen IV 13.20, afw. 611; ronde biet I 25, ronde biet n 19. en voor hen, die een baan zoeken in de wol-industrie. Nieuw Zeeland is acht maal zo groot als Nederland, doch het heeft nog geen twee millioen inwoners. Dit zich nog steeds ontwikkelende land zal graag Nederlanders, die hun handen uit de mouwen kunnen steken, ontvangen. Het is een aantrekkelijk land, niet al leen vanwege de mooie natuur en het voor Nederlanders prettige klimaat, maar ook door zijn goede sociale voor zieningen. De film geeft er een over zicht van: zuigelingenzorg, kleuter scholen, kosteloze tandheelkundige hulp voor schoolkinderen, gezondheids- kampen, verzorging voor ouden van dagen. Er is volop gelegenheid voor sport: rugby, de jacht, vissen, zeilen, wandelen en bergsport. Temidden der stromende geisers vindt men nog en kele Maori-dorpen, waar de bewoners hun traditie bewaard hebben. Beelden uit de vier grote steden, Dnneden, Christchureh. Auckland en Welling ton, tonen, dat er ook een ontwikkeld stedelijk leven is. Wat de film mist. zijn aanduidingen voor de omvang van het geestelijk le ven en welk aandeel Nederlandera daarin kunnen hebben. INUIDELIJKER komt dat tot ultdruk- v king in de film „Nederlanders in Australië", die zoals de titel zegt de nadruk legt op de aankomst van de emigranten in het uitgestrekte land op de hulp die hun geboden wordt bij het zoeken van werk, op hun verzor ging gedurende de eerste tijd, op hun werkzaamheden op het platteland en in de bedrijven, op de mogelijkheid aan het kerkelijk leven deel te nemen. Zo passeren de revue: de aankomst van de „Sibajak"; het ontvangstkamp in Badhurst; een Noordbrabants gezin op een boerderij in Nieuw Zuid Wales, waar het bij een boer woont en onder meer 75 koeien verzorgt, die dank zij het klimaat het gehele jaar in de wel blijven; een gezin uit Gelderland, dat in Victoria op het land werkt en van het verdiende geld een boerderij hoopt te kopen; andere Nederlandse gezin nen, die in het district Victoria bij de schapenteelt werken of bij boeren, die tarwe, haver of gerst verbouwen. In Tasmanië, Victoria en Zuid-Australie waar sinaasappels, druiven, peren en perziken worden gekweekt, vindt men HEP KOMST, BESTEMMING EN BEROEP VAN DE NEDERLANDSE EMIGRANTEN eveneens talrijke Nederlanders en een busconducteur uit Koof aan de Zaan blijkt zich in Sydney uitstekend op zijn plaats te voelen. Op een werf in Gltbe werken Amsterdamse arbeiders naast hun Australische collega's op een scheepswerf. Deze film windt er geen doekjes om, dat het woningprobleem er al even nijpend is als in Nederland en dat de emigrant, vooral in het be- QOK in de film „Mijn neef uit Cana- da" trekt de cameraman van boer derij naar boerderij om er een kort ogenblik bij de Nederlanders uit alle delen van ons vaderland te toeven. Evenals in Australië bestaat er in Ca nada een uitstekende dienst, die de nieuw-aangekomenen op weg helpt, niet alleen naar het' platteland, magr zo nodig ook naar de fabrieken. On getwijfeld is „Mijn neef uit Canada" technisch het best geslaagd. Een na deel is, dat alles er wel heel erg roos kleurig in wordt voorgesteld en onvol doende aandacht wordt geschonken aan de moeilijkheden, waarmede de emigranten soms te kampen hebben. Het is natuurlijk niet altijd rozegeur en maneschijn. De films laten voorna melijk zien, hoe mooi het kèn zijn. gin, heel wat voor lief moet nemen. .WIJ LEVEN VRIJ' (Van onze speciale verslaggever) IN opdracht van de Regeringsvoorlich- 1 tïngsdienst is een door Kees Stip ge commentarieerde politieke rolprent vervaardigd. Dit is een novnm voor ons land, deze poging van regerings zijde om met zo moderne hulpmiddelen als een filmstrook invloed nit te oefe nen op de politieke wilsvorming van het Nederlandse volk. De titel van het filmpje Is: „Wü leven vrij". Er is zo het een en ander over te doen geweest. De Centrale filmkeuringscommissie vond het namelijk ongeschikt om in de roulatie te brengen. De minister van binnenlandse zaken, prof. dr. Beel, is het toen zelf gaan bekijken en gaf daar na te kennen de bezwaren van de com missie niet te onderschrijven, zodat het wel in circulatie kon komen. Vrijdag hebben de Haagse en Am- sterdame journalisten er kennnis van genomen en hun belangstelling voor deze film was uiteraard groot; hun mening erover niet onverdeeld gunstig. In de eerste plaats vroegen zij zich aï, of de vervaardiging van dit soort po litieke rolprenten nu een taak is voor een regeringsvoorlichtingsdienst. In de tweede plaats, of de vorm, waarin deze voorlichting gegeven wordt, juist ge acht moet worden. Sommige onver dachte krantenmensen Bpraken zelfs van een „Göbbeliaanse propaganda stunt", omdat de stof zó eenzijdig senti menteel was verwerkt, dat er bij hen een anti-climax mee bereikt werd. Weer anderen meenden, dat het pro bleem er te simpel in was voorgesteld. De strijd tegen het communisme, zo zeiden zij, is niet alleen een militaire zaak, maar ook een economische af faire. En daar blijkt niets van. Het beeld is dus onvolledig. Het zijn evenzovele meningen, waar mee men het eens kan zijn of oneens, wij menen, dat het er niet zo erg toe doet, door wie en in wiens opdracht de dingen weer eens scherp geformuleerd, worden, waarom het in de huidige ver warde wereld schijnt te gaan. De la tente dreiging van het communistische gevaar is er. Laten wij die met goed Hollandse nuchterheid onder het oog zien. Wanneer het filmpje ons daartoe alleen maar prikkelt, ons dus onzë lauwheid een beetje laat verliezen, dan is het beoogde doel bereikt. Vraagt uw kampeerkaart tijdig aan! De ANWB wijst er op, dat men er verstandig aan zal doen, tijdig een kampkaart aan te vragen of zijn oude exemplaar te laten vernieuwen, wan neer men de komende zomer wil gaan kamperen. Vrijwel alle voor het kam peren belangrijke gemeenten eisen zulk een document. Men hoeft dan van te voren geen vergunning meer aan te vragen. De kaarten kunnen worden aangevraagd bij de Nederlandse Kam- peerkaartencentrale, Parkstraat 18, Den Haag. De aanvraagformulieren zijn gratis verkrijgbaar bij de meeste WV- buréaux en bij alle kantoren en agent- schappAi van de ANWB. VISSERIJBERÏCHT URK, 18 Maart. Dinsdag werd door 8 vaartuigen aangevoercl; 10 pond fuikaal f 0.92f 1.05, 204 pond spiering f 0.13—f 0.31, 170 pond voorn f 0.08, 6 pond zalm f 1.16, alles per pond; 21 bakken bliek f 2.80 per bak en 2 bak ken nest, I 3—f 3.32 per bak. tot 15 woorden I 1. elk woord meer 5 cent Een z. g. a. ïi. bruin Cor duroy Jongenspakje f 15,— en een zuiver wollen jongens jasje f 5,Beide voor I£t pl.m. 12 jaar. Lyceumstraat 49 Goede damesfiets (Fon- gers) prijs f 65,—. Roemer Visscherstraat 28, Alkmaar. Een 1-pers. ledikant m. spi raal in prima staat. Stations weg 58. Een meisjesfiets pl.m. 6 jaar Korn, De Ruyterstraat 37. DKW '39, 98 cc, lil prima staat. K. de Boer, Friesche- weg 13. Of in ruil voor damesfiets, liefst met mandje; 1 Irene kinderwagen, 12 beste luiers, 12 navelbandjes, 12 flanelle tjes, 1 wollen pakje, 1 wol len jasje, 1 wollen cape, sier- kussen en bedje. De Groot, P/a. M. Beers. Gr. Nieuw- land 52. Duitse kruissnarige eiken piano en een 20-els vloerkleed in g. st. f 75,Br. onder nr A 55. Bur. van dit blad. Motorcarricr, merk J.L.O.. 143 ce, compi. met zeil in prima staat. J. Schut, Overdie- straat 52. Mcisjesmantel lft 10-14 Jaar t 15.—, kort rood jasje 12,50 en Haardkachel f 50,—. Breed- straat 14. Amerikaanse trompet, merk „Buescher", Kennemerstraat- weg H 140, Heiloo. Lange wren jas mt 52. Br. met prttsopg. onder nr A 50, Bureau van dit blad. Of te hunr gevraagd: een invalidewagentje. Bayershof- weg 19, Heiloo. Tandem, ln goede staat, met of zonder hulpmotor. Br. met prtjsopg. onder nr A 54, Bur. van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7